Ondanks Russisch protest Nederlands Nieuw-Guinea ter sprake in debat van V.N.-beheerschapsraad UOOR NIETS Vacantie met Lexi LEXINGTON Priesters tijdens vakantie naar de noodgebieden Gehele Kerk passeert theologisch Nieuwe formulering van de „grote" geloofsbelijdenis oog Bij de T I Geruchten over Habo - bouwechec tegengesproken Kamer wil KLM financieel steunen Bom bij spoorlijn te Lichtenvoorde ELKEDA6 EEN FIETS Studiemateriaal voor het Concilie; zes schemata der theologische commissie Bromfietsers bij ongeval gedood Scheurende muren hÈmèrSii De Kerk DONDERDAG 12 JULI 1962 PAGINA 5 Torenflats in opspraak LAATSTE PRIjSYRAAGWEEK DIT ZIJN DE WINNAARS mm. 5 Vergeet niet uw «sloffen» mee te nemen! WERELDMERK MAASTRICHT, 12 juli Het instituut voor Europese Priester hulp, dat via het sinds kort be staande Europa-Seminarie pries terstudenten uitzendt naar pries- terarme bisdommen in Europa, is op kleine schaal begonnen met de uitzending, van priesters, die bij wijze van vakantiewerk als tijde lijke hulpkrachten in de zgn. nood gebieden gaan werken. Deze dienstverlening, welke vooral be doeld is om overbelaste priesters in de noodgebieden een korte rust periode te garanderen, zal, wan neer de proef slaagt, komend jaar op grote schaal worden aangepakt de (Van onze Romeinse correspondent) Uit de mededelingen, die persdienst van het algemeen secretariaat der centrale VoorBereidingscommissie voor het concilie het laatste jaar heeft ge daan, is bekend welke onderwer pen de tien commissies en twee secretariaten hebben geprepareerd ten dienste van de concilievaders. Nadere aanvulling verschaften de toespraken en conferenties van ?e Paus zelf en van vele gezag hebbende personen, die een rol speelden bij de voorbereidingen. Leerstellig of pastoraal Vader van tien kinderen en een jonge militair Piet Kee Advertentie) NEW YORK, 12 juli (Reuter) De Bevolking van Australisch Nieuw-Gui- jjea heeft een grote belangstelling voor gebeurtenissen, die zich de laatste jyd in Nederlands Nieuw-Guinea heb ben voorgedaan. Deze belangstelling beperkt zich niet tot een bepaalde ■treek, maar bestaat in het gehele be- Oeerschapsgebied. Dit heeft de Austra- upche vertegenwoordiger Dudley McCarthy gisteren aan de beheer- Schapsraad van de Verenigde Naties Jh 'gedeeld, toen de raad zich voor de tweede dag bezig hield met het rap- Port, dat is uitgebracht over de toe stand in het beheerschapsgebied Aus tralisch Nieuw-Guinea. Voordat hy aan het woord kwam had het Russische lid van de beheer- schapsraad, Valentin Oberemko, een vergeefse poging gedaan om te ver hinderen, dat vanuit de raad vragen zouden worden gesteld over het Ne derlandse deel van Nieuw-Guinea. De voorzitter van het college, de Ameri kaan Jonathan Bingham, wees zijn bezwaar echter af. Het Franse lid van de raad Jacques Koscziusko-Morizet had de vraag ge steld, of de bevolking van Australisch Nieuw-Guinea van mening is, dat zij tot eenzelfde natie behoort als de men- Sen in Nederlands Nieuw-Guinea. Obe- femko voerde aan, dat West Nieuw- Guinea „een integrerend deel is van Indonesië een lid van de Verenigde NV'ds", en,dat de raad geen discussie kan voeren over de inwendige aange legenheden van een soevereine staat. Voorzitter Bingham achtte de Franse vraag niet buiten de orde, omdat zij betrekking had op de betrekkingen van de bevolking van een beheerschapsge bied tot een ander gebied. Op de vraag van het Franse lid ant woordde McCarthy slechts, dat er sa menwerking heeft bestaan tussen de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 juli De gemeente lijke Haagse Bouwonderneming Habo spreekt de geruchten tegen, dat de bouw van de vier torenflats op de hoek van de Melis Stokelaan en de Dedems- vaartweg technisch en financieel een mislukking zou zijn. Er gaan geruch ten, dat de buitenmuren van de vier enorme woonpalen, die eind van dit laar gereed komen, nu reeds scheuren 2°Uden vertonen. Toegegeven wordt Wel, dat de binnenmure i van de flats gescheurd zijn. Toegezegd is, dat nog deze week volledige opening van zaken gegeven zal worden. De bouw draagt een experimenteel karakter, omdat voor het eerst bij de bouw van torenflats volgens het sy steem van glijbekisting wordt gewerkt. Het voordeel hiervan zou onder meer zijn, dat men snel op hoogte komt. El ke dag zou er een etage gebouwd kun nen worden. Volgens de geruchten, die het eerst gesignaleerd zijn door het bouw-dagblad Cobouw, zou het object de Habo op een verlies van zo'n ander half miljoen gulden komen te staan. Alhoewel de bouw financieel geen suc ces schijnt te zijn wordt zo'n groot ver lies door de directie ontkend. Bij de bouw van de torenflats is een half jaar vertraging opgetreden, onder meer door het grote aantal dagen, dat door slechte weersomstandigheden niet gewerkt kon worden. Het scheuren Van de binnenmuren wordt geweten aan het gebruik van te verse drijfsteen. Van de directeur, ir. A. H. Joustra, is eerder al bekend geworden, dat hij ontslag heeft gevraagd uit zijn functie om deze te verwisselen voor werk in het particuliere bedrijfsleven. gouvernementen van Australisch en Ne derlands Nieuw-Guinea. Dr. Hinson Mulas. assistent-arts te Rabaul in New Britain, een der beide Papoea-vertegen woordigers toegevoegd aan de Australische delegatie, antwoordde op de Franse vraag, dat de betrekkingen tussen het Australische en het Neder landse deel van Nieuw-Guinea zeer goed ziin. Op een vraag over de wetgevende raad in Australisch Nieuw-Guinea ant woordde de heer Muarthy, dat 1966 is genoemd als een mogelijke datum van invoering van een raad „die de wensen - i het gebied tot uiting kan brengen". DEN HAAG, 12 juli De Tweede Ka mer is algemeen geneigd het wetsont werp, dat beoogt aan de KLM garanties te geven voor betaling van rente en aflossingen tot een bedrag van ten hoog ste 375 miljoen te aanvaarden, hoewel iron de positie van het bedrijf verre van rooskleurig acht. De druk, die op de Kamer is uitgeoe fend om zeer snel een beslissing te ne men, kon dr. Lucas (KVP) nauwelijks aanvaarden alleen de noodsituatie waar in de KLM verkeert deed hem daar overheen stappen. Ir. Posthumus (PvdA) suggereerde controle op het bedrijf, ter wijl mr. Van Leeuwen (WD) met ande ren pleitte voor een kartel om de over- produktie te beperken. De PSP vraagt zich af, of nationalisatie niet de oplos sing zou zijn. UTRECHT, 12 juli Mannen van rijkspolitie en van de spoorwegrecher che hebben tussen Winterswijk en Groe lo, één kilometer van Lichtenvoorde, een bom gevonden op twintig meter van de spoorlijn. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de herkomst van de bom, die vandaag zou worden verwijderd. (Advertentie) UITSIAG ZATERDAG 2J JUNI mevr. G. Prenen-Biermann Bispincklaan 58r Bloèmendaal MAANDAG 25 JUNI mej. A. van Ommeren van Enststraat 19, Doetinchem DINSDAG 26 JUNI Rudi Velden Handboogstraat 24, Delft WOENSDAG 27 JUNI de heer A. Brij» Molendijk 16, Den Bommel DONDERDAG 28 JUNI mevr. P. A.v.d. Bor-de Jong Maartensdijklaan 162, Den Haag VRIJDAG 29 JUNI de heer M. in 't Veld Pretoriastraat 4, Bolnes Zij zijn dus verzekerd van een prettige va- op een nieuwe fiets! Een goed advies tan iedere fietser: Zorg, dat u dok prettig en onge stoord met uw fiets van uw vakan tie kunt genieten. Laat hem vooraf goed nazien door uw fietsenhandelaar. kantie LEXINGTON FROM AMERICA'S GTS T TOBACCOS ■■■I (Van onze Limburgse redacteur) aldus de congressisten. De grenzen van de bisdommen, met name wat de ju- et dit initiatief komt het instituut voor Europese Priesterhulp tegemoet aan een wens, welke gisteren tijdens het twintigste contact van priesters uit veertig Europese bisdommen, werd ge uit. Op dit congres, in het kader van de Heiligdomsvaart, hebben de internatio nale deelnemers nader van gedachten gewisseld over de Europese Priester hulp. Zij deden dit aan de hand van een inleiding van dr. J. J. Dellepoort, secretaris van het instituut en direc teur van het Europa-Seminarie. Bij de groepsbesprekingen en de daarop volgende discussie werd met bijzonder veel nadruk de Europese sa- rr iwerking tussen de clerus yan de verschillende bisdommen bepleit. De leken denken reeds erg Europees, de priesters doen dit nog veel te weinig, risdictie betref', zijn nog te veel echte t.renzen. Hetzelfde geldt voor de Europese in tegratie van de in de diverse landen bestaande congregaties en orden van vrouwelijke en mannelijke religieuzen. Ook zij dienen meer Europees te gaan denken en meer aan spreiding van de aanwezige krachten te gaan doen, te- r leer daar de orden en congregaties, althans in Nederland, meer roepingen tellen dan de seculiere clerus. Bij de seminarie-opleiding zal cok meer aan dacht aan de eenwording van Europa en aan de priesternood geschonken moeten worden. Een prachtig voorbeeld van Europe se integratie biedt in dit opzicht het JL/uitse bisdom Munster, waar sinds kort een begin is gemaakt met uitzen ding van diakens. Voor hun priester wijding gaan deze diakens een half jaar in het buitenland overbelaste priesters assisteren o.a. bij het preken, huisbezoek, communie-uitreiken, etc. Meer onderling contact tussen de priesters van de Europese bisdommen o.a. ook via internationale retraites en congressen, achtten de congressisten, abnluut noodzakelijk. De mededeling van dr. J. J. Dellepoort, dat het in stituut voor de Europese Priesterhulp in september 1963 een groot interna tionaal priestercongres in Maastricht belegt gewijd aan de seminarie-op leiding werd met instemming be groet. Ook zal dit instituut plannen r internationale retraites nader gaan uitwerken. Sprekend over de oorzaken van de priesternood, vroegen vele congres sisten zich af, of het niet hoog tyd wordt, dat de recrutering beter ter hand wordt genomen; alsmede dat de priesters aan functiezuivering (ook de hogere clerus tot en met de bis schop) gaan doen. In dit verband bepleitte men o.m. de inschakeling op grote schaal van theologisch gevormde leken in het on derwijs, ook op de klein-seminaria, en het overlaten van administratieve en andere bijkomstige werkzaamheden aan leke-krachten. Alleen op die ma nier kan de priester zich meer toeleg gen op zijn eigenlijke werk en wat de bisschop betreft, hij kan meer contact met de priesters onderhouden, die zich vaak eenzaam voelen. De situatie in het bisdom Groningen werd als voor beeld gesteld voor de ideale contacten tussen bisschop en priesters. Ook de contacten tussen de pastoors en de kapelaans vragen om verbete ring, alsmede tuisen de parochiegees- telijkheid en de gelovigen. Maandelijk se bijeenkomsten tussen een zo veelzij dig mogelijk samengestelde parochie raad en de pastoor, waarbij de leken eerlijke kritiek moeten kunnen uiten over de gang van zaken in de parochie, werden aanbevolen. De leken, zo betoogden sommige aan wezigen, krijgen van de priesters on voldoende kansen om apostolaatswerk te verrichten. Bovendien zullen mid delen gezocht moeten worden om de leke-krachten behoorlijk te salariëren. De congressisten besloten tenslotte de ze en soortgelijke vraagstukken, met name de verhouding leek-priester, op nieuw aan de orde te stellen op de 2' 'e contactontmoeting (27 en 28 no vember) in Aken. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. drür keuze van ae stof werd geleid h«or het doei, dat Joannes XXIII aan het S°Pcl]le stelde: grotere bloei .an teli-iu- i vernieuwing van het chris- var 'e„V?n' aanPassing van het geheel de Foit ^eNyoonten en gebruiken in om standi oh» a huidige behoeften en de vprhnnnt Paus stelde verder ih hét persDektiefn'eUWing in de Kerk christenen v'an de eenheid aller lichtsnoer' dlt, raam z«n tevens ^■erpen geweest de k?,uze der onderwijs. Tenslotte" Sen^daarbii de verzoeken jfaagd of uit en opmerkingen ee- dienrfua u' al1 «(gen beweging inle nend door derden, onder -=- - -g lüi.' christenen Hjk' wie ook niet- com^?kand beoordeelde ^ommissie in laatste der andere en ,nlet-chnstenen. Ge tverk dit de centrale instantie het Ongeil1 doOT'aa^dè^P^^^ S arbeid der theologische commis sie vormde kwalitatief een zeer ge wichtig deel der studies. Deze com missie, wier voorzitter kardinaal 011a- viani, de leider van het H.Officie is, en secretaris prof. S. Tromp S.J., dien de in totaal zes schemata (ontwerpen) van constituties en decreten in, onder verdeeld in 23 afzonderlijke verhande lingen. Een constitutie in de concilie- taal bevat beslissingen of uitspraken op leerstellig gebied, een decreet disci plinaire. Het eerste ontwerp was dat van een nieuwe formulering der „gro te" geloofsbelijdenis, die de concilie vaders aan het begin der kerkvergade ring afleggen en kerkelijke functiona rissen bij gelegenheden, die het kerke lijke wetboek aangeeft. Het voorstel van de commissie beoogde om de zg. geloofsbelijdenis van Trente en Vatica- num I aan te vullen met de inhoud van de antimodernisten eed. In vak litteratuur werd hier bezwaar tegen geopperd. Daarop volgde een schema over de bronnen der Openbaring. Een uitvoe rige studie nandelde verder over de zedelijke orde. De wijdverbreide tenden tie, die ook de katholieken niet onbe roerd laat, is om de objectieve dooi God gegeven moraal los te laten en te vervangen door beginselen van nut, „natuurlijke" impulsen, belangen of staatswetten. Deze relativering heeft tot de beginselloze moraal geleid, de situatie-ethiek en tenslotte tot het in dividualisme en het autonomisme, waarin het geweten uitsluitend op eigen gezag strijdpunten moet oplossen bv. tussen moraal en kunst, moraal en meningsvrijheid, moraal en sexualiteit. Uit de schaarse berichten zou men kunnen opmaken, dat het schema een samenvatting inhoudt van de waar schuwingen en veroordelingen, die de Kerk, veelal bij monde van het H. Offi cie, de laatste twintig jaar op dit terrein heeft uitgesproken en van de leer der encycliek Humani Generis. Intussen hoort men de hoop uitspre ken, dat het Concilie geen lange lijs ten van verbodsbepalingen zal geven, maar een duidelijke leer over de we gen naar de christelijke volmaaktheid. Het schema over het bewaren van de geloofsschat heeft hoofdstukken over de bekwaamheid van de mensen om de waarheid te kennen, de natuurlijke godskennis, de schepping, de open baring en de ontwikkeling der dog mata, de verhouding van natuur :n bovennatuur, de erfzonde, de genoeg doening van Christus en speciale zaken als over het monogenisme (de afstam ming der mensheid van één ouder paar) het spiritisme, het lot der on gedoopt gestorven kinderen. Opge merkt wordt, dat de theologische com missie dus opnieuw een deel der fun damentele theologie, van de dogmati sche godsleer en de christologie _yvu vastleggen, omdat hier de wezenlijke weerlegging te vinden is van nieuw- heidense dwalingen, men van hier uit stelling kan nemen tegen o.m. vormen vau bijgeloof, de zielsverhuizing, be paalde voorstellingen over het hierna maals en voorts zijn plaats kan be palen t.a.v. problemen der evolutieleer en het monogenisme. Het schema over de kuisheid, je maagdelijkheid, het huwelijk en het gezin bemoeit zich met brandende vraagstukken der moraal, het celibaat, de nog te weinig benadrukte theologie van het huwelijk. Problemen der „fa mily planning" krijgen hier evengoed hun plaats als die van de overbevol king in bepaalde delen der aarde. Het omvangrijk ontwerp van een constitutie over de Kerk is stellig een voorbereiding van een der belangrijk ste zaken, die op het concilie zullen komen. Tot op zekere hoogte neemt immers dit punt de draad weer op, die ontijdig door buitenkerkelijke oor zaken verbroken werd op het eerste Vaticaanse Concilie. Het ontwerp is in zeven hoofdstukken onderverdeeld. De- zijn: de natuur van de strijdende Kerk, de leden dier Kerk, het episco paat als hoogste rang van het sacra- mentum ordinis en het priesterschap, de residerende bisschoppen, de staten van het streven naar de evangelische volmaaktheid, de leken. Hier passeert dus de gehele Kerk behalve het paus schap, dat op Vaticanum t behandeld werd, het theologisch oog. De Kerk is een mysterie an men poogt haar wezen te vatten met een veelheid van beelden, die slechts vaag benaderend zijn: de kudde en haar herder, het huis, de tempel, de zuil. het lichaam, waar van Christus het hoofd is, men verge lijkt haar met menselijke instellingen en gebruikt dan analoge woorden. Soms gaat het symbool op de loop of vergeet men, dat men slechts in ver gelijkende, niet wezenlijke termen spreekt. De vraag, wie lidmaat van de Kerk is, op zich reeds uiterst ge wichtig, krijgt een bijzonder reliëf bij de huidige strevingen naar eenheid. De bezinning op het episcopaat en het bisschopsambt stelt de 'eden der Kerk voor meningsverschillen, die het con cilie misschien zal klaren. Daarnaast is er het vraagstuk van het praktisch kerkelijk bestuur vooral in de wens naar grotere decentralisatie, naar een zekere pluriformiteit en meer inter nationalisering van dat bestuur. De leken tenslotte mogen van het concilie verwachten een positief theo logische ontvouwing van het begrip taikaat, van hun autonome en speci fieke taak om van de eigen plaats uit de wereld te heiligen en van hun medewerking met de hiërarchie onder de kerkelijke leiding. Het laatste onder werp, dat de theologische commissie indiende, was de theologische benade ring van het streven naar eenheid onder de christenen. Men herinnert zich, dat er veel gesproken is en wordt over het karak ter van het tweede Vaticaanse con cilie, waarbij men dan min of meer tegenover elkaar stelt: za, het con cilie een vooral leerstellig karakter dragen of een uitgesproken pasto raal. In z(jn openingsrede van het academisch jaar der Gregoriana-uni- versiteit te Rome op 25 november 1961 zei prof. S. Tromp S.J.: „In waarheid zal dit concilie pastoraal zijn, want de bisschoppen zijn de herders en leraren der Kerx. Wanneer zij op een concilie bijeengeroepen worden, komen zij tezamen met het doel om de gelovigen te voeden, niet met het brood der sacramenten, maar met het brood van de leer en de tucht. Voor alles is het hun taak zorgvuldig na te gaan of het brood van de leer, dat de gelovigen overal gereikt wordt zuiver, goed en onbe dorven is". „Daarom hebben de concilievaders de heilige plicht om de geloofsschat te behoeden en zich te weer te stellen tegen alle moge lijke daarmee in strijd zijnde stellin gen „van wat met een valse naam wetenschap heet" (1 Tim.6,20). Prof. Tromp verbond hier op een duidelijke wijze wat woorden dreigen te scheiden: pastoraal en leerstellig dekken elkaar voor een belangryk deel. In hoeverre echter de theologi sche commissie of een deel daarvan het concilie zou willen brengen tot een reeks definities, uitspraken en vooral veroordelingen op verscheidene doctri naire terreinen, is niet geheel duide lijk. Men stelt immers steeds vast, dat de informaties, die uitgaan van het generale secretariaat der centrale commissie te summier zyn, hoewel verpakt in kratten van woorden! Het ernstige maandblad over kerkelyke zaken Herder-Korrespondenz om dit thans aan te halen en niet Documen tations Catholiques of Het Katholiek Archief, welke in hun berichtgeving en ber-houwingen elkaar niet veel ont lopen tekende in zijn nummer van maart jl. aan, dat de weergave der officiële berichten over de schemata der theologische commissie al te veel de indruk wekken van een codificatie der geloofswaarheden, terwyl de feite- liike inhoud daarvan op de achter grond komt. De gelovigen verwachten van de kerkvergadering, dat zy hun het brood van de leer" aanbiedt, dat wil zeggen van de apostolische leer, die tot leven wekt en tot de uitvoering daarvan, niet een afrekenen met filo sofen. Zij verwachten dat het concilie zal spreken in de taal der verkondi ging van de H. Schrift en van de Va ders, niet in de abstrakt-syllogistische denk- en spreekwijze van vaklieden met scholastieke opvoeding Het is m Rome alom bekend, dat de centrale commissie, in haar soort een „precon- cilie", zeer kritisch stond tegenover een aantal concepten van de theologi sche commissie. (Van onze correspondent) ROERMOND, 12 juli De 59-jarige heer Th Noblesse uit Neer is gistermid dag dodelijk verongelukt op de kruising van de Napelonsweg en de Roermondse- weg onder de gemeente Haelen. Vermoe delijk heeft hij by het linksafslaan een achter hem rijdende truck met oplegger niet gezien. Hij botste met zijn brom fiets tegen de truck, die nog naar links uitweek en kwam in een bietenveld, ter wijl de lading bestaande uit vaten met teer in het rond vloog. Door twee van de rondvliegende /aten werd de heer No blesse getroffen. In het ziekenhuis te Roeimond is de heer Noblesse, die va der was van tien kinderen overleden. ZEIST De 20-jarige dienstplichtig soldaat van de luchtmacht H. J. van M„ gelegerd te Soesterberg is gistermiddag by een aanrijding om het leven gekomen. De jonge militair, die in Den Haag woont, verleende met zijn bromfiets op het kruispunt Hertenlaan-Dolderweg geen voorrang aan een personenauto. Hij overleed ter plaatse ten gevolge van een schedelbasisfractuur. De „Telstar" hangt in de lucht en daar is dus weer een nieuw tijdperk aange broken. Daar breken tegen woordig maar tijdperken aan of het geen geld kost Na de uitvinding van het buskruit en de boekdruk kunst hebben wij een hele poos moeten wachten, maar sinds de heer Bell het bekende bellen heeft ingevoerd is er geen houden meer aan. Het ene communicatiemiddel na het andere. Buskruit is geen communicatie middel, zegt u? Welaan, als ik mij niet vergis heeft het ontploffen in de loop der eeuwen toch altijd een zekere, zy het ietwat negatieve, wederzijdse ver standhouding bevorderd. Maar ik geef toe, dat men er te ver mee kan gaan. Hoe dat zy, de „Telstar" is in ieder geval een (duidelijk) commu nicatie-middel. En nou moeten we er wat mee gaan doen, jongens. Naar ik heb vernomen heeft de „Telstar" bereids een beeld van de Amerikaan se vlag met wolken als achtergrond naar Europa uitgezonden. Een uitste kend begin; naar de Stars en Stri pes kan men niet genoeg kijken, of schoon ik hoop, dat de bijpassende wolken niet al te donker zijn ge weest. Ook schijnt vice-president Lyn don Johnson even in het beeld te zijn geweest. Het werd zelfs door de „Tel star" teruggezonden. Beleefd is an ders, maar goed, het is nu eenmaal gebeurd. Telstarring Lyndon John son. In ernst, wij moeten ons bezinnen op de toekomst. Op 23 juli krijgen wij het eerste uitwisselingsprogram ma tussen de nieuwe en de oude we reld. Het duurt maar vijftien minuten en wij zullen dus met onze tijd moe ten woekeren. Ik weet niet precies wat Europa van plan is, maar Ne derland, zo heb ik gelezen, zal er in ieder geval niet by wezen. Jammer, wij hadden best een paar klompen of niet al te groene haringen kunnen bijdragen. Betreurende, dat wij niet meedoen wil ik echter, als overtuigd Euro peaan, toch een paar suggesties doen ten behoeve van andere landen, daar bij de nadruk leggend op het voor elke natie kenmerkende aspect Frank rijk, zo dacht ik dan. draagt óf een flits van de „Folies Bergères" óf een groepsfoto van De Gaulle en Adenauer bi). Eerlijk gezegd, geef ik de voorkeur aan het laatste, want dan zijn we meteen van het Duitse probleem af. Voor Zwitserland wordt het natuurlijk een shot van eer. koe koeksklok of van een afgrond tussen twee Alpen, voor Monaco een opname van prinses Gracia, die niet voor de film speelt. Verder stel ik mij voor dat wij uit Spanje enig „hoera"-ge- roep laten horen, zij het niet zien. en dat Luxemburg achteloos wat lux vertoont. België wordt, dacht ik. ver tegenwoordigd door korte momentop name van dr. Paardekooper in zijn werkkamer en over Engeland maak ik my in het geheel geen zorgen. Dat is duidelijk en schitterend aanwe zig door er bij verrassing in het geheel niet te zijn. Ik geioof wei, dat wij, Europa, dus doende niet alleen niet de tijd over schrijden, maar nog een goed figuur slaan ook. De Skandinavische lan den? Welnu, Zweden heeft zo heb ik vernomen reeds laten weten, dat het aan het algemene totaalbeeld enige rendieren zal bijdragen. Typi sche Zweedse rendieren dan. Een voor treffelijke gedachte, die mij zéér sterkt in mijn opvatting waarin ik naar ik hoop en stellig verwacht niet alleen sta in mijn opvatting dus dat de „Telstar" ongetwijfeld zal bijdragen, zal kunnen en moeten bij dragen. tot wat ons allen, Europea nen en Amerikanen, zowel als de ge- nele mensheid voor ogen staat: de toenemende verbroedering tussen alle volkeren. En hiermee verklaar ik de „Tel star" voor geopend. n de Haarlemse Orgelmaand 1962 bekleedt de organist Piet Kee een veelzijdige functie: hij is lid van de jury bij de improvisatiewed- strijd, treedt op als concertgever-, componist-, improvisator tijdens het concert door de juryleden in de St. Bavo te Haarlem, met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in de St. Laurens te Alkmaar en dit laat ste eigenlijk het hele seizoen door verzorgt de „Kaasmarktconcerten" te Alkmaar: omtrent het middaguur wordt een uurtje orgel gespeeld in de Grote Kerk en naast vele habi- tué's komt ook menig verdwaald toe rist de kazen moede het kerk gebouw binnenlopen. „Deze program ma's vind ik altijd een bijzonder leu ke opgave. Ik moet me instellen op een divers pluimage onder mijn pu bliek als nergens anders voorkomt: een vaste kern van getrouwen uit de kop van Noord-Holland, Spanbroek, Heerhugowaard en dergelijke dorpen; dan de vakorganisten uit het buiten land, die gedurende de hele zomer speciaal naar Alkmaar komen en vaak na afloop met vragen of com mentaren de orgeltrap komen opklau teren; tenslotte de badgasten, die óók wel eens wat anders willen en uit Bergen, Egmond, Castricum komen aanfietsen. Voor hen moet er zeker één werk op het programma staan, dat erg bekend is en hun dan de prettige sensatie van het herkennen geeft. De organist heeft een zekere sociale positie, er moet een band tus sen hem en het publiek ontstaan. Om de mensen te trekken is het volstrekt niet nodig, concessies te doen aan de goede smaak en stijl of banale effec ten aan te wenden. In de St. Laurens staan twee orgels: het koororgel, da terend uit 1511, en het grote, dat in 1645 voltooid werd. Beide bespeel ik, er ontstaat zodoende genoeg afwisse ling om ook de minder-geoefende oren te boeien. Iedere musicus heeft eigenlijk een sociale functie. De experimentelen schieten hier te kort, ze schieten hun doel voorbij met hun exclusieve, uit- ieg vragende probeersels. Het orgel lijkt me eigenlijk ongeschikt hiervoor: een orgeltoon blijft doorklinken met dezelfde intensiteit, de klank sterft niet weg, zoals bij andere instrumen ten: een dissonant dringt nergens zó fel in de toehoorder door dan juist op het orgel, maar er is ergens een li miet aan de samenklank, de mogelijk heden moeten begrensd blijven. Het is een instrument, dat met het vol ste recht gebonden blijft aan oude tradities". Dit wil niet zeggen, dat Piet Kee dè moderne muziek af wijst; integendeel, ze boeit hem en hij beoefent haar enthousiast: „Het prachtige van improviseren is, dat je allerlei dingen kunt doen die in be staande composities nog niet voorko men, de nieuwe verworvenheden bin den met de oude. Zo kon ik het con ventionele thema, dat ik op het jury concert ter improvisatie opkreeg in andere, hedendaagse gedaante gestal te doen krijgen. Een orgel thuis? Piet Kee springt op en doet de klep open van een „meubelstuk" dat wy tot nu toe voor een antieke ladenkast ver sleten hebben'. „Vierhonderd pijpen, eeri van de mooiste d e er in Neder land zijn! Een zeer gaaf achttiende- eeuws huisinstrument, door Strümp- fler gebouwd; vorig jaar heb ik het op de kop kunnen tikken, het ging toen eerst naar de tentoonstelling „Neder lands Orgelpracht" in Haarlem. Hoor eens wat een klank! En dan dit re gister, geknipt voor oude muziek A ta Couperin, hoor maar!" Na een uitvoerige demonstratie komt dan tenslotte ook nog een an der tentoonstellingsobject te voor schijn: de Zilveren Tulp, door Piet Kee veroverd nadat hij in 1955 voor de derde achtereenvolgende maal de Improvisatiewedstryd gewonnen had. Hij is niet voor niets de zoon van Cor Kee, de „geestelijke vader" van onze jonge improviserende organis tengeneratie. Piet Kee is behalve orga nist te Alkmaar ook, samen met Al- bert de Klerk, stadsorganist van Haar lem; heeft veel voor de plaat gespeeld, is hoofdleraar aan het Muzieklyceum te Amsterdam en heeft tijdens concert reizen de mooiste orgels van West- Europa en Amerika „onder handen ge had". Nederland is wat orgelpracht be treft rijk gezegend naar zijn mening. Tenslotte vertelt Piet Kee nog een Chinese anecdote, wanneer zijn Friese afkomst ter sprake komt: „Ik had op een concert in Leeuwarden o.a. werken van mijn vader gespeeld. Men stuurde mij enige dagen later recensie-exempla ren van de kranten en toen ik er één opensloeg zag ik een foto met onder schrift: „Vader en Zoon Kee in actie." Het waren overel- kaar heen buitelen de Chinese clowns, een artiestenpaar van een rondreizend circus, die eveneens de naam Kee droe gen! Onderaan de bladzijde stond de recensie: Orgelcon eert Piet Kee"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5