Surinaamse Statenleden vóór associatie met E.E.G. Kamerleden zelf maken bezwaar tegen hogere schadeloosstelling Materiaal voor concilievaders bijeen Griekse bus botst op militaire sleep Twee personen uit Athene gedood, vier gewond Ogenblik zou niet geschikt zijn Studievoorbereidingen voor komende Kerkvergadering vrijwel voltooid KRONIEK van gebeurtenissen Voorstellen voor politiesalarissen ingediend Vóór aanvaarding Mammoetwet Pen gel (N.P.S.) Onafhankelijkheid moet nog groeien99 Lozing afvalstoffen van Reactorcentrum Onderscheiding 55.' TER HOOGTE VAN NIEUW MILLIGEN Verdere verbetering arbeidsvoorwaarden Rijkspersoneel vraagt welvaartvast pensioen s WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA 5 ...'tis een Liga-kindje! Kerngezond, fris en fleurig door de rijke schakering bouwstoffen en beschermende nutriënten die iedere Liga bevat. de veelzijdige voeding Krachtige Kost voor het Kind! (Van onze Romeinse correspondent) De algemene studievoorberei dingen voor het aanstaande concilie lopen op hun eind. Binnenkort komt de subcommissie voor de amendementen met haar V'erk klaar. Zij legt thans de patste hand aan de wijzigingen de ontwerpen der decreten en Constituties volgens de wensen ?er centrale commissie. Daarmede *s dan voor Rome de tweede fase ^er voorbereidingen afgesloten. e technisch-organisatorische Preparaties voor het concilie gaan °°r en nemen toe, alnaarmate de £rote dag nadert. Wanneer dade- Pk de stukken aan de concilie- aders gezonden worden, begint Un arbeid om zich nader in te f~erken. De Paus verzocht hun eeds mogelijke opmerkingen te lat 6n aan de staatssecretaris en Co -na °Prichting van het nciliesecretariaat aan deze in- tantie. Dode en zes gewonden Meerderheid, in openbare onderwijsorganisaties: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 11 juli Het belang Van de verbinding, die Suriname thans aangaat met de Euromarkt, is in de Tweede Kamer zowel van Nederlandse kis van Surinaamse zijde aangetoond. De behandeling, die, zoals reeds in een deel van de vorige editie gemeld, voor het eerst geschiedde in een parlement Van het gehele koninkrijk, kon zich dank zij tevoren gemaakte afspraken beperken tot de zaak van de associatie Self. Tere punten, zoals de beoordeling Van de adviesaanvrage van" de Neder landse regering bij de Nieuw-Guinea Raad ziin nauwelijks ter sprake ge- bomen. Dat mr. Berkhouwer (WD) er toch nog op in ging was verklaarbaar, pij was de laatste spreker en hij kon het vraagstuk vooral, na hetgeen er Van Surinaamse zijde toch nog over gezegd was, onmogelijk negeren. De liberale woordvoerder zei, dat uit de beantwoording van vragen uit het parlement al is gebleken, dat de Suri naamse regering van deze adviesaan vrage tevoren op de hoogte was ge steld. Voorts is duidelijk gemaakt, dat het de Nederlandse regering er niet om te doen was van Nieuw-Guinea een uitspraak te krijgen over de vraag, of tnen het er daar mee eens was, dat Surinanie een associatie met de E.E.G. *rUgt, maar dat het uitsluitend de be doeling was om de Nieuw-Guinea Raad Zich te laten uitspreken over de gevol gen van deze associatie voor dat gebied. De voordelen van de associatie voor Suriname werden onder meer door de neer Lachman (Hindoestaanse partij) opgesomd. Daarbij bleek, dat men zich in Suriname ernstig heeft afgevraagd, of het land nu voor zpn afzet vooral by de Latyns-Amerikaanse landen aan sluiting dient te zoeken, of dat het zyn contacten bij voorbaat in Europa moet leggen. De heer Lachman zei, dat het gebrek aan politieke stabiliteit in Zuid-Amerika voor Suriname de doorslag had gegeven. Maar ook zag Sun in Europa toch grotere afzet- mogelpkheden, zelfs los van iedere Politieke situatie. Daar kwam als ge- Wicht in de schaal nog bij het reeds bestaan van uitstekende verbindingen met Europa en het systeem van in voerbeperkingen, waarmede Zuid- Amerika nog op ruime schaal opereert. Het meest Surinaams was ongetwij feld de beschouwing van het Statenlid Pengel, fractievoorzitter van de Natio nale Partij Suriname. Hij staat niet ten onrechte bekend als een goed Volksspreker. Zijn rede was hier en In aanwezigheid van vijf statenleden uit Suriname heeft de Tweede Kamer zich dinsdag beziggehouden met het wets ontwerp tot goedkeuring voor Suriname van het verdrag tot oprichting van de E.E.G. Tijdens de behandeling aan de regeringstafel van voor naar achter: mi nister mr. J. Luns, mr. dr. R. Pos, gevolmachtigd minister voor Suriname in Nederland, de heer D. Lampe, zijn ambtsgenoot van de Nederlandse Antil len. Op de achtergrond voorste rij v.l.n.r.: de statenleden J. Pengel, D. Poetoe en mr. C. Ooft. Tweede rij v.l.n.r.: de heren J. Sumita en J. Lachman. daar nogal stekeiig. zoals bleek uit de passage, waarin hij de betekenis van het Statuut van het Koninkrijk aan toonde en daarbij de nadruk legde op de soepele houding van Suriname. Wanneer wij het statuut naar de leiter hadden genomen, dan zouden wjj u heel wat moeilijkheden hebben kunnen berokkenen, aldus de fors gebouwde heer Pengel, die menig Nederlands parlementariër een lesje kan geven in het spreken los van het papier. „Wp maken geen drama's, zoals gü hier", was een van zijn opmerkingen, die minister Luns met spanning deed luisteren naar wat er verder zou ko- mc.i. Maar de heer Pengel was alweer aan een ander onderweg bezig en riep het beeld op van Surinames trotse rivieren. „Zo lang het water daarin blijft stromen zullen de bestaande ban den met Nederland niet abrupt ver broken worden, ondanks de onafhanke lijkheid, die nog moet groeien", zo liet hij weten. Ook de heer Soemita de eerste volbloed Javaan, die ooit in een Nederlands parlement heeft gespro ken. gaf als beginsel van zijn party van kleine landbouwers te kennen, dat de band met Nederland behou den moet lyven, al zal er wel een geleideiyke groei moeten zijn naar meer onafhankeiykheid. Deze -uit spraken gaven althans enig idee van wat de Surinaamse deelnemers in de nog steeds niet afgewikkelde R.T.C. op het hart hebben. De heer Ooft sprak namens de ka tholieke partij in Suriname (Progres sieve Volksparty) en richtte zich voor- r tegen de communist Bakker, die het hele associatie-verdrag een nieuwe vorm van kolonialisme met een econo misch etiket had genoemd. De heer O 't toonde aan, dat Suriname niets van zftn reeds gegroeide onafhankelpk- EINDHOVEN, 11 juli De recherche is er in geslaagd een jeugdbende, die diefstallen pleegde aan de lopende band op te rollen. De leeftpd van de acht jongens varieert van 16 tot 18 jaar. Ge durende het afgelopen half jaar hebben zy circa 35 strafbare feiten gepleegd. Een aantal van de ontvreemde goederen kon worden opgespoord. heid zal hoeven prijs te geven. Het wordt met de E.E.G. geassocieerd, niettemin blijft het zelfstandig. Er is geen sprake van een „bordje linzen soep", zo riep hij verontwaardigd uit. Dr. Kortenhorst sprak een welkom tot de vjjf Surinaamse politici, die voor het eerst van de mogeiykheid gebruik maakten die het Statuut voor het Koninkrijk hen biedt om in de Nederlandse Tweede Kamer over der- geiyke zaken hun licht te doen schij nen. Van Nederlandse socialistische zijde werd een opmerking van de heer Lachman gesteund, dat een agenda voor een koninkrpksparlement een duidelpker onderscheid moet bevatten. Ditmaal waren gewone Nederlandse ontwerpen naast de associatie-kwestie geplaatst. Dr. Kortenhorst vond het echter dood normaal. PETTEN, 11 juli Gistermorgen om negen uur is men voor de kust bij Pet ten begonnen met een nog al groot scheeps karwei, namelijk het in zee brengen van een plastic buis van onge veer vier kilometer lengte, door welke buis te zijner tijd radio-actief afvalwa ter. afkomstig van het Reactorcentrum Nederland, in de Noordzee zal worden geloosd. Een kabelvaartuig en een dui kersvaartuig brachten de 86.000 kg we gende leiding naar zee. Vier kilometer uit de kust werd het uiteinde van de buis op een betonnen voetstuk verankerd. Enige ty'd later werd het kabelschip door een sleepboot in de richting van het twee kilometer uit de kust liggende lasschip getrokken, terwijl de buis waarde anderhalf mil joen gulden langzaam werd gevierd. Vervolgens voer het kabelschip naar de kust, even ten noorden van de plaats van de kernreactor, waar het eerste stuk van de buis via het strand in de duinen werd getrokken tot de plaats, waar ze met een speciale flens op de vaste afvalwaterleiding van de reactor werd geschroefd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 juli De door de regering voorgestelde verhoging van de schadeloosstelling voor Tweede Ka merleden met vijftig procent heeft niet de instemming van alle leden van de bijzondere commissie, die het bij de Kamer ingediende wetsontwerp heeft bestudeerd. Aldus blijkt uit het verslag, dat de commissie naar aanleiding van het ontwerp heeft uitgebracht. Ondermeer vragen enige commissie leden of het gezien in het licht van de achterstand van de ambtenaren salarissen nu wel zo'n geschikt ogen blik is voor een verhoging van de schadeloosstelling. Hoewel Kamerleden wel geen ambtenaren zijn, vinden zij' het begrijpelijk, dat er een ontevreden stemming onder de ambtenaren ont staat nu zij in deze een passieve positie innemen. Dit in tegenstelling tot de Kamerleden, die over hun eigen schadeloosstelling kunnen beslis sen. Zou het voor het bezoeken van de vergaderingen niet veel praktischer en meer bevorderlijk zijn, vraagt men, als in plaats van een uniforme ver hoging naast de bestaande schadeloos stelling een presentiegeld zou worden gegeven? Hoewel zij de voorgestelde verhoging op zich zelf verantwoord vinden, menen zeer vele leden, dat de regering aan een aantal belangrijke aspecten van de positie van de Kamerleden zoals de regeling van het weduwenpensioen voorbijgaat. zy stellen voor deze en andere kwesties te laten bestuderen door een commissie uit de Kamer zelf, waarna de resultaten van het onder zoek aan de regering zouden moeten worden aangeboden. De vage en summiere toelichting, die de regering op het wetsontwerp heeft gegeven, heeft, ?o blijkt uit het verslag, by enkele andere leden verbazing gewekt. De laatste zeer ruime verhoging, zeggen zij, dateert van 1958. Voor die belangrpke ver hoging werd toen het motief gehan teerd, dat het dan niet noodzakelpk zou zjjn op korte termijn weer nieu we verhogingen dóór te voeren. En nu vier jaar later wordt al weer een verhoging voorgesteld en nog wel een van vijftig procent. Zf zouden het voorstel, dat nu is inge diend, daarom graag nader zien toe gelicht. Ook wordt niet goed ingezien, waar in de „toeneming van de omvang en belangrijkheid van de taak der Kamer leden" bestaat zoals in de memorie van toelichting op het wetsontwerp wordt gezegd. Is niet de uitbreiding van het aantal Kamerleden in 1956 juist doorgevoerd met het oog op om vangrijker internationale taken, zo vragen zij. Hierbij wordt verder nog opgemerkt, dat de Kamerleden, die tevens lid zijn van internationale organen zowel van het Nederlandse parlement als van die organen een ver goeding ontvangen, die samen 125 gul den per dag bedraagt. Tegen de verhoging wordt door en kele andere leden onder meer als be zwaar aangevoerd, dat het voorstel daartoe is gekomen op een moment, dat de regering telkens ernstige be zwaren maakt tegen loon- en salaris verhogingen van veel geringere om vang dan vijftig procent. Juister had den zy het gevonden als de regering reeds veel eerder met een voorstel tot verhoging was gekomen, maar dan met een percentage, dat in overeen stemming was met dat van de ge middelde loonsverhoging tussen 1 janu ari 1959 en het ogenblik van indiening van het wetsontwerp. Over het toekennen van een extra toelage aan de beide plaatsvervangen de voorzitters van de Kamer wordt de vraag gesteld of dit niet een onbiliyke situatie schept, omdat het meermalen voorkomt, dat beide er niet zijn. Dan moeten andere leden invallen, die geen extra toelage ontvangen. w,- V.-.VW-.SNV g - •••..••V Het wrak van de vernielde Griekse auto bus na de botsing met een, gesleepte, militaire vrachtauto. DEN HAAG, 11 juli De Franse ambassadeur graaf E. de Crouy-Cha- nel heeft gisteren, mej. M. A. M. Kiompé, minister van Maatschappelijk Werk, onderscheiden met de „Cravate de t'Ordre de la Santé Publique", tij dens een lunch waar mede aanzaten de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Luns, de voorzitter van de Tweede Kamer en mevrouw Kor tenhorst. pater Beaufort, lid van de Eerste Kamer, mevr Blaisse, prof. A. M. Stuyt en echtgenote, benevens ver schillende Franse persoonlijkheden o.w. de directeur van de Franse musea ei. mevrouw Chatelain, de heer Ger main Bazin, hoofdconservator van het Louvre, de gezantschapsraad van de ambassade en mevrouw Coidan. KAATSHEUVEL, 10 juli De heer A. J. Wennekes, schoenfabrikant alhier is wegens zijn grote verdiensten on soci aal-charitatief gebied voor katholieke organisaties, benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius. (Advertentie) LIG/V ^n^nen afzienbare tijd zullen de orga- \x?nj CORCiLe in het leven geroe- cUiep rden: het secretariaat en de con- tjat ^«omissies en het ligt voor de hand, lie a "ideling evenwijdig zal lopen aan <je ]®r voorbereidingscommissies. Maar 2*» lil* der conciliecommissies zjjn t6* jileraard alleen concilievaders. Ze- wiiv-iucvauciö, Ajü- v? vergelijking met het eerste Vati- "e Concilie is de nu afgesloten stu die en zjjn de methodes zeer gelukkig geweest. In alle voorbereidende sekties hadden bisschoppen bp elkaar uit de gehele wereld zitting. In de eigenlij ke conciliecommissies zullen deze weer als ingewerkte experts hun collega's van dienst zyn, terwijl het concilie tegelijk over een groot aantal internationale ad viseurs kan beschikken uit de leden- niet bisschoppen der voormalige voor bereidingscommissies, die in lange ver gaderingen de ontwerpen voor het con cilie, zoals die nu ter tafel liggen, zin voor zin hebben opgebouwd. Het totaal der voorsteilen, zoals die door de centrale commissies van aante keningen en wijzigingen voorzien zyn, zal deze maand de H. Vader worden voorgelegd als een advies. Want het is aan de Paus alleen om de agenda van de Algemene Kerkvergadering vast te stellen en te beslissen, welke stof ter behandeling op het concilie gebracht zal worden en welke eventueel niet. Intus sen is de Paus meer dan iemand an ders, naar de mens gesproken, gebonden aan en verbonden met het gevoelen der Kerk en de morele orde sluit uit, dat hy als het ware willekeurig beslissingen zou kunnen treffen. Verder hebben de concilievaders het authentieke recht om punten aan de agenda toe te voegen, zij het met toestemming van de Paus. Deze beperking ligt stellig in het praktische vlak der vergaderingstechniek. Niemand is er mee gebaat, dat de concilieverga deringen gerekt zouden worden door bp- komstige zaken, door stokpaardjes wel licht van afzonderlijke leden. Van de andere kant zou de Kerk geschaad wor den, wanneer de concilieleiding een als werkelijk gebleken stroming zou afdam men. Nu de materiaalverzameling ten dien ste van de concilievaders voltooid is, lijkt een zakelijke kroniek der gebeurte nissen tot heden op zyn plaats. 25 januari 1959 kondigt Joannes XXIII geheel onverwacht in de St. Paulus buiten de Muren zpn besluit aan om een Algemene Kerkvergadering te houden. Veel later vertelde de Paus, dat het denkbeeld spontaan by hem opgekomen was en spontaan had hjj zijn staatssecretaris kardinaal Tar- dini erover gesproken. Maar op dat zelfde ogenblik viel de gehele zwaarte van zulk een mogelpke beslissing op hem en hy begon te aarzelen. Tardini heeft de Paus direct aangespoord om door te zetten en hij hééft doorgezet, alhoewel hy, zo hoort men hier, ook niet geringe tegenstand bü enige raad gevers heeft moeten overwinnen. 19 mei 1959. De Paus benoemt de commissio antepreparatoria, de voor- voorbereidingscommissie, die onder lei ding van kardinaal Tardini komt. Men zet zich aan de arbeid en besluit o.m. tot een rondvraag onder het gehele wereldepiskopaat, de H. H. Romeinse Congregaties en de katholieke instellin gen van hoger onderwijs. Deze enquête gaat 18 juni 1959 uit. Reeds een jaar later is het onderzoek zover gevorderd, dat de Paus overgaat tot de tweede fase, die der direkte voorbereiding. 5 juni 1960 stelt hij tien studiecom- miessies en 2 secretariaten in, die elk een eigen werkterrein toegewezen krij gen, en een administratief-financieel secretariaat. Bovendien benoemt de Paus een hoogste centrale commissie van kardinalen en bisschoppen plus vier ordesgeneraals, die de resultaten van het werk der anderen moeten overzien en beoordelen. Tegeipk wordt het generale secretariaat der centrale commissie opgericht. De keuze van de leden en adviseurs aller sekties geschiedt naar drie normen: zakelüke deskundigheid, internationaliteit en vooral voor de centrale commissie apostolische autoriteit in het wereld episcopaat. Zeer goede indruk maakt de uitgebreide onderverdeling in stu diegroepen, hun mondiale samenstel ling, een merendeels geslaagde verte genwoordiging van verschillende op vattingen in de Kerk en het aantal leden. De centrale commissie telt na enige schommelingen 108 leden, waar van 30 curie-autoriteiten, 75 resideren de (aartsbisschoppen, .vaarvan 37 kardinalen en eerst 4, l&ter (na de verheffing van de generaal der Dom- minicanen tot het kardinalaat) 3 or desgeneraals. Er zün 25 niet stem gerechtigden raadsheren. In de cen trale commissie zün 55 naties verte genwoordigd. De studiecommissies en secretariaten tellen bij elkaar 650 le den en adviseurs in een even inter nationale samenstelling. Weerklank en goodwill ondervindt de oprichting van het secretariaat voor de eenheid onder de Christenen, als zodanig een no vum in de kerkelpke organisatie. 10 november I960 voegt de Paus aan de bestaande commissies die van het ceremonieel toe. Intussen is de bun deling der antwoorden op de enquête ge reed gekomen. Dit allerbelangrijkste opus bestaat in druk uit vijftien forse delen, waarvan de laatste drie de ana lytische samenvatting geven van de twaalf andere banden. Van deze basis uit gaan de studiegroepen aan het werk. In de loop van de tijd worden de gege vens aangevuld, behalve door de eigen ervaring der deskundigen, met talloze adviezen, petities en opmerkingen van geestelijke en leken en via het secretari aat voor de eenheid onder de Christenen ook van andere, niet-rk. christenen. 14 november 1960 vangt de stuflle der commissies enz. aan en deze duurt voort tot medio 1962. De H. Vader stelt op 19 maart 1961. zpn eigen naamdag, het concilie onder de be scherming van St. Jozef, patroon der Kerk en Hoofd van het gezin van Na zareth. Kerstmis 1961 kondigt Joannes XX1H officieel het concilie aan, dat in 1962 zal beginnen en de 2e februari 1962 stelt hjj de openingsdatum op 11 oktober van dat jaar. 12 juni 1962 begint de centrale commissie met haar zittingen. De commissie wordt enige malen voor gezeten door de Paus, die het presi dentschap van dit kleine „preconci- lie" aan zich zelf heeft voorbehou den, de ander malen leidt de in crea tie oudste kardinaal de büeenkomsten. Behalve uit de ambtelijke voorlichting twee maal per maand door de secretaris-generaal der commissie volgt de Paus de ontwikkelingen op de voet door langdurige besprekingen met in dividuele commissieleden. In totaal heeft de centrale commissie geduren de 52 zittingsdagen, verdeeld over ze ven perioden, in precies één jaar alle studies der commissies en studiesecre tariaten besproken: het zyn 70 ont werpen voor decreten en constituties, gedrukt in 119 afzonderlijke monogra- fiën. die samen 2060 bladzijden druks beslaan. De ter behandeling aangebo den stukken waren telkens tüdig de leden toegezonden, terwijl op de ver gaderingen de commissievoorzitters de onderwerpen inleidden en vragen be antwoordden. De 20e juni 1961 sluit de Paus de laatste bijeenkomst. Hij recapituleert hetgeen tot dan toe aan werk verzet is en noemt dit „een voor de gehele we reld opbouwend schouwspel van toege wijdheid aan de H. Kerk. Wie goed begint, zegt het Italiaanse spreekwoord, is reeds halveiwege het werk". In de St. Pieterskerk rijzen de tribu nes op, wanden en vloeren worden open gebroken, electrische kabels, telefoon- en radioiynen uitgelegd. De basiliek krijgt tegeipk een goede beurt. Deze zomer is °r voor de leden der technische co- mité's en diensten geen vakantie. De grote Sint Janstoren op de vatikaanse heuvel, onderdeel van de Saracenenwal, is hersteld. Eens huisde hier de sterre- wacht, thans is in de kop het appar tement voor de Paus ingericht. Want Joannes XXIII woont deze keer liever onder de hete romeinse zon, dan in het hoge en koele Castelgandolfo. De „grote onderneming" immers wacht en de on dernemer zelf blijft liever zoveel moge- ïyk in de werkplaats. APELDOORN, 11 juli Op de Amers- foortseweg te Nieuw Milligen is gister middag een Griekse touringcar met 26 passagiers uit Athene, die op weg was naar Amsterdam, in botsing gekomen met de sleep van een militaire truck. Hierbij werd de voorzijde van de autobus geheel opengereten. De chauffeur, de t7-jarige J.F.S. uit Athene, werd op slag gedood. Een dame op leeftijd uit de Griekse hoofdstad overleed enige uren later in het Julianaziekenhuis te Apel doorn aan de opgelopen verwondingen, terwijl de jongeman, die net achter de bestuurdersplaats zat, een zoon van de overleden dame, een ernstige schedel- basisfractuur opliep. Voor zijn leven wordt gevreesd. Van de andere tien passagiers, die min of meer ernstig werden gewond, konden er zeven na in verschillende zie kenhuizen in de omgeving te zyn behan del' in de loop van de avond zich w«r bij het gezelschap voegen dat in Nieuw- Milligen was gebleven om wat op verhaal te komen. Zowel in een ziekenhuis te Amersfoort als in het Boerhaavezieken- huis te Harderwijk wordt een gewonde Griekse toerist verpleegd, terwijl in het Julianaziekenhuis buiten de zwaarge wonde jongeman ook nog lid van het gezelschap is- opgenomen. De militairen, die in de truck en in de sleer zaten, kwamen allen met de schrik vry. De omgekomen chauffeur van de Griekse touringcar haalde ter hoogte DEN HAAG, 11 juli De minister van Binnenlandse Zaken heeft, mede namens de minister van Justitie aan de commissie voor georganiseerd overleg in politie-ambtenarenzaken voorstellen toegezonden tot nadere regeling van de salariëring en andere arbeidsvoorwaar den voor de politie-ambtenaren tot en met de rang van adjudant en de lagere politie-officieren. In december 1960 werd voor deze groep overeenstemming bereikt over een overgangstoeslag. In de thans ge dane voorstellen is rekening gehouden met een aantal der destijds door de commissie-Boot genoemde ongemakken, die aan de politiedienst verbonden zün. De salarismaatregelen zullen per 1 ja nuari 1962 ingaan. Ter verdere verbete ring van de arbeidsvoorwaarden worden een nadere regeling van de vergoeding van overwerk, van verschuivingen in de diensttyden en bepaalde mogelijkheden tot snell ere bevordering in het vooruit zicht gesteld. Teneinde te voorkomen, dat de politie ambtenaren de voor al het overheids personeel per 1 januari 1962 ingevoerde algemene salarisverhoging over de va kantie-maanden eerst medio eind augus tus zouden ontvangen en mede ter ver eenvoudiging van de administratie zal ook over het derde kwartaal van dit jaar aan al het politiepersoneel een voorlo pige uitkering van 6 pet. van het maand salaris worden gedaan. UTRECHT, 11 juli. Op de alge mene vergadering van de centrale van rijkspersoneel, die gisteren en van daag hier is gehouden, heeft het be stuur de opdracht gekregen te ijveren voor de invoering van welvaartvaste pensioenen van het overheidsperso neel. Het zal hierin tevens de aanpas sing aan de A.O.W.- en AAV.W.-uitke- ringen betrekken. De vergadering is namelijk van oordeel, dat de korting van thans niet aan redelijk te stellen eisen voldoet. Voorts sprak de vergadering zich uit voor aanpassing van de welvaarts- grens in de premiespaarregeling der ambtenaren, aan die, die voor de so ciale verzekering geldt. Met veel na druk werd geconstateerd, dat ondanks de jongste salarisverbetering voor de ambtenaren er nog steeds sprake is van een duidelijke achterstand in be zoldiging ten opzichte van het vrije bedrijf. Bovendien acht men ook een achterstand aanwezig voor wat betreft de secundaire arbeidsvoorwaarden. De Nederlandse renner Biemans is, tijdens een gisteren in het Belgische plaatsje Tessenderlo gehouden inter nationale wegwedstrijd over '50 km., als derde geëindigd. De zege ging naar de Belg Hugo Scrayen. van het hotel De Witte Berken een klei ne personenauto in, terwijl uit tegen overgestelde richting een militaire truck met sleep naderde. Toen hy zag, dat de afstand toch te klein was, voerde hy de snelheid van de autobus op. De militaire bestuurder daarentegen ver minderde sterk zpn snelheid. Door dit schielijk vaart verminderen schoof de wagen, die gesleept werd iets naar de linker weghelft, juist op het moment, dat de Griekse autobus reeds de truck was gepasseerd. Een botsing was toen niet meer te vermpden. Het onderzoek door de politie nam door taalmoeilpkheden zeer veel tijd in beslag. Het gezelschap Grieken werd in de late avonduren met een extra bus van de VAD naar Amsterdam overge bracht. ALMELO Een botsing tussen twee auto's op de Leemslagenweg is gis teravond oorzaak geworden van de dood van de 19-jarige mevrouw V. Bosch- Brouwer, moeder van twee kinderen. Zes personen werden min of meer ern stig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een auto, waarin met de bestuurder een vriend en drie meisjes uit Almelo zaten, met grote vaart tegen een tegemoet komen de auto botste. De wagens werden in een weiland geslingerd, waarbij dg laat ste wagen bovenop mevrouw Bosch, die uit deze auto was geworpen, terecht kwam. Zy werd zo ernstig' gewond, dat zij korte tijd later overleed. De beide bestuurders en de vier andere personen werden allen min of meer ernstig ge wond. Zij werden naar Ijet Prinses Ire- ne-ziekenhuis te Almelo overgebracht. HARSKAMP Gisterenmiddag is bp Wekerom op enkele kilometers van Harskamp de 15-jarige scholier G. Pie- ters om het leven gekomen. Bp het kruispunt in Wekerom was een werkman juist bezig een dienstauto van de PTT even te verplaatsen naar de andere kant van de weg, toen de jongen op een bromfiets dit kruispunt naderde. De werkman merkte dit en wilde remmen, maar vergiste zich en drukte op de gas pedaal. De auto botste tegen de brom fiets en de jongen werd tegen het weg dek geslingerd. Hij was onmidde'ijk dood. De PTT-man was niet in het bezit van een rijbewijs. Een duo-passagier kwam er zonder letsel af. OOSTERWOLDE, Gisteravond is te Haule (gem. Ooststellingwerf) de 81- jarige H. Hofstee afkomstig uit Hauler- wpk door een melkauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer fietste zonder op het verkeer te letten de rij weg op. (Van onze onderwpsredaeteur) DEN HAAG, 11 juli. Een meerder heid in de hoofdbesturen van de Neder landse Onderwijzersvereniging en van de Vereniging „Volksonderwijs" is tot d conclusie gekomen, dat er meer argumenten pleiten voor aanvaarding van de Mammoetwet dan ertegen. Voor al met het oog op de beslissing van de linkse fracties in de Tweede Kamer is deze uitspraak van gewicht. De Nederlandse Onderwijzers vereniging is de organisatie van „open bare" onderwijzers en de Vereniging „Vplksonderwijs" bepvert zich voor het openbaar onderwijs. Zoals men weet is op iiet eind van het Kamerdebat aan de linkerzijde ernstige wrevel ontstaan, omdat een openbare school niet buiten het zgn. scholenplan kan worden opge richt, terwpl een bpzondere school wel (ongesubsidieerd) buiten het plan kan starten. De hoofdbesturen van de genoemde organisaties hebben hun verontwaar diging over deze rechtsongelijkheid uitgesproken. Een vrp sterke stroming in de besturen meent, dat het wetsont werp verworpen zou moeten worden om een ernstige discriminatie van het penbaar onderwijs te voorkomen. Een sterkere stroming het vermelde bezwaar ten volle delend meent evenwel, dat de Mammoetwet zodani- fe verbeteringen en vernieuwingen rengt, dat de positieve elementen zwaarder wegen. De speculaties over het lot van de Mammoetwet duren nog steeds voort. D meeste verwachtingen zijn thans wel dai minister Cals zijn ontwerp erdoor zal krijgen, zij het zeker niet met de grote meerderheid die tip aanvankelpk gehoopt had te zullen krijgen. „Het Parool" schreef gisteren: „Als minister Cals het haalt, dan kan hp er zich op la .n voorstaan met zijn mammoet dooi h-' oog van de naald te zpn gekropen"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5