„Als twee druppels water99 Film van Fons Rademakers naar roman van W. F. Hermans Felix Rutten 80 jaar £sso Triomfale intocht van BEN BELLA in westelijk Algerije SURINAMERS VERLANGEN - ook na associatie met EEG - MEER ZELFSTANDIGHEID Mr. Luns doet toezeggingen Kwestie landbouwgronden voor Kamer nog probleem Minister blijft staan op verdwijnen prijsbeheersing Uü' NACHT MOET RAAD BRENGEN" Gasbrand aan de Schelde - oevers Smeulend vuur in matrassenmagazijn Aanzienlijke schade STOP N TIJGER IN UW TANK! „In geen geval landbou wkundi ge toetsing terug' Kinderen verdronken In Nijmegen weer 2 studenten in arrest Nederlandse vissers bij explosie gewond DONDERDAG 12 JULI 1962 PAGINA MET ESSO BENT U BETER UIT! ALGIERS, 12 juli (Rtr, UPI) De extreem-nationalistische vice-premier van de voorlopige Algerijnse Regering (GPRA) Ben Bella heeft gisteravond na een triomfale intocht in West-Algerije de belofte herhaald dat hij de ak koorden van Evian, de sleutelbos tot de onafhankelijkheid van zijn vaderland, zal respecteren. Met dit optimistische geluid was de scheu ring tussen Ben Bella en de rege ring-Ben Khedda echter nog niet ongedaan gemaakt. Welingelichte kringen te Algiers verklaarden dat het te Rabat gevoerde twee daagse overleg tussen de ontevre den vice-premier en de ministers van voorlichting en van staat Yazid en Bitat niet het gewenste resultaat had opgeleverd. 21 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 juli Na een tweede meer dan uitputtende be handeling van het probleem van de landbouwgronden is de Tweede Kamer het nog steeds niet met zichzelf eens over de vraag, of de prijsbeheersing zoals minister Ma- rijnen zich thans voorstelt en zoals het ook in de wet is vastgelegd, per 1 januari moet verdwijnen, of dat, al of niet gebruik makend van het initiatiefvoorstel-Vonde- ling, een nieuwe tijdelijke prijsbe heersing moet worden aangegaan. Het Kamerlid Engelbertink, een van de vier woordvoerders van de KVP in dit debat, stapte laat in de nacht van het spreekgestoelte onder de verzuchting, dat de nacht raad zou moeten brengen. toetï beroemde. Damocles" v&n W. F. Hermans, die Ka demakers de stof voor de film leverde, houdt zich bezig met de hebbelijkheid van de meeste mensen om zich in hun jeugd groter en belangrijker te zien dan zij in het latere leven blijken te zijn. In uitzonderlijke omstandigheden krijgt dit „super ego", zoals de psychologen zeg gen, soms de kans zich te doen gelden. In de tuin van Duoker, een eenvoudige sigarenwinkelier in Voorschoten, aldus het rond dit gegeven gesponnen ver haal, landt tijdens de bezetting van Ne derland door de Duitsers een zekere Dor- beck, een uit Engeland afkomstige agent die een geheime opdracht heeft uit te voeren. Deze Dorbeck lijkt „als twee druppels water" op Ducker en op diens bevel voert het onaanzienlijke sigaren winkeliertje de gevaarlijkste opdrachten uit. Tegenover de Duitsers, die hem ar resteren, verzwijgt hij het bestaan van zijn alter ego en als de Nederlandse autoriteiten hem na de bevrijding be schuldigen van verraad en collaboratie met de Duitsers, zonder dat hij de rol, die Dorbeck in zijn leven heeft gespeeld kan waar maken, gaat men hem al spoe dig beschouwen als een psychopaat, die zich het bestaan van een sprekend op hem gelijkende man slechts heeft inge beeld. De laatste scène van de film toont dan de geheimzinnige Dorbeck, zich met zijn vriendin amuserend op het strand ons Rademakers (rechts) pleegt overleg met zijn cameraman, de Fransman van een zuidelijke badplaats. Maar de howl Coutard, tijdens een buitenopname voor zijn nieuwe film „Als twee film. laat in. het. midden, alt Jieeia druppels water". (Van onze filmredacteur) DtHVENDRECHT, 12 juli Fons Ra demakers heeft gistermiddag in de Dui- vendrechtse Cinetone Studio's aan ge nodigden en vertegenwoordigers van de pers een aantal „rushes" laten zien van zijn nieuwe film „Als twee druppels wa ter", die hij aan het maken is naar de roman „De donkere kamer van Damo- (Van onze Romeinse correspondent) Dr. Felix Rutten wordt 13 juli tach tig jaar. Er liggen twee genera ties tussen zijn novelle „Onder de rook van de mijn" en zijn pas uitgekomen boekje over de schoonheden van Toskane, twee generaties tussen zijn bundel „Eerste Verzen" en „Lim burg zingt". De dichter, schrijver, lite rator, journalist en zwerver noemt zich zelf een „pilgrim in de welt", een „Landljuipetr". Al strekken zijn tochten zich heden niet meer over heel Europa uit, Italië doorkruist hij nog, waarbij bus en trein geoorloofde hulpmiddelen zijn, maar de voetreis onvervangbaar. Hij duikt op in de meest onverwachte plaatsen en nu met zijn feestdag is hij ondergedoken, sommigen zeggen in de bergen, anderen ergens aan de kusten van de Middellandse Zee. Ruim dertig jaar is Rome het geo- frafisch middelpunt van zijn bestaan en et middelpunt van zijn liefde. Maar Felix Rutten is niet in een formule te vangen, hij is (en is niet) een vat van tegenspraak. Uit Limburg, waar hij op de grens van het golvend laagland en de heuvels geboren werd, trok hij in 1910 voor het eerst weg, ver weg en in 1929 verliet hij het voorgoed. Naarmate hij van Limburg afgroeide, kwam hij er dichterbij, de laat-romantieus en zijn romantische geboortegrond, de polyglot en de eigenste taal van zijn hart, het Sittards dialect. In de laatste jaren pu bliceerde hij twee bundels verzen „Alaaf Zitterd, Leidjes in oos plat" en het al genoemde „Limburg zingt, liede ren in Sittards dialekt". Op een leef tijd, waarvan hij zelf schreef ,,'t Is dan toch zeker bie zonsongergank" werd hij de eerste, die het buigzame en klank rijke Sittards invoerde in de literatuur. Vele vrienden hebben tegen hem ge zegd: Felice, kom je land nog eens zien, als het koren rijp is en die won derlijke ijle, blauwe nevel over de Maasvallei hangt. En er was een wijd verbreide samenzwering van Noord tot Zuid, een combat de générosité, om Felice te halen, in te halen en te vie ren met zijn tachtig jaren. Maar. hij komt niet, hij is ondergedoken. In zes tig jaar veranderde Limburg van ge zicht; veel van het „bronsgroen eiken hout" is geruimd voor de zwaarste in dustrie, de mijn, de kolenberg en de rollers van de nachtegaal worden te veel overstemd door de fabriekssirenes. Felix Rutten verkoos de schoonheid der herinnering „keunige die op kamele rieë riek gekleid in zie en zilver" en dat is het goed recht van de tachtig jarige. Hij komt niet meer over de brug, tenzij die ene, waarover hij pein- zend-melankoliek schreef „Veer motten euver de bröck haer: Aan gundse kantj mot' veer zeen, Wo de zon, wie me zoug oet de wiedte Euver rood-panne taker sjeen. Veer, motten euver de bröck haer; En 't is neit ens zo wied, Wo ze os taengen aovend verwachte Oppen aangegaeve tied." Ruttens sterk hart is jong gebleven, daarom kent hij nog altijd diepe vreug- wa o ^!o SectAeurst. inS en de onrust, aarvan St^Augustinus gewaagde. Met ItLtmA u-e ge®n meer en minder fin wi t l hp nu Rome en Italië trouw hp betracht het paulinisch woord j.Wje iets heeft mt te delen, schenke bet weg met mildheid". Vriend en gashm"hU"ag iCMeakt,.hij naar krachten h;j deelt gul uit van de geen0I£?ld Va" Jbe, dat hp kent als «een. Zpn recent „In Assisië", zpn juist ko«*C,"(;nen boekie van Toskane zijn geschenken aan ieder. Moge Vp warme en heldere avond lang zijn ^vUaimi auguri! 6 u cles" van Willem Frederik Hermans. Onafgewerkte opnamen dus, zonder ge luid en zonder samenhang, maar mèt de onontbeerlijke „clapper-boy", wiens met een klap tegen elkaar komende plankjes, waarop de nummers van scè ne en opname staan genoteerd, de plaats aangeven, waar later de geluidsband moet worden gemonteerd. Het is hoogst ongewoon, dat een fil mer zijn latere critici „au grand com plet" uitnodigt om fragmenten van zijn nog onvoltooide werk te komen zien. Zover we ons kunnen herinneren, is dit in Nederland, waar men juist op dit punt de grootste geheimzinnigheid betracht en men, waarschijnlijk bp gebrek aan zelfvertrouwen, soms zelfs afziet van een aan de galapremière voorafgaande persvoorstelling, nog nimmer tevoren gebeurd. Fons Rademakers, die zich met „Dorp aan de rivier", „Makkers staakt uw wild geraas" en „Het Mes" een inter nationale bekendheid heeft verworven en die heeft bewezen één van de meest produktieve en succesvolle Nederlandse speelfilmers te zijn, kan zich een derge lijk „experiment" veroorloven. Hoezeer w;e echter zijn durf en gerechtvaar digde zelfvertrouwen waarderen, toch geloven we niet, dat dit de juiste manier is om al bij voorbaat een indruk te ge ven, die de toekomstige werkelijkheid ook maar benadert. Het heeft er veel van of 'n componist een aantal muziekcritici uitnodigt, naar een door hem vervaar digde symfonie te komen luisteren om, na op de vleugel een twintigtal losse akkoorden te hebben aangeslagen, waar in melodie noch ritme valt te ontdekken, van hen te verlangen, dat zij zich een indruk hebben gevormd var. zpn werk. Wat harmonieus en melodieus heeft ge klonken en er waren onder de getoon de opnamen beelden vol suggestieve sfeer en dramatische effecten kan bij de uitvoering door een orkest vlak en kleurloos zijn. Wai een dissonant leek kan onontbeerlijk zijn voor een drama tisch klankeffect. Van de vele meters film, die Radema kers zpn gasten gisteren liet zien, zullen er slechts enkele in de film worden op genomen. En van de juiste keuze en sa menvoeging in onderling verband, in harmonie en contrast, in suggestiviteit van ritme, zal dan het welslagen afhan gen van de film, die men de eerste in Nederland vervaardigde psychologische thriller zou kunnen noemen, de eerste Nederlandse zwart-wit-film ook, die in breed beeldformaat is opgenomen. Intussen was de geanimeerde gedach- tenwisseling, die na de vertoning van de „ruhes" volgde, voor Fons Radema kers een gerede aanleiding om het een en ander over zijn nieuwe film te ver tellen. De roman „De donkere kamer van werkelijkheid is dan wel ontsproten aan do fantasie van de wanhopige Ducker. Rademakers, die zelf het scenario voor zijn fiim schreef, heeft aanvan kelijk samengewerkt met de auteur van de roman. Toen deze echter be merkte, dat het in de bedoeling van de cineast lag, om niet de roman als zodanig, maar het thema er van te verfilmen heeft hfj zich teruggetrok ken. Een besluit dat, zoals in de prak- herhaaldelijk is bewezen, een film slechts ten goede kan komen, omdat de cineast vrp moet zijn. de onder woorden gebrachte gedachten van een auteur naar eigen artistiek inzicht een een visueel-dramatische gestalte en vorm te geven. Als cameraman heeft Rademakers dit maal een Fransman aangetrokken; Ra- oul Coutard, die o.a. de fotografie heeft verzorgd van „A bout de souffle" van Godard en van „Tlrez sur le pianiste en „Jules et Jim" van Truffaut. Een vakman en een artiest die, zoals de getoonde „rushes" doen veronderstellen mede zijn stempel op deze film zal drukken. De dubbelrol van Ducker-Dorbeck wordt in de film gespeeld door Lex Schoorel, een jonge, van de toneelschool in Arnhem afkomstige acteur, die in het afgelopen seizoen zijn eerste engagement had bij het Rotterdams Toneel. Rademakers heeft het trouwens veel meer in door hem geschikt geachte per soonlijkheden gezocht dan in bekende namen, hoewel men Mia Goossen zal kunnen zien als de vrouw van Ducker, Elise Hoomans als diens moeder en Ko Amoldi als een dokter. Fons Rademakers, die op 21 mei met de opnamen is begonnen, hoopt als het weer meewerkt! zijn film, die een ver- toningsduur krijgt van zeven kwartier en die door het verhuurkantoor Hafbo zal worden gedistribueerd, half november, uiterlijk eind november te hebben vol tooid. Over datum en plaats van de wereld première zal later worden beslist. BRUMMEN, 12 juli Door het om vallen van een schijnwerper is gister avond bp de firma Koneman alhier een partij matrassen, ledikanten en de kens aan het smeulen gegaan. Dit heeft de gehele nacht geduurd. Er ontstond in het grote magazijn een enorme rookontwikkeling waardoor de dertienjarige zoon Hans om zes uur vanmorgen wakker werd. Hij waar schuwde zijn ouders en de drie andere kinderen en met man en macht sjouw de men emmers water aan naar de bedreigde hoek van het magazijn. Bin nen tien minuten was de brandweer ter plaatse en even later was het ge vaar bezworen. De brandschade is vrp aanzienlijk. Een grote partij goederen is onverkoopbaar. De firma was ver zekerd. (Advertentie) Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dan de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten met cijfers kunnen bewijzenESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! Als nieuwe poging om tot een ver zoening te geraken zal naar verluidt begin volgende week een conferentie voor de leiders van alle militaire dis tricten (willaya's) en de voorlopige be windslieden worden gehouden. Dit is volgens genoemde kringen te Rabat af gesproken Ben Bella kwam tegen zes uur onder groot enthousiasme van de plaatselijke bevolking bij de prefectuur van de West-Algerijnse stad Tlemcen aan en werd verwelkomd door de staf v_n willaya vijf (Oran) die zich ach ter hem heeft geschaard in zpn geschil met de voorlopige premier Ben Khed da. De vice-premier, die voor het eerst sedert tien jaar voet op Algerijnse bo dem zette, had tevoren zijn bejaarde moeder te Marnia bezocht. Tlemcen en Marnia waren herscha pen in een zee van groen-witte vlag gen en overal waren leuzen „Heil aan Ben Bella" opgehangen. De vice- premier hield een twintig minuten (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 juü Minister Luns heeft aan de Surinamers bp de behan deling van de associatie van hun land bp de E.E.G. in de Tweede Kamer toe zeggingen gedaan, waardoor het debat in een steeds toenemend majeur kon eindigen. Vanzelfsprekend werd de asso- De heer J. A. Pengel, lid van de Suri- ciatie door de gehele Kamer z.h.s. aan- naamse Staten, op het spreekgestoelte genomen. De Surinamers, die in tweede tijdens het debat in de Tweede Kamer termijn nog het woord voerden, hebben over het verzoek van Suriname tot echter hun vreugde over de gehele ont- associatie met de E.E.G. Amerika De Verenigde Staten heb ben woensdag opnieuw een kernproef in de atmosfeer genomen in de omge ving van het eiland Christmas in de Stille Oceaan. De kracht van de ont ploffing lag in het gebied van de lage megatonklasse, gelijkwaardig aan een tot verscheidene miljoenen tonnen tnt. in De verdediging van de minister van Landbouw heeft ongetwijfeld indruk op vele tegenstanders van zijn voorstel ge maakt. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) bleek bereid, van de huidige prijs beheersing af te zien. Hij voelt echter veel voor een regeling, zoals ook in Duitsland onlangs is ingevoerd. Daar heeft de prijsbeheersing een meer glo baal karakter. Mr. Van Rijckevorsel zei er tegen op te zien, dat er op 1 januari 1963 helemaal geen wettelijke mogelijk heid meer zou zijn om de vervreem ding van grond in de hand te houden. Desnoods is hij bereid de landbouwkun dige toetsing weer in te voeren. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) noemde deze com binatie een aanwinst voor zijn plannen, die immers op een straf dirigistisch grondbeleid gericht zijn, maar minister Marijnen verzette zich er heftig tegen. „Uit een oogpunt van rechtsbedeling is dit volkomen onmogelijk. Men zou ein deloze variaties van gevallen krijgen; het ene zou wel en het andere weer niet mogen. Daarvoor kan ik in geen geval de verantwoordelijkheid op mij nemen", zo luidde zijn oordeel. Hij zei zich af te vragen, waarom men zo afdwaalt van zijn veel eenvoudiger en praktischer oplossing: het voorkeurs recht voor de pachters versterken bij afschaffing van prijsbeheersing. Deze krijgt dan minimaal zes jaar en maxi maal twaalf jaar verlenging van pacht. De landbouwkundige toetsing vervalt dan eveneens. De minister zei niet te kunnen inzien, dat het gezonde boeren verstand op onverantwoorde wijze de bestaande bedrijven nu nog zou gaan versnipperen. In het kort luidde zijn verdediging als volgt: Destijds was de overheid verplicht in te grijpen bij verkoop van landbouwgrond, omdat er een enorme druk op de prijzen aanwezig was. Er waren toen veel jonge boeren, die een eigen bedrijf wilden beginnen. Thans is dit helemaal veranderd. De kinderen van boerengezinnen gaan voor het grootste deel naar het bedrijfsleven en zien geen heil meer in de landbouw. Het criterium voor prijsbeheersing is dat er een doelmatig grondgebruik moet zijn. Indertijd liep dit gevaar, thans echter niet meer, omdat verkoop van ■ond een zeer positieve kant heeft ge regen: het geschiedt uit drang naar meer levensvatbare bedrijven. Ook met het oog op de EEG noemde de minis ter deze doelmatigheid van het grond gebruik broodnodig. Wij moeten tijdig gri kri ons op een vrije EEG-markt voorberei den. Minister Marijnen heeft echter wel toegezegd, dat hjj de ontwikkeling met betrekking tot de prijzen en de rentabiliteit in verband met het grondbeleid nauwkeurig zal volgen. Hij kwam de Kamer dus wel een eind tegemoet. Wanneer zich bijzondere omstandigheden zouden voordoen blijft hij bereid in te grijpen. De toezegging werd in dankbaarheid aanvaard, maar men bleef weifelen en zich zorgen maken. Zo kwam als vierde spreker van de KVP mr. T. Brouwer, secretaris van de KNTB, aan het woord. Zijn zorgen betreffen vooral de positie van de eigenaar, die tevens ver pachter is. Hij ziet voor hem het vraag stuk van de eigenaarslasten levensgroot ontstaan. Minister Marijnen zegde mr. Brouwer toe dat ook dit onderdeel zal worden nagegaan. Of hjj hem hiermede gerustgesteld heeft, is zeer te betwijfe len. Ook dr. Vondeling verdedigde zijn ini tiatiefvoorstel om de prijsbeheersing te laten doorgaan. Hij toonde zich in de loop van het debat bereid om er drie jaar van te maken, om op die manier aarzelende Kamerleden op zijn hand te krijgen. Zijn zorg betrof met die van mr. Van Rijckevorsel. dat er op 1 ja nuari helemaal geen maatregel meer zou zijn om ongewenste prijsstijgingen tegen te gaan. Dr. Droessen (KVP) her innerde er echter aan, dat in een nood toestand altijd met een prijsstop kan worden gewerkt. De minister van Justitie, mr. Beer man, heeft het argument van dr. Von deling voor zijn rekening genomen, dat aan ontduiking van bepaalde wetten, waaronder ook le wet vervreemding landbouwgronden, niet valt te ontkomen. De socialistische spreker noemde als voorbeeld de belastingen en de lonen. De minister zei, dat deze vergelijking niet opgaat. Bij de prijsbeheersing van grond is er geen mogelijkheid om de naleving van de wet met dwang te handhaven. Bij belastingen wordt wel eens geprobeerd een wet te ontgaan, maar dat is iets anders dan strafbaar ontduiken. Terwijl de prijsbeheersing voor grond nergens in het rechtsbe wustzijn leeft, zijn zwarte lonen in het oog van ons volk steeds een deloyaal verschijnsel. wikkeling in het Koninkrijk gedemon streerd. De heer Pengel werd zelfs ly risch, in z\jn uiteenzetting wat nu nodig is om de band verder te versterken. Hij zei, dat de Surinaamse psyche een an dere is dan de Nederlandse en dat men het Zuid-Amerikaanse tempera ment dient te verstaan. „Wü zijn in ons parlement gewend elkander te omhelzen zoals men hier elkaar een hand geeft. Ook onze vrouwelijke vertegenwoordi gers worden omhelsd", aldus de Suri naamse woordvoerder, hetgeen in het bezadigde Nederlandse parlement een Surinaamse vrolijkheid deed ontstaan. Minister Luns heeft de kern van het probleem waar het de Surinamers om te doen is ontdekt. Hij kwam op het terrein van Je nog lang niet beëindig de onderhandelingen over de herzie ning van het Statuut voor het Konink rijk toen hij de voorzichtige toezegging deed, dat zoveel mogelijk Surinamers bij internationale conferenties en inter nationale lichamen zullen worden inge schakeld en dat bij de behartiging van typisch Surinaamse belangen in een Koninkrtjksdelegatie de stem van Su riname overheersend zal zijn. Het gaat bij de herziening van het Statuut, dat niet aam de orde was, maar waarop herhaaldelijk gezinspeeld werd, om een nieuwe regeling van de buitenlandse betrekkingen van Suriname. Men wenst daar grotere onafhankelijk heid van Nederland, maar naar buiten is nooit goed gebleken wat men precies wil. Thans bleek, dat de standpunten nogal uiteen lopen. De heer Pengel ging zo ver, dat hij een Surinaams vertegen woordiger in internationale lichamen geheel zelfstandig de belangen van het Koninkrijk wil laten verdedigen. Hij drong sterk aan op het geven van ver trouwen aan Suriname, vooral wanneer er in internationale besprekingen onder handeld moet worden met kleurlingen. WOUBRUGGE, 12 juli. In de Kromme Does, een watertje in Hoog- made, is gistermiddag het drie-jarige jongetje Ronald de Wilde "erdronken. Het jachtje van het Haagse gezin De Wilde lag in de Kromme Does ge meerd. Om ongeveer half één misten de ouders het kind. Zij waarschuwden de politie, die onmiddellijk begon te zoeken. Tegen zes uur werd het stof felijk overschot van het kind, op circa tien meter afstand van het jachtje in het water gevonden. SWALMEN Gistermiddag is in de Maas het stoffelijk overschot gevon den van de vier-jarige Willem Brakel. Het kind, dat woonde in een woonark, welke te Asselt in de Maas lag, werd sinds 5 juli vermist. NIJMEGEN, 12 -"uü Het politie onderzoek naar de studentenrelletjes, die vorige week zondag op de Koren markt voorvielen is in vole gang. Na de twee aanhoudingen, die eerder zijn verricht, heeft de Nijmeegse politie gis teren een 27-jarige uit Heerlen afkom stige en een 26-jarige uit Nijmegen af komstige studerende jongeman gearres teerd. Kleurlingen staan anders tegenover kleurlingen dan tegen over blanken. Dat is nu eenmaal een hard feit, aldus de heer Pengel. Daarentegen is de heer Lachman van mening, dat een vertegenwoordiger van Suriname in internationale besprekingen Zou dienen te spreken op instructie vein de Koninklijke regering. De heer Pen gel stelde, dat dergelijk optreden niet spontaan zou zijn en de vertegenwoordi ger slechts „his masters voice" zou la ten horen. Een nogal uiteenlopend ver schil van opvatting over een van de belangrijkste kwesties die in studie zijn bij de R.T.C. Ook de heer Lachman was zeer te vreden met hetgeen minister Luns heeft toegezegd, vooral met betrekking tot een verder inschakelen van de organen an de Rijksdelen overzee bij de behartiging van de belangen van het gehele konink rijk. Minister Luns heeft ook toegezegd, dat Surinamers hun eigen belangen naar vo ren zullen kunnen brengen zodra het gaat om de verdeling van de gelden uit het E.E.G.-ontwikkelingsfonds. Hij waar schuwde de heren echter wel, dat zij de moeilijkheden, die zich daarbij plegen voor te doen, niet moeten onderschatten. Uit ervaring weet de minister hoe pijn lijk deze kwesties meestal zijn, ook in E.E.G.-verband. Zowel de vice-minister president, drs. Korthals, als minister Luns hebben de aanvaarding van de associatie van Suri name bij de E.E.G., zoals wij in een deel van onze vorige editie reeds uiteen hebben gezet, een feestelijke gebeurte nis genoemd en de voordelen voor Suri name op sociaal-economisch gebied dui delijk laten uitkomen. lange redevoering tijdens een mas sale bijeenkomst in het plaatselijke voetbalstadion. Hij sprak in het Ara bisch, maar zijn woorden werden on middellijk in het Frans vertaald. Ben Bella verklaarde nog dat het nationa le bevrijdingsleger (ALN) waarvan een gedeelte hem steunt, niet naar „een militaire dictatuur" streeft. „Maar met behulp van de ALN zul len wij onze democratische doelstel lingen verwezenlijken", aldus Ben Bella. In Oran heeft het opperbevel van het nationale bevrijdingsleger bekend gemaakt, dat de wegens roof of moord veroordeelde moslims in het open- ba r zullen worden doodgeschoten als voorbeeld voor de bevolking. De ko mende paar dagen worden niet minder dan duizend van zulke terechtstellingen verwacht. (Advertentie) •1.N3X 1M3X blauwe mlcronrte filter P. LOEIHARD - NEW YORK ANTWERPEN 12 juli (UPI) Aan de oevers van de Schelde heeft gister middag dicht bij Antwerpen een hevi ge brand gewoed, die ontstond toen pro paan gas uit een ondergronds depot in een tankwagen werd gepompt. Volgens personen die bij de operatie betrokken waren, ontstond de brand toen de pompslang brak. Alle pijpen konden gelukkig onmiddellijk worden afgesloten zodat het vuur het depot niet bereiken kon, anders was er een ware ramp gebeurd. De tankwagen werd door het vuur verwoest. Twee arbeiders liepen brand wonden op en werden naar het zieken huis gebracht. SHETLAND-EILANDEN, 12 juli (Rtr.) Vijf Nederlandse vissers zijn in een ziekenhuis nabij Lerwick opgeno men wegens brandwonden, die zij heb ben opgelopen als gevolg van een ex plosie in de machinekamer, die zich gisteren aan boord van hun treiler de „Helena" voordeed. Alle vijf kre gen brandwonden aan gezicht en arm. Vlammen schoten in de kajuit, waar zij ontbeten. Door de Nederlandse trei ler „Deining" werden zij naar Lerwick gebracht. De gewonden zullen door het Nederlandse hospitaalschip „De Hoop" aan boord worden genomen. AMSTERDAM, 12 juli Universi teit, kand. ex. pol. en soc. wetensch.: E. van Vollenhoven en J. Leurdijk, Amsterdam. Kand. ex. rechten- mevr. J. Schoofs-Antoni, Amsterdam. Kand. ex. econ: R. Boezer, J. Zwetsloot. H. Vayssier, Amsterdam; Th. Hess, Utrecht en P. de Groote jr. (Bloemen- daal. Kand. ex. klass. letteren: mej. A. Reuvekamp, Amsterdam en de heer L. Stoelinga, Beverwijk. Doet. ex. pol. en soc. wetensch. H. v.d. Kloot. Kand. ex. pol. en soc. wetensch.: H. Pas; A. Gijswijt; J. Goldschalk, Amsterdam en met lof mej. M. Hofstra en de heer P. Koefoed, Amsterdam. AMSTERDAM, 12 juli Vrije Uni versiteit doet. natuurk. C. Bobeldijk, Abbekerk, (N.H.) Doet. ex. Biol: mej. M. Cop poolse, Amsterdam. Kand. wisk- en natuurwetenschappen; G. Dulfer, Wageningen; P. Valstar, Naaldwijk; A. van der Kooy, Slootdorp; H. de Vos, Utrecht. Doet. ex. Nederl: J. Ken- se, Amsterdam. Kand. Nederl. mej. A. Kinders, Arnhem. Kand. ex. rechten: mej. H. van Dijk, Ermelo en de heren G. Sikken, Groningen; J. van Dijkhui zen Gouda; W. v.d. Herik, Sliedrecht en B. Rietveld, Den Haag. Doet. ex. psychoL: mej. E. Zeydel, Amsterdam; mej. TI. Buesink, Amstel veen. Kand. psyehol.: mej. T. Kuiter, Tilburg; J. Orlebeke, Temeuzen; P. Keuss, Amsterdam; P. Meeuwsen, Am- by (L); mej. G. Ridderbos, Kampen en H. Liong a Kong, Amsterdam. UTRECHT, 12 juli Rijksuniversi teit, kand. wisk. en natuurwetensch. A: A. Hooyer, Nijkerk; D. de Vroet, Oud Beierland; D: J. ter Heerdt, Zevenaar; R. Oliemans, Den Dolder; H. Blanken, Groenlo; F: H. Bonte, Zutphen; F. Boon, De Bilt; F. Teulings, Utrecht; G: mej. W. Bakker, Zeist; J. Berkhoff, Doom; J. Boom, Almelo; R. Docters van Leeuwen, Zeist: R. Ponsioen, Tiel; IT: H. van Aert, Halsteren; mevr. A. vai. der Linde-Bruynooge, Alkmaar, (cum laude); mej. S. Dekker, Breda; J. Diederen, Schinveld (cum laude); M. Geelen, Heer; C. Notenboom, Den Haag; W. den Otter, Utrecht; A. Was- senberg, Maastricht; Tj. van Wimers- ma Greidanus, Utrecht; L: mej. R. Stapper, Hilversum; E: T. Bonsen, Oosterbeen, (cum laude)M. O. bio logie: mej. P. Boeschoten, Doom; A. Willems, Utrecht; P. Korst, Tilburg; C. Bak, Almelo; doet. natuurk.: W. Slob, Schoonhoven; L. Vriens, Urecht; K. Wagenaar, Utrecht; C. Weysenfeld, Amersfoort; doet. biol.: J. Sloots, Bre da; A. Voute, Bussum; doet sciveik.: M. Alfenaar Vught; P. Bennnink Tiel: C. Bron, Kinderdijk; J. Geelen, Utrecht; B. Jutte, Breukelen; F. yan Loo, Heer len; L. van Roosmalen, Maastricht; M.O. scheik.: J. Brussaard, Heeze (N. Br.); doet. Farmacie: J. Hus, Benne- kom; H. Kisters, Heerlen; F. van Riet, Helmond; H. te Berge, Heerlen; C. van der Burg, Zeist; doet. wisk.: P. Peeters, Venlo; kand. rechten: mej. Th. van Gorp, Tilburg; M. de Leeuws, Tiel; doet klas. letteren; pater P. Poyer, Deume. LEIDEN, 12 juli Rijksuniversiteit doet. recht: W. van Schendel, Den Haag, P. Lampe, Oosterbeek, E. En schede, Amsterdam, M. Olgers, Leiden, A. Hoogewegen, Leiden. Kerk. ex.: mej. J. Meulendjjk, Noordwjjk. Kand. godgel.: T. Aris. Amsterdam. Doet. Frans.: A. Sistermans, Leiden. Kand. Frans.: mej. C. Rueb, Velp, mevr. M. van Maanen-Henket, Amsterdam en de heer R. Adriaansens, Schiedam. Doet. gesch.: J. Jacobs, Voorburg, (cum lau de). Kand. sociol.: mej. E. Schouten, Den Haag, mej. W. Schoorel, Voor burg, en de heren H. Wallenberg. Den Haag, W. Smeulers, Rijswijk, A. Vink, Den Haag. Kand. klass. letteren: mej. A. v.d. Glas, Den Haag, MO-b ex. wis- en natuurk.: P. Guthman, Den "g. Kand. 2 geneesk.: mej. J. van Wijk, Leiden en de heren T. Hameeteman, Voorburg, E. Swaag, Den Haag en C. Wijnands, Haarlem. TILBURG, 11 juli Hogere Textiel school: Afd. technisch weven: G. van Lith, Breda; L. Palange (mej.) Til burg; H. v. Puyctibroek, Stiphout. Afd. technisch verven: F. van Aken, Goirle, J. de Bie, Tiel; A. Schuurs, Rotter dam, afd. org. spinnen: L. Kuyper, Venlo; M. van Lisdonk Rijen; W. Olsthoom, Alkmaar; afd. org. weven: A. Wittgen, Meerveidhoven. Afd. org. veredelen: N. Dijkstra, Alkmaar, J. v. Ditzhuyzen, Dordrecht. H. Janzing, Breda, J. Kok. Leiden (met lof), W. Steenbakkers, Schijndel, B Topper, Leiden, afd. org. verven: J. Geurts, Amsterdam-W. (met lof), W. can Loon, Amsterdam, E. van Wely, Roo sendaal, H. Willems, Maastricht (mei lof). Extraneus: technisch weven: J. G van Dongen, 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9