W/4 Gangsterdom valt wel mee RADIO VERONICA WENDT ZICH TOT DE E.E.G. Consumptie Pool werd priester D iiü Arriveer net zo vertrekt SUPR1MAL SPOTSPIEGEL Het menselijk. en de techniek Kunnen we nu gexuigg Van 's werelds In verband met een vérgaand Belgisch wetsontwerp m Negen militairen bij brand gewond Plannen centrale begraafplaats op Nw.-Guinea Osservatore huldigt Felix Rutten Maatschappij Genees kunst vergadert Jongen verdronken Jozef Zelewski ZATERDAG 14 JULI 1962 PAGINA 5 "MlS Ingenomen, ,3G9*.' DaNK>K ZIJ ZIUN ^fiOOISTE EVENEMENTEN (Van onze verslaggever) Ga naar Tilburg en bekijk het geboefte, een afspiegeling van wellicht de diepst ge zonken laag in het Nederlandse gangsterdom. Dat zei een hoogge leerde heer op een met spoed be legde persconferentie in het ge bouw voor Kunsten en Weten schappen in Utrecht. Het is ge noeg om een mens nieuwsgierig te maken en we zijn dus naar de hondenmarkt getogen, die elke zaterdagmorgen wordt gehouden op het binnenplaatsje van een café aan de Bredaseweg. Ten minste, op dat binnenplaatsje is het begonnen en daar staat ook de vrachtauto van de Duitse han delaar Heinz Vieten, een rond, blozend gezicht als de onschuld zelf en vol verontwaardiging over de verdachtmakingen die door het echtpaar Polak en de aan hun zijde strijdende dierenbeschermers aan zijn adres zijn geuit. PLliPfiS MARTINlPÜ In legerplaats 't Harde Omgekomen militairen (Advertentie) reisziekte voorkómen. |7n de blauwe verpakking-let ep de juiste dosering) Hoiidenmarkl in Tilburg sTih' Heins Vieten, de omstreden Duitse hondenkoopman. De meeste handel speelt zich echter af op de openbare weg. Het Is allemaal wat moeiiyk te volgen voor een buiten staander. De handelaren op het trottoir hebben aan een half woord genoeg. Er komt een jongeman met een handtas, waar een hondekop bovenuit steekt; een rafelig mannetje arriveert met ach ter op zijn fiets een mand met drie jonge poedels. Men groept hier en daar rond de eigenaren; er worden prijzen gemompeld, die natuurlijk te hoog zijn; de eigenaar dreigt zijn spul weer mee terug te nemen en de anderen geven te kennen dat hij gerust mag gaan. Dit alles in een paar halt-verstaanbare zin nen; het is echt handel. Op een primi tieve, maar toch ook weer uitgekookte manier meten de partijen elkaar om zoveel mogelijk voordeel te doen. Gangsters? Een aantal hondenhande laren kan op de buitenstaander gemak kelijk een wat ongure indruk maken. Het zijn geen salonfiguren, maar meer het genre van de stoppelbaarden, wat groezelig en verkreukeld. Kleine schar relaartjes, die proberen een paar rijks daalders te verdienen. Daartussen lo pen de gelegenheidshandelaren; mensen die jonge hondjes over-compleet heb ben en er nog iets van willen maken; ande-en die een hondje zoeken voor de kinderen. Gewone Tilburgse mensen, die geen portemonnaie hebben voor stambomen en ook wel weten dat een stamboom geen voorwaarde of garantie iiiiimiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiNiiiiMi, Een gemoedelijk onderonsje op de hon denmarkt in Tilburg. is voor een gezellig huisdier. Er loopt een meisje met een jonge geit op de arm en op een fiets tegen de muur zit een olijke aap, maar de markt wordt toch beheerst door de honden. Ze zit ten in manden of tassen, in kartonnen dozen met luchtgaatjes, op de arm of aan de lijn, maar in geen geval wordt hun een haar gekrenkt. De twee politie mannen, die de zaken met onbewogen gezichten gadeslaan, bepalen zich tot het verlenen van assistentie, als er een wagen in of uit moet. Het probleem van de Tilburgse hon denmarkt is meer van verkeerstech nische dan van criminele aard. Het feit, dat de hondenhandel zich voorna melijk afspeelt op de trottoirs van de Bredaseweg, leidt tot moeilijkheden. Dat is dan ook de reden waarom de ge meente al vóór de actie-Polak had be sloten, de zaak te gaan regelen. De raad heeft enkele wijzigingen aange bracht in de algemene politieverorde ning, waardoor de handel op en aan de openbare weg zal worden verboden. Ter compensatie heeft men tevens bepaald, dat een officiële hondenmarkt zal wor den ingericht op de Veemarkt aan de Lovense Kanaaldijk. Daar zal binnen kort iedere zaterdag van tien tot drie uur gehandeld kunnen worden, volgens een reglement, dat wordt opgesteld in overleg met de Tilburgse dierenbescher ming en waarin o.a. bepalingen worden opgenomen over de verzorging van de op de markt aanwezige honden. Daar kan men op dit ogenblik niets van zeg gen: alleen als er van duidelijke mis handeling sprake is, kan de politie op treden, maar dat is niet het geval: waar het sadisme, waarvan prof. Polak ter persconferentie gewaagde, geculti veerd wordt, in elk geval niet op de markt in Tilburg. Ook van handel in gestolen dieren is de politie niets gebleken. Er zijn maar weinig aangiften betreffende vermiste honden en het aantal is de laatste tijd zeker niet toegenomen. Vieten, die juist 25 honden heeft geladen, verwijst de verhalen over georganiseerde diefstal len op grote schaal met verontwaardi ging naar het rijk der fabelen. Ze heb ben hem er opzettelijk in laten lopen, door hem een hond te laten kopen die later als .gestolen" uit zijn wagen is gehaald. Volgens hem is het zo gegaan, dat deze hond, die men op 26 mei aan de grens bij hem aantrof en die men blindelings in die en die kist wist aan te wijzen met medeweten van zijn eigenaar, een lid van, de dierenbescher ming uit Hoofddorp, en van de Duitse ambtenaar Stollenwerk, op de dieren markt aan hem was verkocht, om hem aan de grens van diefstal te kunnen beschuldigen. Hij heeft de hond aan de eigenaar teruggegeven, maar intussen een aanklacht ingediend wegens laster tegen de president van de Duitse die renbescherming. Volkomen belachelijk vindt de Duitse handelaar de verhalen over betalingen in vals geld. ,,Hoe is het mogelijk, dat een professor dergelijke onzin vertelt." Wat hij met zpn honden doet? Het merendeel gaat naar Duitse handelaren die particulieren bedienen. Wat hij niet kwijt kan, gaat naar laboratoria; nee. niet naar Chinese restaurants. Hij komt er rond voor uit, het is allemaal in orde, onder officieel toezicht etc. Vieten heeft niets te verbergen; hij is een eerlijk importeur. Ér staan ook Belgische wagens, o.a. een bestelwagen van een huisdierenhan del. Toch gaat de grote handel volgens de politie buiten de markt om. De echte opkopers laden elders en worden be voorraad door handelaren; op de markt voert de gelegenheidshandel de boven toon. Het is nog een vraag, of deze han del straks helemaal naar de officiële markt zal verhuizen. Transacties op particulier terrein blijven buiten de greep van de verordening. Wie daar echter een gewoonte van maakt, valt weer ondor het vestigingsbesluit kleine dieren. Hoe het zij, de „baas" van de huidige markt, voorzitter van de in het café gevestigde hondenclub, zweert het stamhuis voorlopig nog trouw. Ook op de handel buiten de markt zal echter in de toekomst meer controle komen. Als de uitvoeringsvoorschriften bij de nieuwe wet op de dierenbescher ming verschijnen, zullen alle handela ren een vergunning van B. en W. moe ten hebben. Zo zal er steeds meer orde op de hondenzaken komen en dat is zeker toe te juichen. Dat de huidige markt echter een aangelegenheid van gangsters zou zijn, lijkt zacht gezegd een tikkeltje overdreven. (Adve-tentie) an hartverwarmende vermouth op enkele blokjes keelverkoelend ijs. I: 'n verkwikking zonder weerga Voor de liefhebbers van "een goed gias" stelt Martini speciale "on the rocks"-glazen beschikbaar in sets van 2 stuks. Maak f2.- of een veelvoud hiervan oyer op postrekening no. 579559 t.n.v. Martini Rossi, Rijswijk, onder vermelding van; "on the rocks-gjazen". UTRECHT, 14 juli Radio Veronica heeft zich tot de commissie van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel gewend naar aanleiding van een ontwerp van wet tot wijziging van de wet over de radio-telegrafie, de radio-telefonie en andere radioverbin dingen van België. In navolging van Denemarken en Zweden wil België in een strafrechte lijke bepaling zijn onderdanen verbie den mee te werken aan zendschepen, respectievelijk uitzendingen vanaf zendschepen. Het Belgische wetsont werp gaat evenwel verder dan de wet ten van de beide Scandinavische landen en wil ook een buitenlander die mee werkt aan een buitenlands zendschip buiten België aan vervolging in België blootstellen, indien hjj daarby op een of andere wijze met een Belg heeft samengewerkt. Radio Veronica heeft, zo heeft een der directeuren de heer H. Verweij meegedeeld, aan het advocatenkantoor van mr W. H. J. Derks in Utrecht opdracht gegeven, haar belangen bij de E.E.G.-commissie te bepleiten. Radio Veronica meent namelijk, dat het Belgische wetsontwerp in strijd is met het verdrag van de Europese Eco nomische Gemeenschap dat 25 maart 1957 door de zes lidstaten in Rome werd gesloten. Men beroept zich hierbij op artikel 62 van dat verdrag, waarin nadrukkelijk wordt gesteld, dat de lid staten geen nieuwe beperkingen invoe ren op de vrijheid tot het verrichten van diensten zoals deze feitelijk be reikt waren by de in-werking-treding van dit verdrag. Radio Veronica stelt, dat zp diensten verricht van commer ciële aard, zoals deze worden bedoeld in artikel 60 van het E.E.G.-verdrag. Ingevolge het Belgische wetsontwerp zullen de buiten België woonachtige of gevestigde bestuurders van Radio Ve ronica niet zynde van Belgische nationaliteit in België strafrechtelpk kunnen worden vervolgd wanneer zij advertentiecontracten afsluiten met Belgische ondernemers voor de door Radio Veronica uit te zenden reclame. Voorts is Radio Veronica strafbaar als zij uit België enig onderdeel betrekt of een Belg in dienst neemt van de vennootschap. .Van onze correspondent) 't HARDE, 14 juli. Een hardnek kige benzinebrand is gistermiddag uit gebroken in garage VI op het terrein van de legerplaats in 't Harde. Negen militairen en twee brandweerlieden werden hierbij gewond. Twee van de militairen liepen ernstige tot zeer ernstige brandwonden op. Voorbijgangers zagen verschillende militairen brandend naar buiten ren nen. Kameraden bulten de garage doofden deze vlammen met zand en verleenden eerste hulp. De brandweer van Doornspijk was enkele minuten na het alarm ter plaat se en bestreed het vuur in de garage met doortastendheid. Tijdens de blus- singswerkzaamheden ontplofte een acetyleencylinder waardoor twee brandweerlieden aan gezicht en han den gewond werden door de steekvlam en rondvliegende scherven. Zij konden evenwel na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De negen gewonde militai ren werden in Zwolse ziekenhuizen op genomen. Hun namen werden nog niet bekend gemaakt. UTRECHT, 14 juli De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst heeft vandaag haar algemene vergadering gehouden. Ter opening hield de voorzitter, dr. D. W. Swijgman uit Leeuwarden, een rede, waarin hoofdzakeiyk organisatorische aangelegenheden werden besproken. Zo werd gewag gemaakt van een zeer ver helderend gesprek, dat heeft plaats ge had met het bestuur van de K.K. Art senvereniging. In goede harmonie be wandelen alle betrokkenen wederom hun eigen wegen, waarbfj evenals voorheen overleg zal worden gepleegd, indien daartoe aanleiding moent bestaan. Sterke divergentie tussen de inzichten van de organisaties van huisartsen en specialisten belemmerde het tot stand komen van een afgerond eindoordeel van het hoofdbestuur inzake de goodwill. Behandeling van dit onderwerp, waar over de betreffende commissie haar rap port op bepaalde onderdelen wellicht zal herzien, wordt uitgesteld tot een vol gende vergadering. De oudedagsvoorzie ningen kwamen ook dit halfjaar niet tot een oplossing. Ook over dit onder werp zpn de meningen nog zeer verdeeld en het hoofdbestuur heeft het beraad heropend. Er wordt naar gestreefd de leden tegen begin september een com pleet dossier over deze aangelegenheid aan te bieden. De namiddagvergadering, waarin het rapport van de commissie Kunstmatige Inseminatie werd behandeld, droeg een besloten karakter. Het was niet de be doeling tot enige stemming ten aanzien van het rapport en amendementen te geraken. Cuba Volgens berichten uit Cama- guey op Cuba zyn 17 opstandelingen te gen het bewind van Castro 'veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van zes tot 30 jaar. zy -varen ervan beschul digd sabotage te hebben gepleegd in het gemeentelyke energiebedrijf. (UPI) Den HAAG, 14 juli. Het ligt, naar wy van bevoegde zijde vernemen, althans voorlopig niet in de bedoeling van de Nederlandse regering de licha men van de op Nieuw-Guinea omge komen Nederlandse militairen (tot dusver zeven van wie vyf zpn gesneu veld), op rijkskosten naar Nederland te laten overbrengen. De mogeiykheid tot overbrenging be staat slechts indien de familieleden zelf de kosten dragen. Dit is in één geval reeds gebeurd. Mocht echter het aan tal omgekomenen als gevolg van acties of ongevallen aan de lage kant blüven, dan is de mogelijkheid aanwezig, dat de regering toch nog van deze gedragslijn terugkomt. Dit ook -al in verband met de plannen te komen tot een centrale begraafplaats. De kosten daarvan zou den in zo'n geval hoger worden dan die van het vervoer naar Nederland. fToen ik gisteren aan mijn karretje even eer. hygi ënisch goedgekeurde ha ring ging eten stonden er ineens twee welgeschapen Amerikanen bij. Zij aten al wat, kauwgom. Nochtans lieten zij met onverant woord dédain hun blikken wijden over de uitgestalde viswaren. Zij hadden dollars bij zich en een ge ruite pet. De haringman sloofde zich uit van jewelste. „Zout!" riep hy, en wees op een zojuist gevangen, ietwat melan choliek haring-beest. Toen de buitenlanders wat scep tisch op het zeebanket neerkeken voegde hy er schreeuwend aan toe: ..Zuur!" En hy verwees naar een schaal, vol met behaagiyk in zichzelf gekeer de rolmopsen. Ook dót vertrouwde het andere we relddeel niet. Ik zag het rood, wit en blauw fier boven het stalletje wapperen en voel de my genoopt tot enige bemiddelen de interventie. „This," zei ik dus met een mond vol. „is real Dutch herring." Er viel nu een stilte. „Rotten fish," voegde ik er propa- fandistisch aan toe. Want ik wist, at het Yankees op een gegeven mo ment niet typisch genoeg kan wezen. Enfin, zö gooiden hun uitgekauwde lekkernij weg en namen er een. Een nieuwe. De haringbaas en ik dach ten geiykeiyk: „Nu gaat een heel oude wereld voor hen open." En wy keken samen belangstellend toe. Maar de geruite jongens spuwden ons zeebanket ter plaatse uit in verwyderden zich vuistschuddend. „Da's nou zuur," zei de haringman. IIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllIHHIIIIIIIilllllllllllllllllllilllllllllllllll! (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 14 juli. De Nederlandse dichter en schrijver dr. Felix Rutten is op zijn tachtigste verjaardag ook door Italiaanse kranten gehuldigd. Het gemoed der Italianen hangt steeds tus sen de „eigen dorpstoren en het uni versele. Van Felix Rutten. Limburger van geboorte en Italiaan geworden door geestelijke adoptie, weet men hier dat hij in dezelfde mate als hij zicht en hart verruimde, zich inniger hechtte aan de wortels van eigen leven en cultuur. Voor een dergelijke synthe se is men in Italië zeer gevoelig. „Het vorig jaar", schrijft o.a. de Os servatore Romano, ,is Rutten naar Umbrië gegaan, waar hij één van zijn beste boeken schreef: ,,Ik Assisië". Vijf jaar geleden werd Felix Rutten op het Romeinse Kapitool gehuldigd met de gehele ernstige entourage, waarover de stad beschikt. Hij kreeg de erepenning van Rome. dat hij ge vierd had in zijn sonnetten, en in le venden lijve had laten zien aan tallo zen. „Het eigen Limburg, Nederland en Rome, zijn vaderstad uit liefde, Loe ren de vriend, de schrijver, de dich ter", aldus de Ossevatore. (Van onze correspondent) VRIEZENVEEN, 14 juli Gister avond uit het Overijssels Kanaal het stoffeiyk overschot opgehaald van de sinds woensdagavond vermiste zeven jarige Henk Companjen uit Vriezen- veen. De jongen was enig kind. Woensdag ging Henk mei een vier jarig vriendje in het Overijssels kanaal vlak by de woning van zyn ouders vis sen. Daarbij moet hij te water zyn ge laakt Toen de jongen werd vermist, heeft de politie met bewoners van de gemeente vrijwel dag en nacht naar het kind gezocht. Dank zy de activiteit van drie leden van de Enschedese on- de~waterclub kon gistermiddag het li chaam van Henk worden gevonden. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. 44-jarige Poolse priester Jozef Zelewski, die zondagmorgen in de St. Monicakerk aan de Herenweg te Utrecht zijn eerste plechtige H. Mis hoopt op te dragen, ziet zijn ideaal vervuld na eerst een lange weg van ontberingen, leed en gestage arbeid te hebben afgelegd. Met vele landgenoten werd hij in liet begin van de veertiger jaren uit Polen, waar hij het levenslicht zag in Kartuzy vlak bij Danzig in de befaamde corridor, naar Duitsland gedeporteerd. Zijn studie op het gymnasium moest afgebroken worden. Toen 'reeds leefde bij hem het verlangen om pries ter te worden. Eerst zou hij. een donkere poort door moeten van jarenlang verblijf in verschillende kampen, o.a. in Regensburg, tot dat de mogelijkheid zich voordeed om in de Nederlandse industrie te werken, waardoor hij misschien kans kreeg verder te studeren. Hij had het geluk, toen een Nederlandse commissie de verblijfplaatsen van de displaced persons bezocht om arbeiders te werven, in het bezit gesteld te worden van een visum. In 1947 kwam hij in Utrecht terecht, om te werk gesteld te worden in de smederij van de Demka-fabrieken. Het werk was zwaar, doch moedie pakte hij aan tot zijn gestel het niet meer kon dragen en hij ziek werd. Eenmaal hersteld, werd voor hem lichter werk gevonden bij de elektrische apparatenfabriek Inventum in Bilthoven. Door het ook hier bestaande ploegenstelsel had hij evenmin voldoende tijd om te studeren, maar hel ideaal priester te worden bleef onverflauwd in hem leven. De weinige uren, die hem s'avonds restten, benutte hij daarom om zich te bekwamen tot horlogemaker, een vak, dat hem bijzonder lag, omdat hij sterk gevoel heeft voor precisie en exactheid. Dank zij zijn doorzettingsvermogen slaagde hij er in en kreeg hij een betrekking als horlogemaker in Galeries Modernes. De avond kon nu volledig besteed worden aan de studie van Latijn en Frans, welke laatste taal nodig was om te Hesdignenl-lez-Betune bij Calais het noviciaat van de Sociëtas Christi, een door de Poolse kardinaal Hlond in 1932 gestichte congregatie van Poolse priesters, die onder hun landgenoten in het buiten land de zielzorg uitoefenen, door te maken en daar zijn gymnasiale studie te voltooien. In 1953 was het zover en na twee jaar vertrok hij naar Rome, om aan het Gregorianum filosofie en theologie te studeren tot eindelijk 23 december 1961 de grote dag van zijn priesterwijding was aangebroken. Het is allemaal zo eenvoudig met een paar woorden verteldmaar moeilijk laat zich beschrijven de enorme energie, die het deze Poolse arbeider gekost heeft zijn doel te bereiken. Uit het vaderland verbannen, komt hij in een hem vreemd milieu, dat op ieder wel deprimerend moet werken en dan aanvaardt hij een werkkring, die toch eigenlijk weinig bij zijn geestelijk postuur pastte. Om niet te spreken over zijn tengere figuur allerminst geschikt voor zware arbeid. Maar onversaagd houdt hij vol en als dan na lange tijd de mogelijkheid tot studie er toch is, schrikt hij er niet voor terug de draad weer op te nemen. „Het zal u na zoveel jaren wel moeite gekost hebben om de stof weer in u op te nemen?" vragen we de neomist, als wij hem bezoeken in de pastorie van de Augustijnen, waar hy gastvrijheid geniet en ook telkens zijn vakanties doorbrengt. Pater Zelewski knikt alleen maar bevestigend en gebruikt niet veel woorden. Onopgesmukt vertel' hij ons zijn Levens verhaal en hij kijkt daarbij dankbaar naar pater L. Romala, de aalmoezenier van de Polen in het Aartsbisdom en bisdom Grotiingen, die ook al van 1947 af in ons land verblijft en zijn domicilie hier in de pastorie heeft. Men kan hem de promotor van pater Zelewski noemen en de vreugde' bij hem over de gebeurtenis van zondag is even groot als bij de neomist zelf. Er rust alleen de schaduw op, dat een tweede Poolse arbeider, die gelijk mei Jozef Zelewski naar Frankrijk vertrok, de goudsmid Mariam Kotlarczyk, daar is overleden. Pater Romala vertelt welke grote steun op zijn beurt pater Zelewski voor hem is geweest. „Hy was mijn rechterhand in Utrecht Na 16 jaar kan pater Romala eindelijk eens aan vakantie denken, want zolang neemt pater Zelewski zijn werk over. Daarna reist de laatste naar Frankrijk om van de prior-generaal te vernemen wat zijn standplaats zal zyn. Vermoedelijk krijgt hy de opdracht als zielzorger onder de Polen in Duitsland te gaan werken, maar het kan evengoed Brazilië, Australië of Canada zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5