Spoedig indiening van de (aard)gasnota verwacht Vierhonderd miljard m3 in Groningen in de grond KAMER WIL OVER DE KLM NADERE INFORMATIES Stelt regering de situatie niet te rooskleurig voor O.-Nw.-Guinea binnen 2 jaar onafhankelijk? ILFORD Conferentie van ministers in Brussel bleef zonder resultaat NIEUW de kwartjes-sigaar Van de Xllde Berlinale Middelmaat blijft overheersen Ook Pompeji's muren spreken Kohier wordt ambassadeur in MOSKOU 99 Investering van vele honderden miljoenen Jongens vernielen examenstukken Kamer aanvaardt bijstandsregeling mindervaliden Is voorgestelde hulp genoeg? Aanbevelina in V .N .-rajmort De Afrikaanse delegatie ging teleurgesteld naar huis Jayne Mansfield „losgelaten" Aartsbisschop van Canterbury naar Moskou Rome heeft een verkeerd beeld van Wereldraad" ILFOCHROME Klucht VRIJDAG 6 JULI 1962 PAGINA 9 Jeugdige beeldhouwer ernstig gedupeerd Nieuwe rol voor Danny Kaye Ij Brand in Zaamslag 125.000 gld. schade GRATIS juist op tijd voor deze zomer de Ifiagiscftz kleurenfilm Verademing Moordenaar van premier Banderanaike gedoopt WASHINGTON, 6 juli (Rtr.) President Kennedy heeft be kendgemaakt, dat hij, behoudens goedkeuring door de Senaat, de onderminister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegen heden, Foy Kohier, zal benoemen tot ambassadeur in Moskou. Koh ier zal daar Llewellyn Thompson opvolgen, die sinds juni 1957 zijn land in de Sovjet-Unie vertegen woordigt. Visser "t Hooft: Episcopaat schaart zich achter stakende Argentijnse arbeiders (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 juli Binnen en kele dagen zal bjj de Tweede Kamer een gasnota worden ingediend waar in wordt uiteengezet welke plannen de regering heeft voor de exploitatie van de enorme voorraden aardgas in het noorden van het land. Te ver wachten is, dat de Nederlandse Aard olie-Maatschappij (waarin Shell en Esso samenwerken) voor 50 pet. zal deelnemen, de Staatsmijnen voor 40 pet. en het Rijk voor 10 pet. Zowel voor de winning van het gas als voor de exploitatie ervan zal een aparte maatschappij worden opgericht, maar welke juridische structuur men hier voor gevonden heeft, is nog niet be kend. Uit de genoemde verhoudingscijfers zou men op het eerste gezicht de conclusie kunnen trekken dat de in vloed van het Rijk op het gebruik van de Groningse gasbel" gering zal zijn, vooral omdat er een nieuwe rechtsvorm voor de Staatsmijnen op stapel staat, waardoor de overheids invloed op dit bedrijf vermindert. Het is echter de bedoeling, dat de minis ter van Economische Zaken vrij vér gaande bevoegdheden krijgt op het gebied van produktie, prijs en export van het nieuw gewonnen aardgas. Ver der zou speciaal voor de bevordering van de industrialisatie van Gronin gen 25 miljard m3 gas worden gere serveerd. Insiders zijn van mening, dat de waarde van dit gas alleen al kan worden gesteld op 400 tot 500 miljoen gulden. De officiële schattingen van de in Groningen aanwezige aardgasvoorra den gaan nog steeds niet verder dan ca. 250 miljard m3. Op zichzelf al een onvoorstelbare hoeveelheid, maar nie mand gelooft, dat het daarbij zal blijven. Vierhonderd miljard m3 lijkt zoals de situatie nu is zeker haalbaar en niemand weet of er nog niet nieuwe voorraden zullen worden aangeboord. Ter herinnering: de Belgische sena tor Leemans sprak m het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap het eerst over de Groningse gasvoor raden en noemde toen een hoeveel heid van 300 miljard m3. Het eerste commentaar van Den Haag was toen dat in Groningen inderdaad aardgas was aangetroffen, maar het door se nator Leemans genoemde cijfer werd toen sterk overdreven" genoemd. Vanzelfsprekend beraadt men zich ans zeer intensief over de beste MAASTRICHT, 6 juli ^e?e^jigé tjes van acht jaar hebben in l^gdige baldadigheid een student van d® Ja." van Eyckacademie, Harry Koun jut Veerhaven in België, ernstig gedu|)a®. door zjjn eindexamenstukken te vern len, die hij volgende week by het eind examen moet tonen. De beeldhouwklasse van de academie is tijdelijk in een houten barak bi] het nieuwe academiegebouw ondergebracht. Toen de studenten en een docent dezer dagen het gebouwtje binnenkwamen, vo- deze daar een ravage van o.a. vier in stukken geslagen beelden en een ver nielde ceramische oven. Ook werden er twee beelden vermist. Drie van de ver nielde beelden waren werkstukken van de Belgische eindexaminandus. De gemeentepolitie heeft twee jongens Aangehouden, die hebben bekend, dat zij in de barak hebben ingebroken. Ze had den vier beelden naar buiten gesleept en nun krachten beproefd, door de acade mische werkstukken door een openge broken raam naar binnen te smijten. f1,6 hadden verder twee beelden in het tuikgewas verborgen. e jongens hebben een flinke beris- P'ng gekregen en de ouders kregen een Y^rmaan beter op de jongens te letten ~P de academie zit men intussen met de vraag hoe het eindexamen van Harry *voun nu moet worden beoordeeld. DEN HAAG, 6 juli De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp |®t tijdelijke bijstandregeling voor min- oervaliden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van verschillende zijden is op spoedi ge verhoging van de uitkeringen aan gedrongen. De heer Joh. Zwanikken (KVP) "oemde het ontwerp een stuk sociaal jvcht. Hij vroeg de minister een initia- £>ös tot kwantificering van de groep e&nandicapten te stimuleren, u, minister van Maatschappelijk onm .mei- dr. M. Klompé, zei de kim erkingen en wensen zeer goed te «np-nen begrijpen. ZU had, in afwaeh- rijp „Vatl de definitieve bijstandswet, tnooir gorie gekozen, die steun het dp7o n°dig had. De middelen voor te_ regeling waren beperkt. De minis- on Jon a h im pro viste niet antwoorden fitvm8 vraag betreffende de kwanti- Ws* i1®' e, hoogte van de uitkering dP „?a ,overleg met en op verzoek van vL+ taats,s,ecr®taris van Sociale Zaken Lij j Daarbij is overwogen ar- Ivtpd door gehandicapten te stimuleren, et is voorzichtig te werk gegaan. hiS?kLYWOOD, 5 juli. Danny Kaye met Colombia Pictures een con- ÜiwY gesloten voor het spelen van de tjT^drol in de film „The Man from film iners Club". Producent van de 1-pÏÏ' e door Frank Tashlin wordt ee- Sisseerd. is William Bloom. wjjze waarop dit gas, dat ons zo vol komen onverwacht „in de schoot is geworpen", zou kunnen worden aange wend. Het stroomt weliswaar „gratis uit een putje", maar dat is nog geen reden om deze kostbare energie- en grondstoffenbron te verbrassen. Trou wens, dat „gratis" mag men niet al te letterlijk nemen. Voor winning, ver voer via pijpleidingen en exploi tatie zullen investeringen nodig zijn van vele honderden miljoenen guldens. Investeringen overigens die hun geld zonder twijfel wel op zullen brengen, zowel direct als door de impuls die ervan zal uitgaan op de gehele Ne derlandse economie. Men ziet het aardgas in dé eer ste plaats als een belangrijke grond stof voor de chemische .industrie Zowel de oliemaatschappijen als de staatsmijnen hebben op dit ge bied reeds een grote ervaring ver kregen. Verder kan het gas ook een uiterst nuttige functie vervullen als energiebron. De industrialisatie van Nederland brengt met zich mee dat ook de energiebehoefte voortdurend stijgt. Het gas zal de periode tus sen nu en het tijdstip waarop ren dabele aanwending van kernener gie een feit is, kunnen overbrug gen. Welke onzekerheden er op dit ge-, bied ook nog zijn, vast staat wel dat" de Nederlandse consument niet be hoeft te rekenen op een drastische daling van de prijzen van huishoud- gas. Een onverantwoorde verzwak king van de positie van met name de mijnindustrie, met alle economische en sociale gevolgen va i dien, zou hier het gevolg van kunnen zijn. De meest aanvaardbare oplossing lykt op dit moment dan ook dat het aardgas gebruikt wordt voor de ener gievoorziening van bepaalde bedrijven maar dan niet tegen „afbraakprij- zen" en voor de verwerking tot chemische produkten. Koolwaterstof fen, waartoe behalve aardolie ook het aardgas 'behoort, vormen thans b.v. reeds een belangrijke grondstof voor allerlei soorten plastics. Ook export van 'n deel van de gasproduktie wordt zeker niet uitgesloten, maar vooral hierover zal het laatste woord voor lopig nog niet gezegd zijn. te treffen. Overigens vraagt men zich af of het wel verstandig is in het kader van de bezuinigingsmaatregelen jon gere en geen oudere vliegers te ont slaan. In dit verband wordt de vraag gesteld of men over tien of vijftien jaar niet voor de situatie komt te staan, dat een plotselinge omvangrijke vernieuwing van het vliegerkorps nood zakelijk is. Volledigheidshalve wil de kamer tenslotte op de hoogte worden festeld over de resultaten van het auto- usbedrijf van de KLM. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 juli De tweede Ka mer is niet erg ingenomen met de op vatting van de regering, dat het met onze nationale luchtvaartmaatschappij wel weer voor elkaar zal komen. De Kamerleden vinden dat de regering de situatie bij de KLM wat te rooskleurig heeft voorgesteld. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer op het wetsontwerp over de ver lenging van tijdelijke financiële steun aan de KLM. Wel is men vrijwel algemeen van oordeel, dat het rijk de KLM in de huidige zeer moeilijke financiële om standigheden op de een of andere manier moet Dijspringen aangezien haar voortbestaan voor ons land van zeer grote betekenis is. De volksver tegenwoordigers zijn echter niet in staat op basis van de memorie van toelichting op het onlangs ingediende wetsontwerp tot een juiste beoorde ling van de voorstellen vfin de rege ring te komen. Vele leden vragen zich af of een ver antwoorde behandeling van de proble men niet beter gediend is met een re alistische voorstelling van zaken. Met grote nadruk verzoeken zij de regering aan ook een nadere uiteenzetting te ge ven over haar mening, dat de proble matiek door een tijaelijke overbrue- gingsmaatregel van ürle jaar kan wor den opgelost en dat daarna de toestand YY®®1! zal gaan optreden, waarin dp KLM zonder verlies zal gaan werken Men kan zich moeilijk aan de inrirT.k onttrekken, dat gelet op het nog m Toen uitgekeerde dividend, de KLM voor het geval zich ernstige moeilijkheden zou den voordoen min of meer gerekend heeft op de steun van de overheid In dit verband zouden de volksver tegenwoordigers onder meer wiLipn weten wat de verwachtingen zjjn Voor de komende jaren. Acht de regering de kans aanwezig, zo wordt ge vraagd, dat het bedrijf te zijner fiirï weer winstgevend wordt? Hoeveel ia- ren zijn daarmee naar de ver-wach tingen van het ogenblik gemoeid? Ook willen de Kamerleden worden ge ïnformeerd over de mening van de re gering, dat de KLM de eerstvolgende jaren geleidelijk afnemende verliezen zal leiden. Vreest de regering niet, aldus het ver slag, dat haar hulpprogram in omvang en tijd onvoldoende is om de periode die moet verstrijken voordat weer een opgang zal plaatsvinden, te overbrug gen? En dat na verloop van drie jaar weer een nieuw hulpprogram zal moe_ ten worden opgesteld? Hoewel van oordeel dat aan de KLM steun zal moeten worden verleend, zou den vele leden willen vernemen waar om de overheid wel aan een bedrijf ajs de KLM de helpende hand toesteekt, terwijl zü dit zeker bij een willekeurig in dezelfde moeilijke omstanaigheden verkerend particulier bedryl niet zou doen. Is het voortbestaan van de KLM ook wanneer deze onderneming verliesge vend zou zijn of worden dan voor onze volksgemeenschap van zo groot belang, dat een zeer vergaande hulPv erlening als thans wordt voorgesteld, verant woord is? De Kamer vraagt zich af of in dit geval niet een ernstig Precedent wordt geschapen. De regering wil de KLM thans op twee manieren steu nen. Enerzijds door het verlenen van een garantie van 375 milJO®n gulden en anderzijds door het eventueel ver strekken van een lening van 50 mil joen gulden. De Kamerleden zouden gaarne uiteengezet willen zien welke vormen van hulpverlening m. het on derhavige geval mogelijk zijn en waarom juist deze vorm gekozen is. De vraag wordt gesteld of,het geen aanbeveling zou verdienen m plaats van de vorm van garanties en leningen te kiezen niéuw aandelenkapitaal te verschaffen. Verder wil men geïnfor meerd worden over de omvang en aard van de bezuinigingsmaatregelen, die de KLM reeds getroffen heeft of nog denkt NEW YORK, 6 juli (UPI) Een commissie van vier leden van de V.N. ^jiecft de aanbeveling gedaan om het door Australië bestuurde deel van Nieuw Guinea binnen twee jaar onaf hankelijk te geven. De aanbeveling wordt gedaan in een rapport dat werd uitgebracht voor de beheerschapsraad door een commissie die in april en mei het gebied bezocht. De commissie wil voorts per 31 de cember 1963 een programma in wer king stellen voor politieke, economi sche en culturele ontwikkeling. Niet la ter dan in april 1964 zal een „werke lijk representatief parlement" van on geveer honderd leden de huidige wet gevende raad moeten opvolgen. De ter mijn van de huidige raad loopt in april '64 af. Volgens de commissie is het een gro te vergissing om nog langer te wach ten met het nemen van besluiten over de toekomst van het gebied. De com missie maakt deze opmerking speciaal omdat de Australische regering te ken nen heeft gegeven, met het nemen van deze ingrijpende beslissing te willen wachten tot na de verkiezingen van 1964. Australië bestuurt thans „Papoea" als een kolonie en „Nieuw Guinea" als een beheerschapsgebied. De commissie wil, dat er reeds thans meer in het werk wordt gesteld om van de twee gebieden een geheel te maken, zodat later zelfbestuur kan worden gegeven aan één natie. Over het door Nederland bestuurde West Nieuw-Guinea worden geen opmerkin gen gemaakt. TERNEUZEN, 6 juli In Zaamslag (Zeeuwsvlaanderen) zijn gisteren de kapitale landbouwschuur en een aantal landbouwmachines van de heer J. de Kraker door brand vernield. Door de hevige wind stond de brandweer mach teloos. De schade beloopt ongeveer 125.000 gld. Het bedrijf is verzekerd. ROTTERDAM, 5 juli Aan HBS-A Westersingel" slaagden: mej. M. van Tilburg en de heren H. Cleton. T. Dijk huis, M. Jansen, A. de Jong, C? de Jong, P. de Ketjzer, K. Mac Lean, W. Peek, J. Riedljk, F. Schonau en P. Tegelaar. (Advertentie) DIA'S in raampjes gemonteerd GOED NIEUWS ILFOCHROME •- Superieur in alle opzichten ongeëvenaarde scherpte „onzichtbare" korrel De eis van deze tijd... vliegensvlug terug! DE CHANNEL AIR BRIDGE onderhoudt een dagelijkse luchtbrug Rotterdam - ILFORD CENTRALE. Advertentie KarelI HOLLYWOOD, 5 juli (UPI) 20th Century Fox Film heeft besloten, geen gebruik te maken van het recht van optie op het contract met de ster Jayne Mansfield. De maatschappij had haar nog een jaar in dienst kunnen houden. De filmster, die zes jaar bij Fox on der contract heeft gestaan, vertoeft thans in Rome, waar zij opnamen maakt voor de film „Panic Button", die -door een onafhankelijke producent wordt gemaakt. Er is door Fox geen reden opgegeven voor het „loslaten" van Jayne Mansfield. van voor I. 2.50 T'Tf'u BRUSSEL, 6 juli De derde Euro pees-Afrikaanse ministerconferentie over een niéuwe overeenkomst tussen de zes E.E.G.-landen en de onafhan kelijke geassocieerde landen in Afrika heeft donderdag in Brussel niet tot concrete resultaten geleid. De Afri kaanse delegaties zijn wat teleurge steld naar huis teruggegaan om met hun regeringen overleg te plegen over de voorstellen van de E.E.G.-landen. Zij verklaarden dat zij die voorstellen konden aanvaarden noch verwerpen. Een volgende ministerconferentie over het associatievraagstuk zal pas na de zomervakantie gehouden kunnen worden. Dit betekent dat men in tijd nood dreigt te komen, aangezien de oude associatieovereenkomst aan het eind van dit jaar afloopt. De nieuwe zal, alvorens van kracht te worden, eerst nog door alle nationale parlemen ten moeten worden bekrachtigd. De Nederlandse minister van Finan cien, prof. J. Zijlstra, die de conferen tie met minister Luns heeft bijge woond, verklaarde na afloop dat hij toch niet geheel ontevreden naar Den Haag terugkeerde. Men had wel dege lijk vorderingen gemaakt en volgens hem voor zeker tweederden overeen stemming bereikt. De conferentie was donderdag be gonnen met een uiteenzetting van de delegatieleider van Ivoorkust, Sailer, die namens de Afrikaanse ministers mededeelde dat de 780 miljoen dol lar die de E.E.G.-landen in de ko mende vijf jaar voor hulp aan de geassocieerden willen uittrekken, on voldoende is. De E.E.G.-landen wil len van dit bedrag 80 miljoen dollar reserveren voor de afhankelijke ge associeerde gebieden (w.o. Nieuw- Guinea en ook Suriname én de Ne derlandse Antillen, die op eigen ver zoek als afhankelijke geassocieerden zullen gelden), zodat er voor de acht tien onafhankelijken in Afrika 700 miljoen dollar overblijft. Deze landen vroegen echter in totaal 810 miljoen dollar voor zich alleen. Van dit bedrag zou 580 miljoen dollar e enals in de eerste associatieperiode van vijf jaar beschikbaar moeten zijn voor giften ten behoeve van eco nomische en sociale ontwikkelingspro jecten. De resterende 230 miljoen dol lar zou bestemd moeten worden voor prijssubsidies voor hun tropische pro dukten die op de wereldmarkt niet A kind of loving" trekpleister We zijn al over de helft van het festival als we verzuchten, dat alle drukte eigenlijk nog niets heeft opgeleverd. Een beetje amusement is er wel, maar daar is alles mee gezegd en dat is ontmoedi gend, niet alleen voor de filmliefhebber maar ook voor de man van zaken, die z'n publiek moet veroveren. De film „A kind of loving", eersteling voor de Engelse regisseur John Schle- singer, was aangekondigd als een uit zonderlijk meesterwerk wat hij niet is en als een trekpleister wat hij we) is. Het publiek heeft er zich dus mee vermaakt en was gul met applausjes tijdens en na de vertoning. Importeurs en exploitanten hoeven dus1- geen kop zorg te hebben. De film vertelt ons van twee jonge- mensen, die met weinig geestdrift het huwelijk ingaan, van elkaar weglopen en het later toch maar weer eens pro beren. Ze zijn er te vroeg aan begonnen De aristocrate uit dc film „La Steppa en trouwen eigenlijk alleen, omdat er van de Italiaanse regisseur Alberto een kind op komst is, hetgeen te dan- - ken (of te wijten) is aan het feit dat meneer geen doeltreffende maatregelen Hoofdrol is een knaap, die door zijn moeder naar het gymnasium in een verre stad wordt gestuurd onder de hoe de van een rauwe vrouw, die hem na een paar dagen overhandigt aan vracht rijders. Het jongetje leert op reis een groot aantal mensen kennen in hun goe de en slechte buien: boeren, arbeiders herbergiers, een pope, kooplieden, land eigenaars, aristocraten, kinderer boe renmeisjes op dorpsfeesten enz. enz. Aan het einde van de reis heeft hij al heei wat ervaring opgedaan en ook de na tuur in haar willekeur en razernij leren kennen. Een mooie voorbereiding op de taak, die hij moet gaan vervullen in het leven, dat nog een mysterie voor hem is. Lattuada heeft dit epische verhaal op documentaire wijze verteld, een beetje overladen hier en daar, met goed ge bruik van landschappen en mensen, maar te veel toegevend aan de neiging om kleine dramaatjer aan elkaar te rij gen. Lattuada. heeft kunnen nemen De openhartigheid, waarmee ons een en ander wordt bericht, is wat erg op de man af en manifesteert zich nog een paar maal, zodat men geneigd is, John Schlesinger gebrek aan goede smaak te verwijten. Afgezien daarvan kan men hem nageven, dat hij zijn verhaal zonder veel omhaal vertelt en met allerle' bij zonderheden het trieste leventje in de vermelde omstandigheden weet waar te maken. Van de film „Die Rote" van Helmuth Kautner heb ik niet veel begrepen. Het verhaal is wel na te vertellen, maar nie mand begrijpt, wat Helmuth er in ge zien heeft. De heldin, Francisca ge naamd, heeft zojuist haar man verla ten in Düsseldorf en is per trein op weg naar Venetië, dat in een winterse na righeid zijn dagen slijt. Ze heeft niet veel geld en moét sieraden verkopen, maar ontmoet enkele welgestelde mannen die haar te hulp snellen. Met al die man nen praat ze veel. Een van hen, een nogal zonderlinge rijkaard, die op een mooie boot woont en een buste van Antinoös in z'n kajuit heeft staan, is op zoek naar een gewezen Duitse kamp beul, die hij onder de ogen van Fran cisca vermoordt, maar hoe dit drama en die beul in het verhaal van de rode vrouw te passen zijn, blijft een raadsel. Tenslotte zal de vluchtelinge toch maai weer vertrekken, naar huis, zullen we hopen. Kautner probeert deze onbelangrijke geschiedenis op de been te houden met een zeer moedwillige vermenging van in- en uitwendige monologen. Vergeefse moeite: Francisca komt niet over de brug en krijgt bij haar vertrek het kruis na. Te zeggen, dat „La Steppa" van Al berto Lattuada ongekende verrassin gen biedt, zou overdreven zijn, maar zijn verfilming van Tsjechows novelle was toch een verademing na zoveel mid delmatigheid. Nu eens géén naar ver haal, 'zelfs helemaal geen verhaal, maar de beschrijving van een lange reis door de Russische steppe. Henry Koster heeft de Verenigde Sta ten vertegenwoordigd met „Mr. Hobb op vakantie", een lange klucht, die davert van zotte situaties, waarin de rijzige James Stewart de held is. Een spiritueel spel met die situaties moet men van Koster niet verwachten, maar voor het grote publiek heeft hij een film gemaak* die eten en drinken is: een zorgeloos gesol, waarin we een uit gebreide familie aan het strand een war rige vakantie zien doorbrengen. Tenslotte „No exit", een film die Tad Danielewski voor een Engels-Argentijn se combinatie heeft gemaakt. De titei „No exit" is de vrije vertaling van „Huis Clos", waarvan ongeveer acht jaar geleden een Franse film is_ ge maakt, die aanzienlijk dichter bij de toneelvorm bleef en dus minder geniet baar was. Het benauwende drama van Sartre, waarin de dialoog alles beheerst, heeft bij Danielewski soms een verrassende filmuitdrukking gekregen. Of het festivalpubliek het allemaal begrepen heeft, is een vraag. Er werd wel eens gelachen op momenten dat er gerild diende te worden Maar de Festspiele verzuchten met Jean-Paul: Continuons Dbg kunnen concurreren, en voor rationali satie en diversificatie van hun econo mieën. Van dit bedrag van 230 mil joen dollar zou een deel in de vorm van leningen op gemakkelijke voor waarden kunnen worden verstrekt, zo meenden zij. Het besluit om de conferentie te ver dagen werd genomen na een dag van zware besprekingen die op een bepaald ogenblik zo verward waren geworden dat op voorstel van minister Zijlstra het gesprek werd onderbroken voor over leg tussen de zes E.E.G.-delegaties on derling. De E.E.G.-landen hielden echter voet bij stuk. Als de Afrikanen (d.w.z. voornamelijk de voormalige Franse ge bieden) meenden dat zij meer geld voor prijssubsidies nodig hadden, zouden zij moeten proberen op de oude manier met Frankrijk tot een overeenkomst te komen. Zij genieten namelijk op de Franse markt nog steeds een voor keursbehandeling door een stelsel van „surprix". De E.E.G. !s bereid een deel van de kosten van deze prijssub sidies van Frankrijk over te nemen, doch alleen op voorwaarde dat deze hulp een aflopend karakter krijgt en geleidelijk wordt vervangen door finan ciële steun ter verbetering van de Afrikaanse economieën. Toen de zes niet van hun standpunt bleken af te wijken, stelden de Afrika nen voor het werk te onderbreken. Zij zouden thuis overleg gaan plegen en het resultaat daarvan te zijner tijd aan Brussel melden. Daarna zou men een nieuwe minister-conferentie kunnen be leggen. De Franse minister Gorse sprak de hoop uit, dat dat in de tweede week van augustus zou zijn, doch tot ver bazing van de zes verklaarde Sailer als woordvoerder van de Afrikanen dat men beter rust kon nemen tot na de vakantie. Zelfs1" het werk op zuiver tech nisch niveau zal voorlopig blijven rus ten. POMPEJI, 6 juli (U.P.I.) Pompeii is al 1883 jaar een dode-stad, maar één traditie heeft de eeuwen overleefdhet schrijven op de muren. „Quisquis amat veniat, veneri volo frangere costas" „Wie liefheeft, hij kome herwaarts, ik wil de ribben breken van Venus". Dit schreef een kennelijk teleurgestelde minnaar op een van de muren van Pompeji vóór die fatale dag in het jaar 79, toen de Vesuvius los barstte en de stad begroef onder rook en as. Hoewel niet alles van Pompeji is uit- gegraven, zijn archeologen het eens over één ding: men zal op nog heel mat in scripties stuiten. Pompeji was blijkbaar ook een stad van gefrusteerde toeristen. Een groep Romeinen, die uit de glorieuze hoofd stad. een reis naar het vermaarde Pom peji maakten, schreven hun teleurstel ling op de muren:„Wij kwamen hier vol verlangen. Groter nog is ons verlangen terug te keren naar onze huizen in Rome". j LONDEN, 5 juli (UPI) De aarts bisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey heeft bekend gemaakt dat hij op 30 juli naar Moskou vertrekt, voor een vierdaags bezoek op uitnodiging van patriarch Alexis van de Russisch orthodoxe kerk. Op een zitting van de kerkvergade ring, zie Ramsey dat die reis naar Moskou zou aansluiten bij zijn recente bezoeken aan Istanboel en Athene. „Doel van mijn bezoek zal zijn onze banden met de orthodoxe kerk te ver sterken, en hervatting van besprekin gen over de geloosleer tussen ons en de orthodoxe kerk aan te moedigen". Ramsey onthulde voorts, dat hem was verzocht drie waarnemers aan te wij zen voor het Vaticaans congres van ok tober. Gestuurd zullen worden de bis schop van Ripon, dr. J. R. H. Moor man, dr. Frederick Grant, de vroegere deken van het seminarium Seabury- westem te Evanston in Illinois, en Charles de Soysa, aartsdeken van Co lombo op Ceylon. ,.De diepe doctrinale verschillen tussen de Kerk van Rome en onze eigen kerk, doen niets af aan de opwekking aan alle christenen te bidden dat het aanstaande Vaticaanse Concilie, met Gods zegen, de zaak van het Christendom in waarheid en recht moge dienen", aldus Ramsey. COLOMBO, 6 juli (Reuter) Taldoe- we Somarama, de boeddhistische mon nik, die terdoodveroordeeld is wegens de d-rie jaar geleden gepleegde moord op de Ceylonese premierBandaranaike is gisteren tot het christendom over gegaan, een etmaal voordat hij door ophanging terecht zal worden gesteld. Hy werd gedoopt door een Anglicaanse geestelijke. Woensdag was hem mee gedeeld dat een laatste verzoek om gratie was afgewezen. De perschef van het Witte Huis, Sa linger, deelde mee dat Thompson een andere functie krijgt. Zodra de Senaat zich met do benoeming van Kohier ak koord heeft verklaard, zal deze naar Moskou vertrekken. De 54-jarige Kohier, die van 1947 tot 1949 ambassadeur in Moskou is ge weest, wordt beschouwd als een van de deskundigen van het State Depart ment op het gebied van Europese en Russische zaken. In de loop der jaren heeft hij als diplomaat gewerkt in Boe karest, Belgrado, Athene, Cairo, Anka ra en Ottawa. BERLIJN, 5 juli (KNP) Tijdens een rede voor de evangelische studen tengemeenschap in Berljjn heeft dr. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken in het groot Auditorium der West-Berlljnse Vrije Universiteit zich onzeker verklaard over het toekomstig gesprek tussen ka tholieken en protestanten. Zal het Tweede Vaticaanse Concilie het zo hoopvol begonnen gesprek voortzetten of zal het dit gesprek terugbrengen tot een alleenspraak? De rede van dr. Vis ser 't Hooft weri door een grote me nigte belangstellenden gevolgd. Het auditorium van de Universiteit puilde uit van belangstellenden. De secretaris behandelde de periode tussen New Delhi en het Tweede Vaticaanse Con cilie en achtte het een enorme winst, dat na eeuwenlange polemiek nu een stadium van het samenspreken is aan gebroken. Uit de vele tekenen en be wijzen van diepgaande belangstelling die van de zijde der katholieken wor den geleverd meende hij zijn hoop te mogen putten. Er is een overvloed van literatuur onder de katholieken ver schenen, voerde hij aan. En het secre tariaat voor de Hereniging speelt een bijzonder hulpzame rol. Dr. Visser 't Hooft meende echter ook te moeten wijzen op zekere verschijnse len binnen de Katholieke Kerk, die hem minder bemoedigend voorkomen. Hij ging daarbij in op de overwegingen, welke de Theologische Commissie ter Voorbereiding van het Tweede Vati caanse Concilie een paar weken gele den naar voren gebracht heeft. Dr. Vis ser 't Hooft zeide hierover het vol gende: „De pauselijke voorbereidings commissie die zich met het vraagstuk der Oecumene bezighoudt, heeft ge meend te moeten waarschuwen tegen godsdienstige onverschilligheid. Het in dit verband geschetste beeld van de Wereldraad van Kerken is helemaal verkeerd. Het bewijst alleen maar zo zeide dr. Visser 't Hooft dat de samensteller helemaal geen kennis ge nomen heeft van de essentiële verkla ringen van de Wereldraad o.a. niet van de Toronto-verklaring van 1950 en van de beslissingen in New Delhi in 1961. BUENOS Aires, 6 juli 1962 De 46 aartsbisschoppen en bisschoppen van Argentinië hebben zich n bloc e- schaard achter de stakende arbeiders van hun land, die strijden voor recht vaardige lonen. In een herdelijke brief, gepubliceerd na een bijzondere conferentie van het episcopaat in Bue nos Aires, verklaren zij dat de arbei ders onder de heersende omstandighe den het recht hebben in staking te gaan. Zij doen een dringend beroep op de regering om de sinds maanden niet meer betaalde salarissen en pensioe nen van de ambtenaren uit te keren en de lonen van de arbeiders tot recht vaardige hoogte op te trekken. Het Argentijnse episcopaat uit scher- pe kritiek op .,de onsociale economische politiek van de regering, die na de val van president Frondizi het land in een politieke, economische en morele crisis heeft gestort". De staking van de arbeiders is onder de huidige omstandigheden gerecht vaardigd, aldus de bisschoppen, maar zij mag het algemeen welzyn niet in ere va ar brengen. De bisschoppen jui- j11 ?°k de onlangs begonnen onderhandelingen tussen de vakbonden en de werkgevers toe. De bisschoppen keren zich ook tegen de toenemende gewelddaden van natio nalistische elementen en tegen de recente gevallen van anti-semitisme. Het is blasfemie, zo verklaren zö, wan neer anti-semitische daden worden be dreven onder het mom van verdediging van de katholieke godsdienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9