Eerste paal voor torenflat aan Italiëlaan (Schalkwijk) Priesterfeest in Overveen Geen romantiek en geen sensatie Na (47 jaar) schooltijd maakt P. W. van Buuren balans op Van 16 juli tot 25 augustus nieuwe vakantie - regeling Haarlemse bakkers Wethouder J. A. Schippers„andere torenflats volgen nu" VOOR TRINITEITSLYCEUM FEEST IN ZICHT Duitsers in zee in moeilijkheden Sit DINSDAG 10 JULI 1962 PAGINA 3 HUUR EEN GOEDE AUTO PREEKUREN Ontploffing in lege villa Beurs van Amsterdam - igOH Burgerlijke Stand Haarlem Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Cabaret T entoonstellingen MILITAIR GEWOND BIJ AANRIJDING Automobilist zou te veel gedronken hebben Waterstanden Keiler Macdonald KOELKASTEN HAARLEM, 10 juli Met een simpel gebaar heeft de Haarlemse wethouder voor Volkshuisvesting, de heer J. A. Schippers, gistermiddag op de hoek van de Italiëlaan en de Europaweg in Schalkwijk de eerste paal de grond in geheid voor een torenflat van twaalf woonlagen. Het bijzondere van deze to renflat, die gebouwd wordt in systeem bouw door de N.V. Nederlands Bou\v- syndicaat in 's-Gravenhage, is dat zij wordt gebouwd in de wöningwetsector. De huren van de drie- en vierkamer- woningen in het gebouw komen op ge middeld ƒ17,30 per week, waarbij dan een bedrag komt van ongeveer 5,50 aan vaste lasten per week. Betrekke lijk goedkope woningen dus, waarvan de prjjs niet merkbaar afwijkt van die Van andere woningwetwoningen. Het is de bedoeling, dat wanneer het heiwerk voor deze torenflat gereed is, men onmiddellijk begint met het hei werk voor een tweede torenflat in deze serie. Deze komt op de hoek van de Rijksstraatweg en de Delftlaan. Het is de bedoeling, dat de torenflat in Schalk wijk ongeveer in november, december volgend jaar gereed is. Die op de hoek van de Rijksstraatweg en de Delftlaan Is dan ongeveer een half jaar later Waar. Als alles goed gaat volgt dan F!fn fler'?e torenflat in de woningwetsec tor op de hoek van de Delftlaan en de P.C. Boutensstraat. Elke torenflat krijgt 36 vierkamer- en 12 driekamerwoningen. Architect C. van Heelsbergen heeft het gebouw zo ont worpen, dat de woningen allemaal con gruent aan elkaar zijn en niet eikaars spiegelbeeld, zoals vaak voorkomt. Het voordeel is, dat de aannemer volledig met standaardmaten kan werken, het geen in belangrijke mate de kosten drukt De torenflat in Schalkwijk wordt gestut door niet minder dan 115 zeven meter lange betonpalen, waarvan wet houder Schippers gistermiddag de eer ste geheid heeft. De onderbouw van de (Advertentie) zonder chauffeur bij de N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Haarlem - Telef. 22020 HAAR ter van Schippersj1 verhindert houden. D .VI, 10 juli De burgemees- arlem en de wethouders jkker en Scheltema zijn deze week spreekuur te burgemeester houdt zijn eerstvolgende spreekuur weer op 16 -augustus. Wethouder Geluk houdt deze week spreekuur op donderdagmiddag om 2 uur, in plaats van op woensdag middag. Wethouder Happé tenslotte houdt vrijdag spreekuur. BLOEMEND AAL, 10 juli Gister avond ongeveer half twaalf heeft zich een ontploffing voorgedaan in een leeg staande villa aan de Jozef Israëlsweg in Bloemendaal. Vijftig ruiten werden vernield. Een juist passerende agent, -die de klap hoorde, had kort tevoren een stel opgeschoten jongens op brom fietsen in de buurt gezien. De politie stelt een onderzoek in. Vorig Slot opening 10/7 4% Ned. 1960 4% Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl 6 Ned. Handel MijCert. Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert. Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Mtiller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Fyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. PL KIN. Kon. Ned. Stoomb. Mil. KAM. Stoomv. Mij. Nederl. v. Nievelt V. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie ïnterunie Robeco TJnitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2',i Amsterdam '56 1 2!'2 Amsterdam '56 n 2',2 Amsterdam '56 III 5% Amsterdam '59 «Va Rotterdam '57 Alb, Heyn KI. obl. 100/» 97% 96% 95% 88% 106% 340 107 107 118 119 354% 359% 245 724 135.20 136.00 446 306 621 5973,4 355 515 158.40 167.50 143.50 148.50 285 426 601 129.70 132.10 120% 122% 121% 50.50 136% 136% 126% 128% 109% 247 120% 123% 176 200 125.50 81 92 90 86% 116% torenflat is helemaal als berging be doeld, maar bovendien krijgt iedere wo ning zelf ook nog een eigen berging. De torenflat wordt volgens een nieuw, kostenbesparend en zeer efficiënt sys teem centraal verwarmd. Wethouder Schippers is bjj ons weten het eerste lid van het college van B. en W., die het heien van een eerste paal heeft laten verlopen zonder scha de voor man of materiaal. Het ging allemaal bijzonder vlot en de wethou der merkte zelf ook op, dat het „een van de gemakkelijkste eerste palen van zijn carrière" was geweest. De heima chine werkte dan ook volautomatisch en de wethouder behoefde alleen maar toe te zien. Gelegenheid om zijn tevre denheid te uiten, kreeg hij na afloop in de directiekeet onder het genot van een kopje thee. Daarbij noemde hij deze plechtigheid een groot moment, omdat vandaag een nieuw element wordt toegevoegd aan het stedebouwkundig aanzicht van Haarlem: de torenflat. De flat in het Zuiderhoutpark is niet zo hoog als deze in Schalkwijk en het gebouw „Haarlem Hoog" is geen echte torenflat. Er wordt nu bewust naar gestreefd om Haarlem een afwisselend stedebouwkundig as pect te geven: een samenspel van ho ge, middelhoge en lage bouw. In Schalkwijk A-l komen vier torenflats, waarvan deze op de hoek van de Italië laan in de woningwetsector, in Schalk wijk-B komen er ook vier, Delftwjjk krijgt er vier en ook in Parkwijk komen er. - Een verticale woonstraat, noemde wethouder Schippers de torenflat: een gebouw met veel praktische mogelijk heden en centrale voorzieningen. Voor gezinnen met kleine kinderen zijn'eigen- Üjk alleen maar de laagste verdiepin gen geschikt, maar er zijn voldoende andere categorieën burgers, die hier graag zullen willen wonen. Een van de meest stringente eisen die gesteld moesten worden en gesteld ziin is dip van de geluiddichtheid. De heer L. Naar. technisch directeur van de N.V. Nederlands Bouwsyndicaat stak de lof over het bouwsysteem dat zjin maatschappij ontwikkeld heeft en dat het mogelijk maakt in baksteen montagebouw toe te passen. Daartoe is in Amstelveen een grote fabriek voor mechanisch metselwerk in bedrijf ge steld. Nu is het mogelijk om het be tonnen skelet van een gebouw te „be kleden" met grote elementen mecha nisch gemetselde baksteen. Deze stuk ken worden verankerd aan het skelet, maar zó dat tussen skelet en baksteen bekleding een spau blijft bestaan. HAARLEM, 10 juli -- Met de gebrui kelijke proklamatie op donderdag 12 juli sluit voor het Triniteitslyceum aan de Zijlweg het veertigste studiejaar. Hier mee wordt de lens gericht op een jubile um en is het perspectief geopend op een grootse feestviering. Daar op 5 september 1922 de opening van het 'yceum plaats had, zou dus het komende nieuwe schooljaar met een jubileumviering moe ten beginnen. De viering wordt echter uitgesteld tot de eerste weeK van novem ber. Een feestcommissie is bezig met de voorbereiding. Bekend is reeds, dat tijdens de feeste lijkheden de officiële eerstesteenlegging zal plaatsvinden van de nieuwbouw waarvan de fundamenten thans reeds gereed zijn. BEVALLEN van een zoon: 6 juli: M. A. Zut-Mink, J. C. M- Kelder-Regtien, M. A. C. Jansen-Zandstxa, 8 juli: B. J. Veerman-Erftemeijer, A. de Jong-Wie- dük; 7 juli: P. M. Rozendaal-Dam8 juli: C. van Dansik-Kroes, I. B. de Wit- Mensingh, G. Bosma-Schreuders; 7 ju li: J. H. Spruit-Schreurs;_6 juh; G. L. Schillings-Severijn; 9 jdli: J. Hazewin- kel-Wegman; 5 juli: G. Vonck-Meijer, C. J. M. de Mol-Blom; f juli: p. b. van Dtjk-Visser; 9 juli: W. J Posthu- mus-Pet: 8 juli: M. Rotteveel-Pirovano, A. C. Bornhijm-Ligthart, J. Jansen- Scheeper; 7 juli: M. J. van den Oever van der Reijden. BEVALLEN van een dochter: 6 juli: J. Koning-Veltkamp, E. H. M. Joosten- van Kaam, T. de Nijs-Klijnsma, w. C. M. van der Voort-Selhorst, C. M. Gul- demeester-van Walstijn; 9 juli: M. Fic- toor-van Driest; 7 juli: O. Clarenburg- Verzijlberg; 6 juli: J. P- van der Reep- Vernooij; 7 juli: A. M. Smit-Oster- meijer; 8 juli: J. G. Dekker-Gillard; 6 juli: M. F. H. Bank-Ligthart; 7 juli: J. C. de Kuijer-Bon; 9 juli; J. van den Heuvel-van den Heuvel. OVERLEDEN: 7 juli: A. M. Jordaan- Smit, 59 jr., P. C. Boutensstr., H. C. Bekker, 91 jr., Edisonstr. 2. C. H. Ste- merding-Alberts, 36 jr., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 9 juli: J. Heems kerk en A. Doppenberg, C. P. Peterse en P. van Esch, Th. A. Porck en A. M. Café, P. P. M. Panserani en M. G. H. Vos, Th. J. M. Loerakker en P. M. Loerakker, A. A. Hommersen en H. van Oosten, H. L. Karamoy Faulhaber en E. Kneefel, W. Zierke en M. Sege- rius. GEHUWD: 9 juli: J. Roozendaal en A. J. van der Horst. Met een eenvoudig handgebaar heeft de Haarlemse wethouder van Volkshuisves ting, dr. J. A. Schippers, gistermiddag in Schalkwijk de machine in werking ge steld, waarmee de eerste paal in de grond werd geheid voor een torenflat op de hoek van de Italiëlaan en de Europaweg. ZANDVOORT, 9 juli Enkele Duitse jongelieden die ter hoogte van „De Ro tonde" in zee waren gegaan, dreven met de stroom af en kwamen ter hoog te van „Bad Zuid" in moeilijkheden. Op hun hulp geroep snelde het perso neel van „Bad Zuid" toe. Door middel van een reddingsstók werd hulp gebo den. Eén van de baders, een 25-jarige student, verkeerde reeds in zinkende toestand. De 21-jarige badman Karei Hendrikse begaf zich verder in zee en wist de drenkeling op het strand te brengen. In de politiepost werd deze onder meer door een warme douche weer op zijn verhaal gebracht. Later kwam hij in „Bad Zuid" zijn redder be danken. CINEMA PALACE: De Comancheros, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS. 8 uur: Mr. Cory, 18 jaar. Wo. 2, 7 en 9.15 uur: Duivelsspel, 14 jaar. LIDO: Morgen zijn zij volwassen, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: From here to Eterny, volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De musketier van de koning, 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. ROXY: De rebel van Austin, 16 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: A summer place. (Zij waren nog geen twintig), strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Porgy and Bess, 14 jaar. 8.15 uur. Dinsdag 10 juli Orgel- Grote of St. Bavo Kerk. 8 uur: concert door Albert de Klerk. Muziekschool Toonkunst, Nieuwe Gracht 41. 8 uur: Leerlingenuitvoering Piet Vincent. Stadhuis, gadering. Woensdag 11 juli 2 uur: Gemeenteraadsver- „Adam avond 8- en Eva", •12 uur. Raamsingel 5. Iedere Waag-taveerne, Damstraat. Cobi Schreyer, gitaar, en het poppentheater Merlyn, v.a. 8 uur, iedere avond. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur. Zondag 15 uur. Woensdags bovendien 2022 uur. (Tot 30 september). Teyler's Museum: Expositie van Italiaanse tékeningen in Nederlands bezit. Dagelijks 10—5 uur. ZZondag 1—5 uur. (Tot 22 juli). Vishal, Grote Markt: Keuze uit hét moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem. Dagelijks van 105 uur. Zondag van 1—5 uur. (Tot 29 juli). Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—12.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen 2—5 uur. Museum „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage- lijks van 105 uur. Zondag van 1 5 uur. (Tot 30 september). Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplein: Ten toonstelling van tekeningen van Ives Heude, gedurende de maand juli. Dage lijks van 106 uur en van 810 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 41: Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner. Dage lijks van 95 uur. Ma., wo. en vrij. van 6—8 ur. (Tot 21 juli). Cruquiusmuseum, Haarlemmermeer: Histo rische stoommachines, watermolens enz. Dagelijks van 912.30 en van 1-305 uur. Zondag van 105 uur. "a Onder wel zeer grote belangstelling is vanmorgen in de St. Antoniuskerk aan de Groenmarkt me j. N. Leising in het huwelijk getreden met de heer L. van Dijk. Een grote groep gidsen en kabou ters van de parochiële Rosa de Lima- groep had voor een verrassing gezorgd. Een lange erehaag van meisjes in uni form vormde een vrolijke omlijsting van de bruiloftsstoet, die zich na de plech tigheid naar de pastorie begaf. De bruid is ruim twaalf jaar leidster geweest bij de Rosa de Lima-groep. De laatste jaren was zij hoofdleidster. De bruidegom is een zoon van de nestor van het Haar lemse amateur-toneel, de heer Jan Icas van Dijk, die men op de achtergrond ziet. HAARLEM, 10 juli Gisteravond rond elf uur werd een militair licht gewond toen een personenauto het reohtertroittoir op reed in de Gene- drank zijn geweest. Deze, een 27-jarige auto zou onder invloed van sterke drank zijn geweest. Deze een 27-jarige kellner uit Haarlem, reed tegen enkele vuilnisbakken aan en daarna met voor- en achterwiel het trottoir op. Een 20-jarige dienstplichtige militair van de Ripperdakazeme, werd gewond door eep van de vuilnisbakken. Hij werd naar de Ripperda-kazeme ver voerd en vervolgens naar het Marine Hospitaal in Overveen. Na observa tie is hij opgenomen in de ziekenboeg van zijn kazerne. De verwondingen schijnen mee te vallen. Het rijbewijs van de chauffeur werd ingehouden en zijn auto is in beslag genomen. Hij was na het ongeluk nog doorgereden, maar kon op aanwijzingen van het pu bliek in de Dr. Leydsstraat door de politie worden aangehouden. OPBRENGST De anjercollecte heeft in Zandvoort ƒ933 opgebracht. IJMUIDEN: Woensdag 11 juli Hoog water: 10.22 en 22.52 u. Laag water: 5.37 en 18.11 u. W.V.W.V Pater Nico Roozen, lazarist en oud- parochia-.n van de parochie van O.L. Vr. Onbevlekt Ontvangen in Over veen, herdenkt donderdag, dat hij veertig jaar geleden tot priester ge wijd werd. Pater Roozen is missio naris geweest en het grootste deel van zijn leven heeft hij in China door gebracht, dat een tweede vaderland voor hem is geworden. Enkele jaren geleden werd hij, zoals tal van mis sionarissen, door het communistische bewind in het Verre Oosten verdre ven. Maar hij bewaart er de dier baarste herinneringen aan. Urenlang kan hij vrienden en kennissen vertel len over zijn werk daar, waar hij in dertijd zo plotseling van moest schei den. Pater Roozen heeft in China vele vrienden achtergelaten. Nu is pater Roozen rustend, in Sus- teren. Hij brengt er het grootste deel van de dag door met het beschrijven van de plaatselijke geschiedenis. Zijn veertigjarig priester-jubileum komt hij in Overveen vieren. Pater Roozen is een geboren Overvener. Zijn ouder. Een opname van de plechtigheid, tijdens welke mgr. J. P. Huïbers, ondanks zijn ]jjk huis staat aan de Bloemendaalse- 86 jaren nog steeds onvermoeibaar^ en vitaal, ^Ben^ van Baarenkniele-nd op de weg en heeft hier nog veel familie wonen. Het jubileum wordt in alle stilte gevierd. Om negen uur draagt hij in de parochiekerk in Overveen een H. Mis op en na afloop kunnen vrienden en kennissen hem in de pas torie proficiat wensen. iiiiiiifiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiHiiitniii de crisis in het huwelijksleven zijn talloze gezinnen ontwricht. Er is ech ter één lichtpunt: de jeugd vindt de Kerk terug. Mgr. Jachym formuleer de het probleem heel bondig: ..De jeugd is prima, als ze geen ouders heeft." Wanneer zajn vakantie teneinde is, hoopt Ben van Baaren zijn kapelaans benoeming in Wenen te krijgen. Een zware taak wacht hem dan. Iedere dag bijvoorbeeld cathechismusles op de scholen van 's morgens 8 tot 12 uur. Voordien heeft een priester in voorgrond) tot priester wijdde in de Haarlemse St. Liduinakerk. De Haarlemse Sint Liduina-paro- chie heeft onlangs feest gevierd rond een neomist, wiens levenspa troon wat afwijkt van het gebruike lijke. Het feest betrof de 33-jarige Ben van Baaren van de Middenweg, niet alleen een zogenaajnde late roe ping, maar ook een jongeman, die de laatste jaren in Wenen heeft gestu deerd en daar ook in de zielzorg zal gaan werken. Het klinkt allemaal ro mantisch en de buitenstaander wil in zo'n geval heel graag praten van een geestelijk avontuur. „Er valt geen romantiek te beleven, en avonturiers kunnen ze niet gebruiken." Kort maar krachtig geeft Ben van Baaren maakt, of zij geschikt zijn, en als een bisschop hen heeft „aangenomen" voltooien zij hun studie in hetzelfde land. Ben van Baaren heeft deze proce dure niet gevolgd. Reeds voor het Europees seminarie opgericht werd, ging hij aan de slag. Hij kwam op het seminarie in Wenen en studeerde daar, volgens het algemeen gebruik, aan de universiteit. „Een zwaar le ven", zo zeg^: hij. „Je moet daar echt onder het juk door. Wie denkt, dat hij met open armen wordt ontvangen, heeft het mis. Toen ik in Wenen aan kwam, heb ik anderhalf uur in de w m MHML kou moeten wachten, eer iemand zijn mening over het werk, dat hem zich over mij ontfermde." Uit zijn Wenen reeds een „werkzame" och- en verschillende collega's in Wenen verhaal blijkt wel, dat hij de afgelo- tend achter de rug. Want het is voor te wachten staat. pen jaren een stevige vuurproef heeft ÉT JJ Het is bij hem een beetje veel an- ondergaan. Geen fanfares dus, wel hard werken. En zo is het goed, zegt hij zelf. Hij verheelt zich niet, dat hem zwaarder werk staat te wachten dan hij op grond van zijn ervaringen reeds verwacht. In Wenen heerst een grote geestelijke nood. Veel resultaat zien de priesters niet van hun werk. Er is bovendien een tekort van dui zend priesters, hetgeen betekent, dat er nu twee priesters beschikbaar zijn voor parochies van zestienduizend zielen. Een grof materialisme heeft over het algemeen het godsdienstig leven op een laag peil gebracht. Door ders dan anders gegaan. Hij was vroeger etaleur in een winkel aan de Barteljorisstraat, later werkte hij als zodanig in Amsterdam. Toen hij meende priester te moeten worden, doorliep hij de humaniora aan de Schola Carolina van de paters Je zuïeten in Den Haag. Na afloop daar van vertrok hij naar Leuven, waar hij eveneens bij de Jezuïeten filosofie en theologie studeerde. Toen kwam hij in contact met dr. J. Dellepoort, de latere stichter van het Europees seminarie in Maastricht. Dat contact leidde er toe, dat hij in Wenen zijn theologische studie voltooide en nu in de Oostenrijkse hoofdstad als kape laan zal gaan werken. De rustend- bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, een relatie van de familie sedert het begin van deze eeuw, toen hij kapelaan was aan de Leidse Mon Père-kerk, heeft Ben Baaren in de „Liduina" tot priester gewijd. De jonge priester praat rustig over zijn werk. Hij maakt er geen opwin dend verhaal van, de sensatie is hem vreemd. Hij is natuurlijk idealistisch, maar daarbij reëel genoeg om de harde feiten onder het oog te zien. Hij herinnert er aan, hoe destijds een congres is gehouden in Wenen, waar dr. J- Dellepoort de stichting bepleit te van een Europees seminarie. Deze ging er van uit, dat Europa, niet al leen een economische en politie inte gratie nodig had, maar ook een gees telijke. Want was en is het niet vreemd, dat Nederland, zeker in ver gelijking met het buitenland, een overvloed heeft aan priesters, terwijl landen als Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk een groot tekort hebben? Waarom dan geen Nederlandse pries ters naar het buitenland. Twee jaar geleden kreeg de stichting van het Europees seminarie haar beslag in Maastricht, dank zij vooral de stimu lerende activiteit van mgr. Jachym, coadjutor-aartsbisschop van Wenen. Dr. Dellepoort werd directeur. De jongelui, die daar gaan studeren, ver blijven er ongeveer negen maanden. Daarna gaan zij drie maanden naar het land, waar zij als priester zouden willen werken. Zij lopen dan stage in een of andere parochie en worden volledig ingeschakeld in het parochie werk. Na dat trimester wordt uitge- de buitenstaander misschien vreemd, maar de biechtpraktijk is groot. Iedere ochtend van vijf uur tot half acht. 's Zondags is het aan één stuk biechthoren van 6 tot 12 uur, waar tussen door de priester zich vrij moet maken om de H. Mis te lezen. Het patronaat voor de jeugd vraagt weer zijn eigen zorgen, de avonduren zijn meestal bestemd voor de jonge ren. Voor huisbezoek schiet er dus niet veel tijd over. Ben van Baaren is trouwens met bang, tijd over te hebben. Hij is geen avonturier, maar ergens herkent men in hem de man, wie het avon tuur niet vreemd is. Ilillllllllllll HAARLEM, 10 juli In de periode van 16 juli tot 25 augustus zal in Haar lem en omgeving een nieuwe regeling worden toegepast door het bakkerij- bedrijf in verband met de vacantie. Uit gezonderd enkele straten en wijken zul len Haarlem, Heemstede en Bloemen daal in wijken worden verdeeld, waar de bakkers het brood wel aan huis be zorgen, in tegenstelling met andere jaren, toen er alleen brood op stand plaatsen te krijgen was. Het is nu zo geregeld, dat men in bovengenoemde periode niet zijn eigen bakker aan de deur krijgt. De flats vallen in zekere zin buiten de regeling. De nieuwe regeling was noodzakelijk omdat het personeel van de bakkerijen en broodbezorging niet van da vrije za terdag kan profiteren, zoals die geldt in de overgrote meerderheid van andere bedrijven. Als compensatie voor dit ge mis krijgt het personeel in het bakkerü- Advertentie) Zijlstraat 56 Telefoon 11828 NOG ENKELE OCCASIONS bedrijf een vacantie van drie weken en daarnaast enkele snipperdagen. De re geling met standplaatsen blijft van kracht in Aerdenhout en een gedeelte van Bloemendaal en in Haarlem in de Grote Houtstraat met uitzondering de Koningsstraat, Gierstraat, Anegang, Kruisweg, Kruisstraat, Botermarkt, Houtplein. Verwulft, Barteljorisstraat, Paarlaarssteeg en Generaal Cronjé- straat. In de rest van het rayon wordt de nieuwe regeling toegepast. Dit betekent dat de bakkers een bepaald blok krijgen toegewezen. Om het werk van de bak kers, die ongeveer op één dag 450 adres sen moeten bedienen, niet te verzwaren verwacht men dat het publiek alleen brood en bij-artikelen bij de bezorgers bestelt. Voor andere artikelen kan men terecht bij de winkels in de buurt. Van wege het vele werk dat de broodbezor gers in deze periode moeten verzetten heeft men een uitzondering moeten ma ken voor de bezorging aan flat-bewo ners. Daar belt de bakker wel aan, maar de klant moet zelf bij hem het nodige komen bestellen, om het tijd rovende trappenklimmen voor de bezor gers te voorkomen. De regeling maakt het verder noodzakelijk dat men alleen kan kopen tegen contante betaling. De gehele Haarlemse bakkerswereld werkt aan de nieuwe regeling mee. In hetzelfde tijdvak wordt een gelijke regeling toegepast in Driehuis, Sant poort, HiUegom, IJmuiden en Nieuw Vennep. In Zandvoort gaat de vacantie voor de bakkers pas begin september in. Wanneer in september de meisjes van de Heemsteedse St. Antonius ULO na een welbestede en hopelijk ook „warme" vakantie hun plaatsen weer op de schoolbanken gaan inne men, zullen zij een bekende en ver trouwde figuur niet meer in hun mid den zien. Zaterdag 14 juli nemen de meisjes namelijk afscheid van hun onderwijzer, de heer P. W. van Buu ren, die na ruim zevenenveertig on derwijsjaren met pensioen gaat. „Ik heb er nooit spijt van gehad,dat ik in het onderwijs ben gegaan", zegt de heer Van Buuren. Ik kan terug zien op een heel mooie loopbaan en wanneer je kunt zeggen dat je steeds met plezier hebt gewerkt, is er alle reden om tevredèn te zijn". Toen de heer Van Buuren (gebo ren Haarlemmer, maar sinds bijna veertig jaar woonachtig in Heemste de) als achttienjarige jongeman zijn carrière begon als onderwijzer, ver diende hij vijftig gulden per maand. Dat was in die jaren een hoog aan vangssalaris. De meeste jonge onder wijzers moesten met minder rondko men en het schoolmeestersvak was in de „goede oude tijd" dan ook zeker geen vetpot. De eerste standplaats van de nog jeugdige onderwijzer 1 an Buuren was aan de Heemsteedse St. Jozefschool. Daar stond hij drie jaar, voor de klas, om vervolgens naar een c -dere St. Jozefschool over te stappen: aan de Nieuwe Gracht in Haarlem. Ongetwijfeld zullen vele Haarlemmers zich „meester' van Buuren, die tweeëntwintig jaar aan de Nieuwe Gracht doorbracht, nog weten te herinneren. Na veertien jaar op de Aerdenhoutse Antoniusschool les te hebben gegeven, keerde de heer Van Buuren in november 1954 weer naar Heemstede terug om de meisjes van de St. Antonius ULO de nodige kennis bij te brengen van boekhouden en handelsrekenen, in welke vakken hij ook vele jaren les gaf op Handelsavondscholen. De heer Van Buuren heeft zich op school nimmer doen kennen als de gestrenge, straffen uitdelende onder wijzer. „Ik heb yoor mijzelf de nood zaak nooit ingezien om de leerlingen te straffen. Je hebt de jeugd, of je hebt de jeugd niet. Er lopen natuur lijk altijd wel een paar leerlingen tussendoor die wat moeilijk zijn, maar wanneer de sfeer in de klas goed is, komen deze kinderen er niet boven uit. Ik ben altijd van het stand punt uitgegaan dat je de jeugd af en toe vrij moet laten. Toch vind ik wel dat er vroeger harder werd gewerkt dan tegenwoordig. Ik kan niet zeg gen dat het op de St. Antonius ULO met de ijver zo slecht is gesteld, maar in vergelijking met vroeger ja ren, zijn we er niet op vooruit ge gaan". De heer Van Buuren heeft enige liefhebberijen die hem in de nu ko mende vrije tijd geen kans zullen ge ven voor verveling. Tuinieren en vis sen zijn twee van zijn hobbies en binnenskamers zijn er de boeken. Het onderwijs blijft overigens in de familie. Een dochter, twee zoons en een priesterzoon staan in de wereld van het onderwijs, waardoor de naam Van Buuren in deze kringen blijft voortleven. Het officiële afscheid van de heer Van Buuren geschiedt don derdag 12 ju'i. 's Morgens om kwart voor negen wordt in de St. Bavo- kerk een plechtige H. Mis uit dank baarheid opgedragen, waarbij de leerlingen de misgezangen zullen ver zorgen. In Nieuw Berkenrode is er 's middags om half twee een af- afseheidsbijeenkomst voor de leerlin gen, waarvan het programma tot op dat uur „geheim" wordt gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3