Aandelen Vereenigd Bezit van 1894* veilig _beleggen met aantrekkelijk rendement PRO MUNDI YITA kiest Brazilië tot werkterrein Abbé F. Houtart pleit voor leiding leek bij eredienst in priesterloze gebieden Bonn, Parijs en Rome willen EEG-top Kantoorpaleis in eeuwenoud landgoed Oostduin Zal bouwbedrijvigheid eekhoorns weer in hoogste bomen jagen? Nieuw urgentieprogram noodzakelijk commentaar RELIGIEUZEN-CONGRES IN MAASTRICHT SPANJE richt Heeft u uw 'Mix' al bepaald? Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! OP REIS Carboviten KB zich naar Mater et Ma gistra Joegoslavië wil smartegel d van West-Duitsland VERBONDSRAAD KAJB. Regeringsverklaring: Overdruk-kamer'' in gebruik op CuraQao ZATERDAG 14 JULI 1962 PAGINA 7 T etanus-behandeling „Faja Lobbi" naar Vancouver en STAhi (Advertentie) Maastricht, 13 juii. ais ik mij lii Ler?.is' 's er vandaag in het om Heiligdomsvaart uitbundig vlag gende Maastricht een stap gezet, die A°°r de bedreigde kerk van Latijns ™merika van groot belang kan zijn. 6 Jonge stichting „Pro Mundi Vita," s namelijk voor het eerst op beschei den wijie in de openbaarheid getreden B1®* de organisatie van een uitsluitend g®or ^religieuzen bedoeld congres over Het was, als ik het zo zeggen mag, meteen raak. De bekende abbé dr. F. Houtart hield als eerste voor dit des kundig gehoor een inleiding, die boeide uoor eenvoud en deskundigheid en door de charme, waarmee ze in een even gebrekkig als beminnelijk Nederlands ™erd uitgesproken. Doch voor ik op ?e inhoud van deze voordracht nader 'hga, eerst iets anders. Wat is „Pro Mundi Vita"? „Pro Mundi Vita" is de vrucht van een in mei 1961 te Parijs gehouden bijeenkomst, waarop werd besloten tot de oprichting van een in ternationaal informatie- en documenta tiecentrum ten behoeve van de missio nering. Hierbij participeerden deelne mers uit Spanje, Frankrijk, België, Duitsland, Brazilië en Nederland. Dank zij het werk van vooral pater dr. Mon- tanus Versteeg OFM is nadien de Ne derlandse afdeling als eerste van de grond gekomen. Zij heeft een raad van ddvies en een bestuur en zij heeft zich Jhet ernst en deskundigheid gezet aan naar taak, waarin zij duidelijk drie categorieën onderscheidt. „Pro Mundi vita" wil een bijdrage leveren tot een Zo rationeel mogelijke spreiding van BONN, 14 juli (DPA) Bondskanse lier Adenauer heeft in een brief aan de Italiaanse premier Fanfanl een con ferentie van de regeringshoofden van de zes E.E.G.-landen voorgesteld, te houden in Rome in de tweede helft van september. Adenauer heeft meegedeeld dat pre sident de Gaulle van Frankrijk eenzelf de voorstel aan Fanfani heeft gedaan. Hij deed dit in antwoord op het voor stel van Fanfani om door middel van een E.E.G.-topconferentie een nieuwe aanloop tot vorming van een Europese politieke unie te nemen. De bondskanselier heeft op een ver gadering van het bestuur van zijn_ par tij, de C.D.U., meegedeeld dat hij en De Gaulle het erover eens zijn dat En- gelands toetreding tot de E.E.G. wen selijk is-. Er moeten daarvoor echter nog moeilijke economische en financi ële problemen opgelost worden. MADRID, 14 juli (AFP). De nieuwe Spaanse regering heeft in de nacht van Vrijdag op zaterdag, toen zij voor het eerst onder voorzitterschap van Franco bijeen was geweest, haar regeringspro gram bekendgemaakt waarin wordt ge zegd, dat Spanje te allen tijde bereid is actiever deel te nemen aan de ontwikke ling van de economische samenwerking en de politieke samenhang in Europa. De regering is van plan de binnen landse economische ontwikkeling te be vorderen en in het bijzonder aandacht te besteden aan de uitvoer, de industri alisering en de verbetering en de samen bundeling van het vervoer. Zij zal voorts veel aandacht besteden aan het sociale welzijn waarbij zij „de richtlijnen Van de sociale leer van de Kerk" volgt Zoals die zijn neergelegd in de encycliek ..Mater et Magistra". De invoering van structurele veranderingen in de land bouw zal worden versneld. De strijd krachten zullen verder worden gemo derniseerd in verband met „de samen werking van Spanje bij de verdediging Van de vrije wereld en de handhaving Van de vrede". De regering zal de orga- hisatie van de justitie verbeteren. In het communiqué wordt gezegd, dat de regering aandacht zal besteden aan de openbare mening en aan rechtmatige Uitingen van de openbare mening. Poli tieke waarnemers te Madrid menen, dat dit misschien een aanwijzing is dat de regering opheffing van de censuur °P de pers op het oog heeft. Aan het einde van de regeringsverklaring legt ?e Spaanse regering de nadruk op „het klimaat van vrede en optimisme", dat m het land heerst. „i^.HGHADO, 14 juli (UPD Joego- siavie heeft West-Duitsland gevraagd ergoeding te betalen aan mensen die bdens de Tweede Wereldoorlog werden astgehouden in het concentratiekamp "asenovac, het beruentste kamp in Joe goslavië zo is verklaard door een re geringswoordvoerder. „Enige tjjd gele. en vroegen wjj de Westduitse regering esprekingen te beginnen over de be sla i? van smartegeld aan Joegslavisohe w&chtoffers van de agressie der nazi's, verwachten dat de Westduitse re- kihg een positief antwoord zal geven. instituten van religieuzen en andere apostolische groeperingen over de geestelijke noodgebieden van de Kerk. Zij wil op basis van een zo ruim mo gelijke wetenschappelijke documenta tie over die gebieden informatie geven aan oversten van religieuze instituten en het kerkvolk in het algemeen. En zij wil tenslotte goede diensten bewij zen bij het aanvaarden van taken en het werken in de noodgebieden en bij het bevorderen van een rationele sprei ding van de hiervoor voorhanden zijn de krachten. Zij doet dit, althans naar mijn in zichten, op een wijze waaruit blijkt, dat zij niet bang is voor methoden, die men in vroeger jaren misschien niet zonder hoofdschudden zou heb ben ontvangen. Om daarvan een sprekend, zij het niet essentieel voor beeld te geven, „Pro Mundi Vita" Nederland wordt gepresideerd door een leek, te weten door dr. J. M. Versteeg uit Rotterdam. En zo kon het gebeuren, dat van daag dit speciaal voor religieuzen be doelde congres en zjj waren in groten getale in de Maastrichtse „Kleine Co- medie" verschenen werd geopend door een leek. Een leek, die op boeien de en sobere wijze wees op zijn functi onele plaats bij deze algemene taak van de Kerk, die meedeelde, dat men Brazilië had gekozen als eerste werk terrein, omdat daarvoor voldaan was aan die zakelijke voorwaarden, die „Pro Mundi Vita" voor zijn activitei ten wil stellen, en die bovendien tegen Pasen 1963 een internationaal congres in het vooruitzicht stelde, waarop „Pro Mundi Vita" zich voor het eerst ais een ook feitelijk internationaal en mondiaal orgaan zal presenteren. Na hem sprak dus abbé Houtart. Ik geloof, dat ik mij voor een goed deel ontslagen mag achten van de plicht om zijn lezing in haar geheel weer te ge ven. Een belangrijk gedeelte daarvan immers bestond uit een feitelijke weer gave van de concrete noden, die de Kerk en de wereld van Latijns Ameri ka benauwen. Deze noden zijn in ons blad in de voorbije maanden door ver schillende schrijvers zo uitvoerig be licht, dat men de hoop mag koesteren dat de lezer iets van de ontstellende nood is bijgebleven. Belangrijker lijkt mij dan ook om te wijzen op het realistisch optimis me, dat abbé Houtart op zijn ge hoor overdroeg. Om hem vrijwel let terlijk te citeren: „En toch leeft er ondanks alles in de kerk van Latijns Amerika een dynamiek, die ik in Europa, waar wij toch wel heel sterk bourgeois geworden zijn, vaak mis". Desniettemin blijft de hulp vanuit Europa noodzakelijk. Alleen, aldus Houtart, als wij zouden doorgaan zo als wij dat in het verleden hebben gedaan is de situatie volkomen ho- Eeloos. Wij moeten dus de moed heb- en nieuwe wegen in te slaan en ook daarvoor gaf hij enkele concrete sug gesties. Om de meest opvallende punten te noemen: hij pleitte voor een nieuwe eredienst, die in plaatselijke gemeen schappen waar geen priester aanwezig kan zijn door een leek zou kunnen wor den geleid. Hij vroeg zich af of leken niet zouden kunnen deelnemen bij de uitreiking van de H. Communie? Of niet zou kunnen worden toegestaan, dat vrouwelijke religieuzen elkaar de Communie geven? Of dergelijke ge dachten niet ook voor andere sacra menten als Doopsel, Huwelijk en H. Oliesel, kunnen worden uitgewerkt? En of op die plaatsen, waar het persoon lijke biechthoren op kwantitatieve gronden fysiek ondoenlijk is, niet de mogelijkheid moet worden geopend voor het geven van een collectieve ab solutie. Beslissingen van deze orde, aldus abbé Houtart en hij sprak ook nog over een wezenlijke zielzorgelijke taak voor vrouwelijke religieuzen kunnen geen 25 jaar meer worden uitgesteld. Zij moeten spoedig en hij bedoelde eigenlijk op dit conci lie genomen worden en bovendien worden gedragen door de idee van een zo groot mogelijke kerkelijke de centralisatie. Voor vandaag, hoop ik, mag ik hier mee volstaan. Meer dan honderd reli gieuzen hebben ademloos naar dit be toog geluisterd. Zij hebben deze woor den ingedronken en ik geloof, dat bij allen één gevoel resulteerde: hoe groot moet de nood zijn als een zo rustige wetenschappelijke werker als abbé Houtart tot zulke rigoureuze conclusies komt. ALBERT WELLING (Advertentie) Miljoenen automobilisten in Nederland en de rest van Europa doen mee aan de nieuwe manier van tanken: motor-zuiver - met BP Super Mix! Waarom? Omdat ze ervaren Hebben dat hun motor dan secuurder reageert, gehoorzamer optrekt, accurater draait! Elke motor verschilt van de ander. Ook al is hij van hetzelfde merk, hetzelfde type. Verkeerstaak en rij-stijl van de bestuurder beïnvloeden elke motor, vormen hem tot oen individu met eigen voedingseisen! Voedingseisen? Jawel. Maar met alleen maar keus tussen normale benzine en super was daar vaak niet aan te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten benzine: dank zij BP Super Mix! BP Benzine 1 BP Benzine 2 BP Super Mi* 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 (50% super) 4 BP Super Mix 75 (75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u aitij'd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op Super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u Zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederiksplein 4Z, Amsterdam-C. 's Lands Kroniek J:; liete boedel van Baptista de Monte- valdona aan Marcus Duvoet en Jac ques Miro, zuidnederlandse immi granten die wel winst in het buiten zagen. Een lange reeks van eige naars heeft daarna korter en langer het bewind gevoerd over het land goed, dat pas in het begin van de negentiende eeuw Oostduin genoemd werd. naar de achter het park gele- fen duinen. Daarvoor was het be- end als het „Tuinhuis van Bovetius" en „De plaats van griffier Fagel". De gegevens over de laatste be woonster, de inmiddels overleden gravin van Bylandt berusten niet op het archief. Zjj maakten althans geen deel uit van de verzameling stukken die zjj zelf ten geschenke gaf. Tot in de oorlogsjaren heeft zü het land goed bewoond, een excentrieke vrouw Het romantische „theehuis" uit vroeger eeuwen zoals het staat in het luister rijke park Oostduin. De koepeldie op de monumentenlijst prijkt, zal aan de bouw in het park niet ten offer vallen. Waar tegen het eind van de vorige eeuw nog drijfjachten werden gehouden spelen nu kleuterklasjes. Aan -.e woelige geschiedenis van het ruige Haagse landgoed Oostduin zal binnenkort een nieuw, minder aantrekkelijk hoofdstuk worden toegevoegd nu be sloten is het park gedeeltelijk te gaan bebouwen. In de loop der eeuw en is het in handen geweest van juweliers en geldschieters als specu latie-object en van deftige regenten, hoge ambtenaren en adellijke fami lies, die er een prachtige buiten plaats aan hadden. De huidige eige nares, een stichting waarin verte genwoordigd diverse organisaties van de Hervormde Kerk, is in onderhan deling getreden met de Shellgroep, die er een kantoorpaleis gaat bouwen. De plannen zijn gemaakt, de teke ningen gereed, de bouw kan begin nen. Resultaat wanneer het kantoor klaar zal zijn: werkgelegenheid voor meer dan 1600 mensen. Maar ook: aantasting van een uniek park, dat bepaald meer is dan alleen maar de traditionele „groene long" in een steeds drukker wordende stad. Eerst de situering. Het landgoed is gelegen in het Benoordenhout, in de hoek tussen de drukbereden Wasse- naarseweg en de Oostduinlaan, om ringd door een afwisselende omge ving gevormd door een moskee, een rosarium, een katholieke kerk, fraaie woonhuizen en grote kantoren, waar ambtenaren van het Centraalbureau voor de Statistiek wanordelijke groe pen cijfers in het gelid brengen en van waaruit wereldomspannende olie maatschappijen worden geregeerd. Sinds Oostduin in het oudst bekende eigendomsbewijs uit de zeventiende eeuw werd omschreven als „zekere woning met land, boomgaard, singel eh houtgewas" is het geworden tot een uniek park, dat sinds enkele ja ren is opengesteld voor het publiek. Dat publiek maakt daar dankbaar gebruik van. Kantoorpersoneel komt er op zonnige uren tussen de middag gretig een luchtje scheppen, en het elf hectare grote park wordt op an dere uren bezocht door uitgelaten kleuterklasjes, moeders met kinder wagens en rustige wandelaars, die de stad willen vergeten. Dat kan hier, al ligt het er midden in en zij die hier voor het eerst komen zullen niet minder dan opgewonden raken over hun nieuwe ontdekking. Voor welk stadsmens is het geen sensationele ervaring dat kleurige vogeltjes onbekommerd neerstrijken op een uitgestrekte hand met brood kruimels en dat hupse, roestbruine eekhoorns zich zorgeloos uit de bo men reppen om met twinkelende kraaloogjes pinda's in ontvangst te nemen, die hen worden aangereikt. In welk park hangt er nog zo'n on definieerbare, geheimzinnige sfeer en zijn er nog zoveel niet-platgetreden donkere paadjes, en door zwaar ge boomte geheel overschaduwde sloot jes, waar wilde eenden en water hoentjes huizen? Nog daargelaten de zonneweide en het romantische koe peltje uit de achttiende eeuw, dat ge bruikt werd als theehuis in vroeger jaren en dat ook niet-in-architectuur- geïnteresseerden zal boeien door zijn onverwachte verschijning. De rijke geschiedenis van het land goed berust voor een deel in het Ge meente-archief. Het heeft dit voor een deel te danken aan de laatste bewoonster van Oostduin, Marie Alexandrine Otheline Caroline gravin van Bylandt, die in 1952 een aantal belangrijke stukken geschonken heeft. Daaruit weten wjj als oudste gege ven dat het landgoed in 1597 voor 2400 gulden is verkocht uit de fail- die een grote staat voerde met der tig man personeel, zo als kameniers, keukenmeisjes, huisknechten en bos- hazen. Zij had een bijzondere dieren liefde die zich op merkwaardige wij ze uitte. Zo was er een prachtig huis in het park, villa Geertruida, dat ruim bewoond werd door een konijn van diezelfde naam. Het is groot ge- noet gebleken om er nu een heel gezin onderdak te verlenen. Het is ongetwijfeld het meest luxueuse „ko nijnenhok" geweest dat ooit in Ne derland heeft gestaan. Merkwaardig stuk uit de bizarre boedel van de gravin was ook het clubje van vier opgezette en aangeklede eekhoorn tjes, dat met verstarde ogen rond een groen tafeltje zat te bridgen, de miniatuurkaarten in de pootjes ge kneld. Voor het onderhoud van bos en tuin werden geen kosten gespaard. De gravin liet de mooiste bloemen en planten van internationale ten toonstellingen voor tuinaanleg naar Den Haag overbrengen. Kort na de oorlog besloot de adellijke dame haar bezit te verkopen. Het huis liet zij tot de fundamenten toe afbreken, de koepel, villa Geertruida en nog twee huizen bleven staan. Eigenares werd een stichting van de Hervormde Ge meente die de gemeente Den Haag Een eekhoorn eet uit de hand in Oostduin. in 1958 aanbood het voor de tijd van honderd jaar open te stellen als openbaar wandelpark. De tuin. waar in geen vijftien jaar iets aan was gedaan, was een volslagen wildernis geworden met een rijke flora en fauna, waar zelfs verwilderde katten niet in ontbraken. De Plantsoenen dienst heeft veel aan het park moe ten cultiveren, maar gelukkig heeft het zijn ruige karakter niet geheel verloren. Een uitbreidingsplan werd voor het park opgesteld, waarbij bepaald werd dat niet meer dan zeven pro cent bebouwd zou mogen worden, een voorwaarde waarmee ook bij de huidige plannen rekening gehouden moest worden. Een moeilijkheid te meer omdat ook de Hervormde Ge meente wil gaan bouwen. Wie de be bouwing jaren geleden al zag aanko men was de Algemene vereniging voor natuurbescherming voor 's-Gra- venhage, die gelijk in de hoogste boom zat. Onder de kop ..Bedreigd gebied" werd een publikatie gelan ceerd, waarin het de Hagenaars werd verweten dat zij niet militant genoeg zjjn waar het betreft de be scherming van groen en bloemen te gen de alles opslokkende bebouwing. „Het is vjjf voor twaalf, de stad die eens was het schoonste dorp van Europa is in levensgevaar zo schreef een opgewonden pen. Daar tegenover staat de mening van de Koninklijke Shell groep die er zich wel van bewust is oliedom te hande len tegenover het Haagse publiek wanneer men maar zonder meer zou gaan bouwen. Het is ook om deze reden, zegt men, dat het gebouw in een hoek van een park komt waar het met een ondergrondse tunnel in verbinding komt te staan met het bestaande kantoor aan de Carel van Bylandtlaan. „Alles wordt gedaan in overleg met Plantsoenendienst. Zo wordt bij voorbeeld een oude. bijzon dere wilg ten koste van alles ge spaard. Het is zelfs zo dat het park nog mooier wordt, want wij gaan de toegangen verbeteren", zo roept men enthousiast uit. Met welke uitspraak bewezen wordt dat het niet alleen de Vereniging van natuurbescherming is, die overdrijft. Bewonderaars van het park intussen, die de noodzaak van de bouw kunre,. inzie' maar niet willen aannemen dat het park er fraaier op zal worden, vragen zich af of de Douwbedrjjvigheid een eindé zal maken aan hun vertrouwelijkheid met de kleurige vogeltjes en de rappe eekhoorns. Alleenverkoop TEGEN INGEWANDSBEZWAREN TEGEN MUGGEBETEN De halfjaarlijkse ontmoeting van het landelijke topkader der K.A.B., in de afgelopen week te Utrecht gehouden, had ogen schijnlijk weinig spectaculairs. Zoals steeds was ook thans weer de ope ningsrede van de verbondsvoorzitter zonder twijfel het belangrijkste agenda punt. Naar onze mening zou een gedach- tenwisseling naar aanleiding van zo'n openingsrede feitelijk belangrijker moe ten zijn, omdat deze dient te worden be schouwd als een toetsing van de werke lijkheid aan de gedachte van de man die de centrale leiding heeft. Maar de meeste sprekers komen, zeker de laatste jaren, niet veel verder dan datgene wat de verbondsvoorzitter over de algemene situatie heeft gezegd nog eens te projec teren op de toestand in de bedrijfstak, waarvoor zij een meer bijzondere ver antwoordelijkheid dragen en daarmee is het dan afgelopen. Zich afvragend waardoor dit verschijnsel wordt opge roepen, kan men tot verschillende ant woorden komen. Misschien ligt het aan de perfectie waarmee getracht wordt de besprekingen over belangrijke zaken van nationale betekenis iedere maand met alle voorzitters van alle vakbonden te voeren. Dezen zetten op hun beurt uiteraard dit gesprek voort met hun col lega's in eigen kring en komt men dan landelijk bijeen, waarom zou men dan nog eens gaan herhalen wat reeds uit en te na werd doorgenomen en waarover reeds vaststaande standpunten bestaan? Indien deze veronderstelling juist ls, willen we wel zeggen een zodanige gang van zaken als een verlies te beschouwen Terecht heeft Middelhuis naar onze me ning in zijn rede herinnerd aan de toe spraak van minister Veldkamp op het N.V.V.-congres, waarin deze sprak van een vooruitlopen van de organisatorische ontwikkeling op de psychologische, waar door een spanning is ontstaan tussen lei ding en ledeq. Deze ongelijktijdigheid wordt naar de mening van de minister nog versterkt door het feit, dat de maat schappelijke emancipatie van de arbeider nog niet voltooid is. Ook Middelhuis zelf geloofde dat velen het tempo niet hebben kunnen volgen. We kunnen er mee in stemmen dat dit niet bepaald aan de vakbeweging ligt, maar veeleer aan de snelle ontwikkeling van de problematiek waarvoor die beweging zich geplaatst ziet, en waarvan Middelhuis aan het eind nog een opsomming gaf. Te denken is aan een nieuw loonpolitiek-systeem; aan het vraagstuk van een redelijke ouderdomsvoorziening; aan een snelle verbetering van de positie van de inva liden; woningbouw en huren, bedrijfs organisatie, medezeggenschap, de Euro pese eenwording en sociale harmonisatie, gezondheidszorg, vorming, scholing, cul tureel en algemeen maatschappelijk werk etc. etc. Maar dan doet het toch minstens genomen vreemd aan, dat de reacties zulk een beperkte belangstelling van de landelijke leiders tonen. Wij heb ben de indruk, en het is echt niet veel meer dan een indruk, dat men te on voorbereid naar deze. toch ook zo be langrijke, landelijke ontmoetingen van de K.A.B.-leiders gaat. Misschien werd onder de vroegere verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn wel eens een vooraf ge prepareerde en misschien zelfs geïn spireerde vraag gesteld, die met een be langrijke gebeurtenis of agendapunt uit het urgentieprogram van de Beweging verband hield en waarop dan ruime ge- dachtenwisseling ontstond. Komt het misschien, zal men zich af vragen, omdat de K.A.B. nog steeds werkt met een urgentieprogram van vóór 1950? Uiteraard zijn tal van wensen, die daarin stonden geformuleerd, allang in vervulling gegaan. Te. denken is aan de A.O.W., wachtgeld en werkloosheids wet, de weduwen- en wezenwet, een stuk arbeidstijdverkorting, etc. Wordt het niet hoog tijd, dat de K.A.B. met een nieuw urgentieprogram komt dat volledig is aangepast aan de huidige situ atie en dat een perspectief opent op de nabije toekomst. Het mag niet zo zijn, dat een sociale beweging als de K.A.B. van minuut tot minuut en van tijd tot tijd haar activiteit bepaalt. Dan ontstaan verschijnselen zoals we deze week heb ben meegemaakt. Misschien is het juiste moment om met zulk een nieuw urgentiepro gram te komen zeer aanstaande. De heer Middelhuis heeft welis waar niet veel gezegd over de kwestie van de structuurwijziging binnen de Kath. Vakbeweging maar hij heeft toch duidelijk laten uitkomen, dat er gestreefd wordt naar een eigentijdse vakcentrale, waarin alle groepen werknemers niet alleen welkom zijn, maar zich ook op hun plaats zullen en kunnen voelen. Daarom zal een nieuw urgentiepro gram niet alleen moeten uitgaan van de belangenbehartiging van de grote groepen, die thans het le denbestand bepalen, maar evenzeer zal het rekening dienen te houden met de mogelijke aanwezigheid van medialen en hoger leiding gevenden. Het is bijzen der verheugend dat Middelhuis geen misverstand heeft laten bestaan dat in de K.A.B. verlangd wordt naar een sa menwerking, waartoe een constructief gesprek reeds heeft plaatsgevonden. Wie uit bovenstaande, misschien wat kritische opmerking zou menen te mo gen afleiden, dat we het maar een saaie boel vonden op de laatste verbondsraads- vergadering, vergist zich. De rede van Middelhuis was wel van zodanig con structieve inhoud, dat zij steunpunten bood en biedt voor het werken zowel der afzonderlijke vakbonden als van de plaatselijke centrales. T.a.v. het vraagstuk van de ontwikke ling van de publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, toonde de verbondsvergade ring zich bepaald ongeduldig. Het sar casme waarmee de verbondsvoorzitter de houding van de werkgevers hekelde, was daarvan een duidelijk bewijs. Men dient toch ook goed te begrijpen dat het nieu we stadium, waarin heel de werkne merswereld in Nederland is komen te verkeren, duidelijk maakt, dat de maat schappelijke reorganisatie, dat de maat schappelijke vrede, niet langer is te be reiken uitsluitend via zelfs zich regel matig doorzettende loonsverhogingen. De nieuwe tijd. waarin wij staan, eist betere verhoudingen tussen werkgevers en werknemers op het gebied van de overtuiging, dat zij samen het bedrijf vormen en dat daaraan consequenties vastzitten t.a.v. het mede beslissen over de gang van zaken in het bedrijf en over de verdeling van de resultaten van de gezamenlijke arbeid. Men dient ook ;oed te begrijpen, dat de soms wat dreigende toon, die de heer Middelhuis aansloeg, een gevolg is van het ongeduld dat in de kringen van de kath. arbeiders steeds sterker wordt. Als men dan maar steeds blijft weigeren 55 WILLEMSTAD-CURACAG. 14 juli Sinds enige dagen wordt in het St. Eli sabeth gasthuis alhier een zesjarig jon getje behandeld, dat aan tetanus lijdt Dit geschiedt volgens de nieuwe metho de, waarbij gebruik wordt gemaakt van een z.g. overdruk-kamer met hoog zuur stof gehalte. Tot nu toe waren drie ge vallen van praktische toepassing bekend, twee in de Verenigde Staten en een in Zwitserland, die eveneens verband hiel den met de behandeling van tetanus. Door de behandeling in de overdruk- kamer kan de ziekte een goedaardiger verloop krijgen en wordt de kans op genezing groter. De jeugdige patiënt, aldus „Beurs- en Nieuwsberichten", werd maandag in het ziekenhuis opgenomen. Dinsdag kregen de behandelende artsen de beschikking over een overdrukkamer van de Cura- saosche Dok-Maatschappij, doch deze kon alleen het zieke kind opnemen. Achteraf bleek de Shell over een grotere kamer te beschikken zodat ook de arts en de verpleegster bij de patiënt plaats konden nemen. l, 14 ju ire film „Faja Lobbi" van Herman van der Horst zal worden ver toond tijdens het vijfde internationale filmfestival van Vancouver DEN HAAG, 14 juli De Nederland se documentaire (Advertentie) aan de totstandkoming van Publiek rechtelijke Organen mee te werken, dan moet toch wel een keer naar het middel van de dwang worden gegrepen. En het zou ons beslist niet verbazen, indien men dan een aantal jaren later zijn vreugde zou uitspreken over het feit, dat de Publiekrechtelijke Organen er gekomen zijn. Graag zouden we ingaan op twee an dere belangrijke aspecten die Middelhuis nag aan de orde heeft gesteld, nX de groeiende mogelijkheden voor bezitsvor ming en de kwestie van de structuur van de aan het groeien zijnde nieuwe kath. vakcentrale. We menen evenwel, dat deze zaken van zodanig belang zijn, dat ze een afzonderlijke beschouwing volledig rechtvaardigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7