Haags Gemeentemuseum viert zijn eeuwfeest Prinses Beatrix opent nieuwe vleugel van het gebouw SPORT Cor van der Lugt Melsert tachtig jaar m „Maria Roepaan heeft observatie centrum nodig Verdwenen Haags meisje gevonden J. C. J. M. Poell geheim kamerheer Atletiekploeg van Amsterdam wint stedenwedstrrjd Fontaine stopt met voetballen Ernstig ongeluk eist twee doden Twee zwaar gewonden Twee mil joen voor actie 10x10 Ans Balvoort tot presidente gekozen Aantal werklozen verder gedaald V DONDERDAG 5 JULI 1962 PAGINA Nw.-Guinea-informatie voor Tweede Kamer T ele gram-wisseling SoekarnoOe Thant Bondskampeer plaats op Duinrell Beleggingsfonds van converteerbare obligaties CONVERTO De zekerheid van een obligatie. De winstkans van een aandeel. Directie: H.B.B. Keizersgracht 706 Amsterdam Op laatste moment nog met familie naar V.S. Weinig aantrekkelijk Topscorer in Zweden f 1," per 20 Proust :K1fiÊiS:l2E Gecompliceerde botsing Nederlandse vrachtauto in België verongelukt Chauffeur zwaar gewond Morgen overdracht MIJ ARC-congres Maatregelen tegen UPI-correspondent in Nieuw-Guinea 99 ARNHEM, 4 juli In de oudervere niging „Voor het Zorgenkind", die zich tot taak gesteld heeft ouders van gees- telijk en-of lichamelijk gehandicapte kinderen voorlichting te geven en te Streven naar een zo goed mogelijke po sitie vah deze kinderen, werd destijds het initiatief genomen tot stichting van een geheel onafhankelijk orgaan, dat zich zou belasten met de financiering van bepaalde objecten. Zo ontstond de Stichting „Sterken helpen zwakken". Voorzitter is ir. J. B. G. M. ridder van der Schueren, commissaris van de koningin in Overijssel; secretaris ing. H. C. F. G. van Ditzhuyzen te Arnhem (Huygenslaan 37), terwijl als bisschop pelijk commissaris optreedt pastoor H. A. Schurink te Utrecht. Hier werken ouders van gehandicapte kinderen sa men met personen die louter geleid door een diepe bewogenheid hiervoor hun krachten inspannen. Twee jaar geleden kwam dr. G. van der Most, directeur-geneesheer van „Maria Roepaan", het moderne behandel- en verplegingscentrurn voor d'iep-zwakzinnige kinderen te Otter- sum, met de suggestie, daaraan een observatie-centrum te verbinden. He bedoeling is, dat daar kinderen van één tot zes jaar, bij wie zwakzinnig heid wordt vermoed, enige tpd nauw keurig worden geobserveerd, waarna beslist kan worden of zo'n patiëntje al of niet in een internaat opgenomen moet worden en in ieder geval een goed ge fundeerd advies aan de ouders gegeven kan worden. De kosten van een dergelijk centrum bedragen ongeveer een miljoen en he laas is het nog niet zo, dat daarin het rijk subsidieert, terwijl evenmin de so ciale wetgeving voorziet in de tekorten van de exploitatie, die er ongetwijfeld de eerste jaren zullen zijn. Er zal dus een beroep gedaan moeten worden op het Nederlandse volk. De stichting „Sterken helpen zwak ken" brengt om te beginnen het bedrag van 60.000 gld in dat het bestuur reeds fn luttele maanden met giften van en kele grote ondernemingen en instellin gen bij elkaar wist te krijgen. Zij heeft zich voorgenomen zeker de helft van de stichtingskosten van het Observatie centrum te betalen en bovendien bij te dragen in de exploitatie-tekorten over de eerste vijf jaar. Wij vernemen, dat de plannen van dr. Van der Most intussen een concre te vorm hebben aangenomen en spoedig verwezenlijkt zullen worden. De behoef te aan geldelijke steun wordt daarmee urgent en overwogen wordt door de uit gifte van een lening het nog ontbre kende bedrag op tafel te brengen. DEN HAAG, 5 juli De minister van Buitenlandse Zaken a.i., prof. dr. 3. E. de Quay, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer de teksten doen toe komen van telegrammen, die president Soekarno en de waarnemend secreta ris - generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, hebben gewisseld met be trekking tot het Nederlandse standpunt inzake het plan - Bunker. De inhoud van deze telegrammen is de Kamer - voorzitter gezonden ter kennisneming door de Kamerleden. (De inhoud van de beide telegrammen, respectievelijk verzonden op 27 en 28 juni hebben wij gepubliceerd resp. op 28 en 29 juni.) DJAKARTA. 5 juli (reuter) - De Au stralische minister v. Buitenlandse Za ken, sir Garfield Barwick, is gisteren na een bezoek van drie dagen aan indo- nesdë per vliegtuig naar Sydney vertrokken. De Australische minister heeft in Indonesië voornamelijk besprekingen gevoerd over de kwestie Nieuw - Gui nea. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 juli Op het bekende landgoed „Duinrell" in Wassenaar, eigendom van de familie Van Zuylen van Nijevelt, heeft de burgemeester van Wassenaar, mr. W. J. Geertsema gis teren een nieuw kampeerterrein met moderne accommodatie geopend. Een vertegenwoordiger van de ANWB deelde Hij de openingsplechtigheid mee, dat aan de camping het predikaat „bonds- kampeerplaats" is verleend. In een toespraak prees burgemeester Geertsema de familie Van Zuylen van Nijevelt om de eminente wijze, waarop zij het honderd hectare grote familiebe zit exploiteert en de mensen uit de Randstad Holland de gelegenheid biedt van de natuur te genieten. Ook de ma nier, waarop het landgoed in stand vvordt gehouden stemde de burgemees ter tot tevredenheid. Dagelijks, zie hij, Worden aanslagen gedaan op het wei nige groen, dat wij in het westen nog nebben. Iedere dag stromen op'het Was- senaarse gemeentehuis aanvragen bin nen om kapvergunningen en grond voor huizenbouw. Op zich zijn al die aanvra gen stuk voor stuk redelijk, merkt bur gemeester Geertsema op. Maar als we al die aanvragen ouden inwilligen, zou er van het Wassenaarse groen niet veel ^Verblijven. En daarom hebben mijn Wethouders en ik, aldus de burgemees- ter, „neen" leren zeggen. Prinses Beatrix opende gisteren het nieuwe tentoonstellingsgebouw van het Gemeentemuseum in Den Haag. Na haar rondgang door de nieuwe vleugel kreeg de prinses een glas met inscriptie. Nadat het met champagne was volgegoten klonk de prinses met burgemeester Kolfschoten. (Van onz- Haagse redactie) DEN HAAG, 5 juli Voor het Ge meentemuseum was het gisteren een enerverende dag. Het honderdjarig be staan werd gevierd, prinses Beatrix opende een prachtige nieuwe vleugel van het gebouw, onderscheidingen wer den uitgereikt aan de leiding en boven dien moest het museum nog als gast heer optreden voor bijna vijfhonderd museumdeskundigen uit achtendertig landen, verenigd in de International Council of Museums, dat hier haar drie jaarlijks congres houdt. De nieuwe vleugel van het gebouw, een zeer geslaagde schepping van de gemeente-architecten J. Heyligers en Sj. Schamhart, werd gistermiddag in gebruik gesteld door een opgewekte prin ses Beatrix. Zij zag hoe een aantal jonge kinderen de eerder door hen be schilderde schutting wegschoven, die had gediend om het bouwwerk in wor ding aan het oog te onttrekken, nadat zjj er onder het oog van de prinses op hadden geschreven „Niet meer no dig". De prinses liet zich door de di recteur van het museum, mr. L. Wijsen beek, en burgemeester mr. H. Kolfscho ten rondleiden door de nieuwe ruimten. Zij zag vluchtig de nieuwe exposities „Belgische kunst na 1945 (met veel ab stract werk, waar prinses Beatrix, naar bekend is, niet erg van houdt), werk van negen Haagse kunstenaars en de ongemeen interessante expositie „Breit- ner als schilder en fotograaf", waarbij naast de schilderijen de foto's hangen, die Breitner naar kort geleden is ont dekt, hiervoor heeft gebruikt. Ook bleek de prinses geïnteresseerd in de pedago gische afdeling, waar jonge kinderen met boetseren en tekenen bezig waren. Met een glas champagne in de hand sprak de prinses ook nog met de Ifwee jonge architecten, die zoveel succes oogstten met hun nieuwe, van zeer mo derne opvattingen getuigende schepping. Daarvoor waren in een bijeenkomst in de aula de directeur en de admini strateur, d eheer P. Frequin, onder scheiden door mr. Y. Scholten, staats secretaris van O. K. en W. Mr. Wijsen beek werd benoemd tot officier, de heer Frequin tot ridder in de Órde van Oranje Nassau. Hoe onverwacht de onderscheiding voor de heer Fre quin kwam bleek wel uit het feit, dat zijn knoopsgat nog dichtgenaaid zat, waardoor de versierselen niet konden worden opgespeld. De staatssecreta- ris liet zich echter door deze tegen slag niet uit het veld slaan, trok een pennemes en sneed het knoopsgat met voortvarendheid open. Namens de regering bood de heer Scholten het museum, als symbool van de goede samenwerking tussen rijk en gemeenten op het stuk van musea, een beeldhouwwerk aan, te plaatsen bij de nieuwe vleugel. De beeldhouwer, die het werk moet maken zal nog nader wor den aangewezen. Namens de Belgische regering werd het museum in „perma nente bewaring" door de ambassadeur een schilderij van Van Lint aangeboden, een werk dat al in het museum aanwezig is als onderdeel van de expositie uit België. In de Ridderzaal, die tot genoegen van iedereen heerlijk verwarmd was, werd tussen de bedrijven door het In ternationale congres van museumdirec teuren geopend, eveneens door mr. Scholten, die minister Cals verving. In zalen en tuinen van het museum werd gisteravond tot in de nachtelijke uren een grote joyeuse receptie gehou den met.feestverlichting en vrolijke mu ziek ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan en de ingebruikneming van de nieuwe vleugel. Vooral bij dit gebeuren bleek, dat velen de „drempel vrees" voor het museum wel hebben overwonnen, al moet worden gezegd, dat de omstandigheden daarvoor dan ook wel uiterst gunstig waren. DEN HAAG, 5 juli.Enkele uren voordat haar familie naar de Verenigde Staten zou vertrekken om zich daar te vestigen, is de negentienjarige Joyce T. uit Den Haag door de politie opgespoord. Het meisje was sinds 31 mei spoorloos, vermoedelijk omdat ze haar familie niet wilde volgen. Dezer dagen werd haar opsporing verzocht en vanmorgen kreeg de politie een tip, dat ze in een caravan zou verblijven, die aan de Nieu we Haven in Scheveningen stond. Zij werd daar aangetroffen en naar het politiebureau gebracht, snel ver hoord en om half één zat ze in een politiewagen, die haar in ijltempo naar Schiphol bracht. Om twintig minuten over twee namelijk vertrok het vliegtuig waarmee de familie zou reizen. Het gezin is nu toch nog voltallig vertrokken. UTRECHT, 5 juli (KNP). Kardi naal Alfrink heeft na de vergadering van het Metropolitaan Kapittel mede deling gedaan, dat Paus Joannes de hoogeerwaarde heer J.C.J.M. Poell, algemeen econoom van het Aartsbis dom, heeft benoemd tot geheim kamer heer van Z. H. de Paus. Mgr. Poell is sedert 1957 algemeen econoom van het aartsbisdom. v_y AMSTERDAM, 5 juli De Amster damse dames- en heren-atletiekploeg heeft de jaarlijkse driestedenwedstrijd tegen Rotterdam en Den Haag, die wc nsdagavond op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam werd ge houden, met ruim verschil gewonnen Door het ontbreken van prominente at leten als Joke Bijleveld, Peter Nader hand, Harry van Kleeff en Aad Steylen, had de wedstrijd veel van zijn aantrek kelijkheid verloren. Ondanks de slechte weersomstandig heden het regendq, af en toe en er stond vrij veel wind werden er enkele voortreffelijke prestaties geleverd. Kees Koch kwam na een serie constante wor pen rond 56 meter tot 57.23 meter, ter wijl hij bij het kogelstoten met 16.09 m. eveneens de beste was. De Hagenaar Van Wel bracht Neder lands beste sprinter Jaap Noordenbos dit jaar in eigen land zijn eerste neder laag toe op de 200 meter. Van Wel, die een voortreffelijke 21.5 sec liet noteren, liet Noordenbos 0,4 sec achter zich. Op de 100 m. was Noordenbos met 10,8 sec. veel te sterk voor al zijn concurrenten. De Amsterdammer Goedhals benaderde hem met 11 sec. nog het dichtst. Joop Kant stelde opnieuw zijn kandidatuur voor de nationale ploeg door het ver springen te winnen met 7.01 meter, waarbij hij 19 centimeter vóór bleef op de Amsterdamse junior Leo de Winter. De beste prestatie op de langere loop nummers werd geleverd door Harry Jansen, die de 1500 meter na een solo won in 3.53 sec. Bij de dames kwam het Haagse sprintstertje Truus Cruiming m. 12.1 sec. boven de middelmaat, terwijl ook de 1.60 meter, die Nel Zwier bij het hoogspringen bereikte, gezien mocht worden. MEXICO, 5 juli. - De beroemde Fran- se binnenspeler Just Fontaine heeft gis- teren In Mexico, waar zijn ploeg Stade de Reims een vriendschappelijke wed strijd speelde, verklaard dat hij bij zijn terugkeer in Frankrijk zijn carrière als voetballer zal beëindigen. Bij de wereldkampioenschappen 1958 in Zweden was Fontaine de beste schut ter van het gehele toernooi- Nadien raakte hij door een tweetal beenbreuken op de achtergrond. Het zijn deze blessu res, die Fontaine dwingen de voetbal sport op te geven. „De dokter zegt dat ik geheel genezen ben en dat is misschien wel waar voor iemand met een bureau-baantje, maar niet voor een voetballer. Bij elke wed strijd voel ik de pijn terugkeren. Daarom heb ik besloten de voetballe rij eraan te geven en zodra ik in Frank rijk terug kom het geld van de ver zekering te innen om me geheel te wij den aan de journalistiek", zo verklaarde Fontaine. Arsenal en Torino zijn het zo goed als eens over de overschrijving van middenvoor Joe Baker van de Italiaan se naar de Engelse club. Er gaan ge ruchten dat voor de 21-jarige vroegere middenvoor van het Engelse elftal in de buurt van 70.000 pond is betaald. Cor van der Lugt Melsert is tach tig jaar geworden. Een markan te persoonlijkheid, die als ac teur, regisseur en toneelleider zijn naam in de Vaderlandse theater wereld blijvend heeft gevestigd, iets wat niet zo heel vaak op dit gebied voorkomt, want hoe vergankelijk is de roem van het levende toneel. Maar zijn faam is niet gaan tanen, ook al heeft hij sinds jaren het daadwerke lijke leven-op-de-planken geruild voor de status van toneelcriticus. Hij is nog altijd een zeer gewaardeerde en vaste gast in de schouwburgen van ons land, vooral in die van Den Haag, waaraan hij zovele persoonlijke bele venissen en herinneringen heeft. Het is nu 60 jaar geleden dat hij wei het een als het ander beheerste en beheerde. Niet alleen het publiek dat zich wilde amuseren, maar ook degenen, die kunst in het theater wensten heeft hij rijkelijk voorzien van goede voorstellingen. Bovendien heeft hij het, dank zij zijn zakelijk in zicht, gepresteerd nooit failliet te gaan. Dat is in de toneelwereld van voor de oorlog uniek! En dit met weinig of geen subsidie, een prestatie, die nog in een sterker licht komt te staan als men bedenkt, dat tegenwoordig de subsidies voor de verschillende gezel schappen (met vaak niet zulke suc cesvolle repertoires) in verhouding tot vroeger aanmerkelijk groter zijn. Wanneer men de lijst van actrices en acteurs zou doornemen die kortere zijn eindexamen aan de Amsterdamse Toneelschool deed en 45 jaar geleden dat hij zijn eigen gezelschap, „Het Hofstad-Toneel" oprichtte. Het zijn voor hem belangrijke data. Hij was acteur en toneelleider! Kunstenaar en directeur. Aan beide kwaliteiten zaten in de toneelwereld van voor de oorlog grote risico's. Cor van der Lugt Mel sert dankt echter zijn roem aan de voortreffelijke wijze, waarop hij zo- Cor van der Lugt Melsert in „Schipper naast God" van Jan de Hartog. of langere tijd onder deze volbloed to neelman hebben gewerkt of die hun carrière aan hem hebben te danken, die door hem zijn „gemaakt" dan komt men onder de indruk van zijn plaats, die hij in het actieve toneelle ven heeft ingenomen. Er zijn grote namen onder. Wij noemen: Cor Ruys, Else Mauhs, Eduard Verkade, Annie van Ees, Willem Rooyaards, Albert v. Dalsum, Charlotte Kohier, Ank. v. d. Moer, Mary Dresselhuys, Gees Laseur, Paul Steenbergen, Caro van Eyck, Louis van Gasteren, Caro van Eyck, Louis van Gasteren, Fie Carelsen, Han Bentz van den Berg, Guus Her mus, Myra Ward, Rie Gilhuys, Louis Saalborn, Louis Grimberg, Kees Brus- se, Johan Kaart, en ga maar door, stuk voor stuk goede namen. Allen kunnen vele en interessante verhalen over „Cor" vertellen; hoe zij in het begin, toen zij hem nog niet zo goed kenden, een beetje bang voor hem wa ren, hoe hij hen een verantwoordelijk heid voor zijn kunst, het toneel, mee gaf, hoe hij baas was over zijn men sen en leiding wist te geven, hoe zij veel hebben te danken aan zijn regis seurschap, hoe hij ook de mensen voor een première op hun gemak kon stellen, hoe hij ieder, die eerlijk en hard aan het toneel werkte, de kans gaf talenten tot ontplooiing te brengen. Wat zijn eigen talent betreft, daaraan heeft nooit iemand getwijfeld. Zijn persoonlijkheid, de geheel eigen sfeer, die hij wist op te roepen, zijn wars- zijn van alle mooidoenerij op het to neel en in het leven, gaven aan zijn rollen een doorleefdheid en intensiteit, een humor en een melancholie, die hem al heel vroeg kostbaar maakten in de ogen van zijn directeuren en nog kostbaarder voor zijn eigen gezel schap. Hierin speelde hij ontelbare keren belangrijke rollen, samen met de populaire en talentvolle Annie van der Lugt Me-lsert-van Ees, zijn vrouw. De ouderen zullen het zich herinne ren! Cor van der Lugt Melsert werd in Rotterdam geboren. Reeds op zijn vijf tiende jaar kreeg hij les van het ac teurs-echtpaar Van der Horst. Op 16 maart 1898 debuteerde hij bij de Ne derlandse Toneelvereniging als picolo in „Het Witte Paard". Daarna ging hij naar de Toneelschool, waar hij in 1902 eindexamen deed. Nadat hij ver bonden was geweest aan het Rotter dams Toneel en aan Verkade's Haghe- spelers in Den Haag richtte hij in 1917 het Hofstad Toneel op; drie jaar later kreeg hij tevens de leiding van het Rotterdamse gezelschap en fuseerde toen het Haagse en het Rotterdamse ensemble tot een Verenigd Rotter dams Hofstadtoneel. In 1938 werd hij benoemd tot vast bespeler van de Amsterdamse Stadsschouwburg vaar hij later het Nederlands Toneel op richtte. Cor van der Lugt Melsert speelde tal van klassieken, waaronder vele stukken van Shakespeare. In dui zenden voorstellingen heeft hij ge staan, in honderden rollen hebben de toneelliefhebbers van zijn creaties ge noten. Na de oorlog is hij nog enkele malen als acteur opgetreden in een ensemble dat hij met Kaart's Kome dianten samen vormden. Toen, zonder opzien te baren, nam deze geboren toneelleider, die groot acteurschap aan opmerkelijk regie-ta lent paarde, afscheid van het theater leven. Hij houdt van de stilte en trekt zich gaarne terug op „zijn" eiland Schouwen, waar hij een buitenhuisje heeft. F. Du. Advertentie) CIC AD C TT C O P. LORILLARD NEW YORK K> HUIZEN, 5 juli Op de Rijksweg is gisteravond een gecompliceerd ongeluk gebeurd, waarbij twee personen op slag werden gedood en twee zaar gewond. Overleden zijn de 49-jarige H. Lank- reyer en zijn 52-jarige echtgenote H. Jongman, beiden uit Naarden. Juist voor het ongeluk was nog een aanrijding gebeurd. Een personenauto uit de richting Amsterdam was tegen een voorgesorteerd staande voorligger gereden. De eerste had zijn wagen in de wegberm beplaatst en had zijn voor ligger aangeraden hetzelfde te doen. De ze weigerde en liet zijn wagen staan. Uit de richting Amsterdam naderde toen een vrachtauto, die de auto te laai zag en de linker weghelft opreed. Op dat moment naderde uit La ren de auto van L. met vier inzitten den, die juist van een kermis kwa men. De auto's botsten tegen elkaar, waarbij de bestuurder en zijn vrouw om het leven kwamen. Van de twee andere inzittenden liep H. A. Jongman uit Vollenhove, een neef van de overleden vrouw een gebroken been en een aantal verwondingen op. Hij is naar het St. Jansziekenhuis te Laren gebracht. Zijn verloofde, mej. M. C. J. den Haan uit Kraggenburg kreeg een zware shock en een hersenschud ding. Zij is naar het Diaconessenhuis te Naarden vervoerd. BRUSSEL, 5 juli. Een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen is woens dag bij Deinze, ten zuiden van Gent, te gen een boom gereden en volledig ver nield. De chauffeur, de 26-jarige J. G. Groenenberg uit Goes, is zwaar gewond in het ziekenhuis van Deinze opgeno men. De vrachtwagen was met een zware lading zink op weg van Nederland naar Frankrijk. Op de Kortrijkse Steenweg te Astene raakte de bestuurder zijn macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom, die ontwortelt werd, waarna het wrak van de wagen tegen een tweede boom tot stilstand kwam. De interlandvoetbalwedstrijd Noor wegenMalta die in Trondheim werd gespeeld is met 5-0 gewonnen door Noor wegen. LOPIK, 5 juli De voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, alhier ds. N. O. Steenbeek, zal vrijdag morgen op symbolische wpze een che que ten bedrage van 2.000.000 over dragen aan de voorzitter van de NOVIB, mr. F. J G. baron van Voorst tot Voorst. De door de NJG ge voerde „Jeugdactie 10 x 10 in hel kader van de „Freedom from hunger campaign" speciaal om het zoge naamde „erfgewassenproject" in Daho mey (Afrika) te kunnen uitvoeren in samenwerking met NOVIB en FAO (de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties) wordt thans afgeslo ten. EP is een „fotoboek 10x10" in voorbereiding. ROME, 4 juli (KNP). Ans Balvoort voorzitster van de Katholieke Jonge Boerinnen in Nederland, is in Rome gekozen tot presidente van de Internati onale beweging van de katholieke platte- landsjeugd. Naast haar staat als presi dent de Braziliaan Arlindo Sandri. Tot maandag hebben de vergaderin gen van de Mouvement International de la Jeunesse Rurale Catholique geduurd. Aan deze vierde internationale vergade ring van de Mijarc namen 130 nationale leiders en leidsters uit 62 landen deel. Het congres heeft de richtlijnen voor de komende werkperiode vastgelegd. Het ging hierbij uit van een onderzoek, dat in alle deelnemende landen is inge steld. De problemen waarvoor de platte- lamdsjongeren in de meeste landen staan zijn zowel van economische als culturele en sociale aard. In vele landen bestaat een verontrustende trek van het platte land naar de stad. Ook bewees het on derzoek, dat het godsdienstig leven in vele landen ook onder de katholieke jongeren ontbreekt en dat er een diepe kloof is tussen godsdienstig en praktisch leven. Het congres besloot tot voortzetting van de hulp aan de jonge zusterorgani saties in Afrika door het zenden van Europese vrijwilligers. Vorig jaar werd aan deze hulpverlening bijna 400.000 gld. besteed. HOLLANDIA, 5 juli. De comman dant van de strijdkrachten in Nieuw- Guinea heeft maatregelen genomen tegen een ambtenaar van het gouvernement in Nieuw-Guinea, die met goedkeuring van de overheid optreedt als plaatselijk oor respondent van het Amerikaanse pers bureau UPI. Het betreft de Nederlander dr. P. J. van Dooren van de dienst economische zaken. Naar een woordvoerder v„n het gouvernement meedeelde, bestaan de maatregelen uit het onthouden var com muniques over militaire acties, een ver bod tot het bijwonen van persconferen ties van militaire woordvoerders en het deelnemen aan militaire excursies en in het algemeen uitsluiting van alle voor lichtingsfaciliteiten op militair gebied. In het officiële communiqué van woensdag werd reeds het bericht van deze correspondent over het gebied van Wandammen tegengesproken. Hierbij werd melding gemaakt van niet officieel gemelde landingen van Indonesische pa rachutisten. De maatregelen werd inge geven door het feit. dat ondanks een gemaakte afspraak, de correspondent het bericht niet bij de militaire autoriteiten heeft geverifieerd, aldus de woordvoer- dei van het gouvernement die hieraan toevoegde, dat het gouvernement van Nieuw-Guinea zich bij de genomen maat regelen heeft aangesloten. 's-GRAVENHAGE5 juli Het aan tal werkloze mannen is in juni verder gedaald, en wel van 20.882 per eind mei tot 19.368. Vorig jaar liep de ar beidsreserve in dezelfde maand terug var 22.815 tot 21.460. Het aantal werk loze vrouwen daarentegen is toegeno men van 3.197 tot 3.376. Hiertegenover stonden 98.504 (vorige maand 88.680) aanvragen naar manne lijke werkkrachten en 43.351 (41.031) naar vrouwelijke werknemers. Verdeeld naar de provincies was de situatie van de geregistreerde arbeids reserve per ultimo juni als volgt: Gro ningen 2.405 (in mei 2.740), Friesland 1.43-. (1.817), Drente 1.659 (1.860), Over ijssel 1.529 (1.519), Gelderland 1.592 (1.672), Utrecht 897 (902), Noord-Hol land 2.686 (2.903), Zuid-Holland 3.154 (3.333), Zeeland 886 (811), Noord-Bra bant 2.502 (2.491) en Limburg 699 (757). De Amerikaanse discusreus Jay Sil vester zegevierde woensdag in Oslo tij dens internationale wedstrijden bij het discuswerpen met eer worp van 59.0* meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5