Tout Amsterdam5 op de been voor opening Hilton Hotel Triomf mars uit Aïda voor Prins Bernhard PRINS LAAT HILTON LACHEN De Gaulle naar Bonn Prins Bernhard opent foto expositie in Stedelijk •V olksmissionaris pionier van de vernieuwing Dodelijk ongeval door roekeloos rijden Tegen Haarlemmer bevestiging van vonnis gevraagd Personeelscommissaris brengt gemoederen in beweging Garanties ï>oor Papoeas volgens punt 4 plan-Bunker belangrijk voor Nederland HET APRIL SMITH MYSTERIE TV-SÏIER VERDWIJNT Heildronk op Halve Maan Voorstel in N.-G. Raad Papoea-delegatie naar Indonesië zenden' Mr. Sartono Bevrijding W.-Irian ivordt 17 augustus afgekondigd9 In september Deelneming N.O.B. Intershop Holding Zürich opgericht JOURNAAL IN KLEUREN" Hoge bezoeker als persfotograaf CONGRES IN MAASTRICHT De preek vanuit de kerkbank Helmond terug naar amateurvoetbal Jongen (14 jaar) redt 2 kinderen Gekleed te water in Scheveningen ONDER INVLOED TOCH IN AUTO VERGADERING HERSTELBANK Uitbreiding van het werkterrein tot het buitenland verklaring IN NIEUW-GUINEARAAD Twee studenten aangehouden Onderzoek naar Nijmeegse relletjes Nog geen prijs- beschikking melkprodukten Feijenoord heeft nieuwe rechtsback Piet Romein van SVV Lening E.G.K.S. overtekend Kleuter door trein overreden WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA 6 De preek VLAANDEREN AMSTERDAM, 10 juli De Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen hiel hoog de trom petten en speelde schetterend de Triom mars uit „Aida" toen vanmorgen on der luid gejuich de auto met Prins Bernhard het zonovergoten voorplein van Hilton-Amsterdam opreed. De „doorman" met zijn bruine hoge hoed HOLLANDIA, 10 juli In de ver gadering van de Nieuw-Guinea Raad van heden zijn stemmen opgegaan om deze maand een Papoea-delegatie naar Indonesië te zenden om het standpunt van de Papoea's aan de Indonesische regering kenbaar te maken. De wens is vervat in een van de vijl moties die werden ingediend bij de verdere debatten over de politieke ontwikkelin gen rond Nieuw Guinea en waarover waarschijnlijk woensdagavond zal wor den gestemd. De motie is opgesteld door de be stuursambtenaar N. Tanggahma uit Fak Fak die in een toelichting ver klaart dat Indonesië thans met vreug de Papoea-studenten uit Nederland ont vangt. „Moeten wij thans niet zo spoe dig mogelijk een officiële delegatie zenden die het Papoea-volk vertegen woordigt?" zo vroeg hij zich al. De regeringsgemachtigde de heer H. Veldkamp zei dat de Nederlandse re gering en het gouvernement van Nieuw Guinea „gaarne instemmen met het samenstellen van een representatieve delegatie van West Papoea voor een oriënteringsreis naar Indonesië zodra de omstandigheden dit mogelijk ma ken". Deze delegatie zou echter eerst kunnen vertrekken „zodra de agres sie wordt gestaakt en gebleken is dat de delegatie in Indonesië welkom zal zijn". DJAKARTA, 10 juli (A.F.P.) Een vooraanstaande politieke leider alhier heeft vandaag als zijn mening uitge sproken, dat president Soekamo „de bevrijding" van westelijk Nieuw-Guinea 17 augiLstus aanstaande zal afkondigen in plaats van aan het einde van *it jaar. De 17e augustus is de Onalhankelük- heidsdag van Indonesië. De leider van de politieke meerder heidspartij P.NJ.. mr. Sartono, zei op een partij-bij eenkomst, dat Indonesië zich kan verheugen op het feit, dat een gedeelte van het gebied van „West- Irian" onder gezag is gekomen van de Indonesische parachutisten. Sartono zei, dat alleen nog een gou verneur benoemd moet worden en dat de besprekingen met de Nederlanders geen invloed zouden hebben op de ten uitvoerlegging van de wil van het volk en de landingen van de Indonesische parachutisten. BONN, 10 juK (Reuter) Bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland heelt vandaag op een persconlerentie meegedeeld, dat president de Gaulle van Frankrijk in de eerste hellt van september een bezoek aan West-Duits land zal brengen. De kanselier zei, dat het voornaamste doel van zijn officiële bezoek van de vorige week aan Frank rijk is geweest, de verzoening van het Franse en het Duitse volk te bezege len. AMSTERDAM, 1» juli In Ziirich ls dezer dagen een Europese maat- schappij opgericht, „Intershop Holding A.G. Zürich", die zich zal toeleggen op het verstrekken van krediet op lange en korte termijn voor bedrijfspanden in West-Europa. Een zevental banken en financiële instellingen, waaronder de Nederlandse Overzee Bank (N.O.B.) in Amsterdam nemen deel in deze onder neming. Het gestorte kapitaal bedraagt 18 min Zwitserse trancs. De andere deelnemers in dit nieuwe consortium zijn: „Wintertour", Zwitser se Maatschappij van Verzekering tegen ongelukken, Wintorthur, Neue Bank Zu rich, Hambroe Bank Ltd, Londen, J. Henry Schroder Wagg en Co Ltd. Lon den, La Compagnie Financière, Parijs en Rothschild Frères, Parijs. Aangezien „Intershop Holding" via de deelnemende instellingen kan beschik ken over belangrijke fondsen op lange ca korte termijn, zal zij kunnen voor zien in een reeds lang bestaande be hoefte aan een dergelijke onderneming in West-Europa. „Intershop Holding" zal langs directe of indirecte in bijna alle Westeuropese landen de bouw vein bedrijfspanden, in het bijzonder supermarkets en andere winkelbedrijven kunnen financieren. In de raad van commissarissen heb ben naast mr. J Keunig, directeur van de Nederlandse Overzee Bank in Am sterdam, zitting de heer C. Gordon, dr. H. Braunschweiler, dr. E. Gayier, en dr. P. Welti. opende de deur en daarmee was het ceremonieel van de officiële opening van het eerste Hilton-Hotel in Neder land begonnen. Conrad Hilton stapte naar voren begeleid door een schare autoriteiten onder wie de commissaris van de koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de minister van sociale zaken, dr. 'G. M. J. Veldkamp, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de Amerikaanse ambassa deur, John S. Rice. Het dochtertje van de hotel-directeur, Linda Starke, maak te een sierlijke reverence en bood de prins een witte anjer aan, waarop de pijprokende prins, op de hurken geze ten zijn anjer uit het knoopsgat haalde en die weer aan de kleine Linda gaf. Iedereen lachte vertederd en alle Amerikaanse dames, die zich di rect onderscheidden door een duide lijke voorkeur voor het Jacky Kenne- dy-kapsel, constateerden dat de prins „very charming" was. Voor de in gang verwelkomde Conrad Hilton zijn gasten met de kortste openingtoe spraak, ooit in Nederland gehouden. Hij zei: „It is a great pleasure for me to welcome you to the Amster dam Hilton Hotel". De vlaggen van Nederland en Amerika gingen om hoog en toen was het tijdstip aan gebroken voor de symbolische ope ning, die was toevertrouwd aan hoofd portier H. Dürsten. De heer J. M. Honig, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Amsterdam Hilton Mjj. nam een fraai geborduurd kussen ter hand om de sleutel aan de hoofdportier te offreren, doch die had, het zekere voor het onzekere nemend, de sleutel alvast in zijn zak gestoken. Dit schaadde het ceremonieel echter geenszins, want nauwelijks had por tier Dürsten in de richting van de deur gewezen of alle deuren zwaaiden tegelijk open om dte talrijke gasten in één begerige slok naar binnen te wer ken. Binnen in de weelderige lounge speel de een stemmig strijkje euphemistisch het wijsje „In a small hotel" en zwermden talrijke gegalonneerde obers uit om de gasten op drankjes en hap jes te traeteren. De hapjes kaviaar vlogen weg alsof het aandelen-Hilton waren en iedereen was blij iedereen te ontmoeten. In het enorme open haard vuur vlamden rode bloemen op, het dikke oranje tapijt kreeg zijn eerste brandvlekken en Prins Bernhard stap te in de lift om het duurste apparte ment van het hotel, de Presidential Suite, te bezien, waarbij enkelen rich afvroegen waarom men deze flat niet de Royal Suite had genoemd. Maar niets kon de goede luim van de gasten verstoren. Men zag archi tect Maaskant, hoog boven de gas ten uittorenend tevreden de blikken naar alle kanten wenden, want een hotel is pas echt een hotel als het er wemelt van de bezoekers. Tot slot van het feest werd een lunch geser veerd, die Conrad Hilton de gele genheid bood alle goede dingen te ver tellen, die een Amerikaan in de ge dachte springen als hij aan Holland denkt. De Vliegende Hollander spook te al door de openingszin, de KLM door de tweede en zo bereikte men via Hudson, Nieuw Amsterdam, de Halve Maen, de grachten, het Mar shall Plan en de E.E.G de heildronk, die feestelijk werd genoten. „Hij staat er", zei een der hardste werkers aan de bouw, terwijl hij, bui ten tevreden zijn blikken liet gaan langs de honderden ramen. Amsterdam is een „selling point" rijker en alleen die Prins Bernhard heeft gistermorgen in ene gast, die zich tijdens de openings- Amsterdam, nadat hij daar al eerst een receptie met zijn tas onder de arm foto-tentoonstelling had open „gefilmd", nurks door de gasten trachtte te wrin- ook het Hilton-hotel geopend. Tijdens gen, was niet ingenomen met het feit de plechtigheid vertelde de Prins iets dat „tout Amsterdam" tegelijk de loun- geestigs, waardoor de heer Conrad in ge vulde. een enorme schaterlach uitbarstte. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 juli Enige tijd geleden hebben tien foto-journalisten onder de naam „Pool 25" een werk groep gevormd om een tentoonstelling van kleurenfoto's te organiseren ter ge legenheid van het zilveren huwelijks feest van koningin en prins. Vanmorgen heeft prins Bernhard de expositie, die in het stedelijk museum wordt gehou den, officieel geopend. De tentoonstelling „Journaal in kleuren" genaamd bevat 84 foto's over het zilveren huwelijksfeest. De heer P. van Breukelem sprak de prins MAASTRICHT10 juli Het vijftien de studiecongres van het volksmissie comité, dat gisteren in het Derde Or de-gebouw alhier werd geopend, staat in het teken van het algemeen thema van de Maastrichtse Heiligdomsvaart: de verkondiging van de rijkdommen van Christus. Prof. dr. H. Borgert, C.S.S.R., hoog leraar aan het theologieum van de Re demptoristen te Wittem en tevens voor zitter van het comité, werkte dit thema nader uit en stond uitvoerig stil bij het speciale onderwerp: „de plaats van de missieprediking in de pastorele ver nieuwingen van Nederland." Ondanks alle kritiek op bepaalde vormen van de volksmissie en alle gruwelverhalen over vroegere boete predikers meent dr. Borgert, dat de volksmissie, juist in deze tijd vol on rust en twijfels, meer dan ooit tevo ren, noodzakelijk is en dat zij zelfs in het geheel van de pastorele ver nieuwingen een fundamentele plaats inneemt. In de hele geschiedenis van de Kerk komt de volksmissie als intensieve be- keringsprediking voor. Deze prediking pater Borgert gebruikte de term „profetische verkondiging" is vooral nu zo hard nodig, omdat de verstarring een duidelijk menselijk fenomeen is, waaraan ook de Kerk niet ontkomt. Het Geloof kan thans zo gemakkelijk tot een systeem worden, waarbij de riten als een soort magie worden beleefd. Voor velen is de kerkelijke praktijk een gewoonte geworden. Vernieuwing en aanpassing is nodig. De volksmissie moet zich, aldus spreker, voortdurend hierop bezinnen en, waar nodig, radica le, jazelfs revolutionaire veranderin gen durven doorvoeren. Zij dient de kerygmatische prediking te vertalen voor deze tijd en komen tot een aanpas sing vanuit de Schrift en niet vanuit een bepaalde vorm uit het verleden. Vernieuwde prediking vraagt niet op de eerste plaats om verandering van on derwerpen, maar van perspectief. Soe pelheid in de uiterlijke verschijnings vormen is vereist. Hier wijzen trouwens reeds de zgn. milieumissies op, het ge zinsapostolaat („Cor Domini en de persoonlijke huisprediking. De volksmis sionarissen, zo besloot prof. Borgert, moeten de pioniers van de vernieuwing zijn. Zij mogen geen aanbidders van vaste vormen zijn en zij doen er goed aan om te luisteren naar de opvattin gen van de leek. Dit laatste advies volgden de con gressisten meteen bij de namiddagbij eenkomst op, toen zij „de preek vanuit de kerkbank" lieten beoordelen door drs. H. Prenen en Godfried Bomans. Drs. H. Prenen noemde de gave van de retoriek, niet het voornaamste be standdeel van een goede preek. De predikant moet erin slagen zijn ge nt noor onrustig te maken, te boeien. Godfried Bomans vond dat de preken gerust wat „humoristischer, wat gui tiger" mogen zijn. Het evangelie, zei hij, wordt te somber verkondigd. Van een volgehouden „preektoon" is geen equipe-vorming effect te verwachten. De gedempte toon verwacht eerder stilte en laat meer ruimte voor „paukenslagen." Het kerkvolk verwacht, „geen orato rische hoogstandjes," maar inhoud. Een goede preek slaat iets los bij de gelovigen. Hij brengt iets aan het vibreren Bomans beaamde op een vraag van een der congressisten, dat de leek behoefte heeft aan discussie na de preek, meer nog aan inter rupties, die de preek boeiender zouden kunnen maken. Deze methode volgde St. Augustinus ook, maar „de gelovi- ge-in-de-kerkbank" gaf toe, dat zij in onze grote parochies niet goed reali seerbaar is. Op het betoog van dr. Borgert, voer den enkele congressisten aan, dat de profetische stoot, welke de volksmissio narissen geven, geen effect kan hebben, wanneer de parochiegeestelijkheid daarop niet voortbouwt. De volksmissie, meenden zij, moet meer aandacht aan de parochie-geestelijken besteden, opdat zij zich vernieuwen. MAASTRICHT, 11 juli. Op de twee de en laatste dag van het congres van het volksmissie-comité hebben de con gressisten gisteren een soort „gewetens onderzoek" gehouden. Zij deden dit aan de hand van een voordracht van de- man-van-de-praktijk, pater H. de Vries OMI, die al jarenlang als volksmissio naris werkzaam is. Pater de Vries ging nader in op de taak van de volksmissionaris. Volgens hem moet de predikant „gelovige" zijn met de gelovigen. Hij moet meevoelen met de kerk-onder-de-preekstoel en be grip kunnen opbrengen voor de agressi viteit en de kritiek van de leek, uitingen van onbehagen, welke niet altijd on gegrond zijn. De mensen, aldus pater de Vries, geloven beslist nog in God, maar vaak niet meer in de door velerlei redenen vertekende Kerk. Anders gezegd, zij hebben niets tegen Christus, maar wel tegen de organisatie, het systeem. De volksmissionaris, zo vervolgde spreker, moet niet datgene preken wat hij heeft, maar datgene wat de gelovigen nodig hebben, wat de geest in het Volk Gods vraagt. Bekeren betekent niet, dat de volks missionaris de mensen persé de volgen de zondag naar de kerk doet gaan, maar wel, dat h\j de „bekeerling" de volgende stap tot God leert zetten. Pater de Vries spoorde zijn collegae aan te preken vanuit een diepe bekommernis. In het belang van het profetisch en pastoraal handelen van de volksmissionaris acht hij een goede samenwerking tussen de leden van een volksmissie- „equipe", alsook tussen de predikanten en de parochiegeestelijken zeer gewenst. De eerstgenoemden moeten zichzelf niet zien als „de reservetroepen" van de laatstgenoemden of zoals pater de Vries opmerkte van „de plaatselijke comman danten". De volksmissionaris is het symbool van het krachtig ingrijpen van God, van het Woord en derhalve behoort hij de dienaar van het Woord te zijn. Bij al ons werk, zo besloot pater de Vries, dienen wij steeds te bedenken, „dat de leken tot op zekere hoogte zijn, wat wij ervan gemaakt hebben. Zij kun nen slechts dan pittig gezouten zijn als het zout nog zouten kan". Uit de discussie bleek, dat de volks missionarissen behoefte hebben aan meer onderlinge samenwerking en der halve, zo deelde de voorzitter, prof. dr. H. Borgert, mee, zal het komende studie congres in het teken staan van „de HELMOND, 11 juli Het bestuur van de voetbalvereniging Helmond heeft dinsdagavond in een vergadering beslo ten terug te keren naar het amateur voetbal. De voorgenomen fusie tussen Helmond en Helmondia zal vanzelfspre. kend geen doorgang vinden. Helmondia blijft in het betaalde voetbal spelen. namens de fotografen van „Pool 25" toe. Aan het einde van zijn welkomst woord overhandigde hij de hoge gast een album waarin een dose-up stond van koningin en prins. Er komt nog een tweede foto in het album maar he laas kon deze opname niet op tijd ge reed komen. De burgemeester van Am sterdam mr. G. van Hall vroeg zich in zijn toespraak af waar de vele foto's toch blijven die er zoal door de pers fotografen gemaakt worden. „Je ziet er eigenlijk nooit meer iets van." Het deed hem dan ook veel genoegen dat hfl nu op deze tentoonstelling de resultaten van de opnamen die er tijdens het zil veren feest van 'ons vorstenpaar zijn gemaakt, kon bewonderen. Mr. van Hall hoopte dat velen de exposities (de tentoonstelling komt in alle provinciale hoofdsteden van ons land) zouden be zoeken. De opbrengsten zijn natuurlijk bestemd voor de koninklijke jeugdcen tra „Zilveren Schor" en „Huneschans". Na de officiële opening begaf de prins en zon gevolg zich naar de ex positie-zalen. in het laatste vertrek filmde hij de grote staatsiefoto van het koninkl(jk paar met zijn gasten op de trap in het Amstelhotel. Ter wijl de prins filmde schoten de vele persfotografen een plaatje van dit gebeuren. Op zijn beurt fotografeer de de prins daarna een groepje pers fotografen voor de foto van het Am stelhotel. Ook deze gebeurtenis werd door andere fotografen vastgelegd. Op de tentoonstelling kan men tal rijke fraaie opnamen zien. Men beleeft het kleurrijke feest weer opnieuw: de spontane huldiging van het koninklijk paar in het RAI-gebouw, het bezoek aan het Keukenhof, de gala-avond in het Concertgebouw, en leuke, verras sende close-ups van de prinsessen. De heer Ben van Meerendonk, van wie het idee voor de expositie afkom stig is, moest nog een compliment van de prins in ontvangst nemen, alvorens de hoge gast zich naar het nieuwe Hil ton-hotel in de hoofdstad begaf. Da expositie duurt tot en met 34 juli. De tien fotografen die er aan meewer ken zijn C. de Boer, P. Magielsen, T. van der Reijken, I. Rona, J. Sterk, J. Stevens, B. Wisman, B. van Meeren donk, P. van Breukelen en C. Zeyle- man. DEN HAAG, 10 juli Gekleed ging Fred Mackes, veertien jaar, uit Ne- derweert, gistermiddag onverwijld het zeewater in voor Scheveningen, toen hij een jpngetje en een meisje in gevaar zag. Het waren een broertje en een zusje, die hq samen uit het water sleepte over een afstand van ongeveer twintig meter. Het jongetje, vier jaar, dat niet kan zwemmen, was al een paar keer kopje onder gegaan. Robert Kroes heet dat Haagse kleu tertje. Hjj was op een golfbreker zee-; sterren gaan zoeken. Daarbij gleed hij plotseling uit en viel in het water. Zijn zusje Carla, acht jaar, sprong hem na, maar kon geen hulp bieden. Zij kwam zelf ook in levensgevaar te verkeren. De moedige daad van de Limburgse jongen redde de levens van de beide Haagse Kinderen. Carla en Fred lie pen schaafwonden op. AMSTERDAM, 11 juli Van het von- gers af en op het laatste moment weeï nis, dat de rechtbank te Haarlem in januari de 24-jarige magazijnchef. J. v. D. uit Haarlem wegens het hoogst roekeloos rijden, de dood van een scooterrijder tengevolge hebbend, op legde, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof dinsdagmorgen bevesti ging van het vonnis gevraagd; n.l. een jaar gevangenisstraf met aftrek van de twee maanden voorlopige hechtenis en ontzegging voor de duur van vijf jaar van de rijbevoegdheid. Op 9 september van het vorige jaar was verdachte in een door hem bestuur de Volkswagen, na enige café's in Haarlem te hebben bezocht, uiterst links op de Zandvoortselaan rijdende in botsing gekomen met de 24-jarige scoo terrijder F. P. F. Grapperhaus. Deze werd zo ernstig gewond dat hij la ter in het St. E-lisabethziekenhuis te Haarlem overleed. Het vonnis van de Haarlemse recht bank was mede gebaseerd op de over weging dat verdachte zodanig onder invloed van sterke drank had verkeerd dat hij niet meer in staat was een auto te besturen. Verdachte gaf vanochtend voor het hof toe dat hij twee keer aan de linkerzijde van de weg was terecht gekomen. Dit was volgens hem niet het gevolg van de invloed van drank naar hij zich kon herinneren had hij hoog stens drie glazen hier gedronken maar was te wijten aan een val die hij enige dagen tevoren op de' fabriek had gemaakt. Hij was toen op zijn hoofd terechtgekomen en enige tijd bewuste loos geweest. Dit was de oorzaak dat hij de controle over het stuur had ver loren. De president was echter een an dere mening toegedaan en verweet ver dachte diens lamme houding. Hij had de mensen bang willen maken. Het linksrijden was csn bravourstukje ge weest hetgeen verdachte niet wilde toe geven. Ook uit getuigenverklaringen bleek dat verdachte enige keren naar het uiterste linkse gedeelte van de rij baan was gezwenkt, recht op tegenlig- DEN HAAG, 9 juli Niet het ver lengen van het bestaan van de Herstel- bank, niet de nieuwe omschrijving van de doelstelling noch de daar gekoppel de naamswijziging, noch de wijziging van de kapitalisering, doch het wegval len van het instituut van de perse is- commissaris heeft de gemoederen van de aandeelhoudersvergadering van de Herstelbank het meest in beweging ge bracht. Wel werd er door enige aan deelhouders op gewezen dat men het meer op prijs gesteld zou hebben, wan neer met het behandelen van de statu tenwijziging (zie de Tijd-Maasbode van 26 juni) gewacht was tot het wetsont werp bij de Staten Gereraal was inge diend. Wat de triërcering van het kapitaal betreft dit zal dus per eind 1970 moe ten plaats vinden wees voorzitter mr. M. Sanders er op__dat er nog ruim vol doende tijd zou zijn om te voorzien in de dan voor de terugbetaling benodigde 100 min. te verkrijgen. Hij wees op de HOLLANDIA, 10 juli (UPI) De rege ringsgemachtigde H. Veldkamp heeft vandaag in de Nieuw-Guinea Raad ver klaard, dat de garanties voor vrije keus voor de Papoea's volgens punt vier van het plan-Bunker voor Nederland bijzon der zwaar wegen. Uit het antwoord van het gouverne ment op de suggesties uit de Raad kwam voorts o.a. naar voren, dat het niet moge lijk is in te gaan op de merites van het plan-Bunker, teneinde de pogingen van de secretaris-generaal der V.N. om de Nederlands-Indonesische voorbesprekin gen te doen hervatten, niet te belemme ren. Er komen geen uitzonderlijke maat regelen voor de inschakeling van Pa poea's bij de verdediging, ook al omdat niet uit het oog mag worden verloren dat de Nederlandse regering er primair naar streeft langs de weg van onderhandelin gen tot een vreedzame oplossing te ge raken en te voorkomen dat er een situa tie zou ontstaan waarin het gebruik van geweld dusdanige vormen aanneemt dat het volledige potentieel van het land daarvoor moet worden ingezet. De Nederlandse regering zal eerst op nieuw aandringen op het zenden van een V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea, zo als door een aantal raadsleden was ge vraagd, „indien langs de weg van onder- bevredigende oplossing mocht worden verkregen. De Nederlandse regering blijft bij de toezegging dat „zodra de onderhandelin gen met Indonesië in een moer beslis send stadium komen, Papoea-vertegen woordigers daarbij in de een of andere vorm zullen worden betrokken". De heer Jouwe diende een motie in, waarin de Nederlandse regering wordt verzocht een of meer Papoea's toe te voegen aan de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Hij noemde in zijn toelichting het antwoord van het gouvernement „struis vogelpolitiek" en betoogde, dat minister Luns hem had toegezegd, dat het Neder landse kabinet instemde met een Papoe vertegenwoordiging te New Vork. Over de verschillende moties wordt morgen gestemd. BRUSSEL, 10 juli In Brussel zijn maandag bijzonderheden bekendge maakt over de financiering van het staalbedrijf Sidemar, dat de Belgische Societe Générale, de Franse Schneider- groep en de Luxemburgse Arbed bij Gent zullen bouwen. Het beginkapitaal van Sidemar zal 90 miljoen dlr jbe dragen en produktiecapaciteit zal aan- vankeliik meer dan 1 miljoen ton staal handelingen niet een voor alle partijen in ingots per jaar groot zijn. mogelijkheid bij de kredietuitzettingen daarmee rekening te houden. Na afloop van de vergadering Is naar aanleiding van vragen van de pers nog even gesproken over de uitbreiding van het werkterrein en de taakverdeling tussen de algemene banken en de Her stelbank. Een duidelijke uitspraak werd daarbij van het bestuur niet verkregen. Wat het laatste betreft werd wel ge zegd dat er regelmatig overleg plaats vindt. Wat uitbreiding van het statutaire .werkterrein betreft werd erop gewezen dat het bepaald niet in het voornemen ligt om de Herstelbank tot een soort Overzeebank te transformeren. Men denkt er wel aan buitenlandse vennoot schappen, die in Nederland werken te accommoderen, terwijl de uitbreiding van de statutaire doelstelling ook toe laat Nederlandse bedrijven die in het buitenland werken met kredietverlening of kapitaaldeelnemingen bij te staan. Dit laatste mede gezien in het verhand van de E.E.G. Ook steun aan ontwik kelingslanden (met garanties van de staat) behoort nu tot de mogelijkheden. Zoals gezegd werd de meeste aan dacht besteed aan het schrappen van het instituut personeelscommissaris uit de nieuwe statuten. Het eerste kamer- Lid ir. Vos meende dat het onjuist was dit uit de statuten te schrappen nu de commissie Verdam een studie maakt over de structuur van het venmootschapswezen. Is het niet onjuist, vroeg hij, zich nu van dè personeelscommissaris te ont doen om over enige tijd wellicht ge noodzaakt te zijn het instituut weer in ere te herstellen. Hij zag nog een ander bezwaar. De Staten Generaal die zich over het wets ontwerp dat voor de statutenwijziging nodig zal zijn moet uitspreken (o.m. voor het verstrekken van een lening van 100 min in verband met de triëer- cering van het aandelenkapitaal A ad 150 min, dat de staat in handen heeft) De kans bestaat volgens ir. Vos dat dan op een ondergeschikt punt als het schrappen van de personeelscommissa ris zoveel oppositie zal komen dat de belangrijkste punten wel eens op de achtergrond kunnen komen. Hij wees daarbij op vragen te dien aanzien in de eerste kamer door de heer De Gaay Fortman. Mr. Van Campen, eveneens lid van de Eerste Kamer meende dat er t.z.t. bij een herziening van het vennoot schapsrecht geen personeelscommissa ris gekozen zou worden op de manier zoals bij de Herstelbank gebruikelijk.' Hij deelde de bezwaren van de heer Vos dan ook niet. Van de kant van het bestuur werd er op gewezen dat het gehele personeel verklaard had geen voorstander van handhaving van het (in de praktijk geen bevrediging geven de) instituut te zijn. Tenslotte verklaarde de heer Vos zich bij de artikelsgewijze stemming tegen het betreffende punt van de sta tutenwijziging. Als enige van de aan deelhouders. Toen de statutenwijziging als geheel in stemming werd gebracht stemde hij echter voor. Bij de stem ming werd uitdrukkelijk gesteld dat het aannemen van de nieuwe statuten zon der personeelscommissaris geen prin cipieel votum tegen een dergelijke in stelling inhield. naaf rechts was geweken. De vrienden die bij verdachte in dfi auto zaten, hadden opgemerkt dat vac dachte bij het rijden traag reageerde en minder safe was dan anders. De procureur-generaal noemde dit ge- val een van de verschrikkelijke onge* lukken waarbij een volkomen argeloze weggebruiker wordt doodgereden doof iemand die op dat ogenblik een slechte weggebruiker is. En het wordt nog er ger, wanneer, zoals hier, de verdachte te veel drank heeft gebruikt. Dit zou den naar uit getuigenverklaringen wa3 gebleken, minstens acht glazen bier zij» geweest. De verdediger achtte het waarschijn lijker dat zijn cliënt, in zijn haast ova met zijn vrienden Zandvoort te bere ken, misschien te hard en te onzorgvul dig had gereden dan dat dit een gev<M van drank zou zijn geweest. Het hof zal 17 juli arrest wijzen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 10 juli In verband met de relletjes, in de oude Nijmeegse bin nenstad verleden week door „feestvie rende" en brandstichtende studenten veroorzaakt, is de Nijmeegse politie een uitgebreid onderzoek begonnen. In het eerste stadiunt van dit onder zoek zijn twee Nijmeegse studenten ge arresteerd van 19 en 21 jaar, resp. wegens openlijke geweldpleging tegen personen en goederen en het plegen van verzet tegen de politie. Het onderzoek wordt nog verder voortgezet. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 11 juli Minister De Pous heeft nog geen beslissing geno men over een eventuele prijsbeschik- king voor consumptiemelkprodukten. DU heeft hedenmorgen de ministeriële ver tegenwoordiger in het produktschap voor zuivel meegedeeld. In grote delen van het land is de prijs van bijna alle melkprodukten (room, koffiemelk, vla e.d.) met enige centen verhoogd. Minister De Pous achtte dit in strijd met zijn prijsbeleid en vroeg het produktschap het bedrijfs leven ,te bewegen de verhoging per 1 augustus weer ongedaan te" maken. De minister dreigde daarbij met een prijsbeschikking. Sindsdien wacht het bedrijfsleven met spanning af of de bewindsman aan zijn dreigement uit voering zal geven (Men zie ook een eerder bericht elders in dit blad.) ROTTERDAM, 11 juli De Schie dammer Piet Romeijn, steunpilaar in de achterhoede van SVV, is door Feij enoord gecontracteerd. De blonde rechtsback, behoorde tot de eigen kweek van de Sehiedamse vereniging, liet transferbedrag zou aanmerkelijk hoger zijn dan 60.000 gulden. Gister avond heeft SW enkele nieuwe krach ten getest in een oefenwedstrijd tegen de Rotterdamse amateurvereniging Neptunus. In de ploeg van SW speel den Rijnvis en Waasdorp van ADO en Daniels en Allart van Sparta. Allart kreeg een contract aangeboden, dat hij heeft aanvaard. SW contracteerde eveneens Hubert van NAC. AMSTERDAM, 9 juli 'Emittenten delen mede, dat op de 4% procent Ne derlandse guldenslening, groot 25 min t laste van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E G.K.S.) tegen ten koers van 99 procent, tot een zo danig bedrag werd ingeschreven, dat bij de toewijzing enige reductie moet wor den toegepast. BARNEVELD, 10 juli Vanmorgen is de kleine Anton van Leeuwen (l»/i jaar) op de spoorlijn Barneveld-Voort- huizen onder een trein geraakt en ge dood. Het ongeluk gebeurde vlak bij de ouderlijke woning. Het ventje was met andere kinderen naar de spoorlijn ge gaan. Naast het zogenaamde spoorweg hek was de omheining kapot, zodat ze er door konden. De machinist van de trein zag de andere kinderen langs de ljjn en hield die in het oog. Toen hij op korte afstand Anton die met de keien tussen de rails zat te spelen zag op kijken, was een ongeluk niet meer te voorkomen. De trein, die ongeveer twintig minu ten vertraging had, was een extra trein met schoolkinderen uit Nijmegen en omgeving. De kinderen zijn van het on geval weg gehouden. HAARPLAATS WORDT INGENOMEN DOOR DE JONGE STER, TOPAZ SALZO DAT WAS MAX MOFATTI 1MPRESSPRI0 VAN APRIL 6MITH. ZE 5CHUNT VER DWENEN TEZUNIR ZEI HEM DATIKGEEN BU REAU VOOR GEVON DEN VOORWER PEN HEB EN NU- DE 9 U0R SHOW HELAAS 15 APRILSMITH DOOR ONVOORZIENE OMSTANDIGHEDEN VERHINDERD OP TE TREDEN, IWflflR DAAR GAAT DIE BEROERDE TELEFOON.' HELPEN TERUG SCHAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6