FILMJOURNAAL K R E; M E Agenda "voor Haarlem en omgeving Winkelrobot in Bouwcentrum ASTEN Onderwijsvoorstellen aan de Haarlemse gemeenteraad Een FRANSMAN en een DUITSER in Haarlemse tentoonstellingszalen E Yves Heude Heinz Nassner Koffie R Thee BAKENESSERGRACHT OPNIEUW IN WORDING AXI 13000 Morgen zijn zij volwassen Twee mannen reden uit De musketier van de koning The comancheros Repri rises Drie Russische Halsen naar Haarlem Ruim f 80.000 voor schooltje in het Woonwagenkamp Feijenoord koopt LIBREGTS van Excelsior William Faulkner overleden Feijenoord tegen Servette Genève Lido Luxor SLEUTEL WEG? Apotheken en dokters diensten Rembrandt Cinema Palace Museumdirecteuren bij Frans Hals Willa Reinke c.v. opent nieuwe zaak H.H. Missen in Dekenaat Haarlem 98 J Jordaniër verdacht van oplichting Europa Cup ZATERDAG 7 JULI 1962 PAGINA 2 „DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand Haarlem Crediet- en Effectenbank Rente op bank- boekjes 4 (3f) PHILIPS! RctdlO IMooi*S Films Diversen Gabaret T entoonstellingen VAN Binnenhuis-architectuur Woning-inrichting CR. HOUTSTRAAT 155 - HAARLEM - TELEFOON 11159 Van vrijdag tot en met zondag wordt in Lido de oorlogsfilm „Rimboevechters van Birma" geprolongeerd, die ook vorige week al enkele dagen werd ver toond in deze bioscoop. 14 j. Vanaf maandag wordt hier „Morgen zijn zij volwassen" gedraaid, een film van Marcel Camé, die helaas sinds „Les Tricheurs" ontdekt heeft dat er met jeugdproblematiek-op-het-witte-doek fi nanciële successen zijn te behalen. Het is een groot filmkunstenaar als Carné eigenlijk onwaardig. Ook hier gaat het weer om een aan tal door hun ouders verwaarloosde en niet begrepen jongelui, die in een ver laten fabriek bij elkaar sYmpathie en steun zoeken. De tijd wordt gedood met straatschenderij, winkeldiefstallen en een overigens mislukte, overval op een benzinestation. Het spel komt ten einde als een der jongelui vrijwillig zijn einde zoekt, als hij door „de groep" niet ge accepteerd wordt. Carné zorgt natuur lijk voor rake fotografie, voor knappe filmbeelden en voor sfeervolle muziek. Maar dat maakt nog geen film, zoals een groot kunstenaar als Carné be slist wel weet. Nergens geeft hij er blijk van een poging te doen om de sociale en cultu rele achtergrond te verklaren van het verschijnsel dat hij beschrijft. Zijn jongelui zyn geen karakters, maar caricaturen. Aan een eerlijk beeld van de rusteloze, zoekende jeugd komt hij niet toe. Hij komt tegemoet aan de sensatiezucht van een bepaald soort publiek, terwijl hy de schyn wekt een morele les te geven. Volwassenen. John Ford is al lang niet meer de grote regisseur, die hij zich met films als „The Informer", „Stage Coach" of „Tobacco Road" toonde. Maar met „Two rode to gether" heeft hij waarschijnlijk toch wel een nog niet gekend dieptepunt bereikt. De centrale figuur in deze kleurenfilm, die hier te lande wordt vertoond onder de titel „Twee mannen reden uit", wordt met gladde routine voor de camera gezet door James Stewart als de gehuurde held, die er op uittrekt om twee blanken, een jongen en een meisje, die als kin deren door de Indianen werden ont voerd, te bevrijden. Hij vervult deze missie slechts met grote tegenzin, maar of dat nu is, omdat hij meent te worden onderbetaald, of omdat hij de komende verwikkelingen voorziet, is niet recht duidelijk. De bevrijde jongen blijkt namelijk een moordlustige „wilde" te zijn geworden en het meisje, met kramp achtige mimiek gespeeld door Linda Cristel (niet te verwarren met Linda Christian) heeft vreselijk te lijden onder de minachtig van de hypokritische blanken, omdat ze de vrouw van een Comanche is geweest. Richard Widmark is de Amerikaanse cavalerie-officier, die Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 Haarlem Apotheken. Schoterbos-apotheek, HJjks- «traatweg 19, tel 50153; Stations-apotheek. Kruisweg 30. tel. 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 89. telefoon 11598; Aerdenhout-apotheek Zandvoortselaan 164. telefoon 40758. Ooktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathöt, telefoon 11990. (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wtt-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: H. A. Obbes, Lodewt)k van Deijssellaan 168. tel. 50408. Dierenarts: J. W. Baljet en G. W. Tiecken, Kenaupark 13, tel. 14524. Ziekenvervoer. GGD., telefoon 14141. Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12823. b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: A. Degenaar, P. de Hoogh- atraat 11, tel. 35008. J. Reurink, Aerdenh.- duinweg 8. tel. 42962. Bloemendaaf Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Stations weg 12, tel. 57438. Overveer Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W W. Oosterhuis, Gillis Schoolmeesterlaan 2, tel. 42630. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halte- «traat 8. tel. 2389. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- «traat 1. tel. 218L BEVALLEN van een zoon: 6 juli: M. L. Voorwalt-Dingemans, I. M. Lie- Agaatsz. BEVALLEN van een dochter: 5 juli: M. M. Kuhnen-de Block, H. van Gee- len-Visbeen. 6 juli: M. S. van Klooster- Koeleveld, H. C. van der Graaf-den Nieuwenboer, T. van de Linde-Oos- •chot. ONDERTROUWD: 6 juli: P. A. Kreeft en A. Bouwman, J. B. Wildeman en A. M. Koelemjj, F. van Dijk en M. A. Vergers, W. Hop en J. Vlug. GEHUWD: 6 juli: J. G. van Stelten en W. van Veenendaal, J. Balk en A. Wagner, G. H. Otten en A. Jak. F. de Nieuwe en H. P. Verbeek, N. J. Doom en J. L. Hiemstra. OVERLEDEN: 4 juli: W. Toeset-Ver hagen, 73 j Slangenkruidlaan. 5 juli: G. J. van Leiden, S9 j. Kruisweg: E. Klaster, 80 j, Jansstraat. UTRECHT, 6 juli De Crediet. en Effectenbank deelt mede, dat met in gang van 16 juli 1962 de rentevergoe ding op haar bankboekjes wordt gesteld op 4 procent jaars (334 procent). hem op zijn tocht vergezelt om erop toe te zien, dat hij zijn taak naar behoren vervult. Een film volgens alle regelen van de ouderwetse Western, toegerust met de nu eens harde, dan weer sentimentele aanpak, het spectaculaire gevecht, de grove humor en het plotselinge melo drama uit het Hollywoodse confectie- atelier. Maar zonder het ouderwetse tempo. (Luxor, 14 jaar). Vanaf maandag wordt in deze bio scoop een hervertoning gegeven van „From here to eternity". (Volw.). De riddertijd met zijn gevechten, in triges en romances heeft de stof gele verd voor het verhaal van de film „De musketier van de koning" (Le miracle des loups). Hertog Karei de Stoute heeft zijn zinnen gezet op de geliefde van de ridder van Neuville. Op zijn bevel wordt het meisje geschaakt, maar zij blijft trouw aan haar liefde. Haar trouw wordt uiteindelijk natuurlijk wel be loond, maar dat gebeurt pas na veel ingewikkelde gebeurtenissen, waarbij Karei aan het langste eind schijnt te trekken. Op een gegeven ogenblik blijkt de happy ending afgehangen te hebben van de goedaardigheid van een groep jankende wolven, die de lieve bruid spa ren en zich met alle kracht werpen op haar belagers. Tot het laatste ogen blik blijft alles een beetje in het on zekere. Als men niet te veel kijkt naar de te wonderlijke ontsnappingen en de soms te uitzonderlijke gebeurtenissen en als men verder afziet van het dikwijls toneelmatige spel, kunnen jong en oud anderhalf uur genieten an fraaie kleu ren, mooie gewaden en spannende rid- dergeveehten. Een aardig tijdverdrijf voor een regenachtige vakantie-dag. Jean Marais staat zijn mannetje wel in deze film. Rembrandt, 14 jaar. In het uitgebreide avonturenverhaal, dat zich afspeelt in het zuidwesten der Verenigde Staten omstreeks 1880, spelen „The Comancheros", dat zijn vogelvrij verklaarde blanken, die hun diensten verlenen aan de agressieve en wrede Comanches, een belangrijke rol. Vooral, wanneer het op verraad, kwelling of massa-gevechten aankomt. De naam van John Wayne als een sergeant van de Texas Rangers garandeert in dit verband een wijze, sterke, vast houdende en natuurlijk zegevierende heldenfiguur. Hij is belast met het overbrengen van een gevangene dwars door een barre, maar onwaarschijnlijk mooie woestijnstreek. De man heeft tijdens een duel een tegenstander gedood. Daar er tevens een beeldschone, zelf verzekerde vrouw in het spel is en de Indianen het konvooi voortdurend bestoken, zijn er tal van moeilijkheden te overwinnen voordat aan het slot ieder, die onze sympathie mag hebben, de toekomst hoopvol tegemoet kan gaan. Dat het gespuis smadelijk in het prairie- zand bijt, is even natuurlijk als vol- doeninggevend. Michael Curtiz regisseerde een en ander volgens de simpelste vakregels en trok vooral bij de gevechten de registers van de truc-techniek ver open. Aan het slot laat hij de grote held Wayne op klassieke wijze alleen op zijn paard naar de horizon verdwijnen, op weg naar een nieuw nobel avontuur. (Cinema Palace, 14 jaar.) In Frans Hals wordt een Tony Cur tis-festival gegeven. Elke dag een ande re Tony Curtis-film. Zaterdag: Het purperen masker. 14 j. Zondag: De zoon van de kalief. 18 j. Maandag: Het zwarte schild, 14 j. Dinsdag: Mr. Cory. 18 j. Woensdag: Duivelsspel. 14 j. Donderdag: De volmaakte overval. 18 j. In Studio wordt komende week een hervertoning vegeven van „Zy waren nog geen twintig", een jeugd-film. Str. volw. Roxy vertoont tot en met zondagavond de indianenfilm „Pijlen der Kiowa's". 14 j. Vanaf maandag wordt hier de western „De rebel van Austin" hervertoond. 18 j. Minerva draait tot en met zondagavond ,,'n Snippemacht", een ondeugende film- comedie. Str. volw. Morgen- en woens dagmiddag wordt de soldatenklucht „Geef acht" gedraaid. A.l. Maandag tot en met donderdagavond wordt de beroemde operafilm „Porgy and Bess" hervertoond. 14 j. (Advertentie) TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 HAARLEM, 7 juli ln het Frans Hals Museum zijn gisteren ongeveer 250 deel nemers ontvangen aan het momenteel in ons land gehouden internationaal con gres van museumdirecteuren. Burgemees ter en mevrouw Cremers hebben in een der zalen van het museum gerecipieerd, waarna de museumstaf zijn gasten heeft rondgeleid over de Frans Hals-tentoon stelling. Dinsdagavond zal een tweede groep van internationale museumdirec teuren in Haarlem te gast zijn. Intussen heeft het bezoekersaantal van de Frans Hals-tentoonstelling sedert de opening op 16 juni de 25.000 overschre den. De directie van het museum is be paald niet ontevreden over de toeloop, zeker wanneer men deze cijfers verge lijkt met die van andere internationale tentoonstellingen en wanneer men reke ning houdt met de aanloopperiode, die een dergelijke expositie nodig heeft. Men heeft berekend dat wanneer het bezoe kersaantal zich op deze wijze blijft ont wikkelen, de tentoonstelling in totaal door ruim 250.000 personen zal worden bezocht Vanaf 16 juli is de tentoonstel ling ook 's avonds te bezoeken, waar door de bezichtigingstijd per dag met ongeveer een derde wordt uitgebreid. Intussen blijft ook de verkoop van de catalogi niet beneden de verwachtingen. In een aantal Haarlemse boekhandels wordt de catalogus nu ook te koop aan geboden. Uit deze kringen blijkt ove rigens, dat er vooral onder buitenlan ders grote vraag bestaat naar werken over Frans Hals, in welke vraag men maar ten dele kan voorzien. HAARLEM, 7 juli Vandaag heeft de Internationale Boekhandel Willa Reinke aan de Gierstraat op num mer 64 een nieuwe zaak geopend. De boekhandel is in de plaats gekomen van de bekende zaak, die aan de overzijde gevestigd was. Deze laatste zal worden ingericht als een verkooptentoonstelling van Nederland: en buitenlandse kin derboeken. De nieuwe zaak is onder directie van het architectenbureau G. Sterrenburg een overzichtelijke ver koopruimte geworden. De koper vindt pelijk en klassiek-literair gebied, ter wijl ook een uitgebreide internationale er voornamelijk boeken op wetenschap- bibliotheek aanwezig is. Kathedraal: 6.30. 7.30, 9 H„ 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10 11, en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8. 9.15 H., 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaame: 6, 7.30, 9, 10,25 H. en 12 uur. De Goede Herder Oostenrtfklaan8, 9.30 en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7. 8, 10 H, 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, H 8.45, 10.30. 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis), en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VU Smarten: Rijks straatweg 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30, 18 uur Avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMEND AAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament; 7.30. 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT: 7.30. 9 H. en 11 uur ZANDVOORT: H. Agatha: 6.30, 7.30, 8.3o, 9.30 H„ 11, 19.30 uur. OVERVEEN: 7, 8.45 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H, 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. VROUW Hemel vaart): 6.45, 7.45, 8.40 H, 10, 11 en 12 u. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45, 8.30, 10.30 uur, en 12 uur. Advertentie: CINEMA PALACE: De Comancheros, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: za. 7 en 9.15 uur: Het pur peren masker, 14 jaar; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: De zoon van de kalief, 18 jr.; ma. 2, 7 en 9.15 uur: Het zwarte schild. 14 jaar. LIDO: t.m. zo. (2e week): De rimboe- vechters van Birma, 14 jaar; ma.: Mor gen zijn zi) volwassen, volw., 2. 7 en 9.15 uur: zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: t.m. zo. Twee mannen reden uit, 14 jaar; ma. From here tot Eternity, volw. 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De musketier van de ko ning, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur (t.m .donderdagmid dag). ROXY: trn. zo.: Pijlen der Kiowa's, 14Jr.; ma. De rebel van Austin, 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur-, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: A summer place, (Zij waren nog geen twintig), str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur MINERVA: za. en zo. 7 en 9.15 uur: Een snippernacht, str. volw.; za. 2.30 uur, zo. 2 en 4.15 uur: Geef achtl. a.l.; ma. 8.15 uur: Porgy and Bess, 14 .aar. Zondag 8 Juli H.B.C. Sportterrein, 10 uur: Landdag Land- en Tuinbouw Jongeren. Maandag 9 juli Concertgebouw, Tuinzaai 9.30 uur: Fees telijke uitreiking verkeersdiploma's. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring „Adam en Eva", Raamsingel 5. Iedere avond 8—12 uur. Waag-taveeme, Damstraat. Cobi Schreyer, gitaar, en het poppentheater Merlyn, v.a. 8 uur, iedere avond. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalig woonhuis van de schilder- schrijver Jacobus van Looy. Geopend dagelijks van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur. Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse, Franse School. Fossielen, historische natuurkundige instrumenten, mineralen, 31toons Fokker-orgel. Geopend iedere wejkdag, behalve maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur (behalve maan dag). Zon- en feestdagen van 1417 uur. Galerie „Uitenhout", Kleine Houtstraat 41 Tentoonstelling van gouaches en aqua rellen van Theo Michels. Geopend dage- ks van 10.30— 5uur. Zondags 2— 5uur. rijdags bovendien van 810 uur. Tot en met 9 juli. Museum „Het Huls van Looy", Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1. Expositie van schilderijen en te keningen van Heinz Nassner (Duitsland) 24 juni t.m. 21 juli) .Geopend van 9—5 uur. Tijdens de concerten op maan dag-, woensdag- en vrijdagavond van 6 tot 8 uur. Cruquius Museum, Haarlemmermeer: His torische stoommachines, watermolens enz. Geopend dagelijks van 9—12.30 uur en 1.305 uur. Zondags van 105 uur. Vishal museum kunstbezit" van de gemeente Haarlem, waaronder de laatste aanwinsten worden tentoongelteld Geopend dagelijks van 105 uur. Zondag van 15 uur. Tot en met 29 juli. Frans Halsmuseum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Geopend dagelijks van 10—5 uur. Zondags 1—5 uur. Woensdags bovendien 810 uur. HAARLEM, 7 juli Dinsdag wordt de grote Frans Hals tentoonstelling in het Haarlemse Frans Hals Museum uitgebreid met drie brniklenen uit Rus land. Het is lange tijd onzeker geweest of deze drie werken van Hals naar Haarlem zouden komen. Verwacht wordt dat ze dinsdagmiddag rond vijf uur met een toestel uit Praag op Schip hol zullen arriveren. Van dit drietal zijn er twee bijzon der merkwaardig. Het zijn namelijk twee stoere Apostelkoppen. Tot voor kort meende .pen dat Frans Hals zich nooit aan Bijbelse voorstellingen had gewaagd. De beide schilderijen en kele jaren geleden ontdekt door me vrouw Koeznetsov-Lin behoren thuis in het museum te Odessa. Zij brengen een heel nieuw aspect van Frans Hals op de grote overzichtstentoonstelling in Haarlem. Het derde schilderij is een portret van een zittende man met ge bogen arm en met hand op de heup. Het werk is omstreeks 1650 geschilderd en hangt normaal in de Ermitage in Leningrad. Men had reeds geruime tijd dezT drie werken in bruikleen gevraagd voor de Haarlemse tentoonstelling, maar door visummoeilijkheden was het tot nu toe niet gelukt ze hierheen te halen. Men hoopt nu ook spoedig het laatste in bruikleen gevraagde doek, een werk van Frans Hals uit Leipzig, in Haarlem te ontvangen. ROTTERDAM, 6 juli De tentoon stelling „Kopen en Knopen" in het Bouwcentrum is een attractie rijker ge worden. Behalve de verkoopautómaten, die in het café-restaurant van het ge bouw aan het Weena zijn opgesteld, is er thans een volautomatische winkel in gebruik, die hier drie weken te bezich tigen is. Het apparaat, ontworpen door Hans-Joachim Stolter uit Bremen, draagt de naam „Jen-O-Matic". Het is samengesteld uit twee gedeelten, een, waar men de artikelen „bestelt" en een, ruimte waarin de goederen zijn opgeslagen. De winkelrobot werkt volgens een eenvoudig systeem. Elk artikel draagt een nummer, dat in de etalage of op een lijst kan worden opgezocht. Nadat de klant zip keuze heeft gemaakt, gooit hij geld in de gleuf, waarna zich een luikje naar de kiesschijf (als van een telefoon) opent. De cliënt draait het gewenste nummer en drukt op -en knopje, waarna het artikel via een transportband aan komt glijden. Het is niet nodig SePast geld te gebruiken, want de automaat geeft het teveel keu rig netjes terug. De automatische ver koper werkt volgens het z.g. krediet systeem. Men kan er een bedrag tot 100, op één cent na, inwerpen. Het niet bestede gold krijgt men volledig in wisselgeld terug. Het proces is via lichtsignalen te volgen. Zodra het geld in de gleuf is gedeponeerd en het num mer is gedraaid, lichten de woorden „artikel in aantocht" op. Ook wanneer er te weinig §e'd is ingeworpen, wan neer het verlangde artikel is uitver kocht of wanneer er geen wisselgeld meer voorradig js, geeft de automaat antwoord. De klant kan kiezen uit tweehonderd verschillende artikelen met een totaal van zevenduizend stuks. Het grootste artikel kan een omvang van 30 bij 40 cm bezitten. Ook flessen en licht breek bare waren behoren tot het assortiment. De vernieuwing van de Bakenessergracht is thans zeer ver gevorderd. De verbre ding van het wegdek heeft de gracht een royaler aanzien gegeven. De gracht ligt er weliswaar wat kaal geplukt bij, maar dat is een kwestie van tijd. De fonkel nieuwe brug tegenover de Korte Be gijnestraat is zo goed als gereed geko men. De straatmaker is bezig met de laatste steentjes. UdMrtMMj (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 juli Verdacht van oplichting is door de politie aangehou den een 28-jarige Jordaniër, die zich hier als exporteur van goederen naar het Midden-Oosten had gevestigd. In het midden van het vorig jaar kwam hij in financiële moeilijkheden te verkeren. Hij zou deze hebben trachten op te lossen door voor achtduizend gulden stalen meubelen te kopen zonder deze te betalen en ze na aflevering direct hebben doorverkocht voor zesduizend gulden aan een handelaar in tweede hands meubels. Bovendien zou hij deze koopman in het vooruitzicht hebben ge steld dat hij nog meer stoelen en bu reaus zou leveren, op welke belofte hij negenduizend gulden loskreeg zonder er iets voor te leveren. NEW VORK. 6 juli, (UPI) De di rectie van United Press International heeft telegrafisch bij z.e. de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, gepro testeerd tegen de door schout bij nacht L. H. Reeser genomen maatregelen. De directie van United Press wacht thang af welke reactie op dit tele gram zal worden gegeven. (Advertentie) B HAARLEM, 6 juli Van de raad wordt gevraagd formeel mee te werken met de Stichting Inter-parochieel Schoolbe stuur te Haarlem aan het stichten van een katholieke lagere school in Schalk wijk. Aanvankelijk was deze medewer king verleend aan het schoolbestuur van de Spaarneparochie, maar dit be stuur gaat de school niet stichten. De school in Schalkwijk moet ruimte bie den aan minstens 211 leerlingen, zes lokalen en een vaklokaal bevatten en mag per lokaal hoogstens 48 leerlingen hebben. Formeel wordt ook de mede werking gevraagd bij het overdragen van het beheer over de katholieke avondnijverheidsschool door de Jozef- gezellenvereniging aan de Stichting tot bevordering van het r.k. Nijverheidson derwijs voor Haarlem en omgeving, welke stichting ook de gewone katholie ke l.t.s. exploiteert. Tenslotte wordt medewerking van de raad gevraagd tot uitbreiding van de katholieke lage re school aan de Generaal de la Rey- straat met drie lokalen, teneinde het schooltje voor kinderen van woonwa genbewoners te kunnén onderbrengen. Hiertoe zou een houten hulpgebouw van drie lokalen in de onmiddellijke omgeving van het woonwagenkamp moeten worden neergezet. Van de raad wordt daartoe een crediet van f 80.530,- gevraagd. Voor het maken van douches in de gemeentelijke Dr. Huetschool voor de biele kinderen aan het Prinsen Bol werk, is f 12.500,- nodig. Voor het tref fen van allerlei voorzieningen in de ge meentelijke J.P. Coenschool voor l.o. aan de Gysbrecht van Aemstelstraat wordt f 7340,- gevraagd. Voor de in richting van de Lieven de Keyschool voor individueel lager technisch onder wijs is f 90.024,46 méér nodig dan het reeds toegestane crediet van f 137.669,90. Bovendien is er voor het treffen van enige voorzieningen nog f 2625,- no dig. Het treffen van een aantal voor zieningen in het gemeentelijk schoolge bouw aan de Pol in Spaarndam en het aanschaffen van enig meubilair, kost f 32.750.-. Voor het inrichten van twee huis- houdkundelokalen en een handenar- beidlokaal en het veranderen van de gang en de toiletten van de protestant se meisjesschool voor VGLO aan de Vrouwestraat, wordt een bedrag van f 38.653,- gevraagd. Het schoolbestuur had de gemeente om f 39.950,- ge vraagd. Voor het aanschaffen van wat hulpmiddelen voor de school Buiten rust aan de Buitenrustlaan, is f 2904,- nodig. Het inrichten van een film- en handenarbeidlokaal in de Christiaan Huygensschool aan de Ohmstraat, en jonge kunstenaar uit Norman- dië, Yves Heude, die met een beurs een half jaar heeft gestu deerd bti Sok en Lex Metz, beiden verbonden aan de kunstnijver heidsschool te Amsterdam, besluit zijn verblijf in ons land met het houden van een tentoonstelling te Haarlem (bij „In 't Goede Uur") van werken die ten onzent zyn ontstaan. In de korte tijd van zijn verblijf heeft hij veel van Holland gezien, hetgeen blijkt uit de typerende tekeningen, die hij maakte. Van zijn Hollandse leer meesters zi) hebben hem ingewijd in de grafiek is slechts in één tekening iets terug te vinden. De geest van zijn land- en streekgenoot Gromaire echter dringt zich in elke tekening op. Heude, opgeleid in Parijs, achtereen volgens aan de Kunstnijverheidsschool en de academie voor decoratieve kun sten, heeft inderdaad een jaar gewerkt op het atelier van de toen 65-jarlge Marcel Gromaire. Diens visie op de natuur, diens techniek van tekenen met de pen heeft Yves Heude volledig ge assimileerd. Enerzijds de vormvereenvoudiging van het Vlaamse expressionisme, an derzijds een plastisch styleren van mo dieuze vrouwegestalten, dateert bij Gro maire een trant van werken op de jaren dertig. Hij heeft hiermee een strikt persoonlijke stijl ontwikkeld, waarin hij zijn sterk sociaal-emotione le verbeeldingen tot uiting kon bren gen. Yves Heude heeft de pen van Gromaire overgenomen, maar beperkt zich, voorzover althans hier blijkt, tot het landschap- De enkele mensfiguren blijven ten achter bij het totaal van zijn collectie. Als ambachtelijk uitgangspunt voor zijn loopbaan is deze keus voor een jong kunstenaar niet zo slecht. Hü hanteert de overgeleverde gezichtspun ten op de talentvolle wijze, die doet ver wachten dat zijn persoonlijke visie te zijnertijd de kans neemt om door te breken. In Holland vond hij een rijkdom aan motieven: de polders, de dorpen en het pittoreske van de steden in Haarlem tekende hij de doorkijk aan de Raaks die verdwenen zal zijn Hollands landschap, een tekening van Yves Heude. als de Stadsbibliotheek wordt ge bouwd de binnenhavens en, zoals Gromaire, de knoestige, vergroeide bomen, waaraan hij interessante stu dies heeft gewijd. Het landschap, dat voor zijn tekenin gen als model dient, ontstoffelijkt hij door de plastische tastbaarheden in zwart contrastrijk tegen het wit te zet ten. De bladen die hij maakt zijn, los van iedere terugwijzing op zijn land genoot, als eigen vondsten boeiend ge componeerd. De duitse schilder Heinz Nassner, die bij De Ark exposeert, is af komstig uit Oost-Pruissen, stu deerde aan de Academie van Berlijn en vluchtte tijdens de oorlog naar het Westen; nij woont thans ten zuiden van Hamburg. In zijn trant van werken sloot hu aanvankelijk aan bij het Duitse expres sionisme; sinds vijf jaar treedt een toe nemende abstrahering op. De werk zaamheid van visuele inspiratiebronnen is in het merendeel van het hier ge- exposeerde aanwijsbaar. In het schijn baar vrije spel met vormen bepaalt dit de organieke, compositaire, binding. Het werk heeft een impulsief karak ter. Te vroeg losgelaten blijft het on rijp; te lang doorwerkt biedt het geen nieuwe waarden. De aquareltechniek, zoals hij die hier vertoont, rechtstreeks of in monotype, beantwoordt het best aan zijn temperament en het bereik van zijn inventies. De schaal van de componenten en het formaat van het papier zijn bij Nassner op een beslissen de wijze van elkaar afhankelijk. Eerst bij het doorbladeren van de mappen met eenkleurige, gewassen penseeltekeningen en aquarellen in rij pe kleur raakt men overtuigd van het kunstenaarschap van Nassner. Een strengere selectie aan de wanden zou een duidelijker beeld ten gunste van de exposant hebben opgeleverd. t wordt f 4360,- gevraagd. Het treffen van voorzieningen aan de beneden-keu ken van het schoolgebouw aan de Hof manstraat, ten behoeve van de ge meentelijke Prof. dr. Gunningschool, wordt een crediet gevraagd van f 5500,-. Voorzieningen aan de kleuter school Zonnehoek aan het Marnixplein, zullen f 5450,- gaan kosten. Het verbeteren van de was- en kleed gelegenheid bij het gymnastieklokaal van de Dr. Huetschool aan het Prin sen Bolwerk, kost ƒ50.900,-. Het aan schaffen van instrumentarium voor natuur- en scheikunde op de meisjes- h.b.s. aan de Tempeliersstraat, wordt geraamd op f 7400,-. Voor het aan schaffen van prikborden voor de kleu terschool De Roerdomp aan de Vondel- weg, is 185,- nodig. Het aanschaffen van meubilair voor de P.H. van der Leyschool aan de Jephtastraat, gaat f 1420,- kosten. Hetzelfde voor de Cor nells Houtmanschool voor l.o. aan het Weltevredenplein, kost f 2660,-, en bij de Prinses Margrietschool aan het Ju- noplantsoen f 400,-. De, bordstellingen in het gemeente lijk schoolgebouw aan de Clovisstraat moeten vernieuwd worden voor f 1040,- en het aanbrengen van voor zetramen in een lokaal van de Jan Gijzenschool aan de Bandoengstraat, gaat f 600,- kosten. Het verbeteren van vloeren en het aanschaffen van, meubi lair voor de katholieke lagere school aan de Eemstraaf, kost f 32.173,-. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag te verlagen met f 30.648,-. Het ver nieuwen van het meubilair van de Ru dolph Steinerschool aan de Wilhelmina- straat, gaat f 12.646,- kosten en het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor deze school f 15.975,- hoewel het schoolbestuur f 17.855,- had gevraagd. ROTTERDAM, 6 juli Feijenoord is met de stadgenoot Excelsior, spelend in de Eerste Divisie, tot een akkoord gekomen over de transfer van de ta lentvolle linksbinnen Thijs Libregts. Het door Excelsior bedongen transfer-be drag is niet bekend. Voorts is het thans vrijwel zeker, dat de Hongaarse voetballer Molnar door Sparta zal worden gecontracteerd. De heer J. Coler, vice-voorzitter van Spar ta deelde mee, dat zijn vereniging gro te interesse heeft in deze speler en dat de onderhandelingen reeds in een vergevorderd stadium zijn. Molnar heeft reeds enige tijd geleder een oefenwed strijd bij Sparta gespeeld. CHARLOTTEV1LLE, 6 juli (AFP/RTR) De beroemde Amerikaanse schrijver William Faulkner is vanochtend te Ox ford in de Amerikaanse staat Mississippi overleden. Faulkner, die in 1949 de Nobelprijs voor letterkunde heeft ge kregen, was 64 jaar. Hij werd op 25 september 1897 te Ripley in Mississippi geboren. Zijn eer ste roman, „Soldiers' Pay", verscheen in 1926. Hierin verwerkte hij zijn er varingen in de eerste wereldoorlog. Later schreef hij voornamelijk over het leven in het zuiden van de V.S., voor namelijk over dat van in verval ge raakte blanke families. De schrijver overleea in een zieken huis aan de gevolgen van een hart aanval. Behalve de Nobelprijs kreeg Faulkner in 1954 de Pulitzerprijs voor „A Fable". Zijn verzamelde verhalen werden in 1950 bekroond met de Gou den Medaille voor het Nationale Boek. Hij schreef o.a. be Sound and the Fury", „As I lay dying", „Sanctuary" en „Requiem for a nun". Behalve romans schreef hij korte verhalen en een aantal gedichten. Faulkner doceerde sinds enige jaren Amerikaanse letterkunde aan de uni versiteit van Virginia tc Chariotteville. President Kennedy gaf naar aanlei ding van het overlijden van Faulkner een verklaring uit, waarin hij zei, dat de schrijver tot de groten van deze eeuw gerekend kan worden. Hij be schreef Faulkner als een man, „die door middel van zijn kunst leiding gaf aan onze beschaving". KEULEN, 6 juli. Feijenoord begint in de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lands kampioenen met resp. een uit- en een thuiswedstrijd tegen de Zwitserse titel* houder Servette uit Genève.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2