Nieuw BERLIJN-beraad RUSK-DOBRYNIN Sovjet-propaganda valt fel uit tegen Washington Zijn gestolen schilderijen bestemd voor O.-Europa? Scotland Yard stelt alle exporthavens onder bewaking Opnieuw geslaagde TELSTAB-proef Amerikaanse TV-kijkers zien nachtelijk Parijs Malik „hoopvol" naar Washington Vandaag reeds vooroverleg met dr. J. H. van Roijen Zes Papoea's naar Indonesië Twee naar Hollandia om daar begrip te vragen ---- - ANTI-VLUCHT-PROCE S SEN" IN OOST-BERLIJN Mr. Ch. Hustinx telefoneert via Telstar Roestvorming in drinkwater VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Kristalhelderbeeld voor Britten Voor oriëntering ter plaatse J. J. VAN KOOTEN Cees Pelt aller lekkerste f broodsoorten De Echte Bakkers SCHRAVENDIJK Koffers en tassen Cees Pelt Geen ruimtevaart voor Slayton Nieuwe motie in N.-Guinea Raad Bouwput bezivijkt Het weer Burgemeester van Nijmegen hier een der eersten In A'dam-W est weer leidingen afgesloten Churchills toestand weer verbeterd Godsdienstonderwijs in GOA verboden wegens hartafwijking Zonnige perioden Het weer in Europa DONDERDAG 12 JULI 1962 86ste JAARGANG No. 31178 11 WASHINGTON, 12 juli (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk zal vanavond om negen uur de Russische ambassadeur te Was hington, Dobrynin, op het State Department ontvangen voor een bespreking inzake de kwestie-Ber- ljjn. De ontmoeting tussen Rusk en Dobrynin werd voorafgegaan door een conferentie van de werk groep inzake Berlijn, waarin diplo matieke functionarissen van Ame rika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zitting hebben. LONDEN, 12 juli (UPI) Uit het O'Hanamuseum in de Londen- se wijk Mayfair zijn gisteren 35 schilderstukken voor een geza menlijke waarde van 400.000 pond sterling gestolen. De eigenaar van het museum sprak de vrees uit, dat de doeken bestemd waren aangevraagd (i)PA) e vinding voor export achter het IJzeren Gordijn. NEW YORK, 12 juli (Rtr, UPI) Voor het eerst zijn op Ameri kaanse televisieschermen rechts- streekse beelden opgevangen van een Frans televisieprogramma dat via de Telstar-communicatiesatel liet werd uitgezonden. Het waren beelden van nachtelijk Parijs en de zanger Yves Montand. Het Franse programma voor Amerika was het eerste van deze aard van de oude naar de nieuwe wereld. WASHINGTON, 12 juli Het Franse persbureau AFP meldt uit Washington, dat het overleg over Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië morgen zal worden hervat in tegenwoordigheid van de heer Elsworth Bunker. UPI uitte gisteravond het vermoeden, dat vandaag reeds in of in de om geving van de Amerikaanse hoofd stad een voorbespreking tussen de Indonesische en Nederlandse ge volmachtigden zou worden ge houden. Soekarno's afgezant en ambassadeur te Moskou, Adam Malik, en de Nederlandse ambas sadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, zouden tijdens dit voorgesprek de datum voor de hervatting van het overleg vast stellen. SOLEX-OTO Rijwielen-Bromfietsen-Scooters HEINKEL SCOOTERS Hier koopt U de Steeds vers W Deze week: 1 cake voor 98 ct. SERIE-VERKOOP Tassen 5.-, 7.50, 9.75, 19.75 Rijwielen-Bromfietsen-Scooters BERINI BROMFIETSEN Kapitein Ziegler in Dijon vrijgesproken Plan-Bunker Meerderheid is vóór een delegatie naar Djakarta Arbeiders hadden juist een vrije middag WMDRRISfyforeyou duu! Suède dames- en herenjasjes Koel Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkantoor Beverwijk, Zeestraat 50; telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdecke rs en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het overleg wordt geleid door de nieuwe Amerikaanse ambassadeur voor Moskou, Foy Kohier. Hierbij zal volgens zegslieden het dinsdag door premier Khroesjtsjev tijdens een rede voering te Moskou uiteengezette plan tot vervanging van Je Westers-gealli- eerde eenheden in West-Berlijn door een NAVO-Warschau Pact-combinatie NIJMEGEN, 12 juli Burgemeester Bar. Ch. M. J. H. Hustinx van Nijme gen zal een van de eerste Nederlan ders zjjn, die via de nieuwe Ameri kaanse kunstmaan Telstar een telefoon gesprek zullen voeren. Zoals bekend zullen in het kader van dit Telstarproject telefoonverbindingen tot stand worden gebracht tussen twaalf Amerikaanse en Europese steden. Dat bij het experimenteel ruimtelijk tele foonverkeer voor Nederland de keuze op burgemeester Hunstinx is gevallen, zal waarschijnlijk zijn oorzaak vinden in het feit, dat Nijmegen nauwe be trekkingen onderhoudt met de Ameri kaanse stad Albany. Deze stad adop teerde direct na de oorlog het zwaar getroffen Nijmegen en sedertdien is er een nauwe vriendschapsband tussen beide steden gegroeid. Vandaag woont mr. Hustinx in Den Raag een bespreking bij over de tech nische details van dit telefoongesprek. Tijdens deze bespreking zullen waar schijnlijk ook datum en uur van de ruimtelijke verbinding worden vastge steld. AMSTERDAM, 12 juli Gisteren •Ijn op het terrein van de rioolwater- zuiveringsinrichting in Amsterdam-west bij de Sloterplas de leidingen naar drie ®P het terrein gelegen dienstwoningen afgesloten in verband met een bruin ■Poortje dat men in het drinkwater beeft ontdekt. Bij de gemeentewaterleidingen neemt bten voorshands aan dat dit een gevolg ls van roestvorming die wel vaker Voorkomt en ongevaarlijk is. In af wachting van het resultaat van het onderzoek der monsters, die men van het water op het terrein heeft genomen, ■un de leidingen voor alle zekerheid afgesloten. (Van onze Londense correspondent) 12 juli. Sir Winston Ziet i. *n bet Londense Middlesex ken 4^LU1S Sjezende is van een gebro- dUbeen, maakt nog steeds vooruit- ma a i)+Zs gisteren bekend werd ge- Werd VHeen.b.ulletin- Het goede nieuws dat sedn a? door de mededeling tin leDuhbn t? uren geen verder bulle- d! nntiiLtVeerd ?ou worden, zijn ontving gisteren bezoek van ChurchiUT^^lPh en van Lady dat hij hem hi^nUnizoon zei Sir Winston, ten in himrko? hooPte te ontmoel Werd gisteren ™agerhu,is- De patiënt ■Pecialist. onderzocht door een hart- Westduitse uit- *n vliegtuigen vi®"wlsSGrs van auto's v«rde uffiteassen d?rn ,door S«ui- 1®? vijf atmosfeer iangs°dee^^n drUk den geblazen w« utüSP de ruiten wor- De diefstal, die in de nachtelijke uren plaats had, is de omvangrijkste uit de Britse geschiedenis. De waarde van in de laatste twintig maanden in Europa en de Verenigde Staten gestolen schil derijen is erdoor opgelopen tot ruim 7 miljoen dollar, De politie van Londen heeft meegedeeld, dat een poging van twee mannen om uit de Dulwich Col lege Art Gallery Rembrandts „Portret van een jonge man" te stelen, werd verijdeld doordat suppoosten de man nen op heterdaad betrapten. Ze ont kwamen. Scotland Yard heeft voor w$t de dief stal van de 35 doeken betreft, onmid dellijk alle Britse uitvoerhavens onder bewaking gesteld, en Interpol verwit tigd. Een Londense verzekeringsmaat schappij heeft 20.000 pond beschikbaar gesteld voor degeen, die een aanwijzing omtrent de diefstal geeft, welke tot op sporing leidt. De eigenaar van het benadeelde museum, de 62-jarige Jacques O'Ha- na, een expert op het gebied van de \oderne kunst, meent dat de 35 doe ken voor landen achter het IJzeren Gordijn zijn bestemd. Onder de ver dwenen werken zijn twaalf Renoirs, een Picasso, twee Utrillo's, een Mo net en een Chagall. Het duurste is Edouard Vuillards portret van 'y- prien Godebsky 30.000 pond. O'Ha- na zegt, dat de gestolen schilderijen niet in West-Europa van de hand kun nen worden gedaan. De dieven, want het zijn er volgens de politie meer dan één geweest, heb ben zich tot het museum toegang ver schaft door een flatwoning binnen te dringen, een brandtrap te beklimmen en over een reeks daken te klauteren, totdat ze kwamen aan een binnenplaats die het museum in tweeën deelt. Laurence Grayston, firmant van de verzekeringsmaatschappij die de belo ning heeft uitgeloofd, spreekt van „een technisch meesterstuk van inbraak". Hij zei dat de gestolen doeken bp zijn firma waren verzekerd voor 200.000 pond, maar dat hun eigenlijke waarde het dubbele bedroeg. De laatste grote schilderijendiefstal in Engeland vond in augustus 1961 pl ts, toen Francisco de Goya's por tret van de hertog van Wellington uit de National Gallery werd gestolen. onder de V.N. vlag ter tafel komen. MOSKOU Het Russische propa- ganda-apparaat heeft een felle aanval op Washington gedaan inzake de nega tieve reactie die was gegeven op Khroesjtsjevs jongste voorstel voor een regeling van de kwestie-Berlijn. Voorts werd een brief gepubliceerd van de Indische premier Nehroe waarin deze een verzoek, een officiële afgevaar digde naar het communistisch-georiën- teerde Wereldcongres over Vrede en Ontwapening te zenden afwees. BERLIJN De 19 jaar oude Ame rikaanse student Robert E. Mann, lie 22 januari tijdens een bezoek aan Oost- Berlljn spoorloos verdween, is voor een rechtbank in de Russische zone verschenen op beschuldiging van schen ding der communistisch-Oostduitse an ti-vlucht wetten. Kort na opening van het proces liet de rechtbank de pu blieke tribune ontruimen. „Deze zaak betreft de veiligheid van de Duitse De mocratische Republiek", zo werd ver klaard. De Oostberlijnse slotenmaker Uwe Sturberg werd gelijktijdig met Mann gedagvaard. De vader van de Ame rikaanse student mocht het proces niet bijwonen. Mann wordt verdedigd door een Oostduitse raadsman, die door de rechtbank is aangewezen. Voorts is bekend geworden dat een 38-jarige Amerikaanse vrouw in janua ri en een 37-jarige man van dezelfde nationaliteit in juni van dit jaar in handen van de Oostduitse politie zijn gevallen. Het is nog niet bekend welke beschuldigingen tegen hen zullen wor den ingebracht. DEN HAAG, 12 juli. De kust wacht Terschelling heeft via Radio Scheveningen gemeld, dat gisteravond omstreeks kwart over elf een bran dend voorwerp, mogelijk een vliegtuig, in zee is gestort. Het brandende voor werp bevond zich circa tien mijl ten noordoosten van het lichtschip Ter- schellingerbank. De luchtmachtvoor lichtingsdienst deelde echter mee, dat geen toestel van de luchtmacht ver mist wordt en ook van de marinevoor lichtingsdienst werd vernomen, dat als het al een vliegtuig is dat is neerge stort, het geen vliegtuig van de mari ne kan zijn. Van de zijde van de KLM werd verklaard, dat het beslist ook geen burgervliegtuig geweest kan zijn, dat in verbinding heeft gestaan met Schiphol. Mogelijk is het voorwerp een meteoor geweest. Later bleek dat behalve de „Insulin- de" ook de reddingboten „Willem Hors- mann" van Schiermonnikoog en de „Car- lot" van Terschelling waren uitgevaren. De eerste voer om half een uit en bleef tot vier uur zoeken; om ongeveer kwart over vijf kwam deze boot on- verrichterzake weer bjj Schiermonnik oog aan. Het zoeken werd ernstig be lemmerd door de slechte weersomstan digheden. Het vliegtuig dat bjj het zoeken is ingeschakeld, is gestationeerd op het vliegveld Valkenburg. Vanuit de lucht is later een grote olievlek op zee waargenomen, zodat toen weer de veronderstelling opkwam, dat het hier geen meteoor maar een vlieg tuig betrof. Een van de reddingbo ten die zijn blijven zoeken, heeft koers gezet naar die plaats om een onderzoek in te stellen. De olievlek bevindt zich ten noorden van de oos telijke punt van Terschelling. De Franse deskundigen waren opge togen, ondanks heftige kritiek uit Enge land dat Frankrijk zich niet had ge houden aan het gezamenlijke program ma dat de landen die zijn aangesloten bij de Europese radio-unie op 23 juli naar Amerika zouden uitzenden via de Telstar-satelliet. Bovendien maakte een BBC-woordvoerder bezwaar tegen „de aard van het vertoonde programma". Het Franse programma werd de Amerikanen aangeboden door Frank- rijks minister van P.T.T. en commu nicatie, Jacques Marette. In langzaam Engels vertelde hij zijn Amerikaanse gehoor dat het experiment van nu straks een dagelijks verschijnsel zou zijn. Hierna zei Marette: „Neem het er nu van, ge zijt in Parijs, en ik nodig u uit er een paar charmante momen- Bij zjjn vertrek uit Djakarta naar Washington gistermorgen, heeft Adam Malik verklaard, dat hü „hoopvol" is, dat een schikking zal worden bereikt in de kwestie Nieuw-Guinea. Het pers bureau Pia voegt hier aan toe, dat Ma- lik opdracht heeft te trachten uitvoerige opheldering van de Nederlandse afge vaardigde te krijgen over de uitleg, die Nederland geeft aan de voorstellen van de Amerikaan Bunker. Inmiddels heeft generaal Jani, chef- si f van het Indonesische leger, ge zegd, dat zijn troepen gereed zijn om welke order ook op te volgen ter op lossing van het geschil over „West- Irian". „Wjj zjjn thans in een beslissen de fase gekomen waarbij het probleem 7/est-Irian door middel van onderhan delingen of door confrontatie van troe pen zal worden opgelost,"' zo verklaar de hij na afloop van een staf-bijeen komst, die ook bijgewoond werd door Soebandrio. De bijeenkomst duurde meer dan drie uur. Later bevestigde Soebandrio tegen over de pers de verklaring van Jani, dat „onze inspanning op diplomatiek en militair terrein thans de laatste fase heeft bereikt. De laatste diplomatieke stap is de benoeming door de presi dent van Adam Malik tot bijzondere afgezant. Op militair terrein zijn op de staf-bijeenkomst de laatste besluiten ge nomen," aldus Soebandrio. ten met mij door te brengen". Yves Montand zong „La Chansonette". Hij deed het op een hoek van een straat. De muziei was duidelijk, het beeld vaag. De uitzending kwam tot een ab rupt einde toen de Telstar een punt op zijn reis had bereikt dat hem als communicatiemiddel uitschakelde. LONDEN Telstar heeft vanmor gen vroeg een „kristalhelder" beeld uit de Verenigde Staten naar Engeland ge- relayeerd. Het was een testbeeld dat om tweeëntwintig minuten na midder nacht doorkwam. Hierna kwam het handelsmerk van de firma Bell, en vervolgens het beeld van een man, van wie de identiteit niet bekend was. Men zag hem spreken met een tweede man, maar zijn woorden waren niet duide lijk. De BBC-omroeper noemde de beelden „schitterend" en „eerste klas". Hierna toonde de BBC het begin van het programma dat in Frankrijk was gemaakt en via Telstar naar de Verenigde Staten werd uitgezonden. '■^fipÊÊÊ (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 12 juli. Nadft twee hier te lande studerende Papoea's gis terenmiddag naar Nieuw-Guinea wa ren afgereisd wij meldden dit gis teren reeds in een deel van onze edi ties vertrok later op de dag een groep van zes Papoea's, in leeftijd va riërend van 21 tot 30 jaar, naar Indo nesië voor een politiek oriëntatie-be zoek. De beide missies staan met el kaar in direct verband. De twee Papoea's, die naar Hollan dia gaan het zijn de evangelist M. Koiboer en de ambtenaar H. Wanma zullen trachten daar begrip te vin den voor de oriëntatiereis van de zes. Anderzijds willen zij zich een beeld vormen van de huidige situatie in hun geboorteland, na de ontwikkeling der laatste maanden. Zij zullen zich wen den zowel tot leden van de Nieuw-Gui nea Raad als tot voormannen van het volk buiten de raad. Over hun bevin dingen zullen zij, na terugkeer in Ne derland, de andere hier studerende Papoea's inlichten. Dit laatste wordt wenselijk geacht nu naar de heer Wanma gisteren vóór zjjn vertrek op Schiphol verklaarde onder de Pa poea's in ons land enige onrust, en onzekerheid valt waar te nemen. De reis van de twee Papoea's wordt door de Nederlandse regering betaald. De groep van zes, die de reis naar Indonesië maakt, voerde gisteravond besprekingen met vertegenwoordigers van de Indonesische ambassade in Bonn. Van Düsseldorf gaat de reis via Bangkok naar Djakarta. Het verblijf (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatlsche koppeling vanaf 1 375.— 15 jaar Solex - 15 jaar Solex-ervaring Boutplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 (Advertentie) Rijksstraatweg 397-399 Tel. 53097 (Advertentie) (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Sedert 1882 het adres voor in FIBER - SKAI - LEDER. COSTUUM-TASSEN 49.50 - 55.50 (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR 18A TEL.204I5- HAARLEM NIEU1V DELI, 12 juli (KNP) De waarnemend gouverneur van Goa heeft in de openbare scholen van dit voor heen Portugese gebied in Indië het godsdienstonderricht verboden. Op de bijzondere scholen is het godsdienston derricht uit het normale lesrooster ver wijderd. Daar mag het alleen nog na schooltijd gegeven worden en dan nog alleen aan leerlingen, wier ouders er uitdrukkelijk om gevraagd hebben. Van de Goase bevolking is een-derde katho liek. (Advertentie) Rijksstraatweg 397-399 - Tel. 53097 DIJON, 12 juli (UPI) Een militaire rechtbank in de Franse stad Dijon heeft gisteren kapitein Bernard Ziegler, wiens straaljager verleden jaar in de Franse Alpen de kabel had doorgesneden van een kabelbaan waardoor zes mensen om het leven kwamen, vrijgesproken van dood door schuld. De zes Papoea's tijdens de persconferentie op Schiphol voor hun vertrek naar Indonesië. In Indonesië is op enkele weken ge steld. Men weet er door eerdere con tacten met de ambassade in Bonn, welkom te zijn. Men hoopt er in de gelegenheid te zijn Djokja en Atjeh te bezoeken om er zich te vergewissen van de mate der autonomie, die de centrale regering aan deze „bijzonde re gebieden" heeft gegeven. Ook hoopt de groep tot president Soekarno te worden toegelaten. Het gezelschap is tot de reis naar Indonesië en terug in staat gesteld door de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie. De zes Papoea's, die de delegatie vormen, zijn vier belastingambtena ren, die hier een applicatiecursus volgen, voorts een leerling analist en een leerling assistent apotheker. De beide laatsten hebben naar zij ver klaarden van de zijde van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken geen toestemming gekregen voor de reis, alhoewel officieel de regering geen bezwaar heeft tegen het gaan van een particuliere deiegatie naar Indonesië. Het geheel van deze politieke reizen speelt zich af tegen de achtergrond van het plan-Bunker, waar de vertrok ken Papoea's, naar een hunner ver klaarde, zich volledig achter stellen. Zij zijn er zich van bewust, evenals de meeste hier studerende Papoea's, dat de uitvoering van het plan-Bunker in Nieuw-Guinea spanningen oproept. Medewerking aan een soepele uitvoe ring van het plan zien zij als een be lang voor de gehele Papoea-bevolking. Daarbij zullen de ervaringen, die zij in Indonesië opdoen, hun te pas komen, zo menen zij. Bij de beantwoording van een aan tal vragen deden de woordvoerders van de delegatie uitkomen, dat zij op geen enkele status aanspraak maken. Zij zouden niets liever zien dan dat de Nieuw-Guinea Raad een afvaardiging naar Djakarta stuurt als een officiële delegatie Zij zullen in Indonesië géén onderwerpen aanroeren zoals b.v. militaire zaken die tot de compe tentie van een officiële delegatie moe ten worden gerekend. WASHINGTON, 12 juli (Rtr) De NASA, het Amerikaanse bureau voor 1 icht- en ruimtevaart, heeft meege deeld dat de ruimtevaarder Donald Slayton uit het „Mercurv"-ruimtevaart- programma is genomen. De reden hier van is een onregelmatige hartwerking. Slayton moest reeds eerder wegens deze afwijking zijn plaats afstaan aan Scott Carpenter, die in zijn plaats een ruimtevlucht om de aarde maakte. Sli yton zal meewerken aan de grond werkzaamheden voor dit programma. Officieel werd voorts bekend ge maakt dat het „Nova' -project voor een directe vlucht naar de maan is uitgesteld. Aan de industrie wordt verzocht in te schrijven op het bou wen van een „moederschip dat rond da maan zal draaien en van waaruit een ruimteschip met twee man naar de maanoppervlakte zal warden ge- otuurd. Dit ruimteschip za' na vier dagen weer door het moederschip worden opgenomen, waarna de terug keer naar de aarde volgt. De Amerikaanse Senaat heeft goed keuring gehecht aan het uitgeven van 3.820.500.000 dollar voor ruimtevaart in de komende twaalf maanden. HOLLANDLA. 12 juli (ANP) Twee moties, die dezer dagen in de Nieuw- Guinea Raad waren ingediend en die in strijd kunnen worden geacht met het plan-Bunker, zijn gisteren bij de verdere politieke beschouwingen ingetrokken. Het betreft hier de moties van de heren Kaisiepo en Deda, die beide tot doel hadden, een volksstemming te laten hou den in de tijd, dat de Verenigde Naties Westelijk Nieuw-Guinea besturen. In de plaats van deze moties dienden Kaisiepo en vier andere raadsleden, on der wie Jouwe, een nieuwe motie in, waarin wordt voorgesteld een bijzon dere commissie in te stellen, „die belast zal worden met een onderzoek naar de vereisten, waaraan het houden van een vrije volksstemming ter uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht van het Papoea-volk moet voldoen". Voorts wordt in deze motie het oordeel uitge sproken. dat er „geen oplossing van het huidige conflict rond West-Papoea aan vaardbaar is, die niet voldoende waar borgen bevat voor de vrije uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht". De elf raadsleden, die gisteravond b(j de politieke beschouwingen in tweede termijn het woord voerden, toonden vrij wel allen begrip voor de terughoudend heid, die in het antwoord van het gou vernement op de redevoeringen in eer ste termijn van ruim twintig raadsleden naar voren was gekomen. De afgevaardigde van de Pama. de heer Bonay, stelde voor de komst van een militaire commissie van de Verenig de Naties naar Nieuw-Guinea te vragen „om te voorkomen, dat de onderhande^ lingen tussen Nederland en Indonesië met het mes op tafel worden gevoerd". Bij de verdere debatten van gister avond bleek de meerderheid van de sprekers ook voor het zenden van een delegatie uit de raad naar Djakarta, hoewel over de wijze en het doel de me ningen uiteen liepen. HARLINGEN, 12 juli. De stalen damwand van een bouwput, welke ge legen is voor de scheepswerf „Welge legen" in de haven van Harlingen, is gistermiddag met een enorme klap bezweken. De vloer van de put be vond zich zeven meter onder de wa terspiegel. Meer dan 100.000 kubieke meter water stortten zich naar bin nen. alles vernielend en versplinte rend. De haven werd een grote draai kolk en de afgemeerde „diepen rukten aan hun touwen. Er werken geregeld ongeveer twintig man in deze bouwput aar. de aanleg van nieuwe rails voor de scheepswerf. Deze arbeiders had den gistermiddag juist vrij voor de jaarlijkse kermiskaatspartij. Daar door zijn ze aan een zekere dood ont snapt. Het werk was bijna gereed. Hoe groot de materiële schade is, is nog niet bekend. Frankrijk Oud-minister Jacques Soustelle, voorstander van een „Frans Algerije" heeft de grootkanselier van het Legioen van Eer en aan de kanse lier van de Orde van de Bevrijding schriftelijk meegedeeld zijn onderschei dingen als officier van het Legioen van Eer en de Medaille van het verzet te rug te geven. (AFP) «iiiiiiiniiiiii'iiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiimmiii (Advertentie) BARtËÜÖrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. ???V-" Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking en geleidelijk afnemende buiigheid. Overwegend matige wind tussen west en noord west. Koel weer. Vrijdag: Zon: 4.34-20.56. Maan: 16.49-1.37. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. 12 juli Vergezeld van enkele regen- of onweersbuien pas seerde in de afgelopen nacht en van morgen, een randstoring. Zij bracht tamelijk wat regen in Lemmer b.v. 30 mm. Morgen bereikt ons een rug van hogedruk met een verbetering in de vorm vgn zonnige perioden en over wegend droog weer. Tegen zaterdag zal een zuidelijke wind geleidelijk weer wat warmere lucht aanvoeren. Overwegend droog met zonnige pe rioden. Vrij krachtige, later weer af nemende wind tussen zuidwest en west. In de middag 18 a 19 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: opklaringen met iets hogere temperatuur. max. min. neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 18 13 1 Ypenburg regenbui 20 13 2 Vlissingen regenbui 19 14 0.6 Eelde regenbui 21 12 3 L>. Bilt regenbui 20 12 1 Twante geh. bew. 22 12 0 Eindhoven zw. bew. 21 12 15 Zd-Limburg regenbui 22 13 4 Stockholm motregen 14 11 6 Oslo geh. bew. 25 13 2 Kopenha zw. bew. 20 13 0.2 Londen geh. bew. 21 13 2 Amsterdam regenbui 21 13 2 Brussel zw. bew. 21 13 4 Luxemburg regenbui 21 12 1 Parijs^ zw. bew. 21 14 1 Nice zw. bew. 25 17 0 Berlijn zw. bew 24 12 1 Frankfort half bew. 25 13 0.1 München licht bew. 26 14 3 Zürich zw. bew. 28 14 0.4 Genève licht bew 25 12 0 Locarno half bew 26 14 45 Wenen zw. bew. 29 16 2 Innsbrück regen 28 15 9 Rome onbew. 33 18 0 Madrid onbew. 32 14 0 Maliorca onbew. 26 21 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1