Uitnodigende behuizing voor Stadsbibliotheek aan Raaks Eindelijk concentratie van alle afdelingen STOCK STOCK STOCK Voor Huishoudelijk afscheid na een leven van bouwen en sjouwen Garanties voor het personeel van lines Directie geeft een half miljoen gulden Russische bisschop in Haarlem HAARCRÈME Verdere koersstijging Schetsplan van ir. B. Bijvoet Uitzicht op nieuw Marktplein Orgelconcours Haarlem Het gaat Haarlem bijzonder goed vermeet beter brood voor hetzelfde geld Van der Hulst in ieder geval in gemeenteraad AT AX-T AXÏ Kwartaalbericht vermaa T enniscompetitie op „Eindenhout" Softball Haarlem- Amsterdam VERRAS ■H Nachtcactus in bloei Gestolen hertshoorns teruggevonden De beurs vandaag: DONDERDAG 5 JULI 1962 PAGINA 3 Uitleenhal Jeugdbibliotheek De kelder Parkeergelegenheid Haarlem, e.o. Films Diversen Onteigening 1.2.3.4.5. HUUR EEN GOEDE AUTO Burgerlijke Stand Haarlem 25 jaar broodbakker KVP HEEMSTEDE HORLOGERIE TEN BOOM ff» - •»- •- HAARLEM, 5 juli Architect ir. B. Bijvoet heeft het schetsplan gereed voor het nieuwe gebouw van de Stadsbibliotheek. Het gebouw komt aan de Raaks en ziet achter uit op het nieuwe Marktplein, dat tussen Zuiderstraat en Stadsdoelen is ontworpen. De huidige behuizing van de Stadsbibliotheek in het stadhuis en op verscheidene andere punten in de binnenstad is reeds lang te klein geworden en bovendien zijn de ruimten in het stadhuis nodig voor de noodzakelijke uitbreiding van de gemeentesecretarie. Met de restauratieplannen van het stadhuis is men ervan uitgegaan, dat over vijf jaar de Stadsbibliotheek haar nieuwe behuizing aan de Raaks betrokken heeft. Alleen de zuivere bouwkosten van het nieuwe gebouw worden op dit moment geraamd op 2,3 miljoen gulden. Men mag aannemen, dat dit bedrag nog wel verhoogd zal moeten worden als gevolg van de stijging van personeelslasten en materiaalkosten. Daarbij zijn nog niet inbegrepen de kosten van de inrichting van het nieuwe gebouw en de grondkosten. Zodra de raad het schetsplan heeft goedgekeurd op 11 juli komt het plan in de raad zal de rijksgoedkeuring worden aangevraagd. Daarna moet de architect het definitieve plan gereedmaken en het plan bestekklaar maken. Verwacht zal worden, dat er 1% a 2 jaar aan het nieuwe gebouw gebouwd zal moeten worden. Het ontwerp van ir. Bijvoet is een ruim, open gebouw in moderne stijl, dat gebouwd is rondom een binnenhof. Via het vele glas in de nieuwe stads bibliotheek zal men een open doorzicht hebben vanaf de Raaks op deze binnen- De hoofdingang is geprojecteerd aan de kant van de Raaks, terwijl ten behoeve van de Jeugdbibliotheek een afzonderlijke ingang is ontworpen aan de zijde van de Jacobstraat. Tussen het nieuwe gebouw en de geprojecteerde bebouwing op de hoek van de Raaks en de Gedempte Oude Gracht is een straat ontworpen, speciaal ten behoeve van de voetgangers die van de Raaks bet nieuwe Marktplein tussen Stadsbi bliotheek en Stadsdoelen willen bezoe- keHet gebouw van de Stadsbibliotheek wordt tan de Baakszijde ongeveer 50 meter breed en 50 meter diep. Het hoogste punt is ongeveer 6 h m t ven de begane grond Boegen. D(G W Inhoud bedraagt ongeveer 23.000 md. De grote uitleenhal is gelegen aan_^® Raaks-zijde. Het wordt uiteraard een zo geheten open uitleen, waartoe boeken kasten met ongeveer 25.000 tot 30. WU van de meest gangbare boeken in deze hal staan opgesteld. Links van de in gang treft men een ruimte garderobe en recht tegenover de ingang in de hal bevindt zich het administratieve uitleen bureau. Rechts van de ingang kan men via een trap de open galerij bereiken, waarop langs de hele Raaks-zijde van het gebouw de muziekbibliotheek wordt ondergebracht. Op deze galerij treft men verder enige cellen voor het beluisteren van grammofoonplaten, zo dat de accommodatie aanwezig is voor het inrichten van een discotheek. Ook bevindt zich hier een kamertje met een piano, waar de bezoekers van de mu ziekbibliotheek zichzelf werken kunnen voorspelen. Vanaf de galerij heeft men een open doorzicht op de uitleenhal. In de linkervleugel van het gebouw treft men achtereenvolgens een kran ten- en tijdschriftenzaal met ongeveer 24 zitplaatsen, en een ruime studiezaal, waarin zelfs voor geconcentreerde stu die nog enkele studiecellen gedacht zijn. Ook is hier een terras ontworpen, dat aansluit op de binnenhof, zodat men bij mooi weer ook buiten kan zitten. Door het hele gebouw zijn trouwens gezellige zitjes geprojecteerd, zodat men zich in het gebouw echt huiselijk kan voelen. De rechtervleugel biedt ruimte voor een zaaltje voor vergaderingen, bespre kingen etc., ook buiten bibliotheek-ver band, terwijl daarachter in deze vleu gel maar als een zelfstandig onder deel de jeugdbibliotheek is gepro jecteerd. Het is de bedoeling van de bibliotheekdirectie om vooral met deze ruimte wat te experimenteren, vooral op het gebied van een nauwer contact tussen school en bibliotheek. Boven een gedeelte van de uitleenhal is een opbouw van twee verdiepingen gedacht. De onderste verdieping daar van is speciaal bedoeld voor het onder brengen van verschillende personeels- en administratieve ruimten, terwijl in de bovenste verdieping die concietrgewo- Advenent ie Wodka Keglevich bnp. Koster Thijs N.V. - Amsterdam ning is gedacht, alsmede een aula voor 150 a 200 personen, waar lezingen, film voorstellingen e.d. kunnen worden ge houden, ook buiten bibliotheekverband. In de kelder van het gebouw wordt de boekenvoorraad die thans nood gedwongen is ondergebracht in de kel ders van de Vleeshal ondergebracht. Het gaat om een voorraad van onge veer 100.000 boeken. Onder de linker vleugel van het gebouw komt de wissel bibliotheek, dus de bibliotheek voor be jaardentehuizen, buurthuizen en andere speciale groepen. Onder de rechtervleu gel komt een ruime fietsenstalling, ook ten behoeve van de omgeving en de garage voor de bibliobus. De binnenhof is van het nieuwe Marktplein afgesloten door een hoge, glazen wand ,k°mt ia. ons.land maar zelden voor, dat er bibliotheekgebouwen wor den gebouwd. Meestal moet men zich behelpen in bestaande gebouwen die dan zo goed en zo kwaad als het kan verbouwd worden. Voor Haarlem bete" kent het nieuwe gebouw van de Stads bibliotheek het eerste grote gemeente lijke gebouw dat sinds de oortog ge bouwd, wordt. Het spreekt vanzelf dat men bijzonder gelukkig is, dat het ont worpen wordt door de Haarlemse houw heer, ir. B. Bijvoet, die als architect reeds een internationale faam geniet. Ir. Bjjvoet is van zijn kant ook nogal m zijn schik met deze opdracht omdat hij in stedebouwkundig opzicht onder plezierige omstandigheden kan werken Vooral het nieuwe, ruime Marktplein een centrum van publieke activiteit acht hij bijzonder aantrekkelijk Zoals men weet, speelt men bij de gemeente met de gedachte om dit marktnlein twee verdiepingen te geven: in de c£0nd komt dan een verdieping, dje ais par keergarage voor circa tweehonderd auto's kan dienen. De Markt zelf biedt ruimte voor de markten van de Ge dempte Oude Gracht en de Boter markt, zodat deze ruimten vrij komen voor het verkeer of als parkeergelegen heid. Op niet-marktdagen kan het marktplein zelf ook als Parkeergelegen- heid dienst doen. Er moet nog veel gedaan worden, eer begonnen kan worden met de bouw van de nieuwe Stadsbibliotheek. Het belang rijkste is, dat zo spoedig mogelijk alle nog bestaande huizen tussen Raaks en DONDERDAG 5 JULI Grote of St. Laurenskerk, Alkmaar 8 uur: Concert voor orgel en orkest. VRIJDAG 6 JULI Grote of St. Bavokerk 8 uu: Sweelinck- concert ter herdenking van de geboorte van J. P. Sweelinck in 1562. Koor: het N.C.R.V. Vocaal Ensemble. Organist: Dr. Anthon van der Horst. Grote of St. Laurenskerk, Alkmaar, 11.15 en 12.15 uur: „Kaasmarkt-concert" door Albert de Klerk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin CINEMA PALACE: „Rear Window", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Liefdesavontuur In Rome, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: De rimboevechters van Birma, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. 'aoEfj uopted; oj. ujtt}8H :LCINVHHK3H 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: t.m. do On the Waterfront, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: tm. do.: De schrik der oceanen, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: do. 8.15 Het gestolen gelaat, 18 jaar. STUDIO: Lola, volw. 2.16, 7 en 9.16 uur; Vrijdag 6 juli Stadskweektuin, 7.15 uur: Kon. Ned. Natuurhlst. Ver. afd. Haarlem, awond- excursia. Een foto van de maquette van het nieu we gebouw van de Stadsbibliotheek, waarvan ir. B. Bijvoet thans het schets ontwerp gereed heeft. Rechts onderaan ziet men de voorzijde van het gebouw, gelegen langs de Raaks en daarvan do&r een groenstrook gescheiden. In deze zijde bevindt zich de hoofdingang. Links on deraan: de linkervleugel van het ge bouw, waarin de krantenzaal en de studiezaal zijn geprojecteerd. De hele voorste helft van het gebouw wordt in beslag genomen door de ruime uitleen hal. Door het vele glas in de voorgevel heeft men van de Raakszijde een goed uitzicht op de binnenhof, die oplopend geprojecteerd is. De binnenhof wordt van het achter de bibliotheek gedachte nieuwe Marktplein gescheiden door een hoge glazen wand. Rechts boven is de kant, waar de Jeugdbibliotheek is ge projecteerd, die aan de daar gelegen Jacobsstraat een eigen ingang krijgt. Op de uitleenhal ziet men de twee verdie pingen hoge opbouw. De onderste ver dieping is bestemd voor personeels- en administratieve ruimten, terwijl de bo venste verdieping ruimte biedt voor een conciërgewoning. Op de voorgrond ziet men het gedeelte van deze verdieping, die als aula bestemd is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Zuiderstraat in het bezit van de ge meente komen. De meeste huisjes zijn reeds aangekocht en over de aankoop van het daar gelegen „Hofje van Gratie" is reeds overeenstemming be reikt. Het hofje is reeds vrijwel ont ruimd. De verwerving van de overige huizen in dit gebied zal wel niet zo lang meer op zich laten wachten. Anders is het met de huizen tussen Zuiderstraat, Gasthuisstraat, Gedemp te Voldersgracht en Stadsdoelen, waar straks het nieuwe marktplein moet komen. Maar wanneer binnen afzienbare tijd de administratieve voorbereiding van de onteigening van deze huizen voltooid is, kan men ook hier aan het werk gaan. Van gemeen tezijde hoopt men het gebouw van de Stadsbibliotheek en de aanleg van het nieuwe Marktplein tegelijk te kunnen verwezenlijken, omdat beide objecten als één geheel gezien moeten wor den. Men is het er wel over eens, dat het nieuwe gebouw van de Stadsbi bliotheek en de stedebouwkundige maatregelen in deze omgeving, de he le buurt een veel beter aanzien zullen geven. De Stadsbibliotheek zal het stadsbeeld hier beheersen en de ge meente heeft dan ook het plan om bij de verdere bebouwing van deze omgeving ir. Bijvoet als adviseur in te schakelen. (Advertentie) (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht zonder chauffeur bij de N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Haarlem - Telef. 22020 HAARLEM, 5 juli Nog nooit heeft men in Haarlem een zo laag werke loosheidscijfer geconstateerd als in het eerste kwartaal van dit jaar: 204 man nen en vrouwen waren geheel werke loos. Dit staat te lezen in het over zicht over het eerste kwartaal van dit jaar, dat door de gemeentelijke dienst voor' Economische Zaken en Statistiek thans is gepubliceerd. Dat het Haarlem materieel bijzonder goed gaat, blijkt ook uit de nog altijd stijgende omzet cijfers van de industrieën en uit de re cord-stortingen bij de spaarbanken. Voor het eerst in de geschiedenis is de totale omzet van de Haarlemse in dustrieën met meer dan tien man per soneel in het voerde kwartaal 1961 ge stegen boven de 100 miljoen. De ge- exporteerde waarde (bijna 28 miljoen) steeg ook al hoger dan ooit tevoren. Het belangrijkste aandeel daarin lever den de metaal-, de graifische en de voe- dings- en genotmiddelenindustrie. De groep Kleding en Reiniging had er geen deel in. In het kwartaalbericht wordt voorts aandacht besteed aan de onlangs ge houden gemeenteraadsverkiezingen en met name aan de verkiezingsuitslag per stemdistrict. Uiteraard worden ver schillende vanzelfsprekende verschijn, selen opnieuw bevestigd: waar veel kloosters liggen, wordt veel op de KVP gestemd en de VVD-stemmen treft men vooral in Haarlem-zuid en Haarlem-west. Wel opmerkelijk is, dat de PSP-stemmen opmerkelijke concen traties te zien geven in de nieuwe stadswijken met hun doorgaans jeugdi ge leeftijdsopbouw. Daaruit zou men mogen afleiden, dat de PSP nogal wat stemmen van jeugdige kiezers heeft getrokken. BEVALLEN van een zoon: 2 juli: E. van Veenstra-Schoustra, C. Vester-Tim- merman, J. G. Stegmeijer-Otsen. 3 juli: J. D. van den Boswie Rooi). 4 juh: W. Goossen-Boeser, A. IJspeert-Drost. BEVALLEN van een dochter: 2 juli: R. van Dalen-Kuijt. 4 juli: E. M. Bak- ker-Paauw. ONDERTROUWD4 juli: H. M. Lip- pes en E. C. Kuijken, F. C. v. d. Burgt en A. Drommel, F. G. Beuk en E. W. Kuipers, H. J. Hendriks en A. W. de Bruin, P. Waijenberg en D. J- Luit, G. Onck en G. Blinkhof, R. Bodegom en H. M. Jonker, J. G. Lensen en M. W. van der Togt, M. J. Kok en A. E. van Straten, A. M. Saarloos en B. A. Tuppe, J. Dolieslager en W. M. van den Haak, A. L. Vos en A. C. Alders. GEHUWD: 4 juli: H. J. Vijfschaft en A. Zondag. F. M. Olie en A. van der Veer, G. W. van Lunenburg en A. van der Veer, A. E. Kuhlmann en M. H. Spee, R. Akersloot en A D. Blei. OVERLEDEN: 2 juli: A. de Jong- Mejjer, 72 j, Eksterstraat. 4 juli: A. van Dam, 43 j, Kamperlaan. .v^-i.-.'.'ir.vov.^Tm-iTr/vr.TOVOVovovov.v.^v.'.v.v.v.v.v.vv.v.v.V.'.v.v.'.w.'.v.v.'.v.v.y.'.v.v.v.v.v.v.v.v. Bij alle drukte voor de nieuwbouw van haar school heeft zuster Didaca, als Johanna C. Valentijn in Lange- raar geboren, bericht gekregen, dat zij wegens de pensioengerechtigde leeftijd, Noordwijkerhout en de land- bouwhuishoudschool van de LTB aan de Kerkstraat, moet gaan verlaten. Aan het einde van dit schooljaar zal de directie een bijzondere loop baan in het nijverheidsonderwijs af sluiten, jammer genoeg zonder het gereedkomen van het prachtige nieu we gebouw te kunnen meemaken. Tenzij... De congregatie van de zusters van „De Voorzienigheid" heeft naar wij menen te weten nog geen beslissing genomen over een mogelijk nieuwe opdracht voor zuster Didaca, maar wat die op-, dracht ook zal zijn, zij zelf heeft er volkomen vrede mee. „Je weet je volkomen werktuig in Gods hand". Dat is de conclusie die zuster Dida ca uit de vele ervaringen van haar arbeidzaam leven heeft getrokken. Voor en na haar grote professie in 1918 is zuster Didaca aan de vak school in Westerblokker verbonden geweest vanwaar zij via enkele ja ren vakschool aan de Elandstraat in Amsterdam, naar Loosduinen ging om de functie van hoofd aan de vak school op zich te nemen. Haar Indische jaren begonnen in 1931, toen zij met een van laatste vaarten van de „P. C. Hooft" naar Mundok op het eiland Banka reis de, waar zij de leiding van de nijver heidsschool kreeg toegewezen. Bij de dreiging van een Japanse aan val op het toenmalige Nederlands- Oost-Indië werd de Europese be volking van Banka geëvacueerd. Mgr. Bouma, apostolische vicaris van Banka en Billiton, achtte het in het belang van de inheemse be volking, dat de 22 zusters van de vakschool hun werk bleven voort zetten. Maar op een van de laatste dagen vóór de Japanse invasie bracht een schip van de koninklijke marine de zusters naar Batavia, waar zij bij de zusters Urselinen een gastvrij ont haal vonden. Mgr. Willekens wees haar in Bi- dara Tjina het Vincentiushuis toe om ook daar een nijverheidsschool te stichten en opnieuw nam zuster Di daca de leiding daarvan op zich. In 1943 eisten de Japanners het com plex van de school op om dit in te richten als lazaret en de zusters ver huisden naar het vrouwenkamp Tji- deng, waar de beruchte beul Sonnei (Advertentie) en aan huis geleverd HAARLEM ver ma at HEEMSTEDE, 5 juli Naar wij van het secretariaat van de KVP in Heemstede vernemen, heeft de heer Van der Hulst, die bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen door mid del van voorkeurstemmen werd geko zen, geen toestemming nodig van de gemeentelijke centrale voor het aan vaarden van zijn benoeming als raads lid. Volgens het reglement van de centrale in Heemstede, waarop de toestemming is verkregen van het kringbestuur, hoeft er geen toestem ming aan diegene te worden gegeven, die met voorkeurstemmen de volle kiesdeler heeft gehaald. Bij de ver kiezing van de heer Van der Hulst was dat het geval. BEVERWIJK, 5 juli Vakbondbe stuurders zijn gistermiddag na drie da- gen onderhandelen tot overeenstem- ming gekomen met directieleden van de fabriek voor rijtuigen en spoorwa gons NV Beijnes en die van de Verenigde Machine Fabrieken over garanties voor het personeel van Beynes nu het bedrijf wordt opgeheven. Er zal een fonds worden gevormd, waarin de directie van de VMF een half miljoen gulden zal storten. In het bestuur van het fonds zullen afgevaardigden van de di rectie van de VMF en vakbondsbe stuurders zitting nemen om te beslis sen over de te geven garanties. Het bedrag dat overblijft, nadat de garan tie-uitkeringen zijn gedaan, zal onder het personeel worden verdeeld. Voorts heeft de directie van de VMF 624.000 ter beschikking gesteld van het pensioenfonds. Dit om de pensioenre geling te verbeteren en voor reeds ge pensioneerden of binnenkort met pen sioen gaande personeelsleden de vrij willige toeslag van het bedrjjf op het pensioen zeker te stellen. In de komende weken zal aan perso neelsleden twee dagen sollicitatieverlof kunnen worden toegekend. De perso neelsleden zijn vrij om te gaan naar welke werkgever zij willen. Wanneer dat in hun belang is, kan binnen de daarvoor wettelijk gestelde termijn ont slag worden verleend. Anderzijds kan de directie van Beijnes slechts ontslag verlenen na overleg naet de vakbonden. Het GAB wordt hier dus buiten gela ten. Begrypelijkerwijs is er de laatste twee weken in het bedrijf nogal veel gesproken. Het normale produktiepro- ces is hierdoor gestoord. De directie heeft echter toegezegd dat zij het voor 25 juni de datum waarop de ophef fing van het bedrijf bekend werd genoten inkomen garandeert. De mees te uurloners hebben premietoeslag voor verrichte arbeid. De datum van 4 augustus waarvoor een beslissing zou moeten worden genomen of men naar Hoogovens dan wel naar een van de VMF-bedrijven wil, kan voor noodzake lijke gevallen worden verschoven. Dit alles werd vanmorgen door vak bondbestuurders meegedeeld op een een vergadering die in de kantine van Beijnes was belegd en waarbij het vol tallige, 450 man tellende personeel, aanwezig was. De heer P. Zjjm deelde nog mee, dat de vakbondbestuurders tijdens de onderhandelingen waren gesterkt in hun overtuiging, dat voor de directie van de VMF alleen financieel-econo- mische motieven hadden gegolden bij een beslissing over de opheffing van het bedrijf en slechts was gedacht aan minimale garanties voor het personeel. De heer Leverland, president-directeur van de VMF, is de eerlijke overtuiging toegedaan, met de opheffing ook het belang van het personeel te hebben ge diend, aldus de heer Zijm. Hij zei voorts dat de onderhandelingen moeizaam zjjn geweest. HAARLEM, 5 juli Vanavond be gint op het tennispark „Eindenhout" aan de Wagenweg in Haarlem de strijd om de Haarlemse tennistitels in de A- afdeling. Voor het herenenkelspel wer den in de tweede ronde geplaatst Hayer, Neelissen, Okker en Nieland. Bij de da mes werden geplaatst de dames Okker, Smids, Broekers, Verheek en Gaus. Vanavond komen op de baan om half zeven mr. P. Bosman tegen Watse He ringa en A. van Tdel tegen A. van Din- ther. Bij de dames wordt de eerste ron de afgewerkt en daarbij ontmoet om half zes Frieda Beunder Elisabeth Schmeink, om half zeven Martien v. Rappard mej. I. Groot en mej. Kau- ling mevr. Tjaarda. De uitslagen van de gisteravond ge speelde partijen luiden: B-toernooi, H.E.; W. Heringa versl. H. Kampman 6-1, 6-2; H. v. Splunter versl. P. Groenland 6-2, 6-4; v. Tiel versl. B. Spee 6-3, 6-1; F. Hassink versl. Walson 6-2, 8-6; J. Brandse versl. H. Vogelzang 6-4, 6-4. D.E.: mej. Knottenbelt versl. mej. Schaap 6-3, 6-4; mej. E schmeink versl. mej. B. Kauïing 6-2, 6-2. H.D.: v. Splunter-Fröhlich versl. Vo gelzang Sr.-Knuyt 6-2, 6-3; Geurink- Gaus versl. Smuling-v. Walsen 8-6, 8-6. C-toernooi, H.E.: R. Beijer versl. H. Broek 6-2, 6-1; R. v. Pampus versl. F. Alders 6-3, 6-3; B. Beerling versl. R. v. d. Welle 6-0, 6-2. D.E.: mej. C. Smuling versl. mej. L. Badoux 2-6, 6-3, 7-5; mej. M. Sorg- draiger versl. mej. C. de Groot 0-6, 6-4, 6-3. H.D.: Gebr. Ho^k versl. v. d. Welle- Schmeink 7-5, 2-6, 8-6. G.D.: mej. Melis-Gordijn versl. mej. BotteropJDicker 6-2, 6-4; mej. Uiten- daal-v. Oerle versl. mej. v. Mancius- Krot 6-3, 6-3. HAARLEM, 4 juli De traditionele stedensoftbald ontmoeting Amsterdam Haarlem wordt gespeeld op vrijdag 6 juli. Ter gelegenheid van de sportweek in Tuindorp Oost-Zaan, wordt deze wed strijd op het Meteoor-terrein in Amster dam-Noord gespeeld en begint om zeven uur n.m. De opstelling van het Haarlems negen tal is: Werpster Mieke Albers, achter- vangsters Yanke Nijdam, beiden HHC; eerste honk Nel Goedhart, HCK; tweede honk Ruth de Haas, HHC; derde honk Pi en Immer, HCK; korte stop Emmy Hofstra, HSHC; veldsters Willy Hurk- mans THB, Yvonne Immer HCK, en Joan Mommers HCK. Reserves; Marijke Tieland HCK, Suze van Breukelen EDO en Ria van de Putten Onze Gezellen. (Advertentie) uw geslaagde ZOON of DOCHTER met een horloge van Bartetyorisstl. M, Haarlem. Sedert 1837 de scepter of liever de zweep zwaai de. Voor straf werden de zusters zij hadden medegewerkt aan de ver spreiding van een preek overge plaatst naar het kamp Kramat bij Batavia, maar zij stonden daar on der een minder zware druk dan in het kamp Tjideng. Met de Sibajak werd zuster Didaca in de zomer van 1946 om gezondheidsredenen ge repatrieerd, maar naar het mooie land rond de evenaar heeft zij nog altijd een tikje heimwee. Na een rustperiode in het moeder huis in Amsterdam kwam zij in 1947 naar Steenwijkerwold met de op dracht een kindertehuis om te bou wen tot een volwaardige huishoud school met een opleidingsschool voor nijverheidsleraressen en toen deze opdracht was vervuld verhuisde zij op 28 augustus 1950 naar de Kerk straat in Noordwijkerhout om in ja nuari 1951 de functie van directrice over te nemen van mejuffrouw Van Gent. Op haar beurt wordt zij nu met ingang van het nieuwe school jaar opgevolgd door zuster Aloysius, die sinds 1961 aan de staf van de huis houdschool verbonden is. Het spreekt vanzelf, dat zuster Di daca niet ongemerkt haar functie zal kunnen neerleggen. De oud-leer lingen, hun ouders, de leveranciers en haar vele vrienden en kennissen worden op donderdag, 19 juli, van 16.30 tot 18.30 uur in de gelegenheid gesteld in de huishoudschool af scheid van de directrice te nemen en zij, die er aan willen meewerken, zuster Didaca een blijvende herinne ring aan haar werk in Noordwijker hout te geven, kunnen hun bijdrage daarvoor vóór 15 juli zenden aan mejuffrouw R. Nelissen, p.a. land- bouwhuishoudschool, Kerkstraat 97, Noordwijkerhout of storten op giro nummer 367808 ten name van me vrouw M. H. W. Nelissen-Cremers te Haarlem. De leerlingen van de school met de staf zullen op vrijdag, 20 juli, afscheid nemen van hun directrice. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitrUHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiimiiiiiiiiiiiimiiiiiM Dinsdag 10 juli is er een bijzondere plechtigheid in de Sint Joseph-kerk aan de Jansstraat. Dan zal de Rus sische bisschop mgr. Andrej Katkof de pontificale avondliturgie vieren in de Slavische ritus. Tijdens deze plechtigheid, die om acht uur begint en waarbij een Amsterdams koor de gezangen zal verzorgen, kan men „onder twee gedaanten communice ren". Mgr. Andrej Katkof is in Haar lem. en trouwens in geheel Neder land, vrijwel niet bekend. Hij is de enige Russische bisschop, die de met Rome herenigde Russen bezitten. Mgr. Katkof werd in 1916 te Irkoetsk in Siberië geboren. Zijn ouders wa ren lid van de Russische van Ro me afgescheiden Kerk en ook hij was in zijn jonge jaren orthodox. Het gezin verhuisde in 1920 naar Mandsjoerije, zijn studies maakte hij aan het lyceum der Marianen te Oharbin. In 1937 trad hij na zijn ly ceumtijd in bij de Congregatie der Marianen, waarvan de leden voorna melijk afkomstig waren uit de Bal- tische, Litause en Poolse streken, priesters, die zich wilden inzetten voor het herenigingswerk. Zijn ver dere studies maakte hij in Rome en in 1944 werd hij priester gewijd door de Russische aartsbisschop, mgr. Jewreinof. Na zijn wijding was hij in verschillende landen werkzaam in de zielzorg onder de Russen. Eerst in Italië, daarna in Engeland, en ver volgens nog zeven jaar in Australië, waar hij speciaal de belangen behar tigde van de uit China gevluchte Rus sen. Op 21 december 1958 werd hij in de kerk van het Russicum te Ro me tot bisschop gewijd. Gedurende een week vertoeft hij nu in Nederland, waar mgr. Katkof in verschillende plaatsen zal pontifi ceren, mede om de aandacht blijvend op het herenigingswerk te richten. Dinsdagavond viert hij dus de Slavi sche Liturgie in de dekenale kerk te Haarlem. Mgr. ANDREJ KATKOF Russisch bisschop (Advertentie) BIO DOP EEN PRODUCT VAN L'OftÈAL DE PARIS HAARLEM, 5 juli Vanavond zal in de plantenkas van de Haarlemse Stads kweektuin gelegenheid zijn de nachtcac tus, die deze nacht in volle bloei zal staan, te bewonderen. De Stadskweek tuin is geopend van 9-11 uur. HAARLEM, 5 juli Twee zeldzame exemplaren hertshoorn, die in novem ber van het vorig jaar uit een parti culiere kwekerij in Haarlem werden ge stolen, zjjn terecht. Rechercheurs heb ben ze teruggevonden bij twee voegers in Haarlem, die broers 2ijn. Zij zjjn in gesloten, maar hebben niet bekend. Ze zeggen, dat ze de planten op de markt hebben gekocht. Het is bij toeval, dat de kostbare planten zijn teruggevonden. Twee re chercheurs van de Haarlemse politie brachten zonder enige reden een be zoek aan de jongste van het tweetal. Wel was deze een oude bekende van de politie. Hij was pas verhuisd en de rechercheurs wilden wel eens pools hoogte nemen. In de huiskamer von den zij een zeldzame hertshoorn. Zij herinnerden zich, dat ruim een half jaar geleden in Haarlem twee van zul ke planten waren gestolen en besloten de plant en de voeger mee te nemen naar het bureau. Het tweede exemplaar werd aangetroffen in de woning van de broer. Ook hij moest mee naar het bu reau. De eigenares heeft inmiddels de planten herkend. AMSTERDAM, 5 juli De Amster damse Effectenbeurs getuigde ook van daag weer van een optimistische visie, zodat er van die kant geen nieuwe indi caties zijn binnengekomen, bewogen de koersen van de Nederlandse internatio nale fondsen zich vandaag verder in op waartse richting. De vraag kwam weer van het Nederlandse publiek. Onder de invloed van het middenkoerssysteem scheen het openingsniveau hier en daar echter wel wat erg hoog gegrepen, met het gevolg dat zich in het verder ver loop van de beurstijd een lichte koers- afbrokkeling voordeed. De handel was van beperkte omvang. Unilever werd in het eerste tijdvak verhandeld van 149,40 tot 151,20 tegen een officiële slotprijs gisteren van 147,60. Philips was ca. 3 hoger op f 171. Aandelen Kon. Petroleum deden het weer rustiger aan met een avance van ongeveer een halve gulden. Hoog ovens zijn nog 5 pnt opgelopen, maar AKU was 5 pnt op retour. In de scheep vaartafdeling was de stemming licht ge drukt. H.A.L., Kon. Boot en Van Nievelt openden 2 pnt lager. Door Key Kramer wordt een dividend van 12 pet voorgesteld op de oude aan delen, vorig jaar 12 pet 4 pet agio- bonus, en van 4 pet op de nieuwe aan delen. 4(4 Ned. 1960 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert. Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Fyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. PL, KLM. Kon. Ned. Stoomb. Mij KPM. Stoomv. MijNederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 21/2 Amsterdam '56 1 2 2 Amsterdam '56 II 2(4 Amsterdam '56 III 2(2 Amsterdam '59 2(i Rotterdam '57 Alb. Heyn Kl. obi. Vorig opening Slot 5/7 100(4 97% 96 95A 88* 106(4 334 108% 116(4 U9H 363% 360 251 729 138 631 637 352(4 543 168.40 171 147.60 150.30 282 434 606% 131.60 132.20 123% 121% 125 50.20 144 141% 129% 129% 129% 115 112 256 252 124 126% 126 175 201 470 124 138 SOVs 91% 33% 99% 84% 118%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3