Nieuw-Guinearaad: Begrip voor positie Den Haag Voor buitenlandse pers is weinig te heieven Tncffueecuv SUPERMARKET... IN WARSCHAU KONIJNEN ALS ONKRUIDWIEDERS Franco wijzigt zijn kabinet: GRANDES tweede man Monarchistisch stafchef thans regeringsleider Breuk in regeringscoalitie van België tijdig geheeld „Abraham" voor Jaarbeursdirecteur Motel-deskundige Carnegie-heldenfonds Verschuivingen aan de Rijn Sommige Nederlanders denken slechts aan hun spaarschema oE lekkerste Spanje moet liberalernaar EEG Cultureel zelfbestuur Vlamingen-Walen Adenauer over Erans- Duits deelgenootschap T.V.-reclame voor roken in Brittannië aan banden ju**m m WOENSDAG 11 JULI 1962 PAGINA (Van onze correspondent in Hollandia) HOLLANDIA, 6 juli Op Nieuw-Guinea heerst op het ogen blik een stemming van afwachten. Afwachten of het werkelijk tot Uitvoering van het plan-Bunker Zal komen en wat er dan gaat ge beuren. Afwachten ook of Indo nesië militair nog meer van plan is. Het vreemde is daarbij dat uit Indonesische uitlatingen wel dui delijk is geworden, dat het een het ander niet eens hoeft uit te slui ten. Indonesië heeft zelf nadrukke lijk de mogelijkheid opengelaten dat er tijdens besprekingen toch nog wordt geïnfiltreerd. Maar Voor het ogenblik loopt het dus tvel los met de infiltraties. Die van Merauke zijn (voorshands?) de BUITENLANDSE KRONIEK laatste geweest. Het officiële com muniqué van het Gouvernements Voorlichtings Bureau in Hollandia dat men de indruk had dat er ook bij Kaimana weer parachutisten waren geland, moest twee dagen later al worden tegengesproken: men had zich vergist in de sporen; degene die men gezien had waren van „oude" parachutisten geweest. Nu er geen parachutisten meer bijkomen vordert de bestrijding goed. Steeds meer worden er uit geschakeld. Aangenomen wordt dat men stellig reeds over de helft is. Dat geldt dan voor de landin gen bij Fakfak, Kokas, Kaimana, Teminabuan en Sorong. De om geving van de laatste twee plaat sen wordt zelfs als waarschijnlijk „schoon" beschouwd. In Merauke is de bestrijding van de para's nog wat meer in een beginstadium, al vordert men er ook daar wel mee. Sympathiek geluid „Leuk avontuur" PINDAKAAS? mrnmmmmm Misschien lean men het drievoudige Judicium van de kiezers, die zondag J.I. in Noordrijn-Westfalen naar de stembus zijn gegaan, als volgt samen- Vatten. De Christen-Democratische (Jnie moet zich een nieuwe held en misschien zelfs een nieuwe politieke Conceptie aanschaffen; de Vrije De mocraten hebben in Diisseldorf en Bonn niet gedaan, wat er van hen Verwacht werd, met de „protest vote en de Socialistische Partij Duitsland beweegt zich onder haar nieuwe lei ders en met een nieuw program. Waarvan de scherpste marxistische kantjes zijn afgevijld langs een lijn van toenemende achtenswaardig heid. Natuurlijk moet men de toe passelijkheid van deze plaatselijke uitslag voor het hele gebied van de bondsrepubliek niet overdrijven. Maar Noordrijn-Westfalen is nu eenmaal het grootste, het industrie gewich tigste en het volkrijkste van de ne gen Westduitse „Lander". En de C.D.U. is er in het „Landesparla- ment" haar absolute meerderheid van 1958 (104 van de 200 zetels) kwijtge raakt. De Vrije Democraten hebben één zetel moeten prijsgeven; en de socialisten hebben er negen bij ge kregen. De zetelverdeling is nu: 96 14 - 90. De leiders van de C.D.U. in Bonn Zullen wel niet nalaten uit de resul taten in Noordrijn-Westfalen twee conclusies te trekken. De eerste is, dat de 86-jarige bondskanselier zijn politieke rol niet kan blijven spelen zonder de partij ernstig nadeel te berokkenen. Vorig jaar september heeft hij de elec torale verrichtingen van de C.D.U. Zeeds geschaad door zijn hardnekkig aanblijven. Maar men heeft dat toen Voor lief genomen, omdat hij zulke immense verdiensten heeft gehad Voor het na-oorlogse Duitsland, en omdat hij, onder hevige pressie, be loofde „te gelegener tijd te zullen aftreden. In een later stadium (laat stelijk nog op het C.D.U.-congres in Uortmund) legde dr. Adenauer wei- Uig haast aan de dag die belofte na ie komen. „Sie mussen mich bis auf Weiteres ertragen". Zijn bezoek aan Ue Gaulle, met de fraai gemonteerde Verbroederingsscène in Reims, zou •nisschien een passend sluitstuk kun nen zjjn. Maar nu komt De Gaulle, *oals Adenauer gisteren meedeelde, ?h september weer naar West-Duits- jand en ongetwijfeld zal de bonds kanselier hem dan niet als ambte- '°os burger willen begroeten. De tweede conclusie, waartoe de L.D.U. kan komen, is deze, dat de fije Democraten aan kracht hebben Ugeboet: als bondgenoten, maar ook J's stellers van politieke eisen. Dr. Mende heeft al zo dikwijls met ver weking van de coalitie gedreigd, dat e kiezers daardoor niet meer geïm poneerd raken. En de liberalen heb- de weinige principiële verlangens, 'e zij koesteren, reeds zo lang onder- 8fr. .J51 Semaakt aan ae „spoils of lce dat zij nu wel erg moeten op- *'en tegen een verblijf in de woestijn, j tn zo beschikt blijkbaar thans ai- ^en Je S.P.D. over een winstgeven- e rormule: een verjongde leiding, ^en voorzichtige stijl en niet al te "kkinzipienreiterei". Brandt en ehner c.s. hebben van hun partij eh soort linkervleugel van de C.D.U. hg"*?. Vij trachten de „rode ta- te 6S J 'n Duitsland zo veel mogelijk tej6 C6ren 6n bezwaren tegen j'ZWart-rode coalitie zo klein 'I 'e maken. Het is een van Be 8A'e^.en van c'e F.D.P., dat sommi- *eik U-ers de S.P.D. de hand e.n en J3* bondspresident Lübke behoort. wij moeten begrip hebben voor de moei lijke positie van de Nederlandse rege ring tegenover het buitenland en ook in eigen land, en we moeten erop vertrou wen dat die regering zal proberen zoveel mogelijk voor ons te bereiken. Het was een geluid van begrip, dat sympathiek aandeed. En het lid Poana die zei dat het plan-Bunker eigenlijk een plan-bongkar (bongkar is Maleis voor slopen) is, maakte in feite alleen maar een grapje, al toonde hij zich een van de felste tegenstanders van het plan. Opvallend was dat nergens als alterna tief het uitroepen van een zelfstandig „West-Papoea" naar voren kwam. Men acht daar kennelijk de tijd niet rijp voor. Veeleer gaan de gedachten in de rich ting van een ombuiging in voor de Pa poea's gunstiger richting van het plan- Bunker, terwijl men ook graag zou wil len dat Papoea's de kans zouden krijgen aan de beraadslagingen deel te nemen. Die vergadering van de op 22 sep tember van vorig jaar opgerichte Nieuw Guinea-raad geeft de buiten landse journalisten in Hollandia ten minste iets te doen. Het is een steeds wisselend gezelschap van vertegen woordigers van Nederlandse, Ameri- Intussen begrijpt men hier natuurlijk heel goed dat deze voortdurende Ne derlandse successen alleen zullen aan houden als de parachutisten, die uit geput beginnen te raken (de -eerste groepen zitten nu al een twee maandei. verborgen in het oerwoud), niet ver sterkt worden. Zou Indonesië overgaan tot nieuWe agressieve activiteiten, dan ontstaat vanzelf een nieuwe situ atie die dan pas weer beoordeeld zal kunnen worden. Militair bezien hebben de Indonesische para-landingen tot nu toe voor Indonesië natuurlijk weinig zin gehad. Maar er zitten ook psycho logische en politieke facetten aan, en die zijn voor de verdedigers van Nieuw Guinea misschien minder gunstig dan de militaire. Het wachten is hier dus verder op de ontwikkeling van het overleg tussen Nederland en Indonesië. Opvallend was dat in de Nieuw Guinea-raad bij hel politieke debat, dat voor een belangrijk deel over het plan-Bunker ging, niet eens zulke scherpe kritiek naar voren kwam op dit plan en Nederlands kenne lijke voornemen op basis daarvan naai een overeenkomst met Indonesië te stre ven. Het lid Ahmad vertolkte kennelijk een vrij algemene opinie toen hij zei. kaanse, Engelse en andere kranten en persbureaus, die voor zover ze hier heen komen met de opzet een oorlog te verslaan diep teleurgesteld worden. Laatst hadden enkele van deze buiten landse journalisten een meevaller in Teminabuan, toen daar, toen zij er net gearriveerd waren, door militairen vijf gevangen genomen parachutisten werden binnengebracht. Maar zoiets komt natuurlijk niet elke dag voor. En voor de rest zijn alle steden op Nieuw Guinea van een uiterste rust, die het vertoeven aan bars en het genieten van koel bier wel heel aantrekkelijk maakt, maar waar toch niet veel nieuws in zit. Vandaar dan ook dat de meesten van deze gasten hun bezoe ken aan Nieuw Guinea maar niet te lang laten duren. Zelfs de vergadering van de Nieuw Guinea-raad heeft niet de spectaculaire dingen gebracht, waarop sommigen misschien gehoopt hadden. De reactie van Papoeazijde op de ontwikkelingen rond het plan-Bunker is dus voorshands gematigd, al zijn de meeste leden van de Nieuw Guinea-raad er zeker niet gelukkig mee. En van die Nieuw Guinea-raad moeten we dus aan nemen dat hij voor een belangrijk deel weergeeft wat er onder de Papoea- bevolking leeft. De belangstelling bij de Nederlanders hier is stellig nog gering er. Wel wordt het nieuws op de voet gevolgd, maar bij de meesten gebeurt dat domweg omdat men de kansen wil afwegen op een prolongatie van het ver blijf hier. Er is natuurlijk een groep, die wezenlijk belangstelling voor de ont wikkelingen heeft: dat zijn degenen, die z' h begaan tonen met het „lot" van de Papoea's-als ze straks „verkocht" zullen worden; het zijn ook degenen, die gele ven dat het plan-Bunker nog niet eens zo'n slechte inleiding voor de zelfbe- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 11 juli De Onafhanke lijke Televisie Autoriteit, welke toe zicht houdt op de programma's van de commerciële televisiemaatschappijen in Groot-Brittannië, achttien in aantal, is overeengekomen met de Britse tabaks industrie, dat televisieadvertenties die het genot van roken associëren met jonge liefde, weldra van het televisie scherm zullen verdwijnen. Dit werd gis teren meegedeeld door de minister van de posterijen, de heer Bevins. Eveneens is overeengekomen dat de sigarettenadvertenties geen al te grote nadruk zullen leggen op het ge not van roken; geen beroep zullen doen op trots of mannel jkheid: en dat zij geen chic maatschappelijke achter grond zullen hebben om de indruk te wekken dat roken getuigt van maat schappelijk succes of dat het een we zenlek onderdeel vormt van het plezier en de opwinding van het moderne le ven. BRUSSEL, 10 juli Ter gelegenheid van de honderste Vlaamse pocket, die naar men verwacht in de loop van 1963 zal verschijnen, heeft de uitgeverij Hei deland in Hasselt een romanprijsvraag uitgeschreven die voor alle letterkundi gen in Nederland en Vlaanderen open staat. De hoofdprijs bedraagt 100.000 Bel gische frank. De termijn voor inzending van manuscripten sluit op 30 juni 1963. (Advertentie) schikking hoeft te z;jn; het zijn zelfs degenen, die denken dat de Papoea's onder Indonesië misschien zelfs wel bet af zullen zijn. Debatten onder deze wezenlijk belang stellenden zijn hier aan de orde van de dag. Maar daarnaast is er dus een groot aantal Nederlanders hier, die alleen hierheen zijn gekomen omdat het wel een leuk avontuur of een aantrekkelijke broodwinning leek, en die de toekomst van dit land en dit volk geen zier kan schelen. Zij rekenen alleen maar hoe lang ze hier nog zullen kunnen blijven en hoeveel ze dan overgehouden hebben. „Ik moet denken aan mjjn spaarsche ma" is hier een algemene kreet. Het is wat men wel noemt „de rotmentaliteit van Hollandia", maar ook elders op Nieuw Guinea komt hij voor. Maar hoe die groepen verder ook verdeeld of in gesteld mogen zijn, allen wachten thans af op wat er over Nieuw Guinea beslist gaat worden: vooral de Papoea's natuur lijk, want het is hun land en hun toe komst; maar ook de Chinezen en de Nederlanders hier, want ook hun toe komst is met die beslissing gemoeid, al is het dan niet hun land. =mm Als uit het kraaiennest van een schip het Koggeschip? ziet de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, van zijn ruim beglaasde werk kamer op de hoogste verdieping van het fraaie secretariaatsgebouw op het Vredenburg in Utrecht uit op het druk ke gedoe in de binnenstad. Een ge krioel van voertuigen beneden en bo ven het silhouet van de stad met vele mooie oude monumenten en ertussen door een enkel hypermodern gebouw. Symbool van het woelige bedrijfsle ven, waarvan oude bewezen waarden gehandhaafd moeten blijven, terwijl nieuwe elementen dienen te worden ingevoegd om de ontwikkeling bij te houden. Zo staat de heer Van der Kwast nu midden in het bedrijfsleven, nadat hij nog twee jaar geleden het beschouwde uit een departementska mer, toen hij directeur-generaal voor handel en nijverheid van het Ministe- Ïrie van Economische Zaken was. Vrijdag wordt hij vijftig jaar en dit was voor ons aanleiding eens te pol sen hoe de tegenwoordige topfunctie hem bevalt. Verbazing tekende zich op zijn gezicht af bij onze wetenschap over de mijlpaal die hij in zijn leven bereikt, en lachend weerde hij aanvan kelijk ons verzoek een praatje te ko men maken af. „Mijn verjaardag be schouw ik altijd als een gewone werk dag. Vrijdag heb ik vergadering met het presidium van de Jaarbeurs maar komt u toch maar". Zjjn antwoord op onze eerste vraag was, dat hij een bijzonder interessante functie heeft, omdat zij hem met men sen van allerlei niveau en verschillend pluimage in contact brengt, ,,'t Is ech ter geen gemakkelijk vak, omdat je voortdurend met concurrentie op het gebied van het .organiseren van beur zen hebt te maken". En dan zit de heer Van der Kwast meteen op zijn stokpaardje, dat hij als een ferm rui ter berijdt. Een eind maken aan de versnippering en komen tot coördina tie om, als in 1970 de tolgrenzen zijn weggevallen, hier in ons land met een goede internationale beurs te voor schijn te komen, 'die het buitenland niet voorbij kan zien. „Als de ver snippering blijft, zullen in het EEG- verband de Duitse beurzen beslist aan het langste eind trekken. Laat het be drijfsleven zich concentreren met zijn exposities, dan zal ik wel zorgen, dat het buitenland naar hier komt". De heer Van der Kwast ziet drie groepen van concurrenten: privé-orga- nisatoren; burgemeesters, die aan het prestige van hun stad menen verplicht te zijn een beurs te houden en econo men die om de kosten van een congres Ie bestrijden tegelijkertijd een beurs in elkaar willen zetten. Na de moeilijkheden, die de Jaa; beurs heeft doorgemaakt, meent de directeur, dat het vertrouwen beslist in belangrijke mate weer is terugge wonnen. Het betekent nog wel niet, IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIilllllllllllllllllllllll'l'l Hans de Jong uit Alkmaar, eer uitwisselingsstudent in de Ver enigde Staten, is zondag uit Co lumbus in Ohio vertrokken naa. New York, voor de terugreis naar Ne derland. De 28-jarige De Jong heel* zich in de afgelopen zeventien maan den in Columbus bekwaamd als b- drijfsleider van een restaurant-motr bedrijf. Hij zal in Nederland een de gelijk bedrijf gaan leiden. Hans de Jong geeft toe dat hij cre is veranderd sinds hjj in februari- 196j in Amerika aankwam, Neem alleen zijn kleding maar. In Amerika is hij „Ivy league" kleding gaan dragen, en het gemillimeterde kapsel van de col lege-studenten daar. De Jong, die zich thuis op een fiets placht te verplaatsen, wil daar nu niet meer aan. Hu is aan een auto gewend geraakt. En wat zjjn principes aan gaat, hij is in Columbus het beginsel „vandaag is vandaag en morgen is morgen" gaan huldigen. Veel Amerikanen beseffen niet hoe goed ze het hebben, zegt De Jong. „Ze krijgen waar ze zin in hebben, air conditioning, televisie. Toch wil iedereen meer. Waar moet dat eindi gen. De student vreest dat terugkeer in Nederland een stap terug zal beteke nen. Hij kon nog niet zeggen of hij er erg gelukkig mee was. In de toe komst zou hij naar Amerika willen te ruggegaan. In ieder geval is er werk voor hem in zijn nieuwe vak. Drs. J. H. D. v. d. KWAST dat alle problemen zjjn opgelost Er bestaat, zo zei hij, in Nederland nu een maal een sterke neiging zich regionaal af te splitsen. Nu hjj uit een andere gezichtshoek handel en industrie bekijkt, profiteerl de heer Van der Kwast in niet geringe mate van zijn verleden als ambtenaar en hij moet zeggen, dat het bedrijfs leven niet altijd voldoende begrip heef voor maatregelen, die de overheid wel eens moet nemen. De noodzaak daar van aan het bedrijfseven duidelijk te maken, acht hij van rroot belang, zo als hij aan de andere kant nu gelegen heid heeft bjj de overheid het inzicht te vestigen voor wat wezenlijk ten gunste van het bedrijfsleven kan strek ken. Onnodig te zeggen, dat de heer Van der Kwast een taak heeft, die veel geestelijke inspanning vraagt, waarbij het beslist nodig is nu en dan eens goed af te reageren. Wel, hij houdt zich geestelijk en lichamelijk fit met nog een fikse partij tennis en soms ook met squash, een soort tennisspel, dat binnenshuis beoefend wordt en veei op Engelse kostscholen wordt beoe fend. Blijkens het verslag van het Car negie heldenfonds over 1961 war- voor 220 nieuwe gevallen van moedig optreden ten behoeve van de medemens de aandacht gevraagd (In 1960 223). Voorts moesten nog 65 gevallen worden afgehandeld, welke in vorige jaren overwegend in 1960 aanhangig waren gemaakt. Ten aan zien van 223 van deze in totaal 285 gevallen kon in 1961 een beslissing woren genomen en ten uitvoer ge legd. Aan het einde van 1961 waren nog 49 gevallen in behandeling. Het aantal gevallen, waarin een on derscheiding, een beloning en/of scha devergoeding werd toegekend, bedroeg 142 (In 1960: 122). Elf personen wer den onderscheiden met de bronzen medaille. Aan zestig redders werd het diploma toegekend. Een van hen ont ving tevens een geldelijke beloning, in drie gevallen werd alleen een beloning in geld verleend. 72 jeugdige redders werden beloond met een souvenir met inscriptie. In 30 gevallen ontvingen redders een vergoeding van geleden schade. Ten aanzien van 94 aangemel de reddingen nam het bestuur een af wijzende beslissing. 'lllllllllllllllllillllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllHlllllllllllllllllllllllilillllllMim Zn de tomatenkassen in en om Venlo werd op initiatief van tuinder De Bruin de schoffel vervangen door tamme konijnen. Het voordeel hiervan is, dat geen onkruidplantje gespaard blijft en dat ieder konijntje in de tijd van de tomatenteelt het arbeidsloon van ongeveer vierhonderd gulden voor zijn baas verdient. De konijnen laten de tomaten links liggen en het initiatief van tuinder De Bruin vindt in de tomatenteelt grote navolging. In de Poolse hoofdstad Warschau gaat men op het ogenblik bijzonder prat op iets, wat in feite een Amerikaans-kapita listisch insluipsel is: een supermarket. Het nieuwe gebouw staat op het Unia Lubelska-plein en zelfs in zijn naam verraadt het zijn westerse oorsprong: „Supersam". Het totale winkeloppervlak bedraagt 1400 vierkante meter en de bedrijfsleiding meldt, dat er 2600 verschillende artikelen worden verkocht. MADRID, 11 juli (Rtr - UPI) Voor het eerst sinds 1957 heeft generalissimus Franco enkele ministers van het kabinet vervangen, aldus is verklaard door wel ingelichte zegslieden. In politieke krin gen was men niet verbaasd daar reeds enkele maanden veranderingen in het kabinet werden verwacht. Zeven minis ters werden vervangen en een nieuwe post, die van vice-president van de ministerraad, werd in het leven geroe pen. Kapitein-generaal Agustin Munoz Grandes, een voormalig strijder in de Spaanse blauwe divisie, die gedurende de tweede wereldoorlog met de Duit sers aan het Russische front had ge vochten, is benoemd tot vice-president van de ministerraad. Tot dusver was hij hoofd van de gezamenlijke commis sie van staven. Verklaard werd dat de wijzigingen, op de verandering in het ministerie van arbeid na, niets te maken hadden met de stakingen. Voor het eerst sedert Franco in Spanje de teugels in handen heeft genomen, zal een tweede man naast hem in de regering optreden. Goedingelichte zegs lieden menen, dat de benoeming zou kunnen betekenen dat Franco zijn func tie van regeringshoofd op zou willen geven en uitsluitend als staatshoofd zou willen aanblijven. Behalve Franco is Munoz Grandes de enige kapitein-generaal in het leger. De 66-jarige officier is voorstander van het herstel van de monarchie in Spanje. Men verwachtte in Madrid reeds enige tijd dat generaal Franco Spanje wil voorbereiden voor mogelijke associatie met de Europese Gemeenschappelijke Markt. In redevoeringen heeft hij onlangs nadruk gelegd op stimulering van de economische en agrarische voor uitgang in Spanje. Waarnemers in de Spaanse hoofdstad menen dat Franco ondanks de jongste arbeidsonrust en op positie in staat is een algehele moderni seringscampagne te lanceren. Zü zien voorts een mogelijkheid van een libera ler periode door de benoeming van een monarchistische intellectueel, Iribame, die minister van voorlichting en toeris me wordt. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 11 juli Na een week van voortdurende onzekerheid omtrent het lot van de regering Lefèvre-Spaak en van vermoeiende onderhandelingen tussen de twee '"egeringspartijen over de onderwijsproblemen is gisteren ein delijk enige klaarheid en ontspanning gekomen in de politieke toestand te Brussel. Voor een voltallige Kamer van Volksvertegenwoordigers, waarvan ook de publieke tribunes volledig bezet wa ren voor de gelegenheid, legde eerste minister Lefèvre zijn met ongeduld ver wachte verklaring af betreflende het akkoord over culturele autonomie dat verleden week reeds was bereikt in de schoot van de CVP-BSP-contactcommis- sie en waarover uw correspondent toen heeft bericht doch in verband waarmee nadien weer moeilijkheden wa ren gerezen. Kennelijk waren heel wat nieuws gierigen naar de Wetstraat gestroomd, gedreven door de heimelijke hoop ge tuigen te mogen zijn van het ontstaan van een kabinetscrisis. Zij werden ech ter wel erg teleurgesteld: van een on herstelbare breuk in de regeringscoa litie was niet veel meer te bekennen en onmiddellijk na de verklaring van de premier vatte de Kamer de be spreking aan van de begroting van na tionale opvoeding en cultuur, hetgeen beduidde dat de meerderheid instem de met het compromis. De inhoud van dit compromis ver schilt in feite slechts op een paar de tailpunten van de overeenkomst, die acht dagen eerder al was bereikt. Met name wordt het departement van natio nale opvoeding en cultuur wel degelijk gesplitst tot en met de functie van di recteur-generaal. Anderzijds wordt de culturele autonomie inzoverre doorge dreven dat de afdeling culturele zaken van het departement waarvan de Vlaamse CVP-er Van Elslande inder daad volwaardig minister wordt, terwijl hij de adjunct blijft van de BSP-minister Larock voor het onderwijs volledig gescheiden wordt; slechts de vraagstuk ken betreffende 's lands artistiek patri monium en de internationale culturele betrekkingen zullen nog worden geregeld in gemeenschappelijk overleg tussen de twee ministers. Om welke reden precies daarover nog zoveel herrie was ontstaan in de afge lopen dagen is niet duidelijk gebleken uit de verklaring van de eerste minis ter. Alleen is bekend dat in de socialis tische partij in laatste instantie nog ern stige bezwaren naar voren waren ge bracht tegen het compromis, speciaal wat betreft de benoemingen in het rijks onderwijs en de bevoegdheden van de twee ministers. Het conflict was weer zo hoog opgelaaid dat minister Spaak zelf zonder veel omwegen uiting had gegeven aan zijn ontstemming over de houding van zijn partijgenoten. Tot het laatste ogenblik bleef het ge schil levendig. Dat het tenslotte kon wor den bijgelegd is wellicht te danken aan de omstandigheid dat een kabinetscri sis onder dergelijke voorwaarden en vervroegde verkiezingen in volle vakan tieperiode slechts de oppositie de li berale partij en de Vlaams Volksunie baat hadden kunnen opleveren. Dat de huidige coalitie de meest „linkse" is welke mogelijk moet worden geacht is een feit dat de socialisten niet graag er kennen maar dat zij toch niet zonder rijp beraad kunnen verwaarlozen. An derzijds schijnt ook de Vlaamse fractie van de CVP tot het besef te zijn geko men dat een meer bevredigende rege ling der Vlaams-Waalse verhoudingen dan die tot dewelke de regering-Lefèvre- Spaak bereid en in staat is. nog voor onbepaalde tijd tot het domein der vro me wensen behoort. De Kamerzitting van gisteren werd gekenmerkt door een vrij hevig incident tussen eerste minister Lefèvre en zijn voorganger Eyskens. Toen de premier tijdens de voorlezing van zijn verklaring luidruchtig werd onderbroken van op de liberale banken, kon hij niet nalaten de interpellant onmiddellijk terecht te wijzen met een overigens niet misplaats te kritische opmerking over de vorige regering, die bestond uit conservatieve CVP'ers eu liberaica ca die werd voor gezeten door prof. Eyskens. Hierop ging deze laatste woedend staan, slin- geide hij een „Dat is flauw!" naar de eerste minister en verliet de zaal. Waar uit maar weer eens bleek dat beide „po litieke vrienden" elkaar meer dan ooit als kaf en hond beschouwén. BONN, 11 juli (UPI) De Westduit se bondskanselier Adenauer heeft tfl- dens een persconferentie verklaard dat zijn staatsiebezoek aan Frankrijk een drieledig doel had: het bevestigen van de Duits-Fran se verzoening. de eenheid van beide volken te demonstreren. te stellen dat noch Frankrijk noch West-Duitsland een afzonderlijk ver drag zal sluiten met de Sovjet-Unie. Over het laatste zei Adenauer dat een Frans-Duits deelgenootschap niet alleen mag worden beperkt tot de regeringen van beide landen. „President De Gaulle en ik hebben ons speciaal tot taak gesteld om dit zowel aan het Franse als aan het Duitse volk duidelijk te maken", al dus de bondskanselier. Adenauer verklaarde voorts dat Frankrijk en West-Duitsland een „krachtige politieke en economische macht vormen die tegenstand kan bie den tegen Rusland". Tijdens zijn pers conferentie weigerde Adenauer vragen te beantwoorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7