Vel stra met The Honest Man beste springcombinatie Ook kolonel Van Zinnicq Bergmann schittert op par cour sen in Blaricum Draversderby op Mereveld met elan voorbereid Deelnemer MOTORRACES in Zandvoort ernstig gewond Hernieuwd gesprek over ontwapening Zal het Westen afzien van de controleposten in Rusland? Autoriteiten van Kerk en wereld naar Maastricht Ruiter na zege de sloot in Degner op Suzuki niet te stuiten PEC-ZwoJsche Boys zeker „betaald' Nieuwe lauweren voorGurnev (VS) Bestuurscrisis bij Vitesse Veilig gebruik Allegondas Juweel en Axkit Hollandia onstuitbaar Botersmokkel kost België 50 miljoen Gemeente breekt - per vergissing - bungalow af Twee doden door verdrinking VANDAAG IN GENEVE Pater dr. Sanders O.F.M. f Heiligdomsvaartprocessie wegens de hevige regen voortijdig ontbonden Gorbach ontkent dat Khroesjtsjev heeft gedreigd AMERIKAAN in DDR veroordeeld NA FOUTEN VAN FAVORIET VAN TIEL Motorraces in Stuttgart Huberts achtste In geval van fusie Sportflitsen „Leden uiten al te scherpe kritiek" EUy Botbijl wint florettoernooi Actie in Loon op Zand (Br.) pakt verkeerd uit Wijdingen Bekend publicist en theologielector EEG—OOSTENRIJK Meer Nederlanders in dienst van Euratom Dodelijke ongevallen MAANDAG 16 JULI 1962 PAGINA 1) Met achtcilinder-Porsche Godin de Beaufort vijfde Op Duindigt O O Doch niet ten koste van eigen reactorcentrum BLARICUM, I6 juli De Groninger -Ueerd Velstra onderging zaterdag in ue vroege avonduren te Blaricum de vreugde, waarop Jan van Tiel zich al hchtelflk had voorbereid. „Als ik kam- P'oen word, spring ik (van vreugde) te water", had Van Tiel zich vrijdagavond 'aten ontvallen. De kansen om de Ne derlandse titel springen te grijpen, had toen geheel in eigen hand. Hij had ae eerste dag, waarop het jachtspring- ooncours en het puissance springcon cours waren afgewerkt, afgesloten met "e eerste plaats in het klassement. Zijn aanspraken op het kampioenschap, dat °e titelhouder Anton Ebben vrijdag avond al had kunnen afschrijven, waren 1 1 alleszins gewettigd. Maar Velstra Jaehte het laatst door een derde plaats ,n de laatste manche. In de eerste manche zag Van Tiel ooor enkele fouten de titel verder bui- PT» STUTTGART, 16 juli De Neder landse motorcoureur Huberts is in de 50 cc klasse van de Grote Prijs van Duitsland, die gisteren op de Solitude- baan bij Stuttgart werd gehouden, acht ste geworden Winnaar werd de 30-jari- ge Duitser Ernst De°ner .op Suzuki. Deze heeft nu de leiding in de stand Voor het wereldkampioenschap geno men. De winnaars in de overige klassen wa ren 125 cc: Taveri met Honda 45.27.9. 250 cc: Jim Redamn met Honda 125.587 km in 51 min. 41.8 sec. Zijspan: Deubei-Hoerner met BMW 9 ronden (102,573 km) in 43 min. 29,8 sec. (Van onze sportcorrespondent) ZWOLLE, 16 juli. De K.N.V.B. heeft besloten, dat in Zwolle betaald Voetbal zal kunnen blijven, hoe ook de verdere ontwikkeling in het betaald voetbal zal worden, indien P.E.C. en Zwolsche Boys overgaan tot een on voorwaardelijke fusie. De bereidver klaring tot deze fusie moet uiterlijk Woensdagmorgen schriftelijk op het hondsbureau van de K.N.V.B. in Den Haag zijn ontvangen. Dit kon de woordvoerder van de Commissie van goede diensten, dr. W. Van Bork, zaterdagmiddag in de Sche penzaal van het stadhuis aan de vrij wel voltallig aanwezige besturen van beide verenigingen mededelen. Ook de heer H. van Dalen uit Enschede was hamens de K.N.V.B. bij deze bespre king tegenwoordig. Van de zijde van Zwolsche Boys werd opgemerkt, dat nu weliswaar een van de voorWaarden, die door de ledenvergadering waren gesteld, was vervuld, maar omtrent de tweede voorwaarde betreffende de financiële garanties was men nog niet verder gekomen. De P.E.C.-woordvoerders merkten °P, dat door de handelwijze van Zwol sche Boys gedurende de afgelopen da gen het vertrouwen wel een flinke deuk had gekregen. Dr. Van Bork maakte de besturen er °P attent, dat het niet verstandig zou k'jn om nog langer af te wachten, wat verder in den lande zou gebeuren, hij zei, dat de Commissie van goede diensten, met de burgermeester van Zwolle als voorzitter, die nog niet al les bekend kon maken omtrent even tuele plannen na een totstandgekomen tusle, geen garanties kon geven tegen een faillissement. Hij spoorde aan om emotionele overwegingen overboord te Zetten en vertrouwen te hebben in de toekomst. ,..De heer Van Dalen, die zich persoon lik gegriefd gevoelde door de uitla- ^hg van een der bestuurders, als zou 'm de Zwolse verenigingen ,,in' de boot enien", achtte het eveneens bijzon bet 0,nvo°rziehtig om de kans om in luteji voethal te blijven voorbij te bê7,.iP,e,_Japanse burgerwacht zal 7.000 man Olvri? ar stellen aan het nationale q«. bïsche comité dat de Spelen voor organiseert ha e? Amsterdamse Sagitta ls zondag teruffo?i ofwezigheid van vier jaar weer het 8J?e5eerd jn de hoofdklasse James van Nederlands handbal verbond. Zonda? Oostenrijkss jeugd-tennisteam ls toer„„«.wninaar geworden van het tiende dat n* .om, de Centropa-cup. Nederland, Scha'Je id u tweede dag reeds was uitge- eld, behaalde geen enkel punt. SisterSf", Nederlands auto-raceteam heeft 5633 ,n Snetterton een nederlaag van b^t p Seleden tegen een Britse ploeg. De die ml? Nederlander was Ben Pon, Vierd™werd Porsche Abarth Carrera. ZatèrdaffaJ„?d°^'avldtï'le tafeltennlsploeg ls ?eWordfn n? Dg ampioen van Europa ben verslagen Russen met 5—1 te heb- ö<;Ddim|.?isChe dames wonnen de titel voor h«èftHeJ h,?tl0nale rugbyteam van Australië Won«.n vanVgel!£d?ey met 18~17 ge' ten zjjn bereik komen, daar er vier combinaties feilloos rondkwamen, waar onder die van Velstra The Honest Man, een van zijn grootste concurren ten, die na de eerste dag derde stond met zes punten achterstand. Van Tiel had hiermee zijn troeven uit handen gegeven en was nu geheel afhankelijk geworden van zijn concurrenten, die in de tweede manche niet in zijn kaart zou den spelen. Van Tiel mocht dan, vrij van zenuwen, in de tweede manche zon der fouten blijven, dit presteerden voor de tweede maal kolonel mr. v. Zinnicq Bergmann met Rodeo, Werner Philips met Incompris en Velstra met The Ho- nest Man, die in deze volgorde de eer ste drie plaatsen van dit springconcours bezetten. Daar er bovendien drie combi naties op totaal v'°r strafpunten uit kwamen Mady Koster was hier twee maal bij met Axel en X Bascom viel Van Tiel slechts de zevende plaats ten deel, onvoldoende voor het begeer de kampioenschap. Dit kwam nu aan Velstra. De vlucht voor het onvrijwilli ge bad mocht hem niet baten. De deel nemers hadden, hiertoe geïnspireerd door Van Tiels uitlating, hun zinnen erop gezet de nieuwe kampioen te „do pen". Tjeerd Velstra ging, na de huldi ging, de sloot in... Met Velstra en The Honest Man heeft ongetwijfeld de beste springcom binatie gewonnen. Zij maakte in geen der parcoursen een fout. Dat dit niet in een groter puntenverschii tot uit drukking komt, wordt veroorzaakt door de matige negende plaats in het jachtspringconcours, waaruit de „zwakke kant" van deze combinatie bljjkttempo. Als illustratie hiervan bovendien de tijden van de winnaar van de springconcours MB kolonel Van Zinnicq Bergmann, en van Vel stra: 21b.9 sec. en 248,4 een ver schil van ruim een halve minuut over twee parcoursen met een totale lengte van 1700 meter. Van Tiel eindigde in de strijd om het kampioenschap op de tweede plaats, terwijl de derde prijs was voor de spe ciaal uit Frankrijk voor dit kampioen schap overgekomen Irene Jansen met Kairouen, een der voor de Olympische training aan de Nederlandse 'hippische STUTTGART, 16 juli Op dezelfde dag ais de Grote prijzen van Duitsland voor motorrenners werd er gisteren op de Solitude-baan bij Stuttgart een auto sportrace voor formule één-wagens ge houden. Winnaar werd de Amerikaan Dan Gurney, vorige week eerste in de Grote Prijs van Frankrijk, die met zpn acht cilinder-Porsche de 285,420 km. af legde in 1 uur 45 min 37.2 sec, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 162,100 km u. Tweede werd Gur- ney's stalgenoot Bonnier (Zweden). Na hem finishte de Brit Taylor met Lotus in 1.49.32.3. Gurney verbeterde ook het rondere cord. Hij maakte een snelste ronde van 3.55,6 (gemiddeld 174,4 km u). De enige Nederlandse deelnemer, de Porsehe-rij- der Carel Godin de Beaufort, eindigde na een fel gevecht met de Duitser ^Tit ter (Lotus) op de vijfde plaats. Onze landgenoot had twee ronden achter stand op winnaar Gurney. ARNHEM, 16 juli. Het bestuur van de Arnhemse tweede divisie club Vitesse is vrijdagavond tijdens de al gemene ledenvergadering op twee le den na volledig afgetreden. De oorzaak van het aftreden lag in het feit, dat er ernstige kritiek op het bestuursbeleid was uitgeoefend en het niet herverkiezen van de aftredende secretaris. De 70-jarige ere-voorzitter van Vites se, de heer H. W. H. Herberts, zal nu gedurende twee maanden het bestuur van de vereniging overnemen bijge staan door vijf 'eden van het z.g. „se niorenconvent". In september hoopt de heer Herberts de leiding v&n de ver eniging over te kunnen dragen aan een zijns inziens competent bestuur. sportbond ter beschikking gestelde paar den, welke combinatie een der besten was in het kampioenschap. Verrassend was ongetwijfeld de vierde plaats- van de reeds jaren bestaande combinatie kolonel v. Zinnicq Bergman - Rodeo, die zich uitstekend weerde en waardoor de bekroning was de overwinning in het springconcours MB. Wat een goed on derling begrip tussen ruiter en paard vermag, steunende op een jarenlange ervaring, lij# in deze prestatie veran kerd. Vielen de prestaties vrijdag over de gehele linie wat tegen, zaterdag werd er door verscheidene combinaties goed ge reden. Het ruim gebouwde parcours voor het springconcours MB met zijn dertien hindernissen, waarbij een drie- en een tweesprong, gaf de ruiters ook wel de gelegenheid hun capaciteiten en die van hun paard tentoon te spreiden. Verheu gend, met het oog gericht op de toe komst, waren eveneens de eerste en tweede plaats, die Thijs van Leth met Misty E bereikte in het springconcours MA en het springconcours L, daar Mis ty E ook een van de door de heer Zwol- man ter beschikking van de „Olvmpi- Tjeerd. Velstra en The Honest Man, de nieuwe combinatie die na een enerverende sche" ruiters gestelde paarden is. Beide strijd beslag wist te leggen op het Nederlands springkampioenschap tijdens het keren kwam de combinatie foutloos tweedaagse concours-hippigue te Blaricum. rond. (Advertentie) Jaren beproefd en boog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten (Van onze paardesportmedewerker) MEREVELD, 16 juli Mereveld had zondag twee belangrijke nummers op het programma, de klassieke Sweep stakes, waarin hengsten en merriën af zonderlijk tegen elkaar uitkwamen. Bei de koersen waren te beschouwen als een voorlopige test voor de komende draversderby. Met resp. acht en negen deelnemers weiden het twee mooie koersen, elk gedoteerd met een eerste winstsom van 4000, waarin de favorieten Axkit Hol- 'andia en Allegonda's Juweel het erg moeilijk hadden. Beide paarden hebben het vertrouwen niet beschaamd, al wa ren de tijden door de zware baan niet bijzonder en twee seconden hoger dan in 1961 Axkit Hollandia won vrij ge makkelijk met Amad Kinley ais goede tweede Moeilijker had het Allegonda's Juweei die een slechte start had. doch een felle eindsprint bracht haar toch de zege Annemitke Hollandia en Ara- mettiena van IJmuiden vielen de plaats gelden ter deel. Fel is gestreden in het internationale numme- de Begram van Eetenprijs Na één ronde Kwam Kerr Williams snel naar voren en maakte daarmede de weg vrij voor stalgenoot Théo Messidor. Deze toonde weer zijn oude vorm en ging als eerste over de eindstreep De uitslagen waren: Berlicumprijs, 2140 m. 15 deeln. 1. Art Eerbus (Hof) 1.31.1, 8.—, 2.60: 2. Zany 3.— C 6 70. Koppel 27.90; 3. Axworthy 5.— Bestprijs (amateurs) 2140 m. 11 deeln 1. Albatros S (R Bosma) 1.28.9. 3.70. 2.2 Zilverreiger S 6 40, C 16.20. Kop pel 17 50: 3. Xandover 7.40. Boxmeevprijs, 2140 m. 7 deeln. 1. April Love 'Kminenburg) 1.28.3. 2.50, 2.10; 2. Animo 3 50. C 7.70 Koppel 10.30: 3 Zilla. Sweepstakes A (hengsten), 2100 m. 8 deeli 1 Axkit Hollandia (Vergay) 1.27.3, 1.30 1 20- 2 Amad Kinley 2.60, C 7.— Koppel 7 90: 3 Abdullah Hanover BW.), 4 Amor du Commerce. Sweepstakes A (merriën), 2100 m. 9 deeln. 1 Allegonda's Juweel (Heskes) 1.27.-, 1.50 1 20; 2. Annemieke Hollandia 1.20 C 2 90, Koppel 2.90; 3. Ammettiena v, IJmuiden 1.50, 4. Astrid Hollandia. Begram v. Eetenprijs, 2220 m. 9 deeln. 1. TheMessidor (Eerenberg) 1.23.2, 2.20. 1.20; 2. Kerr Williams (B.W.); 3. Visuil S 160 C 5.40, Koppel 9.30: 4. Umberto 2.40 Boxtelprijs, 2140 m. 7 deeln. 1. Zampa van Papenhnef (Hoejenbos) 1.24.6, 1.90, 1.40- 2. Zus van Spencer Gay 1.50, C 3.40. Koppel 3 60; 3. Zola S. Dongenprijs, 1200 m. 9 deeln. 1. Bento Kittey (Wagenaar jr.) 1.28.4, 1.90. 1.40: (Advertentie) TELEFOON i 010135910. 01896.3344 (Van een verslaggever) ZANDVOORT, 16 juli hen ernstig ongeluk in het „bos" op het circuit van Zandvoort, waar de Rotterdamse motorcoureur Ruizeveld mei zijn NSU kwam te vallen, heeft een trieste schaduw geworpen over de door ce K MV georganiseerde motorraces voor „standaardmotoren" Ruizeveld werd met een zware hersenschudding en een vermoedelijke beschadiging aan de halswervels naar het St Elisabeth- gasthuis in Haarlem vervoerd. Het was de tol die betaald moest worden voor de wedstrijden tussen de „echte" motorrijders, de liefhebbers die stevig in het t,leer" gepakt elke zondag hun plezierritjes maken en zich eens per jaar zonder maximumsnel heden van 70 of 50 kilometer kunnen uitleven in een race-avontuui over de heuvels en door de bochten van het Zandvoortse circuit. Uit hel ongeluk met de rijder Ruizeveld, waarvan de gevolgen eerst later bekend werden, blijkt wel dat starter Ben Majoor niet voor niets voor élke rit een korte waarschuwingsspeech hield tot de van spanning „wit" weggetrokken rijders. Voor het oog van de familie op de tribune gingen zij dan van start met hun „standaards", uitgerust met wat hen in het gewone verkeer zo te pas komt als pedalen voor de duo passagier, net bagage rek nummer bord enz. Ec was een lange tijd van Intensief sleutelen aan vooraf ge gaan, alle pk's die hun machine rijk is werden er uitgehaa o De winnaai van de klasse A, Spaan, reed mei zijn 500 cc BMW bijvoorbeeld mei een- gemiddelde snelheid var. 115 kilometer per uur, hoe moeilijk en traag zijn '.ogge machine ook 1uor de bochten ging Er werd in elke race fel gevochten en zelfs wanneer de achterstand on overbrugbaar scheen, bleven de en thousiastelingen het uiterste geven. De winnaars wai^r tenslotte >n klasse A de Amstelvener Spaan, in klasse B Van Kuilenburg uit Utrecht op eer Velocette. Stader zegevierde in Klasse C on Honda (250 cc) en in klas se D werd Van der Burg op Gilera winnaai. in de wedstrijd voo: sportmachines (250 cc) won de Breda- raar Van der Goorbergh met Honda en bij de halve liters opnieuw Spaan. 2. Bergleeuwerik S 2.30, C 6.80, Koppel 4.60- 3. Butch Hollandia 2.30. Drunenprijs, 2220 m. 7 deeln. 1. Yan kee Maid (de Vries) 1.25.6. 3.90, 2.40; 2. Zefa 3 40. C 8.10, Koppel 30.60; 3 Yber- flöte Dussenprijs, 3120 m. 7 deeln. 1. Zilver vos (Kooyman) 1.27.7, 3.20. 2.60; 2. Washington 4.10, C 4.80, Koppel 910: 3. Very Nice. Toto-omzet 206.800,50. DRAVERIJEN: Bridge-prijs, 2040 m. 1. Zevenklapper (M Vergay) 2.59.1, 1.27.8; 2. Alexander the Saint; 3. Yankee Boy Tot. winn. 3.20, Dl. 1.40. 1.40, 2.50, gek 3 40. cov. 4.40 Klaveren-prijs, 2120 m. 1 Yonker As ter <7. Ham) 3.00.3, 1.23.5; 2. Attila; 3. Zanto. Tot. winn. 3.60, pl. 1.50. 1.60, 2.30. gek 6.50, cov. 6. Ruiten-prijs, 2120 m. 1. Quicksilver S iJ Wagenaar jr.) 2.53.9, 1.19.8; 2. Xavero; 3 Victor Emanuel. Tot. winn. 2.pl 1.10, 1.50, 1.30, gek. 11,70. cov. 9.70. Harten-prijs, 2000 m. 1. IJsloper (P. M. Smit) 2.47, 1.23.5; 2. Xon Messidor; 3. Yostra. Tot. win„. 3.40, pl. 1.50. 1.20. 1 10, gek. 6.20, cov. 4.70. Schoppen-prijs, 2000 m. 1 Wilfield (J Ham) 2.49.4, 1.24.7; 2. IJsselmonde; 3. Y Bert D. Tot. winn. 5.90, pl. 2.30. 1.30. gek. 4.50, cov. 3.50 RENNEN: Sans atout-prijs. 1800 m. 1. Seven Sis ters S iA. W. van Dijk) 1.54.8; 2. Storm- ii; 3. Susie Darlin' Tot. winn 1.90. pl 1.10 180 gek 9.cov. 5.40. Criterium der leerlingen. 1900 m. 1 Agram (G Bier) 2.07.7; 2. Young Idea; 3. Sir Catston Tot. winn. 3.70, pl. 1.10 1 10 gek 2.20, cov 3.40 Grootslam-prijs, 1700 m. Ie afdeling: i. Sexy (F. Delbrassinne) 1.50.3; 2. Pa- turion II, 3. Electrified. Tot. winn. 7.20. pl. 1.70 1 20 gek 6.90, cov. 2.60. 2e af deling: 1 Phrolic (A. Kammerzeit) 1.49-6; 2 Peeler; 3. Defendeur. Tot winn. t.40 (stal) pl. 1.50, 1.30, 1.10. gek. 5.10. cov. 3.80. Totalisator-omzet ƒ77.648.—. BRUSSEL, 16 juli. Onze landgenote Elly Botbijl heeft het dames-flofettoer- nooi om de Challenge Arthur Dony te Brussel gewonnen. Zij zegevierde in de barrage over de Frangaises Leroux en Rousselet, die resp. op de tweede en derde, plaats eindigden. De vierde fina- liste, de Nederlandse Riet Noels, werd met geen enkel winstpunt vierde. In het internationale sabeltoernooi om de grote prijs van Brussel, dat werd ge wonnen door de Fransman Parent met vijf overwinningen eindigde de Neder lander Haenen met een winstpartij als zesde. De Nederlanders Feith en Godhelp be zetten in de finale van het internatio nale degentoernooi resp. de vijfde en zevende plaats met drie en twee over winningen. BRUSSEL, 16 juli De botersmok kel van Nederland naar België heeft de Belgische overheid tot op heden reeds 625 miljoen frank (50 miljoen gulden) gekost, zo heeft de Belgische minister van landbouw Heger, op een vergade ring te Namen verklaard. De Belgische overheid geeft subsidies om de uitvoer van Belgische boter, waar van een overschot bestaat, mogelijk te maken. De clandistiene invoer uit Ne derland heeft dit overschot zo doen toe nemen, dat er een extra edrag van 625 miljoen frank voor de uitvoersubsidies nodig is geweest. In de streek van Lommei in de Kem pen is de Belgische douane er na een enerverende achtervolging in geslaagd een smokkelauto met drie ton boter te achterhalen. De -mokkelaar, die nog had geprobeerd zijn achtervolgers af te schudden door „kraaiepoten" en pakjes boter op de weg te werpen, reed zich zelf vast bjj het Albertkanaal. Hij wist te ontsnappen door in het kanaal fe springen en naar de overkant te zwem- (Van onze correspondent) TILBURG, 16 juli. De opruim-actie, die het gemeentebestuur van Loon op Zand vorige week tegen de eigenaars van zomerhuisjes is begonnen, is zater dag op een hoogtepunt gekomen. Ge meentewerklieden hadden per vergis sing een stenen bungalow, op particulier terrein gebouwd, tot aan de grond toe afgebroken. De eigendommen die in het huisje stonden werden door de gemeente in beslag genomen. Achteraf is gebleken, dat de gemeentewerklieden zich bij de lastgeving in het sectienummer van het kadaster hadden vergist. De eigenaar kwam nog net op tijd om te zien hoe zijn huisje met toebehoren op gemeente vrachtwagens werd geladen. De eige naar eist nu de opbouw van het huisje in zijn oorspronkelijke staat. MAURIK, 16 juli. Zaterdagmiddag is hier de anderhalf jaar oude Cobi Stui- venberg verdronken. Het kind viel in een onbewaakt ogenblik in een sloot. IJMUIDEN. Bij het spelevaren met een vlet op het Noordzeekanaal, ter hoogte van de oude Velzerspoorbrug zijn gisteren drie bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder „Vivelborg" die afgemeerd lag in de binnenhaven van Hoogovens, te water geraakt. Twee wisten de oever te bereiken, de negen tienjarige K. J. Pijper uit Spijk (Delf zijl) verdronk. BRUSSEL, 16 juli (KNP) Zondag zullen zeven missionarissen van Scheut allen van Nederlandse nationaliteit, in de St. Petruskerk te Vught de preister wijding ontvangen uit de hare' van mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch. Het zijn de eerw. fraters J. Clijsters, L. de Louw, W. Heijmans, H. Kaal, H. Stultiens, J. van Gaaien en A. van Dijk. DEN BOSCH, 16 juli Woensdag zal mgr. W. M. Bekkers, de priester wijding toedienen in de kloosterkerk van de Kruisheren te St. Agatha aan de eerw. fraters Adri Post, Jos He- henkamp Tieu Kuppens en Henk Suêr van de Ordi dei Kruisheren. De vol gende dag zal mgr J. W. M. Bluys- sen in de parochiekerk van de H. Do- minicus te Nijmegen de eerw. fraters H. A. J. Gulickx, E. G. M. P. Oost vogel, A. B. H. van Steensel, A. O. C. Kunze, P. A. W. Arts, J. J. M. Bor- dens, M. L. A. Janssen, Th. J. A. Jans sen, J. Bek, C. N. P. Kejjsper, A. Th. J. van Dijk, K. G. M. Derksen. B. G. Veldhuis en H. J. Koppen van de Orde der Dominicanen tot priester wij den. GENÈVE, 16 juli De zeventien- landenconferentie in Genève over ont wapening heeft vandaag haar werk zaamheden onder voorzitterschap van de Indiër Lail hervat. De belangrijkste delegatieleiders, zoals de Amerikaan Dean, de Rus Zorin en de Brit Godber. zullen een verklaring afleggen, waarin zij ongetwijfeld uitdrukking zullen ge ven aan de hoop dat het tweede deel van de conferentie vruchtbaarder zal zijn dan het eerste. Er zijn echter geen tekenen, die erop wijzen dat de hinderpalen, die de conferentie tot dusver in de weg stonden, thans zijn verdwenen, omdat zij in verband staan met het militaire evenwicht tus sen het westelijke en het communis tische blok. De resultaten van het Amerikaans- Britse overleg over het ontdekken van proeven met kernwapens kunnen er misschien toe leiden, dat de con ferentie thans vorderingen maakt. Godber zei gisteren bij zijn aankomst te Genève tot journalisten, dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen hoe de weerslag ervan op de confe rentie zal zijn. Dean had zaterdag al gezegd, dat het Westen misschien in staan zal zijn zijn eis, dat er waarnemingsposten in de Sovjet-Unie komen, te laten vallen. Westelijke autoriteiten zijn van mening, dat ook al zou het Westen niet langer aan deze eis vasthouden, het er op blijft staan, dat wel in een doelmatige inter nationale controle ter plaatse wordt voorzien. Godber noemde dit gisteren „een grondbeginsel". De Sovjet-Unie heeft zich tot dusver steeds tegen de inrichting van inter nationale waarnemingsposten in de Sovjet-Unie en een verplichte controle ter plaatse verzet. WASHINGTON (AFP-RTR) Presi dent Kennedy heeft zaterdag verklaard te hopen, dat Rusland in opbouwende geest zal reageren op de ontwapenings voorstellen, die de V.S. hebben gedaan en dat het met de V.S. en andere lan den zal samenwerken bii het zoeken VENRAY, 16 juli (KNP) - In het kloos- terziekenhuis van de Minderbroeders, is zondagmiddag overleden pater lec- tó jubilatus dr. Nicomêdes Sanders (J.F.M., geboortig van Haarlem en 69 jaar oud. In 1911 is hij ingetreden in de Min derbroedersorde, van 1919 tot 1923 stu deerde hjj theologie aan de Leuvense universiteit en was vervolgens ruim 25 jaar theologielector voor de fraters- opleiding van de Nederlandse Minder broedersprovincie. Van 1923-1934 voor de theo'ogia dogmatica fundamentalis (te Alverna) en van 1934 tot 1949 te Weert voor de theologia dogmatica spoüalis. Talrijk is het getal der pries ters die hij in de godgeleerdheid heeft onderwezen. Als theoloog heeft hij zich ook bijzondere naam verworven door zijn talrijke publikaties, en dat niet al leen op theologisch terrein. Zijn hand boek: „Katholieke Godsdienstleer'' (1945-1946) genoot een ruime versprei- rï'Van het tijdschrift „Studia Catholi- ca" is hij jarenlang redactielid ge weest en van 1833 tot 1948 de onver moeibare redactiesecretaris. Daar naast was hij getrouw medewerker van „De Kloosterling" en „De gewij de rede". Hij was een vruchtbaar en veelzijdig publicist. Van 1948 tot 1958 was njj pastoor te Amsterdam aan de Mozes en Aaron- k°rk, en tevens voor menigeen een vraagbaak op het terrein van theolo gische en aanverwante kwesties, zoals dit ook het gevai was tijdens zijn ver- blijl in Haarlem van 1958 tot 1960. In september I960 werd hij rector aan het St. Jozefpensionaat te Bodegraven, waar hij met enthousiasme zijn taak vervulde, tot ziekte hem drie maanden geieden dwong tot non-activiteit. De Nederlandse Minderbroederspro- vinvie verliest in pater dr. Nicomedes Sanders een van zijn zeer verdienste- Uike Jeden. Dc plechtige uitvaart, voorafgegaan door de gezongen Lau den der overledenen, is woensdag om half elf in de kloosterkerk alhier. MAASTRICHT, 16 juU Tussen twee regenbuien door trok gisteren de twee- de Heiligdomsvaartproeessie door de straten van de stad. Opnieuw sloegen duizenden dit kleurrijke schouwspel ga de. De vier ruiters, die verleden keer verstek lieten gaan, omdat de paarden toen schichtig werden, waren thans wel present en verleenden aan het ge heel een bijzonder levendig aceent. Een fikse stortbui, even voordat de stoet het eindpunt had bereikt, was echter oor zaak, dat de gasten op de eretribune maar de helft van de processie zagen voorbijtrekken. De regen dwong de organisatoren om de stoet voortijdig te ontbinden en tien! :.en geeostumeerde deelnemers moesten een heenkomen zoeken in de O.L. Vrouwebasiliek en de woonhuizen langs de route. Op de eretribune hadden onder an deren plaats genomen de vertegenwoor diger van de primaat van België, mgr. Paulus C. Schoenmaeckers, wijbis schop van Mechelen-Brussel; de staats secretaris van Algemene Zaken drs. W. K. N. Schmelzer. de abt van de Cister- ciënserabdij Libosch-Echt, Dom Hieë- ronymus Beiering, alsmede de gouver neurs van Belgisch en Nederlands Lim burg, resp. dr. L. Roppe en dr. F. Hou- ben. Ook andere kerkelijke en wereldlijke autoriteiten brachten het afgelopen weekeinde een bezoek aan de stad van St. Servaas. Allereerst de bisschop van Aken, mgr. dr. Joannus Pohlschneider, die zaterdag enkele honderden katho lieken uit zijn diocees op hun pelgrims tocht naar Maastricht begeleidde. Als inzet van de zgn. Akense dag droeg mgr. Pohlschneider zaterdagmorgen in de St. Servaaskerk een pontificale hoog mis op, gevolgd door een plechtige re- iiekentoning. Daarbij waren aanwezig de wijbisschop van Aken, mgr. prof. dr. J. Hühnermann; de vicaris-gene raal tevens Dompropst mgr dr. N. Müssener, de regens van het groot seminarie mgr prot. dr. H. Schaut alsmede de Oberürgermeister van Aken H. Heusch. In de loop van dezelfde dag arri veerden nog de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, de bisschop van Bre da, mgr. G. de Vet, de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, alsmede de Belgische minister van Verkeer A. Ber- trand en de staatssecretaris van O.K. en W. prof. dr. H. Janssen. Zjj allen woonden de uitvoering van de „Vespro della beata Vergine" van Claudio Mon teverdi door koor en orkest van de Belgische Radio en Televisie bij in de St. Servaaskerk. Ook de wijbisschop van Mechelen-Brussel mgr. Schoenmae ckers was daarbij aanwezig. Gisteren droeg hij in de St. Servaaskerk een pontificale hoogmis op, die door vele pelgrims uit verschillende landen werd bijgewoond. naar wegen om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Kennedy zei in zjjn verklaring, dat de ontwapeningsconferentie „van bui tengewone betekenis voor de mensheid" is. De moeilijkheden, ontstaan door het verzet van de Russen tegen de mini ma! e inspectie, die nodig is voor doel treffende ontwapeningsmaatregelen, mogen echter niet worden onderschat. Op de komende zittingen in Genève zal men weer de gelegenheid krijgen de Sovjet-Unie ervan te overtuigen dat alle landen, in het tijdperk van de kern wapens een gemeenschappelijk belang hebben bij het behoud van hun veilig heid, aldus Kennedy. WENEN, 16 juli (Rtr) Kanselier Gorbach van Oostenrijk heeft zaterdag de berichten uit Moskou, volgens welke Khroesjtsjev heeft gedreigd troepen naar Oostenrijk te sturen als dit land lid mocht worden van de EEG, „volsla gen onzin" genoemd. Gorbach zei. dat er „geen woord van waar was." Khroesjtsjev heeft volgens hem „een opmerkelijk begrip getoond voor de positie van Oostenrijk". De Rus- sische premier hééft het streven van Oostenrijk om tot een associatie met de EEG te komen geen duimbreed in de weg gelegd. „Daar wij niet van plan waren noch zijn om lid van de Europese gemeenschap te worden, zijn de moge lijke gevolgen van een dergelijke stap in Moskou niet eens besproken," aldus Gorbach. BERLIJN, 16 juli (UPU Een Oosl- berlijnse rechtbank heeft de 19-jarige Amerikaanse student Robert E. Mann. die ervan beschuldigd wordt een Oost- berlijnse vluchteling hulp te hebben ver leend, veroordeeld tot 21 mnd. dwang arbeid, De zes mnd. die Mann voor zijn proces in de gevangenis heeft doorge bracht, zullen in mindering worden ge bracht. Uwe Sturberg. een 24-jarige Oostber- lijnse slotenmaker, die samen me! Mann terechtstond, werd voorwaardelijk veroordeeld tot één jaar gevangenis straf. Het hof meende dat Sturberg het slachtoffer van de Amerikaan is ge weest. De Amerikaan werd ten laste ge legd, dat hö voornemens is geweest Sturberg van een buitenlands paspoort te voorzien om hem in staat 'te stellen naar het Westen te vluchten. De aanklager had dertig maanden dwangarbeid geëist. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 juli De mogelijk heid voor Nederlanders om bij Euratom in dienst te treden ook voor het cen trum in Petten mag niet meer be lemmerd worden dan strikt noodzake lijk is, opdat ons land ook langs deze weg deel zal kunnen hebben in de re sultaten van het door de zes bjj de Europese gemeenschap voor atoomener gie aangesloten landen te verrichten speurwerk. Dit heeft de regering meegedeeld aan de Eerste Kamer in een memorie van antwoord naar aanleiding van opmer kingen in het voorlopig verslag op het wetsontwerp inzake de vestiging van een gemeenschappelijk centrum voor atoomonderzoek in Petten. Evenmin mag de opbouw -'an net Eura- tomcentrum, zo wordt verder gezegd, ten koste gaan van de Nederlandse inspanning. Dit zou het geval zjjn als het centrum een te grote zuigkracht zou uitoefenen op personeel van Ne derlandse instellingen, in het bijzonder van het Reactor Centrum Nederland. Blijkens de memorie van antwoord be hoeven de Senatoren er zich geen zor gen over te maken, dat het door in diensttreding bij het Reactor Centrum Nederland onmogelijk wordt opeen la ter tijdstip een aanstelling bij Euratom te verkrijgen. De regering is het voorts niet eens met de Kamerleden, die in het voorlo pig verslag hebben opgemerkt, dat de regering een barrière heeft opgeworpen tegen het deelnemen van Nederlanders aan het onderzoek, dat Euratom in Pet ten gaat verrichten. Dit zou volgens de regering overigens in strijd zijn met de bepalingen van het Euratomverdrag. WERKENDAM, 16 juli. Zaterdag middag is hier de 58-jarige mevr. J. v Driel bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij kwam met haar fiets in botsing met een auto en was op slag dood. ZEIST. De 33-jarige banketbakker P. Louwerse uit Den Dolder is gister avond met zijn scooter op de Slotlaan alhier geslipt. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hjj kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Zijn echtgenote, die op de duo zat, liep een hersenschud ding en enige schaafwonden op. DOETINCHEM. Op een niet-bevei- ligde overweg in de Dennenweg ls zater dagmorgen een 2'/j-jarig jongetje door een trein aangereden. Hij werd zwaar gewond naar het algemeen ziekenhuis in Doetinchem gebracht, waar hij in de loop van de ochtend overleed. De trein kreeg 33 minuten vertraging. ESCH, 16 juli Zaterdag is de 70- jarige heer Rutten uit Esch bij een verkeersongeval op de rijksweg Yugt- Boxtel dodelijk verongelukt. Het slacht offer, dat bezig was met het bezor gen van kranten, was vrijwel op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11