Keiler Macdonald Boer Zandvliet met vee en al op straat Agenda Haarlem Mammoetwet aanvaard Frans Hals-schilderijen uit Rusland aangekomen Ontdekt in Odessa door jonge Russische conservatrice Het aantal wethouderszetels wordt van 5 op 6 gebracht Vlieg naar Oost-Berlijri Twee jaar geëist tegen Portugees: gezagvoerder KLM-toestel bedreigd Werklieden slachthuis assisteren bij transport van zeshonderd kilo wegende stier Bertus Beschuit met muisjes PvdA drie zetels, KVP twee en Prot. Christelijken één zetel HAARCRÈME Echtpaar gedood bij autobotsing Alphenaar Zijlstraat 56 Telefoon 11828 BOERDERIJEN AAN OUDEWEG Uitspraken Osnabrücker oplichtingszaak ATAX-TAXI 1.2.3.4,5. HAARLEMSE FRACTIEVOORZITTERS VERRAS Ongebruikelijk DONDERDAG 12 JULI 1962 PAGINA 3 NHC Films Muziek Diversen Cabaret Tentoonstellingen GRAMMOFOONPLATEN HUUR EEN GOEDE AUTO Veertig jaar LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 12 juli. De .Mammoetwet is vanmiddag in de Tweede Kamer aangenomen met 100 tegen 44 stemmen. De eind stemming was tegen v\jf voor twee bekend. Vanuit de Kamer en de publieke tribunes klonk luid ap plaus. De minister werd van ver scheidene zjjden gelukgewenst. HAARLEM, 12 juli Mid den onder de raadsvergadering van gistermiddag verschenen de boden met schalen vol be schuit met muisjes. De voor zitter schrok zo hevig, dat hij enkele ogenblikken sprakeloos was. Toen gaf hij het woord aan de heer Van den Bergh (PvdA) die met luider stemme en ken nelijke opwinding de aandacht vroeg voor een persoonlijk feit. Dat feit was, dat hem en zijn echtgenote kortelings een doch ter geboren was en dat deze beschuit-met-muisjes gezien moest worden als een tegen- geste voor de attentie van de raad. Deze had namelijk een le vensgroot krentenbrood laten bezorgen met een in motie-vorm gestelde gelukwens van „de raad, in gedachten bijeen op... enz..." De heer Van den Bergh constateerde, dat de motie niet aan de voorschriften voldeed en derhalve nietig verklaard moest worden. Derhalve hadden hij en zijn gezin het krentenbrood nietig gemaakt, door het te doen verdwijnen. HORLOGERIE TEN BOOM Burgerlijke Stand Haarlem wBwwr Ófv De Haarlemse Fractievoorzit- ^rs hebben de ongebruikelijke ap gedaan, in een gemeen- ,-pelijk communiqué bekend te maken hoe naar alle waarschijnlijk heid het College van Burgemeester en Wethouders eruit zal zien, wanneer na 4 september de raad in zijn nieu we samenstelling bijeenkomt. Onge bruikelijk inderdaad, want men meent graag de vorm in acht: alleen de nieuwe raad kan beslissen over de samenstelling van het College. De huidige fractievoorzitters kunnen slechts plannen maken te dien aan zien. De aanleiding tot deze ongebrui kelijke stap is een naar de mening der fractievoorzitters voortijdige publicatie in een der Haarlemse dag bladen. Die publicatie en het communiqué Zijn overigens slechts bevestigingen van wat iedereen al kon bevroeden. In ons commentaar na de verkiezin gen hebben wij reeds aangegeven, dat de thans gevonden oplossing de meest voor de hand liggende zou zijn. Een indiscretie was bepaald niet nodig om tot deze conclusie te komen. Wel worden in het communiqué van de fractieleiders enige zaken open baar, die nauwelijks onbesproken kun nen blijven. Onder de fractieleiders blijkt verschil van inzicht te heersen over de politieke positie van de bur gemeester in het College. Met name de PvdA is van oordeel, dat de burge meester die katholiek is in het College een stem oplevert die men bij die der KVP-ers kan tellen. Dit dunkt ons een miskenning van de politieke positie van deze burgemeester in dit College. De burgemeester is katho liek. Hij is geen lid van de KVP en derhalve in generlei opzicht gebon den aan de programma's van deze partij. Omdat deze burgemeester par tijloos is en katholiek, wordt hij nu gemakshalve maar bij de KVP gere kend. Waar zou de PvdA een katho liek wethouder plaatsen,die lid is van de PvdA? En wanneer de burge meester nu eens terecht tot de KVP kon worden gerekend, zou de PvdA dan wél gelijk hebben in haar ziens wijze en zou zij de consequentie van haar opvatting nemen door afstand te doen van een van haar wethou derszetels, wanneer de huidige bur gemeester zou worden opgevolgd door een PvdA-lid? We kunnen het nau- wekelijks veronderstellen. Reëeler is daarom de overweging van de frac tievoorzitters, dat een KVP-wethou- derszetel op een totaal van zes, voor een fractie van elf raadzetels een on juist beeld zou geven van de verhou dingen in de raad. Men kan ook nog anders redeneren. Het college van B en W dient in het algemeen in zijn samenstelling een afspiegeling te zijn van de samenstel ling van de raad, ook in die zin, dat het zo breed mogelijk wordt samen gesteld. In de Haarlemse verkondin gen zou dit kunnen betekenen, dat niet alleen de PvdA, de KVP en de Prot. Christ. Groep, maar ook de VVD in het College vertegenwoordigd wor den, waarbij het redelijk zou zijn, dat de PvdA en de KVP die beide een groot aantal raadzetels bezetten dan elk twee wethouderszetels krij gen toegewezen. Een kwestie die in het communi qué van.de fractievoorzitters niet uit de doeken is gedaan ook al omdat dit vooral een zaak is van het Col lege zelf is de taakverdeling in het nieuwe College. Feit is, dat verschil lende wethouders door een cumu latie van portefeuilles overbelast zijn. Bovendien is de verdeling der taken bepaald niet rationeel. Wij mogen slechts hopen, dat men nu van de ge legenheid gebruik zal maken om tot een rationeler taak verdeling te komen. (Advertentie) U weet 't, onze VERWARMINGSSHOW is a.s. VRIJDAG van 710 uur in het CONCERTGEBOUW. HAARLEM, 12 juli De familie Zandvliet, die met de familie Schoorl twee boerderijen aan de Oudeweg in Haarlem Noord bewoonde en vorige week - waar wij reeds uitvoerig over berichtten - met uitzetting bedreigd werd, is gistermorgen met vee en al door de deurwaarder op straat gezet. De boerderijen moeten plaats maken voor de uitbreiding van het Haarlemse industrie-terrein en de aanleg van een weg, die rond het terrein zal komen te liggen. Binnenkort zullen de boerderijen worden afgebroken. Reeds lang was er sprake van, dat de families uit de boerderijen zouden moeten vertrekken, die zü reeds geruime tijd van de ge meente in pacht hadden. Twee jaar geleden is het de boeren al aangezegd, maar er werd door beide families weinig op de gemeentelijke aanzeggin gen gereageerd. Er werd hoog opgezien tegen het verlaten van de boerderijtjes en bovendien waren de boeren van me ning, dat de gemeente geen genoeg zame compensatie bood. Met een wo ning in de stad konden zij geen genoe gen nemen, vonden zij. Het vee en het bedrijf was hun veel te lief. „Waar zou ik m'n beesten moeten laten?", zegt de heer Zandvliet. Een jaar lang is hij tot in Brabant en Flevoland op zoek naar een nieuwe boerderij ge weest. Maar nergens kon hij er een vinden. Koste wat het kost wil Zand vliet, die al dichtbij de zeventig is, in het boerenbedrijf blijven. En zijn zoons evenzo. De gemeente heeft volgens de be trokken ambtenaren alles in het werk gesteld de boeren te helpen. Maar een boerderij heeft ze voor Zandvliet en Sohoorl, die enkele dagen geleden al uit eigen beweging is vertrokken en wiens boerderij reeds voor de helft is gesloopt, niet kunnen vinden. Beide boeren kunnen daar niet inkomen. Een schadeloosstelling krijgen beide fa milies niet, omdat de gemeente eigena resse van de boerderijtjes is. Wel is de familie Zandvliet te elfder ure een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Nieuwe Gracht aangeboden. „Een woning, waarin ik m'n beesten niet eens durf toevertrouwen. En er is ons gezegd, dat we, in geval wij de woning betrekken, niets aan de woning mogen doen", zegt de schoondochter van de heer Zandvliet, die met haar man ruim zes jaar inwoont. Boer Zandvliet heeft het aanbod van de onbewoonbaar ver klaarde woning onmiddellijk van de hand gewezen. „Geen moment heb ik er iets voor gevoeld", zegt hij bitter. „Ik kan er niet aan, dat de gemeente ons geen andere woning beschikbaar kan stellen. Ik ben m'n bedrijf kwijt en bovendien heb ik nu geen dak boven m'n hoofd". Vorige week is de deurwaarder al aan de deur geweest. Een weinig tactvol geachte houding van een der slopers, die „enthousiast" de stal on der handen wilde nemen, deed de emmer toen overlopen. Druipend van de kalverenmelk kozen de slopers en CINEMA PALACE: De Comancheros, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. TRANS HALS: Do. 2, 7 en 9.15 uur: De volmaakte overval, 18 jaar. LIDO: Morgen zijn zij volwassen, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXORFrom here to Eternity, volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De musketier van de koning, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: De rebel van Austin, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: A summer place, (Zij waren nog geen twintig), strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva Porgy and Bess, 14 jaar. 8.15 uur, t/m do. Donderdag 12 juli Nieuwe Kerk. 8 uur: Concert voor orgel *n orkest door het N. Ph. O. o.l.v. Henri «■rends en Wim van Beek, orgel. Mede werking verleent Herman Krebbers, viool. Vrijdag 13 juli Aula Teylers Museum. 2 uur: Lezing door Ptof. s. Slive over de in het Frans Hals- ghseum geëxposeerde werken van Frans 'Adam en Eva", Raamsingel 5. Iedere «vond 8—12 uur. |yaag-taveeme, Damstraat. Cobi Schreyer, «"aar, en het poppentheater Merlyn, v.a. uur. iedere avond. Hals Museum: Portretten en genre- „vi!, uit internationaal museaal en bezit. Dagelijks van 10—5 uur. bondag 15 uur. Museum: Expositie van Italiaanse io "lngen iu Nederlands bezit. Dagelijks VI h UUr' ZondaB 5 uur. (Tot 22 juli). kun\'tSï?ie Markt: Keuze uit het moderne DaïïïS?14 van de gemeente Haarlem. 1—I,3, ,~an 10—5 uur. Zondag van I uur- (Tot 28 juli). reiie?enLlljk, Museum. Jansstraat 76: Oude eeuwse^ hp„Si?st' schilderijen, middel en vin H'jPymwwerken. Van 10_12.30 Zon- en uur (behalve maandag). n en feestdagen 2—5 uur. (Advertentie) Museum „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage lijks van 105 uur. Zondag van 15 uur. (Tot 30 september). Kunstzaal „In 't Goede Uur" Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplein: Ten toonstelling van tekeningen van Ives Heude, gedurende de maand juli. Dage lijks van 106 uur en van 8lo uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 41: Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner. Dage lijks van 95 uur. Ma., wo. en vrij. van 6—8 ur. (Tot 21 juli). Cruquiusmuseum, HaarlemmermeerHisto rische stoommachines, watermolens enz. Dagelijks van 9—12.30 en van 1.305 uur. Zondag van 105 uur. Advertentie zonder chauffeur bij de N.V. Amsterdamache Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Haarlem - Telef. 22020 HAARLEM, 12 juli. Vanmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van de vier auto handelaren uit Haarlem en Purmerend, die in september van het vorige jaar betrokken zouden zijn geweest bjj een grote, internationale autozwendel. Bij de affaire was een inwoner van Osnahrück nauw betrokken. De Duitser had in Duitsland gestolen auto's de grens over gesmokkeld naar Nederland, waar deze werden voorzien van chassis-nummers van geregistreerde Nederlandse auto's. De 58-jarige autohandelaar uit Haar lem werd vrijgesproken, terwijl tegen hem een jaar was geëist. Zijn 46-jarige collega uit Purmerend werd, omdat de rechtbank het onderzoek onvolledig achtte, op vrije voeten gesteld. De zaak is verwezen naar de rechter-commis- saris. Tegen verdachte was een jaar geëist. Ook de 39-jarige autohandelaar uit Haarlem, tegen wie anderhalf jaar geëist was, werd op vrije voeten gesteld. Zijn zaak is eveneens verwezen naar de rechter-eommissaris. De 34-jarige Am sterdamse autohandelaar hoorde zich veroordeeld worden tot een straf van 7 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk. Tegen hem was 8 maanden geëist. BLOEMENDAAL, 12 juli In ver band met het kille weer en de regen kansen, is de uitvoering van de Dutch Swing College Band die vanavond zou worden gegeven in het Bloemendaalse Openluchttheater, uitgesteld tot de vol gende maand. Er zal nog bekend wor den gemaakt op welke datum precies de band naar Bloemend-aal komt. enkele ambtenaren van het stadhuis het hazenpad. Pas gisteren kwamen zij terug. Beide families hebben na het voorval van vorige week en een schrijven van Schoorl aan B en W nog de stille hoop gekoesterd, dat de kwestie gisterenmiddag opnieuw in de raad zou worden besproken en dat een en ander ten gunste van hen zou uitvallen. De kwestie kwam gisteren middag in de raad niet ter sprake. Hoe het ook zij, boer Zandvliet is zijn boerderijtje kwijt. Veertig jaar heeft hij er met zijn gezin in gehuisd. En dat is hem niet in de kouwe kleren gaan zitten. Hij heeft er zich letterlijk met vee en al uit laten zetten. Geen hand staken hij en zijn beide zoons, die eveneens in het bedrijf zitten, uit. Evenmin, toen de deurwaarder en de slopers voor onoverkoombare moeilijk heden bleken te staan: het verwijderen uit de stallen van de twintig fok-kalve- ren - merendeels stiertjes - en de zes honderd kilo wegende stier „Bertus". In allerijl moest er assistentie worden gehaald. Drie werklieden van het Haarlemse slachthuis bleken tegen de hevig te keer gaande stier opgewassen. Wat onwennig stonden tegen een uur of twaalf de beesten, naast de meubel tjes en ander huisraad, in een rij vast gebonden langs de wegkant. Later werd het sta-l-vee met een veewagen naar kennissen gebracht, onder andere naar een boer in Bennebroek. Het overige vee staat nog op het land. Maar vóór de herfst moet boer Zandvliet een on derkomen voor zijn beesten hebben. Somber ziet Zandvliet de toekomst in. „We weten niet eens waar we zelf de eerstvolgende nachten moeten door brengen", zegt hfj, terwijl de slopers al aan een van de stallen aan het af breken zijn. Boer Zandvliet, die vorige week al met uitzetting bedreigd werd, is gistermorgen met vee en al op straat gezet. Tegen twaalf uur stond het stalvee vastgebon den op een rij langs de weg. De grootste moeite had men met het naar buiten brengen van de 600 kilo wegende stier Bertus (zie foto). (Advertentie) Mobilofoon «ervice dag en nacht SCHIPHOL, 12 juli. Drie werken var Frans Hals zijn na een afwezig heid van bijna twee eeuwen terug in Nederland, echter slechts tijdelijk. De doeken arriveerden woensdagavond in een KLM-lijntoestel uit Moskou op Schiphol, waar de directeur van het Frans Hals Museum uit Haarlem, H. P. Baard, de houten kist, waarin ze ongelijst verpakt waren, in ont vangst nam en er regelrecht mee naar Haarlem reed. Afgelopen nacht heeft de museumstaf de stukken „tentoonstel- lingklaar" gemaakt, door ze van een passende lijst uit de voorraad van het museum te voorzien. Om tien uur van morgen waren de drie nieuwe aanwin sten reeds te bezichtigen. Een frisse, jonge, Russische vrouw, die tot ieders verbazing vlot Neder lands kon spreken, begeleidde de drie kostbare schilderijen op hun reis naar Nederland. Zij is mevr. Irene Linnik, conservatrice van de afdeling wester se kunst in het museum Hermitage te Leningrad en zij is het geweest, die vier jaar geleden twee schilderijen HAARLEM, 12 juli Alle fracties in de Haarlemse raad behalve die der VVD zullen een voorstel indienen om het aantal wethouderszetels uit te brei den van 5 tot 6. Dit voorstel zal wor den ingediend op dinsdag 4 september, wanneer de gemeenteraad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bij eenkomt. Een meerderheid uit de raad zal dan voorstellen, dat de PvdA drie wethouderszetels zal gaan bezetten, de KVP twee en de Protestants Christelij ke Groep één. Alleen de WD-fractie en het CPN-lid zijn tegen deze verde ling. Dit is het resultaat van de be sprekingen die in de afgelopen weken zijn gevoerd tussen de fractievoorzit ters in de Haarlemse raad. Zü hebben hiervan mededeling gedaan in een ge- meenschappelük communiqué. Het aantal wethouderszetels zal wor den uitgebreid omdat de gemeentewet die mogelijkheid nu eenmaal open laat, en omdat de ervaring heeft geleerd dat een aantal leden van het College van B. en W. thans reeds zeer zwaar be zet zijn, terwijl hun werk in omvang en intensiteit nog dagelijks toeneemt. Bovendien wordt het nodig geacht, dat de wethouders zich meer bezig moeten kunnen houden met een aantal belang rijke taken, waarvoor zij thans geen tijd hebben. Daarbij wordt gedacht aan de burgerzin, contact met de bevolking en met hogere bestuursorganen enz. Al leen de WD-fractievoorzitter was daar bij van mening, dat de wethouderstaak nog niet te zwaar is b(j een wethouder aantal van vijf. Bij de verdeling van de zes zetels, heeft men zich laten leiden door het feit, dat het aantal socialistische raad zetels is toegenomen van 15 tot 18, waarbij in aanmerking wordt genomen dat de PvdA en de PSP beide socialis tische partijen zijn. De PvdA krijgt in de nieuwe raad 15, de PSP 3 zetels. De VVD heeft een verlies geboekt van ruim 40 pet en heeft haar zetelsaantal zien slinken van 7 tot 4. Daardoor is zij teruggekeerd op haar zetelaantal van vóór 1958 toen zij ook geen wethouders zetels bezette. De KVP en de Protes tants Christelijke Groep zijn procentu eel iets gestegen, maar zijn in zetelaan tal gelijk gebleven. In het communiqué van de fractie voorzitters wordt meegedeeld, dat verschil van inzicht heerste over de politieke positie van de burgemeester in het College van B. en W. Deson danks vond men, dat de KVP in het nieuwe College rechten kon doen gel den op twee wethouderszetels, aan gezien met elf raadszetels één wet houderszetel op een totaal van zes de verhoudingen onjuist zou weergeven. De VVD-fractie is van mening, dat de verhoudingen in het College het bes te kunnen blijven zoals die thans zijn: (Advertentie) uw geslaagde ZOON of DOCHTER met een horloge van Barteljorisstr. 19, Haarlem. Sedert 1837 2 PvdA, 1KVP, 1 Protestants Chris telijke Groep en 1 WD. Meent men echter, dat het College uitgebreid moet worden, dan vindt de WD, dat een politieke stroming als die van haar partij niet buiten het College mag blij ven. In dat geval geeft zij de voor keur aan een verhouding 3 PvdA, 1 KVP, 1 WD, 1 Prot. Christ. Groep. Het CPN-lid in de raad blijkt van me ning, dat bij de verdeling van de wet houderszetels, zoals de meerderheid van de raad die voorstaat, de confessio neel-politieke groeperingen te sterk ver tegenwoordigd zijn in het College. De fractievoorzitters hebben hun gemeenschappelijk communiqué ge publiceerd, omdat een der Haarlemse dagbladen dezer dagen een specula tief artikel over de uitbreiding van het College van B. en W. heeft ge publiceerd. De fractieleiders veron derstellen dat deze beschouwing be rust op een indiscretie en zij zijn van mening, dat zij de overwegingen van de fractievoorzitters onvoldoende weergeeft. Daarom doen zij thans de ongebruikelijke stap om de motivering van hun plannen aan de openbaar heid prijs te geven, no vóór de raad in zijn nieuwe samenstelling bijeen is gekomen. Overigens herinneren zij er meerdere malen aan, dat dit slechts de plann.'n zijn van de fractievoor zitters. De uiteindelijke beslissing over deze zaken ligt uiteraard bij de gemeenteraad in zijn nieuwe samen stelling, zoals die op 4september voor het eerst bijeen komt. van Frans Hals ontdekte in het depot van een museum te Odessa, waar ze geregistreerd stonden als werken van een onbekende schilder uit de 19e eeuw. Deze twee teruggevonden mees ters zijn thans samen met een beter bekend mansportret van Hals uit de Hermitage naar Haarlem gebracht. „Ik moest wel Nederlands leren spreken", zei mevr. Linnik bijna ver ontschuldigend, „want mijn vak is de kennis der Hollandse kunst". Ze is al eerder in Nederland geweest en zo is het te verklaren, dat ze op een vakan tie in Odessa vier jaar geleden ter stond de stijl van de Nederlandse meester herkende, toen ze de twee zoekgeraakte doeken zag. Op ieder werk stond een Evangelist: Lucas en Mevrouw Irene Linnik uit Leningrad en H. P. Baard bekijken de nieuwe aan winsten van de Frans Hals tentoonstel ling; v.l.n.r. de schilderijen „zittend manspersoon", „Sint Lucas" en ,£int Mattheus". Matheus. Uit oude veilingcatalogi wist ze al, dat deze schilderijen verdwenen waren en op Schiphol kon ze dan ook het hele verhaal uit de doeken doen: In 1771 kocht Catherina de tweede van Rusland vele schilderijen van Frans Hals, o.a. twee mansportretten en vier schilderijen van de Evangelis ten. Ze kregen later alle een plaats in de Hermitage, totdat in 1812 de vier Evangelisten „ter versiering van katholieke kerken" naar Odessa wer den getransporteerd. Dat was het laatste dat geschiedkundig vast stond. Bijna anderhalve eeuw waren ze spoorloos. Thans zijn er dus twee van de vier terecht, maar naar Johannes en Marcus speurt mevr. Linnik nog steeds. Het lijkt niet uitgesloten, dat die ook nog ergens in Rusland zijn. Na haar ontdekking hebben de kunst experts Simon Slive en Van Schendel de doeken, die door Hals niet zijn ge signeerd, beoordeeld en zij zijn tot de slotsom gekomen dat er geen twijfel mogelijk is. Mevr. Linnik zal zelf ongeveer een maand in Nederland blijven. De laat ste drie weken gaat ze in Den Haag de zomercursus volgen van het rijks bureau voor kunst-historische docu mentatie. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 12 juli Vanmorgen heeft de officier van justitie bü de rechtbank, mr. J. Wiarda, twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de der tigjarige Portugees, die 16 april heeft geprobeerd de gezagvoerder van het KLM-lijntoestel naar Lissabon te dwin gen koers te zetten naar Oost-Berlijn. De officier zei het te betreuren dat er geen zwaardere straf kan worden ge ëist voor deze vorm van bedreiging met een misdaad, tegen het leven ge richt. Hij was van oordeel dat mensen als verdachte tot 25 of 30 jaar gevange nisstraf zouden moeten kunnen worden veroordeedl. De rechtszaal was stampvol. Van over de hele wereld waren persver slaggevers naar Haarlem gekomen om van het proces getuige te kunnen zjjn. De man die zjj voor het verdach- tenhekje zagen staan was een lange bleke figuur met zwart golvend haar, die een bijzonder verwarde indruk maakte. Op een vraag van de president mr. H. J. Ferwerda, waarom hü naar Oost- Berljjn wilde gaan antwoordde de Por tugees via een tolk, dat hij dit gedaan had „om de twee miljoen tuberculosen van Portugal te redden." Hü was be reid geweest aan dit plan de vijftig pas sagiers van het toestel op te offeren, omdat dit aantal niet ATEerTO houidn omdat dit aantal niet in verhouding stond tot de twee miljoen Portugezen, die zoals hij het uitdrukte „zuch ten onder het slavenjuk van Salazar." Met evenveel woorden zei hij, dat hij evenals destijds kapitein Galvao met de „Santa Maria" de aandacht van de wereld wilde vestigen op het lot van de Portugezen. De verdachte kondigde aan, dat hij bezig is een boek te schrij ven over de wantoestanden in zijn land. De officier acht hem lichtelijk gestoord, de verdachte heeft o.a. een boek ge schreven over „Het leven der gekken." Na de dagvaarding kreeg de ver dachte als eerste de gelegenheid zijn visie te geven op de gebeurtenissen van de middag van die zestiende april. De feiten werden later bevestigd door de radio-telegrafist van het KLM-toe stel K. Oudenaart en de telegrafist navigator Dick de Beer. De schrifte lijke lezing van de feiten van de hand van de gezagvoerder van het toestel, j. van Keppel, werd voorgelezen. Twee bemanningsleden in een ruimte voor de cabine zagen plotseling een passagier voor zich staan, die kennelijk een pistool in de broekzak had. Zij kregen het bevel naar de doek pitte lopen. Toen zü daaraan niet voldeden, liet de man een gedeelte van zijn pi- Advertentie) BK) DOP EEN PRODUCT VAN L'QRÈAl DE PARIS stool zien, waarop zü het raadzamer vonden het bevel op te volgen. Ook de bemanningsleden in de dockpit werden bedreigd. „Vlieg naar Berlijn. Mijn le ven heeft geen waarde. Als jullie het niet doen, doe ik het", riep de man, steeds maar in gebroken Engels uit. Gezagvoerder Van Keppel nam on middellijk het besluit naar Schiphol te rug te vliegen, dat hij pas kort te vo ren verlaten had. Zonder dat de Por tugees het merkte het vliegtuig be vond zich in een dicht wolkendek maakte het toestel een grote bocht. Pas toen het nog slechts enkele hon derden meters van de landingsbaanver- wüderd was, kreeg de Portugees de manoeuvre van de vlieger in de gaten. „Doorvliegen, doorvliegen", riep de ze nuwachtige man toen uit De gezagvoerder liet zich niet intimi deren en landde met de maximum toe gestane snelheid. Tegen half een kwam het toestel veilig aan de grond. In de cockpit bleef de Portugees echter schreeuwen. Hü dreigde de heer Van Keppel te zullen doodschieten als deze niet opnieuw de lucht inging. De ge zagvoerder deed daarop, alsof hjj aan dit bevel gevolg walde geven. Heel langzaam zette de machine zich weer in beweging. Maar intussen hadden en kele leden van de marechaussee reeds kans gezien in het toestel te klimmen. Zij arresteerden tenslotte de Portugees, die zich gedwee liet weg voeren. De zitting wordt voortgezet. ongecorrigeerd) HALFWEG, 12 juli Bü een bot sing op de weg Haariem-Haifweg Is vannacht een echtpaar uit Amsterdam omgekomen. Hun auto kwam frontaal in botsing met een tegenligger, die op de andere weghelft terecht was gekomen. De bestuurder van deze wagen, afkom stig uit Bennebroek, is ernstig gewond in een ziekenhuis te Haarlem opgeno men. Beide auto's werden vernield. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli: D. P. de Boever-van Veggel. 10 Juli: M. A. Verhoeven-van Bezu, M. H. Brombacher-Overwijk. 11 juli: M. S. Verheul-Wassens. BEVALLEN van een dochter: 9 Juli: J. A. Kruimink-Struyck. 10 juli: A. E. de Jong-ter Wal, H. C. Visser-Starre- veld. 11 juli: J. P. Bonkerk-Koene, M. A. Herben-Stribos. ONDERTROUWD: 11 juli: P. van Baar en M. J. Kolkena, P. A. van Ra- vensberg en H. J. Tromp, R. Ver steeg en M. Buis, J. M. Hart en Hl. Ullers, A. M. Stevens en J. M. Oude- Nijhuis, G. H. Philippo en M. H. van Iperen, H. R. Kuüper en A. Geurtsem, M. Smit en W. Philippo, H. W. v. d. Hulst en A. M. van de Nes, J. P. Mooü en A. J. Wjjts, F. J. Balk en W. Boshuizen. GEHUWD: 11 juli: H. van Vliet en A. W. de Ruiter, A. A. Kuys en C. A. Huberts, G. J. Mansma en H. A. Mees ter, R. van Dam en W. J. Doctor. OVERLEDEN: 6 juli: F. Kaart, 61 j, Kampersingel. 10 juli: R. Vermeu len, 73 j, Hazepaterslaan. RUIS WEG 47-4Q HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3