Misschien volgt deze week een beslissing in de machtsstrijd Prof. Oud treedt af als fractievoorzitter hamol weef vandaag- Bom ontploft in de Sint Pieter Geen persoonlijke ongelukken, materiële schade gering HANDEL IN SOUVENIRS VAN BERLIJNSE MUUR Opnieuw incidenten in de Antwerpse H. Geestkerk Prekende kapelaan roept de hulp van de politie in VERREGENDE ZONDAG Weer Algerijnse troepen gezien in MAROKKO Het weer Droog met zon Apen en hamsters terug van REIS DOOR RUIMTE Amerika verliest mensenlevens in ZUID-VIETNAM Vri]e zondag voor dr. Van Roijen en Adam Malik fjooilwill Pakje margarine cent goedkoper Vijftien para's gevangen Vijf gewonden bij autobotsing Bestrijding para's nu in aflopend stadium gekomen Kind in regenput verdronken In 1964 nieuwe V.V.D.- partijvoorzitter Weinig verandering weer in Europa Militairen aangekomen in La Courtine Correspondent niet langer uitgesloten Busje tegen boom MAANDAG 16 JULI 1962 86ste JAARGANG No. 31181 \wm*\ TLEMCEN, 16 juli (Reuter) In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Alge rijnse nationalistenleider Ben Bel la, is gisteren gezegd, dat de vre desakkoorden van Evian „ver brand moeten worden". Zolang deze Frans-Algerijnse akkoorden geldig zijn, blijft Algerije, hoewel in naam onafhankelijk, in feite economisch en sociaal afhanke lijk van Frankrijk, zo zei men. Zoals gemeld, heeft Ben Bella in de afgelopen week in het open baar de berichten, volgens welke hij tegen de akkoorden zou zijn, „propaganda" genoemd. l REGEN- EM TWEEDJASSEN Aan zee BINNENVERINGBED L SCHUIMRUBBERBED BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. .4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vart redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BEN BELLA BEDREIGT „EVIAN" In genoemde kringen zei men voorts, dat de nationale revolutionaire raad het „parlement" van de Algerijnse revolutie op zijn bijeenkomst van vo rige maand in Tripoïi uiting heeft ge geven aan ontevredenheid over de ma nier, waarop de voorlopige regering van Ben Khedda de besprekingen in Evian heeft gevoerd. Omdat niet zoveel als mogelijk was werd bereikt, is het thans nodig de overeenkomsten zo spoe dig mogelijk op te zeggen. Dit moet worden gedaan door een nieuwe groep Algerijnse leiders, die niet aan de over eenkomsten zjjn gebonden. Ben Bella's groep die een meerderheid in de natio nale raad heeft, zou uitstekend voor deze taak zijn berekend, aldus ge noemde kringen. Men beschuldigde Ben Khedda's voor lopige regering ervan de nationale een heid te hebben gebroken door vorige (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 16 juli In een vergade ring van het hoofdbestuur van de WD met vertegenwoordigers van de partij is de kandidaatstelling van 1963 bespro ken alsmede de situatie die is ontstaan in verband met het voornemen van prof. Oud om als fractievoorzitter in de Tweede Kamer af te treden. Aan vankelijk had prof. Oud zich wederom kandidaat laten stellen, maar achteraf is hij op zijn besluit teruggekomen. Prof. Oud is 76 jaar en er is in VTO kring alle begrip voor, dat hij aan het politieke werk in de Kamer althans een emd wil maken. Wel is in de liberale partij aan drang uitgeoefend op prof. Oud om als partijvoorzitter aan te blijven. Toe geven aan deze aandrang is voor hem niet moeilijk. Reeds in 1964 komt de verkiezing van een nieuwe partij voorzitter volgens de statuten weer Advertentie i BARTEUOftlSSTR.HAARLEM TEL. 13439 l&Q^ESIRAAT (BIJKpWlNGSPLtiN) :AMSÏÉRDAM IEL, 22359:, Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Dinsdag: Zon: 4.39-20.52. Maan: 20.58-4.33. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 16 juli Bij Portugal ligt een hogedrukgebied, dat zich de ko mende 24 uur naar West-Europa uit breidt. Daarbij blijft het droog weer en gaat de bewolking langzaam oplossen. De temperatuur zal overdag langzaam vveer iets stijgen. Een kleine depressie die dit weekeinde van west naar oost Over het midden van ons land trok, heeft plaatselijk zeer veel regen ge bracht. Zo werd in Rotterdam 53, IJs- selmonde 58, Roosendaal 28, Ruurlo 42 mm regen gemeten. In de noordelijke provincies bleef het weekeinde droog on zonnig. Aanvankelijk nog veel bewolking, la ter opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richting, m de middag 18 a 19 graden, zeewa ter 15 graden. Vooruitzichten: verbete ring met wat stabieler strandweer. (Advertentie) Station Weer §en Helder ïpenburg Vlissingen Eelde S' Bm *wente Eindhoven ^■d-Limnurg Stockholm Oslo Jtepenha ~°nden i ffOtsterdam max. temp. gisteren geh. baw. zw. bew. ew. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. half bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. min temp 14 13 14 11 12 12 13 13 12 11 14 12 11 13 neersl afgel. 24 uur 0 23 0.4 0 3 0.4 3 5 0 1 0 0.1 aan de orde. Hij hoeft dus nog slechts korte tijd aan te blijven. Bovendien zou de scheiding van de beide func ties van Kamer- en partijvoorzitter conform de wens zijn van steeds meer liberalen, die bezwaar hebben tegen de combinatie daarvan. Wie nu het f racti e voorzit te rsc/h ap van prof. Oud zal overnemen is ook na deze vergadering van het hoofdbestuur nog een open vraag. In de VVD wordt sterk aandrang uitgeoefend op minister Korthals. Hij is een man met grote bindende capaciteiten en men ziet in hem niet ten onrechte de figuur, die de VVD uit de depressie zou kunnen redden, waarin deze partij verkeert sinds de beroering in liberale kring rond minister Visser en het optreden van mr. Van Riel in de Eerste Kamer tegen deze bewindsman, hetgeen tot nieuwe achteruitgang bij de gemeente raadsverkiezingen heeft geleid. In Utrecht is echter eveneens nog een open vraag gebleven, of minister Kort hals zich voor de verkiezingen van 1963 wel kandidaat zal willen laten stellen. H\j is begonnen met dit te weigeren, omdat hij eerst wil weten of de func tie van Kamervoorzitter nog wel enige aantrekkelijkheid kan hebben in ver band met het optreden van de liberalen aan de andere zijde van het Binnenhof en de invloed van de vice-voorzitter van de WD, mr. Van Riel. LA COURTINE, 16 juli (AFP) Za terdag zijn 3500 Nederlandse militairen van de 51e gevechtsgroep van de vijfde divisie, in het Franse oefenterrein in La Courtine aangekomen, 's Middags namen zij met Franse collega's deel aan een plechtigheid voor het monu ment der gevallenen ter gelegenheid van „Quatorze Juillet". FRANKRIJK De Franse bathy- scaaf „Archimede" heeft zondagmor gen bij de Koerillen-eilanden een diep te van tien kilometer bereikt. Het in strument, met twee mensen aan boord, bleef tien uur onder water. (AFP) maand de bijeenkomst in Tripoli te verlaten. Voorts werd gezegd, dat Ben Bella niet van plan is met troepen naar Algiers op te rukken. Wel zou het in laatste instantie gemakkelijk zijn de voorlopige regering te verdrijven door troepen van de Wilaya's, die Ben Bella steunen, naar Algiers te laten marche ren. (Algerije is in zes Wilaya's be- stuursafdelingen verdeeld. Aan het hoofd van elke Wilaya staat een poli- tiek-militaire leiding). Ben Bella's eigen woordvoerder, Ahmed Boumendjel, verklaarde zon dag tegenover verslaggevers, dat de crisis „deze week nog" moet worden opgelost. Er zou binnen een week een bijeenkomst van de nationale raad kunnen worden gehouden, indien de leiders in Algiers hiermee instem men. De raad zou een beslissing in het geschil moeten nemen. RABAT (UPI) Algerijnse troepen zijn in twee vrachtauto's de Marok kaanse grens overgestoken. Zij hebben vergeefs getracht de Marokkaanse grenspost D'Oud Zelmou in de Sahara te bezetten, aldus meldt het semi-offi- ciële Marokkaanse persbureau Amgreb Arabe Presse. D'Oud Zelmou ligt in een strook van de Sahara, waarop Algerije en Marokko beide aanspraak maken. De bevelvoerend officier van de Alge rijnen eiste, dat de Marokkaanse post zou worden ontruimd, maar dit werd geweigerd, aldus het persbureau. PRINCE ALBERT (Saskatchewan), 16 juli (Reuter) De capsule met twee rhesus-apen, vier hamsters en een zwerm kevers, die zaterdag vanaf Gooso Bay Labrador, door een reus achtige ballon het luchtruim is inge voerd, is gisteren door middel van een elektronisch signaal vanuit een vlieg tuig, van de ballon losgemaakt en naar de aarde teruggezweefd. Een hefschroefvliegtuig heeft in het berg- en bosachtig gebied ten noordoos ten van Prince Albert, de capsules met de dieren en meetinstrumenten, die meer dan 160 km hoog zijn geweest, opgepikt. SAIGON, 16 juli (UPI) Een officier van het Amerikaanse leger en 17 Zuid- vietnamese parachutisten zijn zaterdag op ongeveer 65 kilometer benoorden Sai gon in een hinderlaag van de Vietcong gelopen en gedood, zo is verklaard door een Amerikaanse militaire woordvoer der. Deze woordvoerder zei, dat boven dien veertien Zuidvietnamese parachu tisten verwondingen hadden opgelopen. Een helikopter van het Amerikaanse leger, met vijf Amerikanen en twee Vietnamezen aan boord, is zondag in Vietnam neergeschoten door de Viet cong. Volgens een Amerikaanse woord voerder kwam het toestel dicht bij de grens met Laos neer, in bergachtig ge bied. Later trof men een Amerikaanse officier aan, die slechts zeer lichte ver wondingen had opgelopen. Hij verkeerde in goede welstand. De vier overige Ame rikanen en de twee Vietnamezen wor den echter nog vermist. Franse standbeelden in Algerije hebben het moeten ontgelden na de uitroeping van de onafhankelijkheid. Een omgekeerde vuilnisemmer is over het hoofd getrokken van het standbeeld van René Viviani, de Franse staatsman die in 1863 in Algerije werd geboren, en die in 1914 en 1915 premier was. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 16 juli. Zaterdagavond om tien minuten over acht is in de Sint Pie ter met een geweldige klap een plastiek- bom ontploft. De basiliek was reeds ge sloten en er bevonden zich slechts weinig personen in de kerk. De bom, die een kleine tijdbom bleek te zijn, was neer gelegd op het grafmonument van Paus Clemens X nabij de absis en naast het nieuwe, onder Pius XII gebouwde orgel. De bom richtte zeer weinig materiële schade aan en persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Leden van het corps der pauselijke WASHINGTON, 16 juli (UPI). De onderhandelaars van Nederland en In donesië over Nieuw Guinea, dr. J. H. van Roijen en Adam Malik, hebben zaterdagochtend hun derde bespreking gehouden. Op het middaguur werd de discussie verdaagd tot vanmorgen. Uit diplomatieke bron is vernomen dat er nog geen duidelijke aanwijzingen ziin wat betreft de gang van zaken in de Nederlands-Indonesische besprekingen. Men geloofde echter dat het nog wel enige moeite zal kosten de Nederlandse en Indonesische opvattingen ten aanzien van de toepassing van bepaalde delen van het plan-Bunker met elkaar in over eenstemming te brengen. LAOS De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, is voor een vakan tie van vijf dagen aangekomen in de Franse Rivièra. Eind deze week zal hij doorreizen naar Genève om deel te ne men aan de veertienmogendhedencon- ferentie over Laos. (UPI) A dvertentie het beste bed ooit gemaakt met versterkte middensector fiaftet fabrieken Zevenbergen DEN HAAG, 16 juli. De bond van Nederlandse margarinefabrikanten heeft zaterdag bekend gemaakt, dat in verband met een daling van de prij- zeil van bepaalde grondstoffen de consumentenprijs van de verpakte margarine in de prijsklasse van 36 cent per pakje van 250 gram met in gang van vandaag kon worden ver laagd met een cent per pakje. y oordat op 13 augustus van het vorige jaar de communisten hun Muur oprichtten in Berlijn, verkochten de winkeliers in de Bernauer Strasse levensmiddelen, tabak, parfumerieën en andere artikelen voornamelijk aan bewoners uit de oostelijke sector. Nu de Muur er staat, komen er geen klanten meer uit Oost-Berlijn. Toch moeten de winkeliers leven en daarom hebben velen van hen zich geworpen op de verkoop van souvenirs. Kleurendia's van de Muur, prentbriefkaarten, fotoboekjes e.d. Niet alle souvenirs getuigen van een goede smaak; het excuus voor de winkeliers is, dat het hun branche eigenlijk niet is. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 16 juli Toen de predi kant gisteren in de zo langzamerhand berucht wordende kerk van de H. Geest te Antwerpen zijn preek in het Frans begon, zijn opnieuw incidenten ontstaan. Een groep Vlaamse betogers begon eerst luidkeels in het Nederlands te bidden, zodat van de preek weinig of niets kon worden verstaan. Daarop deed de predikant, een kapelaan van de pa rochie, een beroep op de politie. Zeven agenten, die buiten de kerk hadden postgevat, stapten onmiddellijk naar binnen en leidden evenveel manifestan ten weg; Een van hen werd met stoel en al tot in het portaal gedragen. Op de Mechelse Steenweg, waar de kerk gelegen is, waren inmiddels honderden nieuwsgierigen samengestroomd. Tot grote relletjes kwam het ditmaal echter niet, ofschoon hier en daar wel voet zoekers ontploften. Eerder had de gouverneur van de grovinoie Antwerpen, de socialist 'eclerck, een oproep gericht tot de organisatoren van de betogingen, om de openbare orde niet verder te ver storen. „De Antwerpse bevolking, tot welke godsdienstige of politieke over tuiging zij ook behoort, voelt zich pijn lijk getroffen door deze voorvallen op een terrein, dat buiten de politieke twisten dient te blijven," aldus de gou verneur, wiens oproep blijkens de in cidenten van gisteren echter geen ge hoor heeft gevonden. Een en ander is voor de katholieke culturele vereniging „Davidsfonds", die al drie jaar met de kerkelijke overheid onderhandelt om voor het meer en meer penibel wordende geschil een oplossing te vinden, aanleiding geworden haar be middelingsvoorstel te hernieuwen. In. spoedvergadering bijeengeroepen, sprak het lokale bestuur van het „David- fonds" zijn bezorgdheid uit over de in cidenten. Verwijzend naar de inspannin gen, die het zich al jaren getroost om tot een minnelijke schikking te komen, beklemtoonde het bestuur evenwel dat „niet kan worden beweerd dat thans een oplossing met geweld wordt afge dwongen". Het Davidsfonds herhaalde een reeds vroeger ter tafel gelegd voor stel, met name dat voor de franstalige gelovigen in Antwerpen moet worden voorzien in een aangepaste zielzorg, „zulks echter buiten het raam van het normale parochieleven, dat nooit af breuk mag doen aan het algemeen aan vaarde Vlaamse karakter van de stad". Een ander incident had gisteren plaats in Brugge, tijdens het bezoek dat koning Bouaewijn en koningin Fabiola aan deze stad brachten. Het vorstenpaar werd daar onder meer ontvangen door het oude schuttersgilde „Sint Sebastiaan", een „franskiljons bolwerk" in Brugge. Op verzoek van de koning werd bij uit zondering echter alleen Nederlands ge sproken. Het gildehuis verlatend, wer den Boudewijn en Fabiola enthousiast toegejuicht door tientallen mensen, die zwaaiden met Vlaamse Leeuw-vlaggen, waarop „Leve de Koning, leve de ko ningin" was gedrukt. Het leek er op dat het bij deze on schuldige manifestatie zou blijven, maar nauwelijks waren de officiële auto's uit de straat verdwenen of een van de be zitters van een leeuwenvlag werd hard handig aangevallen door wat men een andersdenkende zou kunnen noemen. Het slachtoffer liep zodanige verwon dingen op, dat zijn overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk bleek te zijn. Daarna ontstond een complete vechtpartij, die door de politie echter vrij vlug kon worden bedwongen. Een paar personen werden gearresteerd. gendarmerie waren spoedig ter plaat se voor een onderzoek, alsmede een aantal sampietrini en ingenieur Vac- chini, die de technische leiding heeft can de zogenaamde kerkfabriek van Sint Pieter. Het geluid van de explo sie, veelvoudig versterkt door de echo in de wijde basiliek, werd tot in het Vaticaanse paleis gehoord en ook op het Sint Pietersplein. De vele nieuws gierigen, die zich spoedig verzamelden werden geweerd. Een oude en doorgewinterde sampie trini zei ons: „Het is in mijn leven al vier keer gebeurd. De laatste maal, in het Heilig Jaar (1950), vonden wij nog net op tijd zo'n bom voor hij ontplofte. Het zijn altijd geestelijk gestoorden die zulke rare dingen doen." Het ziet er naar uit, dat ook ditmaal een psychopaat aan het werk is geweest. Het Vaticaan heeft het onder zoek aan zich gehouden en niet de offi ciële hulp van de Italiaanse politie in geroepen. Het vinden van de dader zal overigens geen eenvoudige zaak zijn. want er komen duizenden en duizenden bezoekers per dag in de Sint Pieter, vooral nu het seizoen in volle gang is. Er bestaat een voortdurende controle op de bezoekers van de basiliek, zowel aan de ingang als in de kerk zelf. Waar schijnlijk zal deze controle thans worden versterkt. Het wisselvallig klimaat heeft weer eens voor een verregende zondag in ons land gezorgd. Vooral aan de kust viel er nat tigheid, doch deze kleine badgast had overal op gerekend. Hij had best een leuke zondag. HOLLANDIA, 16 juli Een Neder landse patrouille heeft nabij Fak-Fak vijftien Indonesiërs gevangen genomen. Op inlichtingen van de bevolking en met behulp van Papoea-politie en verkenners werd een Indonesisch bivak midden in de rimboe omsingeld en werden de In donesiërs overrompeld. Nabü Merauke is een Papoea-gids Donatus Mamsuop door vijandelijk vuur gedood. Nadat de commandant der strijdkrach ten zaterdag ook de correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press had uitgesloten van faciliteiten op voorlichtingsgebied en van de officiële nieuwsvoorziening waardoor deze cor respondent die tevens ambtenaar is, de zaterdag door de heer Reeser gegeven persconferentie niet kon bijwonen heeft hij vandaag de uitsluiting, zowel van de UPI-correspondent als van die van APopgeheven. De heer Reeser ont bood vandaag beide correspondenten en steldfe hen in kennis van de opheffing van de maatregel, die ook door het gou- vernements-voorlichtingsbureau in zijn communiqué werd bekend gemaakt. LEEUWARDEN, 16 juli Bij een verkeersongeyal bij Hardegarijp zijn vanmorgen vijf mensen zwaar gewond geraakt. Een vrachtauto uit Beverwijk bestuurd door de 45-jarige G. van Zan ten, raakte op de Rijksweg Leeuwar- den-Gromngen stuurloos en schoot, na drie bomen te hebben geramd, dwars over de weg waarbij hij in botsing kwam met een uit de richting Gronin gen komend Volkswagenbusje. Hierin zaten negen arbeiders, die op weg wa ren naar Velsen, Zij waren afkomstig uit de dorpen Boelenslaan, Augustinus- ga en Harkema-Opeinde. Het busje bot ste na de aanrijding frontaal tegen een boom. Vijf van de inzittenden moesten met zware verwondingen naar het zie kenhuis in Leeuwarden worden ver voerd. De overigen konden na te zijn verbonden huiswaarts keren. Zowel de vrachtauto als het busje werden totaal vernield. De chauffeur van de vracht auto bleef ongedeerd. HOLLANDIA, 16 juli (ANP). De commandant van de strijdkrachten in Nieuw Guinea, schout-bij-nacht Reeser, heeft zaterdag verklaard dat de actie tegen de Indonesische parachutisten „ontegenzeglijk in een aflopend stadium is gekomen". Op zijn wekelijkse pers conferentie gaf hij uiting aan zijn vol doening dat „grote aantellen parachu tisten zijn begonnen zich over te geven". Hij noemde dit het resultaat „van zelfbeheersing van onze kant". Deze hield in, nodeloze verliezen aan Neder landse zijde te voorkomen en de infil tranten in beweging te houden en geen rust te gunnen. „Het opjagen en uit hongeren van de parachutisten die bo vendien geen steun van de bevolking hebben gekregen, begint nu vruchten af te werpen", aldus de commandant. Hij sprak zijn grote tevredenheid uit over de tegen de para's gevoerde acties en zei, dat van de ongeveer duizend sinds december van het vorig jaar in Nieuw Guinea over zee of door de lucht gelande infiltranten „nog een bijzonder klein aantal is overgebleven." Hij voegde hier aan toe „uiteraard niet te kunnen voor spellen wat er nog gaat gebeuren". De Nieuw Guinea-Raad heeft met algemene stemmen een motie goed gekeurd waarin wordt aangedrongen op een aanzienlijke uitbreiding van het Papoea-vrijwilligerskorps. In de motie wordt een getal genoemd van 1200 man tegen een huidige sterkte van 600 manschappen. De regeringsgemachtigde, de heer Veldkamp, verklaarde namens het gou vernement dat er tegen uitbreiding geen principiële bezwaren bestaan dooi dat er wel praktische moeilijkheden zijn zoals de beschikbare accommodatie en opleidingskrachten. WEERT, 16 juli Het anderhalf jaar oude zoontje van de familie Van Eerdt is vanmorgen bij het spelen in een regenput gevallen en verdronken. ENGELAND Sir Winston Churchill heeft regelmatig een goede nacht rust, zijn temperatuur is normaal en hij heeft weinig last van zijn gebroken dijbeen. Ladv Churchill vertelde ver slaggevers: „Ik geloof werkelijk, dat hij goed vooruit gaat" (UPI)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1