Nederlands enige BUSKRUITFABRIEK experimenteert met raketbrandstof Romantiek rond de bereiding van het echte zwarte kruit m 1 1 ■m SLOTOFFENSIEF tegen mond- en klauwzeer U bent Isopan ISS C# U krijgt van Agfa gratis advies een film Pater WildiersH. Officie wil eigenlijk ageren tegen boek van Henri de Lubac S.J. DUBONNET! Oude Molen en de Krijgsman als ballingen van Amsterdam Strenge maatregelen voorkwamen exportbelemmeringen 300.000 dieren afgeslacht laat nu de camera's maar klikken Monitum „Teilhard de Chardin" DUBONNET mÊMBm „Tijdens de korte rustpozen tussen ge vaarlijke arbeid behoort niet te worden gesproken over godsdienst, politiek, vak verenigingsleven of andere onderwerpen die de gemoederen kunnen opwinden." DONDERDAG 5 JULI 1962 PAGINA 13 Dezer dagen veertig jaar ge leden begon de geschiede nis van de Nederlandsche Springstoffenfabrieken, een naamloze vennootschap, die als een, overigens tamelijk 'gekort wiekte, Phoenix herrees uit de as van een roerig verleden. En dan kan in dit geval die as óók in letterlijke zin worden opgevat, aangezien de historie van de Ne derlandse buskruitvervaardiging meermalen melding maakt van rampzalige bedrijfsongelukken, gepaard gaande met brand en ontploffingen. De nieuwe ven nootschap nam de plaats in van de maar 37 jaar bestaan hebbende „N.V. Gezamenlijke Buskruitma- kers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland", een naam die meer suggereerde dan op een bepaald moment met de werkelijkheid overeenkwam. Er waren toen in feite nog maar twee bedrijven die door de oude buskruitmakers ge ëxploiteerd werden, namelijk één in Muiden en één in Ouderkerk aan de Amstel, en het zijn deze zelfde buskruitmakerijen die nog steeds het bezit vormen van de Nederlandsche Springstoffenfa brieken, zij het dat de Staat daar in voor een bedrag van 1 miljoen gulden participeert. Maar noch het oude zwarte buskq^it noch springstoffen vormen het belang rijkst^ produkt dat „De Oude Molen in Ouderkerk en „De Krijgsman" in Muiden verlaat;' de nadruk ligt thans op het bereiden van nitrocellulose ofwel schietka toen en van gelatine, een mengsel van schietkatoen en nitroglyce rine, allebei hoogst brandbaar goedje, waaruit in Muiden het zogenaamde rookzwakke bus kruit wordt vervaardigd in tien tallen varianten, al naargelang het wapen waarvoor het bestemd is. Ballingen Spagetti Romantiek r 1 A Haal dan bij Uw handelaar een inzendformulier en om de fouten te herstellen! AGFA ISOPAN FF 13 DIN AGFA ISOPAN F 17 DIN AGFA ISOPAN ISS 21 DIN AGFA ISOPAN RECORD KOOP DIE FILMS BIJ DE FOTOHANDELAAR bij elke fles Dubonnet Puik en Pittig l een luxe sleutelhouder. (Advertentie) „De Oude Molen", daterend van 1742, en „De Krijgsman", nog veertig jaar ouder, behoren wel tot de zonderlingste en zeker ook gevaarlijkste bedrijven van ons land. Zonderling omdat ze sa- bien de enige fabriek van deze aard binnen de landsgrenzen vormden, van staatswege beschermd met het mono polie, en gevaarlijk door het brandbare en/of explosieve karakter van veel grondstoffen en het eindfabrikaat, waar- T® ongeveer tweehonderd perso neelsleden op beide bedrijven dagelijks in contact komen. Muiden geniet in dit opzicht een wat trieste riputatie in 1883 vloog ongeveer de hele fabriek de lucht in bij een enorme explosie, die de Muidenaren voorkwam als het einde der wereld en waarbij dertien werkne mers de dood vonden, en de laatste ëFote catastrofe gebeurde in 1947, toen een militair munitietransport een IpOjeetiel explodeerde en niet minder oan zeventien personen aan de gevolgen 0ezweken. Het gevaar in een dergelijke ®hclerneming is nu eenmaal nooit hele maal te bezweren, hoe scherp de vei- "gheidsmaatregelen ook mogen zijn. En dat die scherp zijn, ondervindt 'edere bezoeker op „De Oude Molen" „De Krijgsman". Het eerste wat de Portier dient te vragen is, of de gast Zo goed wil zijn eventuele lucifers of aansteker af te geven, anders komt hij het terrein niet op. Eenmaal op het ge- Vaar attent gemaakt durft de bezoeker zelfs in de directeurskamer nauwelijks °P te steken, hoewel sigaren en asbak Uitnodigend gereed liggen. Roken op het fabrieksterrein kan een werknemer op 1 staande voet ontslag bezorgen. De por tiers zijn tegelijk onbezoldigde rijksveld wachters en tot hun taak behoort het s nachts gewapend de terreinen te doorkruisen om zoek naar eventueel on- raad. Met dat al woont de directeur I il 1 lil— en het omkleden met grafiet, teneinde de electro-statische oplading tegen te gaan Het hangt voorts van het wapen af, in welke vorm het kruit tenslotte gekneed wordt. Er zijn tientallen schiet wapenen, en derhalve ook tientallen soorten kruit. Dynamiet en andere springstoffen vormen een aparte pro- duktielijn van het Muidense bedrijf, maar ook het echte zwarte buskruit, in de vanouds bekende samenstelling behoort nog tot de voortbrengselen van „De Krijgsman". Een oud kruitmagazijn op het fabrieksterrein van „De Krijgsman" in Muiden. van het Muidense bedrijf, dr. ir. H. J. L. Donker, rustig op het fabriekster rein, juist zoals zijn vader, de vorige directeur, dat gedaan heeft, en hij maakte op ons bepaald niet de indruk van op een vulkaan te leven. Het is van het begin af welk be gin voor Nederland te dateren valt in de zestiende eeuw het lot van kruitmolens geweest dat ze vroeg of Iaat de lucht invlogen of „sprongen", zoals dat vroeger heette Evenals eenieder nu die vrees koestert ten opzichte van nucleair wapentuig zo bleken ook de krachten die gebundeld werden bij de bereiding van buskruit moeilijk te beheersen. Eén klein produk- tiefoutje en ergens in Holland ging weer een kruitfabriek met een daverende klap ter ziele. Het mengsel van zwavel salpeter en houtskool, zoals dat door dé monnik Berthold Schwarz omstreeks 1250 zou zijn uitgevonden, maar ver moedelijk van veel eerdere Chinese ori gine is, stelde zo de ene kruitfabrikant na de andere voor onverwachte situa ties, en in feite dankt het enige nog bestaande bedrijf van deze aard aan dit uitstervingsproces zijn monopoliepositie. Zodra immers ergens een kruitmolen explodeerde, placht de gemeente 0p wier territoir de fabriek gestaan had, de vergunning in te trekken. Soms kon buiten de wallen een nieuw bedryf wor den opgetrokken, maar naarmate de stad zich uitbreidde, slonk de bereidheid om de kruitfabriek te handhaven. Zo bleven tenslotte Ouderkerk en Muiden over, als ballingen v^n Amsterdanr die de twee oorspronkelijk zelfstandige kruitmolens buiten de stad ha.dxtX®rwe- zen na de onvermijdelijke explosies. „De Oude Molen" ligt nog vnj gef leerd in het polderland,,maar ae toren- flats van Amstelveen zijn al ent m opmars. Het bedrijf in Muiden §1 veel meer ingesloten; het verkeer ast er op honderd meter afstand i» ss. De molenstenen van „De Oude Mo len" zijn nog teruggevonden, staan momenteel opgesteld bh. 'Pgang van het terrein. Paarden hielden vroeger de molen in beweging, en bij het onverhoopte „springen van de fabriek moest aan de fleren zosnel mogelijk een „fles wijn worden, zoals de oude geboden. De stenen dienden om bet kruit fijn te wrijven en het constante gevaar heerste, dat bü dat werk een vonk zou ontstaan door het contact van steen op steen. Maar net bedrijf in Ouderkerk heeft met dit soort kruit niets meer te maken. Het gevaar schuilt nu ergens anders, namelijk bij de vervaardiging van schietkatoen, waarvan de grondstof hier als balen watten binnenkomt en als wit poeder de fabriek verlaat. In principe is deze stof zeer ontvlambaar en tijdens het transport naar Muiden, waar de schietkatoen tot bruikbaar kruit wordt verwerkt, moet het vochtgehalte dertig procent bedragen teneinde spontane ont branding te voorkomen. Alleen de korte vezeltjes van de katoenplaat, de zoge naamde linters, komen voor de kruitfa- bricage in aanmerking. In een groot nitreergebouw worden de katoenwatten in salpeterzuur en zwavelzuur gedrenkt en na een aantal drogings- en reini gingsprocessen belanden ze als ogen schijnlijk onschuldig wit pulver in met zink beklede kisten, klaar voor het ver voer naar Muiden. Het terrein in Ouder kerk beslaat een grote oppervlakte, maar heeft de vorm van een pijpenla Het achterste gedeelte is voor de pro- duktie van nitro-glycerine bestemd. Er staat daar een aantal bunkerachtige ge bouwen, compleet met vluchtgangen en hoge wallen, want met de bereiding van deze vloeistof valt niet te spotten. In alle gebouwen hangt een uitge breid veiligheidsreglement en ergens aan de wand troffen wij deze fraaie vermaning aan: „Tijdens de korte rustpozen tussen gevaarlijke arbeid behoort niet te worden gesproken over godsdienst, poltiek, vakvereni gingsleven of andere onderwerpen die de gemoederen kunnen opwinden." Men zou eens een metertje uit het oog kunnen verliezen of iets uit de handen laten vallen... De bepaling da teert overigens van de twintiger jaren en wat dat vakverenigingsleven be treft, in een tien jaar geleden ver schenen gedenkboek lezen we, dat er van het personeel in 1946 nog niemand georganiseerd was. Blijkbaar bestond daar als gevolg van een gemoedelijke onderlinge omgang en een wat aarts vaderlijke verhouding van hoog tot laag weinig behoefte aan. Als halffabrikaten gaan de schiet katoen en de gelatine op weg naar het bedrijf in Muiden, dat heel anders van opzet en indeling is. Men heeft de indruk binnen te tre den in een groot, wat verwilderd land goed, waar zich waarachtig tussen de bosschages nog wat gebouwen blijken op te houden. Overal slingeren spoor lijntjes tussen het groen om even verder met grillige bochten in de schemer te verdwijnen. Slechts sporadisch ontmoet men iemand van het personeel in dit bijna 80 hectare grote recreatiegebied, terwijl er toch bijna honderdvtjftig man moeten rondlopen. In speciale vrachtwagens arriveert het geprepareerde katoenpoeder in Mui den. Tijdens dat vervoer zijn de chauf feurs aan een uitgebreid, tientallen ma len gewijzigd, reglement gebonden, dat de veiligheid op de openbare weg zo foed mogelijk tracht te verzekeren. Bij oortocht door een bebouwde kom bij voorbeeld moet de burgemeester tijdig verwittigd worden om deze gelegenheid te geven maatregelen te nemen. In af wachting daarvan moet de wagen 300 meter buiten de kom blijven stilstaan. Voorts moet de chauffeur bi) gesloten overwegen op 150 meter afstand wach ten, en hjj mag de overweg niet pas seren voordat de op de weg gevallen sintels zijn gedoofd, aldus artikel 40 van het uit 1917 stammende reglement voor het vervoer van ontplofbare stof fen Spagettislierten, een tussenfase bij de fabricage van schietkatoen. Het katoenpoeder wordt in het Mui dense bedrijf nog op vele manie ren gemarteld voordat het er als echt kruit begint uit te zien. In een tussenfase neemt het de vorm aan van spagetti, althans voorzover het de nitrocellulose betreft, want de met nitro glycerine bewerkte schietkatoen onder gaat weer andere bewerkingen. Belang rijke processen zijn voorts het impreg neren van de schietkatoen met een stof, die de ontbrandingssnelheid regelt, en daarmee de stuwkracht van het kruit, Hier stuiten we meteen op een van de meest romantische, en tegelijk ook gevaarlijke onderdelen van de hele fabriek. Terwijl rondom de ingewikkelde machines en de appa ratuur zijn aangepast aan nieuwe vin dingen op het gebied van fysica en chemie, heerst in de werkplaats van het zwarte buskruit nog de negentiende- eeuwse sfeer van de combinatie stoom machine-handwerk. Een primitief aan doend aandrijfmechanisme houdt in een donker, geheimzinnig, oud lokaal een paar houten molens op gang, waarin de zwarte kruitplakken tot poeder wor den gewreven. Enkele figuren schuife len er in het halfdonker behoedzaam rond; hun schoenen steken in grote sloffen van goed, en op de vloer ligt een mat, want het kleinste vonkje leidt onherroepelijk tot noodlottige gevolgen. Een blik in dit stoffige hol is een blik in de vorige eeuw; men betrapt het begin van de eerste industriële revolu tie, het begin van de mechanisatie. Stel lig is hier de sfeer van het aloude kruyt- maecken nog het best bewaard. Alleen de lommerrijke omgeving houdt iets on wezenlijks. Het is of de natuur zich in spant om het karakter van deze oor logsindustrie zo goed mogelijk te mas keren. Het voortbestaan van „De Oude Molen" en van „De Krijgsman" heeft na de oorlog aan een schietkatoenen draadje gehangen, evenals tevoren al moeilijke tijden waren gepasseerd, bij voorbeeld in de dagen van het gebro ken geweertje. Als eerste plaatste de Kon. Marine grote orders bij de spring stoffenfabrieken, en sindsdien is het be drijf draaiende gebleven, maar lang niet op volle sterkte. De fabriek in Ouder kerk werkt bijvoorbeeld maar op één kwart van haar capaciteit. De behoefte aan kruit is nu eenmaal niet zo groot. Wat er bij oefeningen wordt verbruikt, is gemakkelijk bij te benen. Die op- en neergang is trouwens inherent aan een bedrijf van deze aard. Nieuw emplooi heeft de kruitfabriek overigens gevonden door zich toe te leggen op het ontwikkelen van brand stof voor raketten. Er is op dit gebied bitter weinig internationale uitwisseling van gegevens, en leder land moet maar op eigen initiatief experimenteren. Ook N.A.T.O.-partners hebben allerlei gehei men voor elkaar, evenmin als de Ame rikanen veel loslaten. Een speciaa' la boratorium in Ouderkerk is ingericht voor het ontwikkelen en beproeven der diverse brandstoffen. Zo blijven wjj spe len met vuur, en al heeft ons land dan het buskruit niet uitgevonden, wie weet welke ontdekkingen op dit moderne ge bied onze natie nog tot eer zullen strekken... HANS STEVENS (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 2 juli Het ministerie van Landbouw heeft dezer dagen het slotoffensicf tegen het nog steeds voort woekerende mond- en klauwzeer aange kondigd. Hoewel het ergste nu wel ach ter de rug schijnt te zijn, heeft minis ter Marjjnen de beperkende maatrege len ter bestrijding van de gevreesde veeziekte opnieuw met een maand ver lengd. De belangrijkste van die maatregelen betreft een vervoerverbod binnen het besmette gebied, dat zich uitstrekt over Limburg, Noord-Brabant, Utrecht en Gelderland. De handel ondervindt daar van veel schade. Gezien de ernstige consequenties van een uitbreiding van het mond- en klauwzeer heeft men ech ter van twee kwaden het minste moe ten kiezen. Sinds 31 oktober van het vorig jaar is ongeveer tien procent van de Neder landse varkensstapel afgeslacht. Op 27 juni was de telling: 294.983 varkens. De totale varkensstapel in Nederland wordt geschat op 2,5 a 3 miljoen stuks. Be halve de varkens zjjn ook nog 1-434 run deren, 771 schapen en 18 geiten afge slacht. De ziekte deed zich voor op 5532 bedrijven. In de week van 21-27 juni werden echter nog slechts 69 ge vallen geconstateerd. Van de geslachte dieren was slechts een klein deel door de ziekte aangetast. Als echter op een bedrijf slechts één besmet dier wordt aangetroffen is de hele veestapel ten dode opgeschreven. De veehouder krjjgt van het Rijk hier- AMSnSRDAM4 juli Doet. ex. In- do-Iraans: A. P. Kelder, Amsterdam. Not. ex.: J. J. van Wijk, Noord-Schar- woude en L. J. M. Merkx, Amsterdam. Doct. ex. rechten: mej. B. J. Kolen brander, Hilversum. Doct. ex. econ.: F W .F. Scholten, Amsterdam. Kand. ex. psychologie: mevr. J. Fokkens- Malestein, mej. M. E Visser, Amster dam en de heer L. Papelard, Haar lem. Doct. ex. theologie: mevr. A. Ver heul-van Rees, Amsterdam - met lof. AMSTERDAM, 4 juli Vrije univer siteit Doct. ex. geneesk.: R. M. G. Tay- telbaum, Amsterdam. AMSTERDAM, 4 juli Kand. ge neesk. 2e deel: F. J. De Jong, E. New- mark, P. C. Prakke, P. Smit, J. T. J. Tans, G. M. A. A. Wolfs, H. C. F. Swaal, E Gerrritsen, R. Kloek, W. L. Marks, P. F. G. M. van Wees, mej. De Grunauer en mej. M. E Schreuder, al len te Amsterdam, mej. J. J. Thielsch, Haarlem, de heren G. Thöenes, Duiven- drecht, S. L. van de Peet, Haarlem, ROTTERDAM, 4 juli Kand. ex. econ. wetensch.: J. j. Groeneveld, Rot terdam, A. A. Molier, Scheveningen, A. B. de Roo, Den Haag, G. van der Spek, Oegstgeest, C. Ottema, Utrecht, L. E. Abramoff, Rotterdam, P. P- Kutsch Lojenga, Rotterdam, F. Lammers, Rot terdam, R. K. H. Hoedemaker, Vlaar- dingen en R. Bulthuis, Den Haag. Doct. ex. econ. wetensch.: A. M. Djajanegara, Rotterdam. Tot accountant bevorderd: S. T. Hoger, Den Haag.' BERGEN OP ZOOM, 5 juli Juve naat H. Hart, gymn. A: A. v. Agtho- ven J. v. d. Heuvel, N. Peters, J. Plas- mejjer, allen 's-Gravenhage)G. Blok huis, Tubbergen; P. Damen, Honse- lersdjjk; A. v. Gennip, Hilversum; M. v. d. Klundert, Bergen (N.H.): M. v. Langen, Alkmaar; J. Leferink, Henge lo; J. Smits, Rotterdam; J. Zwaard, De Lier. Afgewezen: 2 kandidaten. GRONINGEN, 4 juli Kand. ex. rechtsgel.: mej. D. H. Prins, Gronin gen en de heren K. M. van Hout, Sta voren, J G. H. Krajenbrink, Oostwold, E IJ. Spier. Amsterdam en W. H. van Eek, Groningen. Kand. ex. geneesk. 2a: de dames I. I. M. Meiborg-Schou, Gro ningen, S. van Neede, Lochem, G. J. Visser, Groningen en de heer K. C. J. Duffhauss, Helmond. Kand. ex. psycho logie. J. A. Barkman, Veendam, cum laude. Kand. ex. Duits: T. J. Lalkens, Aduard. voor een vergoeding en wel 75 pet. van de geschatte waarde van de aangetaste dieren en 100 pet. van de waarde van de dieren die (nog) niet door de be smetting zijn getroffen. Dat heeft uiter aard een heleboel geld gekost. Men spreekt van „enkele tientallen miljoe nen guldens". De uitgave is echter zon der twijfel verantwoord, omdat vele landen de invoer van agrarische en soms ook van niet-agrarische pro-' dukten uit een met mond- en klauwzeer besmet land verbieden. Men is op dit gebied zeer streng en slechts door een politiek van radicale- vernietiging van alle ziektehaarden en zeer strenge ont smettingsvoorschriften is Nederland er in geslaagd een exportstop te voorko men. Wanneer een geval van besmetting wordt geconstateerd, komt een heel ap paraat in werking. De dierenarts waar schuwt de burgemeester, en deze geeft het bericht door aan de politie. Ook de veeartsenij kundige dienst wordt ge waarschuwd. Dat ondanks dit alles de ziekte zich in de eerste helft van het jaar toch nog zo heeft kunnen uitbreiden komt, omdat de maatregelen eigenlijk altijd te laat komen. Nog vóór de ziekte op een bedrijf is geconstateerd kunnen de kin deren (op weg naar school), de post bode of de bakker de besmetting al weer verder hebben verbreid.. Men heeft de verbreiding echter althans eni germate binnen de perken weten te hou den door bij ieder ziektegeval een ge bied met een straal van 5 km (bijna 16 km2) rond de ziekte-haard „besmet" te verklaren. Met het trekken van die lijnen is men niet zuinig. Zou tussen een aantal „besmette" gebieden een klein stuk „onbesmet gebied" overblij ven, dan wordt ook dat in de beper kende maatregelen betrokken. De dieren worden met speciale wa gens afgehaald en naar de destructor in Son. (bij Eindhoven) gebracht. Hier worden de kadavers verwerkt tot been- der- en vleesmeel, vetten e.d. Deze pro- dukten worden zo grondig gesteriliseerd, dat ieder gevaar voor verdere besmet ting verdwenen is. Het duidelijkste be wijs hiervoor is wel, dat op het aan de destructor verbonden proefbedrijf geen mond- en klauwzeer werd gecon stateerd. In de periode dat zeer grote aan tallen dieren werden aangevoerd, kon de destructor het allemaal niet verwer ken. Een deel van de kadavers is toen met strenge voorzorgsmaatregelen door de militaire genie in de rijks- bossen bij St.-Anthonis (Oost-Brabant) begraven. Grote hoeveelheden ongeblus te kalk zorgden ervoor, dat ook hier geen verdere besmtetting mogelijk vas. Met Agfa-films loopt U geen enkel risico. Ze zijn perfect - er kèn niets miggaan En als Uw camera niet goed is? Als U verkeerd belicht? Als U Uw toestel verkeerd hanteert? Als er een onge lukje gebeurt? Als zodoende meer dan de helft der opnamen mislukt is? p w De gratis Agfa Fotoverzekering geldt voor onderstaande films voor zover deze werden gekocht, opgenomen en ont wikkeld tussen 1 mei en 31 juli: Hij weet er het fijne van-' AGFA ISOPAN FF 13 DIN Voor de serieuze amateur, die ook haarfijne -details sterk wil kunnen vergroten. - AGFA ISOPAN F 17 DIN Als U goed wilt kunnen ver groten en toch een gevoelige film wilt hebben. (Vooral voor kleinbeeldcamera's dus) AGFA ISOPAN ISS 21 DIN Als U altijd met dezelfde film wilt werken - bij goed weer. bij slecht weer èn met flits (Voor al voor eenvoudige camera's dus) AGFA ISOPAN RECORD Wanneer weinig licht beschik baar is of ais U b.v. sportfoto's met zeer korte belichtingstijden wilt maken. 2564/242 D (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 5 juli „De jongste waar schuwing van het Heilig Officie inzake het oeuvre van pater Teilhard de Char- din kan niet los worden gezien van de in Vaticaanse kringen zeer levendige controverse rond het werk van de be faamde theoloog pater Henri de Lu bac". Dit is het belangwekkende nieu we element in het dossier Teilhard de Chardin, dat gisteren werd onthuld door De Standaard, in een artikel van de hand van pater Norbert VVildiers, de ook in Nederland bekende \4aamse ca- pucijn, die terzake ongetwijfeld als een der meest gezaghebbende deskundigen mag worden beschouwd. „Leest men het artikel van de Os- servatore Romano van 1 juli over het monitum van het Heilig Officie met aandacht", aldus pater Wildiers, „dan kan men zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat men hier in feite on rechtstreeks het onlangs verschenen Advertentie) CADEAU HOE DRINKT U DUBONNET? Dubonnet puur en koud...heerlijk Dubonnet tonic met ijs..«« fris en opwekkend I Wat zullen we drinken? Da's duidelijk: f 6.50 p. fles ANDRÊ KERSTENS N.V. TILBURG - LEVERT CO. N.V. AMSTERDAM werk van pater Henri de Lubac S.J. heeft willen treffen. De Lubac, wiens gezag als theoloog zeer groot is hjj werd aangesteld tot consultor bjj ae theologische commissie ter voorberei ding van het concilie heeft onlangs een boek geschreven, „La pensee religi- euse de Pierre Teilhard de Chardin", waarin behoudens kritiek op detailpun ten. in hoofdzaak een zeer gunstig oor deel over de theoi -cip "he or>v»t*'-'Ten van Teilhard de Chardin werd uitge sproken. Dit boek, dat met het uitdrukkelijk imprimatur van kardinaal Gerlier verscheen, heeft in theologische krin gen grote indruk gemaakt en werd nog enkele dagen geleden in het gezagvolle tijdschrift der paters Jezuïeten. La nouvelle revue theologique. met lof overladen. Het artikel van de Ocserva- tore Romano laat vooral in zjjn con clusies zeer duidelijk zien, dal men voornamelijk tegen de invloed van dit werk heeft willen aderen". Overigens laat pater Wildiers zich met enig scepticisme uit over de be schouwingen van de Osservatore Roma no. „Dat er aan een dergelijk anoniem commentaar uiteraard zekere dubbelzin nigheid verbonden is, zal moeilijk kun nen geloochend worden, daar niemand juist kan uitmaken welke waarde er aan gehecht moet worden". En ander zijds de tekst van het monitum van het H. Officie ontlenend, stipt de medewer ker van De Standaard met nadruk aan: „Twee dingen vallen onmiddellijk op: enerzijds wordt zeer streng geoordeeld over sommige wijsgerige en theologi sche tekorten en onzekerheden, ja dwa lingen in het werk van Teilhard de Chardin, anderzijds wordt met achting gesproken over zijn natuurwetenschap pelijk werk en zijn de getroffen maatre gelen uiterst mild. Er Is geen sprake van een globale veroordeling en nog minder van een indexmaatregel". Inmiddels is ook aan de katholieke universiteit van Leuven enige beroering ontstaan naar aanleiding van de uit spraak van het H. Officie. Aan de Al ma Mater heeft het oeuvre van Teil hard de Chardin inderdaad groot gezag verworven. In academische en theologische Krin gen wil men voorlopig liefst de kat uit de boom kijken, alvorens commentaar te leveren op het monitum. „Elk voor barig oordeel zou in tegenspraak zijn met de in dit geval passende voorzich tigheid: over de draagwijdte van de waarschuwing van het Vaticaan kan men zich niet uitlaten zolang men niet de volledige tekst ervan bezit", aldus deze kringen, die trouwens niet kunnen gelo ven in een veroordeling van het werk van de Franse geleerde. UTRECHT 4 juli Gepromoveerd drs. A. Versprille uit Bunnik tot doctor in de faculteit der geneeskunde op het proefschrift „De invloed van koolzuur- anhydrase -preparaten op het over levende kikkerhart". Promotor was prof. dr. J. Jongbloed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13