In Nieuw-Guinea groeiend begrip voor plan-Bunker Tugunesen en andere groepen souden naar Suriname kunnen SPORTNIEUWS ILFOCHROME OAS-kemen opgerold D D' gauw bij bent... Frans kernzwaard ondanks motie van wantrouwen TUDE NORwEGLN I Kerk in direct Spanje politiek velt geen oordeel Aartsbisschop antwoordt ontevreden katholieken Liefde voor Beethoven [Kunstmarkt in Arnhem Grand gala des Artistes Dure eilanden-kost Lustrum in goed-doen Schapen en onkosten Liftend naar Marokko De Meesjes in brievenbus VSV pakt laatste strohalm niet In Frankrijk en Zwitserland Kernproef-serie Christmas-eiland afgesloten Politie - chef in Hamburg geschorst De slachtoffers van Hirosiima Pauke MEYERS van NAC naar NEC VRIJDAG 13 JULI 1962 PAGINA 7 (Van onze correspondent in Hollandia) HOLLANDIA, 9 juli Het be sef begint veld te winnen in Nieuw-Guinea, dat een uitvoering Van het plan-Bunker steeds meer tot de mogelijkheden gaat beho ren. Zowel Nederlanders als Pa poea's beginnen in te zien dat er eigenlijk geen andere oplossing te vinden is voor het geschil tussen Nederland en Indonesië, en dat wen weinig anders kan doen dan hopen dat het slotakkoord nog waar zo gunstig mogelijk voor de Papoea's zal zijn. Reeds worden er Weddenschappen afgesloten over de datum waarop Nederland het bestuur over Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties zal gaan overdragen. Velen verwachten dat dit voor 1 januari het geval zal zijn. En al naar zijn aard is men daar somber, gelijkmoedig of zelfs een beetje blij onder. Ja, ook voor blijdschap zien sommige mensen hier wel degelijk aanleiding: als dit moeilijke probleem uit de we reld is, is dat per slot van rekening ook een winstpunt. Het nationalisme van de Papoea's Fusie met Stormvogels is van de baan M.V.V. contracteert de tweelingbroers Houwers he,eft Limburg'drk^Ur Kuiper van GVAV naar Veendam DENIS LAW BRENGT VERMOGEN OP JUIN moet voortaan huur betalen voor een „onvergetelijke" vacantie ILF0RD de kleurenfilm met gegarandeerde afwerking in de FABRIEKSCENTRALE 75.- Volgens John Birch Society is De Gaulle een communist (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 13 juli Geheel overeenkomstig de verwachting heeft gisterenmiddag premier Pompidou na twee en een halve dag debat van de aanvaarding van het aanvullend begrotingscollec tief een vertrouwenskwestie ge maakt. En de „Europese oppo sitie" heeft daarop, zoals in een groot gedeelte van onze vorige oplaag al gemeld, geantwoord met de indiening van een motie van wantrouwen, die aanstaande maandag in discussie komt. Ls 1 Somber zijn natuurlijk vooral dege nen, die in hun bestaan bedreigd zijn door de ontwikkelingen. De „Seruan Papua Barat" schrijft nu reeds dat men voor de tweede maal door Nederland en dr. Van Rojjen verraden wordt. Dit blaadje wordt namelijk uitgegeven door Uit Indonesië weggetrokken Tugunezen (Tugu is een kampong dicht bij Dja karta), die fel anti-Indonesisch zijn. Zij hebben overigens reeds de toezegging dat ze naar Suriname mogen, als ze hier wegwillen. Onder Indonesië wil deze groep, die altijd fel tegen Soekar- nocs geageerd heeft, in geen geval. Er 'zullen behalve deze Tugunezen straks trouwens meer mensen zijn voor wie een nieuwe woonplaats gevonden moet worden. De Nederlanders op Nieuw-Guinea kunnen natuurlijk naar Nederland komen, maar er wonen ook nog vrjj wat Ambonezen, Menadonezen en zo, die het niet met het regime m Indonesië eens zijn. Ook zij zullen ge holpen moeten worden aan een ander land om hun bestaan voort te zetten: Nederland misschien, maar gezien het klimaat toch liever Suriname of zo. Theoretisch is het zelfs denkbaar dat op een gegeven ogenblik enkele Pa poea's Nieuw-Guinea liever zullen ver laten... Bij dat alles speelt natuurlijk een be langrijke rol wat er straks op Nieuw- Güinea gaat gebeuren als het ingevol ge het plan-Bunker na een periode met VN-bestuur en een periode met Indo nesisch bestuur tot de zelfbeschikking komt: in de vorm van een referendum of zo, naar men moet aannemen. Zullen de Papoea's dan Indonesië kiezen, of zullen zij toch kiezen voor een eigen status: voor zelfbestuur, of voor samen gaan met Oost-Nieuw-Guinea, als dat te gen die tijd tenminste mogelijk is? Voor het beantwoorden van die vraag is be langrijk of er inderdaad sprake is van een sterk Papoea-nationalisme, dat een eigen staat zou kunnen schragen. Dat nationalisme is stellig belangrijker nog dan bijvoorbeeld de economische levens vatbaarheid van een Papoeastaat. Dat laatste is tegenwoordig niet zo'n grote factor meer, gezien het bestaan van zelfstandige landen als Mauretanië en West-Samoa. Ten aanzien van de aanwezigheid van een voldoende sterk Papoea-nationalis me zijn de betrokkenen echter zelf som ber gestemd. „Wij voelen ons nog geen Papoea's, maar Seroeiers, Biakkers, Arfakkers en ga zo maar door: er is geen eenheid", zo zegt men wel van Papoeazijde, en als men dan tegenwerpt, dat dat vroeger in Indonesië toch ook zo was en dat vroeger altijd gezegd werd dat een onafhankelijk Indonesië geen kans had, omdat Javanen, Soen- danezen, Menangkabauers, Bataks enz. het dan met elkaar oneens zouden wor den, zegt men van Papoeazijde weer: Ja, maar daar was een eenheid sme dende factor: de koloniale onderdruk king, de gezamenlijke strijd tegen de Nederlanders. Zodat men moet conclu deren dat wat deze Papoea's voor het ontstaan van hun nationalisme vooral missen is: een koloniale onderdruk king Overigens zou natuurlijk ook Indo- (Van onze sportcorrespondent) ÏJMUIDEN, 13 juli. De IJmuider tweede divisieclubs Stormvogels en VSV zullen niet fuseren. De leden van VSV hebben gisteravond voor de derde •naai binnen een maand over het fu sieplan vergaderd, met als resultaat dat 106 stemmen vóór een fusie wer den uitgebracht en 66 tegen. De ver eiste meerderheid van tweederde werd daardoor op enkele stemmen na niet verkregen. De leden van Stormvogels hadden de vorige maand reeds hun keuze bepaald. Met een overweldigen de meerderheid aan stemmen spraken *ij zich uit voor een fusie. De oud-voorzitter en erelid dokter A. v. Leusen heeft voordat de stem ming een aanvang nam nog naar vo- fen gebracht wat de gevolgen zouden £ijn wanneer de fusie niet zou door gaan. Hij voorzag dat VSV en Storm vogels in dat geval onherroepelijk zul len moeten terugkeren naar het ama teurvoetbal. Het bewogen betoog van de Velser geneesheer heeft een deel van de leden echter niet tot andere gedachten kunnen brengen. Voorzitter w. de Bruyn verklaarde na afloop van de vergadering, dat vijf van de zeven bestuursleden hun functies in ieder ge- val zullen neerleggen. In de volgende V'eek te houden jaarvergadering van VSV zullen zij dit besluit aan de leden *?r kennis brengen. In deze vergade- bjng zal tevens worden beslist of VSV a' dan niet zal terugkeren naar het Amateurisme. Alles bijeen ziet het er hu voor de voetbalsport in het gebied ^an de IJmond donker uit. Het is be- Kend dat zowel Stormvogels als VSV vrijwel aan het einde van zijn finan- Plele middelen is. Nu de fusie van de baan is, verwacht men dat een groot aantal leden van VSV voor het lid maatschap zal bedanken. Indien de msie door was gegaan had de nieuwe combinatie van het bedrijfsleven on middellijk de beschikking gekregen YYer een bedrag van een ton. Boven- men werd nog f. 50.000 in het vooruit- ?pht gesteld. Ook de gemeente Velsen z™ jree<?« toezeggingen gedaan. Men fou de nieuwe vereniging verschillende mciliteiten verlenen. Sr>?w?^A' 13, Iuli- Twee voorhoede- het ir? van, het Bredase NAC zullen anriJ~mende, '"jeizoen de kleuren van Het ■*?i„Vtjreni'gln^eri gaan verdedigen. Is e<S£t£?.Yke Beyers, die door NEC haar^?vv en Leen Hubert, die vG t erSaat- kanUtw^w0nderda,gavond overeen- Wim r IGG er de transfer van eerste Masse'efS1atllnk?binnen van de "aar NAC? mateUrclub Vlissingen, 1m1&?/1U^imbungia de twee- Reri»Iutv-i Houwers overgenomen in J™! :ï??.r Hmmels Naast he isse-speier Den Klei- gecontrac- heeft zijn doelman Joop Nie- e^eld V1Tg!r voPT ADO beeft ge- °P de transferhjst geplaatst. VEENDAM, 13 juli De Groningse eerste-divisieclub Veendam heeft van daag de 26-jarige voorhoedespeler Kui per van GVAV gecontracteerd. MANCHESTER, 13 juli. Voor een bedrag van 1.015.000 gulden, de hoog ste som ooit door een Engelse voetbal club betaald, is de Schot Denis Law van de Italiaanse club Torino overge gaan naar Manchester United. De on derhandelingen tussen beide clubs, die reeds- in april begonnen waren, zijn donderdag afgesloten met de transfer. nesië op een gegeven ogenblik voor zo'n onderdrukking kunnen zorgen, ai zal het daar wel voor oppassen. En de gezamenlijke strijd tegen Indone sië zou de gewenste eenheid kunnen opleveren. Vandaar dan ook dat de Nieuw-Guinearaadsleden zo aandringen op uitbreiding van het Papoea Vrijwil ligers Korps, en dat vooral het raads lid Jouwe er zo op hamerde dat er Papoea-bloed moet vloeien opdat daar mee later de geschiedenis van West- Papoea geschreven zal kunnen wor den. Ook dat is een gedachte, die sterk is bij de nationalistisch denkenden iiier: men heeft gezien hoe allerlei Aziatische en Afrikaanse landen hun vrijheid bevochten hebben, en men heeft soms we] eens het gevoel dat dat eigenlijk de enige manier is om die vrijheid te verkrijgen. Al zijn er natuurlijk de voorbeelden van landen als Malakka en Nigeria, die bewijzen dat het ook wel eens zonder bloedver gieten kan. Er zullen bij zo'n referendum natuur lijk nog veel meer factoren een rol spe len. Hoeveel Papoea's zullen werkelijk bewust hun keuze kunnen doen? Nog is de helft van de bevolking van het eiland niet eens onder bestuur gebracht en bij de andere helft zit een belangrijk deel, waarbij van enig politiek inzicht nog geen sprake is. Wie gaat deze mensen straks vertellen wat ze kiezen moeten? En uiteraard zal Indonesië ook niets nalaten om de Papoea's gunstig te stem men voor een keuze voor Indonesië. Men zal hier straks zewer goedgeefs worden met scholen, studiemogelijkhe den in Djakarta, enz. En wat heeft Nieuw-Guinea daar tegenover te stellen aan reeds gevormden? Men heeft op dit ogenblik nog niet één academisch gevormde Papoea en welgeteld drie Papoea-studenten in Nederland... Dit zijn bespiegelingen op lange ter mijn. Voor de Papoea's is de vraag wat er straks bij een referendum zal gebeuren echter nu reeds actueel, al zal men dan stellig meer inzicht hebben in wat aansluiting bij Indonesië betekent dan nu. En intussen moet men nu dus afwachten. Afwachten, hoe de bespre kingen verlopen, hoe de overdracht ver loopt, hoe het daarna allemaal verder zal gaan. We kunnen alleen maar hopen dat het allemaal rustig zal verlopen. Ie dereen denkt na over wat de toekomst hem brengen zal. Voor de Papoea's in hun eigen land, voor de Nederlanders vroeger of later ook weer'in hun eigen land, voor de ..displaced persons" (Am bonezen van de RMS, Tugunezen enz.) ii. Suriname of een ander land waar van zij de naam nu zelfs nog niet we ten PARIJS, 13 juli (UPI) Maarschalk b.d. Alphonse Juin heeft door zijn O.A.S,- sympathieën een privilege verloren dat gepensioneerde opper-officieren van het Franse leger van oudsher ten deel valt. Hij moet huur gaan betalen voor het appartement waarin hij sedert 1956 gratis heeft mogen wonen. (Advertentie) vliegensvlug terug! SPORTSMAN i dia's voor 14.25 i GRATIS in raampjes 5 gemonteerd TSast ILF0RD met „alles m ée'n" sneitransport, 2,8 lens, goud- to* 265.- gecoate lijnkaderzoeker. Een jaar garantie. PARIJS, 13 juli (UPI) De Franse politie heeft bij razzia's tegen rechts-ex- tremisten 12 personen gearresteerd. De groep wordt ervan beschuldigd een „spectaculaire operatie" in Parijs te hebben beraamd. De leider was een markies, Raymond Durand de Kegue- lin de Rozieres. Het doel van de groep was een com mando te vormen voor de nationale verzetsraad (CNR)die zich beschouwt als de politieke arm van de OAS en naar verluidt geleid wordt door ex-pre mier Georges Bidault. In Bern was al eerder bekend ge maakt dat daar een soortgelijke groep van vijf personen was gearresteerd. TYLER, 11 juli (UPI) De leider van de neo-Mc Carthyistische John Birch Society, Robert Welch uit Bel mont (Massachusetts) is van mening, dat de Franse president Charles de Gaulle „een communist is". Tijdens een toespraak voor een ge hoor van ruim 1.000 mensen in Tyler (Texas) zei Welch gisteravond, dat de Franse president Algerije en Frankrijk aan de communisten heeft overgele verd, omdat De Gaulle de Algerijnse nationalistische F.L.N.-beweging heeft „gesteund". Na zijn toespraak van ruim twee uur kreeg de leider van de John Birch So ciety een staande ovatie van de aanwe zigen. Voorts zei Welch, dat de Verenigde Staten tegen 1972 in de greep van de communistische tirannie zullen zijn en dat reeds een gedeelte van het volk in haar macht is. 's Lands Kroniek (Advertentie) Zolang de voorraad strekt, kunt u nog profiteren van de speciale aanbieding: 3 pakjes Knorr vleesbouillon van 105 voor 95 ct of 2 pakjes Knorr kippebouillon van 80 voor 72 ct Vraag trouwens altijd om Knorr bouillon. Juist in uw vakantie is het een opwekkende zo-klaar drank. De gehele strjjd tussen regering en „Europese oppositie" gaat hierbij, zo als reeds uiteengezet, om de tweehon derdmiljoen nieuwe francs die de rege ring in het collectief vraagt voor de bestrijding van de eerste kosten voor de bouw van de isotopenscheidingsla- briek van Pierrelatte, die het voor de Franse nationale kernzwaard vereiste verrijkte uranium zal kunnen leveren: over vijf jaar volgens de huidige offi ciële schattingen, wanneer het gehele complex gereed zal zijn en in totaal vijf miljard nieuwe francs zal hebben gekost. „Niet meer dan de uitrustings- kosten voor twee pantserdivisies", al dus heeft de minister van de strijd krachten bagatelliserend aangevoerd. De tekst van de motie van wantrou wen laat de Nationale Vergadering aller eerst „betreuren, dat de regering haar verplicht om zich bij één enkele stem ming uit te spreken over zo weinig met elkaar verwante problemen als door iedereen aanvaarde sociale maatrege len en credieten bestemd voor het in het leven roepen van een kernzwaard". Inderdaad. Maar de regering heeft zich ongetwijfeld laten leiden door de listig geachte berekening, dat een aantal af gevaardigden het een hachelijke zaak zouden vinden om bijvoorbeeld de ouden van dagen (206 miljoen nieuwe francs) het slachtoffer te laten worden van hun afkeer van de force de frappe. De motie is ondertekend namens de fracties van de socialisten, de radicalen en aanverwanten, de republikeinse volksbeweging en de „onafhankelijken en boeren", die tezamen 250 afgevaar digden tellen, dat is derhalve negen meer dan de voor de aanvaarding van de motie vereiste absolute meerderheid. Stimulerend tot stemonthouding in het b -dissend debat van aanstaande maan dag zullen, voornamelijk bij republikein se volksbeweging en „onafhankelijke en boeren", kunnen werken diverse van regeringszijde inmiddels gedane uitla tingen, die van enige verzoeningsge zindheid lijken te getuigen. Vooral heeft aandacht getrokken hetgeen de minis- ter van buitenlandse zaken, de heer Cou- ve de Murville, naar voren heeft ge bracht in de Kamercommissie voor bui tenlandse zaken. De definitie van het begrip „Atlantische nucleaire strijd macht" stuitte, zo heeft de minister er betoogd, op moeilijkheden. Daarentegen had de regering het denkbeeld van een Europese nucleaire bewapening het on derzoeken waard geoordeeld, indien het bezit van de wapens en de beslissing over hun gebruik inderdaad bij de Euro pese landen zou berusten". Maar meer dan de interne mérites van de zaak in geding zal waarschijnlijk doorslag geven dat generaal De Gaulle op een ten val brengen van de rege ring allerwaarschijnlijkst zal reageren met Kamerontbinding. En dan mis schien" niet zozeer omdat een aantal afgevaardigden hun geweten niet zullen willen bezwaren met de verantwoorde lijkheid voor een ernstige nationale cri sis onder de huidige omstandigheden zij zouden er generaal De Gaulle min stens evenzeer voor verantwoordelijk kunnen stellen alswel omdat zij het heel weinig zeker achten dat zij bij ver vroegde verkiezingen hun Kamerzetel zouden terugvinden: de „sprong in het duister" zou voor hen persoonlijk zijn. Daar komt nu sinds enige dagen nog het gerucht bij dat generaal De Gaulle ingeval van een regeringsnederlaag over Pierrelatte" het kiezerkorps zich zou laten uitspreken niet slechts mid dels vervroegde algemene verkiezingen, maar mogelijk zelfs via een referendum over zijn nucleaire defensiebeleid. Het is wellicht alleen maar een gerucht bedoeld om stemming te maken zo in de zin van: zo zeker voelt zich gene raal De Gaulle van zijn zaak. WASHINGTON, 13 juli (UPI) De Amerikaanse commissie voor kernon derzoek heeft bekend gemaakt dat de serie atmosferische kernproeven in het testgebied rond het Christmas-eiland is afgesloten, doch gezinspeeld op nieuwe proefnemingen op grote hoogte boven de Johnston atol. In het kader -an de atmosferische serie, die 25 april van dit jaar is be gonnen hebben de Verenigde Staten in totaal 26 kernwapens bij het 1200 mij] ten zuiden van Honoloeloe gelegen eiland tot ontploffing gebracht. Vijf daarvan hadden een uitwerkingskracht van een miljoen ton tnt of meer (mega- tonklasse). Maandag werd verscheidene honder den kilometers boven de Johnston atol eveneens een wapen in de megaton- klasse beproefd. HAMBURG, 13 juli (DPA) De 54- jarige chef van het Hamburgse politie district oost, Wilhelm Vestring, is met verlof gezonden. Hij wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij het vermoorden van Joden in Polen, tijdens de obriog. Er is, naar officieel wordt meegedeeld, ook een onderzoek gaande naar het oorlogsverleden van andere po litiefunctionarissen in Hamburg en de rest van de Bondsrepubliek. Arrestaties zijn nog niet verricht. In Flensburg is een 52-jarige hoofd commissaris van politie met verlof ge stuurd. Hij wordt verdacht van straf bare handelingen aan het toenmalige Oostfront. HIROSJIMA, 12 juli (UPI) De di rectie van een ziekenhuis te Hiroshi ma, waarin patiënten zijn opgenomen die lijden aan de gevolgen van de kernbomaanval op deze stad tijdens de Tweede Wereldoorlog, heeft verklaard dat 247 mensen zijn gestorven sedert het ziekenhuis in 1956 is opgericht. ,e 53-jarige Highschoolbanddirector Robert E. Lee uit Vero Beach in Florida steekt zijn liefde voor de muziek niet onder stoelen of banken. Met veel trots liep hij, een groot portret van Beethoven op zijn borst meedragend, over het Amster damse Damrak. De eerste kunstmarkt in Arnhem wordt 19, 20 en 21 juli gehou den. Het aantai deelnemende kunstenaars bediaagt 35. De werkstukken zullen tegen populaire prijzen te koop worden aangeboden, waarbij de kunstenaars laten zien, dat kunstwerken ook tegen redelijke prijzen voor een ieder bereikbaar zul len zijn. Het doel van de kunstmarkt is op aantrekkelijke wijze de jonge Kunstenaar in het licht van de publie ke belangstelling te brengen, waar door het publiek een betere kijk krijgt op het werk van de kunstenaar. Hieraan is als sluitstuk op zater dagavond een openbare kunstveiling verbonden. De kunststukken die op de kunstveiling worden verkocht, zijn reeds van 16 juli af te bezichtigen in het gebouw van de boerenleenbank aan de Drieslag in Arnhem Zuid. Aan het Grand Gala des Artistes dat ten bate der stichting „Blij vend applaus", in de nacht van woensdag 18 op Donderdag 19 juli in het circus Toni Boltini in Am sterdam wordt gehouden, nemen tal van bekende artisten deel. Deze naar Parijs' voorbeeld opgezette voorstelling ten bate van steun behoevende oud artiesten van alle categorieën uit het amusementsbedrijf wordt besloten met een bal de piste. Ir. feite kan er wat de oude dag van deze kleinkunst-artiesten betreft van een noodtoestand worden gespro ken. aldus deelde de heer Meijer 'la mel, bestuurslid der stichting, op een persconferentie mede. Er bestaat voor deze artiesten geen pensioenregeling. Na de eerste publikatie over de gala voorstelling neeft zich een dertigtal oud-artiesten tot de stichting gewend. Coba Keiling is de spreekstalmees- teres en haar zoon Theo brengt een olifantennummer. Hoboïst Jaap Sto- tijn, die over de 70 is. treedt op als muzikale clown en het circusorkest wordt gevormd door 25 leden van het Residentieorkest. De T.V.-omroepster Elisabeth Mooy werkt mee als hoge-, schoolrjjdster en Theo Uden Masman brengt met een dozijn paarden een nummer vrijheidsdressuur. Conny van den Bosch komt met een exotisch num mer in de piste. Voorts werken mede Christel Adelaar en in de komische sector Pieter Lutz. Herbert Joeks en "e twee Wama's. Twee T V.-regisseurs Ger Trebert en Fred Oster, zullen op het slappe koord te zien zijn en sport journalisten zullen op sulkies in de piste verschijnen, waar de stichting draf- en rensport kampioenspaarden zal tonen. Van dit Grand Gala wor den opnamen gemaakt die zaterdag avond in een 45 minuten durend T.V.- programma worden vertoond. e klachten, dat de levensmidde len, vooral het vlees, op de Waddeneilanden zo schreeu wend duur zijn, duren ook dit jaar voort. Feit is, dat veel dingen op de eilanden inderdaad duurder zijn dan op het vaste land, omdat de win keliers de vrachtkosten over zee extra moeten betalen en die onkosten uiter aard in hun verkoopprijzen vercalcu- leren. Hoe alles nu precies zit is moeilijk uit te maken, doch in de praktijk blijkt het goedkoper te zijn wanneer men vanaf Terschelling en Vlieland de boodschappen schriftelijk in Harlingen besteld en dan per pakket laat toe zenden. De pakketzendingen nemen de laatste weken een zo grote omvang aan dat de keuringsdienst op Terschel ling er toe overgegaan is deze pakket ten zorgvuldig te controleren en de daarin voorkomende vleeswaren op nieuw te keuren. Tot nog toe werd er echter nog nimmer iets verkeerds gesignaleerd. De honderden Duitsers, die zich op de eilanden bevinden, lossen het pro bleem op hun manier op. Gedachtig de „Butterfahrten" naar de Neder landse grensplaatsen nemen ze een dagretourtje op de boot, varen naar Harlingen, maken er een prettig dag je-uit van en komen, beladen met hun inkopen, op het eiland terug. En alles bij elkaar genomen, zijn ze dan rog voordeliger uit, zeggen ze. De Harlinger winkeliers hebben te gen deze „butterfahrten" heel wat min der bezwaren dan de eilander... Elf jongens van de lagere techni sche school te Apeldoorn hebben in gezelschap van de leraren J. E. en P. Meijer, in 't blindenin stituut „Sonneheerdt" te Ermelo, de 58-jarige blinde heer C. van der Meu- len, die bovendien doof is, een grote verrassing bezorgd. Zij brachten hem een enveloppe met geld, waarmee de heer Van der Meulen een Braille- schrjjfmachine kan bekostigen. Ook de blinde heer A. L. Donker werd ver rast. Hij kreeg een apparaatje, dat het mogeljjk maakt een microfoon te bevestigen aan een muziekstandaard, nodig voor het inspreken van het Braille-muziekboek voor blinden. Jon gens uit de derde klas van de Apel- doornse lagere technische school had den dit precies volgens de wensen van de heer Donker gemaakt. In tien jaar tijd hebben leerlingen van de school met stuivers en dubbel tjes ruim vierduizend gulden bijeen gebracht teneinde de minder bedeelde medemens te helpen. Het is een ini tiatief. dat destijds uit de jongens zelf is voortgekomen en het heeft hun sindsdien verrassend veel genoegen gedaan, terwijl veel minder-validen uit hun goede gaven levensmoed putten. Het Apeldoornse gezelschap werd door het hoofd van de huishouding, zuster A. van Gilst bijzonder harte lijk ontvangen. Want op „Sonneheerdt" wist men, dat de jongens het tweede lustrum in goeddoen vierden. Tot nu toe hebben de leerlingen van de Apel doornse lagere technische school o.m. gezorgd voor vier blindengeleidehon den, drie bandopname-apperaten, een radio, een paar schrijfmachines en vele andere kleinere zaken. Het bestuur van de N.V. Beurswe- zen te Zutphen, de organisator van de Jaarbeurs van het Oos ten, die zich telkenjare in een grotere belangstelling mag verheugen heeft een originele oplojNing gevonden voor de opheffing van een jaarlijkse onkostenpost, die de bestuurders al lang een doorn in het oog was. Het gras op het enkele hectaren grote jaar- beursterrein bezit een welige wasdom en het geregeld maaien daarvan vergde elk jaar weer een flink bedrag. Men heeft nu een dertigtal perma nente maaiers aangetrokken in de vorm van een kudde van dertig scha pen, die al vretend en blatend de groei van het gras binnen de perken houden en een aardig tafereel vormen in het stadsbeeld van Zutphen. Herder en hond ontbreken vooralsnog, maar de gehate onkostenpost zal op de be groting niet meer nodig zijn. negentienjarige Noorse student in de sociologie, Björn Smeby uit Kristiansund maakt liftend een trip van vier maanden naar Marokko. Hij overnacht uitsluitend in jeugdherbergen. Op zijn reis naar het zuiden kwam hij ook door Nederland. De overigens stille student maakte hier de vleiende opitierking, terwijl hij een plaatje schoot: „It's nice to be in Holland". n Leuvenum onder Elspeet heeft een mezenpaar onlangs zijn in trek genomen in de grote rode brievenbus van de PTT tegen de muur van de school. Pa en ma mees lieten zich niet verdringen door brieven, die in de bus neerdwarrelden. Er kwamen ei tjes in het nestje en na verloop van tijd kondigden de mezenkindertjes zich aan. De brieven werden door de me zen toen met meer felheid op zij ge werkt dan daarvoor. De buslichters van de PTT moeten de bus nu met grote behoedzaamheid openen om het voortijdig uitvliegen van de jongen te voorkomen. Over een dag of wat zal de normale gang vein zaken voor Tan te Pos in Leuvenum hersteld zijn. Want dan zal de opvoeding van de jonge meesjes voltooid zijn. VALENCIA, 13 juli (KNP) In een herderlijke brief heeft de aartsbisschop van Valencia, mgr. Olaechea, uiteen gezet, waarom de Kerk zich niet open lijk uitspreekt over een serit prakti sche vraagstukken, ofschoon die de gemoederen beroeren. Hij gaat daarbij in op de vaak in Spanje gehoorde vragen van katholieken „Waarom spreekt de Kerk van Spanje niet?" en „Waarom laten de priesters, die met het bestuur belast zijn, zich helemaal niet horen?". In zes punten geeft de „artsbis schop antwoord op deze vragen, die een uiting zijn van de ontevreden heid van vele gelovigen. De aarts bisschop stelt .oorop, dat scheiding van Kerk en Staat geen ideaal is, dat zij ook niet redelijk is en dat zij niet in overeenstemming is met de leer van de Kerk. De toestand wordt idealer naarmate er meer overeenstemming tussen Kerk en Staat heerst. Tegenover hen, die van de priesters alles verwachten, merkt hij allereerst op, dat de priesters geen rechtsmacht be zitten en die ook niet willen dan alleen op het gebied van de godsdienst. Ten tweede: De Kerk in Spanje spreekt echter wel. Zjj verheft haar stem door middel van bisschoppelijke brieven en door gemeenschappelijke publikaties. Daardoor laat zij wel degelijk haar stem horen aan de ande re souvereine en onafhankelijke macht, de Staat. Ten derde: De Kerk is van mening, dat het haar taak niet is zich in de technische aspectén van de politiek, tb de sociale en economische aange legenheden te mengen. God heeft die aan de vrije discuss'e van de mensen overgelaten. Ten vierde: De Kerk gelooft, dat het haar zaak niet is een politiek oordeel te vellen en te zeggen of het voorzichtig en opportuun is bepaalde leerstellingen concreet toe te passen. Dat is het terrein van de burgers en van de lei ders van het algemeen welzijn, te wet^n de Staat. Ten vijfde: De Kerk spreekt zonder bitterheid, zonder toom, vol liefderijk begrip, zonder dingen aan de grote klok te hangen over de zaken, die binnenskamers opgelost kunnen wor den Ten zesde: De Kerk adviseert en spoort haar gelovigen aan hun burger plichten loyaal na te komen. De bisschoppelijke brief besluit met een woord van dankbare herinneringen tegenover de burgerlijke overheden. In het verleden heeft het Koningshuis veel gedaan voor de Kerk: zij is daar dank baar voor. Dankbaar herinnert het schrijven ook aan de normale en goede betrekkingen tegenover de Republiek, totdat zij martelares werd. „De ge martelde Kerk heeft in de duidelijke woorden van de hoogste kerkelijke lei ding haar dank uitgesproken tegenover hen, die de orde hersteld hebben." Het was een gelukkig samengaan van het leger en van de nobele burgerij, die een zware heldhaftige strijd gevoerd hebben. Tijdens de oorlog en ook na de overwinning heeft de Kerk van hen in geen enkel opzicht tegenwerking ondervonden. Integendeel zij heeft op alle mogelijke manieren hulp en steun ontvangen om haar zending ten uitvoer te brengen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7