Regering in Spanje valt de Katholieke Actie aan Regime acht zich bedreigd door sociaal apostolaat M E Stripfiguren op toren Arnhems Eusebius Hollander leert IJsland paling vissen SPORTNIEUWS TERUG NAAR HET CONCORDAAT Nuntius geeft geen krimp 4-voudige werking... extea geneeskracht! Chefarine „4" Rumoer in Gelre's hoofdstad Rijk viswater op vakantie ontdekt CONRAD HILTON OP ZIJN PRAATSTOEL Kardinaal Bea naar Engeland Rupsenplaag Beiaardconcours Familiefeest ook op het HILTON HOTEL r Stortins;spercen- tage in de V.S. 50 (70) ',W J DINSDAG 10 JULI 1962 PAGINA 7 De koude, en soms ook zeer hete oorlog, die wordt ge voerd tussen de verschillen de organen van het Spaanse staatsgezag en de geledingen van de Katholieke Actie een oor log, die door de regering de laat ste weken is gevoerd op een wijze, die herinnert aan praktijken van landen, waar Kerkvervolging heerst heeft nu, zoals reeds lang werd verwacht, geleid tot een teruggrijpen op het Concor daat van 1953. Tussen de Heilige Stoel en de Spaanse regering zijn besprekingen begonnen over de uitleg van het artikel, dat de rechten van de Katholieke Actie omschrijft. In dat artikel wordt de organen van de Katholieke Actie een vrije ontplooiing van hun apostolische activiteit onder lei ding van de bisschoppen gegaran deerd. Activiteiten van andere aard zo staat er in de overeen komsten moeten binnen het raam blijven, dat door de alge mene wetgeving is vastgesteld. Spontaan begin Tegen paras bij Merauke Dorp in Australisch N.-Guinea protesteert bij Verenigde Naties Solitairen Duidelijke wenk Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. „Zootje" van 1500 life* s, r Honkballer Echobardo voorlopig geschorst Europese honkbalstrijd Van Deenen en Hetem scheidsrechters Atleten tegen sterke universiteit uit V.S. WERELDTITEL HANDBAL Amerikaanse golfcrack gooit hoge ogen Sportflitsen Regering geeft steun aan de effectenhandel (Van een correspondent) In een praktijk van bijna tien jaar had de Spaanse regering zich, zy het ook morrend en zonder haar kritische op- merkingen ooit helemaal te staken,^ tel kens in grote lijnen neergelegd bij de uitleg, die de kardinaal-primaat gaf in zjjn functie van voorzitter van de con ferentie van Spaanse bisschoppen en van geestelijk leidsman van de Katho lieke Actie. Die uitleg kwam hierop neer, dat de aan zijn zorg toevertrouw den principieel nooit een andere dan een zuiver apostolische activiteit ont plooiden en ook nooit ontplooid hadden. Dat de Spaanse regering een eind wilde maken aan deze onzekere toe stand en dat zij vastbesloten is een an- houding aan te nemen, die geba seerd zou moeten zijn op een uitleg van de Concordaatsbepalingen, die meer in overeenstemming is met haar eigen wensen, bleek uit een brief van de Spaanse minister van buitenlandse za ken, Castiella, aan de kardinaalprimaat. In die brief werd de Kerk om com mentaar gevraagd op beweringen in de buitenlandse pers. dat zij het was, die de toenmalige stakingen had uitgelokt. Deze brief vormde de inleiding tot een geconcentreerde aanval op de Katholie ke Actie, die namens de regering werd ondernomen door het ministerie van voorlichting. De K.A. werd ervan be schuldigd zich te mengen in sociale en politieke kwesties, die behoren tot de absolute en uitsluitende bevoegdheid van de staat," Verder werd haar ver weten maatschappelijke leerstellingen te propageren, die niet verenigbaar zjjn met de wetten van de staat. De regering wist heel goed, dat de stakingen, die als spontane loonstakin- gen waren begonnen, al weken in vol le gang waren, toen de beide bekend makingen kwamen \an de Katholieke Actie, waarin werd aangedrongen op een christelijke oplossing. De Katholie ke Actie achtte zich verplicht de arbei ders, die het spoor bijster waren ge raakt, in de geest van de christelijke natuurrechtelijke en maatschappelijke beginselen voor te lichten. De K.A. voelde zich nog extra ver plicht deze koers te volgen, omdat er, als gevolg van het door de regering ingestelde publikatieverbod, een alge mene verwarring was ontstaan. En ook bleek, dat de berichtgeving over de gebeurtenissen en wat nog er ger was het commentaar en de analyse uitsluitend geschiedde door de buitenlandse zenders, en dan nog wel in het bijzonder door de anti kerkelijke, communistische zender „Radio Pirenaica." Maar de woede van de regering werd niet alleen opgewekt door de beide bekendmakingen van de Kath. Actie. Tot zijn grote ergernis moest het regime vaststellen, hoe sterk de weerklank was, die de on der bescherming van het Concordaat staande voorlichting van enkele orga nen van de K.A. vond, ook in niet bij zonder kerkelijke en soms zelfs anti kerkelijke arbeiderskringen. De oplagen van deze blaadjes, die voorheen slechts door de leden werden gelezen, breidden zich de laatste NEW YORK, 10 juli (UPI) De Verenigde Naties hebben als een docu ment van de Veiligheidsraad een petitie Verspreid afkomstig van inwoners van Kavieng op het eiland New Ireland ten hoordoosten van Nieuw-Guinea. New Ireland behoort tot het door Australië bestuurde beheerschapsgebied op Nieuw-Guinea. De petitie, gericht aan de beheer- Jjchapsraad van de V.N. en op 29 juni "aar Port Moresby gezonden, luidt: i.Op een vertegenwoordigende zitting ah inwoners van Kavieng, waarbij 120 'bheemsen, is eenstemmig besloten, dat J!6 federale regering volle materiële en fybrele steun dient te geven aan het vaderlands bestuur tegen invasie van 'wderlands Nieuw-Guinea door Indone- J.Sche strijdkrachten. Het is onze me- pV»g, dat de geringe afstand tussen re- dYbte troepenlandingen en onze gebie- onze veiligheid m gevaar kan bren- f-b door infiltratie van een vijfde co- ?u,be. Met klem wordt verzocht, dat u hpl overwegen meer Australische troe- b in dit gebied te posteren". maanden met sprongen uit. Want in die blaadjes werden de belangen van de ar beiders behartigd en de arbeiders kon den daarin dingen lezen, die de rege ringspers zorgvuldig verzweeg of aan kleedde met de rhetoriek van haar pro paganda. Daartoe behoorden in de eerste plaats het toetsen van het loonstelsel aan de minimale levensvoorwaarden, analy ses van de maatschappelijke werkelijk heid, cjjfers over de verdeling van het maatschappelijk produkt, kritiek op on verdraaglijke instellingen en misstan den kortom, alles wat de arbeider moet weten om zijn legitieme rechten te kunnen verdedigen. Hier moest het regime, dat gevaren ziet opdoemen voor zijn hele politieke en maatschappelijke ordening, ingrijpen. Het zag daartoe geen ander middel dan de K.A. in het beklaagdenbankje te zet ten. De middelen, die daarvoor werden gebruikt, stelden alles, wat er vroeger was voorgevallen, in de schaduw. Zo dwongen de almachtige menners van de pers het nadrukkelijk katholieke dagblad ,,Ya" een artikel te publiceren, waarin met groot vertoon van theologi sche kennis werd uiteengezet, dat er binnen de Kerk een zekere marge van gedaehtenvrijheid bestaat en dat daar om uitlatingen van kerkelijke zijde over kwesties van het maatschappelijke en politieke leven bepaald niet algemeen verbindend zijn. Na aldus de „lerarende" van de „alleen maar menende" Kerk te heb ben gescheiden, betoogde het artikel verder, dat in een katholieke staat, die een Concordaat met de Heilige Stoel heeft gesloten, alleen de Rege ring uitmaakt, welke normen uit het ressort van het natuurrecht toegepast kunnen worden, en niet een paar hy- perverstandige kerkelijke solitairen. Bepaalde beginselen konden in een nog zo weinig gepacificeerd en geweld dadig land als Spanje maar beter in het idyllische rijk van de theorie blijven en het was zelfs „openlijk onrechtvaardig en illegaal" ze van toepassing te ver klaren op het hele Spaanse grondgebied. et nog scherpere wapens vocht de minister van handel. Hij be klom de hoogste tak van maat schappijbespiegeling om duide lijk te maken, dat iedere bemoeienis van onbevoegden met sociale problemen het gevaar zou doen ontstaan van een afglijden naar een filocommunistische „progressiviteit". Werkelijk apostolische activiteit zou zich moeten beperken, zo meende hij, tot het „wezenlijk reli gieuze". d.w.z. de „boventijdelijke ver langens". Voor wat de kwesties van aardse activiteit betrof, kwam het ef vooral op aan de mentaliteit te veran deren. Het katholieke blad „Ecclesia" voeg de de theologisch zo welbeslagen minis ter toe, dat hij niet op de hoogte was van de vraagstelling en dat ook een dove wel moest horen, wat hij uit naam van de regering eigenlijk wilde zeggen: „Terug in de sacristie en staak het so ciale apostolaat!" Nog veel bedenkelijker was de druk, die op de kranten werd uitgeoefend om berichten af te drukken, die duidelijk in strijd met de waarheid waren. Zo moes ten de kranten schrijven, dat HOAC en Katholieke Actie hadden deelgenomen aan het „verraderscongres in Miinchen" (het congres van de Europese beweging waar een Spaanse delegatie zich ver zoende met Spaanse ballingen), of schoon het de regering nauwkeurig he kend was, dat HOAC en Katholieke Ac tie met het congres niets te maken had den. In de provinciale pers was deze „ont dekking van het verraad" van de HOAC dagen achtereen goed voor de openings kop. In een pamflet protesteerde de ei genaar van een groot dagblad uit naam van een groep, die op precies dezelfde manier gediscrediteerd moest worden, tegen het geweld, waarmee de kranten to; het afdrukken van dergelijke leu gens werden geprest. Hij noemde deze afgedwongen ..berichtgeving" een „ru we en onzindelijke manoeuvre om arg list en leugen te mengen met zekere feiten. Precies op de dag, da+ oe strijd zijn hoogtepunt bereikte, verscheen de nieuw benoemde nuntius, mgr. Riberi. Slechts weinige uren voor zijn vliegreis naar Madrid had hij via de Vaticaanse radio het Spaanse volk toegesproken. Hij had de katholieken „in al hun geledingen" zijn bijzondere groeten doen toekomen. Was dat al duidelijk, en moeilijk anders te interpreteren dan als een wenk aan de Spaanse re gering, nog duidelijker werd hij, toen hij een paar dagen later de centrale leiding van de Katholieke Actie uit koos voor zijn eerste audiëntie. Daar bij betitelde hjj de Spaanse Katholie ke Actie als een „model naar de wen sen der Pausen". De kardinaal-primaat had in zijn ant woord aan de minister van buitenlandse zaken al laten weten, dat het niet meer dan logisch is, wanneer een zich katho liek noemende staat, in geval van een conflict met de wetten van de staat, „hervormt wat hervormd moet worden" d.w.z. zjjn wetten zo wijzigt, dat ze in overeenstemming geraken met de so ciale leer van de Kerk. Zo schijnt ook de Heilige Stoel niet bereid toe te zien, hoe de Spaanse Katholieke Actie wordt omlaag gehaald tot een niveau, dat niet meer overeenstemt met het „model vol gens de pauselijke wensen". (Adverte rtfie) Vier middelen in één iablet werken krachtiger zonder de maag van streek te makent BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 M y*' (Van onze correspondent) LANGEDIJK, 10 juli Enkele Hollanders, die vorig jaar hun vakantie op IJsland doorbrachten, ontdekten er by toeval een ontzaglijke palingryk- dom. Om de tijd wat te doden gingen zij wat vis sen in een van de vele meren langs de kust; in een minimum van tijd hadden zij met een ge brekkig fuikje dertig pond prachtige paling gevan gen. De paling lag er als het ware voor het grijpen. En de IJslanders wisten er nagenoeg niets van. Tot dusver werd de palingvisserij op IJsland praktisch niet beoefend. De fjordenmeren zijn er geen staatseigendom; ze zijn van de boeren, die aan hun vee de handen vol hebben en geen tijd hebben om te vissen. Maar nu is dat anders geworden. Het verhaal van de wonderbare palingvangst kwam naar Holland en de Monnikendammer pa- lingroker-importeur Steur zag er wel wat in. Hij dacht aan de koude Hol landse zomers, waarin de paling zich hier maar slecht laat vangen. Hij zag goud liggen in de kustmeren van IJsland; daar zat dikke paling, die er als het ware om smeek te gevangen te worden Maar de IJslandse vissers zijn zeevissers en hadden van paling geen kaas ge geten. De heer Steur zocht contact met de IJs landse autoriteiten en via de Noordhollandse Bond van Binnenvissers kwam men terecht bij de heer W. Siewertsen, die al een kwart eeuw de paling visserij beoefent in het Geestmerambacht. De uit nodiging op IJsland eens een kijkje te gaan nemen en de kansen voor de palingvisserij daar te be kijken, nam hij grif aan. Hij vertrok eind april er heen en kwam onlangs terug in Langedijk, na een verblijf van tien we- ken op IJsland. Daar had hij met de directeur van de kersvers opgerichte IJslandse vereniging van binnenvissers ruim 7600 km met de auto afgereisd langs de kustmeren en met het vliegtuig vloog hij met die directeur naar het 480 km van Reykjavik gelegen Lonsfjord, een prachtig viswater van nauwelijks twee meter diep De heer Siewertsen ziet wel brood in de IJsland se palingvisserij. Hij heeft in die tien weken de IJs landers geleerd, hoe zy met fuiken paling moeten vangen. Verschillende boe ren oefenen nu de paling- vissery uit als nevenbe- drijf. In drie dagen tijd, zo vertelde de heer Sie wertsen, werd uit een van die meren 1500 pond pa ling gevangen; in het Geestmerambacht heeft hij zelf een week nodig om er honderd pond uif te slaan. De palingvisserij op IJs land geschiedt er nu in coöperatief verband en met de steun van de IJs landse regering. Na voor lichting van de paling roker-importeur Steur uit Monnikendam werd in Hafnafjördur, dicht bij Reykjavik, een grote pa lingrokerij gesticht, waar twee Hollanders, die het vak kennen, de paling roken en fileren. Men ging ermee de IJslandse hotels langs om de gasten er een Hollandse delica tesse van IJslandse bodem voor te zetten. En ze heb ben ervan gesmuld, aldus de heer Siewertsen. Siewertsen wilde niet op IJsland blijven; het was er hem te stil en te eenzaam, al hebben de boeren dan ook telefoon en radio. Hij vindt het echter wel mooi op IJsland. Hij denkt erover volgend jaar met een man of zes geduren de het palingseizoen van mei tot en met sep tember naar IJsland te gaan om er paling te vissen. De boeren willen hun viswater niet ver pachten, maar Siewertsen stelt zich voor het met hen samen te doen. Hij denkt er met palingvissen zoveel te verdienen, dat hij de rest van het jaar rustig kan leven. De palingvisserij in het Geestmerambacht is, als daar straks de ruilver kaveling wordt uitge voerd, toch ten dode op geschreven. En de heer Steur uit Monnikendam hoopt heel wat gerookte paling uit IJsland naar Holland te importeren. (Van onze correspondent) ARNHEM, 9 juli. In Arnhem is plotseling verzet gerezen tegen het beeldhouwwerk op de gemeentelijke toren van de middeleeuwse Ned. Herv. Grote ot Eusebiuskerk. Het verzet is geopend door een artikel van ds. G. Ghr. Foeken in het weekblad „Her vormd Arnhem" en gevolgd door een protestbrief van de Ned. Chr. Vrou wenbond te Arnhem aan het college van B. en W., waarin overigens niet nader aangeduide maatregelen worden verlangd. Velen, die de verontwaardiging de len, geven daaraan lucht bij de bouw keet aan de voet van de kerk, waar hoofdopzichter A. Sehellevis de her bouw van de in 1944 verwoeste toren regelt. Het verzet richt zich tegen 28 figuren, die op 70 meter hoogte zijn aangebracht en die zijn ontleend aan de kunst uit de Walt Disney- en Maar ten Toonder studio's. Het zijn Ollie B. Bommel, Tom Poes, Wammes Wag gel en de Grote Boze Wolf. Zij zijn gemaakt door beeldhouwer Vreeling en steenhouwer Bruggeman. Het me rendeel van de 28 beelden is overigens van de hand van de vorig jaar ge storven beeldhouwer Eduard van Kui lenburg. Deze zou zich volgens ds. Foeken nimmer met de stripfiguren hebben kunnen verenigen. Niemand zou zich aan deze beel den uit de amusementsbranehe heb ben kunnen storen, wanneer de mo derne fotografie ze niet van 70 me ter hoogte naar beneden had ge haald, zo zeggen degenen die het al lemaal niet zo erg vinden, omdat ook de middeleeuwse beeldhouwers zich wel eens grapjes in steen ver oorloofden. Ds. Foeken ontkent dit. Zeker, zo meent hij, als er een type was in stad of dorp, bij wie de mensen zich er licht over verbaasden dat God ook zul ke kostgangers had, dan kon hij wel eens op een luchtboog gebeeldhouwd verschijnen als een zichtbaar woordje Gods voor de mensen en een gere nommeerd zondaar of zondares zag zag men ook wel ergens op een pilaar samen met de vele andere zondaren in de kerk. Dat konden zij en dat kon wijlen Eduard van Kuilenburg, maar dat kan Donald Duck niet. Hij wil het terecht niet kunnen. Bovendien zijn de gedrochten', verminkten, grapjassen en zondaren aan de kathedralen allemaal originele werken, uit steen gecreëerd door kunstenaars die hun tijd meebe leefden. Want de voorschriften van bisschop en kerkbouwmeesters lieten juist daar de vrije hand. Zij lieten zich niet inspireren door een strip over LONDEN, 10 juli (KNP) —Kardinaal Bea, hoofd van het Concilie-secretari aat voor de Christelijke Hereniging, brengt in augustus een bezoek aan Engeland, waar hij zal spreken over het Concilie. Kardinaal Bea word* ver gezeld van mgr. J. Willebrands, secre taris van het secretariaat voor de Christelijke Hereniging, die tevens een inleiding houdt. Mgr. Heenan, aarts bisschop van Liverpool en lid van het Secretariaat heeft kardinaal Bea en zijn secretaris uitgenodigd zulks te doen ten behoeve van de katholieke geestelijkheid van Engeland welke be gin augustus bijeenkomt in het studie huis der Jezuïeten in Heytrop College bij Oxford. Tachtig priesters uit heel Engeland en Wales nemen aan de con ferentie deel. Zondag 5 augustus zal kardinaal Bea een bezoek afleggen bij dr. Ramsey, aartsbisschop van Canterbury en pri maat van de Anglikaanse Kerk, die daags daarvoor teruggekomen zal zijn van een vierdaags bezoek aan Moskou. Volgens mededelingen van Anglikaanse zijde is dit bezoek van kardinaal Bea een beleefdheidsvisite. V. Conrad Hilton, de 74-jarige Amerikaanse hotelmagnaat, werd bij zijn aankomst op Schiphol maandag op fleurige wijze verwelkomd door de Haarlemse bloemen meisjes. Nog altijd is hij geneigd het bouwen Enkele der figuren van Walt Disney, zoals deze in de toren van de Eusebiuskerk in Arnhem zullen worden geplaatst. In de linkse figuur herkent men duidelijk Pluto de hond, die in verscheidene van Disney's tekenfilms figureerde. In het nieuwste van zijn hotelpalei zen heeft Conrad Hilton ons te woord gestaan. Na zijn aankomst op Schiphol had hij zich geïnstal leerd in de „presidentiële suite" op de bovenste verdieping. Een heerlijk maal had hij genoten, zei hy. Perso neelsleden had hij warm de hand ge drukt, hij had een uitvoerige rond gang gemaakt en geconstateerd dat Hilton-Amsterdam er éèn dag voor de opening magnifiek bij lag. Daarna was hij in de Halve Maan Bar rustig op ons toegelopen om ons vriendelijk te begroeten. „I teel fine", zei hij mei een bizarre, vertrokken grijnslach. De 74-jarige heer Hilton leek ver moeid en begon traag en met donker geronk te vertellen. Maar allengs ont popte hij zich als een praatgrage, ge zellige oude heer die er genoegen in schepte om van vroegste commerciële avonturen in het land van Texas ver slag te geven. De bruine ogen in ziin gelooid gezicht stonden bijwijlen heel trouwhartig. Er waren maar enkele momenten dat men hem herkende als een groot businessman, als 's werelds grootste hote'magnaat. die in vijftien naoorlogse jaren een imperium bouw de waarvan hii nu glimlacht: „Soms weet ik niet eens meer hoeveel hotels ik heb. Het zijn er om en nabij vijftig: bijna stuk voor stuk van superkaliber. Op de plannenlijst staan er nog een vijftiental die de komende jaren zullen worden geopend". Hij dronk niets en vertelde mhar. Onder zijn tafeltje schitterde een gouden polshorloge en spanden zijn handen zich in nerveuze kramphewe- gingen. Een tikkeltje doof toonde hjj zich, maar ook als hij wel de vraag had verstaan, slaagde hy er vaak in genoeglijk de kwestie te omzeilen. Zijn hotels draaien altijd goed, zei hy. In Porto Rico waren er in het begin wat moeilijkheden geweest maar dat was voorby. „Mr. Castro heeft i nCnba mijn hotel ingepikt", schoot hem nog te binnen, maar de heer Hilton zag er geen reden in om er rouwig over te zijn. „De mensen die geld in mijn hotels hebben gestopt, krijgen er goed geld voor terug", was zijn opvatting en hij kon van Amster dam en Rotterdam alleen maar aan nemen dat dit ook hier zal gebeuren. „De Nederlandse Hiltons zullen veel mensen aantrekken en het toerisme bevorderen. Wij brengen business". Gretig kwam hij met zijn hotelfilosofie op ee proppen. Een ketting van hotels over de gehele wereld zal het wereld verkeer bevorderen, het menselijk con tact aanwakkeren en vrede brengen. Mr. Hilton is hier ruim drie jaar geleden ook geweest om de contracten voor zijn Nederlandse hotels te teke nen. Wat nu in Amsterdam is verre zen, ontving zjjn hoogste lof, maar wij hadden ook niet verwacht dat hjj zich over zijn hotel in negatieve zin zou uit laten als daarvoor reden zou zijn. Wat naar zyn smaak 's werelds mooiste Hilton was? Hy koos Californië. Daar immers woont hij. Dat wil zeggen: de helft van het jaar, want gedurende de andere helft reist hij de Hiltonket- ting langs, van de ene presidentiële suite naar de andere, meestal met een stroom van invités in zijn spoor. (Advertentie, van hotels een gecompliceerde bezig heid te vinden, maar hij had zijn les sen langzamerhand wel geleerd sinds hij als jongeman zijn onaanzienlijke woonplaatsje San Antonio verliet om een paar centen te verdienen. In het begin was het niet zo voorspoedig ge gaan. Hij wilde in de olie en beproefde zjjn geluk in verscheidene „boom- towns", maar toen hij eenmaal de pijp leidingen in de grond had gestoken, kwam er geen olie, maar zout water uit. „Dat was myn grootste financi ële misslukking", zo antwoordde hy op een vraag van een onzer collega's. Hy had toen een bank willen kopen, een klein bankje met een kapitaal van 50.000 dollar. Van succesvolle olie vrienden kreeg hij geld te leen maar toen liet hij zijn plan varen en kocht voor het geld zijn eerste hotelletje. Dit was zo eenvoudig dat hij er op de dag van vandaag zeker zyn naam niet aan zou willen geven, maar hij bezit het dan ook allang niet meer. Hy vond het heerliik om dat alles nog eens op te halen en dan vervol gens het aantal bedden te noemen van zijn tegenwoordige hotels (waaronder het grootste: Chicago met 2800 bed den), maar dat alles heeft men al eerder kunnen lezen in zijn autobio grafie „Be my guest". Tot en met vrijdag zullen de klok ken van het Raadhuiscarillon de avondlijke rust van de radio- stad wederom verstoren: dan wordt namelijk voor de vierde maal het internationaal Beiaard concours gehouden in het kader van het Holland Festival, een evenement, dat mis schien wel de meest soeclfiek-Hol- landse manifestatie van dit feest kan worden genoemd. Van oudsher im mers hebben de klokken gebeierd over de Lage Landen, is het carillonspel verweven geweest met onze folklore en met het lief en leed van de burgerij van stad en land. De klokkengieters kunst heeft hier gebloeid, namen als Hemonv en Van Wou zijn tot ver over de landsgrenzen begrippen geworden. Het klimaat waarin het klokkenspel kan gedijen is geestelijk, politiek en economisch gezien niet altijd gunstig geweest: in tijden van oorlog, gods diensttwisten of materiële nood be steedde het volk er geen aandacht aan en werd de beiaarder in zijn taak als speelman weinig of niet geïnspireerd. Na de laatste wereldoorlog is er in ons land een aanzienlijke opbloei waar te nemen, er vormden zich bekwame klokkengieters en beiaardinstallateurs, vaklieden-klokkenisten en beiaardscho len die ook uit het buitenland leerlin gen a an fokken, en tenslotte een kern- kring van luisteraars die de concerten tijdens zomeravonden of tijdens de markturen op de pleinen met groeien de belangstelling volgen. Naast volksliedbewerkingen en ver antwoorde arrangementen van klas sieke muziek worden steeds meer ori ginele beiaardcomposities aan het re pertoire toegevoegd: de hedendaagse componisten experimenteren graag mt nieuwe klankmogelijkheden en worden hierin soms ook door speciale opdrachten aangemoedigd. Heel de dorpsgemeenschap van Den Dungen liep gisteren uit, toen gelijktijdig de weleerw. heer H. van Hedel zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg en boven dien de huwelijken inzegende van zijn zuster Lien met de heer Nico Siegers uit Haarsteeg en van zijn broer Henk met mej. Antoinet van Dijk uit Volkel. Hiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii' Een geweldige massa rupsen doet zich te goed aan de bomen langs rijksweg 26 van Utrecht naar Den Bosch. Bij miljoenen zitten de beesten in de bomen, vreten alle tak ken kaal en de bomen staan midden in de zomer dor en doods in het land schap. Vele automobilisten zetten on der Deil hun auto stil en kijken naar de hoge wilgebomen, die spierwit zijn, net of er sneeuw op gevallen is. Het is echter het spinsel, dat de rupsen om de bomen hebben gewonden. Op an dere plaatsen in de Betuwe en wel in Culemborg en Buurmalsen, worden de bomen op dezelfde manier door de rupsen verwoest. Waar al die miljoenen beestjes zo opeens vandaan gekomen zijn is niet bekend. Ook de heiningen, die onder de bomen staan, hebben hun deel van de rupsenvracht gekregen; miljoenen diertjes hebben zich op de betonnen palen ingesponnen en krioe len daar door elkaar. Leslie Caron, de even bekende als lief tallige filmster, past tijdens een bezoek aan Parijs in de salon van Guy Laroche een toilet, dat ze van plan is te dragen in een nieuwe film van René Clair „De vier waarheden", waarin ze samen met Charles Aznavour zal optreden. Reinaart de Vos, hoewei daarin nog heel wat meer menselijks over de Kerk en de kerkmensen stak dan in de mechanisch doorgedraaide Duck-in- dustrie. Wat thans op de toren gebeurt is naast het leven en dat is de dood steek voor de kunst. Een burgerlijke gemeente die dit goedkeurt staat er nog verder naast of accentueert dit pijnlijke feit nog sterker, aldus ds. Foeken. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 10 juli Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honk- balbond heeft speler Bobo Echobardo een voorlopige onvoorwaardelijke schor sing opgelegd. Zondag 1 juli sloeg de Haagse speler tijdens de wedstrijd StorksDe Volewijckers één der scheidsrechters een blauw oog. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 10 juli De heren P. van Deenen en J. C. Hetem zijn als scheidsrechters aangewezen voor het toernooi om het Europese honkbalkam pioenschap, dat van 21 tot en met 29 juli in Amsterdam wordt gehouden. De heren E. H. van Tuyl en H. J. C. Schotel zullen als reserve fungeren. DEN HAAG, 10 juli Een Neder landse heren atletiekploeg krijgt zater dag 21 juli op de Rotterdamse NENY- TO sintelbaan een unieke kans zich te meten met een sterk Ameri kaans universiteits team. De ploeg van de Brigham Youth University maakt namelijk in juli en augustus een trip d >or Europa, waarbij Finland, Noor wegen, Duitsland, België, Oostenrijk Frankrijk, Engeland en ons land wor den aangedaan. BOEKAREST. 10 juli Voor de hal ve finales in het toernooi om het we reldkampioenschap handbal voor da mes hebben zich geklasseerd titelhou der Tsjecho-Slewakij en Rusland uit groep A, Denemarken en Hongarije uit groep B en Roemenië en Joegoslavië voor groep C. TROON 10 juli Sam Snead, de 40- jarige Amerikaanse golfcrack, scoorde een prachtige 69, waarmee hjj met de schot Eric Brown, die tot eenzelfde score kwam, na de eerste dag op kop gaat. De Nederlanders Gerard de Wit en Roesink bleven op de links van Troon ver achter bij San Snead. Ge rard de Wit kwam tot een score van 82, Roesink tot 83. De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren werden gespeeld voor de water- polocompetitie van de KNZB. luiden in de heren Hoofdklasse: ZianDZV 5-2. In de eerste klasse A: NereusGZC 4- 3. De drievoudige Olympische kampioen Wilma Ward-Rudolph zegevierde na een afwezigheid van zes maanden, tijdens nationale kampioenschappen op de 100 yards in 10.6 sec. C? WASHINGTON, 10 juli De Ame rikaanse regering heeft haar eerste stap gedaan om de effectenhandel nieuw leven in te blazen, door het verplichte bedrag in contanten voor de aankoop van aandelen op krediet te verlagen. De Federal Keseive Board bepaaiae dat het percentage niet hoger dan 50 pet. behoeft te zyn en niet meer zo als thans 70 pet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7