DOMPTEUR NA AANVAL OVERLEDEN Grote verslagenheid circus Toni Boltini in Directeur Zutfens ziekenhuis wijst insinuaties af Senatoren vragen goede basis voor samenwerking tussen Euratom en RCN Orkest - musici demonstreren Kamer beslist 12 juli over MAMMOETWET Aan see II Burgemeester uit ambitie Verantwoord experiment Politieopleiding Dr. Vos„Ik ruik sterk sensatie F. M. Panthaleon baron van Eek DONDERDAG 5 JULI 1962 PAGINA Op een even laat als, hopen, vruchtbaar (Van onze verslaggever) VEENENDAAL, 5 juli In het circus van Toni Boltini heerst grote verslagenheid. Het overlijden van de 34-jarige Franse dompteur Michel Lecrocq heeft er, zoals wij gisteren reeds meldden, diepe indruk gemaakt. Sommige artis- ten zijn totaal van streek en vertellen aan ieder die het maar horen wil, dat het hun onbegrijpelijk is waarom zaterdagavond na de aanval van de leeuw Romeo Michel's wonden werden „dicht ge hecht", terwijl er toch een grote kans voor infectie bestond. Hun vingers wijzen daarbij beschuldigend naar het Zutfense ziekenhuis Sint Walburgis, waar de Fransman na het incident werd behan deld. Het commentaar hierop van de geneesheer directeur, dr. H. Vos, is kort maar krachtig. „Een vreselijke lariekoek. De heer Lecrocq heeft van ons de normale behandeling gehad. Na onderzoek zijn z'n wonden provisorisch gehecht, zoals dat gebruikelijk is direct na het ongeval. Van dicht maken is geen sprake geweest. Nadat hij 's nachts met nieuwe klachten bij ons terugkwam, zijn er foto's genomen en is hij tenslotte op medische gronden naar het R.K. ziekenhuis van Enschede vervoerd om direct geopereerd te worden". •n Groot verwijt Europese beweging gaat praten met FRANCO Financiële kwesties Automatisme naar wij ogenblik heeft de commissie-Molenaar van het centrum voor Staatkundige Vorming zich uitgesproken voor af schaffing van de prijsbeheersinp van landbouwgronden, dus tegen het voortbestaan of andermaal verlen gen van de Wet op de Vervreem ding van Landbouwgronden. De con clusie was niet eenstemmig: drie van de vijf commissieleden achtten het ten volle verantwoord „om het met de vrije prijsvorming van land bouwgrond te proberen". Hoewel de ze formulering de schijn van aarze ling wekt, zien wij haar onder de huidige omstandigheden, in de agra rische en industriële ontwikkelings fase, waarin wij ons nationaal en Internationaal bewegen, toch als een toonbeeld van gezond verstand en nuchtere voortvarendheid. Als het risico van sociale schade tot een minimum beperkt is, terwijl de kan sen op landelijk economisch voor deel groot zijn, zal men ook in de sector van de landbouwgronden de sprong naar de vrijheid niet langer mogen verhinderen. Welnu, voor de bescherming van de positie van de pachter het belangrijkste sociale elemen* dat bij deze kwestie in het geding is wordt royaal en zelfs in stijgende mate gezorgd. Als de overgang naar een vrijer verkeer van landbouwgronden tot onverant woorde prijsstijgingen mocht leiden, zouden ongetwijfeld nieuwe wettelij ke maatregelen een dergelijke ont wikkeling spoedig genoeg weten te keren. Wij geloven volstrekt niet, dat een dergelijke correctie nodig zal zijn. Maar ons vertrouwen staat tegenover het wantrouwen van hen, die de krukken nog niet van zich af willen gooien en hun zal onze mening, noch het betoog van de drie voorstanders Uit de commissie-Molenaar, overtui gend in de oren klinken. Wij geven ook grif toe, dat het betreffende betoog weinig concreet is, terwijl cijfermatig bewijsmateriaal geheel ontbreekt. Maar ook tegenstanders van afschaffing mogen zich dit ver wijt aantrekken, als zoiets in dit ge val al een verwijt te noemen zou zijn. Het gaat in deze zaak om een warwinkel van particuliere, regiona le, landelijke en internationale ar gumenten, sentimenten en toekomst gissingen. Het resultaat is, dat on der degenen, die in laatste instan tie een oordeel moeten vellen de Kamerleden grote onzekerheid heerst, vooral nu ook de agrariërs het onder elkaar niet eens kunnen wordir Onzekerheid in agrarische zaken is voor niet-agrarisch ge oriënteerde Kamerleden bepaald niet abnormaal te noemen. Maar nu men de trekkracht van een unaniem agrarisch blok moet ontberen dreigt het gevaar, dat ondeskundigheid en onzekerheid, gepaard aan de poli tieke behoedzaamheid, die pleegt te stijgen naarmate de verkiezingsda tum nadert, veel niet-agrariërs tot Immobilisme zullen verleiden. De vaagheid van het ingewikkelde pro bleem lijkt onder die omstandighe den eerder tot een achtenswaardig wrikken en wegen te voeren dan tot een doortastende nieuwe koers. Zo zouden tegenstanders van de afschaf fing van de prijsbeheersing het voor deel van de politieke prudentie aan hun zijde krijgen; een prudentie, die het als dekmantel voor ondeskundig heid ongetwijfeld niet slecht zal doen. TWTii hebben er geen behoefte aan 11/ de betogen van de drie voor- M standers uit de comnüssie- Molenaar mooie^ea^tepzschilderen Memorie van Antwoord van de re gering over deze kwe^'m°pnteerd ker en ook beter gedocumenteerd stuk. Als de drie commissieleden be weren, dat de prijsbeheersing starrend werkt op het grondgebruik, daar zij tevens aanvoeren dat ae prijsbeheersing grootscheeps ontao- ken wordt, lijken zij zichzelf wat on handig voor de voeten te lopen. Maar zelfs uit deze schijnbaar onsa menhangende betoogtrant springen de bezwaren tegen de bestaande wet telijke situatie niettemin onbescha digd te voorschijn: als er verstarring in het agrarisch grondgebruik be staat, is de prijsbeheersing daar niet vreemd aan, en als die verstarring niet aanwezig is, zal dat in vele ge vallen niet dank zij, maar ondanks de bestaande wetgeving zo zijn. Bei de verschijnselen pleiten tegen het voortbestaan van de Wet op de Ver vreemding van Landbouwgronden en het is niet noodzakelijk die stelling tot en met de laatste boer en de laatste hectare te bewijzen. Willen wij de prijsbeheersing niet tot een permanente lijdensweg maken, dan moet men van richting veranderen nu de tijd daarvoor rijp is en voor onze E.E.G.-partners ons daartoe dwingen Wie met de stroom wil meedrijven kan bezwaren hebben te gen het meerderheidsstandpunt van de commissie-Molenaar. Wie meer wil dan dat alleen moet het stand punt weerleggen en dat hebben wij nóch in het rapport, nóch elders ge loofwaardig zien gebeuren. HEERLEN, 5 juli. Het Zuidneder lands instituut voor politieopleiding heeft besloten de opleidingsschool te Heerlen te vestigen. Burgemeester en wethouders hebben een terrein aange boden. De Franse dompteur Lecrocq in volle actie met een van zijn leeuwen. De reactie van sommige circusartis- ten beeft in het Zutfense ziekenhuis grote deining veroorzaakt. Dr. Vos is van alle kanten over deze trieste zaak benaderd. „Ik ruik heel sterk de lucht van sensatie", vertelde de geneesheer directeur ons gisteravond grimmig. Maar bedenk, dat hier gedaan is wat gedaan moest worden. De dompteur heeft absoluut de goede behandeling ge had. Er wordt over dit geval de grootste onzin verkocht, medische wartaal die nergens op slaat. Na de eerste behan deling hebben wij hem laten gaan, met de opdracht om zich direct te melden wanneer hij nieuwe klachten zou heb ben. 's Nachts is de man inderdaad bij ons teruggekomen. Wij hebben toen direct foto's genomen, waarna het be sluit volgde hem naar Enschede te transporteren", aldus hetgeen dr. Vos ons vertelde. In zijn saionwagen aan de Veenen- daalse Sandbrinkstraat, waar het cir cus voor een tweedaags verbiyf ver toeft, deed de door het noodlot van roofdierincidenten achtervolgde Toni Boltini zfjn verhaal. „Wat een ontzet- ^pde klap. Een paar weken pas was hjj bij ons, die Fransman. Hij vroeg of hu b\j ons mocht optreden en zei een goed dompteur te zijn Ik had er wel oren naar, omdat ik na alle problemen met de beren geen enkel risico wilde nemen. De jonge Haagse dompteuse, die bu ons debuteerde, had ik laten vervangen door onze vaste domnteur Bobby Althoff, een man die zijn vak goed verstaat, naar zo langzamerhand overbekend is bij het publiek, omdat hb van het begin af aan meedraait Een nieuw gezicht leek me geen kwtad idee. Maar ik wilde uiterst voorzichtte zun. Dat Lecrocq mij een springbrevet toonde van de Franse parachutisten liet me koud. Getuigschriften moest ik hebben, maar die had hij ook. Ze waren prima. Hjj had o.a. gewerkt bij Medra- no m Parijs en het Belgische circus De Jonge. Ik liet hem een keer Droef- draaien en was direct enthousiast Die man was een 100 pet dompteur' Hii bracht het nummer vol vaart en 'elan danste als het ware door de kooi echt wat je noemt Frans temperament be grfjpt u? Hjj werkte uitstekend, we' wa_ ren erg blij met hem. Zaterdagavond stond ik naar hem te kijken. De lee wengroep vormde een piramide op de postamenten en toen in een füts jjj voelde het aankomen, zag ik Romeo springen. Gillen kon ik niet. Het was al te laat. De 19-jarige Peter Dumpel- feld, een leerling van Althoff, Was di_ reet in de kooi en bevrijdde Michel. De wonden, vooral aan het hoofd, lieten zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Michel wilde tenminste direct doorgaan maar ik heb hem naar buiten getrok ken en meteen naar het ziekenhuis ia- ten brengen. Dumpelfeld maakte z\jn nummer af. Later op de avond is Mi chel, verbonden en wel, teruggekomen. Morgen treed ik weer op, zei hij nog. Hij heeft wat sinas gedronken en is toen gaan slapen. De jongen die met hem de wagen deelt, trof hern a nachts vreselijk ziek aan. Hij braakte voort durend. Ik heb hem toen naar het Zut fense ziekenhuis laten terugbrengen. Toni Boltini gaf zijn relaas in een stortvloed van woorden. Hu maakte de indruk zeer gespannen te zun. ,,o, ik kan me wel voor de kop siaan en moet mezelf een groot verwijt maken. Na de berenincidenten met R'a, *>uyken en Bobby Althoff heb ik steeds gewaar schuwd voor infectiegevaar. Alleen nu heb ik dat verzuimd... pmsaagmiddag hoorden wij het overlijdensbericht. Ik heb ik zolang mogelijk stil gehouden, mede op advies van de Haarlemse po litierechter, mr. Goudsmit, die het (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 juli De Eerste Ka mer is bezorgd, dat een belangrijk voor deel, dat voor ons land uit de samen- Werking tussen Euratom en het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) zou kun nen voortvloeien verloren dreigt te gaan als gevolg van de grote verschillen in Salariëring tussen functionarissen van de beide instellingen. Hierdoor zullen voornamelijk de bui tenlanders ervaring kunnen opdoen op kernenergetisch terrein en zullen de Ne derlandse werkers er nauwelijks aan te pas komen. AlduS blijkt uit het voorlo pig verslag op het wetsontwerp over de vestiging van een gemeenschappelijk centrum voor kernonderzoek in Petten, waarin de senatoren de regering vragen o. zij geen mogelijkheid ziet het wegval len van het belangrijke voordeel van de beoogde samenwerking te voorkomen. De ontwikkeling van een nieuwe tak der natuurwetenschappen zal vooral nut afwerpen, zo wordt opgemerkt, in dien hieraan kan worden deelgeno men door een zo groot mogeluke groep wetenschappelijke werkers. eerste roofdierenincident behandelde en wie ik nu om raad vroeg. Mijn admini strateur Willy Klüs is direct naar En schede vertrokken om de begrafenis te regelen. En naar de 86-jarige vader van Lecrocq in het Franse dorp Carville hebben we een telegram verzonden. Op een telegrafische oproep om over te komen, die we zondag reeds uitzonden, is tot nog toe niet gereageerd. In de wagen van Lecrocq heeft Toni Boltini de schamele bezittingen van de dompteur bijeen gepakt. Honderden an sichtkaarten, uitsluitend met afbeeldin gen van roofdieren, tientallen kleurige programma's, waarin Lecrocq onder zijn vele bijnamen, zoals Neeky Ste phenson, de naam ook waaronder hij bij Boltini optrad, stond vermeld en ten slotte het bronzen model van een leeuwtje, dat hem als een mascotte op zijn reis langs de circussen vergezelde. De roofdieren waren alles voor hem. Hij had er vriendschap mee gesloten en hield van hen, ondanks de vergeelde krantenknipsels, waaruit ons bleek dat ze hem al eens eerder hadden aange vallen. Op een tafeltje in de wagen lag een pocketboekje opengevouwen, de peitsche, het zweepje van de dompteur, er overheen. „A l'affüt des tigres, man geurs d'homraes", was de titel De show gaat verder, het circus moet UTRECHT,,5 juli Op de de zer dagen gehouden jaarvergade- dering van het Orkestenverbond, waarin op het Frysk Orkest na, alle van over heidswege gesubsidieerde Nederlandse symfonieorkesten zjjn georganiseerd, heeft de voorzitter Ch. Havelaar, in zjjn openingswoord het uitblijven van overheidsmaatregelen ter sanering van de maatschappelijke basis van het be roep van orkestmusicus scherp becri- tiseerd. „Van verleden jaar april af," aldus de voorzitter van het Orkestenverbond, „wachten wij op een uitnodiging om over onze salarispositie overleg te ple gen. Dit overleg is ons toentertijd in uitzicht gesteld door de staatssecreta ris. Vervolgens ziet iedereen al meer dan een jaar uit naar het z.g. „derde- rapport-YVitteman." Overigens zijn de verwachtingen van dit rapport bepaald niet hoog gespannen: veel meer dan een optrekken van de salarissen der or kestleden van de laagstgeklasseerde or kesten en van de „tutti groep" is er niet van te verwachten." „Men is," al dus spreker, „het wachten meer dan moe. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk dat wij aan het lijntje worden gehouden. Van de forse ingreep, waardoor onze tenslotte kleine groep doorgaan. Toni Boltini heeft geprobeerd de kwaadaardige Romeo kwijt te ra ken. Hij kreeg nul op het request. Zowel in de diergaarde van Amersfoort als in het Rotterdamse Bljjdorp wilde men de leeuw niet heb ben. Ondertussen treedt Romeo, zoals wij dinsdagmiddag tijdens de matinée in Veenendaal za gen, nog steeds op. De dompteurs Alt hoff en Dumpelfeld leiden nu om beur ten het roofdieren nummer. „Bang zijn we niet", is hun vastberaden com mentaar. „Wèl voor zichtiger!" Roofdier nummers hebben altijd een vaste plaats in het circus gehad en hebben dat nog. Het is een riskant nummer maar er zijn ook vele riskante beroe pen. De dompteur loopt altijd gevaar Laatst is bij Krone de grote Gilbert Heucke aangevallen en daarbij ernstig gewond. En die geldt nota bene als een meester-domp- teur", voegde Alt hoff er veelbeteke nend aan toe. toonkunstenaars de hun toekomende maatschappelijke plaats zullen gaan in nemen, is nog niets te bespeuren." De orkestmusici namen het besluit tot het treffen van voorbereidingen voor een reeks demonstratieve betogingen om volksvertegenwoordiging, overheid, en ook de bevolking, hun publiek, er van te overtuigen dat drastische maatre gelen tot sanering van de sociale positie van de orkestmusici noodzakelijk zijn. Bij het uitvoeren hiervan zal de moge lijkheid tot staking niet worden ge schuwd als uiterste middel indien de regering niet tot andere gedachten komt' DEN HAAG, 5 juli Het dagelijks bestuur van de Europese beweging, dat op 29 juni in Parijs vergaderde onder voorzitterschap van Maurice Faure, heeft besloten een afvaardiging naar Madrid te sturen om de Spaanse auto riteiten een uiteenzetting te geven van het standpunt van de Europese bewe ging ten aanzien van de door genoemde autoriteiten na het congres van Mün- chen genomen maatregelen. De delegatie, bestaande uit de heren Pierre Wigny, Etienne Hirsch, John Hind en Robert van Schendel, secreta ris-generaal van de Europese beweging, is reeds naar Spanje vertrokken en zal daar door het Spaanse staatshoofd, ge neraal Franco, worden ontvangen. Voor de Fransman Michel Lecrocq was dit zaterdagavond het fatale moment. I Vanaf zijn post onder de boog, heeft de leeuw „Romeo" hem onverwacht bespron- gen, toen Lecrocq het dier de rug toekeerde om naar het publiek te buigen. De vaste dompteur van het circus Boltini. Bobby Althoff, is nu weer de man van het roofdierennummer met de leeuw Romeo op de gevaarlijke plaats onder de boog. „Bang ben ik niet geworden," zegt Bobby Althoff. „Wel voorzichtiger". (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 5 juli De Tweede Kamer is gisteren in een sneller tempo dan verwacht was door enige tiental len artikelen van de Mammoetwet heengekomen. Enkele nog aangehou den onderdelen niet meegerekend res teerden er gisterennamiddag nog tien van de 117 wetsartikelen. Voorzitter Koitenhorst kon dan ook in het voor uitzicht stellen, dat de behandeling van de afzonderlijke artikelen van het wets ontwerp vandaag ten einde zou lopen. Er moet dan nog een „tweede lezing" volgen, waarbij nauwkeurig wordt vast gesteld hoe het wetsontwerp tot rege ling van het voortgezet onderwijs er, na alle veranderingen van de laatste weken, uitziet. Daarna zullen de frac ties zich beraden over hun eindoordeel. Volgende week donderdag zal de eind stemming worden gehouden. Gisteren heeft men zich in hoofdzaak beziggehouden met allerlei kwesties, betrekking hebbend op de inrichtings- en exploitatiekosten van de scholen voor de realisering van het onder wijs uiterst belangrijke zaken. De waakzaamheid voor de belangen van de twee soorten onderwijs, openbaar en bijzonder, stond dan ook steeds op de achtergrond. De fijnproevers, onder wie de directeur-generaal van het on derwijs, mr. Broekman, die voor de tweede keer aan het woord kwam, hebben aan een en ander hun hart opgehaald. De subtiele formuleringen, die hierbij aan de orde kwamen, lenen zich echter bezwaarlijk voor vertaling in journalistieke termen. Vermelding verdient wel, dat bij een amendement-Vermeer (Pv.d.A.) inzake de berekening van de vergoeding van inrichtingskosten ten behoeve van een categorie gemeentelijke scholen de stemmen staakten (59-59, rechts tegen links). Over dit amendement zou van daag opnieuw gestemd worden. De jieer Engelbertink (K.V.P.) heeft, al dan niet na toezeggingen van minis ter Cals, verscheidene van zijn amen dementen ingetrokken. Met alleen een deel van de socialistische stemmen tegen kreeg hü echter voor de gym nasia en athenea in kleinere gemeen ten een wat soepeler regeling van de stichtingsnormen aanvaard. In de gecompliceerde behandeling van gisteren men bewoog zich heen eil weer door het wetsontwerp, als gold het eeii ganzebordspel was voorts van belang de stemming over een amendement-Roosjen (A.R.), waarmee beoogd werd voor het middelbaar en lager algemeen voortgezet onderwijs het zogenaamde automatisme van het u.l.o. („automatische" schoolstichting bij bepaalde aantallen leerlingen) te handhaven. Dit amendement werd ver worpen met alleen de stemmen van de protestants-christelijke fracties voor. Als de Mammoetwet wordt aangeno men komen de m.a.v.o.- en l.a.v.o.- scholen dus onder het systeem van scholen-,.planning" te vallen. De uitslag van deze stemming geen verrassing vormde het zoveelste teken van de voortdurende wisseling der politieke combinaties in het Mam moetdebat. Hoe de volgende week don derdag de eind-combinatie zal uitval len is nog steeds onzeker. Van de vele speculaties hieromtrent zij vermeld, dat het mogelijk wordt geacht, dat een deel van de A.R.-fractie zich achter het wetsontwerp zal stelten. Vooral de anti-revolutionaire woordvoerder prof. Versteeg, die in het debat een belang rijke rol heeft gespeeld, heeft verschil lende problemen, welke zich bü de Mammoetwet voordeden, op een geheel andere wijze benaderd dan de buiten parlementaire oppositie van de laatste jaren. BARNEVELD, 4 juli De slagers in deze gemeente hebben besloten voor taan hun winkels 's zaterdagsmiddags om vier uur te sluiten. Normaal waren de winkels tot zes uur geopend. De circusdirecteur Toni Boltini en de 19- jarige Peter Dumpelfeld, die zijn vriend Lecrocq uit de klauwen van de leeuw „Romeo" bevrijdde. De peitsche, het dompteurszweepje en een bronzen leeuw tje als mascotte van de Franse dompteur zijn voor hen trieste herinneringen. Toen de door mij meege voerde lectuur óp was heb ik mij op een van die arge loze vakantiedagen, dat het weerbericht weer zo'n nood lottig gelijk had vergrepen aan de boekenkast, die door de verhuurster van ons flatje zo genereus w-as ach tergelaten. Ik pakte blindelings wat en las: „R. I. France, Macht en kracht in de natuur". Ik keek naar buiten alwaar de zee woedend enige vuisten tegen mij opstak, en schoof vervolgens het druk werk weer op zijn plaats. Daar wist ik alles van. Bü nader inzien stond er ook „De weten schap van het leven", waaraan H. G. Wells, G. P. Wells en J. Huxley ge zamenlijk hadden gewerkt. Vier delen, 1655 bladzijden. Ik heb er een poosje voor zitten dromen. Zouden H.G. en G.P. nu broers of neven zijn? Of wellicht vader en zoon? En was J. Huxley wellicht met ene mejuffrouw Wells getrouwd of was hü zo maar als gast aangetrokken? Ik wil maar zeggen, die gelede, in gaaf linnen verpakte levensbeschouwing trok mü wel terdege aan. Een mens wil per slot van rekening wel eens weten hoe het nou allemaal zit. Na ampele overweging echter heb ik toch maar besloten om nog eens op H. G. Wells, G. P. Wells, J. Huxley terug te komen vooral op die goeierd van een Huxley als ik te züner tüd een jaar achter mekaar vakantie krijg. Verder grazend beet ik in een deeitje dat er wat joliger uitzag. Het droeg dan ook als titel: „Man en vrouw boven de 40" en het was bovendien geschreven door W. von Hollander: dat wü toffe jongens zün, wollen wir wissen. Kük, zei ik tot müzelf, dat is het nou. Je geneert jezelf een tikje om zo'n titel in de bibliotheek op te vragen en hier staat hü gratis vóór je. Ik aan het lezen. Totdat ik ontdekte dat het om een ietwat uitgegroeid parochieblad ging. Toen viel mü ..Boven de Vijf tig geschreven door dr. W. John son. in handen. Door ervaring wüs geworden heb ik dat niet meer in gekeken. Trouwens er was nog genoeg. Ik noem nou maar wat. Alexander Su- pan: „Grundzüge der Physischen Erdkunde". En verderop stiet ik ook nog op M. J. J. Bik: ,.Zur Geomor- phogolie und Glazialgeologie des Fröhdischbach- und Mühltobeltals in Vorarlberg (Osterreich)". Maar in zo'n badplaats hóór je in de wande ling dan al wat Duits en dan grüpt zo'n „Glazialgeologie" je niet zó meer aan. Ik vorste dus verder en kwam terecht bü een wei-bestoft deeltje „Dichters van deze tüd". Komaan, dacht ik, een welgemaakt vers valt er altijd wel in. En ik greep meteen naar het laatste. Willem Kloos. De zee. Enfin, ik wierp nog even een blik naar buiten en klotste verder mee; maar niet tot in het eindeloze dei nen. Want vóórdien had ik al lang „Het melkwinningsgebied van Am sterdam", een „sociografische Studie over consumptiemelkers" door B. G. L. M. Tosseram in handen. En, nu kunt U het geloven of niet, aan dat boekwerk ben ik dan ten slotte blüven hangen. Maar als over tuigd melker heb ik er mü wel een consumptie bü ingeschonken. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. Met veel spanning, groter dan gewoonlijk in een derge lijke situatie, heeft de be volking van de Noordoost pol der, de jongste aanwinst in het mozaïek der Nederlandse gemeenten, de keuze van haar eerste burgemeester verbeid. Tal van namen deden de laatste tijd bij geruchte de ronde, maar slechts zelden die van de heer Frans M. van Panthaleon baron van Eek, burgemeester van Steenwijker- wold. Toch is hij het geworden, tot zijn eigen verrassing en vreugde, want het is bekend, dat een vacante burgemeesterspositie een stormloop van sollicitanten oplevert en a fortiori een zo aantrekkelijke functie als de Noordoostpolder heeft te bieden. Burgemeester Van Eek be schouwt het daarom als een hele eer binnenkort de raad van Ne derlands jongste gemeente te kunnen presideren. Hij bezit ge noeg voortvarendheid, zo lijkt het ons, het beleid in dezelfde dynamische geest te voeren als de landdrost van de polder, ir. A. P. Minderhoud, dat heeft ge daan. Steenwijkerwold de gemeente die de heer Van Eek nu 23 jaar heeft geleid, heeft van die eigen schap en van zijn andere kwali teiten in ruime mate kunnen profiteren. Als bestuurlijke eenheid vormt Steenwijkerwold, dat bestaat uH ongeveer twintig dorpen en gehuchten, een merkwaardig gebied. Al die woonkernen en -kerntjes liggen in een krans om de stad Steenwijk heen, in totaal een oppervlakte van tienduizend hectaren beslaande, en 'het was dus een hele zorg een streek, waarvan het geografische hart een andere gemeente vormt, naar behoren te besturen. Wat dat betreft wordt straks de situatie wel heel anders. Te eerste burgemeester van de nieuwe polder, die vandaag is geïnstalleerd, komt te zetelen in het centrum van zijn gemeente, en zulks niet alleen in geografisch opzicht. Er zijn nog tal van andere ver schillen tussen het oude en het nieuwe land, en burgemeeser Van Eek realiseert zich bijvoorbeeld, dat hij het fraaie uitzicht vanuit het Steenwijker- woldse raadhuis op een paar geweldige rode beuken pijnlijk zal missen. Inplaats daarvan wellicht wat slanke populieren gewillige groeiers, daar niet van maar ze kunnen met de bomenpraclit van Steenwijkerwold niet wedijveren. Anderzijds verklaart de heer Van Eek, gevraagd naar hetgeen hem in zijn nieuwe ambtsgebied in het bijzonder aantrekkelijk voorkomt, dat de weidsheid, de ruimtenhet perspectief van de Noordoostpolder hem lief zijn. Het is alsof het panorama van de eindeloze hemel en de verlokkende verten de mens vrijer doen ademhalen. Hij vindt het uiteraard prettig in een welvarend gebied het bestuur ter hand te kunnen nemen, maar het meest boeit hem nog de ervaring met eigen ogen de geschiedenis van een nieuw gebied te beleven en mee te helpen bepalen. Geschiedenis is trouwens een liefhebberij van baron Van Eek, speciaal die van de jongere tijd. „Je weet eigenlijk te weinig af van de historie die zich in je eigen tijd afspeelt. Ook de achtergronden van de tweede wereld oorlog, waarvan je de gevolgen toch aan den lijve hebt ondervonden, zijn grotendeels nog onbekend gebied. Daarom grasduin ik graag in de memoires van de grote staatslieden uit die tijd," zegt hij. In de oorlog heeft hij het bewind over Steenwijkerwold nog tot 1944 in handen kunnen houden, rondom omgeven door NSB-burgemeesters. Daarna dook hij onder, omdat hij een bevel mensen ter beschikking te stellen voor het onderhoud van een vliegveld in Drente, niet wilde opvolgen. De Duitsers hebben hem niet kun nen vinden, en m 1945 nam hij zijn bestuurlijke taak weer ter hand. Het burgemeesterschap behoorde van jongsaf al tot de ambities van de heer Van Eek. In Rotterdam, waar zijn vader als ingenieur aan de Nederlandsche Spoorwegen verbonden was, studeerde hij eerst aan handels scholen, een opleiding die nu niet meer bestaat maar gelijk te stellen is met HBS-A en ging daarna een tijd naar de School of Economical and Political Sciences in Londen. Terug in ons land moest de heer Van Eek voor zijn nummer opkomen, en niet lang daarna deed hij zijn eerste ervaring in het gemeentelijke bestuursvlak op aan de secretarieën van Maam en Soest. Enkele jaren lang scheen hij van zijn doeleinden verwijderd te raken toen hij werkte op het bureau van het Nationaal Crisis-comité in Den Haag, maar in juni 1939 slaagde hij er toch in de burgemeesterspost van Steenwijkerwold te bezetten. Ruim twintig jaar in eenzelfde plaats is een lange tijd, maar burge meester Van Eek zal zijn eerste gemeente toch niet met een gevoel van opluchting verlaten. Hij noemt Steenwijkerwold een prachtige gemeente, waar hij met iedereen van hoog tot laag allerprettigst heeft samengewerkt. „En het voordeel van zo'n lange ambtsperiode is. dat je je gebied ziet groeien, dat je plannen ziet verwezenlijken.' Enkele nevenfuncties zal de heer Van Eek, die nu 54 jaar is, Nederlands Hervormd en aangesloten bij de V V.D., wel moeten prijsgeven, zoals het voorzitterschap van het diaconessenhuis in Meppel en het presidium van de stichting Maatschappelijk Werk in N.W.-Overijssel. Maar zijn energie zal zonder twijfel nieuwe werkterreinen ontginnen, en waar zou dat beter kunnen dan in de Noordoostpolder, die als prille gemeente in zo menig opzicht nog zoekt naar de juiste vormen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7