Vechten OAS-ers nu voor het leger van Tsjombe? Wat hoort Mi nieuwe- aardappelen LUCKY STRIKE De Paus roept gelovigen op tot boetedoening ten vunste van CONCILIE Hervatting E Presbyteriaans gesprek Drie Anglicaanse waarnemers naar het CONCILIE „GROTE AANTALLEN HUURLINGEN" Crisis in Brazilië Politieke crisis in Brazilië Landelijke metselwedstrijden Canterbury, Rome en Moskou O AS'er Degueldre gefusilleerd Westfriese folklore Sprekershoek in Zeist President contra de kabinetsformateur ENCYCLIEK „PAENITE.NTIAM FACERE" Oostduits Hof bestraft pogingen tot ontvluchting Een nieuw fiscaal voordeel in een nieuwe beleggingsvorm... Beleggingsfonds „Vast Goed" VRIJDAG 6 JULI 1962 PAGINA 7 buitenlandse KRONIEK VATICAANSTAD, 6 juli (AFP) De Paus heeft gisteren een nieuwe encycliek uitgegeven, getiteld: „Paenitentiam facere" (boete doen). Hierin doet de Paus een beroep op de gelovigen boete te doen in verband met de voor bereiding voor het komende con cilie. Hij herinnert eraan, dat de Kerk, naast het gebed en de be oefening van de christelijke deug den, de vrijwillige versterving altijd als onontbeerlijk heeft be schouwd voor de vervolmaking van het christelijk leven. ipwr - ^É«S R' articipatie participaties voor voor vraag inlichtingen bij uw commissionair of bank of bij de directie, Gebr. Teixeira de Mattos/Postbus 392 Amsterdam (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 6 juli In de Belgische hoofdstad kon men zich gisteren nog niet met zekerheid uitspreken over de bewering, dat uit Algerije gevluchte ele menten van de O.A.S. thans als huur lingen dienst hebben genomen in het Katangaanse leger. Volkomen uitgeslo ten acht men het echter niet Men her innerde o.m. aan het feit, dat de ge wezen Franse parachutistenkapitein Faulques, die tijdens de Algerijnse oor log beruchtheid verwierf wegens zijn rol in de moord op de links-georiënteerde leraar Audin, die daarna door Parijs uit het leger werd gezet, tot voor enkele maanden nog ter beschikking stond van Tsjombe's secessie-regime. Het bericht, waarin voor het eerst melding werd gemaakt van de aan wezigheid yan O.A.S.-ers in Katanga, is afkomstig van het Congolese persagent schap. Dit had het op zijn beurt ver nomen van een momenteel in Leopold- stad vertoevende Katangaanse journa list. De Congolese regering heeft even eens te verstaan gegeven, dat Tsjombe „honderden O.A.S.-ers" heeft aange worven, die zich zouden hebben ver zameld in de kleine mijnstad Kipoesji. ten zuiden van Elizabethstad. aan de Rhodesische grens. Een V.N.woordvoerder heeft ver klaard te geloven dat „grote aantallen huurlingen opnieuw Katanga binnen stromen". In Leopoldstad blijkt men de mening te zijn toegedaan, dat het „onzichtbare partisanenleger", waar mee Tsjombe onlangs heeft gedreigd voor het geval de V.N. een nieuwe Er is een zegswijze, dat Brazilië 'snachts rijk wordt, als de politici sla pen. Maar de laatste tijd maken de politici er een gewoonte van s naclrts door te twisten. De ene crisis volgt op de andere en dat komt Brazilië niet ten goede. De economische si tuatie is bedenkelijk. De inflatie, hoe wel afgenomen, is nog steeds ernstig. Vorig jaar zijn de prijzen met 42 pro cent gestegen. De pogingen van de regering om de armoede en de voedsel schaarste in de negen noordoostelijke provincies te bestrijden zijn sPora" disch geweest en niet erg doeltreffend. Het heeft op de hoogvlakten de 'a®|~ ste jaren vrijwel niet geregend en de cassave-oogst in het zuiden, die vroe ger nog wel eens uitkomst bood, is dit jaar vrijwel mislukt. Buitenland se organisaties, zoals de „U.S. Food for Peace" en de N.C.W.C., hebben moeten inspringen met zendingen bo nen, erwten en maïs. Onder die omstandigheden lijkt het wat onverantwoordelijk, dat de poli tici zich de weelde veroorloven van een lang uitgesponnen constitutionele crisis. Het begon op 13 augustus van iet vorig jaar, toen rresident Quadros inverhoeds aftrad en de militairen wei- rerden vice-presi- dent Joao Goulart voor lief te nemen als zijn opvolger. Er werd een com promis bereikt in die zin. dat Uou art werd aanvaard, maar dat het presi dentschap werd ontdaan van een groot deel van z'jn n acht. Er kwam een kabinet onder leiding van een mi nister-president, dat in theorie ver antwoording schuldig was aan de legislatuur. Neg-n maanden en dertien dagen is het ambt van premier bekleed door dr. Tancredo Neves, wiens enige opzienbarende daad was, dat hij de FIFA tijd ens de wereldkampioen schappen voetbal in Chili verzocht de Braziliaanse rechtsbuiten Garrincha niet te schorsen. Veel meer in het oog liep het gedrag van de minister van buitenlandse 'zaken, dr. Francisco Santiago Dantas, die wegens zijn „objectieve" en „onafhankelijke" po litiek jegens de communistische lan den de lof oogstte van mensen als Khroesjtsjevs schoonzoon Adzjoebei en die in januari van dit jaar te Pun- ta del Este weigerde te stemmen voor Uitsluiting van Cuba uit de Organi satie van Amerikaanse Staten. En toen Tancredo Neves op 26 juni aftrad als premier (hij wil in oktober a.s. meedoen aan de verkiezingen), vroeg president Goulart juist de om streden Dantas evenals hijzelf lid van de Arbeiderspartij) een nieuw kabi net te vormen. Twee dagen later werd Dantas echter met 174 tegen 110 stemmen door de Kamer van Afge vaardigden de investituur geweigerd. De tweede keuze van Goulart, dr. Auro Soares Je Moura Andrade (ex- voorzitter van de Senaat en lid van de veel minder radicale Sociale-Demo- cratische Partij) kreeg de investituur °P 3 julj j.I, wé|. Maar nu zijn weer nieuwe moeilijkheden ontstaan, om dat president Goulart meent het recht hebben sommige figuren op het Uiinisterslijstje van Andrade als „te reactionair te wraken. Andrade be strijdt dit en heeft zijn opdracht te ruggegeven. Er worden nu parachutisten en an dere militairen in gereedheid gehou- _en. Het Nationaal Verbond van In dustriearbeiders heeft een staking van 24 uur afgekondigd. Goulart heeft Uu nog een derde en laatste kans om kabinetsformateur aan te wijzen. Ln in Pernambuco en Bahia regent "et nog steeds niet. militaire actie zouden wagen, nu niet louter meer als hersenschimmig kan worden afgeschreven. Een belangrijk element in deze voor alsnog geheimzinnige affaire vormt in middels een verklaring van Moenongo, minister van binnenlandse zaken en sterke man van Tsjombe's regime. Vol gens Moenongo zullen de blauwhelmen van de V.N., „als de vrije wereld niet snel reageert, een oorlog beginnen die nog bloediger zal zijn, dan die van sep tember en december 1961." Moet hier uit niet worden afgeleid dat de regering in Elizabethstad een psychologisch kli maat tracht te scheppen, waarin het Katangaanse leger zich kan versterken zonder al te veel de indruk te wekken zelf de huidige zeer broze vrede te ver storen? Overigens ontkende Moenongo met nadruk dat hij O.A.S.-huurlingen zou hebben aangeworven. „Een puur ver zinsel", zei hij. Maar het is niet mis plaatst hier dadelijk aan toe te voegen dat Moenongo „elf de gewantrouwde auteur is van veel verzinsels, onde meer dat betreffende de „ontvluchting van Loemoemba uit een Katangaanse gevangenis en de dood van de gewezen Congolese premier tijdens een „vecht partij met verontwaardigde dorpsbewo ners". Wat daar ook van zij, dit alles, aldus warrnemers in Brussel, illustreert de trieste waarheid dat de Congolese situa tie weer snel aan het verslechteren is en dat, mede wegens het afspringen van de onderhandelingen tussen Adoela en Tsjombe, de spanning tussen Leopold stad en Elizabethstad andermaal een krisispunt tegemoet gaat. Evenmin is het een geheim dat het Afro-Aziatische blok in de V.N. zijn geduld begint te verliezen en zodra mogelijk een einde wil maken aan de Katangaanse afschei ding. Het huidige bezoek van secretaris generaal Oe Thant aan Europa zou daarmee in verband kunnen worden ge bracht, ook al heeft deze reeds ver klaard dat hij niet voornemens is zoals eerder was gesuggereerd Tsjombe te ontmoeten in Genève, waar de Katangaanse leider momenteel „met aeantie" is. I Advertentie) Nieuwe Knorr Champignonsaus, met vers- gevroren schijfjes champignon. Deze saus maakt nieuwe aardappelen dubbel zo fijn. Kant en klaar in 5 minuten. Ook Ideaal bij vlees-, vis- en eiergerechten. Morgen uw gezin mee- verrassen! (Advertentie) BRASILIA, 5 juli (AFP) Btf de kabinetsformatie in Brazilië hebben zich moeilijkheden voorgedaan, omdat president Goulart enkele kandidaten van de formateur „reactionair" vindt en hen daarom niet wil benoemen. Gou lart meent dat de grondwet hem de be voegdheid geeft kandidaat-ministers af te wjjzen, maar formateur Moura Andrade bestrijdt dit. Uit protest heeft hij zijn opdracht teruggegeven. Het meningsverschil heeft al tot reac ties in het land geleid. Generaal Osvi- no Alves, de legercommandant in het gebied van Rio de Janeiro, heeft zijn troepen in alarmtoestand gebracht ten einde gereed te zijn voor „de verdedi ging van de grondwet". Hij verklaar de dat hij de president zal gehoorza men. De rechtse pers beschuldigt Goulart er echter van, dat hij de democratische instellingen bedreigt. Zoals gemeld, heeft het Braziliaanse parlement dinsdag Andrade als ka binetsformateur aanvaard. De Kandi daat, die president Goulart daarvoor had voorgedragen, Santiago Dantas, kreeg niet de vereiste meerderheid. Dantas was minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Tancredo Neves, dat op 26 juni aftrad. RIO DE JANEIRO, 6 juli (AFP, Rtr) Tijdens ernstige onlusten in Caxias, de „rode" arbeiderswijk van Rio de Janeiro, zijn gisteren vijfentwin tig personen om het leven gekomen. Tweehonderd mensen werden gewond. Magazijnen en winkels werden geplun derd. Het Oecumenische Concilie, aldus de Paus, Is een erkenning van zeer hoee orde van de goddelijke rechten op de mensheid, die vrijgekocht Is door het bloed van Christus, en van de plichten die de mensen aan hun God en Zalig- maker binden. Daarom is het natuurlijk dat een dergelijke gebeurtenis wordt voorafgegaan door een oproep tot gebed en boete „Alle christenen hebben de plicht om zich geweld aan te doen ten einde zo hun geestelijke vijanden te verdrijven, de onschuld van de doopvont te bewaren of het leven van de genade terug te vinden, dat zij verloren hebben door overtreding van de goddelijke ge. boden. Het is niet alleen hun plicht, maar zü hebben het ook nodig," aldus de encycliek. De Paus spoort dan de bisschoppen aan plechtige novenen te organiseren om de Heilige Geest te smeken de Con cilievaders te verlichten. Aan deze no venen verleent te Paus een volledige aflaat. De Paus wil voorts, aat boete plechtigheden worden gevierd-Hij ac}lt het noodzakelijk, dat de gelovigen z;c]1 inwendig versterven, want zonder in wendige boetvaardigheid zM „feFn en kele vorm van uitwendige ooeiecloening doeltreffend zijn. De uitwendige boete moet bestaan uit de gelaten en ver- trouwvolle aanvaarding van ae smarten en de pijnen van het leven, Kortom van alle noden en smarten, die een nauwge zette vervulling van de arbeia en andere verplichtingen en de beoefening van de christelijke deugden met zictl meebren gen. Als het komende Gonci"e een zeer grote ontwikkeling van de katholieke godsdienst met zich mee zal brengen wat iedereen hoopt zal dit voor een groot deel afhangen van de gesteltenis en instelling van hen tot wie zich de leringen van het Concilie zullen richten. Bovendien zal het hele christenvolk, BERLIJN, 4 jul (DPA, Reuter) Het Oostduitse hooggerechtshof heeft van daag de Westberlijnse student Gott fried Steglich tot vijftien jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens deelneming aan het graven van een tunnel onder de grensinuur in Berlijn ten behoeve van Oostduitse vluchtelingen. De West berlijnse student Carsten Mohr kreeg om dezelfde reden zeven jaar gevange nisstraf. Het hof veroordeelde een ambtenaar van de Westberlijnse regering, Klaus- Peter Skrzypczak tot vijf jaargevange nisstraf omdat hij met gebruikmaking van een Westduits paspoort inlichtingen had verzameld over maatregelen aan de grens. De Oostberlijners Walter Blesehinski en Wolfgang Richter kregen respectieve lijk negen en acht jaar omdat zij plan nen zouden hebben gemaakt voor een ontsnapping naar het westen met ge bruikmaking van wapens. door zich intensiever te wijden aan het gebed en de versterving, een bewonde renswaardig schouwspel van geloofsgeest bieden, waardoor alle gelovigen zonder onderscheid bezield zullen worden. Dit, aldus de Paus, zal ook op heilzame wijze de geesten in beroering brengen van hen, die uitsluitend in beslag worden genomen door de dingen van deze we reld en hun godsdienstige plichten heb ben verwaarloosd. „Als dit alles zo mocht geschieden als wij willen, en als gij uit uw bisdommen naar Rome kunt gaan voor de viering van het Concilie, terwijl gij een zo rijke schat aan geestelijke goederen met u meebrengt, zal men terecht kunnen ho pen, dat er een nieuwe en gelukkigere tijd zal aanbreken voor de Kerk", aldus de Paus. (Advertentie) S'Lands Kroniek (Van onze Londense correspondent) LONDEN. 6 juli De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, maakte gisteren tijdens een zitting van de Kerk vergadering bekend dat de besprekingen tussen de Kerk van Engeland (Episco paals) en de Kerk van Schotland (Pres byteriaans) zullen worden hervat. Hij deelde eveneens mede dat hij waar nemers heeft uitgekozen voor het bij wonen van het komende tweede Vati caanse concilie, en dat hij een bezoek zal brengen aan Moskou voor een ont moeting met de leiders van de Russisch- Orthodoxe Kerk. Deze mededelingen werden met grote geestdrift ontvangen door de Anglicaanse Kerkvergadering. Dit gold in het bij zonder voor het nieuws over de benoe ming van waarnemers voor het Vati caans Concilie. Er heeft een opvallende verandering plaats gevonden in de An glicaanse houding ten aanzien van Rome, een gunstige verandering, welke dateert van het bezoek van dr. Fisher, voorganger van de huidige aartsbis schop van Canterbury, aan het Vati- caan. Degene, die namens de Engelse staatskerk het tweede Vaticaanse con cilie bij zal wonen, is dr. J. Moorman, bisschop van Ripon. De twee andere waarnemers zijn een theoloog van de met de Engelse staatskerk geassocieer de Episcopaalse Kerk in de Verenigde Staten, F. Grant, en de aartsdeken van de Anglicaanse Kerk in Ceylon, C. de Soysa. Aartsbisschop Ramsey deelde mede, dat hij op 30 juli een bezoek van vier dagen zou beginnen aan Moskou. Dit bezoek, het eerste bezoek van een An glicaans aartsbisschop aan de hoofd stad van Rusland, geschiedt op uitno diging van de patriarch van de Rus sische Orthodoxe Kerk, en sluit aan op de bezoeken van dr. Ramsey aan de atriareh van Constantinopei en de rthodoxe aartsbisschop van Athene. De besprekingen tussen een groep van vijftig Engelse en Schotse Anglicanen en vijftig Schotse en Engelse Presbyteri anen vinden plaats van 10 tot 13 juli in de kathedraalstad Durham. Deze bijeen komst sluit aan op een serie besprekin gen welke begon in 1932 en welke tot doel heeft een re-integratie te bewerk stelligen tussen de Kerken van Enge land en Schotland. De laatste bespre kingen vonden plaats in 1949-1951. In O 1957 werd een rapport gepubliceerd, dat het voorstel bevatte om bisschoppen te benoemen voor de Presbyteriaanse Kerk van Schotland. Dit rapport werd in 1959 verworpen door de Schotse Kerkverga dering. De leiders van de Schotse Kerk stellen zich op het standpunt dat de be sprekingen van de volgende week niet bedoeld zijn als een stap naar Angli caans-Presbyteriaanse hereniging, maar als een poging het wederzijds begrip van de beide kerkgenootschappen te ver groten. PARIJS, 6 juli (A.F.P.) De 37-jarige ex-luitenant Roger Degueldre, de leider van de commando's van het Franse ge heime leger in Algerije, is vanochtend vroeg in Fort van Ivry bij Parijs ge fusilleerd. Hij was vorige maand wegens medeplichtigheid aan moord op meer dan twintig mensen ter dood veroor deeld door het militaire gerechtshof, dat in het leven was geroepen als opvolger van het hoge militaire tribunaal, dat ex-generaal Raoul Salan tot levenslange gevangenisstraf in plaats van tot de doodstraf veroordeelde. De commando's, die Degueldre had ge vormd, waren belast met d e„direet,e actie". De openbare aanklager had de doodstraf geëist ondanks „het schitte rende militaire verleden" van de be klaagde. Een gratieverzoek was afge wezen. De advocaat van Degueldre, Tixier- Vignancour, zei tegen verslaggevers na de terechtstelling, dat het vuurpeloton Degueldre niet dodelijk had getroffen. Elf minuten later werd het genadeschot met een revolver gegeven. „Slechts een der kogels van het vuurpeloton had hem getroffen", aldus Tixier-Vignancour. Bij zijn terechtstelling droeg Degueldre het uniform en de groene baret van offi cier der parachutisten. Hij weigerde de blinddoek, riep „Lang leve Frankrijk" en begon de Marseillaise te zingen, toen het salvo gelost werd. Het geklingel van troffels op bak steen is weer verstomd in het Rotterdamse Ahoy - complex, waar traditiegetrouw woensdag en donderdag de landelijke de tiende al metselwedstrijden gehouden zijn. Gistermiddag was ir alleen nog een getinkel van glazen en geklik van vor ken en messen, toen de 169 deelne mers uit het hele land, telkens de twee bestgeslaagden van de lagere technische scholen, zich te goed deden aan de afscheidslunch. Aan tafel kon de voorzitter van de Vereniging „De Nederlandse Baksteen industrie", mr. F. B. I. M. Janssens zeggen, dat het metselambacht de laat ste tien jaar, dank zij de wedstrijden, gestegen is. Het kader van vakspecia listen is jonger geworden en waar Henry Moore acht jaar geleden nog stad en land moest afzoeken eer hu twee, overigens in het vak vergrijsde vak-metselaars vond, die zijn baksteen sculptuur voor het bouwcentrum kon den maken, zou hu nu een keur van ervaren mannen vinden. Behalve metselwedstrijden, streden ook jonge stucadoors om de erepalm tijdens hun gelijktijdig gehouden zesde landelijke wedstrijd. De zilveren Pleis tertroffel won de Eerste Technische School uit Rotterdam, waarvoor A. Brinkman uit Den Haag, J. v. d. Werff uit Krimpen aan de IJssel en P. Muns- bergen uit Rotterdam 1421 punten ver gaarden. „Concordia inter nos" ver wierf met 1418 punten een zeer goede tweede plaats. A. Brinkman behaalde ook nog een derde individuele prijs. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Zilveren Troffel voor de beste metselaars was voor de technische school in Ulft. M. W. J. Roes (tweede individuele prijs in groep A) en W. Th. van Hal (eerste individuele prijs in groep B) maakten hier samen 1279 punten. Tweede werden de tweeling A. J. M. en M. J. M. van Ooyen uit Lichtenvoorde (1257 punten) en de der de plaats was voor H. Dekkers en R. G. Arts van de tehnische school in Gemert (1204 punten). Het was bar druk gisteren in het Westfriese marktstadje Schagen De aanvoer van vee op de don derdagse markt, was als meest al, helaas van geringe importan tie; er stonden twee paarden, wat meer koeien en er lagen wat nuchtere kalveren naast enkele hokken schapen met lammeren. Maar die veemarkt is maar bijzaak in het zomerseizoen. Dan is het namelijk elke donderdag feest in Schagen, waar Jan en Alleman, winkelier en marktkoopman, dpkter en marktmeester zich in Westfries kos tuum steken. De Westfriese trein-ex- press en de autobussen brengen extra bezoekers en alle kustplaatsen stromen leeg, want de zomergasten willen don derdag de boeren en boerinnen van Schagen zien.en de boeren en boerin nen uit de omtrek komen naar de marktstad om de zomergaste te zien. Maar beide groepen komen toch ook om het folkloristisch feest bij te wonen dat begint met een optocht van oude boerenwagens van allerlei slag. vooraf gegaan door de in boerenkiel gestoken Op een podium voor de kerk van Schagen maakten de tourist en kennis met de oude West-Friese boerendansen. Ook lieten de jongeren zien dat zij de oude boerendansen op prijs stellen. Deze jonge metselaar werkt noest aan zijn wedstrijdopdracht, een stenen an ker in een muur, met in zijn hart verankerd de hoop de eerste prijs te winnen. itiiiiiiiiminiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiii muzikanten van „De Uienhoop". Die optocht gaat van het station naar de Markt en nog even verder Schagen door. Daar zitten de marktcafé's dan vol met marktbezoekers en vreemde lingen; het bedienend personeel en de kasteleins zijn eveneens in Westfries kostuum gestoken. Om elf uur schaart de massa zich rond het plankier, dat aan de voet van de hoge kerk op de markt is aangebracht. Daar danst dan de Schager Westfriese Dansgroep. De groep bleek dit jaar iets ver jongd en de dansen werden perfect uit gevoerd; er werd met veel animo en toewijding gedanst en de duizenden op het marktplein beloonden hen met een dankbaar applaus. De dansende groep was het gewillige object voor de hon derden vreemdelingen, die met foto- of filmcamera het kleurige gebeuren vastleggen. De directeur van het fol kloristisch festival Ome Gert Pater had het druk met de fotograferende bezoekers te verzoeken ook eens plaats te maken voor andere amateurs. In tussen gaf hij zijn vlotte praatje in het onvervalste Westfries dialect weg, waarmee hij al gauw de lachers op zijn hand had. Het optreden van de groep dansers werd afgewisseld door de jeugd van Schagen, die op klompen enkele kin- derdansen ten beste gaf. De genodigden, die Jjjdens de dans- demonstratie al waren vergast op een heerlijk kop koffie met een „konkel- stik" (een origineel stuk Westfries krentenbrood) verenigden zich aan een noenmaal, op het menu waarvar soep met kluif, grewe erwten met rozijnen en pudding met bessepent prijkten. Een en ander weggespoeld met bran dewijn met neut, de bij de Westfriese maaltijd traditionele drank. In de middag hebben de bezoekers van de Schager Markt zich nog ver maakt met het vrolijke gezelschaps spel „De strijd om de man en de vrouw", waarbij ook de bezoekers op de dansvloer kwamen. Ondanks het minder fraaie weer, mocht Schagen zich op deze eerste folkloristische marktdag al in een geweldige belang stelling verheugen. Reeds vier jaren achtereen wordt tijdens de zomermaanden in Zeist de „Sprekershoek" georgani seerd. In het fraaie Walkartpark bestaat dan op iedere vrijdagavond, vanaf, half acht, voor iedereen de ge legenheid om van een kist af vrij te spreken over ieder onderwerp dat men wenst aan te snijden. Er zijn altijd toe hoorders, er volgt veelal debat en re pliek en zo vormt deze sprekershoek de vrijwel enige mogelijkheid op het vasteland van Europa vrjj zijn mening te uiten temidden van ook andersden kenden en anderen mening aan te ho ren. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7