Kamer pro en contra prijs- beheersing landbouwgronden Vele fracties verdeeld Belastingbetaling vergde afgelopen week veel geld Examens KUIFJE IN TIBET DE PELSJAGER Alfredo MOORD in de Apollokliniek DAGPUZZLE ..REAL POLITIK" VAN Pr. VONDELING WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Meer ruimte op de geldmarkt verivacht Russische schakers voor Olympiade Afscheid van Louis van Gasteren WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA 4 Voldoende steun? Reuzenzwaai Hero... veruit favoriet! Benoemingen Mill Hill DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY doot HERCÉ Wij moeten, yoor de dvond vd/t an de roet v<in die berg komen en dar op een goed beschut plekje onze tent ops/ddn on eOue- w&t... ik krijg er sti/ddn genoeg an Nu w dekten tv ij kier dl drie ddgen op ket moment oldtdie duivelse Migoe zo vrj Zd/ zjn je ket puntje an zjn neus te idten zien Zonder te rekenen ddt. Gezegende bliksem keeftge zegd het oog Herinner je ddt, kdpitein ket oog an de snuit an de jdk En het ts ddt oog ddt wj in de gdten moeten kou den Geduid, kdpitein GeduldWij kunnen zo honderd enzeven jddr mdchten En dis men ddn nog 'n lekker pijpje kon roken Mddr neen, ddt deükdte beestje keeft nddr het schijnt een gevoe lige neus..Mddr ik zeg je... BRIC DE NOORMAN 4. Als Thorfinn vertrokken is met de opdracht, klaarheid te brengen in de verdwijning der twee dienaren, herneemt ook voor Eric het dage lijks leven zijn gewone loop. Veel is er tijdens zijn afwezigheid niet ver anderd en samen met zijn zoon Erwin kan hij zich op zijn gemak van zijn taken kwijten. Er heerst nu rust en welvaart in zijn rijk en op hun lange tochten in de omgeving merken zij bij herhaling, hoe goed de bevolking hun gezind is. „Je bent veranderd, Erwin," zegt Eric tot zijn zoon, wanneer hij ziet, hoe deze joviaal de groet van een landman be antwoordt. „Een paar jaar geleden zou je er gewoon niet aan hebben gedacht zö'n eenvoudige boer te groeten." „Eenvoudige prins groet eenvoudige boer, dat is alles," grinnikt Erwin. „Hij en ik doen allebei ons best, nietwaar? Overigens vraag ik mij af, waar Thorfinn blijft. Hij had allang terug kunnen zijn." Eric knikt. De verwikkelingen om de twee dienaren in Gunlaug zijn door de bezigheden der laatste maan den geheel op de achtergrond geraakt. Maar inderdaad, Thorfinn keert niet terug. De zomer loopt ten einde, de eerste vroege sneeuw valt, doch Thorfinn komt niet opdagen. KERESGELLER door MARTIN MONS "7 9 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 juli Te Tweede Kamer heeft een lange avondvergade ring gewijd aan het wetsontwerp van minister Marijnen tot wijziging van de pachtwet. De beraadslagingen worden gecombineerd met de behandeling van het initiatiefvoorstel van dr. Vondeling (P.v.d.A.). Beiden beogen precies het tegenovergestelde. De minister wil de prijsbeheersing voor landbouwgronden, die in 1958 als tijdelijk was aanvaard, nu geheel volgens de opzet afschaffen. Zijn socialistische voorganger, die zijn politieke leven lang voor prijsbeheer sing heeft geijverd, heeft daartegenover een voorstel ingediend om prijsbeheer sing blijvend te maken. Dit is na een fundamentele wijziging, toen bleek dat het te veel weerstanden opriep, ver anderd in het voorstel van een nieuwe verlenging met vijf jaar tot 1 januari 1968. Op het allerlaatste ogenblik is in een mondeling overleg met de regering nog getracht om de wet vervreemding landbouwgronden alsnog door de mi nister te doen verlengen tot 1 januari 1966. Op een weigering van dat ver zoek hebben de Kamerleden, die dit beogen, een amendement aan de mi nister voorgelegd op het wetsontwerp tot wijziging van de pachtwet. Daarin werd wederom de datum van 1 januari 1966 in verband met de prijsbeheersing genoemd. Minister Martinen heeft ook deze poging afgewezen en gezegd, dat men zulks alleen door een initiatief voorstel zou kunnen bereiken. Op dat punt heeft hij dr. Vondeling dus al gelijk gegeven. De minister aanvaardt echter geenszins het uitgangspunt van de socialist en zijn fractie, dat de prijs beheersing voor landbouwgronden (nog) niet gemist kan worden. Dit bleek reeds uit enkele interrupties, die mr. Marijnen plaatste tijdens de eerste ronde van het debat, waarbij ook uit andere fracties steun voor het uitgangspunt van dr. Vondeling kwam opdagen. Of die steun zo groot is, dat de minister geen meerder heid zal kunnen krijgen, was van nacht nog moeilijk te overzien. Al leen de AR en de SGP staan geheel achter hem. Verdeeld zijn de KVP, de CH en de WD. Men kan wel aannemen, dat de grootste meerder heden in de laatste drie fracties hem zullen steunen. Of dit alles de 75 plus 1 zal opleveren, is echter nog niet zeker. Er is de laatste jaren geen zaak geweest, waarover zo emotioneel is gesproken als deze, vond de heer Mellema, die namens de voorstanders van afschaffing van prijsbeheersing in de CH sprak. Later kwam de heer Kikkert (CH) met argumenten contra. Eenzelfde tegenspraak was er bij woordvoerders van de KVP. De heer Droessen verdedigde het laten verval len van de prijsbeheersing met de bekende argumenten: er moet einde lijk een eind komen aan de verstar ring bij het grondgebruik. Wie een stuk grond voor intensieve cultuur wil ko pen, mag daar gerust wat meer voor betalen. De hele wet is eigenlijk een farce omdat meer dan negentig pro cent van de verkopen aan iedere con trole ontsnapt. De positie van de pach ter zou echter volgens dr. Droessen nog verder versterkt kunnen worden wanneer hij het recht krijgt tot ver lenging van de pacht bij gebrek aan voldoende krediet om het land te kun nen kopen. De heer Engelbertink (KVP) daarentegen ziet geen grond- verstarring optreden en verwierp het argument, dat er door het streven naar vergroting van bedrijven niet zo veel vraag naar landbouwgrond meer zou kunnen ontstaan. De gevestigde en ook de onteigende boeren hebben juist wel behoefte aan grond, zo meent hij. Mr. van Rijckevorsel (KVP) onder steunde dit betoog wel enigszins, maar bleef voorzichtig bij het afwegen van voor- en nadelen. Hij herinnerde aan de verrassende reuzenzwaai van de heer Vondeling, die van blijvend naar tijdelijk handhaven van de prijsbeheer sing is overgegaan. Hij vroeg hem categorisch: Wil u nu van prijsbeheer sing helemaal af of niet. De indiener van het initiatiefvoorstel zal vanavond zijn mening geven, nog voordat minis ter Marijnen de Kamer gaat antwoor den. Voor de AR sprak mr. Biesheuvel, die de zwaai van dr. Vondeling een stukje Real Politik" noemde. Hij wees erop, dat de prijsstijging voor grond slechts beperkte gevolgen heeft voor de kostprijzen, en hij is er voor, dat wij de risico's van af schaffing van prijsbeheersing nu maar eens aanvaarden in het ver trouwen op het bedrijfseconomisch inzicht van onze boeren en tuinders. Hij vindt een versterking van de positie van de pachter, die de minis ter thans voorstaat, een aantrekke lijke kant van de zaak. Voor de WD sprak de heer Den Hartog, die wel in beginsel een tegen stander van prijsbeheersing is, rftaar Advertentie) Die plezierige Hero-pauzel Die verrukkelij'ke zonnige zomerse dranken. Hero heeft het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat ook bij u Hero veruit favoriet is. Hero is met niets te vergelijken... dat proeft u immers zo! Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. 4 helemaal üw smaak AMSTERDAM, 11 juli Door de te- rugkeer van bankbiljetten is de char- tale circulatie, blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 9 juli, gedaald met 109 min tot 5323 min. Deze toevloed van middelen konden de banken goed gebruiken, daar het beta lingsverkeer met het rijk 162 min aan de markt onttrok, waardoor het saldo van het rijk steeg tot 459 min. Ge noemde grote onttrekking vindt haar oorzaak voor een belangrijk deel in de betaling van niet-kohierbelastingén. De banken blijken voor 55 min de viezen aan de centrale bank te hebben overgedragen. Hierdoor steeg de goud en deviezenvoorraad tot 6398 min, waarvan ongewijzigd f 5698 min aan goud. Van de rekening „andere ingeze tenen" kwam 23 min in de markt, waarna deze rekening 188 min be loopt. De rekening „voorschotten" is van 8 min tot 10 min gestegen. Toch bedroeg het bedrag aan opgenomen voorschotten 4 min, daar dit bedrag aan voorschotten een post van ruim 2 min bevatte, waarover de Neder- landsche Bank het volgende meedeelt: „de belening, welke in 1932 met het toenmalige Nederlandsch-Indië was ge sloten tot een bedrag van 76.424.500, liep als gevolg van de jaarlijkse aflos singen terug tot 18.447.275 in 1956. Sindsdien is de dienst door de staat voor zijn rekening genomen krachtens een gestelde garantie. Het restant, zijn de 2.635.325. heeft de staat op 7 juli 1962 afgelost". Het tegoed van de banken nam met f 8 min toe tot f 778 min. De geld markt is niet aan de ruime kant. De •ggeldrente bleef ongewijzigd, twee procent. Geldkringen verwachten voor de komende dagen een ruimere geld markt. De stand van het schatkistpapier was op 9 juli als volgt: schatkistenpromes sen 820.000.000 (2 juh 820.000.000) en schatkistbiljetten 2.407.979.200 (2 juli f2.399.879.000). u> I 1000 Activa: Goud Buiten! vord "oud en deviezen Buit betaalmldd Vord buitenl guld Wiss in disc Wiss gekocht Voonch rek cri Voorsch Rijk Nederl. munten Diverse rek. Passiva: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi Bank in Net Saldi ander' in, eze' Saldi buit circ bl Saldi and niet-tna Saldi butt gelds Diverse rek Nederl. schatk. pap bult. circul. banken Mant1 ill door de staat tn -'rculatie gebracht Tot goud en dev W v conv dev nett. Percentage goud en deviezen foe icbtlng: (1) waarvan uit hoofde liq. bilat. ak koorden 2/7 9/7 5.679.555 5.697.555 769.079 812.368 294 286 9.421 10.421 11.528 8.374 347.255 347.255 7.650 9.8333 20.045 20.075 24.000 7.979 5.431.548 5.322.699 297.629 459.201 770.775 778.401 211.154 188.323 110.468 100.945 8.819 7.577 14.305 14.313 42.882 43.373 200 200 64.512 64.516 8.342.557 6.397.595 755.068 798.341 94.47 94.73 zich zijn stem nog voor wil behouden. Daarentegen bleek mr. Berkhouwer (VVD), met ervaring als advocaat bij de boerenstand, een uitgesproken voor stander van vr'jj prijsvorming. Voor de PvdA verdedigden de heren Egas en Vredeling het „tijdelijk" van de prijsbeheersing, zoals dr. Vondeling voorstaat. Dc laatste werd in de Ka mer door de bodes, die aan de minis terstafel verversingen plegen aan te bieden, op dezelfde manier behandeld en kreeg zijn kopje koffie op zijn plaats in de fract5 van de PvdA. Hij ontleende dit recht aan het feit, dat hij als indiener van een initiatief- ontwerp optrad. DEN HAAG, li juli Geslaagd voor het door de Nederlandse federatie van makelaars in onroerende goederen af genomen examens ter verkrijging van het diploma „makelaardij in onroeren de goederen" de heren: O. Barneveld, Bennekom; A. Bayense. Delft: F. Bra- mer, Zwolle; J. Broning. Apeldoorn; C. Burger, Alkmaar; P. Draaqer, Terwol- de: A. van Driel, Oud-Beqerland; I. Geertman en J. van Gerwen, Eindho ven; J. Hartog, Bunschoten; C. van Holten, Eist, (Gld.); W. Hommes, Utrecht; J. van 't Hooft, Arnhem; B. Jacobs, Apeldoorn; C. Janus. Zwanen berg; P. Kieft, IJmuiden; J. Koel, Koog a.d. Zaan; D. Kroes, Eist (gld); A. Marren, Laren (NH); J van Na huis, Putten: J. Peters, Amstelveen; o. Pols, Rijswijk; J. de Pijper, Utrecht: G. Slettenhaar, vVageningen; B. Smit, Epe; J. Smit, Amstelveen: H. Tak, Voorburg; H. van Triest, Haarlem; J. v. d. Vecht, Rotterdam: J. Veldhuis, Middelburg; J. van Vessem, Valkens- waard; J. Voogd, Weesp; E. van Waas dijk, Voorburg; A. Winkler, Haarlem. J. v. d. Hoek, J. Hoppenbrouwer, C. v. d. Kaaij, G. van Kooij, C. Toet, B. Vermeulen, C. de Vries, B v d. Zijde, Den Haag; J. de Borst, C. Bronkhorst, J. Christiani, P. Havik, A. Hoff-Goes- sens, H, van Leuven, R. Post, J. de Ridder, J. van Veen, E. v. d. Vennen A. Vis er J. v. d. Wel. Amsterdam. LEIDEN, 11 juli Rijksuniversiteit doet. rechten: L. Galenkamp, Den Haag; J. Schoen, Alkmaar; R. v. Rand- wijck, Oegstgeest en C. van Hemert tot Dimgshof, Nijmegen. Doet. godgeleerd heid: J. van Rossum, Winterswijk. Kand. Psychol.: mej. H. de Jongh, Aerdenhout en de heren: H. Noe; J. Wortman, Leiden: S. Bakker, Voor burg en M. Koornstra, Monster. Doet ex. psychol.: mevr. M. Weeda-Jean- selme. Den Haag en de heer J. Mojik (cum laude), Rijswijk. Kand. ex. wqs- beg.: mevr. C. Zeqlmans van Emmie- hoven-Dessaur, (cum laude) Scheve- ningen. Doet. ex. Engels mej. E. Kloos terhuis, Den Haag. Doet. ex. klass. lett L. Saldien, Den Haag. Doet. ex. sociol: mej. J. Halbertsma Huis ter Heide en de heren P. Baesjon, Den Haag, J. Ham, Schiedam en J. Korporaal, Den Haag. Kand. ex. Pedagog.: B. Swa- nenburg, Leiden. Doet. ex. 2e ged. ge- neesk.: P. Bettink, Den Haag, I. Hi- dayat. Leiden: F. Hohmann, Leiden; M. Ollock, (USA), G. Schatborn, Rot terdam; H. van Waveren, Den Helder en R. Zaadnoordtjk, Oegstgeest. Semi- artsex.: J. Gorree, Den Haag; Oei King Tien, Oegstgeest; Y. Stelma, Bloemendaal; H. Tjong Joe Wai, Lei den. Artsex.mevr. CL Voorhuis-Heir- ma.. Den Haag en de heren E. Nieu- wendijk, Meppel en H. Pomes, Leiden. AMSTERDAM, 11 lull Universi teit doet. psycholmej. D. King, mevr. H. van Hessen-Freud en de heren D. Fillis, J. Peeck en L. Wilde, Amster dam. Doet. ex. aardrijksk.: R. Beker, A. Berkman, A. Jaarsma, Amsterdam en J. v.d.Hout, Den Haag. Kand. soc. aardrijkskunde: de dames F. de Nie Haarlem, J. de Wit en de heren W Evenhuis, J. Koelemeijer, Amsterdam en W. Schoor, Den Haag. Doet. ex. econ. L. Samson, Amsterdam. ROSENDAAL, 11 juli (KNP) De algemene overste van Mill Hill, heeft de volgende benoemingen bekend ge maakt voor de missies van: 2 Kuching (Serav/ak): fathers J. Muh- ren.Volendam en D. Marcus, Halfweg. Nieuw Zeeland: broeder J van Dijk, Achterveld: Rawalpindi «Pakistan': fathers H. Bruin, Zuid-Scharwoude en J. Tool, Bowikarspel; Kampala (Oe ganda): fathers M. Kaanders, Eindho ven, J. Nielen, Wormerveer, H. Kup- pers, Heythuysen en broeder H. Pikke- maat, Lattrop; Basankusu (Congo); fathers W. Hoenderboom Zieuwent, P Spanjers, Herpen, N. Wiingaards, Nij megen en broeder P. Vos, Laren, (N.H.); Philippijnen: fathers C. Breed, Nijmegen en H. Hienkens, Amsterdam; Bu -i (Kameroen): father P. Leliveld, Noorden: Jesselton ,(N. Borneo): fathers G. Goes, Hilversum en St. van Hasselt, Roosendaal; Nellore (Zuid-In- dia father J. Loor.en, rteusej en broe der H. de By, Amsterdam: Kisjmu (Kenya): fathers F. Wessels, Gronin gen, C. Buckens, Oude Molen: S. ".d. Gulik. Lutjebroek; J, de Heer, Rotter dam en broeder P. Terheggen, Ant- -rp~n; Totoro (Oeganda): fathers G. 110 Copyrighl Casferman -1 i Jii mr0«* PIB COPENHAGlN MOCO Bennaars, Roosendaal; C. Rothweiier, Lisse en broeders C. Brandsen, Groote broek en G. Bouwhuis, Heino; Kashmir father J. Borst, Ursem; Ngong (Ken ya1 father A Voshaar, Mander en broeder J. Vossen, Weert; Miri (Sera- wak): father J. Lammert, Oss. Voor de huizen en colleges te Roosen daal: fathers J. Burgman, Hengelo-O. en R. v. Eyndhoven, Bergen op Zoom en broeder Th Brugman, Amsterdam; Tilburg: father's A. Kurstjens, Tegilen, F, Roltslag Arnhem; F. Ros, Gronin gen en J. Vjjn Bergen-N.H.; Hoorn: father S. Pannekeet, Schagen; Haelen: father J. Vesters, Sneek en broeders H. Rooyakkers, Gerwen en P. Schure, Maastricht; Vrijland-Oosterbeek: father J. Hartering, (jlft; Antwerpen: fathers A. Liebrand, Den Bosch en W. Lamers, Roermond; Freshfield (Engeland): broeder A, Redegeid, Boskoop; Burn Hall (Engeland): father A. Vley, Rot terdam en broeder A Melchers, Mirns; Freshford (Ierland): father J. Boerak ker, Leiden en broeder A. Kuis, Uit huizen. MOSKOU, 11 juli. De Russische Schaakbond heeft het team bekendge maakt dat Rusland zal vertegenwoordi gen op de Schaakolympiade, die op 15 september in Bulgarije begint. Het team bestaat uit wereldkampioen Bot- winnik, de winnaar van het kandidaten toernooi Petrosjan, de nationale kampi oen Spassky en de grootmeesters Keres, Gelier, Ta1 en Kortsjnoj. MOSKOU, 11 juli. De aanvullende tweekamp tussen de Russische schakers Keres en Geiler, om uit te maken wie recht heeft op directe plaatsing in het eerstvolgende kandidatentoernooi, zal op 10 augustus beginnen en bestaan uit acht partjjen. Beide schakers eindigden bij het onlangs gehouden kandidatentoer nooi gelijk op de tweede plaats. BU een onbeslist zullen de coëfficiënten van Curacao, die iets voordeliger waren voor Geiler, in aanmerking worden ge nomen. DEN HAAG, 11 juli Prins Bern- hard is gistermiddag 'an het vliegveld Soesterberg vertrokken voor een drie daags bezoek aan Bern, waar hij de vergadering van de Fédération eques- tre internationale zal bUwonen 19 Sinds die jeugd valt de mensheid voor Jean Baptiste Saleminq uiteen in twee helften, de mensen, die zUn als de kwelgeesten van de speelplaats en de anderen. De eerste groep is verreweg de grootste. Hendrika had daar ook toe behoord, maar hU had dat te laat geweten. O, al die dingen die nog gedaan moesten worden. Een gewoon overlUden was al erg, maar een moord...! Jean Baptiste Saleminq heeft het gevoel dat deze moord de situatie oneindig delicaat maakt, dat een fout of zelfs een vergissing, ook de kleinste, funest zou kunnen zijn. Misschien is het beter mijn heer Donderwinkel te vragen alles te regelen. Maar dan zouden de mensen weer kunnen zeggen dat hq geen piëteit toonde tegenover zijn dode vrouw. De mensen zouden trouwens toch al genoeg zeggen. Die ellendige scène juist op de dag van haar opname... „Maar Amon dan toch, schaam je Amon," ver maant Jean Baptiste de Siamees, die de gelegenheid schoon heeft gezien een stuk ham van een schaaltje te grissen. Edoch, Amon Hotep schaamt zich niet. Hq heeft merkwaardig weinig last van de Hemmun- gen die zq'n baas kwellen. „Meneer daar binnen ze van de pelisie." Jean Baptiste Saleminq schokt overeind. „De po litie, Jans? Toch niet in uniform?" doet het dorpse fatsoensgevoel uit zijn jeugd hem verschrikt vragen. „Nee, 't benne dezelfde van gisteren. Waar wilt u asdat ik ze laat?" Saleminqs blikken zwerven de kamer rond en op (je achtergrond van zUn denken rijzen de kamers in de sterfhuizen uit de verre tUd toen hij nog „Sjan Salemink" met een doodgewone K, die rare jongen van de meester was. HU ziet weer de halfdonkere kamers achter de neergelaten lancaster gordqnen, waardoor een vreemd vals surrogaat zonlicht het vertrek binnenzweeft waarin zich donkere gestalten bewegen als vissen in een aquarium. En opeens vindt hU deze zonnige vrolUke éetkamer ongepast. Heftig verwUt hq de verblufte meid, dat ze hier de grodUnen heeft geopend. Ze moet de heren maar in de studeerkamer laten. Voor zijn de gordUnen toch zeker neer? Laat ze een beetje opschieten, ze kan de heren toch niet in de gang laten staan. De meid wandelt met tergende langzaamheid weg onder het gaan iets mompelend van allemaal kaske- nades en kouwe drukte om niks. Alsof de hele buurt niet wist dat meneer en mevrouw leefden als kat en hond. Hij met z'n dichte gordijnen, 't Was waar achtig toch niet of de dooie in huis was. Jean Baptiste Saleminq rijst met tegenzin overeind. Amon Hotep concludeert uit die beweging dat het ontbUt is afgelopen en staat met een soepel spron getje op de schouder van de baas. „■Neen, neen, Amon Hotep, dat kan niet, de baas moet..." Onhandig probeert hq de kat van zUn hoge zit plaats te verdrijven, haalt dan berustend de schou ders op. Amon Hoteps gespin zwelt aan tot een triomfzang. „Een figuur uit Dickens," denkt Perquin als hU de kleine man met de plechtstatige kat op zUn schou der in de deuropening ziet staan. Maar dan ziet hij de vreemde ogen met de hoog geplaatste door een halve kring van wit omgeven pupillen, die in schich tige argwaan van hem naar brigadier Van Tol dwa len en een plotseling gevoel van onbehagen bekruipt hem. Een figuur uit Dickens? Of eer een gestalte unit Hoffmans Erzahlungen? De man in deur blijft zwijgend staan, niet beweegt aan hem dan zUn ogen, die nog steeds als een wevers spoel heen en weer schieten tussen inspecteur Per quin en de brigadier, die de brede handen stevig op de knieën geplant, gepantserd in zijn gewone on verstoorbaarheid afkeurend deze exotische verschij ning beschouwt. In de saffieren pupillen van de kat vonkt ironie. Pieter Auguste Perquin voelt dat het tijd wordt deze ietwat griezelige stilte te breken, maar hij voelt te vens dat de spanning te sterk is om dat te kunnen doen met een of andere confectie-verontschuldiging over opnieuw storen in deze droeve omstandigheden. Langzaam, opvallend, legt hij de map met aqua rellen, waarin hij heeft gebladerd, neer en zegt: „Ik hoop, mijnheer Saleminq, dat u mij mijn vrijmoedig heid niet ten kwade duidt. Ik liefhebber zelf zo'n beetje in m'n vrije uren en, och, u weet hoe dat met ons amateurs gaat, het maakt je onbescheiden. Je kunt eenvoudig niet met je vingers van schetsboeken en dergelijk spul afblijven. Maar werkelijk, in u is een schilder verloren gegaan". Er komt leven in de gestalte bij de open deur, het gezicht verliest als bij toverslag zijn argwanende je kunt niet op mijn schouiïer blijven zitten. Kom, allez, hoeplah! En zelfs als u gelijk had inspecteur, dan zou ik het nog niet betreuren, want, ziet u, ik adoreer mijn vak. Er is geen mooier vak in de wereld." „Het lijkt me anders een erg zwaar beroep. Zo elk seizoen weer nieuwe inspiraties op te doen, dat is toch... Is u nu nooit eens bang, dat ze op het gegeven ogenblik niet komt opdagen, die inspiratie?" Jean Baptiste Saleminq lacht trots. „Die inspiratie, c'est le moindre de mes soucies, inspecteur. Mijn ideeën pluk ik om zo te zeggen uit de lucht. Alles kan mq inspireren zelfs het geringste. De wijze, waarop de wind een blad beweegt, een oud schilderij, een.. Och neen, aan inspiratie ontbreekt het me niet. Weet u wat mijn grootste moeilijkheid is of tenminste tot voor kort was? Mannequins, inspecteur, manne quins. Werkelijk goede mannequins!" Ah, nu schieten we in de richting, denkt Pieter Auguste en hij zet zijn allerbeste verbaasde ge zicht, terwijl hjj zegt: „Mannequins? Neem me niet kwalijk, mijnheer Saleminq, maar daar begrijp ik niets Van. Er bestaan toch opleidingsscholen? Ik heb altijd gemeend, dat mannequins zo langzamerhand even talrijk werden als, nu ja, als de beoefenaarsters van welk ander vak ook.- (Wordt vervolgd) LETTERGREEPR A AD SEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 plaats in Frankrijk - 2 teken onder de letter c - 3 erflater 4 projectiel - 5 lange zwarte mantel met een kap - 6 edel. Oplossing 10 juli Horizontaal: 1 abc, patois; 2 baedeker; 3 ranonkel; 4 uitstekend; 5 per, A.R., Ate; 6 traag, snor; 7 dacoits; 8 lente, sn; 9 re, even; 10 informeren; 11 stank, nauw. Vertikaal: 1 abrupt, kris; 2 baaierd, ent; 3 centraal, fa; 4 DOS, aceton; 5 Pentagon, r.k.; 6 akker, item; 7 teek, steven; 8 Orléans, era; 9 nto, sneu; 10 "iuderen, nw. AMSTERDAM, 11 juli. - Het stof felijk overschot van de in Utrecht overleden acteur Louis van Gasteren zal vrijdag worden opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouwburg. Daar wordt voor belangstellenden van 11.15 tot 12.00 uur gelegenheid gegeven tijdens een défi lé een laatste groet te brengen. De dodenwacht zal worden betrokken door Henk van Ulsen en Johan Walhain. Na he! défilé wordt de rouwstoet ge vormd, die tegen half een van de Stadsschouwburg vertrekt. Als slippen- dragers fungeren Ton Lutz, Lo van Hensbergen, Joan Remmelts, Johan Schmitz, Henk van Ulsen en Johan Walhain.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4