mw^^ï Prinsessen in het nauw Senaat gaat akkoord met begroting Nieuw-Guinea Opmerkelijke uitspraak van mr. Toxopeus over onware Indonesische propaganda REAAL RITMEESTER Goede ervaringen met proefapparaat MILITAIREN LESSEN OP EEN „RIJ-EDUCATOR" BONN velt vonnis over dr. Wolfgang Frankel Procureur-generaal verzweeg zijn verleden in de nazi-tijd SMAAKT PRINSESSEN GOED ■ff H.B.B. Voordelen: Geen angst meer voor Softenon die ontbrak er nog aan Kunstdiefstallen in Londen Chaotische toestand bij opening hotel in Paramaribo Prof. Van Dooren rector in Tilburg in de nieuwe prijsklasse van 25 ct. IJ rookt er weer goed van! lage kosten snelle rijvaardigheid ontlasting van de weg HET EINDEXAMEN VAN CALS Wachtend op de uitslag Man gedood door vallende muur WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA 11 -.i ap. 1 xV BELEGGINGSDEPOT Aandelen én obligaties in de juiste verhouding. Juist nu van groot belang! De reis van de prinsessen Irene en Margriet in het zonnige Suriname voert van het ene interessante onder deel naar het andere. In het plaatsje Domburg laten de prin sessen, zoals de bovenste foto toont, zich de klappermelk goed smaken. Op de middelste foto zijn zij, met een sjaal op het hoofd en met de schoenen uit, gefotografeerd tijdens hun be zoek aan de moskee van de Hidayat Ahle Sunnath Wal Ja- hiaat in Parimaribo. Tenslotte hog een foto uit Domburg: de Indianen tonen de prinsessen hun aanhankelijkheid. PARAMARIBO, 11 juli. Gisteren hebben de prinsessen Irene en Mar griet te zien gekregen wat er de laat ste jaren zo al voor de opbouw van Suriname is gedaan en welke projec ten nog zullen worden uitgevoerd. Op het kantoor van het Surinaams plan bureau gaf de Surinaamse minister van Opbouw 's ochtends een korte uit leg van het tienjarenplan. In aanslui ting hierop volgde een rondrit langs enkele tienjarenplan-projecten. De route was zodanig gekozen, dat speciaal die gedeelten van Paramari bo werden bezocht, waar de prinses sen nog niet waren geweest, waardoor ook deze inwoners de gelegenheid kre gen om de beide prinsessen toe te juichen. De belangstelling was ook gis teren zo groot, dat opnieuw van een „triomftocht" kon worden gesproken. Later in de morgen werd in Para maribo het nieuwe Surinaamse toeris tenhotel Torarica officieel door prin ses Irene geopend. Door de overwel digende belangstelling verliep de ope ning anders dan de organisatoren zich dat hadden gedacht. Niet alleen, dat het bij de ingang van het hotel zwart van de mensen zag, ook in het hotel zelf dromden ontelbare aanwezigen samen om de gebeurtenissen van dichtbij mee te maken. Na de aan komst van de hoge bezoeksters ont stond er een dusdanig gedrang, dat het gevolg geen kans kreeg in de nabij heid van de prinsessen te blijven en het gebeuren verder op een afstand moest volgen. Onder de velen, die met fotocame ra's rondliepen warm talrijke Ameri kaanse toeristen en journalisten, die door de Amerikaanse Condadogroep, die het beheer over het hotel zal voe ren, waren uitgenodigd. Zij probeer den het plaatje van hun leven te ma. ken, waarvoor zij zich naar voren drongen, het daarmee voor de prin sessen onmogelijk makend om de rondgang door het hotel volgens sche ma te laten verlopen. Het gevolg der prinsessen was over het gebeurde niet erg te spre ken doch de hoteldirectie merkte la- koniek op: „We hadden vandaag een enorme belangstelling. Laten we ho pen dat dit zo blijft". TILBURG, 11 juli Het curatorium van de katholieke economische hoge school heeft prof. dr. F. J. P. van Dooren benoemd tot rector-magnificus voor het studiejaar 19621963 en prof. dr. C. F. Scheffer tot secretaris van de senaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 11 juli Op het vrtf algemene verwijt van de Eerste Kamer, dat de regering bij haar ontwikkelings plannen voor Nieuw-Guinea de realiteit niet in het oog houdt, hebben minister Toxopeus en staatssecretaris Bot gister avond geantwoord, dat het juist wel van realiteit getuigt, wanneer deze ontwik keling zo snel mogelijk wordt voortge zet. De bewindslieden waren verder b(j de behandeling van de Nieuw-Guineabe- groting zeer terughoudend omdat, zoals minister Toxopeus zei, „uitspraken, ook al gaan zij over interne beleidslijnen, in het buitenlands beleid allerlei gevolgen kunnen hebben". De bewindslieden zou den er zelfs de voorkeur aan hebben gegeven, indien t'e Eerste Kamer geen debat over de Nieuw-Guineabegroting zou hebben gehouden, ook al omdat „iedere uitspraak in deze Kamer inter nationaal gunstig of ongunstig een rol kan gaan spelen". Wel sprak de minister de hoop uit, dat men er in zal slagen met Indonesië tot een vreedza me en bevredigende regeling te komen. De minister en de staatssecretaris ontkenden, dat in Nieuw-Guinea een uit gesproken anti-Indonesische voorlich ting zou worden gegeven en dat pro- Inaonesische groeperingen zouden wor den „onderdrukt". Het gouvernement neemt natuurlijk wel maatregelen, wan neer deze groeperingen zich aan sub versieve activiteiten te buiten zouden gaan. Staatssecretaris Bot voegde hier aan toe, dat op allerlei manieren wordt getracht de bevolking van Nieuw-Gui nea op de hoogte te nouden van inter nationale ontwikkelingen, ook al vol trekken deze zich in een zeer snel tem po. Het is de regering niet mogelijk ge bleken het wetsontwerp, dat aan het bedrijfsleven in Nieuw-Guinea de no dige garanties moet geven tegen poli tieke risico's, nog voor het reces van de Tweede Kamer in te dienen. In tussen wordt echter in Nieuw-Guinea al gewerkt aan voorbereidende maat regelen, zodat da garantie direct na de aanvaarding van het wetsontwerp kan ingaan. Staatssecretaris Bot zei ook, dat in overleg met het gouvernement, de pers agentschappen en de plaatselijke ambte naren-correspondenten wordt getracht de berichtgeving vanuit Nieuw-Guinea te laten verzorgen door „echte" journaj listen. De figuur van.de ambtenaar, die tevens als correspondent optreedt, was in rustiger tijden al geen gelukkige fi guur, maar de bezwaren zijn des te gro ter nu er in Nieuw-Guinea een „kleine oorlog" woedt (de uitdrukking kwam van de P.v.d.A.-senator Thomassen). De bewindslieden betreuren het, dat de overeenkomst voor politieke samen werking tussen Australië en Nieuw-Gui nea bij de ontwikkeling van Nieuw-Gui nea door „gebrek aan animo" van de zijde van Australië niet voldoende kon worden gerealiseerd. Minister Toxopeus deed nog de op merkelijke uitspraak, dat hij het werke lijk betreurt, dat Indonesië zulke volko men onware propaganda tot de Papoea bevolking richt, dat de onjuistheid van deze verhalen door die bevolking kan worden geconstateerd. In het verband van het betoog kon deze uitspraak niet anders worden verstaan, dan dat de mi nister het slechte effect van deze propa ganda voor de verhoudingen tussen In donesië en de Papoeabevolking betreurt. De begroting werd z.h.s. aangenomen, met alleen de communisten tegen. DJAKARTA gens een Vol- tenaar van het In- 11 juli (Reuter) hoofdamb donesische ministerie van Verbindingen, Suharto, zijn in Nederlands Nieuw-Gui nea door middel van parachutes radio telegrafisten en -telefonisten, alsmede P. T. T.-technici neergelaten. Op een persconferentie waarop hij dit bekend maakte zeide hij voorts, dat nog 136 andere PTT-mensen beschikbaar zijn om op elk ogenblik te worden ingezet. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN, 10 juli De kans is groot, dat het aantal militaire leswa- gens die in diverse steden opereren, in de toekomst sterk zal verminderen, om dat een deel van de instructie binnens kamers kan worden gegeven. Bij de mi litaire rij- en tractieschool te Eindho ven de „kweekschool" voor instruc teurs en examinatoren heeft men namelijk dusdanig gunstige ervaringen opgedaan met een experimentele ,,rij- educator", dat besloten is een prototype te bouwen. Als de verdere proefnemin gen met dit toestel gunstig uitvallen, zal mogelijk tot serieproduktie worden overgegaan en zullen tal van militaire rijlessen „in besloten kring" worden ge geven. Het apparaat is ontwikkeld door de Amsterdamse uitvinder Chr. van den Berg, die er van 1956 af aan gewerki heeft. Toen hij het project doo' gebre: aan financiën niet verder kon doorzet ten, heeft hij van Defensie de kans ge kregen het experimentele toestel af te bouwen. De leerling die in de bestuur derscabine van de machine aan het werl. gaat, kan zich niet alleen natuurgetrouw oefenen in de behandeling van de be dieningsorganen, maar ook in het rij den op de openbare weg. Hii heeft nl. een tv-scherm voor zich, waarop de wegsituaties geprojecteerd worden die zich voordoen aan de speelgoedauto wel ke in een aangrenzend vertrek op route gaat door een maquette, zodra de leer ling op het gaspedaal drukt. Bij de overbrenging van het beeld wordt ge bruik gemaakt van speciale televisie-ap- paratuur. In de experimentele educator is liet beeld tamelijk duister, maar de televisieapparatuur is inmiddels zo ver- beterd, dat het prototype een helder beeld zal leveren. Alleen de beeldhoek is be- pekt en de chauffeur heeft geen ach teruitkijkspiegel, waardoor „bijzondere- verrichtingen" zoals het achterwaarts parkeren in file niet geoefend kunnen worden. Het gebruik van de rtj-educator bete kent niet alleen een ontlasting van de wegen, maar ook en vooral een gewel dige kostenbesparing. Gebleken is nl. dat de leerlingen na 7% uur oefenen met de machine even ver gevorderd waren als degenen die 19 uur in een voertuig op de weg hadden gelest, waarbij niet minder dan 259 km waren Verreden. De educator heeft het voor deel, dat men er zich op kan oefenen in de behandeling van de bedienings organen, zonder dat men daarbij tevens op de wegsituaties hoeft te letten. De leerlingen hebben het voertuig daardoor vlugger in hun macht. Ze rijden in het algemeen ook voorzichtiger: bi) het na deren van kruisingen blijken ze links en rechts de straten in te kijken alvorens verder te rijden, omdat de educator hen door het beperkte beeld tot deze methode gedwongen heeft. De heer Van den Berg, die op de educator patent heeft gekregen in Ne derland en het heeft gevraagd in diverse andere Westeuropese landen en Ameri ka, zal zich nu ook gaan werpen op andere toepassingen. Allereerst zal hp een experimentele tank-rij-educator gaan maken. Dat is tamelijk gemakke lijk, omdat een tankbestuurder toch niet achteruit kan kijken en ook maar een smal beeldveld heeft Bij oefeningen in tankbesturing zal het verschil in kosten tussen echt proefrijden en oefenen op een educator enorm groot zijn. Zodra Philips apparatuur kan leveren voor kleurentelevisie, komen er nog veel méér mogelijkheden, b.v. voor het oefe nen van piloten en machinisten. Op het ogenblik kan men alleen „droogvliegen' met instrumenten; als men kleurentele visie heeft en dus verschil kan zien tus sen een betonbaan en grasmatten, kan men ook visuele oefeningen houden. Het zelfde geldt voor treinbestuurders, die rode en groene seinen moeten onder scheiden. DEN BOSCH, 11 juli Het natio naal bestuur van de katholieke jeugd- be "eging voor jongens „Jong Neder land", heeft tot hoofdcommissaris be noemd de heer J. W. Dinjens uit Nij megen. Hij volgt de heer A. Th. P. Mi- chels uit Eindhoven op. De uitvinder van de „rij-educator", de heer Chr. van den Berg, als leerling autobestuurder met de commandant van de rij- en tractieschool te Eindhoven, kolonel R- O. van Manen. De helm van de bestuurder is met de projector verbon den. Daardoor wordt als de chauffeur zijn hoofd wendt, de beeldhoek veranderd. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 11 juli De Westduitse procu reur-generaal en hoogste openbare aan klager bij het bondsgerechtshof in Karls ruhe, dr. Wolfgang Frankel die deze hoge functie eerst op 22 maart van dit jaar aanvaardde kan niet gehand haafd blijven als zodanig. Op voorstel van de Westduitse minister van justitie, dr. Wolfgang Stammberger „de man van mijn keuze", zei hij bij de ambts aanvaarding van dr. Frankel zal het kabinet in Bonn vandaag beslissen de procureur-generaal te ontslaan. De minister heeft dr. Frankel giste ren reeds van zijn besluit op de hoog te gesteld, dat hij heeft genomen in overeenstemming met en op advies van de parlementaire commissie van onderzoek, die de echtheid heeft on derzocht van de voor dr. Frankel be lastende documenten, die de Oostduit- se communisten de Westduitse justi tie ter beschikking hadden gesteld. Dr. Frankel heeft toegegeven, dat het daarin vervatte belastende materiaal echt was en op enkèle zijn handschrift herkend. Het materiaal betrof dr. Frankels juridische verleden als lid van het par ket van het „Reichsgericht" in Leipzig, waar hij er over te beslissen had of zware vonnissen (enkele malen de dood straf) moesten worden vernietigd op grond van de geringheid der veroordeel de misdaden (.plundering tijdens een luchtaanval, diefstal van een rijwiel, omgang tussen een Joodse jongen en een christenmeisje etc.) Dr. Frankel heeft van de hem daarbij geboden gele genheid mild te zijn geen gebruik ge maakt en in de meeste gevallen de doodvonnissen bevestigd, in één geval zelfs omdat hij de veroordeelde een waar deloos individu achtte. Het merkwaardigste van alles is, dat dr. Frankel zich blijkbaar niet heeft gerekend tot de „belaste juristen", de rechters en officieren-van-justitie die Hitiers terreur-justitie zonder bedenken hadden gediend. Deze hadden tot 1 juli de kans om vrijwillig en met behoud van pensioen ontslag uit de Westduitse rechterlijke macht te nemen. Honderd drieënveertig rechters en officieren-van justitie, die nog bij de rechterlijke macht dienden, hebben op grond van hun werk voor de Hitler-justitie van deze gele genheid gebruik gemaakt. (Advertentie Keizersgracht 706 Amsterdam (Van onze correspondent) HEERENVEEN, 11 juli. De 65- jarige heer A. van der Heide is gis termiddag door een vallende muur ge troffen. Hij werd daarbij zo ernstig ge wond, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. De man was bezig op de Schans stenen te bikken bij een oude boerderij in afbraak. Door tot nog toe onbekende oorzaak stortte plotse ling een van de buitenmuren van de boerderij in. Japan Het ledental van de Japanse communistische partij is gestegen van 10.000 in 1959 tot ongeveer 90.000 thans, aldus een mededeling van de Japanse veiligheidsdienst (Rtr (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 juli Er bestaat geen gevaar, dat het slaap- en kalme ringsmiddel Softenon vla buurlanden nog tot ons land doordringt. Het mid del is in de omringende landen even eens uit de handel genomen en de fa- brikage ervan stopgezet. Dit heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid meegedeeld in antwoord op vragen van de katholieke Tweede-Ka merleden mej. Nolte en de heer De Vreeze. Bovendien werden begin december van het vorig jaar, aldus de bewinds man, alle EEG-partners door het Bun- desministerium fur Gesundheitswesen in in Bonn gewaarschuwd tegen de geva ren van het middel. De regering heeft daarom geen stappen ondernomen en overweegt ook niet deze te doen. Over het zoekraken van Softenonta- bletten in Rotterdam deelt minister Veldkamp mee, dat er bij het vervoer naar een vuilverbrandingsplaats enige op onverklaarbare wijze op straat zijn terecht gekomen. Deze zijn bij de poli tie ingeleverd. Het gebeurde moet vol gens de bewindsman worden toege schreven aan een ongelukkig toeval. Hij zegt daarom geen oordeel te kunnen ge ven over de oorzaak van en de ver antwoordelijkheid voor de gemaakte fout. (Advertentie) haïvki^DEN, 11 juli In de afgelopen lietr z^n uit het O'Hanamuseum in tiB Londense district Mayfair, vijfender- vf ®chiiderijen ter waarde van onge- *tol6n miljoen gulden ge- Van6 ,daders waren aan de achterzijde C het museum op het dak geklom- ,waarna ZÜ een deur forceerden "et gebouw binnendrongen. l5?3 weken geleden werden uit het t\vaa,(re-museum, eveneens in Mayfair, tW1, schilderijen gestolen, waaronder doeken van I-icasso, acht van De- li 'een van Matisse en een van Renoir. 0nkervan' ter waarde van omstreeks doo'vjnn gulden, werden de vorige maand tew de politie teruggevonden, na een tohische tip.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11