Djakarta zou op „militair succes" willen roemen De gevangenis in Tanah Merah is nu opgeheven VAKBONDEN WILLEN ZICH 13 JULI NIET BINDEN Gesprek met regering over het loonbeleid louter informatief Voor „herhaling" La Courtine naar m M NIEUW de kwartjes-sigaar DRS. KORTHALS GENOEMD ALS V.V.D.-LÏJSTTREKKER Beroep op prof. Oud om aan hlij ven als partijvoorzitter Aan de jeugd Waardige C tegenpartij H. J. Moll HET SARCASME VAN KAKA EN LOERI Man uit Goes op slikken vermist K.A.B.-voorzitter Middelhuis Tour de France van Vijfde Divisie Eerste karavaan donderdag op weg Samenwerking Philips - Siemens FAMEUS ronde prijzen- handig- Voor mr. Van Riel geen leidende functie meer? N.A.V.O.-taptoe goed begonnen Radio Veronica m w%- Commissaris Luxemburgse minister Schaus naar ons land Grammof oonvlaten Vliegtuigongelukken in de Sovjet-Unie en Italië 20 doden Israëlisch-Syrische schietpartij DINSDAG 10 JULI 1962 PAGINA 5 ü- (Van onze correspondent op Nieuw-Guinea) HOLLANDIA, 2 juli De ^briek in de Nieuw-Guinea Koe rier waarin twee vogels, Kaka en Loeri, elke dag iets vinnig actu als tegen elkaar zeggen, slaat enorm in. Het publiek in Hollan dia en elders op Nieuw-Guinea ge niet elke dag weer van hun uit spraken. Kaka zegt: „Wanneer *puden de eerstvolgende luchtlan dingen zijn, hè?" Loeri antwoordt: »0, die zijn alweer geweest, hoor." Op een andere dag zegt Kaka naar Aanleiding van een advertentie in bet bewuste dagblad: „Nieu^gui- Pese vogels en dieren te koop ge daagd." Loeri antwoordt: „Als je Pog even wacht worden de mensen ?rbij verkocht." Zo verschijnt er *P de Nieuw-Guinea Koerier ook rubriek van de medewerker in Merauke, die „Mare langs de Ma- Po" heet. Kaka vraagt: „Lees jij jyel eens Mare langs de Maro?" Loeri antwoordt: „Het zal nu wel Lara langs de Maro worden." En bet feit dat de Nederlandse afweer maar niet in slaagt de Indone sische vliegtuigen die parachutis ten boven Nieuw-Guinea droppen Poer te halen is natuurlijk ook Aanleiding voor kritiek. Kaka £pgt: „Ha... heerlijk... Hunters" ^aka antwoordt: „Met Hercules teéér succes." Rehabilitatie Gewoon doen Instituut voor Geneeskunde en Maatschappij voor I. 2.50 99 99 v Al is misschien niet iedereen altijd ge- pkkig met de kritiek vaq Kaka en j:0eri, het grote publiek hier geniet er f'ellig van. Men vindt dat de defensie ,ian Nieuw-Guinea tekort schiet. Wel ^rloopt de bestrijding van de parachu- "sten als ze eenmaal geland zyn naar wens al is er ook heel wat tijd mee S®tnoeid maar dat ze steeds maar Weer kunnen landen is een ergernis. Als 'Wen dan niet in staat is die Indonesi sche vliegtuigen boven Nieuw-Guinea P?er te halen, waarom dan niet de bases 2Indonesië, waar ze vandaan komen, P.oombardeerd?, aldus de vraag, die vaak gesteld wordt. Al begrijpen n a,tu urUj k ook wel, dat dat rouhebfcen ver85?nde consequenties ZOU neDDen, waarbij de nadelen wel eens niet tegen het nut zouden kunnen opwegen. i Dat Indonesië zijn heil zozeer zoekt in •etiviteit op het militaire vlak is mis- •chien wel verklaarbaar. Er zijn twee buistere bladzijden in de geschiedenis Jan de Indonesische vrijheidsstrijd: de bvee Nederlandse politionele acties, Waarbij beide keren de Indonesische r)epcn overhaast op de vlucht sloegen ï'hder noemenswaardige tegenstand te °leden. Indonesië heeft dat toen probe- re® te verklaren met de overmacht van Nederlandse materiaal. Maar men *°ekt nog altijd naar een rehabilitatie het Indonesische leger, waarvan gaining en uitrusting sindsdien enorm wrbeterd zijn. In eerste instantie heeft {Wen zo'n rehabilitatie reeds gehad bij 7®t bedwingen van de opstand op Su matra, en Celebes, maar dat is behalve 'en kwestie van militaire taktiek vooral een van politiek beleid geweest. En P?Vendien ging het daarbij om eigen ?"dslieden. Het moet voor het Indone sische leger en zijn opperbevelhebber, President Soekarno, buitengewoon aan lokkelijk zjjn nu ook eens een militaire 'verwinning op het Nederlandse leger ?I> Nieuw-Guinea te bevechten, of al- ™>ans iets dat men als zodanig kan 'orstellen. Waar het om gaat is dat ff.en straks zal kunnen zeggen dat men 'leuw-Guinea op de Nederlanders heeft ••Veroverd". Maar dat is dan de Indonesische kant van de zaak. De Nederlanders en de fapoea's op Nieuw-Guinea zitten er {haar mee. Niet dat men zich nu wer kelijk ernstig ongerust maakt of zich 'htzettend opwindt over de toestand. In- Wgendeel, het leven gaat gewoon door: >let alleen in Hollandia, maar ook in l^'vauke, Fakfak, Kaimana, enz. Er is 'ven een gerucht geweest dat de Euro peanen in Merauke was aangeraden des 'v°nds niet meer op straat te komen. Dat gerucht mist echter elke grond. Wel hebben de inwoners van Koeperik, een geheel door Indonesiërs (Javanen) bewoonde kampong bij Merauke het ad vies gekregen 's avonds niet meer op straat te komen. Men zou hen anders eens kunnen verwarren met de para chutisten... Voor de Nederlanders is er geen enkel voorschrift en het gezellig heidsleven in Merauke gaat gewoon door. Natuurlijk worden er wel voorzorgs maatregelen getroffen. Eén daarvan is bijvoorbeeld dat de gevangenis in Tanah Merah (het beruchte Boven Digoel) zal worden gesloten. In deze gevangenis zaten de politieke gevangenen uit heel Nieuw-Guinea, alsmede de criminele uit de omgeving zelf. De criminelen gaan nu naar Merauke, de politieken naar Hollandia, omdat men in die plaatsen bewaking beter mogelijk acht. De ge- isoleerde ligging van Tanah Merah mocht dan voor de oorlog een voordeel zijn toen men er de politieke gevangenen uit Nederlands-Indië onderbracht, dat voordeel is verdwenen nu er parachu tisten zouden kunnen landen. Tanair Merah heeft trouwens ook een goed vliegveld. De tijden veranderen. Overi gens zal wel niemand zo gelukkig zijn met het verdwijnen van de gevangenis uit ^anah Merah als het Hoofd Plaatse lijk Bestuur, de heer A. Fanoy. Hij heeft in de drie een een half jaar dat h:j er nu zit een punthoofd gekregen van het eeuwige gezeur van bezoekende buiten landse journalisten e.d. over die gevan genis, en dat terwijl hem zelf zijn rub- beraanplant (er is bij Tanah Merah reeds meer dan honderd ha bevolkings- rnbber geplant), zijn weg naar Mindip- tana (van de 105 kilometer zijn er al 70 gereed) en zijn sleephelling in aan bouw (voor het repareren van schepen tot vijftig ton) veel nader aan het hart liggen. En afgezien van die voorzorgsmaat regelen probeert men dus zo gewoon mogelijk te doen op Nieuw-Guinea. Men blijft gewoon werken, tennissen, zwem men, uitgaan, men beraadt zich ook hoe men een bijdrage zal kunnen leve ren om de Nederlandse militairen op Nieuw-Guinea meer ontspanning te be zorgen. Er wordt reeds het een en ander in dat opzicht gedaan. En zo druk heeft men het met dat alles dat de stemming nauwelijks bedrukt valt te noemen. Hoogstens wat geërgerd, zo nu en dan. Een ergernis, die zich uitlaat in sarcastische spot, zoals die gedemon streerd wordt door Kaka en Loeri. Maar dan is men het ook gauw weer verge ten ook. Gewoon doen en gewoon door gaan is het motto hier in Hollandia en elders op Nieuw-Guinea. NIJMEGEN. 9 juli Op 6 juli 1962 werd de derde basiscursus sociale ge neeskunde en gezondheidsleer van het Dr. Veeger-Instituut te Nijmegen beslo ten. In aanwezigheid van de Raad van Bestuur en de docenten reikte de lei der van de cursus, prof. dr. A. Mer- tens, aan 29 van de artsen, die deze cursus gevolgd hadden, net diploma uit. Alle sociaal-geneeskundige sectoren wa ren met deze 29 artsen vertegenwoor digd: huisartsen, bedrijfsartsen, school artsen, artsen van gemeentelijke ge neeskundige diensten, ziekenhuisdirec teuren, controlerende geneeskundigen, medische adv seurs, revalidatie-artsen en sociale psychiaters. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 10 juli. Sedert zon dagnacht wordt een 39-jarige Goesse- naar vermist. De man verdiende zijn brood met het spitten van zagers op de Zeeuwse slikken. Tijdens een nach telijke expeditie naar de slikken bij Rilland met vier collega's is hij spoor loos verdwenen. Men neemt aan, dat hij is verdronken. De vermiste, de ongehuwde Kees Wielemakers, was omstreeks twee uur 's nachts met vier vrienden naar de slikken gegaan. Zijn verdwijning viel pas op toen zijn collega's tegen de tijd, dat het hoog water werd, naar de dijk terugkeerden. Toen hij daar niet was, keerde men naar de slikken terug, maar al spoedig moest de speurtocht worden opgegeven, omdat de vlqpd kwam doorzetten. De mannen zijn gis termiddag bij laag water nogmaals naar Wielemakers gaan zoeken, maar zonder resultaat. De rijkspolitie kon niet aan de speurtocht deelnemen, om dat de diepgang van het politievaar- tuig te groot is voor de ondiepten in het schorrengebied. DEN HAAG, 10 juli Donderdag zal de minister van Buitenlandse Za ken van Luxemburg, de heer E. Schaus, een bezoek aan zjjn Neder landse ambtgenoot brengen teneinde met minister Luns van gedachten te wisselen over internationale proble men, (Jie beide landen interesseren. Minister Schaus zal ook een bezoek brengen aan de minister-president. UTRECHT, 10 juli. In zijn ant- j hunnen worden, alle onduidelijkheden woord tot de verschillende sprekers 'e vermijden. Wel iis het duidelijk bij de algemene beschouwingen in de aldus de heer Middelhuis - n,,t men verbondsraadsvergadering van de K.A.B., heeft de voorzitter, de heer J. A. Middelhuis bij het punt loonpoli tiek erop gewezen, dat ook een nieuw systeem niet zonder moeilijkheden voor bepaalde vakbonden zal zijn. Tij dens het gesprek met de regering op 13 juli zal er over gesproken worden voor 1963 met de lonen tot zo goed mogelijke afspraken te komen, die vooral duidelijk dienen te zijn. Niette min is het moeilijk met het oog op allerlei interpretaties, die gemaakt BUDEL, 10 juli De Tour de Fran ce, tegelijkertijd een tour de force, een krachtproef, van de Nederlandse vijfde divisie is begonnen. Deze divisie, het grootste onderdeel in de mobilisabele sector van de Koninklijke Landmacht, gaat naar La Courtine. Vijftienduizend man en vijfentwintighonderd voertuigen zijn betrokken bij deze herhalingsoefe ningen, die in drie etappes zullen wor den uitgevoerd. Donderdag in alle vroegte vertrekt de eerste van de drie gevechtsgroepen voor de reis van drie dagmarsen naar La Courtine. Gisteren heerste grote bedrijvigheid in het legerkamp Budel (infanterie en ge nie) Oldebroek (artillerie) en Mill (ge nie en infanterie). Daar kwamen hon derden militairen op voor de herhalings oefeningen, die zq voor het S^ste deel in Frankrijk zullen uitvoeren. Het is met voor het eerst, dat een deel van de vnf- de divisie voor herh. oefeningen naar het buitenland gaat. Eerder oefende men m Vogelsang bij Monschau, Se"neiager, Hohne en in de Ardennen. Maar het ls nu voor het eerst, dat men het^uitge strekte oefengetoied in het r ranse La Courtine in het oefenschema inscha kelt. Onder leiding van de generaal-ma- joor G. H. Christan, de nieuwe com mandant van de vijfde divisie, en on der supervisie van de commandant der ondersteuningsstrijdkrachten, ge- neraal-majoor J. P. F. Agasi, zal de divisie een straf oefenprogramma afwerken, waarvan de onderdelen pre cies in elkaar passen. De hoofdzaken zijn de gemotoriseerde verplaatsing van de troepen naar La Courtine, schietoefeningen ter plaatse, kleine velddienstoefeningen en tenslotte een „gevecht" tussen twee bataljons. Drie gevechtsgroepen zuilen in drie achtereenvolgende perioden naar Frank rijk gaan. De militairen zullen rond een maand onder de wapenen blijven. Voor al zal aandacht worden besteed aan de individuele vaardigheid van de deelne mende militairen. Daarnaast zal wor den gewerkt aan het aankweken van een goede teamgeest en het vormen van een goed ploegverband. De lagere aan voerders zullen op de proef worden ge steld wat betreft hun besluitvaardigheid. De kern van beroepsmilitairen, die de grootscheepse oefeningen heeft voor bereid, beslaat tussen vijf en tien pro cent van het totaal aantal militairen. Met de voorbereidingen is men al ge ruime tijd bezig. Het kostte zeer veel moeite alles in de beschikbare tqd van twee maanden juli en augustus te concentreren. De oefenende dienstplichtigen zqn me-, rendeels militairen van de lichtingen 1959-5 en 1959-2, éie respectievelijk in augustus 1959 of in februari 1961 met groot verlof zijn gegaan. Er zijn nogal wat militairen bij, die bu parate onder- delen oefeningen in L& Courtine nebben meegemaakt. Maar er zijn ook reserve; kapiteins, die nog m Nederlands-Indie J i" de na-oorlogse hebben gediend periode. 'utot onder hun plunjezak arriveren de militairen, die voor herhalingsoefeningen naar La Courtine gaan, in het 1 opkomstcentrum Budel. dat men er met het criterium - an de proilukti- viteit alleen niet komt, omdat daarbij nog wel eens onbillijkheden om de hoek komen kijken. De heer Middel huis stelde nadrukkelijk, dat het ko mend gesprek uitsluitend informatief en in geen enkel opzicht bindend kan zijn. Het vraagstuk van de ongeorgani seerden blijft de verbondsvoorzitter zeer moeilijk vinden. Hij zei de onte vredenheid te begrijpen van de geor- ganiseerden, die dure contributie moe ten betalen, terwijl anderen evengoed profiteren. De werkgevers, die de con tributie aan hun organisatie op het be drijf verhalen, tonen z.i. ook maar weinig neiging de vakbeweging te be vorderen. In dit verband laakte de heer Middelhuis, dat het vormings werk en ontwikkelingswerk als van het A. C. de Bruyn-instituut nog steeds met geen cent wordt gesubsidieerd. Hij vradgt geen subsidiëring voor de vakbeweging als zodanig, want deze wil haar onafhankelijkheid bewaren, maar ergens zit er volgens hem met betrekking tot de ongeorganiseerden toch iets scheefs. En dan zo ging de heer Middelhuis voort wil men de vakbeweging nog wel verwijten, dat zij de massa niet raakt en niet voldoende aan vorming en ontwikke ling doet. Aan deze zaak moet zeker aandacht geschonken worden, maar de adequate middelen zijn daarvoor niet direct voorhanden. Spreker onderschreef hetgeen door de voorzitter van de H.K.W. is gezegd over de moeilijke positie van de be ambten. Bij de besprekingen over het nieuwe systeem van de loonpolitiek zal daarmee zeker rekening worden gehouden. Ook de heer Middelhuis is gebleken, dat er aan de positie van de beambten nog veel ontbreekt, zo wel wat hun salariëring als rechtspo sitie betreft. Aangaande de voorgestelde verho ging van het salaris der Tweede Ka merleden, merkte de voorzitter van de K.A.B. op, dat dit inderdaad vreemd aandoet, als men ziet, dat er beknib beld wordt op een verhoging van lo nen van 75.- tot 100.- gulden per week. Hier gaat het om slechts een paar centen per uur, terwijl de vergoeding aan de Kamerleden van 10.000 gulden ineens met vijftig procent verhoogd moet worden. Aan de andere kant me moreerde de heer Middelhuis, dat met de salarissen van de Kamerleden de laatste jaren niets is gebeurd en een salaris van 10.000 gulden los van de psychologische kant van het geval aan de te lage kant is. Het werk eist de gehele persoon. De heer Mid delhuis ziet hier echter hetzelfde ge beurd als met de topsalarissen van de ambtenaren indertijd, toen men voor de andere ambtenaren matiging preek te. Hij heeft daarom het gevoel, dat er in „geleerde" kringen psycholo gisch nog wel eens minder tactisch gehandeld wordt. Tegen het najaar zal er van de K.A.B. een rapport verschijnen naar aanleiding van een enquête over on dernemingsraden, waarbij ook de me dezeggenschap en de herziening van de vennootschapsstructuur te pas ko men. i EINDHOVEN, 10 juli Philips Gloei lampenfabrieken en Siemens Halske zijn overeengekomen om op het ge bied der grammofoonplateniiulustrie samen te gaan werken. Hiertoe zal Philips voor vijftig procent gaan deel nemen in het kapitaal de Deutsche Grammophon Geselschaft, een doch termaatschappij van Siemens Hals ke. Daartegenover zal Siemens Hals ke een belang van vijftig procent ne men in Philips Phonografiscbe Indus- trie in Baarn. De P.P.I, en de D.G.G. blijven zelf standig werkende maatschappijen die hun klassieke en populaire repertoire ook in de toekomst in de wereld onder eigen merken zullen opnemen en voeren. Door -deze samenwerking hoopt men een grotere efficiency te bereiken, terwijl de samenwerking ook voor auteurs en uit voerende kunstenaars een vergroting van hun mogelijkheden betekent, aldus wordt van de zijde van Philips mee gedeeld. (Advertentie) KarelI DOOS (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 juli Dat de V.V.D. reeds druk bezig is de kandidaatstel ling voor de Kamerverkiezingen van 1963 voor te bereiden, blijkt niet al leen een kwestie van efficieney te zijn. De partij heeft veel tijd nodig om in evenwicht te komen. Vooral na hetgeen haar ondervoorzitter, mr. Van Riel, enige maanden geleden heeft gepres teerd met zijn aanval op minister Vis ser in de Eerste Kamer en de bij de defensiebegroting dominerende zaak- Van der Putten. Het geval-Visser werd een geval-Van Riel, dat in de V.V.D. algemeen ver ontwaardiging heeft gewekt en ook daarbuiten, zoals is jebleken bij de Staten- en gemeenteraadsverkiezingen, (Van onze correspondent) ARNHEM, 10 juli. Met 9.000 be zoekers op de overvolle tribunes is gisteravond de vijfde NAVO-taptoe op de Grote Markt begonnen, zoals ge woonlijk met goed weer. Het program ma zette in met de opmars van de vlaggen der vijftien NAVO-landen door trompetters en vlaggendragers uit die landen. Vlot volgden de korpsen el kaar op, de tamboerkorpsen van het garderegiment grenadiers van de ko ninklijke landmacht en van de J. W. Frisokapel, de drumband van het eer ste bataljon van het Tweede East An glian regiment, de kapel van de Bel gische zeemacht en de band van de hertogin van Gloucester. Bijzonder fascinerend was het spookbataljon van de Amerikaanse strijdkrachten in Ber lijn. Toen daarop het omvangrijke mu ziekkorps van de Italiaanse luchtmacht in de schijnwerpers trad klonk een stormachtige ovatie van de tribune, waar de vele honderden Italiaanse ar beiders zaten, die in Gelderse indu strieën werkzaam zijn. Fascinerend ook door het schijnbaar realisme in hun gevechten was het optreden van de groep Turkse zwaardvechters in hun eeuwenoude costumes en met hun kletterende brede zwaarden. Het pro gramma werd besloten met de op mars van alle deelnemende korpsen, die o.l.v. kapitein H. F. W. van Die penbeek een aantal militaire werken uit verschillende landen uitvoerden. Het publiek toonde zich zeer enthousi ast. BRINDISI, 10 juli (UPI) Een Li banees vrachtvliegtuig is gisteravond kort na de start van het vliegveld van de Italiaanse stad Brindisi brandend in zee gestort. De brandstof uit de tanks brandde tot 45 minuten na het ongeluk. De zes inzittenden waren allen leden van de bemanning. Van één van hen, een Australiër, is het stoffelijk over schot gevonden. Verder bevonden zich vier Libanezen aan boord en één Zuid afrikaan. Het toestel had een vracht van uiteen lopende goederen aan boord, waaron der zeer brandbare film. In Brindisi was een tussenlanding gemaakt op een vlucht van Frankfurt naar Beiroet. Het verongelukte vliegtuig was eigen dom van de Trans-Mediterranean Air ways. MOSKOU, 10 juli (UPI) Bij een ongeluk met een Russisch lijntoestel, dat gisteren op 48 kilometer afstand van Tasjkent plaats had, hebben vier- tien mensen het leven verloren. De ma chine was op weg van Samarkand naar Tasjkent. Een Amerikaanse student heeft bij dit ongeluk letsel opgelopen. Het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft de Amerikaanse ambassade mee gedeeld, dat de naam van de student Dennis Papazoan - is en dat hij uit De troit, Michigan, afkomstig is. Hij moet enkele weken rust houden. Verondersteld wordt, dat het vliegtuig, een Iljoesjin 14, is neergestort, nadat een van de motoren het had begeven. TEL AVIV, 10 juli (UPI) Aan de Israëlisch-Syrische grens is gistermid dag een schietpartij voorgekomen, die negentig minuten duurde. Het incident vond plaats in Opper-Galilea bij de plaats Kfar Szold. Volgens de Israë liërs opende de Syriërs uit hun stelling het vuur. Een Israëlische soldaat zou zijn gewond. Het vuur van Israëlische kant veroor zaakte op Syrisch gebied enkele bran den, waarschijnlijk door tot ontploffing gebrachte landmijnen. Israël h eft een krachtig protest in gediend bij de gemengde wapenstil standscommissie van de V.N. die aanzienlijke verliezen voor de WD hebben opgeleverd. De verontwaardiging is overgegaan in een vrij algemene overtuiging, dat de aanstichter van het kwaad. mr. Van Riel dus, geen leidende functie meer moet hebben, noch in de partij, noch in het parlement. Er worden nu ernstige pogingen on dernomen, om prof. Oud er toe te be wegen als partqvoorzitter aan te blij ven. De thans 75-jarige liberale lei der zou beter het veeleisende werk van fractievoorzitter in de Tweede Kamer neer kunnen leggen dan het voorzitterschap van de partij aan mr. Van Riel overdragen, die hiertoe ja renlang min of meer was aangewe zen. Het gezag van prof. Oud kan in de V.V.D. voorlopig nog niet gemist worden. Wanneer prof. Oud echter als fractie voorzitter aftreedt, komt de vraag op wie hem in de Tweede Kamer zal moe ten opvolgen. Het schijnt nu zo te zijn, dat de partijleiding het liefst de hui dige minister van Verkeer en Water staat drs. Korthals op deze belangrijke post zou willen zien. In die richting worden thans voorbereidingen getrof fen. Prof. Oud is inderdaad bereid ge vonden het voorzitterschap van de fractie neer te leggen en zich ook terug te trekken ais lijsttrekker ten behoeve van drs. Korthals. Deze laatste wil na tuurlijk enige zekerheid hebben, dat hij niet in conflict gaat komen met mr. Van Riel en diens eventueel nog be staande aanhang Dus is het van be lang dat duidelijk wordt dat mr. Van Riel in de V.V.D. geen invloed van be tekenis meer kan uitoefenen. Zaterdag houdt het hoofdbestuur van de V.V.D. weer een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de liberale par tij in den lande, waarbij zal worden gezocht naar de snelste weg om dat duel te bereiken. Men hoopt op die ma nier de partij een beter aanzien te ge ven tegenover de kiezers. in liberale kring wordt met de mo gelijkheid van tegenmaatregelen door de groep-Van Riel nauwelijks nog re kening gehouden. Er dreigen gevaren voor het voort bestaan van Radio Veronica, de clandestiene radiozender, die vanaf de Noordzee ons land overspoelt met zogenaamde lichte muziek en gespro ken of gezongen advertenties. „De Telegraafdie in de combinatie van licht amusement en commercie met de genoemde zender kan concurreren, tracht het zinkende schip te redden. Het blad tracht zijn bezorgdheid over de ontspanning van zijn lezers te bewijzen in een flirt met Veronica. Die verliefdheid bewijst haar onop rechtheid door de haat die de flir tation moet animeren: de haat tegen wat het blad al jaren noemt „de zui len Veronica blijkt het opgetuigde oorlogsscheepje in de strijd tegen Hil versum, dat over land blijkbaar niet bereikbaar is. Als bij „De Telegraaf' gewoon, spreken de lezers een hartig woordje mee. Alle lezers van het blad blijken vurige bewonderaars van Veronica s calécharmes, hetgeen niet venvonder- lijk is. Zij blijken ook verguizers van de zuilen, wat ook niet verwondert. Dat echter de indruk gewekt wordt, dat alle Nederlandse radioluisteraars het met Veronica houden, is lichte lijk ven'elend, want het zou bescha mend zijn als dat waar was. Bijna iedereen weet gelukkig heter. Nie mand misgunt echter ..De Telegraaf het monopolie van V eronica-abon- nees. Laat het blad met die erken ning tevreden zijn. En die erkenning is al zo'n eer, dat wat minder preten tie een graag gegeven tegenprestatie is. dunkt ons. Nur Sie, Telegraaf. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" heb ik altijd een onrechtvaardige leuze gevonden inzoverre zij de jongelui uit het ver leden onevenredig belast in verband met het heden. En ik zou de jeugd van nü dan ook van harte willen toe roepen: „Laat je vooral niet pakken, want dan sta je straks voor schut". Immers na de dekolonisatie en coëxis tentie komen er weer andere moeilijk heden. Welke, weet vooralsnog nie mand, maar met des te meer reden kun je je er vast aan onttrekken. Wat niet weet, wat niet deert. En de meeste mensen moeten eerst gedeerd worden, vóór zij een poging tot weten gaan doen. Goed. Laten wjj het nu eens indivi dueel bekijken. Hoe langer je leeft, jeugd, hoe meer verleden je krijgt en hoe minder toekomst. Dat zit er nu eenmaal in. Laatst vernam ik uit be trouwbare bron dat Lucebert destijds verkenner is geweest. Ik moet je eer lijk zeggen, jeugd, dat ik daar nogal van stond te kijken. Eén ogenblik ove rigens maar. Want meteen daarna rea liseerde ik mjj de mogelijkheid van Lucebert als oubaas. De tussenfase alleen is belangrijk. En zijn wij dan niet allen padvinders? UTRECHT, 10 juli Met ingang van de cursus september 1962-1963 zijn als leerkrachten aan het Utrechts Conser vatorium benoemd: voor hoofdvak zang, de heer Theo Baylé; voor hoofdvak or gel, de heer Cor Kee: voor hoofdvak klarinet, de heer Jos d'Hondt en voor theoretische vakken, de heer Joep Strae- ser. /ommissaris H. J. Moll, chef van de Amsterdamse re cherche, vertelt. Er gaan over hem sterke, legenda rische verhalen. De sterkste ver telt hij zelf. En zij zijn waar. Hij doet het bijna fluisterend, heeft oog voor het detail, ziet een bijl onder een matras, een bloedspat op een rugpandje, een rafel aan een overigens onberispelijk jasje. Hij brengt desnoods de gruwe lijke ontknoping na een ontroe rende idylle. „Dat is griezelig" besluit hij dan. Hij heeft zijn taak bij de politie gedaan, de hoffelijke commissaris, in bin nen- en buitenland vermaard om zijn speurwerk bij roofoverval len, laffe of geraffineerde moor den, bij zedendelicten of schijn baar onoplosbare inbraken. Hij heeft een uitgebreide „kennissen kring onder de penoze-jongens. Ze erkennen hem als een waar dige „tegenpartij", wie ze met Nieuwjaar een kaartje sturen, liefst misleidend, en bij zijn af scheid op 15 juli even een „gé- zonde aftocht" wensen. Hij mag ze wel, de „schele Henkies", „de Dove", „Brandkasten Piet" „Manke Tinus" en andere sinis tere figuren met illustere namen. „Als ze maar bekennen". Menigeen heeft hy erby gelapt. Sommigen „om moethij in de loop der jaren meermalen. „Hij had geluk,3 P_ hij m ae t-uup oer jare» y „„iron" heet het. Commissaris Moll diept een paar verhalen op. „Grote aueen kent hij niet. Elke affaire, die hij behandelde ts voor Hem even prooVheeft evenveel herinneringen, details, mysterieuze en sruwehjke eiementen rty herinnert zich wel het uur, waarop hy toesloeg de omgeving, te geluiden, de sfeer, de temperatuur, maar met het jaar, de maand, de dop waarop. En hij vertelt van een rijke boer.uit Apeldoorn, die in koelen bloede werd vermoord. Van de dader wist hy alleen dat hy in de koude P*™£e eens op een verwarming in het Amstel Station zat. Soms hieip ht? ook een schillenboer uit Ouderkerk. De commissaris speurde maar vond met Er meldde zich een „helderziende". „We zetten die mensen buiten de deun Maar hij kwam terug. „Je hoeft de dader hier niet te lopen in Kerkrade". Der traditie getrouw negeerde ifc dit gratis advies. De volgende morgen werd de dader gegrepen. Hy sliep in een hooiberg m een Maastrichtse wijk", Hij vertelt verder. De rijke boer was een zonderling, leefde teruggetrokken en had alleen nog contact met een dominee. Deze vertrouwde hij toe: „Ik word in bed vermoord Onder zijn bed lagen een greep en een bijl. Iedere avond sloot hij zorgvuldig zijn slaapkamerdeur, met daarachter teilen en emmers. „Hij werd vermoord. Zy het niet m bed. Dat is griezelig mysterieus", zegt de commissaris. Hij is niet de tirannieke man, die „op zijn strepen staat en vanachter zijn bureau zijn onderhorigen dirigeert. Hy gaat mee op pad, by ty en ontij, en wordt geëerbiedigd. Men spreekt van „de rechercheur. Samen met de hoofdinspecteur Prakken, dia vorig jaar september van Amsterdam naar Zaandam werd overgeplaatst, heeft hy menig crimineel raadsel opgelost. De moord op Angelina Feenstra, op Bruno Colombo m het Amsterdamse Bos, de moord in de Leidsestraat. Na een steekpartij kwam hij te weten, dat de dader zijn jasje by een stomerij in een straatje achter het Paleis had ajgegeven. Het tras avond- Ogenblikkelijk ging hij naar de stoombaas toe en vroeg om de waslijst. De man had geen tijd. Hij luisterde geboeid naar de radio. Paul Vlaan deren. „Maak je niet ongerust", zei de commissaris, „met mij beleef je een andere Vlaanderen". Het jasje met de bloedspatten werd gevonden. De Vlaanderen-liefhebber trok wit weg. Hij was verrast. Hij heeft nog verhalen over moorden-zonder-lijk, vooral na de oorlog een „geliefde methode". Maar hij houdt erover op en citeert, hoffelijk glimlachend: „Laten we het kort maken, zei de beul. En het luik viel". Na zijn pensioen komt commissaris Moll in vaste dienst bij de Am- sterdamsche Bank. Na de vele fraudes en verduisteringen is de bank voor hem bekend terrein. Hij gaat er niet op een kamertje zitten, wachten tot het onmogelijke zal gebeuren. „Ik kom er alleen bij bruiloften en partijen". Achter zijn bureau zat hij zelden. Wanneer de misdaad luwde liet hij aan de hand van filmpjes de jonge rechercheurs de knepen van het vak zien. De journaallessen waren bij de vakmensen even populair als „Interpol calling" op de t.v. bij de leek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5