De Gaulle en Adenauer zijn het eens: NIEUW OVERLEG OVER DE POLITIEKE UNIE Bonn is beducht voor de Engelse Berlijn-politiek Hartig welkom voor Adenauer houdt stuk Ben Bella voet bij NASSER gaat voort met zijn bemiddelingspoging Jouwe wijst proclamatie onafhankelijke Papoea republiek af Dit zou geen winst maar nadeel opl Khroesjtsjev debatteert met Benny Goodman over jazz en „echte" muziek Vakantietijd BR00DJESTIJD ECHTE BAKKER J. J. VAN KOOTEN Nederlander trouwt Papoeameisje Het weer Secr.-generaal Algemene Zaken „DOLKSTOOT IN DE RUG" Weer een aantal parachutisten gesneuveld Proef met Duits op lagere school Onbemande tram slaat op hol Berlijn IN NIEUW-GUINEA RAAD IN AMERIKAANSE AMBASSADE DONDERDAG 5 JULI 1962 86ste JAARGANG No. 31172 PARIJS, 5 juli (Rtr., U.P.I.) President De Gaulle en bondskan selier Adenauer zijn het er in principe over eens geworden, dat nog dit jaar (waarschijnlijk in Rome) een conferentie van de regeringsleiders der zes E.E.G.- landen moet worden gehouden om de besprekingen over het vor men van een Europese politieke Unie te hervatten. Zij achten het dus niet nodig te wachten totdat een besluit is genomen over de toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. De Gaulle en zijn ministers, zo meldt Reuters cor respondent in de Franse hoofd stad, zijn echter sterk gekant tegen elke handeling, die zou kunnen worden opgevat als een hinderpaal op de weg naar een Brits lidmaatschap van de E.E.G. en van de op te richten politieke unie. .WMORRIS "(icfore ifou (nnjf Suérie dames- en herenjasjes Plaatselijk enkele buien Aan zee Groot assortiment KOFFERS EN REISTASSEN SOLEX-OTO Engeland Jhr. mr. A.' J. M. van Nispen tot Pannerden benoemd „Alles inzetten Zonder ongelukken over druk kruispunt Jusfitieel-onderzoek BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Teletoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF1 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weefc, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De herhaaldelijk geuite beschuldiging, ook in Engeland, dat het een heimelijke wens van Frankrijk is Engeland buiten de EEG te houden, zit 6e Franse rege ring erg hoog, aldus genoemde corres pondent. Ook Is de regering in Parus nog niet vergeten op welke bitse wpze de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul-Henri Spaak, destijds het plan van De Gaulle voor een Europese Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEID'.lSIRAA! (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.tëwi Verwachting tot vrijdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). Hier en daar opklaringen en plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Vrijdag: Zon: 4.27-21.02 u. Maan: 9.09-23.28 u. Nog vrij veel bewolking met morgen plaatselijk een bui. Matige, later vrij krachtige wind, tussen west en noord west. Nog koel, in de middag ongeveer 1 gr-, evenals het zeewater. wesStzic?ten: hardnekkige noord westelijke stroming geeft het nog met Station: Weer Den Helder xpenburg VHssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo max. min. temp. temp. gisteren regenbui 14 lichte regen 14 motregen 14 Kopenhagen Londen zwaar bew. motregen zwaar bew. motregen regen zwaar bew. regen zwaar bew. geh. bew. 11 14 13 14 15 15 19 15 15 10 11 10 9 10 9 9 8 7 13 10 10 neersl af gel. 24 uur 2 5 2 5 3 3 3 0.9 3 1 15 1 (Advertentie) Maar dan van een Deze week: 1 rol COCOSZANDKOEKEN 69 of. (Advertentie) EVELYN elegante lassen en byoux GR.HOUTSTR .18a T EL 2Q4I5 HAARLEM Advertentie) De jfieuwe Solex met vol-automatisehe koppeling vanaf 375. 15 jaar Solex - 15 jaar Solex-ervaring Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 politieke unie, op basis van het „Euro pa der Vaderlanden"-idee, heeft afge wezen. Zoals men zich zal herinneren, kreeg Spaak bij die gelegenheid steun van Nederlandse zijde. Het voorstel om de besprekingen over een politieke unie voort te zetten is afkomstig van de Italiaanse premier, Fanfani, die over deze kwestie brieven aan De Gaulle en Adenauer heeft ge schreven. Nu De Gaulle en Adenauer zijn voorstel hebben aanvaard, wordt het wel zeer waarschijnlijk, dat die con ferentie van regeringsleiders er inder daad komt. Westduitse en Franse woordvoerders hebben echter met nadruk verklaard, dat zorgvuldig wordt vermeden een vorm van politieke eenwording voor te stel len, die de toetreding van Engeland tot de EEG en tot een eventuele politieke unie zou kunnen bemoeilijken. De waarnemers zijn het erover eens, dat vooral de Duitsers thans gesteld zyn op een hervatting van de bespre kingen over de politieke unie, terwijl de i ransen er eigenlijk weinig voor voelen. De Gaulle is van mening, dat in feite al lid is van de EEG en dat het daarom beter is eerst de officiële onderhandelingen met Londen af te sluiten voordat het DEN HAAG, 5 juli - Bij k.b. is met ingang van 1 juli benoemd tot secreta ris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken jhr. mr. A.J.M. van Nispen tot Pannerden, en tot plaats vervangend secretaris-generaal, te vens raadadviseur in algemene dienst, mr. O.W.S. Josephus Jïtta. Jhr. mr. A.J.M. van Nispen tot Pannerden werd 17 juni 1914 te Didam geboren, legde in 1934 het eindexamen gymnasium b af aan het St. Canisius- college te Nijmegen en zijn doctoraal examen rechten op 12 maart 1940 aan de r.k. universiteit te Nijmegen. Na enige jaren als advocaat en nrn cureur werkzaam te zijn geweest in Arnhem en Zevenaar werd hij 1 am 1946 verbonden aan het kabinet van de minister-president, waar hij thins ook werkzaam is in de rang van raad adviseur, belast met staatsrechtelijke genheid" g® ®n bestuurlijke aan gelei Jhr. Van Nispen tot Pannerden is o.a. adjunct-secretaris van de o-rnnd wetcommissie-Van Schaak gewees* en plaatsvervangend secretaris van de ministerraad. Wachtmeester Jan Geraedts uit Roer mond heeft twee weken geleden het Papoeameisje Joke Akobiarek uit Nieuw- Guinea mee naar huis gebracht om met haar te trouwen. Voor zover bekend is hij de eerste Nederlander die een Papoea meisje tot vrouw heeft gekozen. Over enkele weken hopen zij in de geboorte plaats van Jan, Roermond, in het huwe lijk te treden. politieke overleg wordt hervat. Enge land kan dan meteen als volwaardig EEG-lid aan de besprekingen deel nemen. De werkelijke reden voor het her nieuwde Duitse aandringen om voort gang te maken met de Europese poli tieke eenwording schijnt een andere oorsprong te hebben dan een louter ideo logisch verlangen naar eenheid in West- Europa. De Westduitse regering heeft zich de laatste tijd steeds bezorgder betoond over het standpunt van de Britse re gering met betrekking tot Berlijn en het Duitse vraagstuk in het algemeen. Men vreest in Bonn, dat Engeland volledig bereid is de vooruitzichten op een Duit se hereniging op te offeren aan een mo gelijke overeenkomst tussen Oost en West. Deze vrees voor de Britse houding met betrekking tot Berlijn heeft in be paalde Westduitse regeringskringen het denkbeeld doen ontstaan Groot-Brittan nië wel te doen toetreden tot de Euro- pese gemeenschappelijke markt, maar Een mijlpaal in de geschiedenis van de Frans-Duitse betrekkingen: een Franse het buiten een Europese politieke unie erewacht presenteert het geweer voor bondskanselier Adenauer, die zojuist een krans heeft gelegd bij het graf van de Onbekende Soldaat in Parijs. te houden Van Franse regeringszijde is echter vernomen, dat de autoriteiten in Parijs dit denkbeeld op geen enkele wijze wil len overnemen, omdat zij het schadelijk achten voor de Brits-Franse betrekkin gen. Bovendien menen zjj dat het onuit voerbaar is. PARIJS, 5 juli (DPA) Tijdens de ontvangst van dr. Adenauer in het Pa- rijse stadhuis is het gisteren tot een in cident gekomen. De met hun sjerpen getooide communistische raadsleden begonnen plotseling in koor te roepen: „Geen Duitse wraakzoekers hier! Leve de Duitse Democratische Republiek!" De niet-communistische gemeente raadsleden en ook andere aanwezigen overschreeuwden echter de communis ten. Zij juichten Adenauer en zijn ge volg toe. Daarop verlieten de commu nistische raadsleden de zaal. Zij gingen naar de raadzaal en legden daar de monstratief bloemen neer bjj de gedenk plaat voor de raadsleden, die tijdens de bezetting door de Duitsers zijn doodge schoten. CAIRO, 5 juli (UPI) De vice- premier van de (nog steeds voorlopige) Algerijnse regering, MoWmed Ben Bella, heeft gisteren in de Egyptische hoofdstad verklaard, dat dinsdag met opzet niet heeft deelgenomen aan HOLLANDIA, 5 juli Nicolaas Jouwe heeft vandaag in de Nieuw-Guinea Raad de gedachte aan een onmiddellijke pro clamatie van een onafhankelijke Papoea- republiek verworpen, „omdat dit geen winst maar nadeel zou opleveren". Spre kende in het debat over de politieke ont wikkelingen rond Nieuw-Guinea zei hij, dat een dergelijke stap het afwijzen zou betekenen van verdere Nederlandse hulp en de deur open zou stellen voor Indone sische aanvallen. Ook op de tweede en laatste dag van het overleg in eerste termijn in de Nieuw-Guinea Raad behoorde het recht op zelfbeschikking tot de hoofdthema's van de redevoeringen. De enige Papoea-afgevaardigde, die zich openlijk heeft uitgesproken voor hel plan-Bunker, de vice-voorzitter van de Pamai, de heer E. J. Bonay, zei o.m het volgende: „Wij aanvaarden het plan-Bunker niet omdat wij het zo praktisch vin den, maar omdat het de zaak weer op gang brengt en mogelijkheden biedt op een vreedzame oplossing." Bonay, die overigens iedere conferentie tussen Nederland en Indonesië zonder deel neming van Papoea's „zinloos en zon der betekenis" noemde, verklaarde voorts, dat het plan-Bunker en het recht op zelfbeschikking niet van el kaar te scheiden zijn. „Indien men het plan-Bunker afwijst, dan wijst men ook het recht op zelfbeschikking voor de Papoea's af", zo zei hij. Recht daartegenover stond de mening van de heer M. W. Kaisiepo, die er na druk op legde, dat het plan-Bunker aan Indonesië gelegenheid zou geven op Nieuw-Guinea het bestuur uit te oefenen, waardoor niets terecht zou komen van alle garanties voor het recht op zelf beschikking. „Het plan-Bunker", zei hij, „is aangepast aan het gezegde, dat als men iets wil bewaren men soms niet weet hoe dat te doen, maar dat men hel zou betreuren als men het zou weg gooien". Kaisiepo noemde het plan- Bunker echter wel een „goede basis" voor verder overleg tussen Nederland en Indonesië na de mislukking van het plan-Luns het vorig jaar. Kaisiepo oefende voor; felle kritiek op de houding van het Tweede-Kamer lid J. de Kadt, die, naar hij zei, hem, Kaisiepo, en enkele andere leden van de Nieuw-Guinea Raad tijdens hun be zoek aan Nederland had verweten „leer lingen van het gouvernement" te zijn. „Wij wilden ook leerling van hem wor den," aldus Kaisiepo, „maar hjj wilde ons zelfs niet de hand drukken." n Ook de heer Jouwe verdedigde in zijn rede het recht op zelfbeschikking, „waartoe het Papoea-volk mies moet in zetten". Soekarno noemde hjj „een van die Hitler-figuren die dromen van een onbeperkte macht". Hij zei echter, niet tegen een gesprek met Indonesië te zijn door een delegatie uit de Raad, mits In donesië de vijandelijkheden zou staken. „Daarna kan aan Soekarno de vriend schapshand worden toegestoken", aldus Jouwe, die evenwel zei m twijfel te trekken of de Indonesische president tot een dergelijk gesprek bereid zou zijn. Eerder was een direct gesprek door een Papoea-delegatie met Indonesië be pleit door de heren Bonay, Tanggahma en Torey. Bonay was trouwens het enige lid van de Raad, die de reis van Papoea-studenten naar Indonesië niet afkeurde. Vele leden hebben op deze reis kritiek geoefend. Een speciale waarschuwing aan het adres van Indonesië werd gericht door een afgevaardigde uit Zuid- Nieuw-Guinea, de heer A. Kendau Gehze. Hij voerde aan, dat „aange zien Indonesië de toepassing van in ternationale wetten in Nieuw-Guinea niet toelaat, de wetten van de Pa- poeas zelf weer aan de orde zijn. „De slagzin daarbij is Omo (Orang ma- kan orang - mens eet mens) en deze wet van onze voorouders zal worden voorgelegd aan de niet uitgenodigde Indonesiërs die wjj in het oerwoud tegenkomen." Nadat de laatste papoeaspreker aan het woord was geweest, werd een aan tal vragen gesteld door de Nederlandse afgevaardigde A. van Zeeland, be stuursambtenaar, gekozen in het dis trict Sorong. Htj vroeg met name of de regering een delegatie uit de Nieuw- Guinea Raad in staat wil stellen zich ook in Djakarta ter plaatse te oriënte ren over het conflict over Nieuw-Gui nea Hjj merkte voorts op, dat hij zich „als Papoea-vertegenwoordiger niet gebonden zou achten aan het resultaat van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië, indien daaraan niet door Papoea's is deelgenomen. De besprekingen over de politieke ontwikkelingen zullen dinsdag worden voortgezet. Het woord is dan aan het gouvernement .wan Nieuw-Guinea voor een antwoord in eerste termijn. Brits Guyana. De Nederlandse prinsessen Irene en Margriet hebben dinsdag, tijdens een kort verblijf in Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, een ontmoeting gehad met pre mier Jagan. Deze noemde na afloop de de triomfale intocht van zijn mede ministers in Algiers. Op die manier wilde ik protesteren zei hij, tegen bet ontslag dat verleden week is verleend aan drie hoge officieren van het Alge rijnse bevrijdingsleger. Ben Bella, die dinsdagavond uit Tripoli in Cairo aan kwam, noemde deze ontslagen „een dolkstoot in de rug van de Algerijnse revolutie en haar beginselen". President Nasser heeft een kort onderhoud gehad met Ben Bella. De Egyptische president hield gisteren een redevoering, waarin hij opnieuw pleitte voor eenheid onder Algerije's politieke leiders. Volgens Nasser hou den zowel Ben Bella als de andere ministers van de Algerijnse regering aan hun eigen standpunt vast. „Ik zal echter niets ongedaan laten om hen tot elkaar te brengen." ALGIERS Goed ingelichte waar nemers in Algerije zijn van mening dat Ben Bella zich zal houden aan zijn belofte, dat hij geen staatsgreep tegen premier Ben Khedda en de zijnen zal ondernemen. Wel verwachten zij, dat de fanatieke vice-premier zijn cam pagne tegen de GPRA langs de wetti ge kanalen en met steun van de ex treem-linkse elementen in de Algerijn se strijdkrachten tot het uiterste zal voortzetten. Ben Bella en zijn volgelingen in het FLN-leger dringen aan op een spoedige bijeenkomst van de CNRA, het natio nale comité van de Algerijnse revolu tie. Dit comité, ook wel nationale raad genoemd, is zoveel als het „parle ment" van de revolutie. De meeste leden ervan zouden sympathiseren met de opvattingen van Ben Bella. Men verwacht dat de vice-premier vandaag nog, of anders •morgen, m Algerije zal aankomen, met name m het Westalgerijnse dorp Marbia, waar zijn bejaarde móeder leeft. Ben Bella, zo is uit betrouwbare bron in Algerije vernomen, is voor stander van een snelle en drastische landhervorming in Algerije. Hp heeft daarvoor een plan opgesteld, dat de uitgestrekte stukken grond van groot grondbezitters, zowel Europese als mohammedaanse, in handen zou spe len van de arme landarbeiders, die in de afgelopen jaren hebben ge streden in het FLN-leger. Het is dui delijk dat Ben Bella met dit plan de sympathie van de militairen ge makkelijk kan winnen. Ben Bella voelt ook weinig voor nauwe samenwerking van het onaf hankelijke Algerije met Frankrijk, het land dat hem zes jaar lang gevangen heeft gehouden. HOLLANDIA, 5 juli Bij een aan val op Indonesische parachutisten in het gebied van Kaimana is weer een aantal parachutisten gesneuveld. Dit heeft het gouvemementsbureau meege deeld. Uit een gevangenenverhoor is geble ken dat een twintigtal Indonesiërs vrij wel zonder wapens door het oerwoud trekt. In het gebied van Merauke heb ben patrouilles met medewerking van de bevolking Indonesische parachutis ten in een hinderlaag gelokt. Bij het vuurgevecht dat ontstond vielen aan In donesische zijde enkele doden. O.a. werd een terugstootloze vuurmond buit gemaakt. De acties nabij Teminabuan zijn thans wel afgelopen. Tijdens een kort vuurgevecht werden daar hoogst waarschijnlijk de laatst overgebleven parachutisten gedood. Tenslotte vielen ook in het actiegebied nabij Fak-Fak aan Indonesische zijde enige doden. Een ENSCHEDE, 5 juli Gezien het groeiende contact tussen de bewoners van het Nederlandse en het Duitse grensgebied achten B. en W. van En schede het van belang de jeugd zo vroeg mogelijk vertrouwd te maken met de Duitse taal. B. en W. willen daartoe een proef nemen met lessen in het Duits bij het lager onderwijs. Voor lopig zullen zestig leerlingen van de lagere school, verdeeld over twee groe pen, buiten de normale schooluren les in Duits krijgen, zoals het geval is met de Franse cursus. Van de leerlingen zal tien gulden per cursusjaar worden gevraagd. AMSTERDAM, 5 juli Eerst na is bekend geworden, dat maandagmiddag een lege, onbemande tramwagen een lugubere rit heeft gemaakt door een van de drukste punten van Amster dam. De tramwagen die voor on derhoudswerkzaamheden in de remise Havenstraat stond ging er plotseling voor de ogen van enkele stomverbaas de personeelsleden van door. Hij pas seerde de grote verkeersrotonde bij het Haarlemmermeerstation en spoot de Amstelveenseweg op. Bij het door gaans bijzonder drukke kruispunt Am stelveenseweg - Zijlstraat - Koninginne weg kwam de spooktram in botsing met twee andere trams, die zijn vaart afremden. Wonder boven wonder heeft de tram op zijn dolle tocht, waarbij vier wissels, drie kruispunten en twee zebrapaden werden gepasseerd, geen ongelukken veroorzaakt. Zelfs de materiële scha de is bijzonder gering. De directie van het GVB heeft na de goede afloop ge meend de politie niet te moeten in lichten en getracht alles geheim te hou den. Volgens de directie heeft de man, die tot taak had de wielen te slijpen, twee verkeerde handelingen verricht, waardoor het gevaarte „op hol sloeg Wel heeft een monteur nog getracht op de lege wagen te springen, maar z\jn noodsprong mislukte. De schake laar waarmee de stroom op de boven leiding zou kunnen worden uitgescha keld, bevond zich 15 meter van de z.g. slijpkuil, de plaats waar de tramwa gen stond. De man, die de fouten had begaan kon daarom een „ontsnapping niet meer voorkomen. In de geschiede nis van het GVB heeft zich nog nooit iets dergelijks voorgedaan. „Het scha kelsysteem is inmiddels dusdanig ge wijzigd dat herhaling onmogelijk is. aldus heeft de directie van het GVB meegedeeld. De substituut officier van justitie te Amsterdam, mr. W. K. baron van Dedem, heeft ambtshalve een onderzoek gelast naar de rit, die de onbemande tramwagen, maandagmiddag in Amster dam-zuid heeft gemaakt. Het onderzoek zal worden verricht door de recherche van het politiebureau Overtoom. mier Jagan. Deze noemde na atioop de 1 aan innonesiscae enige uvuen. prinsessen „twee charmante en vrien- parachutist werd daar gevangen geno- delijke jongedames", (AFP) I men. MOSKOU, 5 juli (Keuter) Premier Khroesjtsjev is gisteren onverwacht verschenen op een receptie, die werd gegeven in de Amerikaanse ambassa de in Moskou ter gelegenheid van Ame- rika's Independence Day. De Russische leider was in een beste bui en bracht verscheidene heildronken uit op presi dent Kennedy en op de „vriendschap". Hij zei dat hij van plan was in augus tus op vakantie te gaan, samen met zijn kleinkinderen. „Maar sommigen van mijn kleinkinderen willen naar de Krim, anderen willen naar de Kauka- sus. Het regelen van deze kwestie is even moeilijk als het regelen van de Duitse kwestie met de Amerikanen", grijnsde Khroesjtsjev. Toen de journa listen hem hierover ondervroegen, zei hij echter dat er wel enige vordering is gemaakt in de richting van een op lossing van dit probleem. Op een gegeven moment liep Khroesjtsjev de tuin van de ambas sade in. Hij zag daar de Amerikaan se bandleider en klarinettist Benny Goodman, die hij gelukwenste met zijn succesvolle optreden in de Sov jet-Unie. Benny Goodman, meteen in de sfeer van „ouwe jongens" (Khroesjtsjev woonde een van zijn concerten bij) antwoordde lachend: „Een nieuwe jazz-enthousiast! Maar wij moeten nog steeds samen bier drinken". Khroesjtsjev: „Ik houd niet van de jazz. Ik begrijp er niets van. Ik houd van echte muziek". Hij noemde daar na de namen van een paar klassieke componisten. Goodman: „Van die muziek houd ik ook." Khroesjtsjev: „En toch speelt u die slechte muziek!" Goodman: „Wij vinden die niet slecht. Wij in Amerika zijn er zo'n beetje mee opgegroeid." Khroesjtsjev: „Niet elke Amerikaan loopt warm voor de jazz. Er zijn in Amerika ook liefhebbers van echte muziek." Du Russische premier vertelde daar op dat hij eens met Eisenhower (die, zoals bekend, een zondagsschilder is) Verontwaardigd priemt Khroesjtsjev zijn rechterwijsvinger omhoog terwijl hij met Benny Goodman debatteert over het pro en contra van de moderne jazz. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniin over moderne schilderijen had gespro ken. Eisenhower zei bij die gelegen heid dat moderne schilderijen hem onpasselijk maakten. „En dat doen ze mij ook", voegde Khroesjtsjev daar aan toe. Goodman: „Men hoopt nog altijd, dat er iets goeds en diepzinnigs uit de experimentele kunst zal voortkomen." Khroesjtsjev: „Als die schilders, die die verschrikkelijke schilderijen ma ken, doodgaan, is dat tenminste wat. Dan is er één slechte schilder minder". Met opgewonden gebaren ging de Russische premier verder. Hij deed een aanval op een modern beeld van een vrouw, dat hij in 1959 op de Ame rikaanse tentoonstelling in Moskou had gezien. „Het was iets om kinderen bang te maken... iets verschrikkelijks om te zien. Hoe heeft die kunstenaar de vrouw op die manier durven uit beelden? Een vrouw heeft toch ook hem ter wereld gebracht". Benny Goodman zei, dat hij er on geveer hetzelfde over dacht, maar dat hij er toch aan vasthield dat deze men sen al die vreemde dingen moeten doen „om ergens te belanden". Khroesjtsjev: „Maar als een man op zijr rug ligt en met zijn benen in de lucht trapt, kan men dan van een schepping spreken Goodman: „Als hij het goed doet, ja." Khroesjtjev: „Dat is allemaal goed en wel voor een circus, maar wat zou den de mensen denken als u dit ook ging doen?" Goodman antwoordde gevat dat hij de violist Jehudi Menuhin, die de yoga beoefent, op zijn hoofd heeft zien staan. „Men heeft mij in Indië verteld dat Nehroe dat ook doet", aldus Khroesjt- tsjev. „Maar als men op straat op zijn handen gaat lopen, zou dat helemaal mis zijn. En dat wilde ik maar net zeggen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1