DE KENNEMERDU1NEN een gebied waar men zich vrij kan voelen Met geleend geld begonnen de Geel-Zwarten de honkbalsport N.Z.H. ZOEKT DE SCHOONHEID VAN HET LAND OP De pracht van eigen streek bespiec 25 JAAR HONKBAL BIJ lA'BB Per rondvaartboot naar Groenendaal Plan Holland Nautic wordt verwezenlijkt AT AX-T AXI Onderhoud woning wetwoningen fi GROFN Co. 1.2.3.4.5. Afscheid van het onderwijs Geen spreekuur Burgerlijke Stand Heemstede ZATERDAG 7 JULI 1962 PAGINA 3 HAARLEM, juli. Langzamerhand is het er toch van gekomen. Het is zomer geworden. De vakantietijd is aangebroken. Voor zover men niet zelf ergens heen gaat, krijgt men familie, vrienden of kennissen te logeren. Er is dus alle reden om eens aandacht te besteden aan de schoonheid van Zuid-Kennemerland, het gebied waar men woont en waar men zo zelden echt oog voor heeft. Na tuurlijk weet men uit de folders en uit de verhalen van anderen wel, dat men in een van de mooiste streken van het goede vaderland woont: bossen, zee en duinen, uitgestrekte weidelanden, historische gebouwen, men vindt dit alles hier te kust en te keur. We hebben een greep gedaan uit al dat schoons en ten behoeve van de vakantie ganger hebben we enkele mogelijkheden beschreven om de schoon heid van eigen streek te leren kennen. Daarbij wordt aandacht besteed aan het prachtige natuurreservaat van de Kennemerduinen, aan de dagelijkse rondritten van de NZH en aan de romantische boottocht van Haarlem naar Groenendael. Schaapskooi CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Rondritten IJmuiden Strand Boottocht Cruquius ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Met de rondvaartboot „Willy door de Haarlemse singels, het Spaarne en de Ringvaart naar Groenendaal. De Oosterpias in De Kennemerduinen is een nieuw spartelmeer, waar kinderen heerlijk en gevaarloos kunnen rondploeteren in koel, zuiver water. Rond het duinmeer groeit een ruim strand. Men is nog doende het meer uit te graven, maar een gedeelte is al voor de recreatie in gébruik. De NZH verzorgt tweemaal daags rondritten door Kennemerland, die de onbevangen vacantieganger langs de mooiste plekjes van de streek voeren. IWWMHli HAARLEM, 7 juli. Morgen is het 25 jaar geleden, dat Assendelft, Bronstering, Luiten, Kluiskens en Fic- toor een retourtje namen met de Haar lemse tram naar Zandvoort. Bij de grote onvergetelijke promotor van de honk balsport in Nederland, de heer B'eesing, sloten zij een lening van 300 gulden om honkbalmateriaal te kopen. Vanaf dat moment begint een bewogen geschiede nis van een club, die uit de honkbal- sport niet meer weg te denken is, de RKSV „T.Y.B.B." Hoewel de heer Bleesing als voorzitter van de toenmalige Nederlandse honk- balbond alle belangen erbij had, dat zijn bond zou groeien en steeds meer clubs zou trekken, was hij toch wel zo ruim van opvatting om de RKSV „T.Y.B.B." de helpende hand te bieden, om in een eigen competitie te spelen. Er waren daar maar twee tegenstanders, Alliance en B.S.M. Het werd op den duur een onaantrekkelijk tegen elkaar spelen, waarbij het voor TYBB nog het minst aantrekkelijk was, omdat er steeds meer en steeds grotere zeges werden behaald. Er was er zelfs een bij van 601. Allian ce en B.S.M. zijn opgeheven. T.Y.B.B. is blijven bestaan. In 1940 kwam de club in de Honkbalbond terecht en heeft daar een belangrijke rol in gespeeld. Vooral de helaas te jong overleden slu wer Frans Buschman heeft de club aan zien en traditie geschonken. Ondanks het feit dat ook bij T.Y.B.B. de voet balsport de hoofdschotel is, kwam honk bal voldoende aan zijn trek. waardoor T.Y.B.B. niet alleen tot de hoogste klasse van de bond kon doordringen, maar ook spelers van formaat leverde aan steden en nationale teams. De grootste triomf beleefde T.Y.B.B. op een late septemberzaterdagmiddag in 1953. Op het T.H.B.-terrein in Aerden- hout werd toen de beslissende wedstrijd gespeeld om een plaats in de hoogs'e honkbalklasse tussen T.Y.B.B. en S.C. Haarlem. Zeven innings lang was de stand 00. Toen wist Joe Smit het eer ste honk te bereiken. Freek de Wildt als achtervanger bracht hem met e-n honkslag in scoringspositie en het was Cock de Wit, die met een dreun van een driehonkslag de nederlaag van S.C. Haarlem en de promotie voor T.Y.B.B. inleidde. Het werd 30. Dit team bevatte de meeste spelers, die voor de honkbalbond belangrijke figuren waren in vertegen- wordigende teams. Dit team bestond uit: Henk van Turnhout jr., Joe Smit, Han Hezius, Co Kloet, Ben Rooyers, C.ock de Wit, Paul Hartgers, Joop Bakker, Frans Buschman, Freek de Wildt en Ben Rom- bouts. Coach was Cor Jonker. Aan sen sationele wedstrijden in de eerste klasse heeft het T.Y.B.B. niet ontbroken. Zoals alle clubs meemaken, kwam ook voor T.Y.B.B. een aantal moeilijke jaren. Als vereniging bleef zij echter rechtop en kerngezond. Zo op de rang lijst van de tweede klasse gezien, gaat het met de Geel Zwarten weer de goede kant op. Zij staan momenteel op ae tweede plaats met nog een rëele kans op het kampioenschap. Zondag wordt het 25-jarig bestaan gevierd met een uitgebreid program ma. Om 8.45 uur is er een H. Mis ttr intentie van Frans Buschman in de parochie De Goede Herder aan de Oostenrijklaan in Schalkwijk, gevolgd door een ontbijt in de T.Y.B.B.-kan tine. Vanaf 12 uur tot vijf uur zullen alle T.Y.B.B.-honkbalnegentallen in het veld verschijnen om wedstrijden te spelen tegen negentallen van RCH. Om drie uur speelt T.Y.B.B. 1 tegen R.C.H. 1. Om acht uur is er een feest avond in feestzaal „Flora". Voorzitter C. van Vessem kan dan op die avond getuigen, dat T.Y.B.B. springlevend is en voldoende kwaliteit bezit om met vertrouwen de toekomst van de vol gende 25 jaar in te gaan. HAARLEM, 6 juli Vrijwel alle ad ministratieve belemmeringen zijn nu weggenomen voor het uitvoeren van het uitbreidingsplan „Holland Nautic- terrein". Daarom vragen B en W de raad om een crediet van 711.000,- voor het uitvoeren van het plan. Daar voor zal het nog resterende deel van de haven van de voormalige n.v. Hol land Nautic worden gedempt, zullen rioleringen worden gelegd, alsmede be stratingen, zullen speelterreinen, een speeltuin en een plantsoen worden aan gelegd. Daarbij wordt eraan herinnerd, dat deze voorzieningen een betekenis hebben voor de verre omgeving, aan gezien er in die omgeving vrijwel geen groen of speelgelegenheid te vinden is. Advertentie Mobilofoon service dag en nacht ZANDVOORT, 6 juli Na een dienst verband van 47 jaren bij het onderwijs, waarvan 36 jaren als hoofd van de Hannie Schaftschool te Zandvoort, gaat de heer H. van Ekeren de dienst met pensioen verlaten. Het officiële afscheid zal gehouden worden woensdag 11 juli a.s. in het gymnastieklokaal van de school. ZANDVOORT. 6 juli De burge meester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 11 juli zijn wekelijks spreekuur te houden. ONDERTROUWD: P. A. W. J. Holt en G. M. A. Roozen; J. J. Duindam en A. Th. Boting: J. G. P. Zwarter en M. C. Dutjn: J. van Dijk en F. C. Geerlings. GETROUWD: J. J. van der Putten en J. Hoogland. GEBOREN: d. v. P. Jansen en M. A. IJntema; d. v. A. Jansen en C. H. M. SToop; z. v. C. G. Breukels en M. J. Tax: z. v. C. G. Smit en A. van Enge len. OVERLEDEN: H. A. Willenborg, 83 jr. HAARLEM. 6 juli Een complex- van 46 woningen van „Bloemenhof" aan de Dorreboomstraat, is achter wat het onderhoud betreft. Van de gemeente wordt een voorschot gevraagd van ƒ95.819,50 tegen 4 pet. rente s jaar» Voor het aanbrengen en verbeteren van electrische installaties worden voor schotten gevraagd van 32.693.32 tegen 4V. pet. Voor deze laatste voorzieningen zullen de bewoners ongeveer 1,05 per week meer huur moeten gaan betalen. Voor hetzelfde doel ten behoeve van 35 gemeentewoningen aan en nabij de Zomerkade. vragen B. en W. de raad om ƒ4.667.08. zijnde het bedrag dat he' onderhoudswerk méér gekost heeft dan de daarvoor reeds gevoteerde 64.000. In 259 "gemeentewoningen in de Pallasstraat, de Pleiadenstraat, de Si- riusstraat en de Steenbokstraat moeten sanitaire voorzieningen worden getrof fen. Daartoe wordt aan de raad een crediet gevraagd van 7.094. Voor het aanbrengen van deze voorzieningen wordt een huurverhoging en een weke lijkse vergoeding berekend, waarmee de bewoners zich inmiddels accoord hebben verklaard. Voor achterstallig onderhoud aan 59 woningwetwoningen van „Zorgvliet" nabij en aan de Merovingenstraat, wordt een voorschot gevraagd van 138.409.40 tegen 4 pet rente. Boven dien wordt voor het aanbrengen en uit breiden van electrische installaties in de huizen een voorschot gevraagd van ƒ5.951,23 tegen een rente van 4H pat. Daarvoor wordt van de bewoners een huurverhoging van 15 lent per wees ge vraagd. Tenslotte vragen B. en W. de raad om 2.340, als aanvulling op het reeds verleende crediet van 8000 voor het verrichten van schilderwerk aan het Proveniershuis. Voor de echte natuurliefhebbers biedt „De Kennemerduinen" ook al heel wat interessants. De damherten stand van vjjf stuks tien jaar geleden is inmiddels uitgegroeid tot vijftien stuns. De stamvader is intussen ver stoten en verblijft tegenwoordig in de Koningshof. Rondom net Voe-el- meer treft men zeldzame broeders Er komen exemplaren voor d t meri nergens in Nederland meer aantreft En voor de liefhebbers: de ^vollen van de komjnenziekte van enièe iaren geleden, is men volledig te hoven De konijnenstand groeit weer eoVta dig aan. De Oosterpias, waaruit tot nu toe ruim 200.000 m3 zand ziin Je graven, komt dit jaar gereed Er- moet nog ongeveer 10.000 ma '„and worden weggehaald. ana De Kennemerduinen trekken ieder iaa>' meer bezoekers en terecht. Het prachtige duinreservaat is groot ge noeg Men komt er elkaar met licht tegen, ook al komen eT.,elH£e duizen den bezoekers tegelijkertpdVooral wan- nee men wat verder het re intrekt dan te doen gebruikelijk s, kan men genieten van een ,on§? JL® j-J tuur. Overigens gelooft de d.ir®LJR' het publiek zich zijn verant^oordelijk- heid als bezoeker 'angzamerhain oelEt. bewust begint te worden. Vandaalaai hjj bij de kop van de Zeeweg opnieuw een gebied van 10 a i2 ha voor bezoe kers heeft vrijgegeven. Evenais bij de andere toegangen tot het reser- vaat mag men dus ook daar - bil de ingang naar Parnassia buiten de jaden lopen. Het duin heeft er natuur lik wel iets van te tijden, maar de schade valt noga] mee. Met Pinksteren zijn ei ongeveer 16000 bezoekers geweest. Het waren koude, gure dagen en de bezoekers zochten dus de zee niet op. Zij hebben zich in het duingebied vermaakt en ze hebben dit gedaan zonder merkbare sporen ach ter te laten. Ook merkt men weinig meer van achteloos weggeworpen papie ren. die het terrein smerig maKen. De Kennemerduinen zouden dit trouwens ook niet meer kunnen hebben, want zo als overal elders heeft men er 'e kam pei met personeelstekort. Er zjjn nu 15 man vast personeel in dienst, ter wijl er zonodig 10 lot 12 hulp-du mwach- ters ingeschakeld kunnen worden. Ook van het lukraak bloemen plukken in het duingebied merkt men weinig meer Nieuw is dit jaar. dat er twee slagen naar zee zijn gemaakt. Tegenover liet kampeerterrein De Lakens is een nieuw, verhard pad door het duin n ar zee gemaakt, terwijl henoorden Parnassia, ter hoogte van de Katteiulel voor fiet sers en voetgangers eveneens een door gang door het duin komt. Aan zee komt een fietsenstalling, zodat in feite het geëxploiteerde strand wordt uitgebreid, Waarom al zo vaak gevraagd is. In het kamp De Lakens zelf komt een schaapskooi, waar bij sleent weer de kinderen kunnen spelen. De „•Tiaaps- kooi is bijzonder eenvoudig van opzet en voorzien van een overdekte zandbak, tn noodgevallen kunnen daar dan ook uitgeregende of uitgestormde kampeer ders worden ondergebracht. Bij het Spartelmeei bij de Koevlak en de in gang naar Parnassia zullen nieuwe kios ken worden gebouwd. Ai deze gebouw tjes zullen gebouwd worden in een stijl die is aangepast aan net karakter van de Kennemerduinen. Langs de weg naar Parnassia wor- der een afzonderlijk voetpad en •'•en af zonderlijk fietspad aangelechd en een aantal sintelpaden worden van schel penbedekking voorzien, zodat ze beter passen in het landschap. Alle verbete ringen van het afgelopen :aar belopen inclusief de voorgenomen verbou wing van Parnassia een bedrag van twee ton. „De Kennemerduinen" kan dit hele bedrag uit eige inkomsten finan cieren. Advertentie) BLOEMEN DAAL TELEF. 54855 Een busrit door de streek rondom Haarlem is een prachtige gelegenheM alle verscheidenheid van landmante bewonderen. De N.Z.H. heeft een deree lijke tocht twee keer daags op haar nro" gramma staan. Een gerieflijke bus voert de passagier van Haarlems Bol werken via bezienswaardigheden als de" Velsertunnel, de haven van IJmUiden en de Kennemerduinen terug nnar h t Haarlems station In drie uur tijd ter wijl een deskundige chauffeur vertelt van de bijzonderheden langs de route Via de route langs de Kijkssv aatweg en door de Indiscne Buurt ry,Jt men betrekkelijk spoedig langs het Spaarne, waar men over de gi'tjs-blauwe mat glazen waterspiegel heen, de torens van Spaarndam tussen °e uijskranen ziet liggen. Terug de noordelijke wijken van Haarlem in, waar de enorme stads uitbreidingen Delftwijk en omnevelt lig gen Even later, na een rit door weilan den die rijkelijk van Randwegen door sneden zijn, liggen aan de Imkerkant van de bus de torens van de oude bui tenverblijven „Beeckestein en Sa terland" tussen de olgroene bomen, vlak bij Santpoort, welke naam afkomt van Sancta Porta, ten klooster, dat reeds lang verdwenen is. Gan de zes vreemd gevormde luchtkokers: de Velsertunnel, waardoorheen bus chauffeur zo vriendelijk is de passa giers tweemaal te leitien. Aan de over zijde van he* Noordzeekanaal komen langzaam de eerste fraaie genouwen van Beverwijk van achter de oplopen de kromming van de "ïlbaan omhoog. Langs het romantische Velserbeek- park, tegenover de oude Engelmun- duskerk, gewijd aan de beschermhei lige van de kiespijnlijders, rpdt de bus naar het brede Noordzeekanaal, waarlangs de tocht voert door IJmui den. Daar zijn niet alleen ruime, nieu we stadswijken te oewonderen, maar ook de kwalijk riekende vishaven met de loodsen, waarvoor de vrachtwa gens gereed staan om de vis naar alle delen van Europa te voeren. Uit verschillende vissersplaatsen angs de kust liggen daar ook de schepen met dn slap neerhangende bruine netten, zojuist binnen of gereed vooi een nieuwe vaart. Aan het eind van de haven, waar het water van het Noord zeekanaal de zee instroomt, staat een forse storm, die de panden van de oliejas, die de visser met stormlamp op zijn stenen voetstuk tegen nood weer moet beschermen, voortdurend breed doet uitzwaaien Terug langs de zeeslepers met de stoere namen Nestor, Hector Titan en Simson naar Driehuis, waar n een bosrijke omgeving de torens van liet crematorium even te zien zijn Voorbij de „mauer" en de tankval uit de laat ste wereldoorlog en het schone Duin en Kruidberg, waar roodbont vee en witte boerderijen een groot contrast vormen mei het rusteloze IJmuiden, staat daar plotseling de rood-bruine ruine van Bre- derode, zwaar gehavend. De laatste be woner, de Grote Geus, was een an de edelen die het bekende verzoekschrift aan Margaretha van Pnrma aanboden. De Kennemerduinen: na een blik van af het hoogste duin over het diepbruine hobbelige duinlandschap, wringt de bus ziel door zo smalle paden, dat èe tak ken van de grijsgroene berken als een plensbui tegen de ramen slaan. Hoe hoog de bus hier rijdt wordt de passa gier duidelijk wanneer hij op de Hoge Duin en Daalscheweg plotseling Haar lem als een rood-wit-bruin mo/aiek in de diepte ziet liggen, even verder neer kijkt op Zandvoort en in de verte een grijs streepje zee ziet. Aan de kop van de Zeeweg, dwars door de nuinen, kondigt Bloemendaal met druk vlag vertoon en glimmend witte gebouwen de nabijheid van de zee aan. Ter onder breking van de rit over de boulevard links van de zee, waarvan de golven tegen het licht van de middagzon in schitteren, als de chauffeur geluk heef! een tochtje over het circuit. Darvia het bosrijke Bentveld, rvaar het zonlicht op de bus voortdurend knippert onder de bomen, het landgoed Elswout me' de grote modelboerderij en Kraan tje Lek, met een van de hoogde duin toppen „De Blinkert" en de beroemde holle boom, nadert men Haarlem, van uit het zuiden, waar de Vlaamseweg een ruim uitzicht geeft op de nieuwe kathedraal aan de Leidsevaa.t. Iedere dag vertrekken er N.Z.H.- bussen om 10 en 2 uur van de Tempe lierstraat en om vijf over tien en vijf over twee van het station voor de tocht dooi Kennemerland. Heel andere ervaringen doet men op tijdens de tocht per rondvaartboot van de Houthrug via het Zuider Buiten Spaarne naar Groenendaal in Heem stede. Andere, maar niet minder pret tige ervaringen. Niet alleen voor de niet-Haarlemmer en de buitenlander', maar ook voor wie langs (1e singels en het wijde Spaarne zijn dagelijkse gang maakt. De tocht is een heel apar te belevenis en eigenlijk vooral voor de Haarlemmer alleszins de moeite van het maken waard. Er openbaart zich voor henr een geheel nieuwe stad. Vanaf het water zijn de huizenrijen, het verkeer op de singels en de koeien in het weiland anders en ongekend. On getwijfeld raakt men als Haarlemmer enigszins uitgekeken op wat in V.V.V.- fohlers als „bezienswaardig" vermeld staat. Men wordt er, zonder het be wust te zijn, wat immuun voor. Maar vanaf de boot gaat men de stad zien zoals men haar nog niet gezien heeft. Het 'ijkt allemaal nieuw. Het geveltje of de boom aan het water, (lie men op weg naar kantoor of fabriek des morgens geen blik waardig keurt, on dergaat op zo'n tocht door (le singels en op het Spaarne een „gedaantewis seling". Ze worden een bezienswaar digheid. Dat ervoeren wij. toen we een dezer dagen de tocht, die ruim anderhalf uur duurt, meemaakten. Allereerst al die eigenaardige belevenis, wanneer men het kabbelende water tegen de mysterieuze, donkere onderkant van de Hout - en Spaarnebrug ziet weer kaatsen en even beneden de waterlijn tengevolge van de stevige golfslag de groen-verweerde binnenkant van de kademuren opmerkt. Bij het verlaten van de Kampersingel attendeert de stuurvrouwe haar passagiers op de in gewikkelde bouw van de Spaarnebrug, die in 1883 klaarkwam. Op het Spaarne wordt de golfslag direct heviger. We zijn op het buitenwater. Door de vaar- gaten van de brug over de Zomer- vaart is in de verte de Amsterdamse Poort te zien. Na het passeren van de Buitenrustbrug nadert men Heemste de. Het landschap wordt links lande lijk en rechts van het Spaarne. met z'n idyllisch gelegen villa's, waant men zich aan de Utrechtse Vecht. Voorbij de houtzaagmolen „De Een hoorn" doemt in de verte de koepel van seminarie Hageveld op. De oevers van het wijde buitenwater worden nu wat meer begroeid. Aan beide zijden kronkelt zich een meters brede „band" van rie', pluimen en gele dotters, die meewiegen op het ritme van de gol ven. Bij het gemaal de Cruquius. thans als museum ingericht, gaat het rechts af de Ringvaart op. Links de vlakke Haarlemmermeerpolder. Binnen enke le minuten bereikt men dan Groenen daal. De golfslag is daar geheel ver dwenen. Stil hangen treurwilgen over het water, dat groen en donker is.' Geen geronk meer van motorschuiten. Alleen verschrikte eenden zorgen, laag over het water fladderend, dat ze de kalm varende boot uit de weg blijven. Na een kort oponthoud in het park Groenendaal, zet de boot weer koers richting Haarlem, langs dezelfde rou te. In omgekeerde volgorde zal de pas sagier alles opnieuw beleven. (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELE4 16061

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3