#8 In Frankrijk nu ook principiële dienstwei gering O BRIEF vacantte Y.N.-PROTEST BIJ KATANGA Amsterdamse hoedenwinkel gaat verdwijnen De schone onbekende Examen - antwoorden Parkeerprobleem KLM-prijs gewonnen Na actie van anarchist Een financieel probleem Maarschalk Juin en toen: en toen: en toen: en toen: "N Nieuw Gebedenboek voor de Engelse Kerk Het g I probleem van de scheiding van Kerk en Staat I Vernedering in ruil voor privileges 1 OWEN YOUNG OVERLEDEN - anti De Gaulle - met pensioen VBI DONDERDAG 12 JULI I9öz *i (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 12 juli - Ook Frankrijk zal weldra deel uitma ken van de beschaafde naties waar principiële dienstweigeraars hun nStatuut" zullen hebben en niet langer terecht komen in de ge vangenis. De Franse ministerraad heeft gisteren aan het desbetref fende wetsontwerp haar goedkeu ring gehecht en dit gaat thans haar het parlement ter definitieve aanvaarding nog vóór het op handen zijnde zomerreces. Volg ens Oe Thant kan de situatie als volgt samengevat worden: „Het probleem Congo is het probleem Ka- tanga, en het probleem Katanga is «en financieel probleem, en bet pro bleem van de Union Minière De BUITENLANDSE KRONIEK raakt Afnd rmoei ij fden zijn ee- Ontwerper van Duits hulpplan in 1919 Het statuut zal behelzen dat de als bonafide erkende principiële dienstwei geraars inplaats van 18 maanden dienst hij een gewapende formatie 27 maanden dienst zullen moeten doen bü een onge wapende formatie voor het verrichten Van werkzaamheden van algemeen nut. i.Gezlen de gelijkheid van alle Fransen Voor het gevaar", ablus lichtte de offici ële regeringswoordvoerder tegenover de Pers toe, zullen deze werkzaamheden Van gevaarlijke aard kunnen zijn en in tijd van oorlog zullen deze om persoon lijke principiële redenen van het hante ren der wapens vrijgestelden belast kun nen worden met l>ijv. het ruimen van tnijnen. Het statuut zal voorts bepalen dat de dienstplichtigen, die als princi piële dienstweigeraars erkend wensen te worden, daarvan kennis dienen te geven voor zij onder de wapens worden Het was gisteren twee jaar geleden dat de Congolese provincie Katanga zich losmaakte van de centrale rege ring in Leopoldstad. Pogingen om tol een Congolese hereniging te komen hebben tot nog toe gefaald. De V.N. hebben vorig jaar geprobeerd met een militaire actie een oplossing te 'or~ ceren, hetgeen niet gelukt is. Kind vorige maand liepen de besprekingen vast tussen de Katangese „president Tsjombe, en de Congolese premier, Adoela, en de zaak is nu weer in een impasse geraakt. Oe Thant, de waarnemend-secretaris-generaal van de V .N., overweegt een bijeenroeping Van de Veiligheidsraad om de jongste ontwikkelingen in de Congo te be spreken. Oe Thant voelt er niets voor om weer geweld te gebruiken ten ein de de hereniging te bevorderen. Hij Wil de affaire op een andere manier aanpakken, en bij beeft daarvoor de steun gevraagd van de regeringen van Engeland en België. „Union Minière", waarvan de hoofd zetel in Brussel ge vestigd is, is de maatschappij die de rijke kopermij nen in Kajanga be- zit. Deze maatschappij, die in han den van Belgische en Britse burgers is, houdt feitelijk bet bewind van Tsjombe in stand door baar belas tingbetalingen aan de autoriteiten in Elisabethstad. De Katangese regering betaalt baar ambtenaren en soldaten Vooral uit de inkomsten van de •TJnion Minière". Oe Thant zegt dat, Volgens de Belgisch-Congolese onaf- bankelij'kbeidsovereenkomst, de Union Minière belasting zou moeten beta len aan de centrale Congolese rege ring. Maar de directie van de koper- maatschappij antwoordt daar op, dat tsjombe nu eenmaal de feitelijke jPacht heeft in Katanga. Aangezien b'j die macht echter slechts bezit krachtens zijn inkomsten uit de ••Union Minière", kan men spreken v®n een vicieuze cirkel, j Oe Thant wil deze cirkel als volgt doorbreken: De regeringen in Londen en Brussel zouden de Britse en Belgi sche financiële machthebbers achter e „Union Minière onder druk moe- en zetten opdat zij hun uitkeringen Tsjombe zouden staken. Als die 11 Keringen vervolgens aan Adoela ouden worden gedaan, zou men tege- 'I veiligheidsmaatregelen moeten ne- '"en in de Katangese mijnsteden om failles van Tsjombe tegen de in- U 'es en bet personeel van de nion Minière te voorkomen. Oe iant gebruikt zijn dreigementen van en bijeenroeping van de Veilighpids- 3 vooral als een stok achter de deur. e, Britse minister van buitenland- za tn Lord Home, en diens Bel- 8>sohe collega, Spaak, hebben heiden geroepen. Zij zullen alsdan te verschij nen hebben en aan de tand gevoeld wor den voor een commissie van zeven per sonen: een magistraat als voorzitter en voorts o.a. drie officieren en een specia list in jeugdproblemen. Het probleem Jer principiële dienst weigering is in Frankrijk een oud pro bleem dat door de republikeinse rege ringen tot dusverre zorgvuldig uit de weg werd gegaan, als de bewindheb bers al niet van oordeel waren dat het probleem het aankijken ternauwernood waard was. De wet maakte er in ieder geval korte metten mee: het volharden in de boosheid kwam de principiële dienstweigeraar te staan op gevangenis straf die het dubbele bedroeg van de wet telijke dienstplichttijd. De praktijk was meestal zo dat een eerste veroordeling slechts gold voor de duur van een jaar, waarna de veroordeelde opnieuw voor de rechter verscheen, om te zien of hij nu voldoende murw was geworden om verder de kazerne te prefereren boven de gevangenis. Het mag zeker merkwaardig heten dat de principiële dienstweigeraars in Frankrijk hun statuut officieel te dan ken zullen hebben aan het bewind van generaal De Gaulle. Het verdient boven dien minstens vermelding dat, zo presi dent De Gaulle het afdoen van de aan gelegenheid heeft doen bespoedigen, dit apert op rekening komt van Frankrijks anarchist nr. 1, Albert Lecoin, een puur geweldloze overigens, zacht maar koppig dife zelf voor zijn idealen zo'n kleine acht jaar gevangenis er op heeft zitten. De heer Lecoin dan was in mei jl. voor de zaak van de principiële dienstweige ring een hongerstaking begonnen, die hem, 74 jaar oud, op de 22e dag aan de rand bracht van het acute levensgevaar. De minister van justitie, zich beroe pend op de verplichte bijstand aan per sonen in gevaar, had hem inmiddels reeds ter observatie doen overbrengen naar een ziekenhuis, waar Lecoin echter in zijn weigering om enigerlei voedsel tot zich te nemen bleef volharden en waar de doktoren niet konden ingrijpen omdat Lecoin ook iedere behandeling bleef afwijzen en omdat er een andere wettelijke bepaling bestaat volgens welk een dokter een patiënt tegen diens wil geen behandeling mag doen ondergaan. De doktoren moesten dus wachten op het moment waarop Lecoin zijn bewust zijn zou verliezen en geen wil meer ken baar kon maken. Op de 23ste dag van zijn hongerstaking had Lecoin echter het pleit gewonnen: vrienden en familie konden hem berichten dat het statuut voor de principiële dienstweigeraars in de maak was en pngetwijfeld og deze zomer van kracht zou worden. Er kwam zelfs een schrijven van eerste minister Pompidou waarin deze^Lecoin voorhield dat voortzetting van zijn levensgevaar lijke actie zinloos was geworden. ELISABETHSTAD. 12 juli (Keuter - UPI) De V.N. sturen een krachtig protest aan de Katangaanse autoriteiten omdat gisteren ongeveer 2.000 Katan gaanse militairen in een parade door Elisabethstad marcheerden, aldus heeft een V.N.-woordvoerder meegedeeld. De parade werd gehouden ter gelegen heid van de tweede verjaardag van Katanga's afscheiding van de rest van de Congo. De woordvoerder zei dat de Katanga- nen en de V.N. waren overeengekomen dat slechts een „symbolische macht" van ongeveer 300 man aan de herden king zou deelnemen. De Katanganen hebben deze overeenkomst geschonden, aldus de woordvoerder. LEOPOLDSTAD. Premier Cyrille Adoela heeft zün centraal-Congolese re gering, die wegens haar overbezetting in de volksmond de bijnaam „olifanten bewind" had verworven, ingrijpend ge wijzigd. De sterkte van het kabinet is van 44 op 21 teruggebracht, het aantal staatssecretarissen van 16 op vier. De bejaarde voormalige minister van voor lichting Joseph Ileo, die indertijd voor het parlement eindelijk bijeenkwam twee voorlopige regeringen leidde, keert niet terug in het nieuwe kabinet. De Conakad partjj van Moise Tsjombe, de leider van het afgescheiden Katangaanse bewind te Elisabethstad, is niet vertegenwoor digd. ~m t u men definitief begonnen is niet de eigenlijke IJ-tunnelbouw, zul het niet lung meer duren dut het, voor Amsterdum zo karakteristiekeWuterlooplein L 1 guat verdwijnen. De invulsweg voor de tunnel zul namelijk viu de Weesper- straat over het plein lopen. Deze tweedehands-hoedenwinkel aan het Wuterlooplein, de laatste in Amsterdamwaar men voor een gulden van hoge hoed tot gasmasker een keus kan maken uit een paar duizend hoofddekselszal dan worden afgebroken. iiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zal het een goede of een slechte klas worden, een rustige of een drukke, een ijverige of een luie, een flinke of een slappe klas? Dat vraagt een leraar zich af bij een toelatingsexamen blijkens een artikel in de laatste aflevering van „Week blad", het tijdschrift van het Genoot schap van Leraren aan Nederlandse Gymnasia en Lycea. De scribent van dit artikel beschrijft, hoe hij als oude schoolvos, kijkend naar de jongens en meisjes die voor het eerst een belang rijk examen doen, ontroerd werd door „al die denkende kindertjes". „Zo zou ik een ideale Idas willen hebben denkt hij en een ogenblik wenst de leraar schilder of beeldhouwer te kun nen zijn om het beeld van de denkende en strevende jonge mens te kunnen vastleggen. De serene stemming van de leraar in het examenlokaal wordt doorbroken wanneer hü de werkstukken nakijkt. „De resultaten waren niet alle even goed", konstateert de schrijver in „Weekiblad". Achter deze nuchtere op merking ligt de herinnering aan een waarschijnlijk genoeglijke avond. Want uit „De Adelaar", het orgaan van de leerlingen van het St. Janscollege te Den Haag, waarin een aantal antwoor den op vragen van het toelatingsexa men staan opgetekend blijkt, dat deze antwoorden soms eerder doen denken aan 'n eindexamen voor beroeps-mop pentapper. „De nieuwe Rotterdamse havens op het eiland Rozenburg heten de Metro" beweert er een: „ze liggen op de Grote Beer". „Op Groenland wonen de Groe nen" en „de Papoea's leven hoofdzake lijk van „pataten", leren anderen weer. Bunkeren is volgens een aan komend middelbaar scholier „aanleg gen om te kijken of er geld te verdie nen valt". En KNMI betekent „Kon. Ned. Meelindustrie." ,Wat is er fout in: Karei V begroette zijn gast, de charmante Jacoba van Beieren"?, werd er aan de „jongens gevraagd. „Charmante is fout", meent er een: „Dit betekent slank en men was in dïe tijd nogal dik en had veel kleren aan." De Hollandse gravin kon trouwens onmogelijk op bezoek zijn ge weest bij de koning van Spanje, im mers, luidt het resolute antwoord van een Hagenaartje: „Zijn gast was Karei de Elegast". Heilige verontwaardiging klinkt door in: „Jacoba is geen gast, ze was een meisje", De historie is moeilijk. Want wat is nu een erfstadhouder? „Een erfstad houder is een stadhouder, die stadhou der was, toen hij nog klein was meent een Haagse jongeling. Op het stuk van geschiedenis raakten de kan didaten danig in de war met verschil lende Willemen. Wie kan er nog uit komen wanneer gevraagd wordt wat Wilhelmina van Pruisen deed, wie de raadgever van Willem V was en wie Philips Willem, de zoon van Willem van Orahje ontvoerde? Wie was de snode kidnapper? „Niemand, Philips Willem is zelf ontvoerd". Wie was die raadgever van Willem V? „Rozenbut- tel". En wat deed Wilhelmina? „Wil helmina van Pruisen stichtte een huis voor T.B.C.-patiënten in Zwitserland, daardoor is ze bekend". In de taalopgaven stond het volgen de: „Zeven: derde persoon meervoud, voltooid verleden toekomstige tijd.' Oplossing van het vraagstuk: ,,Z(j zou den gezeverd hebben". Mocht men dit ontmoedigend vinden, hoopvol voor de toekomst der vaderlandse letteren is deze fraaie allitteratie uit een opstel van één der kandidaten: „Blijf met je tengels van die toeter af". osterhout, dat normaal al ge noeg te stellen heeft met het creëren van voldoende parkeer gelegenheid, heeft er al een tijdje een parkeerprobleem bijgekre- gen. Een bewoner van de Bredase- weg kreeg kennelijk genoeg van grote vrachtwagens langs zij,, stoeprand. Hjj wilde een vrij uitzicht. Zijn vin dingrijkheid bracht hem op een ver nuftig Idee. Als ik is er iets neer zet kan een ander er niet meer bij, moet de man gedacht hebben. „Hij heeft er iets neergezet, maar het „ding" is niet bepaald sierlijk uitge vallen. Op een goede morgen stond er een fiets, een erg oude verroeste bo vendien, daarachter bond hij een aan- hangkarretje en daar weer bovenop een lange ladder. Maar als men aan zoiets begint moet er ook worden vol gehouden. De ladder kon de man in kwestie zo lang niet missen en des wege werd deze geruild voor een grote berkenboom. Boom, verroeste fiets en wagentje houden de stoep nu al wekenlang ,,vrij". De man Is wel precies op zijn spulletjes. Toen boom nummer één ging verdorren kwam er een verse voor in de plaats. Nu zün er lieden die dergelüke bouwsels langs de openbare weg een doorn in het oog is. Herhaaldelijk wordt dan ook geprobeerd fiets met aanhang te verwijderen maar zonder succes. Kettingen en balken houden de boel stevig op zijn plaats. Het is zelfs zover gekomen dat in de ge meenteraad vragen over dit parkeer probleem zijn gesteld. Er is kenne- lyk niet veel aan te doen. Op hoger niveau wordt aan het zaakje gedok terd. In de Europese school in de stad Luxemburg is de prijs uitgereikt, die de K.L.M. had uitgeloofd voor de leerling, die op zijn eindexamen de beste resultaten bereikte in de vak ken geschiedenis en aardrijkskunde. De prijs, die bestaat uit een reis van Amsterdam naar Suriname en de Ne derlandse Antillen en een verblijf van een week op elk van deze drie plaat sen, werd gewonnen door de Franse jongen Hervé Peltier. De VW in Utrecht is de bezoe kers van haar kantoor in het opvallende gebouwtje aan de Rijnkade, waar ook de rond vaartboot voor grachten en singels ligt, ten dienste met een tiental pas klare dagtochten, als zij wat van de schoonheid van het Sticht willen zien. Men kan die tochten zowel met de auto als op de fiets of brommer ma ken, waarmee met de uitstippeling van de verschillende routes is reke ning gehouden. De schoonheid van de provincie is gevarieerd genoeg. Er zijn bossen, heuvels en er is een won dermooi poldergebied. De Utrechtse Heuvelrug nu is bekend genoeg en ook de Vechtstreek wordt tamelijk wel bezocht. Wat minder belangstel ling geniet wellicht het Kromme Rijn gebied met zün vele kastelen, doch het zuid-westelük gebied van Utrecht met zijn uitgestrekte polders, aardi ge riviertjes, karakteristieke stadjes en knusse dorpjes hebben we niet ten onrechte eens de schone onbekende horen noemen. Het was daarom, dat wü op uit nodiging van VW juist deze tocht weer eens gemaakt hebben. Wanneer men De Meem door is, treft men met Montfoort al direct een stadje met vele bezienswaardigheden, zoals de laat-Gothische Ned. Herv. Kerk, het Middeleeuwse raadhuis met Oud heidkamer en de schilderachtige mo len „De Valk" op de oude stadswal. Over de smalle Linschoterdijk langs de mooie wetering met de grappige vlondertjes voor de boeren woningen rüden we op Schoonhoven aan, waar we zowaar nog tol moeten betalen om de Lekstad binnen te gaan. Eerst moet men als wielrüder twee cent geofferd hebben om de IJssel te mogen passeren en de Veerstraat te kunnen slaan. Het offertje wordt echter rijkelijk vergoed door veel bouwkundig schoon, dat men op de wandeling door de stad ontmoet en als men een liefhebber van het ede le ambacht is haalt men zjjn hart op met een verblijf in het Zilvermuseum. In Haastrecht kan men in het mu seum Bisdom van Vliet dat een woonhuis gebleven is, zoals bjj het le ven van de laatste telg van dit ge slacht, de in 1923 overleden Pauline Maria Le Fèvre de Montigny - ge boren Bisdom van Vliet de weelde van de negentiende eeuwse in terieurs der patriciërs ondergaan. Moeten wü nog de lof zingen van Oudewater, het Nederlandse Brugge met zjjn verrukkelpke grachtjes en mooie geveltjes? Werkelijk een droom van een stadje, waar men kan mümeren over de roem, maar bij het zien van de folterwerktuigen in de Hekswaag ook griezelen over de wreedheid van het verleden. En te rugreizend naar de Domstad tonen Jaarsveld, dat in zün dorpskern ech ter ook een zekere intimiteit en rust van vroeger heeft bewaard, met zün televisie-zendmast en Vreeswjjk met zjjn Beatrix-sluizen wat het vernuft van deze tijd vermag. {Aavertentie) droom van een stadje iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniimiiiiiif eeds een beroep gedaan op de eige- tot T vVnion Minière", maar gebekt. n Zij geen resultaat Het geduld van Oe Thant raakt I firot» f- i Congolese taak in opgeW Kongolese kwestie werd Van een v,°'kerenorganisatie een grote zorg bevrijd zijn. echter f Jan °e TKant raakt Vn j ein<le- v°oraI omdat de firm.' f Co.ngolese taak in Tf et is driehonderd jaren I—I geleden sedert het LI 'Book of Common Prayer', dat de li turgie van de Engelse Staats kerk bevat, werd goedge keurd, en de Aartsbisschop pen van Canterbury en York, Dr. Ramsey en Dr. Coggan (welke laatste een geboren acteur is, die er grote vreug de in schept zijn collega van Canterbury na te doen onder vrienden) hebben dit iLp1? leumjaar gekozen om het Britse parlement rijp te ma ken voor veranderingen in het Officiële Gebedenboek. Het is eerder gebeurd. In 1927 besloot de Staatskerk over te gaan tot een ingrijpende wij ziging van het Gebedenboek. Maar een Staatskerk is niet een Staatskerk voor niets. Zij is onderworpen aan het hoofdgezag van het PalJe- ment. En in 1927 weigerde het Parlement zijn toestemming, en het weigerde opnieuw in 1928. Dit nam niet weg dat een aantal koppige geestelij ken rustig hun toevlucht na men tot het verboden nieuwe Gebedenboek. En als hst Britse Parlement er behoefte aan zou voelen op de ketter jacht te gaan hoeft het niet ver te zoeken. In de kapel van St. Stephen, d.w.z. de parlementaire kapel, wordt het doopsel tiegediend aan kinderen van lagerhuisleden, edellieden en van andere voorname mensen in de ket terse vorm welke in 1927 door het parlement zelf ver worpen werd. De beide aartsbisschoppen hebben zich in een schrijven gewend tot de leden van zo wel het Hoger- als het Lager huis om hun een overzicht te geven van de voorgestelde veranderingen, zulks in de hoop dat het parlement meer begrip zal tonen dan vijf-en- dertig jaar geleden. In dit schrijven heet het dat de Staatskerk niet de poging van 1927 zal herhalen om een V*nimiunimuiiiinHmiimmminnnmuHHHHiiHiiiMminiHimi1^ geheel veranderd Gebeden boek in te voeren. Het is de bedoeling om, indien de nieu we voorstellen een twee-der de meerderheid ontvangen in de Convocaties van Canter bury en York alsook in het Lekenhuis, het parlement om toestemming te vragen ge durende een periode van ze ven jaren de gewyzigde litur gie te gebruiken in de ker ken, desnoods te volgen door een tweede experimentele pe riode van nogmaals zeven jaren. Indien de experimen ten bevredigend zouden ver lopen, zou met het parlement vragen de gewijzigde liturgie te sanctioneren als de offi ciële liturgie van de Staats kerk. De voorstellen moeten nog definitief aangenomen worden door de clergé en de leden van de Staatskerk, en het episcopaat zal zich waar schijnlijk niet tot het parle ment wenden voor het eind van het volgend jaar. Zal zich de strijd en zal zich de nederlaag van 1927 en 1928 herhalen? De aartsbisschoppen me nen blijkbaar dat dit niet het geval zal zijn, ofschoon ze deze keer op taktvolle wijze het parlement zijn beginnen voor te bereiden. Zij hebben eveneens aange boden persoonlijke spreek beurten te vervullen voor parlementsleden die ingelicht wensen te worden om'rent de inhoud van de voorstellen. Ook andere bisschoppen zul len hun medewerking ver lenen en er is reeds vastge steld dat de bisschop van Londen en de bisschop van Southwark in november van het huidige jaar een bijeen komst zullen hebben met de leden van het Hogerhuis om hen op de hoogte te stellen. Waarschijnlijk menen de aartsbisschoppen terecht dat de hevige parlementaire ru zie van vijf-en-dertig jaar geleden vermeden kan wor den En het is meer dan waar schijnlijk dat de niet-Angli- kaanse leden van het parle ment zich geheel zullen ont trekken aan het debat. Maar het is onvermijdelijk dat de oude vraag, of het niet tijd wordt de kerk van de staat te scheiden, opnieuw acuut zal worden. Het is waar dat de staat niet eigenaar is van de kerk en evenmin aan de Staatskerk subsidie verleent. (De Engelse Staatskerk is rijk genoeg om voor zichzelf te zorgen. Afgezien van bijdra gen van gelovigen, bedraagt het totaal bezit van de staats kerk ongeveer twee en een half miljard gulden, waaraan het een jaarlijks inkomen ontleent van honderdzestig miljoen gulden. Een groot deel van dit bezit is belegd in aandelen. Het grondbezit van de Staatskerk is ongeveer hon derd duizend hectare groot.) Maar de Staaatskerk bezit grote voorrechten, waaronder de bisschoppelijke zetels in het wetgevend tichaam van het Hogerhuis. Maar schei ding van kerk en staat zou eveneens aanzienlijke voorde len meebrengen. Onder meer zouden de aartsbisschoppen, bisschoppen, lagere prelaten en een deel van de clergé niet langer worden benoemd door de eerste minister of of andere leden van de rege ring. (In deze eeuw hebben vier ministers hun benoe mingrechten gebruikt zonder zelf tot de Staatskerk te be horen: Lloyd Georg, Ramsay MacDonald, Campbell-Banner man en Neville Chamberlain, die allen behoren tot andere protestantse kerkge nootschappen.) Naar aanleiding van het aartsbisschoppelijk rond schrijven, gericht tot de leden van het parlement, merkte Lord Ogmore, die niet be hoort tot de Engelse Staats kerk maar tot de Congrega- tionalistische protestanten, op: „In beide Huizen van het par lement bevinden zich nu Ka tholieken, Joden, vrije pro testanten, agnostici en zelfs atheïsten. Het is vernederend dat de Staatskerk zich tot hen moet wenden voor be slissingen omtrent het Ge bedenboek. Kerkelijke zaken moeten worden beslist door de kerk zelf". Maar het is een vernedering welke de Staatskerk gedurende meer dan drie eeuwen heeft moe ten ondergaan in ruil voor haar privileges, en zij kan moeilijk verwachten verlost te worden uit haar erastiaanse positie zonder haar privileges te verliezen. Het is evenwel te verwachten dat men naar oude Engelse traditie deze keer een compromis zal vin den. Zeker is dat de felle stryd van 1927 en 1928 niet zal worden herhaald. DAAN VAN DER VAT NEW YORK, 12 juli Owen Young, de industrieel en financier die na de Eerste Wereldoorlog het plan-Young voor Duitsland opstelde, Is woensdag op 87-jarige leeftüd te Saint Augustine in Florida gestorven. Het plan-Young heeft een belangrüke rol gespeeld bij het economisch herstel van Duitsland tussen de twee wereldoorlogen. Als specialist op het gebied van in ternationale monetaire kwesties heeft Young samengewerkt met de econoom Charles Dawes bü het opstellen van het plan-Dawes voor de herstelbetalin gen die Duitsland op grond van het Verdrag van Versailles moest verrich ten en dat voorafging aan het Plan- Young. Young was oprichter van de Radio Corporation of America. Zeventien jaar lang is hjj president-directeur geweest van de General Electric Company. PARIJS, 12 juli (Rtr) De enige le vende Franse maarschalk, Alphonse Juin, is bij een speciaal besluit, dat niet in de Franse staatscourant zal worden gepubliceerd, op pensioen gesteld, zo is uit betrouwbare kringen in Parüs ver nomen. Gewoonlijk blijft een Franse maar schalk in actieve dienst tot aan zün dood. Het besluit zou aan het begin van deze maand zijn ingegaan. De positie van maarschalk Juin zou nu gelpk zjjn aan die van een gepensioneerd generaal. De 73-jarige, in Algerije geboren maar schalk heeft veel kritiek geoefend op de Algerijnse politiek van De Gaulle. In de cember 1960 werd hij uit de hoge natio nale verdedigingsraad verwijderd. Hem werd meegedeeld dat hij niet langer een officiële functie bekleedde. 9 m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7