Uitzonderingstoestand in Merauke afgekondigd AMSTERDAMSE STUDENTEN DANSEN OP PAMPUS Piet Kee bespeelt orgel van Grote Kerk Alkmaar EINDHOVEN levert TIEN INGENIEURS Produktiestijging ontwikkelde landen groter dan in 1961 Phtaalzuuranydridefabriek van Cindu officieel geopend HET APRIL SMITH MYSTERIE TV-STER VERDWIJNT Tegen Indonesische bevolkingsgroep geen maatregelen genomen A. J. Copraij in Prov. Staten Noordholland Mgr. Katkof naar Amsterdam Uitblijven post uit N.-Guinea El Al-Boeing heeft pech Vijfde Amstelland voor Kon. Holl. Lloyd Grondstof voor vele kunstharsen en weekmakers voor plastic Nieuw spoor van gestolen Goya Geen grote aanval in N.-Guinea Ferhat Abbas onder toezicht Bisschop van de geünieerde Russische kerk Geen aanleiding voor ongerustheid Vier uur vertraging voor 150 studenten uit Amerika Kwestie D.A.F. - Alg. Dagblad Eerste onderzoek Pastoor S. Ligthart overleden tentoonstelling Eersten in vijfjarig bestaan van T.H. Nieuive deelneming van Reiss Co. Nederland verwacht handhaving van investeringen in kapitaalgoederen Voorlopig capaciteit groter dan behoefte Mr. W. Jonkers S.C.J. promoveert In naaste toekomst VRIJDAG 6 JULI 1962 PAGINA 2 ZOEK GERAAKT ALKMAAR, 6 juli Het be roemde door Frans Caspar Schmitger in de achttiende eeuw gerestaureerde orgel van de Grote of Sint Laurenskerk te Alkmaar spreekt ook een woordje mee in de reeks van concerten, welke in het ka der van de Haarlemse orgelmaand en het internationaal orgelimpro visatieconcours worden georgani seerd. Dit instrument met zijn weelderig frontaanzien (de Am sterdammer Jacob van Campen was er de ontwerper van) en prachtig aan de barokstijl geadap teerd timbre, werd vanavond be speeld door de organist Piet Kee. „DE SILVEREN SPIEGEL" Het G-Plan Nieuwe deelneming van KEMPKES Jeugdige scheepsbouwers naar Scandinavië Djamila Boupacha zou gearresteerd zijn PAUL VLAANDEREN HOLLANDIA, 6 juli In Zuid-Nieuw Guinea, waar veertien dagen geleden bij Merauke Indonesische paracnutisen zijn geland, is de burgerlijke uitzonde ringstoestand afgekondigd. Naar het ANP verneemt, moet dit besluit wor den gezien als een voorzorgsmaatregel om de resident, mr. F. R. J. Eibrink Jansen in staat te stellen bijzondere maatregelen te treffen met het oog op het grote aantal Indonesische inwoners in Zuid-Nieuw-Guinea. Onder de uitzonderingstoestand zijn een aantal maatregelen mogelijk zoals censuur en het instellen van een avondklok. Voorts kan handelend wor den opgetreden tegen personen, die zich tegen het Nederlandse gezag keren. Voor zover vandaag hier bekend was, zjjn er behalve de intrekking van de vergunningen voor jachtgeweren, die vrijwel onmiddellijk na de landing van Indonesische parachutisten door honder den Indonesiërs werden ingeleverd, geen maatregelen tegen de Indonesi sche bevolkingsgroep genomen. Het besluit tot het instellen van de uitzonderingstoestand wordt hier meer opgevat als een voorbereiding voor het opvangen van eventuele verdere ont wikkelingen. Door contacten met de Nederlandse strijdkrachten te vermijden een tak- tiek, die zij ook in andere infiltratie- gebieden toepassen maken de infil tranten de zuiveringsactie in het ge bied van Merauke eveneens tot een operatie van lange duur. De ongeveer honderd parachutisten zijn nu veertien dagen in dit gebied aanwezig. Dit zou invloed kunnen hebben op de houding van vooral de Keiezen, van wie naar vernomen wordt er se dert de luchtlanding een dertigtal wordt vermist. Het Nederlandse be stuur trad reeds in 1960 op tegen een subversieve beweging onder de van de Kei-eilanden afkomstige Indone siërs in Merauke. Onder de uitzon deringstoestand is het ook mogelijk eventueel tot steun aan Indonesische parachutisten opwekkende voorman mannen onder de Indonesische bevol kingsgroep preventief in hechtenis te nemen. Inwoners van Indonesische afkomst onder de bevolking van zuid Niew-Gui- nea zijn verre in de meerderheid boven de Europese inwoners. Alleen in en om Merauike wonen ongeveer 2500 Indone siërs van wie 600 Javanen. Onder hen bevinden zich ook ruim 150 merendeels AMSTERDAM, 6 juü In de door het overlijden van de heer J. van War merdam ontstane vacature in de Pro vinciale Staten van Noordholland zal worden voorzien door de benoeming van de heer A. J. Copraij. De heer Copraij, die 42 jaar is. is hoofdcommies op de afdeling Open bare Gezondheid en Ziekenhuiswezen van de gemeentesecretarie te Am sterdam. Hjj is geen onbekende in de politiek, want van 1948 tot 1952 was hij secre taris en van 1952 tot 1956 voorzitter van de kring Amsterdam der KVP. Hij is thans o.a. lid van de bestuurs raad der KVP. De heer Copraij is o.m. voorzitter van de afdeling Amsterdam van de A.R.K.A. AMSTERDAM, juli Mgr. Andrej Katkof, de enige bisschop van de met de katholieke kerk verenigde Russische kerk, zal zondag 8 juli in de Slavische kapei aan de Westerstraat een pontifi cale Mis opdragen. Hij werd in 1916 te Irkoetsk in Siberië geboren. Zijn ouders waren orthodox en hij zelf was in zijn jeugdjaren ook orthodox. In 1920 verhuisde heel zijn familie naar Mand- sjoerije. In Charbin maakte hij zijn stu dies aan het lyceum bij de Marianen. In 1937 trad hij na zijn lyceumtijd in bij deze congregatie, waarvan de leden voornamenlijk voortkwamen uit de Bal- tische, Lithause en Poolse streken en die een uitgesproken voorkeur hadden voor het herenigingswerk met de oos terse kerk. In Rome maakte hij zijn verdere studies en werd in 1944 priester ge.,gd door de Russische aartsbisschop Mgr. Jewreinof. Zielzorg onder de Rus sen beoefende hij eerst in Italië, daarna in Engeland en dan nog zeven jaar in Australië onder de uit China gevluchte Russen. In 1958, werd hij tot bisschop gewijd in de kerk van het Russicum te Rome. Nu komt hij voor een week naar Nederland en zal in deze tijd op ver schillende plaatsen een pontificale Li turgie vieren in de Slavische ritus. fel anti-Indonesische Ambonese man nen. Het aantal Nederlandse man nen, vrouwen en kinderen in de gehele residentie zuid Nieuw-Guinea bedraagt niet meer dan 6'D0, verdeeld over Me rauke, de hoofdplaats van de residen tie en nederzettingen als Kepi, Tanah •Merah, Mindiptana en Agats. Met het afkondigen van de uitzonde ringstoestand is nog geen besluit geno men tot evacuatie van vrouwen en kin deren uit dit gebied, zoals destijds het geval was in Teminaboean in de Vo gelkop. waar overigens vorige week het normale bestuur is hersteld. De na de landing van de Indonesische parachu tisten van veertien dagen geleden ge nomen voorzorgsmaatregelen zullen echter van kracht blijven om op alle eventualiteiten te zjjn voorbereid. (Van onze parlement, redacteur) DEN HAAG, 5 juli De minister van Defensie, ir. Visser, heeft de Tweede Kamer gerustgesteld met be trekking tot het uitblijven van brieven van militairen op Nieuw-Guinea. Op mondelinge vragen van de heer Bak ker (CPN), of de minister de oorzaak van dit uitblijven kon aangeven en zo nodig de commandanten opdracht kon geven terzake in te grijpen, heeft mi nister Visser vanmiddag geantwoord dat voor ongerustheid by de families in Nederland bij het uitblijven van post geen aanleiding kan bestaan. Immers, ieder geval van vermissing, van ver wonding of van sneuvelen wordt zo snel mogelijk doorgegeven. Inmiddels heeft de sociale dienst van het minis terie reeds contact met soldaten die lange tijd niets van zich hebben laten horen. Het communistisch Kamerlid had hiervan enige voorbeelden aan de minister gegeven. De minister kon me dedelen dat juist in die gevallen gun stig is gereageerd op het contact dat zijn sociale dienst heeft gelegd. Er zijn zojuist enige brieven binnengekomen. (Van een verslaggever) SCHIPHOL, 5 juli Een Boeing 707- straalvliegtuig van de Israëlische lucht vaartmaatschappij ,,E1 AL" heeft gis termiddag op de luchthaven een be hoorlijke vertraging opgelopen, toen de piloot, nadat hij het toestel had klaar gemaakt voor het vertrek en op het punt stond de startbaan op te rijden, een lekkage ontdekte in de hydraulische cylinders van de stabilisators voor de wielen. De Boeing had een groep van bijna 150 Amerikaanse studenten aan boord, die in het kader van het zgn. ..Summer Institute" hun zomervakan tie in Israël doorbrengen. Zij waren zondag uit New York gekomen en had den een driedaagse „stop" in Amster dam gemaakt. Gistermiddag om twaalf uur was men weer gereed voor ver trek naar Tel Aviv. Omdat een straal vliegtuig bjj de motortest zo veel la waai maakt, trok de gezagvoerder zo als gewoonlijk de Boeing naar het einde van het platform voor de proef, waar bij hij het mankement ontdekte. Het toe stel keerde terug naar het platform. De Amerikanen gingen lunchen in Aviorama en de schade werd intussen hersteld. Met ruim vier uur vertraging vertrok het El Al-vliegtuig 's middags naar zijn bestemming. ROTTERDAM. 5 juli De rechter commissaris mr. E, J. Rosen Jacob- son is vanmorgen begonnen aan een eerste onderzoek in de zaak, die gerezen is door de publikatie in het „Alge meen Dagblad" te Rotterdam over het gebruik van dubbele facturen door de D.A.F.-fabrieken in Eindhoven. Op verzoek van de D.A.F.-fabrieken beval de rechtbank een voorlopig ge tuigenverhoor dat vanmorgen achter ge sloten deuren begon en vermoedelijk de gehele dag in beslag zou nemen. Na mens de D.A.F.-fabrieken trad als rechtskundig adviseur op mr. L. M. M. Nijst. namens het dagblad mr. W. v.d. Hoeven en namens de staat der Neder landen mr. E. Drooglever Fortuyn. Tot de getuigen behoorden de officier van justitie in Den Haag. mr. dr. J. C. Ma- ris, en de heer L. Worms, alsmede de redacteur van het dagblad, de heer M. W. van Eijk. KETHEL. 6 juli (KNP) Gisteren avond is plotseling in zijn pastorie over leden de z.e. heer S. Lighthart, pastoor van de St. Jacobusparochie. Pastoor Ligthart werd in 1901 te Grootebroek geboren. Na zijn priester wijding in 1926 was hij in de periode van 1926 tot 1948 achtereenvolgens ka pelaan te de Kwakel, Zandvoort, Den Helder, Beverwijk, Den Haag, Rotter dam en Roelofsarendsveen. In 1950 werd hij benoemd tot pastoor te Alke made, in 19-56 tot pastoor van de H. Martha in Den Haag en in 1961 tot pas toor van de H. Jacobusparochie. DEN HAAG, 5 juli Met enige ver bazing heeft het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut moeten constateren, dat de internationale tentoonstelling „Theaterbouw en zijn ontwikeling", die dit centrum gedurende de maanden juli en augustus in samen werking met het Toneelmuseum in het Museum Fodor te Amsterdam zou pre senteren, nog niet uit Oost-Duitsland in Nederland is gearriveerd. De expositie, die laatstelijk te Leip zig te zien is geweest, zou reeds 25 juni van daar uit naar Amsterdam op transport zijn gesteld, maar is daar tot op heden niet aangekomen. De voor 6 juli aangakondigde opening dient om die reden enige dagen te worden uitge steld. - In samenwerking met het Noordhol lands Bhilhermonisch Orkest o.l.v. Hen ri Arends gaf hjj een fijnzinnige en doorzichtige vertolking van Handèls Orgelconcert in F. groot, het z.g. Koe koek en Nachtegaalconcert. Deze solo concerten zijn eigenlijk ontstaan uit de orgelimprovisaties, die Handel zelf ten beste gaf tussen de delen van zijn ora toria. deze kwamen bij zijn gehoor zo in trek, dat ze tot zelfstandige composi ties uitgegroeid zijn. De vogelgeluiden, die hier effectvol geïmiteerd worden, verlenen het werk zijn poëtische naam. De voorgeschreven improvisatie werd door Piet Kee bescheiden en stijlvol gehouden; misschien zou Georg Fried- rich het zelf nog wel iets uitbundiger gedaan hebben. In het tot de laatste plaats bezette kerkgebouw bleek een goede akoestiek te schuilen; de koude temperatuur speelde de leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest echter parten en was kennelijk oorzaak van discrepantie in stemming tussen or gel en strijkers. Gezien de ritmische schommelingen, die zich ook tijdens de hierna volgende Bachcantate voordeden, moét men aan nemen dat het contact tussen dirigent en organist nogal moeilijk was. Aafje Heynis' solieerde in „Gott soli allein mein Herze haben," over het algemeen met beheerste ademspanning, grote rust en innerlijke overtuigingskracht. Deze cantate (nr. 169) betekent een zware op gave voor de stem, die bijna voortdu- j AMSTERDAM, 5 juli Scheepsbou wer Cornells Verolme heeft op de vrij woelige Noordzee tijdens een proef tocht van Hoek van Holland naar IJmuiden de 10.350 ton metende vracht vaarder „Amstelland" overgedragen aan de Kon. Hollandsche Lloyd en dal impliceerde dat zijn zes werven, waar van de eerste pas tien jaar geleden in bedrijf kwam, nu al voor een miljoen ton aan draagvermogen hebben afge leverd. Ook voor de Kon. Hollandsche Lloyd was de overdracht van het schip een bijzondere gebeurtenis, want de naam „Amstelland" heeft bij de Amsterdamse rederij een heel aparte klank. De geregelde lijndienst vussen Amsterdam en de havens van de La Plata aan de Oostkust van Zuidamerika werd namelijk in juli 1900 door haar met een schip van die naam geopend en later werden, volgens traditie, nog drie schepen naar het waterschap rond de hoofd stad genoemd. Twee stoomschepen met de naam „Amstelland" werden door oorlogsgeweld vernietigd: de eer ste in 1917 ten zuiden van Ierland door een duikbootaanval, de tweede, gebouwd in Schotland, ging in 1941 ten onder na een Duits bombarde ment op de route SchotlandRiver Plate. Na de oorlog kwam er een derde „Amstelland", maar dat schip een liberty-schip is inmiddels naar Griekenland verkocht en daar mee verdween tevens het laatste stoomschip uit de sterk gemoderni seerde vloot van de Kon. Holland sche Lloyd, die nu tien schepen met een totaal draagvermogen van ca. 90.000 ton omvat. .let nieuwe schip heeft in feite ook al een geschiedenis achter zich. Bij de tewaterlating op 17 februari j.l. zwiep te het door de felle wind met de achter zijde tegen de schoeiing van de wal, waardoor het roer licht werd bescha digd. Eind april werden bouwer en op drachtgeefster gealarmeerd door een brandje in dekkleden en stellingplanken aan boord van het schip. Kort na aankomst in IJmuiden, koos de „Amstelland" weer zee voor een kustreis naar Hamburg en Bremen. Volgende week woensdag begint de maidentrip naar Zuid-Amerika. rend aan bod is. De zangeres voldeed hieraan °P grootse wijze en bereikte hier en daar ontroerende momenten. Saint-Saens Derde, de z.g. Orgelsym fonie, geschreven ter nagedachtenis van Liszt (vandaar wellicht de obligate vierhandige pianopartij, die heden avond werd gespeeld door Miep van Luin en Ans Bouter)getuigend van een oorspronkelijke thematiek en originele kijk op de samenvloeiing van orgel en orkestklank, vormde een waardig be sluit van deze feestelijke manifestatie. M. A. Vr. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 5 Juli Sinds in sep tember 195,7 een aanvang werd ge maakt rtiet het onderwijs aan de tweede Technische Hogeschool zijn nog geen VH jaar verlopen. Gisteren werd m een buitengewone senaatsvergaderihg aan tien studenten het ingenieurs diploma uitgereikt. °e namen van geslaagden zijn: J- Bouwhuis Eindhoven, tech nische natuurkunde; J. H. Leemreis Haaksbergen (met lof); D. Grootjans Meerveldhoven; .J, j. M. Oerlemans Dongen; werktuigbouwkunde; W. Kuij- pers, Berkel en Schaft; (met lof); J. M. van Nieuwland Eindhoven (met lof) J. E. RooUac*ers Son; elektrotechniek; R. S. Deelder Breda; (met lof); J. M A. Jansen Eindhoven; (met lof); P. Ros Raamsdonkveer; )met lof); scheikundige technologie. In eerste opzet was het studiepro gramma af£esf®5nd op een studie duur van viereneenhalf jaar. Sindsdien heeft het onderwijs aanzienlijke wijzin gen ondergaan- De drie oorspronkelijke studie richtingen werktuigbouwkunde; electrotechniek en chemische technolo gie werden aangevuld met technische natuurkunde en de studie richting voor wiskundig ingenieur. De waarnemend rector magmf'cus prof. dr. ir. A. v. Trier sprak nuldigmgs- en herden kingswoord. »Het srote belang van dit moment moet vooral hierin gezien wor- -den, dat een conceptie van vijf jaar ge leden werkelijkheid geworden is in tien van de eerste afgekomen 240 studen ten. Wanneer men daarbij een rende- mentscijfer z°u n°emen zou er sprake moeten zijn vanteleurstelling. Zo-als overal treedt ook in Eindhoven een stu dievertraging °P> waarbij de nominale studieduur in verreweg de meeste ge vallen wordt overschreden. Aan didac tiek en beoordelmgsgewoonten worden de grootste aandacht geschonken om dit te verbeteren zo zei hij. Tot slot sprak ir. J. van Nieuwland namens de HU ken merkte de voortreffelijke sfeer die van het begin af heeft bestaan tussen hoog leraren en ei!erziJds en studenten anderzijds. In al dit feestgedruis maakt het Eindhovens Studenten Corps zich op om in september het eerste lustrum te vieren en daarmee het sluitstuk te vor men van vijf .iaar pionieren aan een Technische Hogeschool. AMSTERDAM, <4 juli. De Handelg- vereeniging voorheen Reiss Co. te Amsterdam en "ee.r H.G.J.Wolke te Amstelveen hebben tezamen opge richt A.Snuif N-V. gevestigd te Amster dam. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 300.000. Hiervan zijn 100 aan delen geplaatst en a pari in contanten volgestort. Beide participanten nemen voor 50.000 deel. De nieuwe N.V. heeft ten doel de han del m, de im- en export van alle handels goederen in het bijzonder produkten, textiel, concentraten en conserven, het bevorderen van de uitoefening van de makelaardij, zulks ter voortzetting van de door de heer H.G.J.Wolke onder de handelsnaam A.Snuir gedreven zaken. Tot directeuren zpn benoemd de heer Wolke te Amsterdam en de heer G. van Huizen te Haarlem. Woensdag hebben de leden van het Amsterdams Studenten Corps, die het 66ste lustrum van de Universiteit van Amsterdam vieren, een buitendag ge houden op het eilandje Pampus voor Amsterdam. Er wérd lustig gedanst in het oude fort. (Advertentie) Tel. 246589 Kattega; 4 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN NEW YOr juli De econo mische en sociale raad (ECOSOC) van de Verenigde Naties heeft een econo misch wereldoverzicht 1961 gepubli ceerd, waarin onder meer aandacht geschonken wordt aan de recente gang van zaken in de economisch ontwik kelde landen. De toeneming van de vraag en van de produktie in de groep industrielanden duurde tot in de eerste maanden van 1962 voort. Hoewel alge meen verwacht wordt, dat het tempo van de groei in het lopende jaar lang zamer zal worden, zal het jaar 1962 in zijn geheel voor deze groep een aan zienlijk grotere mate van produktie- toeneming te zien geven dan in 1961 werd bereikt. Dit zal in de eerste plaats het gevolg zijn van ontwikkelingen in de Ver enigde Staten, die alleen ruim de helft der produktie van de groep voor hun rekening nemen en waarvoor het jaar 1962, naar verwacht wordt, het eerste volle jaar van herst van de recessie 1960/61 zal zijn. In West-Europa verwachten met uitzondering van Frankrijk en Ne derland, alle landen een matige ver mindering van groei van het totale maatschappelijke produkt. Een meer uitgesproken vermindering van het tempo wordt in Japan verwacht. In Groot-Brittannië zal de vermeerde ring van het bruto nationale produkt in 1962 hoogstwaarschijnlijk niet veel boven het bescheiden percentage van 1961 uitkomen. Hoe de produktie zich in 1962 zal ontwikkelen zal waarschijnlijk voorna melijk bepaald worden door de ont wikkeling van de vraag. Dit geldt vooral voor Noord-Amerika, waar men over voldoende arbeidskrachten en uit rusting beschikt om een aanzienlijk hoger groeipercentage dan op het ogen blik verwacht wordt mogelijk te maken. In West-Europa en Japan zal naar verwacht wordt de afneming van de vraag, die in 1961 ontstond, dit jaar voortduren. De voornaamste oorzaak van die ontwikkeling is een verwachte UITHOORN, 6 juïi Vandaag is door de secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers de nieuwe phtaalzuuranhydri- de-fabriek van de Chemischo Industrie Uithoorn (Cindu) officieel in gebruik gesteld. Phtaalzuuranhydride of p.z.a. is een. belangrijke grondstof yoor vele sóórten kunstharsen en weekmakers voor plastics. De behoefte aan p.z.a. is in de laat ste tien jaren dermate gestegen, dat, in het bijzonderin Amerika, een schaarste was ontstaan aan naftaline. Dit produkt, afkomstig, uit koolteer, was namelijk tot voor enige jaren praktisch de enige grondstof waaruit p.z.a. gefa briceerd kon worden. Nadat gebleken was, dat naftaline pok uit aardolie fracties vervaardigd kan worden en p.z.a. uit orthoxyleen zijn de prijzen voor uit Europa ingevoerde naftaline in de V.S. met grote sprongen gedaald. Tot de bouw van deze p.z.a.-fabriek, met een capaciteit van 5000 ton per jaar, is besloten op grond van het feit, dat de handel in naftaline voor nu en ook voor de toekomst onaantrekkelijk is geworden. Een logische industriële consequentie hiervan was het voordien verhandelde produkt zelf te verwerken. Weliswaar moet voor de naaste toekomst rekening worden gehouden met een overcapaciteit zowel in Europa als in Amerika, maar hier tegenover staat dat door de snelle ontwikkeling van de laatste jaren de prijs van p.z.a. belangrijk is gedaald, hetgeen stimulerend zal kunnen wer ken op het vèrbfuik, 'zodat verwacht mag worden dat de overcapaciteit over niet te lange tijd ingehaald zal kun nen worden. De investeringskosten zijn hoog. De p.z.a.-fabriek heeft zoals bekend, bijna 7,5 miljoen gulden gekost. Wanneer men daarbij bedenkt dat de arbeids- bezetting per ploeg er wordt vol con tinu gewerkt in 4 ploegen vijf man bedraagt, dan betekent dit een investe ring van ongeveer 375.000,- pier direc te arbeider, hetgeen belangrijk hoger is dan de vroeger gedane investerin gen van de Cindu. AMSTERDAM, 5 juli Kempkes Meubelfabrieken te Waddinxveen en E. Gomme Ltd. te High Wycome (Enge land) hebben tezamen opgericht G-Plan Kempkes N.V. te Waddinxveen. Deze rjieuwe N.V. beoogt o.m. de handel in G-Plan meubelen, en andere meubelen en artikelen op het gebied van de wo ninginrichting. Het maatschappelijk ka pitaal is 100.000 groot. Het is geheel geplaatst en zal in contanten worden volgestort. De beide oprichters nemen elk voor 50.000 deel. Het verslag van Kempkes over I960 meldde reeds dat met ingang van 1961 een samenwerking was aangegaan met Gomme, een der grootste meubelfabri kanten van klassemeubeien van mo derne stijl in Engeland. Gomme, die haar artikelen brengt onder het handels merk G-Plan, had reeds een bestaande export naar de EEG-landen, waaronder een zeer interessant programma zit meubelen. aldus het verslag. Deze meu belen worden nu bij Kempkes gemaakt. Als alle investeringen waartoe tot nu toe besloten is, uitgevoerd zullen zijn, zal er in Cindu sedert 1952 ongeveer 25 miljoen geïnvesteerd zijn. De jong ste aanwinst is een tankinstallatie aan groot vaarwater te Amsterdam. LONDEN, 5 juli (Rtr) Het Britse pérsbureau „Exchange Telegraph" heeft een anonieme brief ontvangen met een „etiket", dat van de achter kant van het door Goya geschilderde portret van de hertog van Wellington zou zjjn gehaald. Dit schilderij, dat op ruim 1,4 miljoen gulden geschat wordt, is hetzelfde als dat waarover gespro- de „National Gallery" in Londen. In de brief wordt gevraagd de dieven te vergeven of anders het recht te ver lenen Engeland te verlaten. Het etiket is hetzelfde als dat waarover gespre ken werd in een andere anonieme brief, di_ het persbureau Reuter het vorig jaar ontving. Hierin werd toen ook als voorwaarde voor teruggave van het doek 1,4 miljoen gulden geëist, die oe- steed moesten worden voor liefdadige doeleinden. Het bewuste schilderij werd destijds aan een Amerikaanse oliekoning ver kocht. Dit bracht vele Britse pennen in beroering. Men vond het een schande dat dit beroemde schilderij Engeland zou verlaten. Daarna kocht de regering het. De directeur van een bewaarplaats voor schilderijen op Jersey, waar het kunstwerk voor de tentoonstelling in Londen werd bewaard, heeft het etiket in een televisieuitzending gezien en daarna verklaard, dat het ongetwijfeld ech', is. Ook de hertogin van Leeds, die het schilderij twee maanden voor de diefstal verkocht had, zei er van over tuigd te zijn dat het het etiket is, dat bij de Goya behoort. (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 5 juli Hedenmiddag promoveerde aan de Katholieke Univer siteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid pater mr WH. Jonkers S.C.J. Pater Jonkers verdedigde een proefschrift ge titeld „Het subjectieve recht in het licht der gerechtigheid; enkele rechtswjjs- gerige beschouwingen omtrent het we zen en de ontstaansbronnen van het sub jectieve recht." Als promotor fungeerde prof. nrr. D. van Eek, hoogleraar in het strafrecht en de wijsbegeerte van het recht. Pater Jonkers is vanaf 1955 aan de juridische faculteit van Nijmegen ver bonden als assistent van prof. mr. F. J. F. M. Duynstee. Als zodanig doceerde hij de grondbeginselen van het staats recht. AMSTERDAM, 5 juli Zaterdag 7 juli gaan 1'SO jeugdige scheepsbouwers, leerlingen van de bedrijfsschool van de NDSM, een vacantie tocht van 8 dagen maken naar Scandinavië met de eerste ,,Borneo"-cruise. Tijdens de reis wor den Goteborg en Oslo aangedaan. Dit is de eerste van een serie jeugd-reizen van de Borneo" van de stoomvaart Mi) „Nederland". verlangzaming van de investeringen in kapitaalgoederen. De invoervraag van het overige deel van de wereld, die in 1961 aanzienlijk afnam, zal naar ver wachting in het lopende jaar niet ver der verminderen, doch mogelijk zelfs groter worden. De mate van toeneming van de regeringsuitgaven voor goede ren en diensten zal over het algemeen zich handhaven en men verwacht, dat het persoonlijk verbruik zal toenemen in overeenstemming met de groei van de totale produktie. Dat de vraag voor investeringen in kapitaalgoederen trager wordt zal naar verwacht wordt grotendeels het gevolg zijn van een trager groeitempo van de bedrijfsuitgaven vooi fabrieken en uit rusting. De hausse der industriële in vesteringen in West-Europa en Japan, die ruim twee jaar had geduurd, nam in vele landen in de loop van 1961 een einde. Hoewel er in het jaar 1961 in zijn geheel aanzienlijke toenemingen voorkwamen bij de industriële inves teringen, was het toch duidelijk merk baar, dat dit onderdeel van de vraag in het laatste deel van het jaar neiging tot nivellering of vermindering had. Verwacht wordt, dat het langzamer worden van de industriële investe- ringsvraag in 1962 duidelijker en veel meer voorkomend zal worden. In West-Europa verwachten vele landen, die de vragenlijst van de Ver enigde Naties over economische ten denties, problemen en politiek hebben beantwoord een belangrijke verlang zaming van de vraag voor investe ringen in kapitaalgoederen van het bedrijfsleven. Landen, die melding van dergelijke verwachtingen maakten, waren België, West-Duitsland, Noor wegen, Zweden en Groot-Brittannië. Ook in Japan verwacht de regering een afneming voor dit onderdeel van de vraag. In Frankrijk zal naar verwacht wordt toeneming van investeringen door genationaliseerde industrieën op wegen tegen een verwachte afneming van de uitgaven van het particuliere bedrijfsleven aan fabrieken en uitrus ting. Voor Nederland wordt verwacht, dat de mate van toeneming, zowel voor de particuliere als voor de overheids investeringen in kapitaalgoederen ge handhaafd zal blijven. Beide landen verwachten in 1962 een iets hoger groeipercentage vooor de produktie. In Nederland zal een verbetering van de betalingsbalans, die in 1961 veel slechter was geworden, bijdragen tot een hoger groeipercentage. SYDNEY, 5 juli (Reuter). Sir Gar field Barwick, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, die een bezoek aan Soekarno heeft gebracht, heeft hier op een persconferentie gezegd goede re denen te hebben te hopen dat „er in de naaste toekomst geen grootscheepse mi litaire actie in westelijk Nieuw-Guinea zal wordenu gevoerd". Hij zei, dat hij met Soekarno heeft ge- Sproken over een staken van de Indo- nesische agressie tegen de Nederlanders in afwachting van onderhandelingen. Hij weigerde het antwoord van Soekarno bekend te maken. Hij bleef echter hoop vol. g De Australische minister zei voorts, geprotesteerd te hebben tegen de Indo nesische landingen in Nieuw-Guinea. RABAT (Marokko), 5 juli (UPI) Uit Algerijnse bron is vernomen, dat de voormalige premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ferhat Abbas, onder toezicht is geplaatst te Setif in Algerije. Abbas, die verleden week naar Setif is teruggekeerd, krijgt geen toestemming het Algerijnse volk toe te spreken. Volgens de zegslieden is majoor Slimane van de generale staf van het Algerijnse leger, die verleden week door het voorlopig bewind is ontslagen, gearresteerd, samen met. de Algerijnse heldin Djamila Boupacha en Zohra Drif, echtgenote van de Algerijnse mi nister Rabah Bitat. BEVERWIJK, 6 juli Voor het eind examen Gymnasium A aan het Pius X- college z(jn geslaagd: de dames: H. Fonville en I. Versélewel de Witt Ha mer te Beverwijk; R. van Immerseel te Heemskerk, A. Meijer te Heems kerk en de heren: H. Mostertman, J. de Swart, L. Tervoort te Beverwijk; G. Gooiker te Heemskerk; J. Zandber gen te Castricum; M. Meijer te Uit geest; K. Stam te Alkmaar. Afgewe zen: een. BEVERWIJK, 5juli Pius X-Col- lege, gymnasium A: De heren: H. Mos tertman, J. de Swart, L. Tervoort, Beverwijk, G. Gooiker, Heemskerk, J. Zandbergen, Castricum, M. Meijer, Uit geest, C. Stam, Alkmaar. Afgewezen: een. De dames: H. Fonville, en I. Versé lewel de Witt Hamer, Beverwijk; R. van Immerseel en A. Meijer, Heems kerk. AMSTERSFOORT, 4 juli R.-K. Lyceum „O.L. Vrouw ter Eem", gym nasium A: de dames: Catrien de Bruyn, Driebergen: Ans Fagel, Castri cum, Truus van den Heuvel. Amers foort, Maria Quant, Purmerend. B: Mieke Hornix, Utrecht; Corry Smoren- burg, Zeist, Sylvia Soons, Aruba. Af gewezen: geen. BUKKEN^ MART... ZE KOMT APIN,, IKR'JDNAAR HAAR TOE EEN UUR WORDT WAKKER SMITH DE REPETITIE SMITH SCHITTEREND MINNIE! MAAR IK BEN DOODOP. OVER EF.N UUR MOET IK WEER TERUG Z'JN. HAAI MAAR WAT KOFFIE MINNIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2