Felle kritiek op K. V.P-bestuur over Amsterdamse Smokkel van 5 ton boter verhinderd Juryleden Haarlems orgel- festival laten zich horen Saneringen Jordaan en op Kattenburg m a 1 i AMUSEMENT NAAR NIEUW-GUINEA Tassen worden mooier dank zij meer geld en meer smaak D Eerste plaat voor de A damse IJ-tunnel bankbediende Bijlmermeer KATHOLIEK AMSTERDAM IN GEWEER il tr" PatijvoorzitterMoeilijk arbeiders, representanten aan te trekken Italiaan misbruikt gastvrijheid AMSTERDAM zet spoed achter In sporttototwee met 13 „goed" Travel-bagsmaken veel opgang Weemoedige wethouder plaatst: Drie ijaar voor „Bijlmermeerkwestie zit ons bijzonder hoog" Studiedienst voor de partij Hoge Autoriteit: Onvoldoende Belgische mijnen gesloten Tien duizend gulden voor reis Papoea's i Niet-westerse sociale studie aan de V.U. WILHELMINATOP - op Nieuw-Guinea - BEKLOMMEN DONDERDAG 5 JULI 1962 PAGINA 2 AMSTERDAM, 5 juli Na hun moeilijke, op finesses ge baseerde beslis sing de Zwitser Konrad Schuba uit te roepen tot winnende impro visator dinsdag avond, beklom men gisteren de juryleden zelf de orgelbak van Haarlems Bavo- Sl. - 1' Bruine finten 'O PAUL VLAANDEREN (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 juli De opzet van het werkprogramma voor de Kamer verkiezingen in 1963 verschilt in een aantal opzichten belangrijk van voor gaande jaren. Er is gestreefd naar een bepaalde lijn in de probleemstellingen. Hierbij is uitgegaan van de grondge dachte dat Nederland niet het centrum van de wereld is. maar deel uitmaakt van een groot geheel waarmede reke ning moet worden gehouden bij de na tionale belangenbehartiging. Daarnaast is er plaats voor een verkiezingsmani fest, waaraan de kringen hun eigen bij dragen kunnen leveren, aldus mr. P. J. M. Aalberse, de nieuwe partijvoorzit ter, die gisteravond tijdens een druk bezochte bijeenkomst in Kras kennis kwam maken met het hoofdstedelijke KVP-kader. De bezinning op het werkprogramma, zei spreker, is reeds geruime tijd aan de gang in werkgroepen en in een spe ciale commissie onder voorzitterschap van mr. L. G. Kortenhorst. Het ko mende weekeind zal het partijbestuur er opnieuw over beraadslagen. Mr. Aal- AMSTERDAM, 4 juli De politie heeft een jonge Italiaan aangehouden die van de gastvrijheid hem door een Amsterdammer geboden misbruik heeft gemaakt. De man had de Italiaan op straat ontmoet. De jongeman vertelde dat hij geen werk had en niet wist waar hij de nacht kon doorbrengen. De Amsterdammer nam hem mee naar zijn woning aan de Prinsengracht. De Italiaan vertrok de volgende ochtend vrij vroeg. Toen de man later de melk boer wilde betalen merkte hij dat zijn portemonnaie met f 33.- verdwenen was. De bestolene ging de dader achter na en haalde hem in op het Muntplein. Toen hij dreigde met de politie gaf de Italiaan de portemonnaie terug. Het geld was echter verdwenen. De man greep de dief beet, maar de Italiaan rukte zich los en zette het op een lopen. Een voorbijganger die alles had gezien reed hem achterna. Op het J. D.Meijer- plein kor hij hen aan een politieman aanwijzen. Daarop werd hij gearres- s teerd. De Vreemdelingenpolitie zal zich nu verder over de Italiaan, een 18-jarl- ge metselaar, ontfermen. Gebleken is dat de verdachte illegaal over de grens 3 is gekomen. LUXEMBURG, 3 juli De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft de Belgische regering medegedeeld dat zij het Belgische program voor sluiting van onrendabele mijnen voor dit jaar onvoldoende acht. De Belgische plan nen voorzien in het opheffen van een jaarlijks produktievermogen van ruim 400.000 ton. De Hoge Autoriteit wijst er evenwel op dat de Belgische regering zich heeft verplicht tot de sluiting van mijnen met een totale jaarproduktie van 2,5 miljoen ton tegen eind 1963. Dit zou betekenen dat volgend jaar nog voor een capaciteit van ruim 2 miljoen ton per jaar mijnen zullen moeten wor den gesloten. Overigens meent men in Luxemburg dat de handelspositie van de Belgische mijnen de laatste maanden aanzienlijk is verbeterd en dat er wel een einde kan worden gemaakt aan de isolering van de Belgische kolenmarkt. De voor raden bij de Belgische mijnen zijn tot circa anderhalf miljoen ton gedaald en zij bestaan uit kwaliteiten waarvoor op de gemeenschappelijke markt geen af nemers zijn. Voorts bestaat er in de Belgische mijnen geen werkloosheid meer en men kan verwachten dat door de stijging van de prijzen der Ruhrkolen de Belgische kolenindustrie de concur rentie van een werkelijk gemeenschap pelijke markt weer het hoofd zal kun nen bieden. berse kondigde voorts de toezending op korte termijn aan van een volledig uit gestippeld plan de campagne. Het moet worden gezien als een grondschema, dat aangepast kan worden aan de wen sen en mogelijkheden in de eigen kring. De nadruk ligt op een werkelijk ge richte propaganda, met de noodzaak van een persoonlijke benadering. De partijvoorzitter deed vervolgens mededeling van de plannen om tot een betere vorm van research-arbeid in par tijverband te komen. Reeds vele pogin gen zijn hiertoe ondernomen, tot dusver evenwel zonder praktisch resultaat. De studie-dienst, waarvoor een econoom en een jurist reeds de basis hebben gelegd, zal de bestudering van de meest belangrijke vraagstukken van nu en de nabije toekomst moeten voorbereiden. Hierbij is tevens gedacht aan de inscha keling van waarnemers in de grote ste den. Sprekende over het Nieuw-Guinea- vraagstuk, zei mr. Aalberse: Als de berichten van een hervatting der be sprekingen in de komende week juist zijn, hoop ik dat er zo snel mogelijk een vreedzame oplossing komt, zowel in het belang van Indonesië en Neder land als dat van Nieuw-Guinea. De discussie over de inleiding werd geopend door het Amsterdamse lid van de Provinciale Staten, mr. W. Sieg- mann, die felle kritiek leverde op de houding der KVP in een aantal voor de hoofdstad belangrijke vraagstukken. ,,De partij laat ons in Amsterdam in de kou staan. Tal van kwesties heb ben niet voldoende belangstelling van de hogere partijleiding gekregen. Dit gold o.m. voor de IJ-tunnel. Aan de verbreding van het Amsterdam-Rijnka naal is ternauwernood lauwe aandacht geschonken. En bijzonder hoog zit ons de Bijlmermeerkwestie", aldus spreker. Wat de opvolging van de heer Koersen betreft, merkte de heer Sieg-mann nog op, dat men zich geen moment heeft af gevraagd of diens zetel aan Amster dam toekomst. In zijn antwoord zei mr. Aalberse, dat de gemeente Den Haag, wat het ag glomeratie-vraagstuk aangaat, zich in dezelfde precaire situatie bevindt. ,Wy zullen ons heel hard moeten zetten aan de oplossing van dit soort problemen", gaf de partijvoorzitter toe, die de ge volgde gang van zaken betreurde. Of de hoofdstad een Tweede Kamerzetel toegewezen krijgt, wordt z.i. bepaald door de lijst met daarvoor in aanmer king komende kandidaten. „Onder zeer bepaalde omstandigheden heeft de par tij de bevoegdheid tot optreden. De kwestie is reeds aan het bestuur voor gelegd. Veel hangt af van wat de nieuw aangezochte figuren zullen doen", zei de partijvoorzitter. De heer J. A. Arts wees er op dat in de vertegenwoordigende lichamen te weinig de stem van de arbeider wordt gehoord. ,,Er wordt voor de afvaardi ging als regel meer op klinkende titels gelet", aldus spreker. De heer Aalber se, die het gesignaleerde gebrek aan binding tussen de KVP en KAB in zijn DEN HAAG, 4 juli De arrestatie van een Belgische chauffeur met zijx bijrijder, die onder een lading turfstrooi- sel vijf ton boter naar België wilden smokkelen, heeft de douaneambtenaren op het spoor gebracht van een smokkel organisatie. Er zijn intussen nog twee arrestaties gevolgd, terwijl in een vries huis in Lexmond nog eens 2000 kg bo ter kon worden achterhaald. De beide andere arrestanten zijn de eigenaar van het vrieshuis en zijn zoon. De Belg die met zijn lading turfstrooi- sel uit Duitsland onderweg was naar België, heeft vannacht in het vrieshuis te Lexmond de vijf ton smokkelwaar ge laden. De douanebeambten hadden ech ter al enige tijd geleden lucht gekregen van dit smokkelkomplot en zodoende kon de wagen reeds in de buurt van Gorinchem worden aangehouden. Na dat de bestuurder en de bijrijder in ar rest waren gesteld is de auto overge bracht naar Tiburg, waar de subinspec- algemeenheid niet kon beoordelen, stel- tie der invoerrechten en accijnzen van ,1 A,,1„1 IU „J i c n.i 1i_ de daar tegenover dat het heel moei lijk is om arbeiders-representanten aan te trekken. „Er zijn goede vakbondsbe stuurders genoeg, maar men krijgt ze eenvoudig niet doordat ze overbelast zijn. In de partijleiding is geen inner lijke weerstand, maar veel stuit af op praktische moeilijkheden van de perso nen zelf." Ten slotte kwam ook de kwestie- Spanje en het verzoek om toetreding tot de EEG ter sprake. Het Tweede Kamerlid, dr. W. J. Schuijt, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de achter gronden die tot het KVP-standpunt in deze materie hebben geleid. Aan het begin van de vergadering werden het Tweede Kamerlid Koer sen en het Statenlid van Warmerdam op gevoelsvolle wijze herdacht. AMSTERDAM, 4 juli Van de zijde van de Nederlandse Staatkundige Stil- denten Federatie wordt medegedeeld dat thans een derde deel van de der tigduizend gulden is bijeengebracht die nodig zijn voor de voorgenomen oriën tatiereis van zes weken van zes Pa poea's in Nederland wonende naar In donesië. Zoals bekend zijn de Papoea's en de N.S.S.F. van mening, dat deze oriën tatiereis ertoe zal bijdragen de span ningen te verminderen en een vreed zame oplossing van de kwestie Nieuw Guinea te bevorderen. De Tsjech, prof. Reinberger, liet al lereerst een aantal hier te lande min der bekende, maar daarom niet min der aantrekkelijke werken van oude Tsjechische meesters horen. Van de geraffineerd snel gespeelde Toccata van Cernoborsky maakte hij een over rompelende ouverture van deze avond. Ook uit de achttiende eeuw is de Fuga van Jan Zach, die met mooie stem voering werd voorgedragen. De forse opzet van Preludium en Fuga van zijn landgenoot Jozef Seger (gestorven 1782) met soms bijna moderne harmo nisaties, kreeg in het tweede deel iets te veel thema-tegenstelling. Het ver wonderde mij, dat hij in Bach's Pas- sacalja en Fuga in c het unisono-be- gin erg langzaam inzette. Spoedig kwam echter het gewenste tempo en de opbouw naar een climax met veel variatie in kleur en klank. In tegen stelling met de beide volgende solis ten misten wij in zijn programma een improvisatie. De bekende pedaalsolo uit Bachs Toccata-adagio-fuga in C kreeg van de Gentse professor Gabriël Verschragen- een waardige vertolking. Het forte-ge- houden Adagio-slot leidde naar het scherzo-achtig, feestelijk en prettig fu ga-thema. Twee delen uit de Paasse- quens „Victimae" werden hem opge geven voor een improvisatie. Een flitsende opening met snelle omspelin gen, een tegenstelling in langzaam AMSTERDAM. 4 juli Ondanks het alarmrapport van Bouw. en Woningtoe zicht over de noodzaak om op de kortste termijn 2500 bouwvallige woningen ai te breken en nogmaals 2500 ingrijpend te herstellen, waarna nogmaals 5000 woningen voor belangrijk onderhouds werk in aanmerking komen, hebben B. en W. toch besloten de reeds voorge nomen sanering van Kattenburg door te zetten. Alleen zal de afbraak van deze buurt op de Oostelijke Eilanden niet binnen dr.e maar vijf jaren worden gerealiseerd. Over de niet te ontwijken noodzaak om elders in de oude stad 2500 wonin gen af te breken hebben B. en W. als uitgangspunt gekozen dat aan deze af braak niet valt te ontkomen en ver deeld over vijf jaren zal moeten wor den doorgevoerd. Een definitief besluit over de reeds voorgenomen sanering van het Bic- kerseiland is onder de druk der om standigheden uitgesteld. Over enkele jaren zal me' de situatie opnieuw bezien. De enorme verkrotting die in het gebied van de Jordaan ten noor den van de Rozengracht is geconsta teerd heeft tot de conclusie geleid dat dit gebied ook als saneringsgebied zal moeten worden aangewezen. Zo spoedig mogelijk zal het stedebouw- kundige plan voor deze vernieuwde wijk worden vastgesteld. Het bureau- Monumentenzorg zal direct ingescha keld worden omdat in het Jordaan- gebied nog talrijke percelen liggen die op de Monumentenlijst staan. Bo vendien zal in de Jordaan naar het voorbeeld van Kattenburg een infor matiebureau voor de bevolking wor den gevestigd. Een belangrijk probleem is de ver vangende woonruimte. Gerekend wordt op een jaarlijks woningverlies van 2100 woningen. Het C.B.H. ziet een mogelijk heid om bij een normaal voortschrij dende nieuwbouw voor voldoende wonin gen in oud- en nieuwbouw te zorgen. Nadrukkelijk wordt echter geconsta teerd dat een straffer toewijzingsbe leid zal worden gehanteerd. Bij ontrui mingen zal spoed moeten worden be tracht. Ongemotiveerde weigeringen van aangeboden woningen zullen dan niet geaccepteerd kunnen worden. Een probleem zal het zijn voldoende wo ningen in de laagste huurklasse te vinden. B. en W. besluiten met een zeer be zorgd woord over de Bijlmermeeraf- faire. Als dit gebied niet aan Amster dam wordt toegewezen zal de gehele sanering geen doorgang kunnen vinden. tempo en een modern, zeer vrij slot, waren het resultaat, waarbij wij moe ten opmerken, dat de tweede opgege ven zin te weinig in het geheel betrok ken werd. Wat onze Nederlander Piet Kee ons voorzette betekende een besliste om schakeling naar de moderne klanken wereld in de Eerste Sonate van Paul Hindemith. Hij speelde deze van vorm wat wispelturige crmpositie met veel klankverscheidenheid. Het meest geïn spireerd is m.i. de componist geweest in het derde deel „Fantasie". Ook Kee liet hier zijn lantasie de vrije loop. Een Passacaglia-thema was de opga ve voor zijn improvisatie. Met nog Hindemith in het hoofd heeft hij hier veel registratiekansen benut. Het gevarieerde programma en de dikwijls pompeuze uitvoering ervan op het gerestaureerde Bavo-orgel door drie organisten van formaat heeft de talrijke bezoekers een interessante en boeiende avond bezorgd. T.Vr. de douane is gevestigd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort en er kunnen waarschijnlijk meer arrestaties worden verwacht. De douane dankt het succes voor een groot deel aan de medewer king van de politie in Lexmond. DEN HAAG, 4 juli De sporttoto van zondag 3.1., de laatste toto van het seizoen 1961-62, had met een bedrag van f 348.862, de laagste inzet van het gehele jaar. Er meldden zich twee deelnemers met het maximum van dertien goede uitslagen, waarvoor zij elk een netto bedrag van 29,357,30 ontvangen. 76 deelnemers hadden 12 uitslagen juist vóórspeld. Zij krijgen elk 606 gulden. Het totaal aan prijzengeld bedroeg f 115.125. De eerstvolgende toto speelt op de wedstrijden van zondag 26 augus tus. De eerste stalen platen voor het eerste tunnelsegment liggen versierd met een toepasselijke tekst op hun plaats. Straks zullen zij als onderdeel van een betonnen tunnelelement neergelaten worden tot een diepte van meer dan twintig meter onder N.A.P. DEN HAAG, 4 juli Bij een wande ling over een sneeuwveld is de twintig jarige Th. Visscher, uit Zwolle, in de omgeving van Amsteg (Zwitserland) in een afgrond gevallen. De heer Visscher, kwam daarbij om het leven. (Van onze verslaggeefster) UTRECHT, 4 juli. e tassenmode is de laatste jaren sterk gekenterd. De redenen zijn dat er meer geld is gekomen on der het grote publiek. Voor de oorlog hadden de grote groepen die nu tot de voornaamste koopsters van tas sen horen,de teenagers en de „twens" geen of weining geld. Nu is dat er over het algemeen wel. Ook de smaak van het grote publiek is beter geworden, dank zij de invloed van film, televisie en de buitenlandse reisen, met name naar de zuidelijke landen, waar de vrouw modieuzer is. Van een en ander kan men in de vaderlandse winkels ook een veel beter assortiment vinden van vroeger. Na de overheersing door het plastic wordt er nu weer meer naar leer ge vraagd. Op zichzelf is dat een logische ontwikkeling volgens de handel die er op het ogenblik middenin zit want deze week wordt de zomervakbeurs voor kof fers tn lederwaren gehouden in Utrecht. Koffers en tassen en alle soorten buidels waarin reizende en trekkende leiden hun hebben en houden meedragen zijn dus nu aan alle kanten in de belang stelling! Het is opvallend dat men ook steeds meer mannen met niet-zakelijke tassen ziet lopen, maar een man stelt aan een tas veel minder eisen dan een vrouw. De handtas is nu eenmaal een stuk van de garderobe en een ver lengstuk van de bezitster zelf, niet het minst omdat in vele gevallen ook haar „schoonheid" er in wordt meegedragen. Meer vraag naar leren tassen hoort bij de welvaart. Kort na de oorlog kon men alle soorten plastic kopen in de prijsklasse van vier tot veertien gul den. Maar de plastic was toen nog verre van volma .kt. Toen het, met na me de Duitse, industrie lukte om plas ticsoorten te veredelen, onder anderen tot „skai," dat zo zacht aanvoelt en zo uitermate soepel is, steeg de prijs der tassen en kwam zo tussen de dertien en de dertig guldei. te liggen. Maar vooi die prijs was er ook al een tas var eenvoudig leer te krijgen. Via het voer leer niet dure nappa tasje ontstond van zelf de vraag naar bijvoorbeeld echte boxcalf. Want al is het plastic zeer geperfec tioneerd en door allerlei bewerkingen soms bijna niet te onderscheiden van leer (je kunt het alleen ruiken!) toch blijft ieer leer. Plastic zal wel niet meer verdwijnen maar het leer zai zijn eigei, adel nooit veriiezen. Italië geeft op tr o -d de mode aan. De Italianen zön van nature „handwerkers," meer geneigd tot het ambacht dan tot de industrie (denk aan al die piepkleine maatschoenwin keltjes, waar je een lap stof kunt bren gen en een week later je schoenen halen Italianen hebben goede smaak, ze wo nen in een land met een heerlijk klimaat en een heerlijk landschap. Het heeft hun smaakontwikkehng beïnvloed tot een peil, dat overal ter wereld gewaar deerd wordt. Toch worden in de tassen mode niet altijd overal ook de Italiaan se kleuren gevolgd. Want ofschoon Ita lië al twee jaar ..'.an® eigenljjk geen lieh, tassen, in wit en gebroken heeft gelanceerd, is bijvoorbeeld in ons land en in West-Duitsland de lichte tas al drie jaar veel gevraagd. Pas dit na jaar zal men Italië gaan navolgen in de midden- en donkerbruine tinten. Voor de afwerking volgt men Italië op de voet, bijvoorbeeld op het gebied van beugels. Wat de koffers betreft, die onder gaan nog altijd de grote invloed van het sociale toerisme; vlieg- en auto verkeer hebben de koffer zijn tegen woordige formaat en lichte gewicht gegeven. Koffers hebben op vliegvel den nogal wat te lijden van het trans port, dat is opstapelen, afstapelen, weer opstapelen. Als koffermateriaal maakt fiberglass de laatste tijd nogal opgang, maar het is duur. Enorme op gang maken de travel-bags" en de car-bags die een maximum aan ruimte bieden bij een minimum aan omvang en g- cht. Men spreekt ook wel van „iast-minute bags" omdat men er op zijn laatst nog van alles in kan stouwen. Maar dat is dan meer net kleinere formaat dat voor elke vorm van reizen dienst kan doen. Een koffer of reis-„bag" die gevuld klaar staat om mee op vakantie te gaan is niet „af," als er niet een la bel aanhangt met naam en adres van de eigener' Dat kan heel wat misère besparen. SCHIPHOL, 5 juli Gisteren is een eerste kleine groep artiesten van Schip hol naar Biak vertrokken om op Nieuw- Guinea ontspanning te brengen aan de Nederlandse militairen. Het zijn het uit man en vrouw bestaande accordeon duo de Wico's en de Marichica's, twee meisjes met een gitaar, die onder lei ding van conferencier Frans du Mee een maand lang kris kras over Nieuw- Guinea zullen reizen. Frans du Mee werd vanmiddag met zijn groepje uitgeleide gedaan door lui tenant-kolonel K. J. Danckaerts, hoofd sectie welzijnszorg van de landmacht, en door vele vrienden en kennissen. Bij de bagage bevond zich een zorg vuldig in een stevig houten kistje ver pakte speciale geluidsinstallatie, uitge rust met chroom-nikkel-staal batteryen, die midden in de rimboe, ver van iede re eiektriciteitstoevoer, dienst kan doen. Deze eerste groep wordt op 4 augus tus op Schiphol terug verwacht. Naar bekend zal ook Max Tailleur nog op Nieuw-Guinea optreden en wel op zyn terugreis van zijn tournee naar Austra lië. Zijn eerste voorstelling op Nieuw- Guinea staat voor 31 augustus op het programma. AMSTERDAM, 3 juli De Vrije Uni versiteit heeft besiOten tot de instelling van een niet-westerse sociale studie richting, als bedoeld in de paragrafen 62 tot 65 van het academisch statuut. Deze studierichting heeft haar plaats in de verenigde faculteiten der rechts geleerdheid, der letteren en wijsbegeerte en der economische wetenschappen (de zgn. interfaculteit d'er sociale weten schappen). -'eeds met ingang van de cursus 1962-1963 zullen studenten zich voor deze nieuwe richting kunnen laten in schreven. Dr. J. Blauw te Hilversum is be noemd tot gewoon hoogleraar voor het geven van een overzicht van de godsdiensten in de niet-westerse ge bieden, speciaal met het oog op de daar door mede bepaalde problematiek van h acculturatieproces, en dr. J. W. Schoorl te Hollandia tot gewoon hoog leraar voor het enderwiis in de niet- westerse sociologie i (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 juli De Amster damse tunnelbouwers onder leiding van de wethouder voor de Publieke Wer ken, mr. G. van 't Huil, schaarden zich vanmorgen om de enorme, vette bouwput aan de IJ-kant om feestelijk het definitieve begin van de IJ-tunnel- bouw te vieren. Tot nu toe zijn de mil joenen alleen nog opgegaan aan voor bereidende werkzaamheden, maar van daag ging de eerste stalen plaat aan de hijs. En die stalen plaat zal de basis vormen van het eerste tunnel element. Dit element is een caisson van 31 bij 25 meter. Het wordt gebouwd in een ronde put met stalen damwan- den en vervolgens voetje voor voetje neergelaten tot het, op diepte van meer dan twintig meter onder NAP zijn de finitieve plaats beeft bereikt op de tweede zandplaat. Dit neex-Iaten van het caisson geschiedt simpel gezegd door het weggraven van het zand onder het enorme betonnen tunnelelement, een AMSTERDAM. 4 juli De recht bank heeft vanochtend de 47-jarige ex-employé van de Amsterdamse Bank J. E. wegens het medeplegen van vals heid in geschrifte, en oplichting, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier had voor deze feiten het dubbele zes jaar met aftrek van de thans opge legde straf geëist. De oplichting betrof een bedrag van ruim 650.000 gulden. Hiervan heeft de Amsterdamse centrale recherche, dank zij de medewerking van E, ongeveer zes ton kunnen achterhalen. De bankbe diende was vorig jaar oktober naar Duitsland gevlucht. Korte tijd later werd hij in Baden-Baden aangehouden. Van medeplichtigheid aan deze zaak wordt de 57-jarige Franse zakenman G. R. verdacht. Hij werd na de aan houding van E. door de Amsterdamse politie in het Spaanse plaatsje Alicante ontdekt en aangehouden. Begin vorige maand werd hij aan Nederland uitgeleverd. Deze aan een leverziekte lijdende Fransman, die, zo deelde de officier ter zitting mede, iede re schuld aan de oplichtingsaffaire ont kent, zal zich na de vakantie voor de rechtbank moeten verantwoorden. HOLLANDIA, 4 juli Naar eerst thans bekend is geworden, hebben drie bewoners van de Baliemvallei in het voetspoor van de ontdekkingsreizi gers Lorenz en Cremers bekend uit militaire onderzoekingsexpedities in het begin van deze eeuw in Nieuw-Guinea een succesvolle aanval gedaan op de met eeuwige sneeuw bedekte WilheJ- minatop. Het zijn de paters Arie Blokdijk en Herman Verheyen en onderwijzer W. Westerink, die tezamen met twee Dani- jongens, Winnetou Dabbi en Wareken Aloa er op 7 juni in slaagden de 4540 meter hoge top via de uiterst steile noordwand te beklimmen. Tijdens voorverkenningen werden on der meer rijstblikken en flessen gevon den op een hoogte van 4100 meter. Ver moedelijk zijn dit restanten van de ex peditie van de Amerikaanse miljonair Archbold in 1938. Tot grote verbazing van de bergbeklimmers werden ook drie uitheemse verwilderde honden aan getroffen, vermoedelijk eveneens tot vooroorlogse expedities behorend. De eigenlijke beklimming nam een volledige dag V beslag, waarbij de klimmers werden geplaagd door een striemende hagel en natte-sneeuwbuien. Bij de verdere verkenningen naar de Prins-Hendriktop werd een nimmer op enige kaart aartgetekend prachtig bergmeer van flinke grootte aangetrof fen. werk dat nog steeds tot de meest spec» taculaire onderdelen van de waterbouw kunde behoort. Wethouder van 't Huil plaatste met enige weemoed de stalen plaat op het „zandbed". Weemoed omdat het zijn laatste officiële daad was in zijn func tie als wethouder. Hij kreeg als aan denken aan de tunnelstrijd een ver kleind model van de „snijrand" ca deau. De stalen platen onthulden een tekst, die aanvankelijk luidde „Hoe lang nog" maar die, toen de tweede plaat erbjj kwam, werd gecomple teerd tot „Hoera, niet lang meer, nog even geduld". Amsterdam zal geduld moeten hebben tot oktober 1967. Dan gaat, twee jaren na de Coentunnel, ook de IJ-tunnel open. Dan zal een bijzonder ingewikkeld werkstuk gereed zijn, want bij de IJ- tunnelbouw moeten vele problemen ge klaard worden. In Noord is op het ogenblik een installatie van één mil joen gulden in opbouw, die straks de 224funderingspalen in het IJ zal moeten heden. Palen van ongeveer tachtig me ter lengte, de langste ooit in Euopa in de grond gedreven. De werklieden die straks onder de caissons het zand zullen moeten weg graven of beter gezegd de zandzui gers zullen moeten bedienen, krijgen de kortste werkdag van Amsterdam, namelijk 3 a 4 uren. Zij zullen echter alleen al één uur nodig hebben om na het werk bij een druk van 2,2 at mosfeer weer aan de normale lucht druk te wennen. De Amsterdamse IJ-kant kreunt nu van het lawaai van baggermolens, hei machines en kranen. Het grote werk is begonnen en... nu de strijd is gewon nen komt er bijna niemand meer kij ken (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 juli Vertegen woordigers van de katholieke gemeen schap in Amsterdam hebben het plan opgevat om de leden van de KVP-frac- tie der Tweede en Eerste Kamer als mede van de Prov Staten van Noord- Holland uit te nódigen om in Amster dam op 17 september a.s. kennis te ne men van de klemmende argumenten voor toewijzing van het Bijlmermeer- gebied aan Amsterdam. Zij zijn van mening dat aanvaarding van het plan van minister Toxopeus om een aparte gemeente Bijlermeer te vormen bijzon der ernstige en zelfs rampzalige conse quenties zou hebben. De initiatiefnemers zijn: Paul B. van den Biggelaar, voorzitter Katholieke Jonge Werkgevers Vere niging, Amsterdam. Drs. J. A. H. Delsing, hoofddirecteur Nederlandse Crediet Bank. Dr. J. C. M. Hattinga Verschure, di recteur-geneesheer Onze Lieve Vrou we Gasthuis. Dr. Th. A. M. van Kleef, voorzitter KVP, Kring Amsterdam. Mr. J. G. van der Klejj, ec. drs., di recteur algemene zaken Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. A. M. Peeters, voorzitter Katholieke Middenstands Vereniging, Amster dam. Drs. A. P. Th. van Pol, voorzitter R.K. Woningbouwvereniging „Het Oosten". Th. B. Rossen, voorzitter Katholieke Arbeiders Beweging, Amsterdam. J. C. Verkade, notaris, secretaris St. Adelbert Vereniging, Amsterdam. Zij hebben adhaesie gevraagd aan tal rijke vooraanstaande figuren in de ka tholieke gemeenschap van Amsterdam. Bij het bezoek van de kamerleden zul len o.m. het saneringsgebied op de eilanden en de nieuwe tuinsteden wor den bezocht. 6EN0EG MEI5JES... 5T0P! Ml55 SMITH, KUNNEN WE OM 7 UUR UW NUMMER NOG EEN DOOR NEMEN AFGESPROKEN, BEN EN HET APRIL SMITH MYSTERIE ADAMS,VAN HET TELEVISIE-WEEKBLAD, '15 HET WAAR DATO 5000 PIEK KR'JGT VOORJÊ J m SHOW VANAVOND, MI55 SMITH BRTieSTEN nlï, mul W IK ONTKEN HET NIET/ WILT MISSCHIEN EEN .TAXI VOOR ME ROEPEN».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2