Aantrekkelijk zomer programma speeltuin jeugd voor Allerhande evenementen zijn voor gezamenlijke rekening van tuinen Centraal voetbaltoernooi en instructieve bustochten Blinde leerling haalt met glans zijn eindexamen Agenda voor Haarlem en omgeving „ST.-LUCAS" UIT ODESSA AXI 13000 Meevallende beurs Huisvesting voor r.-k. detailschool aan de Dreef OP HET MENDEL COLLEGE De beurs vandaag: WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA 3 HAARLEM, 11 juli De grote vakantie voor de lagere school jeugd ligt weer in het verschiet. Voor de ouders valt het bepaald niet mee de kinderen zes tot zeven weken „aangenaam" bezig te houden, zodat de grote vakantie door veel ouders met enige zorg tegemoet gezien wordt. Maar gelukkig zijn daar de speeltuinen, die in een ver heugend groot aantal in Haarlem en omstreken duizenden kinderen elke dag de gelegenheid bieden zich te vermaken. Daarbij komt, dat het langzamerhand een traditie is geworden, dat de besturen van de katholieke en neutrale speeltuinen voor de lange zomervakantie een aantrekkelijk en gevarieerd programma opstellen. Een dezer dagen zal een uitstekend verzorgd boekje verschijnen van de Haar lemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, waarin het volledige programma is opgenomen van de twaalf katholieke speeltuinen, die onder de zorg van deze vereniging ressorteren. Onder meer zal het boekje verzonden worden naar alle r.k. lagere scholen in Haarlem en omstreken, zodat onderwijzers en hoofden zich van de jeugd- vakantie-activiteiten op de hoogte kunnen stellen. Zoals elk jaar hebben de katholieke speeltuinen ook weer enkele evenementen voor gezamenlijke rekening genomen: een hengelwedstrijd, een feest middag in het Openluchttheater van Bloemendaal, een Centraal Voetbaltoernooi en verschillende ruilbeurzen. In nog groter verband 0o'k dit jaar zal de jeugd weer kunnen meedoen aan de zogenaamde straatteken namelijk in samenwerking met het Haarlemse Speeltuin Verbond en de Haarlemse Raad voor de Jeugd zijn er voorts nog aller hande attracties georganiseerd. Behalve de activiteiten in en rond onze stad gaan enkele honderden kinderen, zowel onder auspiciën van de Katholieke Vereniging voor het Gezin en het Haarlems Speeltuin Verbond met medewerking van de Raad voor de Jeugd -een week op kamp in Epe, Blaricum, Noordwijk en andere plaat sen in Nederland. Eigen programma's Speelgoed Keiler Macdonald Zijlstraat 56 Telefoon 11828 Vierjarige cursus nu verzekerd Aanrijding Westelijke Randweg Bromfietser gewond bij botsing Films Muziek Diversen Gabaret T entoonsteliingen Th. Verhoeven jubileert PBNA-examens De hengelwedstrijd voor de gezamen lijke katholieke sp.eeltuinen is op woens dag 1 augustus, aan de Ringvaart bij Vijfhuizen. Alle kinderen kunnen aan deze viswedstrijd meedoen. Zij komen 's morgens vroeg bij elkaar op de speel tuin „Kindervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat en gaan dan met ver- verschillende bussen naar de plaats waar het festijn plaats heeft. Van te voren is door enkele bestuursleden van tuinen on der leiding van de heer E. Geus het „par cours" uitgezet. Van half tien tot half twaalf kunnen de jongens en meisjes hun visjes verschalken en voor degenen, die de mooiste en de grootste vangen, zijn natuurlijk fraaie prijzen. Die worden tegen half een op „Kindervreugd" uit gereikt. De reis terug naar de speeltuin gaat weer per bus. Een week later, op woensdag 8 augus tus, vindt het tweede gezamenlijke eve nement plaats. In het Openluchttheater treedt dan op het toneelgezelschap „Spe lenderwijs" uit Den Haag, dat onder leiding van Carla Flink het sprookje „Kiekeboe" op de planken zal brengen. Het is een aardig verhaal, waarin men sen en „dieren" voorkomen en waar de kinderen ongetwijfeld van zullen genie ten. Wandelend gaat de jeugd naar Bloemendaal. In het Bloemendaalse Bos zullen zelf meegebrachte boterhammen worden verorberd en na de voorstelling in het theater gaan de kinderen met een dertigtal bussen weer huiswaarts. Na tuurlijk zijn er dit jaar ook weer de ruilbeurzen, die nog steeds bij de jeugd in de smaak schijnen te vallen. Ver woede verzamelaars kunnen op de zater dagen 4, 11 en 18 augustus met hun sui kerzakjes, postzegels en sigarenbandjes in vijf verschillende tuinen terecht. Niet leden van katholieke speeltuinen kun nen op deze dagen eveneens aan het ruilen slaan. Zaterdag 11 augustus gaan de jongens van de tuinen voetballen. Op deze dag wordt namelijk het Centraal Voetbal- tournooi georganiseerd, op het voetbal veld naast „Kindervreugd" aan de God fried van Bouillonstraat. Twee elftallen van elke tuin kunnen aan dit kampioen schap van de katholieke Haarlemse speeltuinen meedoen en de deelnemers mogen niet jonger dan tien en niet ouder dan dertien jaar zijn. Om vijf uur is de feestelijke prijsuitreiking. Het veld zal fraai worden versierd. Even aantrekkelijk zijn ook de „eigen" programma's van de verschillende tui nen; zij getuigen van veel originaliteit en beogen in veel gevallen de kinderen tijdens de vacantie op prettige wijze wat algemene ontwikkeling bij te brengen. Een voorbeeld daavan zijn de instructie ve bustochten, die de speeltuinen „Don Bosco", „Hof van Eden", „Burcht ter Cleeff", „Jong Leven" en „Dartele Jeugd" organiseren. Maandag 13 augustus bren gen beide eerstgenoemde tuinen een be zoek aan Schiphol, Artis en de stad Amsterdam. Maandag 6 augustus gaat „Burcht ter Cleeff" met haar leden naar de Efteling en Kaatsheuvel en donderdag de zestiiende naar het Spoorwegmuseum in Utrecht en de radio-studio's in Hil versum. Ook „Jong Leven" in Parkwijk maakt twee excursies en wel donderdag 16 augustus naar de werkpaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem - het bezoek wordt in groepen 's morgens er. 's middags gebracht - en zaterdag 18 augustus naar het Legermuseum in Leiden. Woensdag 25 juli gaan de jongens en meisjes van „Noordervreugd" en „Dar tele Jeugd" samen een bezoek brengen aan de marine-basis in Den Helder. De hele dag zullen zij daar te gast zijn, ze varen de zee op en er zullen in de loop van de middag enkele interessante films worden vertoond. Vrijdag 24 augustus gaan beide speeltuinen weer samen op stap. Op die dag maken zij een zwerf tocht per bus door Noordholland. Op deze tocht zullen ook de polders niet worden vergeten. Twee tuinen hebben ook voor de sport een plaatsje is hun programma in geruimd. Zo hebben de kinderen van „Kindervreugd" op woensdag 22, don derdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 augustus een sportdag, waarop vrijwel alle takken van sport te beoefenen zul len zijn. Deelname staat open voor alle leeftijdsgroepen en het terrein zal tij- wedstrijden. De finale van de wedstrijden wordt gehouden op de binnenplaats van de Stadsdoelen. dens de „sportweek" gezellig versierd zijn. Natuurlijk zijn er ook prijzen te winnen. Ruim vijftig volwassenen bie den op deze dagen een - vrijwillige - helpende hand. De kinderen van „Noor dervreugd" zullen op de zaterdagen 28 juli, 4 en 18 augustus 's middags worden verrast met judo demonstraties en „Zaanoord" organiseert vrijdag 3 au gustus voor de groteren 's middags een fietspuzzlerit, waarvan het parcours ook buiten Haarlem zal lopen. Verschillende opdrachten zullen de deelnemers moe ten uitvoeren. Fraaie prijzen zijn er te winnen. Voor alle meisjes van „Jong Leven" is er op donderdag 2 augustus een poppenshow. Zo mooi mogelijk zul len enkele tientallen poppen moeten worden aangekleed; dezelfde tuin orga niseert zaterdag 25 augustus een skel terwedstrijd, waarin het niet aan span ning zal ontbreken. Attracties apart vormen de activiteiten, die in samenwerking met het Haarlemse speeltuin Verbond en de Raad voor de Jeugd worden georganiseerd. De voor naamste hiervan zijn wel de speel-instuif „Kijken en Doen" op de binnenplaats van de Stadsdoelen in de week van 20 tot en met 25 augustus, de inrichting van een „Jongensdorp" op het terrein van de tot jeugdhuis ingerichte boerderij aan de Vondelweg in Haarlem Noord, een speurtocht door de Kennemerduinen en de vertoning van de Olympiadefilm in het Rembrandt-theater. Bovendien on der auspiciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd elke dag een ploeg van medewerkers met materiaal naar een stadswijk, waar het dan de hele dag met straattekenwedstrijden, film, poppenspe len en een ganzebordspel „feest" is. Zo zal elke stadswijk éénmaal aan de beurt zijn. Met het oog op de speelinstuif in de Stadsdoelen, waar gespeeld en ge knutseld zal worden, vraagt de Haar lemse Raad voor de Jeugd de ouders om bruikbaar speelgoed. Met open armen zal men op de Kleine Houtweg 47 een en ander in ontvangst nemen. De kinderen van Schalkwijk, die nog niet de beschikking over een eigen speeltuin hebben, kunnen gebruik ma ken van de tuin aan de Buitenrustbrug. Natuurlijk kunnen zij meedoen aan de gezamenlijke tuin-activiteiten. Onlangs is in dit afgelegen stadsdeel de stichting „Schalkwijk voor sport en muziek in het leven geroepen, dat zich ook occu peert met de vacantie-activiteiten voor de lagere schooljeugd. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiii Het zal de jeugd tijdens de verschillende vakantie-activiteiten even goed smaken als vorig jaar (Advertentie) Maakt U morgenavond nog even vrij voor onze Hoenson verwarmingsshow? HAARLEM, 11 juliMet ingang van het nieuwe schooljaar in septem ber, zal de katholieke detailhandelsdag school „Francesco Bernardone" in Haarlem de beschikking krijgen over twee barakken van het voormalige meisjeslyceum Sancta Maria aan de Dreef. Er komen daarin vier klas lokalen, een tekenlokaal, een kamer voor de directeur en een spreekkamer. De klaslokalen aan de Koningstein- straat blijven gehandhaafd. Als gevolg van deze uitbreiding is de volledige vierjarige cursus van de school ver zekerd. De detailhandelsdagschool begint het nieuwe schooljaar met ongeveer hon derddertig leerlingen, die verdeeld zijn over drie eerste klassen en drie tweede klassen. De nieuwe cursus -de tweede sinds de opening van de school begin september vorig jaar - telt ongeveer drieënzestig leerlingen, die voor het merendeel van buiten Haarlem afkom stig zijn. De meest zuidelijke leerlingen komen uit Leiden, de meest noorde lijke uit Den Helder. Ook het leraren korps is uitgebreid. In september zul len er negen leraren in dienst zijn en twee administratieve krachten. Aan de school wordt eveneens met ingang van september een groot aan tal middenstandscursussen verbonden, zoals een erkende middenstandsavond- cursus, een etaleer- en lettertekencur sus, een bedrijfseconomische cursus onder auspiciën van het hoofdbestuur van de katholieke Middenstandsbond, een cursus machineschrijven en cur sussen Engels, Duits en Frans voor de detailhandel. HAARLEM, 11 juli Rond kwart voor drie gistermiddag kwamen op het kruispunt Westelijke Randweg-Leidse- vaart twee vrachtauto's met elkaar in botsing. De bestuurders liepen geen lc'iel op. De beide auto's werden be schadigd. De 28-jarige chauffeur-verko per uit Haarlem reed op de Leidse- vaart in de richting Haarlem en ver leende geen voorrang aan een vracht auto op de voorrangsweg. Een 40-jari- ge chauffeur uit Bolsward werd er de dupe van. Een deel van de lading kis ten kwam op straat terecht. een keer bij elkaar om van eikaars ervaringen te leren. In bepaalde opzichten was hef pio nierswerk dat zij moesten doen. Zo gaf vooral het boekhouden veel pro blemen omdat het moeilijk is zich zon der voorbeelden ipet het balans ma ken vertrouwd te raken. Maar dat is toch gelukt, want daarvan getuigt de 9 voor boekhouden op de puntenljjst. Voor Paul Kneppers is het nog niet gedaan met studeren. In september gaat hij samen met twee andere ex- pupillen van Grave in Nijmegen stude ren aan de Universiteit. Ook dat vindt hij heel gewoon. Er is trouwens al eens eerder een blinde afgestudeerd in Nijmegen en enkele anderen studeren daar nog. Hij heeeft zijn keus laten vallen op de studie in de rechten. Daar voor moet hij zich eerst een jaar in het latijn bekwamen. Tijdens de diploma-uitreiking in de aula wenste de rector hem alle suc ces toe met zijn studie in Nijmegen. Hij dankte het leraren-corps voor hun aanpassingsvermogen in dit bijzondere geval. Hij verzekerde Paul Kneppers dat men hem in de toekomst op het Mendel College zou missen wegens zijn opgewektheid. Ook de maatschappe lijk werkster van het Blinden Instituut in Grave, mejuffrouw Suerink, dankte de leraren voor hun werk. Zij onder streepte de dankbaarheid door het over handigen van een kist sigaren. Paul zelf hoopt in de komende dagen nu de studie voorbij is, weer eens te kunnen gaan zwemmen. Door de studie en het slechte weer is er dat de laatste tijd dikwijls bij ingeschoten. (AdeirUnMt) ZANDVOORT, 11 juli In de Halte straat in Zandvoort is gisterenmiddag een vrachtwagen tegen een bromfiet ser gereden. De bromfietser, de 59-ja- rige expeditieknecht J. P. M. uit Haar- Lm, iep lichte snijwonden op en werd, nadat hij in Zandvoort was verbonden, naar de Mariastichting gebracht. Zijn bromfiets werd licht beschadigd. CINEMA PALACE: De Comancheros, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Duivelsspel, 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Do. 2, 7 en 9.15 uur: De volmaakte overval, 18 jaar. LIDO: Morgen zijn zij volwassen, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: From here to Eternity, volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De musketier van de koning, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: De rebel van Austin, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: A summer place, (Zij waren nog geen twintig), strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Porgy and Bess, 14 jaar. 8.15 uur, t/m do. Donderdag 12 juli Nieuwe Kerk. 8 uur: Concert voor orgel en orkest door het N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends en Wim van Beek, orgel. Mede werking verleent Herman Krebbers, viool. Openluchttheater. 8.15 uur: Concert door The Dutch Swing College Band. Grote of St. Bavo Kerk. 4 uur: Orgel concert door Siegfried Reda en Cor Kee. - Woensdag 11 juli Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraadsver gadering. „Adam en Eva", Raamsingel 5. Iedere avond 8—12 uur. Waag-taveerne, Damstraat. Cobl Schreyer, gitaar, en het poppentheater Merlyn. v.a. 8 uur, iedere avond. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur. Zondag 1—5 uur. Bovendien van 14 juli t/m 16 september iedere avond van half negen tot half elf uur avondopenstelling (kaarslicht, klas sieke muziek). Teyler's Museum: Expositie van Italiaanse tekeningen in Nederlands bezit. Dagelijks 10—5 uur. ZZondag 1—5 uur. (Tot 22 juli). Vishal, Grote Markt: Keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem. Dagelijks van 10—5 uur. Zondag van 1—5 uur. (Tot 29 juli). Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.305 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen 25 uur. Museum „Het Huis van Looy", Kleme Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage lijks van 105 uur. Zondag van 15 uur. (Tot 30 september). Kunstzaal „In 't Goede üur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplem: Ten toonstelling van tekeningen van Ives Heude, gedurende de maand juli. Dage lijks van 106 uur en van 810 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 41: Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner. Dage lijks van 9—5 uur. Ma., wo. en vrij. van 6—8 ur. (Tot 21 juli). Cruquiusmnseum. Haarlemmermeer: Histo rische stoommachines, watermolens enz. Dagelijks van 9—12.30 en van 1.30—5 uur. Zondag van 10—5 uur. Rector pater V. Hutjens feliciteert zijn beste leerling, de blinde Paul Kneppers, met het behalen van zijn einddiploma h.b.s.-A. HEEMSTEDE, 10 juli Donderdag 12 juli is de heer Th. J. H. Verhoeven uit Heemstede vijfentwintig jaar in dienst van de N.V. Hollandsche Draad en Kabelfabrieken in Amsterdam. Hij is thans directeur van deze vennoot schap en hoofd van de administratie ve afdelingen. De heer Verhoeven zal 's middags in het ICC-paviljoen in het Vondelpark te Amsterdam van drie tot half zes recipiëren. AMSTERDAM, 11 juli In aanmer king genomen het feit, dat Wall Street na de vaste opening tegen het slot door winstnemingen werd gedrukt, viel de stemming aan de Amsterdamse beurs vanmiddag erg mee. Wel waren de in ternationale fondsen uiteraard lager dan gisteren, maar niettemin noteerden zij merendeels boven pariteit New York. In de diverse hoeken werd een betrekke lijk geanimeerde affaire waargenomen, vooral in de hoek van AKU. Ook dit fonds opende iets lager, maar begon daarna een krachtige opwaartse rich ting in te zetten, waardoor in het eerste halfuur van de markt een koerswinst van 7 pnt. werd bereikt. In de overige afdelingen was het zeer kalm, terwijl bijvoorbeeld voor de cultuurwaarden merendeels lagere noteringen tot stand kwamen, o.a. voor HVA, die 3 pnt. moest prijsgeven. Vorig opening 4 V2 Ned. 1960 4;i Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert. Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez Unilever W ilton-Fyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. Pi, KL.M. Kou. Ned. Stoomb. Mij K.P.M. Stoomv. Mij. NederL v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned Scheepv. Unie Interunie Robeeo Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 1 2Va Amsterdam '56 II 21 i Amsterdam '56 III 2(2 Amsterdam '59 2',2 Rotterdam '57 Alb Heyn K1 obi. Slot 100', i 977s 96A 96 106& 342 10712 360% 251 741 136.5C 448 810 320 626 351V4 530 168.51. 150.50 432 611% 132.80 121% 127 52.20 138:... 130 1233* 112 248 123 123% 126.50 106 114% 364 Vanavond om tien voor negen komen op Schiphol de drie „Russische" schilderijen van Frans Hals aan, die de komende weken de grote Frans Halstentoonstelling in Haarlem zul len sieren. Onze foto toont het schilderij „Sint Lucas", een uitzon derlijk gegeven voor Frans Hals. Enkele jaren geleden werd dit werk ontdekt door mevrouw I. Lin- nik, die er in 1959 voor het eerst over publiceerde. Het schilderij, dat omstreeks 1625 door Frans Hals geschilderd werd, hangt tegenwoor dig in het museum in Odessa. HAARLEM, 12 juli Geslaagd voor Asp. Elektrotechnisch Opzichter (sterk stroomtechniek) tweede deel: J. W. M. Rem te Santpoort. Elektrotechnisch Op zichter, alg. gedeelte: J. V. van de Swaluw te Haarlem, C. J. Zoon te Santpoort, C. M. Kunis te Haarlem. Elektrotechnisch Opzichter (sterk stroomtechniek) M. G. Spaan te Sant poort. Asp. Elektrotechnisch Opzichter (zwakstroomtechniek) tweede deel: H. F. van Hartingsveldt te Lisse. HAARLEM, 11 juli Gistermiddag bleek Paul Kneppers van de 30 exa men-kandidaten van het Mendel Colle ge de beste resultaten behaald te heb ben. Daarmee leverde hij een uitzonder lijke prestatie omdat hij de beste cij fers haalde ondanks de handicap van zijn blindheid. Bij de uitreiking van de diploma's HBS-A brak de rector van het College, pater drs. V. Hutjens o.e.s.a., met de gewoonte om Paul Kneppers als een gewone leerling te behandelen door hem alle lof toe te zwaaien voor zijn mooie resultaten. Hij verzekerde hem dat hij de punten vol komen verdiend had. Paul Kneppers zelf vond het hele maal niet zo buitengewoon. Toen hü tijdens zijn militaire diensttijd een oog kwaal had opgelopen en na verloop van tijd niets meer kon zien, nam hij het besluit om een middelbare oplei ding te gaan volgen. Voor zijn dienst tijd had hij al MULO A en B gehaald. Zo kwam hij als 26-jarige weer in de schoolbanken en werd daar door zijn veel jongere klasgenoten volledig aan vaard. „Ik heb het prachtig gevonden, dat de leraren en de jongens in de klas me nooit als een buitengewoon iemand hebben beschouwd. Ik heb met alles gewoon mee kunnen doen Ook met de dingen buiten school, zoals feestjes enz.™' Met behulp van band recorders, een braille-machine en een schrijfmachine heeft hij de laatste twee klassen van de HBS gevolgd. De brail le-machine gaf in het begin wel wat lawaai in de klas, maar iedereen wen de er aan. Als bepaalde boeken niet in braille-schrift bestonden, heeft hij ze van de band af geleerd. Zo gebeurde het ook met zijn aantekeningen. Zijn opgaven werkte hij op de schrijfma chine uit. Ook tijdens proefwerken gebruikte hij de schrijfmachine, in de klas of in een apart lokaaltje. De hoge type-machine op de bank zou jmmers zwakke broeders kunnen verleiden tot spieken. „Het prettige was wel, dat je een instituut achter je had staan", vertel de Paul Kneppers. Hij bedoelde het Blinden Instituut in Grave, waar hij drie maanden is geweest om vertrouwd te raken met de braille-machine. Daar kon hij samen met de twaalf andere blinden die een middelbare opleiding volgen, boetten lenen en advies krij gen. Ook kon hij boeken en bandjes le nen in Den Haag en Amsterdam. De twaalf leerlingen kwamen ieder jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3