M: WORMS verliest proces tegen Hoge Autoriteit Geen vergoeding voor schade geleden door schrootfraude Oom Piet is weer terug uit A meri ka ^uidhollandse landbouwer zet tta 52 jaar voet in vaderland AGIO m Naar een meer efficiënte begro tings behandeling Openbare Kamercommissie vergaderingen plenaire zitting voor stemmingen BOSCH Heeze nabije oosten" van Eindhoven Helikopter brengt in zeven minuten gasten naar het restaurant La Kasbah E Dag en nacht Dienen en adviseren m, Royaal verdiend Politieman door rijdende auto meegesleurd Kamer aanvaardt steun aan K.L.M. Couscous en waterpijp Smokkelaar in arrest Nog een bom gevonden bij Lichtenvoorde Over samenwerking met andere maatschappijen nog zwijgen bewaard Achteraf financiële beschouivingen Afgestemd op het hedendaagse verkeer 99 Holiday Camp voor studenten Eerste helft 1962 82.000 nieuwe auto7 s op de weg Jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden VRIJDAG 13 JULI 1962 PAGINA 5 Het is voor een groot deel de ver dienste van mr. Cals, dat dit best- ^ogelijke dan ook inderdaad bereikt y!®rd. In een behandeling, die bijna 'Jlenzestig uur duurde, heeft hij te- steeds wisselende tegenstanders tin wetsontwerp niet met debat- dandigheden, zoals wel eens gevreesd ®rd, maar bovenal met kennis van Aken verdedigd. De royale meerder- veid, die hij verkreeg, komt hem met echt toe. BOUGIES WEGVERVOER De laatste fase van het Kamer debat over de Mammoetwet heeft een ouderwetse strijd van ïechts tegen links te zien gegeven, doch bij de eindstemming heeft een groot deel van de Kamer de onder wijskundige mérites van het wetsont werp tot regeling van het voortgezet enderwijs het zwaarst laten wegen. De opmerkelijkste elementen in de uitspraak van de Tweede Kamer zijn, dat de P.v.d.A.-fractie tenslotte in haar geheel over de voor haar moei- üjk liggende kwestie van het open baar onderwijs is heengestapt en dat ,n laatste instantie voor een deel van de A.R.-fractie de bezwaren tegen de Mammoetwet niet fundamenteel ble ken te zijn. Daarmee heeft minister Cals naar twee kanten een kwalitatieve winst geboekt, die nog belangrijker is dan bet kwantum stemmen, dat hij voor zijn wetsontwerp kreeg. De P.v.d.A.-fractie telt onder haar leden overtuigde voorstanders van bet openbaar onderwijs; zij hebben de Mammoetwet acceptabel bevonden. Daarmee is de bewering van sommige propagandisten voor de openbare school, dat de wet-Cals het openbaar onderwijs in zijn wezen zou aantasten, n°gal dubieus geworden. Anderzijds kunnen degenen, die in de Mammoetwet een bedreiging voor bet bijzonder onderwijs zagen, er be zwaarlijk aan voorbij gaan, dat de tractie, die de meest principiële be zwaren tegen het wetsontwerp-Cals ontwikkeld heeft, tenslotte toch een aantal voorstemmers heeft geleverd. inister en Kamer hebben de historie van de Nederlandse onderwij swetgeving niet ver loochend toen zij de verhouding tus sen bijzonder en openbaar onderwijs bij dit belangrijke wetsontwerp als een element van essentiële betekenis opvatten. Daarnaast is er in het Kamerdebat ook een zware strijd ge leverd over andere fundamentele Zaken. Alen herinnert zich de kwestie van be maatschappelijke organen. De K.V.P. heeft op dit stuk haar ver langen niet ingewilligd gekregen. De tegenstanders van maatschappelijke Organen zijn erg ver doorgedraafd, hïaar eerder is reeds opgemerkt, dat deze zaak van K.V.P.-zijde ook niet bijster gelukkig gespeeld is. Dat men er geen halszaak van gemaakt heeft, lijkt echter een verstandig besluit. Er is van sommige zijden, naar het «cheen niet zonder voldoening, gezegd, dat mi'. Cals bij het punt van de hiaatschappelijke organen een neder laag leed. Het zij zo. Hij legde daar mee echter tevens de basis voor zijn «Ucces: Terecht heeft de minister bij herhaling gesteld, dat er van alle zijden de zijne niet uitgesloten gegeven en genomen zou moeten worden. De geïnteresseerden in de onder wijswereld schijnen dit niet altijd begrepen te hebben. Er is eeh ware lawine van bezwaren over de Mammoet heengegaan. Die kritiek ^as soms zeer gerechtvaardigd; het "tegenspel" is stellig mede van in vloed geweest op de uiteindelijke vorm van het wetsontwerp. Maar er zijn ook heel wat verlan gens geuit, die niet te verwerkelijken tsaren om de simpele reden, dat de meningen sterk verdeeld lagen. In de Kamer heeft met name de V.V.D., die met veel laweit ten strijde trok, dit tboeten ervaren. Het wetsontwerp tot f^geling van het voortgezet onderwijs *°n niet anders dan een compromis borden. We zullen dan ook niet be geren, dat de Mammoet een pracht- dier is wel, enkele detailpunten daargelaten, het best bereikbare. b Den haag, 13 juli - Bij K.B. is Q=noemd tot ridder in de Orde van gCanje-Nassau de heer W. Boer te Bo- e kfaven, (oud)-bestuurslid van zuivel- landbouworganisaties. LUXEMBURG, 13 juli De Haag se schroothandelaar Worms, die inder tijd een schrootfraude in de E.G.K.S. aan het licht heeft gebracht, heeft gis teren voor het Europese Hof een proces tegen de Hoge Autoriteit van de E.G.K. S. verloren. Het Hof verwierp een be roep, dat hij aanhangig had gemaakt om vergoeding te krijgen van schade, die hij meent geleden te hebben door een dienstfout van de Hoge Autoriteit bü de behandeling van de schrootaffaire. De heer Worms verweet het Luxem burgse gezagsorgaan, dat het niet zijn bevoegdheden in het gemeenschappelijk bureau voor schrootverbruikers had aangewend om te bereiken, dat hij za ken kon blijven doen. De Hoge Autori teit had volgens hem voorts verzuimd een boycot van schroothandelaren in Nederland, waarvan hij het slachtoffer meende te zijn, te breken. En verder was zij in gebreke gebleven de schroot fraude met voortvarendheid te liquide ren en te bevorderen, dat de schuldigen werden bestraft. Het Europese hof concludeerde, dat het bureau voor zover het zich bezig houdt met het kopen van schroot, geen orgaan is van de Hoge Autoriteit en dat dit dus geen bemoeienis kan heb ber, met de aankopen. De Hoge Autori teit kan dan ook niet aansprakelijk wor den gesteld voor vermeende dienstfou ten, die het bureau door zijn weige ring op offertes van Worms in te gaan zou hebben begaan. De boycot van het bureau werd door het Hof niet vol doende bewezen geacht. Van de drie door Worms overgelegde offertes, die MAASTRICHT, 13 juli Een 23-jarij handelaar uit Budel is vandaag aan de officier van justitie alhier voorgeleid wegens poging tot mishandeling van een wachtmeester van de rijkspolitie te Gre- venbicht. In de nacht van maandag op dinsdag werd deze wachtmeester samen met een collega een drietal mannen met een bestelauto op een eenzame, onverlichte weg tussen Obbicht en Grevenbicht ge waar. Beide politiemannen kwam het gewenst voor om de autopapieren van dit drietal te controleren. De 23-jarige chauffeur, die zich met een tweede per soon buiten de wagen bevond, stelde de dokumenten gewillig aan de Greven- bichtse wachtmeester ter hand. Toen deze laatste evenwel een onderzoek wilde instellen naar de lading van de auto, sprong de chauffeur in de wagen en gaf vol gas. De wachtmeester, die deze vlucht trachtte te verijdelen, greep door het geopende portierraam het stuur vast en werd enkele meters meegesle- sleurd. Door de snelheid van de wagen, waarmee twee van de drie personen ervan doorgingen, werd de wachtmees ter gedwongen om het stuur los te laten. Met verschillende schaafwonden en kneuzingen, die later niet van ernstige aard bleken te zijn, bleef hp op de weg liggen. Van de ontstane consternatie maakte de derde persoon gebruik en sloeg op de vlucht. Tot nu toe is hij nog steeds voortvluchtig. De chauffeur van de auto kon, aan de hand van de autopapieren, worden opge spoord. Het bleek een 23-jarige hande laar uit Budel bekende van de politie wegens smokkelarij te zijn. Dinsdag werd hij in zjjn woning aangehouden en op transport naar Grevenbicht gesteld. Inmiddels heeft de politie van Budel ook de tweede persoon, die met de wa gen ontkwam, aangehouden. Ook hij is naar Grevenbicht overgebracht. Over de identiteit van de derde persoon bewaren de aangehoudenen het diepste stilzwij gen. Naar verluidt is de politie van Grevenbicht met deze zaak een grote smokkelbende op het spoor. Vermoede lijk bevatte de wagen een partij boter, bestemd voor klandestiene invoer in België. UTRECHT, 13 juli. Rij Lichten voorde is gistermiddag vlak in de buurt van de woensdag gevonden bom weer een bom aangetroffen. De trei nen rijden met verminderde snelheid langs de gevaarlijke plek. vp?PHi,ph°L, 13 juli Pieter Hait ian!) vitale, 78-jarige, Zuidhol- „e landbouwer van Nieuwe Ton- Ja °p Goeree Overflakkee, die in 1903 Vonr '?,nerika emigreerde en in 1910 ïiin x- laatste maal terugkwam om heef* •e/'andse bruid op te halen, e„ gisterochtend met zijn vrouw «'ohan? ZIJI1. '8"jarige jongste broer Da 5-> 1 Hartveld voor het eerst landso k iaren weer voet op Neder zet tUii UÏ1 fezet- HÖ deed dat op ®ens h»K* j Schiphol, dat nog niet boot toen hii 1910 op de Re„ de£LZh? tw^5de vaderland trok. die al s? i oe.t Hartveld, de oudste, en iR is. kon niet meer mee is in Amerika achter gebleven. Hartveld ahff* Hartve)d en Johannes al±X°.onaShtig i" Oxnard, maakten over de de reis met de S A Q Daar Amsterdam °°n V'v, kopenhagen p'alform n»™ A' het winderige ouak nam de grpze, ook 78 inar We® mevrouw Hartveld (52 jaar gel Ton" Anna ya? der Gr(** in'1 Nieuwe ww - een £rote boeket d® dm?o6n 'n ontvangst en nadat ze der, oomnpiPTatantogeApasseerd st*u* han do 5 nna en 00m Jo- ?D nichten a" Va" een tjenta] neven hun vfnten, die ze voor het eerst in en ontmoetten. De oudste loop" nu ook al tegen de 60. Die hadden ze in 1910 trouwens nog gezien als kleuter van 3 jaar. Alle drie Hartveids spraken ondanks een afwezigheid van meer dan een halve eeuw nog accentloos Neder lands, al verviel Pieter vrij geregeld midden in zjjn verhalen in net En gels. In Amerika hebben de gebroe ders Hartveld een landbouwbedrijf ge had. Tegenwoordig leven ze stil. Pie ter Hartveld en zijn vrouw hebben in Amerika vijf kinderen, allen ge trouwd, Johannes Hartveld is zijn le ven lang vrijgezel gebleven. Gisteren hebben ze op Overflakkee een triomfale rentree gemaakt en hun intrek genomen in het plaatsje Dirks- land bfj hun Judste zuster, de 84- jarige weduwe Elisabeth van Broek hoven-Hartveld. Ze zullen circa twee maanden in Nederland blijven en hopen in die tijd ook hun andere zuster, de 77- jarige weduwe Margaretha Holster in Nieuwe Tonge up te zoeken, alsme de een zuster en een broer van mevr. Hartveld, respectievelijk de in een rusthuis te Sommelsdijk verblijvende, 79-jarige weduwe Cornelia Wettekoek, en de 74-jarige Leendert van der Groef uit Middelharnis. waren geweigerd, bleken er twee onvol ledig te zijn. De beide offertes behels den een partij schroot, die ook door een ander was aangeboden en die door het bureau eveneens was afgewezen. Wat de vermeende boycot van de Nederlandse schroothandelaren betrof was het Hof van mening, dat Worms niet heeft aangetoond, dat deze boy cot zou hebben geleid tot een beletten, beperken of vervalsen van normale concurrentie op de gemeenschappelij- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 juli De Tweede Kamer heeft, zoals verwacht was, zon der moeilijkheden de financiële garan tie tot een maximum bedrag van 375 miljoen en een lening van 50 miljoen gulden aan de K.L.M. goedgekeurd. Mi nister Korthals zei. dat deze bedragen voor de K.L.M. voldoende zijn om de huidige moeilijke omstandigheden door te komen. Een tweede reden voor deze overbrug gingshulp noemde de bewindsman het nationaal karakter van dit bedrjjf, dat aansluit bij de historische taak van ons volk. Ook de regering acht samenwer king tussen de K.L.M. en andere Euro pese luchtvaartmaatschappijen noodza kelijk. Dit aspect van de zaak moet echter thans op de achtergrond blijven. Het is altijd een goed gebruik geweest over deze zaken, zolang zij in het sta dium van voorbereiding zijn. niet in het openbaar te spreken. De heer Posthumus (PvdA) vindt nationalisatie t.z.t., wanneer er weer winst gemaakt wordt, wel aantrekkelijk, maar nu nog niet, omdat het nu natio nalisatie van het verlies zou zijn. Mi nister Korthals gaf de toezegging, dat de structuur van de maatschappij na der bekeken zal worden, wanneer na enige jaren zal blijken of de regering goed heeft gezien door het bedrijf met deze financiële steun tegemoet te ko men. ke markt, in de zin van net E.G.K.S.- verdrag. De Hoge Autoriteit bezit, al dus het Hof, overigens niet de be voegdheid tegen een dergelijke boycot op te treden. Worms kon volgens het hof niet be wijzen, dat hij rechtstreeks schade heeft geleden door de beweerde nalatigheid van de Hoge Autoriteit bij het liquide ren der schrootfraude en de vervolging van de schuldigen. Uit de stukken, die de heer Worms had overgelegd, bleek het tegendeel, namelijk, dat hij zich reeds in het begin van 1958 geruïneerd achtte door het verlies van zijn positie als vertegenwoordiger van de Hansa. Zijn stellingen komen erop neer, dat hij zich nieuwe middelen van bestaan had kunnen scheppen, indien de Hoge Auto riteit met meer voortvarendheid tegen de schrootfraude was opgetreden. Volgens het Hof is er geen causaal ver band tussen de door hem geleden scha de en de vermeende nalatigheid van de Hoge Autoriteit. Het Hof veroordeelde hem tot betaling van de proceskosten. De heer Worms was zelf niet aanwezig bij de uitspraak. (Advertentie) (van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 juli De Tweede Kamer gaat de komende herfst een radikale proef nemen met een meer efficiënte parlementaire behandeling (Advertentie) van de rijksbegroting, die op Prins jesdag wordt ingediend. Tot dusver heeft men ieder begrotingshoofdstuk afzonderlijk de normale weg van ie der wetsontwerp laten doorlopen. Er werd door een commissie een schrif telijk verslag uitgebracht, waarop een schriftelijk antwoord van de minister volgde. Daarna kwam de begroting in de plenaire vergadering en werd al het schriftelijke werk nog eens uit voerig mondeling overgedaan. De de batten toonden steeds meer de nei ging oeverloos te worden. De sprekers van de verschillende fracties herhaal den voor een groot deel wat hun voorganger al gezegd hadden. Een vereenvoudiging van het schriftelijke werk, waartoe al eerder is overgegaan, bracht onvoldoende uitkomst. De schriftelijke voorbereiding wordt nu zeer beperkt doordat de commissies openbare vergaderingen houden met de minister. Alle leden, die geïnteres seerd zijn, hebben er toegang. Het verslag, dat van deze behandeling wordt opgesteld, vervangt de voorlo pige verslagen en de memories van (Van onze verslaggever) en maaltijd van oosterse specia liteiten, opgediend door gesluier de schonen en genoten in een geur van amber, ziedaar het doel van een nieuwe luchtlijn van Eindhoven naar het Oosten, die met ingang van 21 juli in exploitatie komt. De Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena denkt de afstand in zeven minuten te kunnen afleggen, ondanks het feit, dat geen ballistische projectielen, maar doodgewone helikopters worden ge bruikt. De verklaring ligt in het feit, dat de koperen tafels en de kameelza dels sinds enkele maanden gereed staan in het Brabantse dorpje Heeze, waar de heer H. Mullens, alias Said Hassan, een exotisch restaurant_ exploiteert, dat naar zijn zeggen uniek is in West-Euro pa en Amerikanen in extase brengt. Wat overigens veel méér zegt: echte Arabieren prijzen de authenticiteit van sfeer en gerechten, zodat Hassan de fez, die hem niet misstaat, met alle recht kan dragen. „La Kasbah" is een witgeschilderd Brabants huis met de voordeur aan de achterkant. De gesloten gordijnen achter het licht-blauwe smeedwerk, dat de ramen beschermt, geven het al iets geheimzinnigs. Op de zijwand wijst een mollig handje, omlijst met vreemde te kens en duidelijke hartjes, de weg naar de ingang, een oosters poortje, dat blij kens de aanduidingen open is van 12 tot 3 voor de lunch en van 8 tot 12 's avonds voor het diner. Binnen vindt men allereerst een garderobe, waar een „oosters" meis je de jassen een plaatsje geeft. Dan neemt men afscheid, van het daglicht en treedt men de schemering binnen van de Arabische nacht, die „La Kas bah" ook op het lunchuur beheerst. Het interieur: woestijnlandschappen, oosterse tapijten, lage koperen tafels met pouffes, eèn soort podium met kameelzadels rond een tweetal water pijpen en direct bij de ingang een bar; dat alles in een mysterieus rose licht en in een geur van amber, die direct bij de binnenkomst van de gas ten ontstoken wordt. Said Hassan, vroeger exploitant van House of Holland in Amsterdam, de monstreert de nieuwe bezoekers aller eerst hoe ze de serveersters moeten ont bieden; twee klappen in de handen en ze komen aanzweven, bevallig buigend met gekruiste armen. Voor een nieuwe ling in de oosterse keuken is het moei lijk keus maken; Couscous Algerien, Brik d'Azarouk en Kebab a l'Orientale zijn aanduidingen, waarbij de niet-in- gewijde nog wel enige toelichting wenst. Said Hassan wil dan graag vertellen in welke richting de schotel gaat, zon der daarbij nu meteen de geheimen prijs te geven, die hij en zijn Tunesische koks aan de overzijde van de Middel landse Zee hebben opgedaan. De keuze, die „La Kasbah" uit de uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii oosterse rijkdommen heeft gemaakt, kan ook een doodgewone Nederlandse aardappeleter zonder moeite waarde ren. Wij althans hebben geen bekoringen gehad van het vaderlandse visioen „biefstuk-gebakken aardappelen-appel moes", toen we de geuren opsnoven van de Chachouka, een roodbruine, smeuïge schotel, waarin zich tomaten, geen haremmeisjes paprika's en eieren lieten herkennen, en bij de genoemde Kebab, een hoofd schotel van aan het spit en op houts koolvuur geroosterd en met cognac ge flambeerd zuiglamsvlees, omgeven door pikante groenten, komkommer, vijgen en rijst- of andere korrels, gedrenkt in een saus, waarvan het recept alleen al een boekwerk moet beslaan. De ooster se muziek, die tijdens de maaltijd op de achtergrond figureert, maakt de illu sie compleet. Said Hassan, die rondrijdt in een auto met vreemde lettertekens, die hem in Amsterdam blijken te vrijwaren voor politiële bonnetjes onder de ruitenwis ser, importeert veel van zijn ingredi ënten per vliegtuig uit Tunis. Bij zijn maaltijden schenkt hij Franse wijnen, maar wie echte Turkse Raki wil drin ken of Bougha, vijgenjenever uit Tunis, kan dat krijgen. Het is allemaal echt en origineel oosters, ook de waterpijp, al worden daarbij terwille van de West- Europese hygiëne wèl plastic mondstuk- jes verstrekt. Wie komen er nu in dit restaurant? Geen Heezenaren, die een biertje willen drinken; dat kan niet, maar geen mens ook die het probeert. La Kasbah is zo mysterieus, dat er de gekste verhalen verteld worden. Bijvoorbeeld dat er mensen zijn geweest die er met tweeën voor zeshonderd gulden gegeten heb ben. „Geef me de adressen maar, ik wil die klanten wel hebben", zegt Hassan. Hij laat ons de kaart zien, die vermeldt, dat men Kebab a l'Oriëntale voor 8.50 geserveerd kan krijgen. Zijn gasten blij ken veelal gasten van Philips te zijn en dat zijn dan soms echte oosterlingen; hij heeft emirs gehad uit Saoedie-Ara- bië en gasten uit Marokko. Maar ook Nederlandse gezelschappen weten Hee ze steeds meer te vinden. Hassan laat foto's zien van belangrijke gasten. „De burgemeester is geweest en de deken. Er komen ook geestelijken; nietwaar, als de deken er komt kan het gerust", zegt hij met goed zakelijk inzicht. Nee, het zijn geen haremmeisjes, de serveer sters, en zelfs Amerikanen mogen zich niet met de oosterse schone laten fo tograferen, tenzij men een plaatje weet te maken, terwijl ze gewoon bedienen. Fooien zijn streng verboden en consump ties worden niet geaccepteerd. NIJMEGEN, 11 juli Van 14 tot en met 29 juli wordt door de O.S.C.O. (Overseas Students Coordination) in sa menwerking met ALMA (Academische Leken Missie-Actie) en de Nijmeegse studentenvereniging Diogenes een zoge naamd Summer Holiday Camp georga niseerd voor studenten uit Indië en Zuid-Afrika. Eerst zal in Maastricht in het kader van de „Heiligdomsvaart" een kort congres worden gehouden. Daarna wordt een tocht van tien dagen door Nederland gemaakt. Daarbij zullen ver schillende industrieën, de Delta- en Zui derzeewerken bezichtigd worden en en kele steden en dorpen bezocht worden. antwoord. Daarna komt het begro tingshoofdstuk nog wel in een plenaire vergadering, maar daar wil men zich beperken tot de stemmingen, waaraan alleen zeer korte uiteenzettingen voor af gaan. De proef houdt voorts in, dat de al gemene financiële beschouwingen als sluitstuk op deze begrotingsbehandeling fungeren. Dit om te voorkomen, dat de Kamer eerst praat over de wenselijk heid van beperking van staatsuitgaven, om achteraf bij ieder begrotingsonder deel in tegenspraak daarmede toch weer allerlei verlangens te uiten die geld kosten. Door de financiële beschou wingen achteraf te houden is het mo gelijk met een duidelijke prioriteitenlijst te werken en prcies te kunnen afwe gen wat mogelijk is. Aan deze financiële beschouwingen gaat het opstellen van een verslag door een Algemene Begrotings Commissie vooraf, waarin alle voorstellen bij af zonderlijke hoofdstukken gedaan, wor den samengevat en van een advies aan de Kamer voorzien. Het nieuwe plan, waarvan dr. Kor- tenhorst melding heeft gemaakt bij zijn afscheid van de Kamer, die op zomer reces is gegaan, is reeds uitvoerig met de minister van Financiën besproken en door het kabinet gunstig ontvangen. De eerste proeven zullen slechts op enkele begrotingshoofdstukken betrekking heb ben. De Kamer kan dan zelf oordelen of het systeem aanbeveling verdient. DEN HAAG, 12 juli De ontwikke ling van het Nederlandse Internationale wegvervoer heeft, over het geheel ge nomen, een niet onbevredigend verloop gehad. Dit wordt o.m. opgemerkt in het zojuist verschenen verslag over 1961 van de stichting „Nederlandse Interna tionale wegvervoer organisatie", (NIWO) De prestaties van het Nederlands in ternationale wegvervoer zijn wederom gestegen, ondanks het feit dat nog tal van belemmerende factoren bleven be staan. Om nog even op de „Telstar" terug te komen: zij (of hij) heeft bereids beelden van nachtelijk Parijs naar Ame rika uitgezonden en zij zijn er wat vaag maar met vreug de ontvangen. Gisteren nog heb ik op deze plaats een sug gestie in deze zin gedaan, maar ik had nooit durven hopen, dat men er al zo gauw daarna zou intrap pen. Daar gaat het echter nu niet om. Ik draag niet zo schandelijk veel kennis yan nachtelijk Parijs, maar wel zoveel om mij te kunnen afvragen of het over dag nu wel zo leuk is. Ja, met dit soort problemen krijg je bij de voortschrij dende technische ontwikkeling wel te maken. Je zal in New York een tikkel tje ongewis ontwaken en ineens wor den geconfronteerd met het nachtelijk Parijs. En omgekeerd, je zal in Parijs wat vrolijk tegen de wereld aankijken en plotseling het nuchtere overdagse New York vóór je zien. Een verschil van dag en nacht Wij zullen eraan moeten wennen, mensen. De hele we reld, levend van de overbrugging. Dank je wel, „Telstar". Ik heb gelezen, dat de uitzending tot een abrupt einde kwam toen de ..Tel star" een punt op zijn reis had bereikt dat hem (of haar) als communicatie middel uitschakelde. Wij zullen straks nog gaan snakken naar de dagen, dat wij ons slechts hoefden te bedienen van een knop om hetzelfde effect te bereiken. AMSTERDAM, 13 juli Uit de registratie van afgegeven kenteken bewijzen, die de R.A.I. bijhoudt, blijkt dat er in ons land in de eerste helft van dit jaar 82.217 nieuwe personen- en combinatie-auto's op de weg zijn gekomen. Dat is bijna twintig pro cent meer dan in de eerste zes maan den /an 1961; toen was dit aantal 68.639. De registratie beliep in de maand mei 15.258 en in juni 14.200 eenheden. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter U. Sinds 1 januari 1946 is jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden reeds ver bonden aan het kabinet van de minister-president. Nu is hij de secretaris-generaal, mr. Fock, in diens functie opgevolgd. Wel met enige schroom, zoals hij zegt, maar die schroom behoeft er niet te zijn, omdat hij als raadsadvi seur al belast was met staatsrech telijke, staatskundige en bestuur lijke aangelegenheden. Hij heeft altijd al belangstelling gehad voor de parlementaire geschie denis, maar ook voor streekge schiedenis en familiegeschiede nis- Dat hij enige innerlijke tegen stand heeft moeten overwinnen tekent wel zijn gevoel voor ver antwoordelijkheid. Zijn opgang in het maatschap pelijk leven is gemarkeerd door de oorlog. Hij studeerde namelijk af in Nijmegen waar hij zijn doctoraal-examen rechten in de publiekrechtelijke richting, be haalde op 12 maart 1940. Hij was reserve-luitenant bij de grenadiers en voerde in de Meidagen van 1940 vanuit bos Zuidwijk een aanval uit op het vliegveld Valkenburg. Maar daarover krijgt men hem niet zo gemakkelijk te spreken. Na de capitulatie trok Goseling hem aan voor de Adviescommissie Vorderingen tot het vaststellen van schade. De Duitsers hadden echter niet veel met hem op, zodat hij van maart tot eind 1941 in het Oranjehotel belandde. Hij was, toen hij werd vrijgelaten, schadecommissaris voor Lim burg en oostelijk Noord-Brabant, maar toen hem werd gevraagd ambte naren aan te wijzen, die naar Duitsland konden worden gezonden en nij bovendien Jodenverklaringen moest afgeven, nam hij ontslag. Hij vestigde zich als advocaat in Arnhem en later na de aanval op Arnhem in Zevenaar. Als men hem nu vraagt hoe hij in het bestuursapparaat is terecht gekomen, verklaart hij dit aldus: filet bestuurlijke heeft mij altijd aange trokken, misschien een trek van de familie." Zijn vader was burgemeester van Zevenaar, zijn overgrootvader ook. Bovendien was zijn vader lid. van de Raad van State. Zo komen wij tot de vraag: wat is de taak van een secretaris-generaal van een zo klein departement„Dit kleine departement is er," zegt hij, „om de minister-president de handen vrij te geven. De functie van minister zonder portefeuille bestond vroeger niet, maar toch moet de minister-presi dent weten wat er op de departementen leeft. De secretaris-generaal moet de minister-president en de ministerraad dienen en alles voorzien wat de minister exact moet weten. Hij moet de kanalen naar de Rijksdienst open houden en conflicten voorzien en de minister daarvoor waarschuwen. De minister-president moet immers steunen op zijn departementen en een coördinerend beleid kunnen voeren. Daarom moet de secretaris-generaal het hele spectrum in de gaten houden om de minister-president te kunnen adviseren. Hij hoeft niet alle details te kennen, dat is ook onmogelijk, maar hij moet wel van te voren zien als ergens conflicten groeien. Hoe hij denkt over de binding van de partijen aan een kabinet? „Och" zegt hij, „men kan daarvoor staatkundig geen regel vaststellen, dat ligt aa i een bepaalde situatie Soms moet men een binding tussen kabinet en partijen niet aangaanmen kan hier zeker niet zeggen, een binding is juist of een binding is onjuist. Het kan zijn, dat men zekerheid wenst op enkele hoofdpunten zoals Drees dat ook wel wenste, maar men moet dat niet willen perfectioneren op alle onderdelen." Met deze gedachten is hij dus begonnen. Hij zal allerlei taken, die hij tot dusver had, moeten afstoten, maar op het staatsrechtelijke, het staat kundige en het bestuurlijke zal hij zich nu kunnen uitleven Jonkheer van Nispen neemt zijn taak buitengewoon serieus op en met schroom zegt hij: „iedereen vindt zijn steun, de een in zelfvertrouwen, de ander in zijn religie."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5