aans bisschop over positie van de leken Zal het Concilie prominente katholieke leken uitnodigen? mdv&tg&im SUNIL HALEN! LONBENSE BRIEF I 8 MUsf£ j| 1 'ié SCHRIJVEN VAN MGR. MORCILLO Nationale Unie lekenapostolaat Atlantische samenwerking Artsenstaking in Canada WINNAARS VAN EUROPESE WEDSTRIJD Lelietentoonstelling „3 x A" in Enschede met Esso bent u beter uit! Toeristen met camera 's— De kunst van het I reizen Museumbezoekers DONDERDAG 5 JULI 1962 PAGUna (Van een correspondent) MADRID, juni De aartsbis schop van Saragossa, dr. Casimire Morcillo, heeft een herderlijk schrijven gepubliceerd onder de titel: „De leken en het Concilie". Het is een omvangrijk document. De bisschop wijst op de toene mende belangstelling van de „bui tenwereld" voor het Concilie en is bovendien van mening, dat niets voor de Kerk vleiender is dan de houding van talrijke katho lieke leken, die de komende grote „kans" van de Kerk als de hunne beschouwen. Hij maakt daarbij onderscheid tussen twee groepen: sommigen verwachten van het Concilie alleen informaties, die hun enig inzicht schenken in de behandelde onderwerpen en de genomen besluiten. Anderen stel len zichzelf en hun bisschoppen de vraag, waarom de leken geen uitnodiging hebben ontvangen om het Concilie bij te wonen, daar zij toch trouwe leden van de Kerk zijn en voldoende volwassen des kundigheid bezitten om in deze verantwoordelijke taak met de kerkelijke hiërarchie samen te werkén. Zij achten zich terecht in staat door hun inzichten en levenservaring oplossingen voor te stellen, die de tegenwoordige wereld verwacht. Lufherse wensen Verbazing ESSO EXTRA, twee woor den, die u een nieuwe weg naar groter rijgenoegen bereiden. U ontdekt het onmiddellijk: méér kracht, géén gepingel. Ga ook plezieriger autorijden: tank ESSO EXTRA! STOP'N TIJGES IN UW TANK! NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL t Sr de Kennedy heeft gisteren hulde ge tracht aan die landen van West- Europa die, lange tijd door bittere twisten verdeeld, thans gemeenschap pelijk streven naar „vrijheid in ver scheidenheid en macht in eendracht Terwijl de Amerikaanse president deze woorden sprak, vertoefde Ade nauer in Frankrijk als de gast van De Gaulle, en de beide staatslieden kon den Kennedy's hulde als een tot hen persoonlijk gericht compliment be schouwen. Kennedy's verklaring was immers wel zeer toepasselijk op de Frans-Duitse verbroedering die ge symboliseerd werd door het bezoek van de Duitse bondskanselier aan de Franse president. Amerika, dat Europa geholpen beeft zich van het N azi-juk te be vrijden, heeft de Europeanen vervol gens, met het Marshall-plan, in staat gesteld zich econo- misch te herstellen BUITENLANDSE van de oorlogsscha de. En in de Noord- KRON1EK Atlantische Ver- dragsorganisatie heeft Amerika zijn defensie met die van Europa verbon den. De Amerikanen hebben zich na de tweede wereldoorlog voorgoed los gemaakt van hun traditioneel isola tionisme, en zij zijn tot het besef ge komen dat hun lot voortaan niet meer te scheiden zal zijn van dat van Euro pa. Niet alleen op militair, ™aar j op economisch en politiek gebied zu - len de V.S. en Europa samen moeten werken. De V.S. hebben de laatste jaren de eenwording van Europa krachtig gesteund en zij staan nu voor de consequentie dat zij zich tegenover een economisch en politiek vereend en sterk Europa zullen moeten handha ven. De oplossing moet volgens Ken nedy gevonden worden in een stre ven naar een Atlantische Gemeen schap. Hij lanceerde dit denkbeeld reeds in zijn boodschap over de „Sta te of the Union" van een half jaar geleden, en hij komt er nu op terug, ditmaal in een rede die geheel aan het onderwerp van de Atlantische sa menwerking gewijd is. Kennedy's toespraak van gisteren getuigt van een grootse visie op de toekomst van de landen aan weers zijden van de Atlantische Oceaan. Hij herinnert aan de vorming van een vwenigd Amerika, waarvoor op 4 juli 1776 de basis gelegd werd bij de aanvaarding van de Onafhankelijk heidsverklaring door het Amerikaan se Continentale Congres. Zoals Ame rika een geworden is. zo zal Europa een moeten worden, en samen zullen zij aan een Atlantische eenwording moeten bouwen. Kennedy beseft, dat dit proces niet in enkele jaren vol tooid zal kunnen zijn. In zijn jongste ..State of the Union" zei hij, dat de Atlantische Gemeenschap niet groeit als een vulkaan, met één machtige eruptie, maar als een koraalrif, door de accumulerende activiteiten van allen". In zijn toespraak van giste ren roept de Amerikaanse president zijn landgenoten op „intercontinen taal te denken" om aldus bij te dra gen tot de Atlantische eenheid. Kennedy richt zich in zijn jongste toespraak tot zijn landgenoten en hij geeft in zijn speech aan de traditio nele viering van Ameri'ka's onafhan kelijkheidsdag een nieuwe betekenis, een nieuwe inhoud. Maar al waren Zijn woorden vooral voor Amerika nen bedoeld, zij kunnen ook door ons Europeanen ter harte genomen wor den. Ook in ons werelddeel zal in tercontinentaal gedacht moeten wor den. en niet slechts Europees. Want Europa heeft Amerika nodig, zoals Amerika ontdekt heeft dat het niet Zonder Europa kan. Het herdeljjk schrijven van mgr. Morcillo antwoordt hierop vooreerst met een uiteenzetting van het wezen en de hiërarchische structuur van de Kerk. Uit hooide van haar taak en opdracht, zegt de bisschop dan, moet de Kerk zonder afbreuk te doen aan haar essen tiële structuur, zonder de geloofsinhoud te verwaarlozen of de goddelijke gebo den te relativeren de ontwikkeling en de veranderingen, die zich in elke eeuw van de mensengeschiedenis voltrekken, nauwkeurig op de voet vol gen; zjj behoort ook zichzelf te onder zoeken of ze zich wel voldoende aanpast en aan de mensheid de verlossing pre dikt op een wijze, die aan de eisen van de tjjd beantwoordt. Met deze onmisbare zelfbezinning en aanpassing houden Paus en bisschop pen zich dageljjks bezig door de uit oefening van hun gewone leer- en bestuursambt, maar ook door nauwge zet te luisteren naar wat er onder het gelovige volk leeft. Van tjjd tot tijd, twintig maal in twintig eeuwen, wan neer bijzondere omstandigheden dit vragen, komt de Kerk in een Concilie bijeen... De taak van een Concilie is gelegen in het onderrichten en besturen van de hele Kerk. Slechts aan de opvolgers van de Apostelen heeft Christus aeze taak opgelegd, opdat het Woord Gods, dat het geloof wekt en voedt, niet nut teloos tot Hem wederkeert. Daarvoor is het charisma der waarheid nodig, dat alleen te vinden is in de wettige apostolische successie, in de eenheid van geloof en gehoorzaamheid met en aan Petrus. Het ljjdt echter geen twijfel, dat ook de leken kunnen worden uit genodigd onderwerpen ter bespre king aan het Concilie voor te leg gen, deel te nemen aan het overleg door de voorbereidende commissies om zo doende, krachtens hun kennis en erva ring, het Concilie voor te lichten. Hun bijdragen zijn evenwel niet van beslis sende, maar van adviserende aard. Ditzelfde moet trouwens gezegd wor den van het werk der leden en consul toren der verschillende voorbereidende Conciliecommissies. Ook tijdens het Con cilie zelf hebben de uitgenodigde theo logen, canonisten en exegeten geen an dere taak. Alle leken, die het algeme ne secretariaat of de voorbereidende commissies voorstellen hebben willen doen, hebben direct of indirect volledig gehoor gevonden. Zelfs enige gescheiden Lutherse broe ders kondei. hun wensen aan de katho lieke bisschoppen van hun land voor leggen. Tijdschriftartikelen en boeken van leken hebben de toekomsti ge Concilievaders op de hoogte ge bracht van de verwachtingen, die de leken van het komende Concilie koeste ren. Het behoort beslist tot de mogelijk heden, al kan men het niet zeer waar schijnlijk noemen, dat enige prominen te katholieke leken door het Concilie worden uitgenodigd en gehoord, vóór dat door stemming een beslissing wordt genomen in kwesties, die de leer, de tucht, het bestuur en de be trekkingen der Kerk aangaan. Het laatste deel van het herderlijk schrijven van mgr. Morcillc bevat bij zonderheden over de stand van zaken met betrekking tot de voorbereidingen van het Concilie en de onderwerpen, die waarschijnlijk behandeld zullen worden. Gebed en boete, aldus de bisschop, vor- REGINA (Saskatchewan) 4 juli (Rtr) In de Canadese pronvineie Saskat chewan, waar artsen in staking zijn heerst onder een deel van het publiek verontwaardiging over drie sterfgeval len die zich hebben voorgedaan na het uitbreken van de staking op zondag. In kringen van de overheid is men even wel van mening, dat de sterfgevallen niet in verband gebracht kunnen wor den met de staking. De staking wordt evenwel voortgezet en geldt als protest tegen een voorgeno men verplichte ziekteverzekering, die volgens de artsen de weg effent naar overheidsinmenging. De voornaamste woordvoerder van de stakende artsen heeft een beroep gedaan op premier Woodrow Lloyd van Saskatchewan om het plan voor een verplichte ziektever zekering in te trekken men een bijdrage tot het slagen van het Concilie, die voor iedere gelovige openstaat. Op de Spaanse bisschopsconferen tie van 1.1. is het besluit ge nomen een Nationale Unie voor het Lekenapostolaat te stichten. De statuten zijn in het tijdschrift „Ec clesia" gepubliceerd. Deze Unie wil een overkoepelend orgaan zijn, waartoe alle godsdienstige verenigingen, die door het Episcopaat erkend zijn uit hoofde van hun apostolische doelstelling, ver plicht zijn zich aan te sluiten. De Unie heeft geen individuele, doch slechts col lectieve leden; dezen zullen echter op alle terreinen van het godsdienstig leven vertegenwoordigd moeten zjjn. Rechten en plichten zjjn voor allen gelijk: de Katholieke Actie bezit derhalve geen voorrechten boven b.v. de Maria-Congre- gaties. De directe leiding ligt in han den van de bisschoppen: nationaal ge zien staat de Unie onder de Metropo- lietenconferentie. Als secretaris-gene raal van het lekenapostolaat is mgr. Morcillo, aartsbisschop van Saragosna, benoemd. De stichting van deze Unie voor het lekenapostolaat heeft in de kringen van de Spaanse Katholieke Actie heel wat verbazing gewekt. Men neemt aan, dat deze stichting samenhangt met de plan nen van Rome een Congregatie voor he;t lekenapostolaat in het leven te roe pen, geljjk aan de reeds bestaande Con gregaties in het Vatikaan. Dat het leken apostolaat in Spanje opnieuw georga niseerd moest worden, was iets waar mee de voor twee jaar heruitgegeven statuten der K.A. reeds rekening hiel den. (Advertentie) (AdvenentieJ N TIJGER £sso llllllllllillllllllllllllllllllllltllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll WÜ wandelden langs Whitehall op weg naar het parlement en maakten geen haast. Want het toeristenseizoen is begonnen en wij hebben een nieuw tijdverdrijf om ons te vermaken en zelfs te boeien op onze Londense ommegangen. Wij tellen camera's en zijn op zoek naar een re cord. Wjj negeren toeristen die rondlo pen met slechts een enekele zielige camera, bengelend in de buurt van de vermoeide lendenen. Wat ons interes seert is een aantal camera's rondge dragen door een enkele persoon. En tijdens genoemde wandeling langs Whitehall braken wjj ons persoonlijk re cord. Wij zagen een Amerikaans echt paar, rijk versierd met camera's. De man, een late Laocoon omstrengeld met gelooide repen koeiehuid, hield een mi niatuurcamera van het Leica-soort in zijn handen en keek schichtig om zich heen, hopend een prooi te vinden om te beschieten. Op zijn omvangrijke buik botste een reflexcamera tegen de navel. Zijjf (nkerlende werd betimmerd door een cinecamera met drie lenzen. Hier en daar hingen aan het transatlantische ïHf kleine leren etuis met lichtmeters, filters en andere optische hulpmiddelen. Het was een indrukwekkend gezicht. Maar drie camera's vormen m onze er varing geen record. Ook het feit dat de dame die de Amerikaanse toerist ter zijde schreed twee camera s rond- torste door het Londense leven wekte bij ons geen vervoering. »et grote ogen blik kwam toen de man zenuwachtig zjjn miniatuurcamera overnandigde aan zijn reeds overbelaste wouw en zjjn hand in zjjn zak stak en TP minia tuur miniatuurcamera te oorsohijn haalde, een camera nauwelijks groter dan een sigarenaansteker. Ln ni] begon te vuren als een gek. Het rPTT'erP van zijn belangstelling was T, Pr het nieuwe gebouw van het Departement van de Luchtmacht. Wij kunnen alleen maar vermoeden dat hier sprake was van een dwanghandeling. Wij hadden gaarne een gesprek aan geknoopt met het echtpaar. Maar het was al te duidelijk dat deze arme lie den geen tijd hadden voor conversaties met vreemdelingen, of zelfs met elkaar. Ze hadden het te druk met fotograferen. Wij gingen aan hen voorbij en bedach ten hoe verschrikkelijk het was dat er zulke mensen rondgaan en de wereld afreizen en niets zien met eigen ogen. Later als ze thuis komen, laten ze af drukken. maken en kijken naar de plaatjes en weten waarschijnlijk vaak niet eens meer wat de camera namens hun heeft bekeken. Maar wij durven voorlopig niet hopen dit nieuwe record te slaan. Een toerist met Vijl camera's lijkt ons welhaast ondenkbaar. Doch wij blijven hopen en tellen. De Parijse correspondent van The Daily Telegraph herinnerde ons op maandag aan sen uitlating van Kingsley Amis die ver klaarde: „Abroad is bloody hetgeen, vrij vertaald, betekent „Het buitenland is afschuwelijk". Het is ons zelf her haaldelijk opgevallen hoe ongelukkig toeristen kijken, vooral zij die rondtrek ken in groepen. De man van de Tele graph schreef: „Nu het toeristen-seizoen hier (in Parijs) zhn hoogtepunt begint te naderen, kun je op elke hoek de lichamelijke en geestelijke folteringen zien welke overigens redelijke mensen zichzelf aandoen omtrent deze tijd van het jaar. Karakteristiek was wat ik zag in een van mijn plaatselijke „bistros" op het uur van de lunch. Aan de tafel naast mij zat een Amerikaanse dame van middelbare leeftijd die mij vroeg: „Gaat men naar Montmartre om te winkelen of om door steegjes te wan- delèn?" Zij had juist een karige maal- Behalve schrijver van opstellen is Gerrit Luidinga ook een enthousia violist en dichter van realistische verzen. KiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'a tijd beëindigd welke bestond uit een heel kleine hors d'oeuvre met brood en boter. Van de rest van het menu kon ze niet begrijpen ook al deed de kellner een moedige poging om het menu voor haar te vertalen. Twee tafels verder zat een Engelsman die paars was van woede, een man die in een Engelse lunchroom niet zijn stem zou hebben durven verheffen, maar die hier woe dend op tafel sloeg. Om kwart voor twee waren drie van de acht hoofdgerechten niet langer beschikbaar. Door de voor deur kwam een Amerikaans echtpaar naar binnen waggelen, de vrouw met een stapel gidsen voor monumenten en museums, de man gebukt onder de las1 van een tros camera's. De man zag eruit alsol hij zo juist drie uur rondge- sleept was door het Louvre. Het echt paar vertoonde op hun gezichten de uit drukking van mensen die ieder ogen blik van hun huidig bestaan verfoeiden, en die elkander bijna haatten. Zij gingen elkaar bijna te lijf toen ze moesten be slissen welk tafeltje te kiezen. Toen ik heen ging, zaten zij met boze gezichten het purperkleurig gekrabbel op het me nu te bestuderen. Inmiddels waren nog maals twee van de hoofdgerechten doorgestreept." Ai, hoe vaak hebben wij het gezien hier in Londen en elders in het land en in vele landen en steden van Europa. Wij geloven, op grond van een rijke er varing, dat er mensen zijn op aarde die, ongeacht hun maatschappelijke po sitie en hun middelen, nooit zullen le ren reizen: die nooit zullen ontdekken dat je niet slechts je koffer maar ook je eigen bezit aan stilte mee moet ne- ters verder zit op de hete kaderand van de Seine tussen de gelaten vissers, die nu en dan een slok pinard drinken uit hun flessen en die nooit een vis rangen en zich de ondanks niet gegriefd of verongelijkt voelen. n het toeristenseizoen gaan wij zel den een museum binnen, omdat de stilte zoek is en de museums der halve tijdelijk hun bestaansrecht hebbeji verloren. Als wij binnen gaan in deze tijd van het jaar is het om te zien hoe toeristen die groepsgewijze rondgaan reageren, terwijl de gidsen hun kennis spuiten. De Duitsers zijn in onze ervaring het ergst. ZÜ luisteren ïaar de gidsen als naar Mozes op het xgenblik waarop hij neerdaalde van Si nai met de Heilige Tafelen. Ook Ameri kanen zijn heel ernstig in museums. Maar wat ons bij hen opvalt is niet zo zeer de ernst, als de trieste blikken waarmee zij staan te luisteren, als ston den zij een harde maar onontkomelijke plicht te vervullen. En Franse groepen verheugen altijd het hart. Want ze mo gen in fysische zin een groep vormen, maar in werkelijkheid zijn ze alleen. Ze zijn slechte luisteraars voor de gidsen en kijken koel (en vaak cynisch) naar het hun gebodene. Italianen vinden het naar onze ervaring heel moeilijk lang ernstig te blijven in een museum, waar voor zij gezegend verdienen te worden. Reizen. Wij denken aan de laatste keer dat wij naar Milaan gingen. Wij vertrok ken 's ochtends om zeven uur uit Hoek van Holland om via Duitsland en Zwit- miaaexen, nooit zuxxen ie- .nuxiaiiu um vxa xouio>ia"" die nooit zullen ontdekken seriand 'onze bestemming te bereiken om binnen gaan in het Louvre zonder ooit te vermoeden dat het geluk enige me- tien uur in de avond, een lange reis, j, waarvan wij normaal ten zeerste genoten men,"aïs "je naar"het station gaat, die zouden hebben. Maar wij deelden onze - - - - coupé met een echtpaar, dat elkaar van zeven uur in de morgen tot tien uur in de avond in de ogen staarde en slechts nu en dan enige woorden met elkaar wisselden. Zij had een zak je met rode zuur tjes; hij had een zakje met toffees. iNu en dan bood zij 'hem een zuurtje aan, waarop hij enige mi nuten later haar een toffee aanbood. Ge zegend zij de liefde. Maar indien wij aan het eind van de lange reis bijna gil den van opluchting, was het omdat de man grijs was en minstens zestig jaar oud en de vrouw niet veel jonger. Wij reisden met zijn tweeën en waren het er roerend over eens dat wij van Hoek van Holland naar Milaan waren gereisd in het ge zelschap van twee zwakzinnigen. DAAN VAN DER VAT Een indrukwekkend gezicht. Gerrit Luidinga van de bijzondere neutrale kweekschool in Den Helder gaat met zeventien andere jongelui uit twaalf landen een reis naar We nen, Straatsburg, Luxemburg en Brussel maken. Hij is winnaar voor Nederland van de eerste prijs in de categorie zestien jaar en ouder var de Europese tekeningen- en opstel lenwedstrijd. De tweede prijs gin) naar Ton van Doorn in Rotterdam Van de twaalf tot veertienjariger was de eerste prijs voor Trudi Ree kers uit Meerveldhoven. De eerstt prijs in de categorie 14 tot 16 jaai was voor Lis Bakker uit Oosterbeek De schoolprijs voor het jaar 1962 is toegekend aan de m.m.s. „Konings hof uit Veldhoven. Gerrit Luidinga, negentien jaax oud, had zelf niet verwacht, dat hi, de eerste prijs zou behalen. Hoewel hij ervan overtuigd was, dat zijn werkstuk degelijk in elkaar zat, had hij er toch minder tijd aan besteen dan haast mogelijk was; in minde: dan een week moest hij n.l. zijn op gave gereed hebben. In zijn opste stelt hij dat de Europese eenwordinp nu meer kans van slagen heeft dax vóór 1945. Gerrit Luidinga betoogd dat voor een redelijk levensniveai van de Europese bevolking een ver enigd werelddeel meer kans op sue ces biedt. Verder dat het tijdstip ni gunstiger is, omdat de gedachte ove een verenigd Europa vóór 1945 vee minder levendig was en ook omdr men in die jaren slechts met mil taire middelen streefde naar de eer wording. Nu wordt reeds op vele me nieren samengewerkt, getuige orge nisaties als de E.G.K.S., Euratom ei de E.E.G. Gerrit Luidenga is leerling van dt derde klas van Den Helders neutrale kweekschool. Hij is een enthousias violist. Als zodanig speelt hij in dt plaatselijke orkestvereniging en in het schoolorkest. Het maken van ex perimentele gedichten behoort tot zijn hobbies, evenals het beoefenen van de schilderkunst. In dit opzichi treedt hij in de voetsporen van zijn vader, die een groot aantal verdien stelijke werken vervaardigde. Een schitterende tweede prijs in de categorie C was voor de Rotterdamse ex-h.b.s.'er Ton van Doorn wegge legd. Met zijn positief „ja" op de vraag: „Zijn er nu betere mogelijk heden voor een totale Europese een wording dan tien jaar geleden?", vervat in een harsbochtelijk betoog kwam Ton in de topklasse. Deze zo mer slaagde hij voor het eindexa men hbs-A aan het St. Monfortcol- lege in Rotterdam-Zuid. „Het is voor het eerst, dat ik aan een dergelijke wedstrijd meegedaan heb. Ik heb er nooit de tijd voor gehad". Ton sprak zich niet uit vóór de eenwording „omdat het een wedstrijd was en omdat er als goed Europeaan van je verwacht mag worden, dat je vóór bent". Hij gelóóft er ook in, met hart en ziel. De stijl en betoogtrant van zijn opstel zullen niet vreemd zijn aan de toekomstplannen van Ton. In het najaar gaat hij aan de univer siteit van Nijmegen sociologie stude ren. Naast een plezierige belevenis zal zijn reis van .wee weken met zeventien andere prijswinnaars uit twaalf Europese landen door Europa ook een leerzame tocht zijn. De 16-jarige Arubaan Gevige Mac Donald Nicholson, leeiiing aan de Af deling Electro-techniek van de Hoge re Technische School te Zwolle, kreeg een eervolle vermelding. De jongt man is pas twee jaar op een Neder landse onderwijsinstelling. Het is een vlot student, die ook nu weer met een uitstekend rapport zijn twee de jaar theorie afsluit. Voor zijn praktisch jaar, dat hij nu voor de boeg heeft, gaat hij een half jaar naar Aruba terug, in dienst van de Shell. Twee drie-maandelijkse stages maakt hij in ons land. Na het vol brengen daarvan volgt zijn laatste theoretisch jaar. Wanneer hij het h.t.s.-diploma heeft behaald, is de kans groot, dat hij in ons land blijft om in Delft verder te studeren. Zijn werkstuk is door de jury zeer gunstig beoordeeld. Als niet-Europeaan le verde hij een bijzondere prestatie; de meesten van ons zullen van Aru ba minder weten. De Middelbare Meisjesschoo, „Koningshof" zal de school prijs van driehonderd gulden besteden voor de aankoop van irieurendia's over moderne kunst en voor zover mogelijk over biologie en aardrijkskunde. De laagste klassen hadden tekeningen ingezonden met betrekking tot de Europese eenheid, ter-wijl in de loop van het jaar ook reeds herhaaldelijk opstellen door deze school waren ingezonden. Het zijn vooral de tekenleraar M. v.d. Brink, de geschiedenislerares zuster Marie Godelive en de aardrijkskunde- eraar de heer Van Maarschalker .veerd, die de meisjes tot hun pres aties hebben gestimuleerd. De prij is aan deze M.M.S. toegekend voo TON VAN fPOORN het vele en veelzijdige werk, dat de meisjes op dit gebied verricht heb ben. Gisteren heeft burgemeester Ras de prijs officieel uitgereikt, waarbij bleek, dat aan twee meisjes een in dividuele prijs ten deel was gevallen en dat het gemeentebestuur van Veldhoven bovendien een gemeente- prijs beschikbaar had gesteld. De lelie is geen inheemse bloem in ons land; zjj kwam van verre. Van de 87 bekende in het wild levende soorten bloeien er 50 in Azië, 24 in Noord- Amerika en 13 in Eu-ropa. Sind6 de eerste helft van de zestiende eeuw is de liliuir. candidum, in Vlaanderen en Frankrijk veel als tuinplant toe gepast, in ons land bekend. Zij bloeit in Griekenland en Albanië in het wild. De lilium speciosum, voornamelijk ge kweekt op de zuurachtige en kalk- arme grond van Akersloot, maar ook in Assendelft en Heemskerk, werd in 1830 door de Duitse natuuronderzoe ker Philipp Franz von Sieboid uit Ja pan naar deze streken gebracht. De vooral rond Andijk gekweekte lilium regale kwam rond 1900 uit China naar ons land; eveneens uit China kwam de in 1804 ingevoerde tijgerlelie. Door wetenschappelijk onderzoek, selectie, zaadwinning en kruisingen wisten bekwame leliekwekers het aan tal variëteiten tot honderdvijftig op te voeren, in hoogte variërend van twintig tot honderdtachtig cm.; de 3Vi meter hoge giganteum maakt hierop een uitzondering. Het aantal bloemen asm één stengel opstaande, hangen de of trompetvormige bloemen va- i-ieert van vijf tot dertig of meer. De lelie bloeit ongeveer veertien dagen, doch daar de bloeitijd verschillend is, kan men van mei tot eind septem ber lelies in bloei hebben. Op de tweede nationale lelietentoonstel ling in Akersloot zijn honderdvijftig soorten, waaronder de lilium gigan teum, te zien. Moesten de lelie- kwekers vorig jaar de bloei van hun produkt afremmen door het in koel huizen te bewaren, ditmaal moesten zjj de bloei bevorderen in de ver warmde kassen. De eerste tentoonstel ling, vorig jaar in het nieuwe raad huis gehouden, trok 5.500 bezoekers, onder wie veel buitenlanders. Dit jaar is de tentoonstellingsoppervlakte van 200 tot 1200 m2 uitgebreid en is het aantal exposanten verdubbeld. Men verwacht nu twaalfduizend bezoe kers. Bekende leliekwekers, zoals Jan de Graaf uit Oregon (USA) en de he ren v.d. Zwet uit Roelof a rends veen cn Djjt van Texel, mannen, die zich verdienstelijk maakten met het win nen van nieuwe soorten hebben ook hun produkten ingezonden. commis saris der Koningin dr. M. J. Prinsen heeft de expositie vandaag geopend. Een grote stoffenshow van meer dan veertig textielfabrieken uit Oost-Gelderland en Twente zal een van de voornaamste beziens waardigheden zijn op de grote handels industrie- en landbouwtentoonstelling „3 x A", welke van 21 augustus tot 1 september in het Enscbedese Volks park wordt gehruden. In een der pa viljoens zal een moderne textielfabriek worden ingericht, waar men zal la ten zien hoe uit de ruwe vezel het ge rede produkt ontstaat tjjdens de ver schillende fasen van voorbereiding, n.l. het spinnen, weven en finishen. Gedemonstreerd wordt ook de oplei ding tot gespecialiseerd vakman voor le meest uiteenlopend." tvpes textiel- naehines. Het tentoonstellingsbestuur en orga nisator Jac. Kleiboer hebben van de ze tentoonstelling goede verwachtin gen, niet alleen wat de expositie zelf betreft, maar ook van het aantal be zoekers. „3xA" is een van de groot ste tentoonstellingen, die ooit in het oosten van het land is gehouden. Ook de machine- de rubber-, de elektro technische en elektronische industrie zullen goed vertegenwoordigd zijn. Gro te aandacht wordt besteed aan de op leiding, efficiënte bedrijfsvoering en kwaliteitsproduktie. Dit geldt ook voor de agrarische afdelingen, de tuinbouw en sierteelt. Tot de levende have kunnen hon derden stuks vee, keurcollecties rood- en zwartbond fokvee, paarden en ponnies en waarschijnlijk ook schapen worden gerekend. De confectie-indus- trie zal een moderne fabriek in vol bedrjjf laten zien. Er worden doorlo pend modeshows gegeven, die een beeld geven van de modieuze en prak tische kleding, welke in de textiel en confectie-industrie wordt gecreëerd. De gemeente Enschede geeft in e. n afzonderlijk paviljoen een beeld van de ontwikkeling die de stad sinds de grote brand van 1862 heeft doorge maakt. Na de tentoonstelling zal dit paviljoen worden overgebracht naar het sportpark „Het Diekman" om daar permanent als sporthal te wor den ingericht. De hallen en showruim ten zullen een totale oppervlakte van 20.000 vierkante meter beslaan. De vijvers, wandelbaan en plantsoenen v. het fraaie Volkspark zullen aan de expositie een bijzonder fraai geheel geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9