Montevideo maakt zich klaar voor Pax Romana congres BOSSCHE MARIA-OMGANG I l Bestuur Glanzstoff maakt zich zorgen over de rentabiliteit Riva verwacht voor 1962 een daling van de winst Wel vertraging, maar geen scheurende buitenmuren HET APRIL SMITH MYSTERIE Scheepsbediende aangehouden Nieuwbouw van Piusoord gereed SPANJE AAN HET BEGIN VAN ECONOMISCHE EXPANSIE CAPILUX Geconsolideerde omzet in eerste halfjaar met 16 toegenomen Overheid nam meer kredieten TV-STER VERDWIJNT Sociale verantwoordelijkheid van universiteit en universitaire gemeenschap Agenda Steekpartij onder Chinezen op „Oranje" 18 PRISMA KIJKERS NEFO weer interim van vier procent Frankrijk lost rest Marshall-lening af „Tijd voor verlichting adoptieregeling BOUW HAAGSE TORENFLATS Engeland pas half 1963 bij E.E.G Sterke daling van de goudvoorraad in de Ver. Staten Kostenstijging bij Van Waver en JONGENEEL meldt hogere omzetten bij lagere prijzen MAANDAG 16 JULI 1962 PAGINA 2 Eindexamens AFSLUITDIJK IN HET ZUIDSLOE GESLOTEN Situatie Amerikaanse betalingsbalans ernstig Imleggerstegoed bij de Boerenleenbanken passeert de 5 miljard Uitvoer dekte in juni de invoer met 90 (80)% beves tigen YLAANDEREN (Van een bijzondere verslaggever) MONTEVIDEO, juli Op woensdag 25 juli wordt hier het wereldcongres van Pax Romana geopend. Het is het eerste dat in Latijns-Amerika wordt gehouden. Men verwacht ongeveer 400 buitenland se deelnemers, algevaardigden van de twee federaties: .Mouvement Interna tional des Intellectuels Catholiques" (M.I.I.C.) en .Mouvement International des Etudiants Catholiques (M.I.E.O.S.) Een speciaal vliegtuig zal de afgevaar digden van de Oude Wereld naar Mon tevideo brengen, dat zich koortsachtig voorbereidt op dit evenement dat de in tellectuele katholieke elite zal verenigen. Voor en na het Congres zullen ver schillende bijzondere bijeenkomsten wor den gehoudenvan 17 tot 20 juli een ont moeting van 30 èi 40 aalmoezeniers van Pax Romana uit Latijns-Amerikavan 20 tot 24 juli komen de leiders van de afdelingen van Pax Romana in Latqns- Amerika bij elkaar. Men verwacht dat dit er ongeveer veertig zullen zijn; ten minste één uit elk Latijns-Amerikaans land. Als het eigenlijke congres voorbij is zullen de afgevaardigden van MIIC en MIEC nog afzonderlijk bijeenkom sten houden o.m. om de nieuwe leiders van Pax Romana voor de volgende drie jaren te kiezen en zich te bezinnen op de afgelopen drie jaren. In een onlangs gepubliceerd document verklaart de aartsbisschop van Monte video: ,,Het is een eer voor Montevideo, dat het is uitgekozen voor deze eerste reünie in Latijns-Amerika. Maar dit brengt ook zware verplichtingen voor ons mee; niet alleen op intellectueel en spiritueel gebied, maar ook wat be treft de gastvrijheid en de goede orga nisatie. die het succes van deze belang rijke bijeenkomsten moeten verzekeren, zodat er geen enkel detail verwaar loosd mag worden". Vijf belangrijke figuren uit de intel lectuele wereld zullen lezingen houden over het centrale thema van het con gres: „De sociale verantwoordelijkheid van de universiteit en van de univer sitaire gemeenschap". Het zqn: de pre sident, die ook een van de oprichters is van de christelijk-democratische partij van Chili, Eduardo Frei Montalva; de socioloog en onderzoeker Josué de Cas tro uit Brazilië, speciaal bekend door zijn publikatie: „Geografia del Ham- bre" (Geografie van de honger); de Phillipjjnse ex-kanselier Raul Mangla- pus; de rector van de universiteit du Sacre Coeur van Milaan, prof. Fran cesco Vitto en de bisschop van Pitts burg, USA, mrg. J. J. Wright. 27, 28 en 29 juli zijn bestemd voor dis cussies over de gedachten die de ge noemde sprekers hebben ontwikkeld. Een nationaal uitvoerend comité be reidt momenteel te Montevideo het Con gres tot in details voor. Voorzitter van dit comité is de architect Horacio Terra AMSTERDAM, 16 juli Hogere Technische School: „Werktuigbouwkun de" K. Asjes, Alkmaar; F. Blelj, Am sterdam; A. J. P. Blok, Amsterdam G. Boersema, Amersfoort; H. L. M. Boetje, Amsterdam: J. L. Bogaard, Bussum; H. G. Bollweg, Amsterdam; M. Boon, Opmeer; A. P. Broeren. Braambrugge; J. Brouwer, Amster dam; C. E. P. Couzjjn, Amstelveen; J. v. Dam, Rijnsaterwoude; R. Dam man, Bodegraven; R. Dikken, Amster dam; W. v. Doornik, Hilversum; R. Dorresteijn, Utrecht; P. J. Driessen, Amsterdam; C. C. M. Droog, Nieuw- veen: P. J. M. Dijkman, Amstelveen; R. Greidanus, Amsterdam: W. L. G. Groenewegen, Bussum; L. C. Groenhof, IJmuiden; F. F. Groep, Wormerveer; L. v. d. Haak, Amsterdam; F. Hane- graaff, Amsterdam; F. E. Heuckel- bach, Amsterdam; K. Hoekstra, Weesp; W. M. v.d. Hoven, de Kwakel; P. M. Jacquemljns, Hilversum; A. Kar man. Huizen; W. A. A. Klaren, Maar tensdijk; A. Klein-Nibbelink, Amster dam; H. R. Knoppers, Blarieum; A. M. J. Kok, Amsterdam; R. B. C. Koop man, Amsterdam; A. Kossen, Zaan dam; F. J. W. Koster, Amsterdam; R. C. E. v. Laar, Amsterdam; F. W. Lampe, Ouderkerk a-d Amstel; C. La- vooy, Amstelveen; R. J. Lindeman, Amsterdam J. G. Mossink, Hooglan derveen; G. J. M. Nagel, Amsterdam; J. J. Nagtegaal, Naarden; H. v. Noort, Huizen; L. J. J. Offringa, Amster dam; H. M. Onrust, Oostzaan; L. J. Ooms, Wormerveer; G. Oostendorp. Amsterdam; I. Parrée, Amsterdam; C. H. M. Persljn, Naarden; C. Russelman, Zaandam; H. Z. Schaar, Wormerveer; S. tC. C. J. Schölvinck, Amsterdam: R. A. Schotvanger, Amsterdam S. Schou- mans, Amsterdam: D. Schuuring, Am sterdam; K. J. Siderius, Hoorn; H. Slendebroek. Bussum; A. N. v. d. Stee- ge, Zeist; P. C. Teerhuis, Marken; P. Amsterdam; H. v.d. Vegt. Amster- J. van Trigt, Huizen; A. Tweebeeke, dam; M. Velthuyzen, Hilversum; J. G. C. Vergoed, Amsterdam G. M. C. Ver- heyden, Diemen; P. C. K. E. v. Voort- huysen, Bussum: W. J. Vrakking, Bus sum; C. de Vries, Amsterdam; J. de Vries, Amsterdam; J. P. Vroom, Am sterdam: P. Wester, Wormerveer, J. M. v.d. Wijk, Muiderberg; G. J. Zwart, Alphen aan de Rijn; H. P. Zwart, Amsterdam: Elektrotechniek: A. J. A. Buve, Amsterdam; B. H. v. Dillen, Amsterdam; C. A. Fischer, Amster dam; A. Groot, Bussum B. Grosmann, Amsterdam; G. Kist, Amsterdam; J. P. Kohsiek, Badhoevedorp R. J. L. B. Königel. Amsterdam; M. N. v. Kuik, Amsterdam; J. Laan, Purmer: S. Nop- pe, Naarden, N. H. Pool, Bloemen- daal;J. Rietbrock, Callantsoog; H. P. C. Schaeffer. Amsterdam; P. J. Schroor, Grootebroek; T. D. Sibbel, Amsterdam,; W. J. Simis, Amsterdam; B. v. Splunter, Zaandam: A. M. To- ber, Amsterdam; C. E. J. v. Veen, Amsterdam; D. Visser, Weesp; L. Vonk, Amsterdam J. C. Wijnberg, Wij de Wormer; J. Zondervan, Amsterdam: H. Zuidgeest, Amsterdam. ..Chemische techniek.": L. Baatjens, Naarden; L. J. v. Gelder, Amsterdam; T. R. Hanssens, Haarlem: C. Hoen, Amster dam; H. Hurenkamp, Utrecht; M. Klein. Huizen: W. M. Korink, Wasse naar; M. W. de Leeuw, Apeldoorn; C. J. M. Litmaath, Apeldoorn; E. G. J. J. Oithuis, Goor; G. Payralbe, Wees- arspel; P. Remshagen, Amsterdam; J. K. de Ridder, Amstelveen; P. A. Ruar- di, Amsterdam; H. W. Rijnbout, Am sterdam; W. G. Smit, Wormer; A. G. Snuif, Zaandijk; J. J. Sunter, Haarlem; L. A. Taphoom, Amsterdam; H. Vries, den Haag; P. D. v. Wechem, Amster dam; J. Winkel, Mijdrecht. De vetgezette namen „MetLof" ge slaagd. ROTTERDAM, 16 juli (K.N.P.) Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft tot pastoor van de parochie Sint Jacobus te Kethej benoemd de zeereer- waarde heer W. G. Vet, die rector was van huize Sint Liduina te Schiedam. Arocena, nationaal president van de Ka tholieke Actie van Uruguay. De bijeenkomsten tijdens het Congres zullen gehouden worden in het Parkhotel van de gemeente. Het hele hotel, dat uitziet op de zee, is afgehuurd voor het congres. AMSTERDAM, 16 juli Recher cheurs van de waterpolitie hebben in de afgelopen nacht de 27-jarige uit Singapore afkomstige Chinese scheeps bediende F. M. S. aan boord van het m.s. „Oranje" aangehouden. De chinees heeft bekend zaterdag op het schip een landgenoot met een mes te hebben ge stoken. Het slachtoffer maakt het redelijk. Hij is in een ziekenhuis op het eiland Wight opgenomen. De „Oranje" is vanochtend de haven van Amsterdam binnengelopen. Recher cheurs, die voor het instellen van een onderzoek naar de steekpartij reeds in IJmuiden aan boord waren gegaan brachten F. M. S. naar een cel over. Het is nog niet bekend wat met hem zal gebeuren. De steekpartij speelde zich zaterdagochtend af toen de „Oranje" in volle zee was. De dader heeft verklaard dat hij uit zelfverdedi ging heeft gehandeld. Hij zou in de messroom van de „Oranje" opeens door vier Chinezen zijn aangevallen. Het mo tief was hem niet bekend. Tijdens de vechtpartij trok F.M.S. een mes waar mee hij een aantal stekende bewe gingen maakte. De 27-jarige eveneens uit Singapore afkomstige Chinese scheepsbediende W. H. K. trof hij in de buik en in de zij. Zijn toestand liet zich aanvankelijk hopeloos aanzien. De kapitein van de „Oranje" zond toen een medisch noodbericht uit, waarna het slachtoffer op het eiland Wight aan land werd gebracht. Hij is daar ter verpleging in een ziekenhuis opgeno men. VLISSINGEN, 12 juli Vanmor gen is de afsluitdijk in het Zuidsloe definitief gesloten. Een 160 hectare grote polder is nu van de zee afgesneden. Tus sen twee en drie uur vannacht begonnen de definitieve sluitingswerkzaamheden. Het is slechts een klein gedeelte van de afsluitdijk, die vannacht tot stand kwam en wel aan de uiterste buitenrand over een breedte van twintig meter en een lengte van twintig meter. In de loop van deze dag zal het plateau achter dit kleine stuk dijk verder worden opge spoten. Bij de sluiting was de gehele staf van rijkswaterstaat in Zeeland onder lei ding van de hoofd-ingenieur-directeui Van den Burg aanwezig. Evenals inge nieur Verschave uit Oostende, namens de directie bruggen en wegen 'uit Bel gië, die bijzonder veel belangsteling toonde voor deze sluitingswerkzaam heden. (Van onze Brabantse redacteur) TILBURG, 14 juli De broeders Pe nitenten hebben gisteren de officiële in gebruikstelling gevierd van de nieuw bouw van huize Piusoord, eeu verpleeg huis voor oligofrenen, dat in de komen de jaren verder zal worden uitgebreid. Men heeft thans de beschikking gekre gen over een modern geoutilleerd me disch centrum en enkele paviljoens, die gebouwd zijn ter vervanging van de ba rakken. waarmee men zich sedert 195t heeft beholpen. Thans zijn er 420 pati ënten; na de voltooiing van de bouw plannen zal er plaats zijn voor 650 pa tiënten. Namens de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid hield inspec teur dr. J. Veraart de openingstoe spraak. Hij bracht daarin hulde aan de broeders Penitenten en hun congrega tie, die de eerste is, die zich intensief bezig houdt met de verzorging van gees telijk gestoorden en de eerste inrichting apart voor zwakzinnigen heeft opge richt. Mgr. Bluisen, de gebouwen inze genende, sprak de hoop uit, dat het werk van de broers het karakter zal be houden van een onbaatzuchtig zich in zetten voor de medemens. De bouwplannen van Piusoord zijn thans voor een derde gereed. In de komende jaren zullen nog een b.l.o.- school, een kapel, een verplegershuis, een kantinezaal en enkele paviljoens worden bijgebouwd. De laatste barak ken zullen dan verdwijnen. WASHINGTON', 14 juli. Vrijdag heeft de Amerikaanse Kamer van Koophandel president Kennedy een bijzonder rapport overhandigd, waarin wordt verklaard dat de betalingsba lanssituatie In de Verenigde Staten ern stig maar overkoomhaar is. Het rap port, waarom de president eerder dit jaar had gevraagd, kwam minder dan een uur nadat hij een onaangekondig de vergadering had gehouden met 12 van zijn voornaamste economische ad viseurs. PARIJS, 13 juli Uit een overzicht van de economische situatie in Spanje van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.- S.O.) blijkt dat - na de economische stilstand in 1960 en de geleidelijke her vatting van de ontwikkeling in het af gelopen jaar - de binnenlandse produk- tie en vraag in de afgelopen maanden in een sneller ritme zijn gegroeid ter wijl de prijzen betrekkelijk stabiel zijn gebleven. De Spaanse betalingsba lans vertoont nog steeds een batig sal do, hoewel de invoer van 1961 sterk toegenomen is en de uitvoer sedert het voorjaar van 1961 op hetzelfde peil is gebleven. De valutareserves zijn zeer aanzienlijk en blijven stijgen. Dankzij de nieuwe politiek die sedert het begin van de uitvoering van het stabilisatieprogramma in 1959 wordt gevolgd staat Spanje nu dan ook aan het begin van een periode van econo mische expansie en profiteert daarbij van een over het geheel genomen bevredigende binnen- en buitenlandse financiële situatie zoals het land se dert vele jaren niet heeft gekend. Een van de voornaamste vraagstuk ken voor de economische politiek is het bepalen van de gewenste mate van integratie van de Spaanse economie in de westerse economische groeperingen De gebeurtenissen hebben duidelijk (Advertentie) onmisbaar voor de sportieve vakantieganger» Nieuwe prijzen: inclusief leren etui en draagriem: 7x35 f 71.50 7x50 f 79.- 7x35 112.- 10x50 91.- 8x40 78.- 12x50 109.- AMSTERDAM! KALVER3TRAAT 115 - NASSAUKADE 351 - R. HARTSTRAAT 4 P. C. HOOFTSTRAAT 50 - SCHELDESTRAAT 25 - AMSTELVEEN! GALERIJ 160 WUPPERTAL, 12 juli. De ontwikke ling van de gang van zaken bq Glanz stoff is in de eerste helft van het lopende boekjaar beïnvloed door een aantal gunstige factoren. Produktie en omzet zqn dermate toegenomen, dat de ge middelde groei in de Westduitse indus trie belangrijk overtroffen werd. Zo heeft de heer dr. dr.h.c. E.H. Vits, president-directeur, in de jaarvergade ring van de Vereinigte Glanzstoff Fabri- ken meegedeeld. Bijzonder gunstig waren weer de ver kopen van de synthetische vezels en garens uit perion, draion en nylon. Hier in ziet de voorzitter een bevestiging van de overwegingen, waardoor men zich bn de investeringen heeft laten leiden. bok de omzet der traditionele viscose- produkten was bevredigend. De toename der verkopen van textielrayon was vooral te danken aan de stijgende be hoefte aan voeringstoffen in de boven- kledingindustrie. De omzet van koord- rayon kon eveneens vergroot worden, terwijl voorts melding kon worden ge maakt van stijgende verkopen van celwol ondanks de scherpe concurrentie strijd in deze afdeling. De productiecapaciteit kon geheel worden benut. Bovendien werd een aan zienlijk deel van de voorraad verkocht. De totale omzet van de Glanzstoff inclusief de omzet van diolen-vezels der Spinnfaser A.G. maar zonder celwol bedroeg in de eerste jaarheift in totaal 380 miljoen D.M. en overtrof daar mee het cijfer over de overeenkomstige periode van 1961 met 22 procent. Het aandeel van de synthetische garens in de gezamenlijke omzet kwam op meer dan 63 procent (v.j. 62 procent). De omzet van de deelnemingen is in dc eerste zes maanden niet in dezelfde mate gestegen als die van de Glanz stoff. Desondanks is de geconsolideerde omzet van het gehele concern nog met 16 procent tot 558 miljoen D.M. toege nomen, tegen een stijging van 7 proeent in het eerste halfjaar van 1961 tot 475 min. D.M. Op grond van het feit dat de vraag naar bijna alle produkten levendig is, rekent het bestuur op een bevredigende jaaromzei, ook als het stijgingspercen tage zou verminderen. Bijzondere aandacht vraagt de ont wikkeling van de rentabiliteit. De belang rijke loonsverhogingen in het begin van dit jaar, waarover in het jaarverslag ai gesproken werd, konden tot nog toe voor het grootste deel worden opgevan gen, ter wij' verschillende gunstige fac toren remmend werkten op de stijging der personeelskosten. Bij een teruggang van het sttjgings- pencentage der omzetten en de produk tie capaciteit moet gerekend worden op een daling van de opbrengsten, ook al door een toenemende druk op de prijzen. Alle factoren in overweging nemend komt het bestuur tot de conclusie, dat men weer op een goed jaar kan reke nen, ofschoon de produktie- en omzet- verhogingen niet zullen leiden tot een even sterke toename van de rentabiliteit als in vorige jaren. AMSTERDAM, 13 juli Het ge plaatste aandelenkapitaal van de NE FO is in het eerste halfjaar 1962 /an f 4,51 gestegen tot 7,51 min. Het ver mogen nam toe van 10,6 min tot 14,3 min. Er zal wederom een in terimdividend van 4 pet worden uit gekeerd. De agrioreserve is toegeno men van 2,4 tot f 5,5 min. De intrin sieke waarde van het aandeel NEFO is met 12 pet teruggelopen tot 95,10 (117,77). Dankzij de ruime liquiditeit kon in het eeiste haifjaar gebruik worden ge maakt van het sterk gedaalde koers- peil om de effectenportefeuille met be paalde fondsen aan te vullen. Hier en daar werd tot ruilingen overgaan. De liquiditeitspositie is ook thans nog van dien aard, dat op ieder moment tegen aantrekkelijke koersen tot beleggings aankopen kan worden overgegaan. aangetoond dat in het geval Spanje een snelle en aanhoudende ontwikkeling niet verenigbaar is met het streven naar autarkie. Daarom heeft de Spaan se regering sedert de aanvaarding van het stabilisatieprogramma een nieuwe richting aan haar politiek gegeven en het recente besluit onderhandelingen aan te knopen met de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) beves tigt de tendentie de Spaanse economie voor het buitenland open te stellen. Dit proces van integratie zal veel begrip en medewerking van de zijde van de geïndustrialiseerde landen ver gen, maar Spanje zal hieraan tegemoet moeten komen door het nemen van passende maatregelen. Enerzijds zal het nodig zÜn zonder uitstel een ratio nele tariefpolitiek te aanvaarden, wat met zich mee brengt dat de Spaanse industrie slechts van een redelijke en selectieve bescherming zal profiteren; anderzijds moeten een gedetailleerd on derzoek van de exportmogelijkheden en maatregelen tot het vergroten van de export eb tot het uitbreiden van de Spaanse uitvoerprodukten in dit opzicht ontegenzeggelijk de absolute voorrang hebben. Een groep symbolische figuren in de plechtige omgang die zondag door Den Bosch trok. In de grote bol van spiegelend glas weerkaatste het licht veelvoudig. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 16 juli De plechtige Omgang ter ere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch is gisteren niet alleen zonder een druppel regel maar later op tie middag zelfs onder een stralende zomerzon gehouden. Wel bleef de belangstelling van buiten de stad door de overvloedige regen in de voor middag vrijwel nihil. Men had deze keer een beroep ge daan op alle Bossche parochies, elk een groep te verzorgen. Kennelijk was die oproep vooral beantwoord door de jeugdverenigingen want de gemiddelde leeftijd van de deelnemers was aanzien lijk lager dan drie jaar geleden. Was er een tekort aan de omgang van dit jaar, dan was het dat de muziek er wel zeer pover in was vertegenwoordigd. Voor het bisschoppelijk paleis hadden tal van autoriteiten plaats genomen om de stoet gade te slaan, onder wie mgr. W. Bekkers en mgr. J. Bluyssen, de beide vicarissen-generaal, de commis saris der Koningin, dr. C. Kortmann en burgemeester mr. R. Lambooy van Den Bosch. Nadat het wonderbeeld van de Zoete Lieve Vrouw het bisschopshuis was gepasseerd, sloten zij zich bij de stoet aan. Na de terugkeer van de stoet in de kathedraal volgde daar een kort lof wadrmee tevens de negen om- gangsdagen werden besloten. AMSTERDAM, 13 juli Ofschoon in totaal het resultaat over 1961 van Riva enigszins hooger is dan ver 1960, moet mede rekening gehouden worden met de vergroting van het geplaatste aandelenkapitaal van ƒ3.025.000 tot 3.452.500, aldus het jaarverslag. Het winstsaldo voor aftrek van belastingen bedraagt f 1.065.805 tegenover 1.046.866 in I960. Na belastingen res teert een saldowinst van 755.305 702.866). Gezien de vergroting van het aandelenkapitaal wordt een divi dend voorgesteld van 15 procent in contanten (acht procent In contanten plus tien procent in aandelen uit de agioreserve)welk voorstel reeds als „zeer waarschijnlijk" is gepuliceerd. De directie rekent voor de eerstko mende jaren °P toenemende omzetten. Het streven <>m nieuwe bedrijfsruimten aan te trekken zal de resultaten tijde lijk doen dalen aangezien niet verwacht mag worden dut deze investeringen op kortere termijn een maximaal rende ment zullen opleveren. Het resultaat zal verder belangrijk beïnvloed worden door de arbeidstijdverkorting en de nieuwe C.A.O. voor de kleine metaal nijverheid. De hogere kosten hieruit voortvloeiende zullen, naar de directie verwacht, in 1962 niet gecompenseerd WASHINGTON, 13 juli Frankrijk heeft een vervroegde aflossing van 293,4 min. dollar gedaan op zijn schuld aan de Verenigde Staten, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën bekendgemaakt. Met deze aflossir.g heeft Frankrijk de resterende schuld onder de Marshall- planleningen, die nog 209,7 miljoen dol- lar bedroeg, terugbetaald en voorts ter- mijnen van in totaal 83,7 miljoen dol lar die in 1970 en 1971 zouden verval len onder een krediet voor herstel van de oorlogsschade, dat Frankrijk op 13 juli 1946 van de Amerikaanse Export- Import Bank ontving. In de bekendmaking van het Ameri kaanse ministerie wordt voorts gezegd, dat de Banque de trance ook voor een bedrag van 112,5 miljoen dollar aan goud van de Verenigde Staten zal ko pen om een gebruikelijker verhouding tussen goud en dollars in de Franse monetaire reserves tot stand te bren gen. kunnen worden door hogere brutore- sultaten. Bq gelijkblijvende omstandig heden zal de beschikbare winst over 1962 lager zijn dan die over 1961. Voor de daarop volgende jaren verwacht de directie een relatief snellere groei van de omzetten. De Riva heeft in 1961 verkocht 3.556 nieuwe automobielen tegen 3.387 in 1960. In 1962 werd begonnen met de bouw van een pand in het indus triegebied aan de Amstel in Amster dam, De directie meent dat de huidige uitbreidingen van haar bedrijven nood zakelijk zqn om de nodige service te kunnen blijven verlenen. Het verslag vermeldt dat voor de financiering van uitbreidingen en verhoging van voorraden een lening werd opgenomen van 700.000. Eind 1961 waren in de bedrijven 724 pe. sonen werkzaam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 10 juli Minister Beer man zal met zijn ambtgenoot van Bui tenlandse Zaken gaan praten over de mogelijkheid om reispapierei. te ver strekken aan buitenlandse kinderen, die in een Nederlands pleeggezin worden verzorgd. Mr. Van Meeuwen (KVP) had hem gistermiddag in de Senaat erop opmerkzaam gemaakt, dat deze kinde ren thans als „vreemdeling" te boek staan. Mr. Beerman ..ei echter óók, dat het niet verantwoord is zonder meer de adoptie te erkennen, die in het buiten land voor een kind van dat land en een Nederlands pleeggezin is uitgespro ken. De Nederlandse adoptie gaat aan zienlij'; verder dan in andere landen, zei de minister. In Nederiand wordt de band tussen het kind en de natuur lijke moeder geheel dooi gesneden on krijgt het kind alle rechten en plichten van het eigen kind van de pleegouders. Het is dan echter noodzakelijk, dat aan de adoptie een diepgaand onderzoek voor afgaat en dat stringent voorwaarden worden gesteld. Dit nu gebeurt in het buitenland eveneens veel minder. De bo dsman acht de tijd (nog) niet ijp om nu reeds over te gaan tot een ver zachting van de voorwaarden, die in Nederland voor een adoptie gelden. AMSTERDAM, 14 juli Kand. Rus sisch: A. Voogd, Amsterdam, kand. Spaans: mej. J. Haring, Den Haag en met lof mej. A. de Keizer en de heer W. Haverkate. Amsterdam. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 juli Ir. A. H. Joustra, directeur van de Haagse bouw onderneming Habo, waarvan vrij wel alle aandelen in handen van de gemeente zijn, heeft vanmorgen nog eens met klem ontkend dat de buiten muren van de vier in aanbouw zijnde torenflats aan de Dedemsvaartweg scheuren zouden vertonen. Wel zijn enkele scheidingsmuren in het gebouw gescheurd, maar dit komt volgens de heer Joustra in talloze bouwwerken voor. De oorzaak hiervan is gelegen in het gebruik van te verse drijfstenen, die later zijn gaan krim pen. Bovendien is een borstwering van het dak van een der torenflats ge scheurd, wat evenmin reden voor onge rustheid zou zjjn" omdat ook dit her haaldelijk elders voorkomt. Dit alles staat buiten het systeem van de glij- bekisting, volgens welke de woontorens zijn opgetrokken. Dit is een bouwkun dig experiment dat nog niet eerder in Nederiand is toegepast. Technisch is dit goed verlopen, aldus de direc teur. Journalisten werden vanmorgen in de gelegenheid gesteld het bouwwerk te bezichtigen om zich ervan te over tuigen dat de gevels geen scheuren te zien geven. Wat voor leken soms iets van scheuren leek weg te heb ben werd door bouwtechnici omschre ven als „aanhechtingsnaden" die ont staan wanneer na een onderbreking de muur verder wordt opgetrokken, in dit systeem „gegleden". Financieel is het object de Habo tegen gevallen, wat betekent volgens de heer Joustra, dat „de geplande winst er niet uitkomt", geruchten die spraken vaneen verlies van een miljoen gulden sprak hjj met nadruk tegen. Het nadelig sal do zou aanmerkelijk lager liggen. Het betrokken object bestaat uit vier torenflats van veertien woninglagen, ruim veertig meter hoog en aangeno men voor een bedrag van meer dan vijf miljoen gulden. Als oorzaken van de financiële tegenvaller worden ge noemd de risico-clausule van het prijzen- beschikking bouwbedrijf, de aanloop moeilijkheden bij de bouw door het ex perimenteel karakter, tegenslag bq het leggen van de vloeren en het grote aan tal niet te benutten werkdagen. Vooral bij het werken op grote hoogte bleek de BONN, 14 juli. De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft vrijdag te Bonn verklaard dat hem uit een rapport van de voorzitter van de Euro- marktcommissie Walter Hallstein is gebleken dat het wellicht tot de helft van het volgend jaar zal duren voor Engeland als lid tot de Europese Eco nomische Gemeenschap zal toetreden. UTRECHT, 13 juli In juni hebben de Boerenleenbanken-Raiffeisenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centr. Raffeis- senbank te Utrecht en de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven een nieu: we mijlpaal gepasseerd. Het gezamen lijk inleggerstegoed op spaarrekenin gen heeft in juni het bedrag van 5 miljard overschreden. Eind mei be droeg het tegoed f 4.980 min. In juni werd 202 min gestort en 169 min terugbetaald, zodat -het spaartegoed steeg met 33 min en een totaal van f 5.013 min werd bereikt. DEN HAAG, 12 juli Uit cijfers van het C.B.S. blqkt dat de overheid aan het einde van mei voor 364,0 min. had opgenomen tegen 318,8 min. in de maand daarvoor. Het cijfer voor de post overige debiteuren, dat uit de hoofdposten van de 32 lepresentatieve handelsbanken blijkt, en dat de krediet verlening aan particulieren vertegen woordigt, geeft daarentegen een daling te zien van f 6046 min. tot t' 5988 min. Het totaal van de uitstaande kredie ten van de overheid ligt daarmee nog 91,4 min. onder dat van begin 1962. Voor de particuliere kredieten ligt het cijfer 310,4 min. hoger. Van de kredietverlening aan de over heid kwam per eind mei 293,6 min. voor rekening van de vier grote ban ken en 70,4 min. van de overige ban ken Van de overige debiteuren waren deze ciifers 3612,2 min. en 2.375,8 min De post kas enz. toont voor de 32 banken een stijging van 1013.4 min. tof f 1144 9 mm. De post schatkistpa- pier steeg van f 1186,2 min. tot 1215,2 min. De balanstotalen van de 32 ban ken stegen van 12.758,9 min. tot 12.926,2 min. Washington, 13 juli Uit de weekstaat van de Federale Reserve Bank blijkt dat de Amerikaanse goudvoorraad in de week eindigend per 11 fuli Jl- met 137 miljoen dollar is verminderd tot 16.298 min. Vol gens de Federal Reserve Bank van New York is dit verlies het gevolg van het feit dat Frankrijk ter waarde van 112,5 min dollar aan goud heeft gekocht en van het eerder deze week bekendgemaakte feit dat Zwitserland 25 min dollar in goud heeft omgezet. IJMUIDEN, 12 juli Tijdens de bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. is in de vacature, ontstaan door' het overlijden van de heer A. A. van Sandick, tot lid van de raad van commissarissen gekozen de heer H. W. A. van den Wall Bake. wind al gauw te sterk om veilig te ka® nen doorwerken. Dit alles is er oo oorzaak van dat de bouw een n° jaar is vertraagd. De eerste flat za» pas n het najaar betrokken kunnen w0 den. De heer Joustra stelde met nadruki dat zijn vertrek als directeur van de H» bo niets met het glqbekistingsexper' ment te maken heeft. Het is altijd ZU wens geweest werkzaam te zijn in de funderingstechniek en grondmechanica en die kans is hem onlangs elders ge boden. De heer Joustra overwoog van morgen een klacht in te dienen bq de Raad voor de Journalistiek naar aanj leiding van enkele publikaties over he bouwwerk. HAARLEM, 16 juli Ondanks de nog steeds stijgende kosten heeft Van Waveren's Koninklijke Graanhandel in 1961 haar bedrijfsresultaat kunnen ver beteren. De omzet in buitenlandse eT1 inlandse granen alsook de export in fij ne zaden kon op het peil van 1960 wor den gehandhaafd. De winst over 196L bedraagt 220.867, als onverdeeld winst saldo 1960 is nog beschikbaar 89.410* totaal 310.277. Hiervan wordt 100.000 overgeboekt naar de extra reserve, dis daarna 200.000 bedraagt. Voorts wordt 75.000 bestemd tot het vormen van een reserve prijs- en koersverschillen, welke onder crediteuren werd opgeno men. Hierna resteert ƒ135.277 (ƒ199.786). Voorgesteld wordt zes procent dividend op preferente aandelen (onv.) zes pro cent op prioriteitsaandelen (onv.) zeven procent op gewone aandelen (zes pet). De directie blijft bedacht op verbe tering der installaties zowel in Rotter dam als elders teneinde enigermate de kostenstijging op te vangen. Het silo- en veembedrijf in Rotterdam kon een bevredigend resultaat bena'en. De deel nemingen binnenland gaven als geheel een opbrengst die ten achter bleef bO 1960. De opbrengst der deelnemingen buitenland vertoont een lichte stijging. Indien de regering van Argentinië in haar streven slaagt het verbroken even wicht te herstellen, dan zal in de Ar gentijnse ondernemingen van Van Wa- veren het ontwikkelingsproces zqn nor male voortgang kunnen handhaven. De revaluatie van de gulden heeft niet geleid tot een lager prijsniveau van geïmporteerde granen op de Ne derlandse markt, aangezien de daling van circa vqf procent werd tenietge daan door een overeenkomstige verho ging van de invoerheffing. Voor Van Waveren heeft de valutawqziging geen koersverlies opgeleverd. UTRECHT, 12 juli De Honthnnael Jongeneel stelt voor om over 1961 een dividend van 12 pet. te betalen (onv.) alsmede om wederom een uitkering te doen van 10 ,jct. in aandelen (onv.) ten laste van de agioreserve. De bruto winst na aftrek van algemene kosten en belastingen beliep 1.122.523 (1.052.425). Uit deelnemingen verd 643.528 (568.125) verkregen, terwijl overige baten tof een bedrag van 189.738 (158.897) tot de winst bijdroe gen. Het totaal aan baten komt dan op 1.955.788 (1.777.447). Na afschrij vingen ad ƒ626.590 (615.817). reserve ringen en voorzieningen ad 648.399 (634.421), bijschrijving interest statutai re reserve ad 33.007 (33.040), alsme de na aftrek van interest en overige lasten samen tot een bedrag van 210.762 (92.221), resteert een winst wan ƒ437.030 (401.948). In het jaarverslag zegt de directie dat het jaar 1961 werd gekenmerkt door stijgende ontzetten enerzijds en dalende verkoopprijzen anderzijds. Het verbruik van de nog vrij jonge artikelen spaan platen en hardplastic platen bleef ver der groeien, maar de produktiecapaci- teit binnen Europa stijgt in zo sterke mate, dat de concurrentie wel bijzon der scherp is geworden. Desondanks is men niet ontevreden over de behaalde bedrijfsresultaten. Een onderhandse langlopende lening ten bedrage van f 1.000.000 tegen een rente van 4% pet. werd opgenomen. De omzetten in 1962 zullen waar schijnlijk achter blijven. De weersom standigheden veroorzaakten een meer dan normale stagnatie in de bouwnij verheid; gezien de arbeidsmarkt is het vrijwel uitgesloten, dat de achterstand het lopende jaar kan worden ingehaald. Voorts doen de bouwbeperkingen hun invloed in toent mende mate gevoelen. De omzetten bq de dochterondernemin gen blijven zich in stijgende lijn bewe gen, terwql de bedrijfsresultaten zich in gunstige zin ontwikkelen. DEN HAAG, 14 juli Volgens do door het Centraal Bureau voor de sta tistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de invoer in juni 1982 1.593 min (v.m. 1.721 :nln), terwijl voor de waarde van 1.437 min (v.m. f 1.368 min) werd uitge voerd. De uitvoer bedroeg 90 pet van de Invoer (v.m. 80). Een lagere waarde van de invoer in juni 1962 t.o.v. juni 1961 van 27 min en een hoger waardecijfer voor de uit voer van rond 200 min, brachten het dekkingspercentage in vergelijking met de overeenkomstige maand van het vori ge jaar van 76 op 90 pet. Bij het maandgemiddelde over het eer ste 'halfjaar 1962 t o.v. net eerste half jaar 1961 bedroeg de stijging bij de in voer 59 min. of 4 pet, en bij de uitvoer 63 min of .5 pet. Het dekkings percentage voor het maandgemiddeid® steeg 1 punt van 82 tot 83 pet. Het in- voersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 1.676 min (januari-juni 1961 1.700 min). TOEN ONTDEKTE ZE DAT HU OMGING MET EEN STELLETJE BOEVEN EN TOEN MAAKTE ZE HET UIT. HU VIEL HAAR NOG LASTIG EN ZE SMEET HET PORTRET STUK DEZE KLAD JES DAT PAUL K'JK APRIL EN DIE DARBY MATTHEWS WAREN ZOGEZEGD VRIENDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2