Katholieke Migratie Stichting Hulp aan alleenstaande nieuwkomers in Haarlem 1 Geslaagden van rit. Lagere Technische School in Haarlem Aóemda Haarlem Imponerend orgelspel door Klaas Bolt en dr. Hans Klotz Twee titels voor Haarlemse atleten op Noordhollandse - kampioenschappen LANG GEWACHT EN TOCH GEKREGEN i Tsjechische dansen in Openluchttheater KAMIS legt niet alleen papieren maar ook persoonlijk contact mm Inbreker krijgt drie jaar De beurs vandaag: MAANDAG 16 JULI 1962 PAGINA 3 Kustbrigade redt drenkeling HAARLEM, juli Enkele maan den geleden publiceerden wij het be richt, dat in Haarlem de Katholieke Migratie Stichting was gestart. Een fiieuwe activiteit in het katholiek maatschappelijk leven, welke overi gens reeds haar contactpunt met de protestants-christelijken heeft ge vonden. In een paar maanden heeft de Stichting bewezen, dat zij in alle opzichten recht van bestaan heeft. Kortweg en gemakshalve wordt de Stichting KAMIS genoemd. Zij stelt zich zoals dat officieel wordt ge formuleerd ten doel, aan alleen staanden, die van elders naar Haar lem verhuizen „hulp te geven bij het zoeken naar een kamer en een hel pende hand te bieden om zo spoedig mogelijk in deze stad thuis te gera ken". Het is mode geworden, overal problemen van te maken. Zo is het misschien verleidelijk van de „al leenstaanden" een probleem te ma ken, alsof deze mensen beklagens waardige figuren zijn. In de be klagenswaardige zin, zijn zij ech ter geen probleem. Veelal is het toch zo, dat zij het alleen-zijn zelf hebben gekozen, door een functie te aanvaarden buiten de vertrouw de gemeenschap, waarin zij geboren en getogen zijn. Niettemin, al vor men zij geen probleem, zij hebben vaak met problemen te kampen, die slechts met behulp van ande ren zijn op te lossen. Met Haarlemse auto Na joy-riding in Amsterdamse gracht Aanrijdingen in Zandvoort Haarlem, vanavond in t.v.-programma Radio's gestolen Ook twee medeplich tigen veroordeeld Films Muziek Gabaret Tentoonstellingen Trouwen op zaterdag duurder in Bloemendaal Motorrijder ramt lantaarnpaal Achtervolging op Stationsplein Slachtoffer van aanrijding overleden Neomist D. Markus in Halfweg-Zwanenburg Bustocht bejaarden Diefstal bij kennis - kun- oofc hal' ial b" wor- BLOEMENDAAL, 16 juli Een 39-ja- rige Amsterdammer is gisteren om half een door leden van de Vrijwillige Kust brigade van Bloemendaal uit zee gered. Met drie andere personen was hij met opkomend water aan het baden op de eerste bank van het tweede zwin. De drie anderen konden zwemmend het strand bereiken, de man in kwestie kon niet goed zwemmen. Hij behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en wist zich op zijn rug drijvende te houden. Met veel moeite konden de leden van de Vrijwillige Kustbrigade van de post Par- nassia de drenkeling bereiken en hem behouden aan land brengen. Daar is op de eerste plaats de kwes tie, een geschikte kamer te vinden. In «en milieu ook, dat hun het beste ligt en waar het acclamatiseren in de nieuwe omgeving wordt vergemakke lijkt. Maar daarmede zijn deze mensen er nog niet. In het begin is alles nog Hieuw. Het werk en de kamer. Veel be hoefte aan sociaal contact hebben zij nog niet. Maar na verloop van tijd, wanneer het nieuwtje er af_ is en de nieuwe functie vertrouwd begint te wor den, willen zij toch andere contacten. De KAMIS wil in Haarlem, deze men sen de helpende hand bieden. De kwes tie van het „kamers-zoeken" wilde men aanvankelijk oplossen, door de oprich ting van een zogenaamde kamercentra le, waar gegadigden zich voor informa ties zouden kunnen melden. Van zo'n centrale heeft het bestuur echter afge zien. Het bleek namelijk mogelijk sa men te werken met het Maatschappe lijk Advies, en Inlichtingenbureau, een instelling van protestantse huize, dat 2ijn inlichtingenkantoor heeft in de uit gangshal van het Stationsplein. Daar kon reeds iedereen terecht, die in Haar lem op zoek was naar een kamer. Waarom aldus het bestuur van de HAARLEM, 16 juli In de nacht Van zaterdag op zondag hebben twee jongens waarschijnlijk voor joy-ridlng een auto gestolen van de Verspronck- Weg. De eigenaar van de auto werd rond halféén 's nachts door bewoners Van de Verspronckweg gewaarschuwd, dat er twee jongens in zijn auto zaten, tnaar kon niet meer verhinderen dat de joy-riders er met zijn auto vandoor gingen. De auto is later, ernstig beschadigd, opgehaald uit een Amsterdamse gracht. Omdat de lichten van de auto nog aan waren, heeft de Amsterdamse poli tie nog gezocht naar mogelijke inzitten den, maar deze waren met de noor derzon vertrokken. ZANDVOORT, 16 juli Een 9-jarig meisje uit Hilversum is zaterdag om ongeveer 7 uur op de boulevard in Zand voort aangereden door een personen auto. Het meisje is ernstig gewond in het Elisabeth's gasthuis in Haarlem op- genomen. Het ongeluk gebeurde toen et meisje plotseling de boulevard op- Jiep en door een auto, die uit de rich ting Bloemendaal kwam, geschept werd. Het meisje logeerde in Zandvoort. In de nacht van zaterdag op zon dag is rond 1 uur een personenauto in ~andvoort tegen een boom gereden. In de kleine wagen zaten zes personen, van wie er drie verwondingen opliepen, feen 19-jarige jongeman moest in het •Elisabeth's Gasthuis in Haarlem wor den opgenomen wegens inwendige kneu- "Tjhgen. Waarschijnlijk was de wagen ge- an n, vyeSens overbelasting en te hoge ^netheid. Door de regen was het weg- ueK glad geworden. vanavond in t.v.-programma „A^ARLEm, 16 juli Vanavond zal tela, 'n kaar rubriek „In AVRO's Hao-iZler een uitzending wijden aan Hafoi er? in ket algemeen en de Frans aistentoonstelling in het bijzonder, dacht Verwachten dat enige aan- toerietifüi w°rd?n geschonken aan de en; Jf S(?he drukte in Haarlem, aan stad eslte onderdelen van het dat v.?=°,0n en aan ket divertissement Uitzen'r'fv,ie^ide vreemdeling biedt. De beginnen 0m 20 nlinuten over acht duren." een kleine tien minuten ZelftL Kruisweü verdween in de- ^tfpc eveneens een transistorïl- electrisch scheerapparaat den Ont t- rvan was 1>uim Ho gul- jJ«. Ook hier was men via de achter- de zaak binnengedrongen. KAMIS een eigen, katholieke, cen trale oprichten, als blijkt, dat er op een bepaalde basis samenwerking mogelijk is met het protestants informatiebu reau, dat kortheidshalve M.A.I. wordt genoemd. Bij dit bureau kunnen dus oc'c degenen terecht, die slechts in een katholiek milieu een kamer wensen Wanneer zij dat kenbaar maken, wor den zij ook in die richting geholpen. Het M.A.I.waarvan de informatrices over ervaring beschikken, heeft boven dien talrijke kamer-adressen in alle mogelijke wijken van de stad. De ka- merzoekende wordt dus zoveel doen lijk in die omgeving geplaatst, waar men vermoedt, dat hij of zij zich het t>est thuis zal voelen. De integratie in de nieuwe gemeen schap blijkt vaak moeilijker te zijn dan het zoeken van een geschikte kamer. De nieuwkomers weten meestal heg noch steg in Haarlem en zij moeten zelf maar zien, hoe zij „er in komen." In de ene stad gaat dat gemakkelijker dan in de andere. Zij voelen zich al heel gauw aan hun eigen lot overgelaten. Van enig persoonlijk contact buiten het werk en het huis-van-inwoning is op korte termijn geen sprake. Via de KAMIS ontvangen deze mi granten een kaart van Haarlem, waar op zij alvast de heg en de steg kunnen vinden. Bovendien krijgen zij een fol der, waarin ij van alles kunnen vin den om zich op velerlei terrein te kun nen oriënteren. Om te beginnen treffen zij in die folder een overzicht van de parochies in Haarlem en randgemeen ten. Daarbij een opgave van de aan- vangsuren der heilige missen, telefoon nummers van pastorie en maatschap pelijk werkster in een bepaalde paro chie. Voorts vindt men in de folder adres sen van instellingen en verenigingen op het gebied van ontwikkeling en ontspan ning. De sport is daarbij in vele varia ties vertegenwoordigd. Jeugd- en Jon gerenbeweging ontbreken evenmin. Tenslotte wordt men uitgebreid geïn formeerd omtrent de medische verzor ging, de sociale en charitatieve stellin gen en de katholieke maatschappelijke organisaties. Het papieren contact is echter niet het enige en belangrijkste. Op voorzich tige wijze wil de KAMIS de migranten ook op persoonlijke wjjze benaderen. Zij wil zich perse niet bemoeien met an dermans zaken en zich niet indringen in het particulire leven van de „nieuwelin gen." De praktijk heeft overigens wel geleerd, dat het contact bijzonder op prijs wordt gesteld. De Stichting heeft inmiddels een drietal dames bereid ge- vonlen, de migranten op te zoeken. In sommige gevallen bleek dat persoonlijk contact niet nodig en had de migrant zijn weg al gevonden, maar maakte hfj of zjj dankbaar gebruik van de folder. In andere gevallen was de bezoekster van harte welkom en konden eventuele moeilijkheden uitgepraat worden. Bo vendien kon vanwege de KAMIS bemid deling verleend worden om het accla- matisatie-proces te vergemakkelijken. Een zekere „verwaarlozing" kon daar door worden voorkomen. De laatste vier maanden hebben be wezen, dat de KAMIS op de goede weg is. Het bestuur, waarvan de heer J. G. M. Bosman voorzitter is, de heer H. J. Nelissen secretaris en pater J. Huigens bisschoppelijk commissaris, weet, dat uit de ervaringen nog vele probleempjes naar voren zullen komen, die eveneens opgelost moeten worden. Voor de maal tijden bijvoorbeeld is men doende een oplossing te vinden. En zo is er nog veel meer. HAARLEM, 16 juli Vrijdagavond hebben de leerlingen van de r.-k. LTS in Haarlem, die met succes de exa mens doorgekomen waren, tijdens een feestelijke bijeenkomst in het H.K.B.- gebouw aan de Tempejierstraat hun diploma's in ontvangst mogen nemen. Zaterdag hebben wij hierover reeds be richt. Geslaagd zijn: Metaalbewerkers: J. Beelen, B. Bo- gers, J. Dekkers, J. van Djjk, U. van Eyndhoven, P. Glas, P- Gooyer, C. van Leeuwen, J. v. d. Linden, j. Remkes met lof, L. Rondema, W. Scheurkogel, C. Stoke, A. v. d. Broek, C. Damave, H. Heeren, H. Hulsebosch, B. Jacobs, P. v. d. Putten, C. Breems, P. van Deyzen, H. Koster, P. van Schie, N. Veltman, G. Wolvers (allen uit Haar lem); R. Bakker, Aalsmeer; J. van Beek, Kudelstaart; B. Boelen, Amster dam; Th. Joosten, Santpoort; E. Bos man; A. Huiberts, F. Jong, A. Lijn- kamp, J. Rotteveel, A. Schutter, C. de Wit, allen Heemstede; R- Njjhof, Over- veen; J. Verbeek, Noordwfjk, H. v. d. Voort en A. Beijersbergen, met lof, Hil- legom; H. Hermans en H. v. Nobelen, Noordwijkerhout; IJ. Kortekaas. Voge lenzang; J. v. Poeke en H. Vosse, Zandvoort; J. Rusman en L. Verhaar, Lisse; A. Willemse, Bloemendaal; A, v. d. Berg, Haarlemmerliede; J. Huls bosch, Vijfhuizen; J. Venings, De Zilk en A. de Waal, Halfweg. Timmerlieden: Th. v. 't Hoff, G. Hoog kamer, H. Jansen, C. Wormer, F. Klous, W. v. Rossum, A. Rijbroek, H. Schavemaker, L. de Vries, H. Berg kamp F. Jacobs, A. Jonk, M. Kljjn, J. v. d. Pol, H. Tulen, J. de Wit, allen Haarlem; Th. Edelaar en Th. Jansen (met lof), Noordwijkerhout; C. Hulsbosch, J. Luyben en A. Kuipers, Heemstede; J. Ruijgrok, A. v. Nieuw- burg en M. v. Rooyen (met lof). Zwa nenburg; A. Stokman (met lof). Zand voort; J. Thorborg en J. van Waard, Haarlemmerliede; B. Verstraeten, Aals meer; H. Jansen, Hoofddorp; C. van Lieshout en A. v. Meelen, Spaarndam; P. v. d. Raad, Vogelenzang en P. v. Roofjen, Bennebroek. Automonteur: J. Beaufort, W. Bek- ker, E. v. Eeden, C. Elsendoorn, A. v. d. Haas, P. de Kuijer, C. Melein, J. Steijnebrugh, allen Haarlem; A. v.. Elk, Haarlemmerliede; J. Hageman, Hillegom; J. Tromp, IJmuiden en A. v. d. Wijst (met lof), Beverwijk. Elektriciens: L. Blom, L. v. Dongen, N. Haver, P. Heijne, J. Hogendoorn, J. v. Hoorik, W. Kromhout, B. v. d. Lee, J. Rijbroek, Th. v. Spanje, A. Zegwaart, allen Haarlem; W. Koop, Hil legom; E. Kramer, J. v. d. Kruijff en B. Sluijter (met lof). Heemstede. Voor de semi-part-time cursus afd. timmeren slaagden: C. v. d. Aar, J. Beneker, C. Biere, M. Boon, H. Dek ker, F. v. Gennip, A. Gosewehr, Chr. Harmes, A. Jonker, W. Kok, J. Lejjen, A. Lucas, P. Mol, J. Willemse. W. de Wit, J. v. d. Veldt en A. Verkooij, allen Haarlem; C. v. d. Aar en J. Beliën, Heemstede; G. Jansen, Sant poort; Th. v. Assema en C. 'Schouten, Haarlemmerliede en S. van Niel, Vijf huizen. Voor het examen hulpmonteur in het Voor het examen monteur in het cen- gedeelte zijn geslaagd: Th. L. Bogers, C. Bljjleven, J. A. C. de Bruin, J. W. Th. M. v. d. Colk, H. G. Habraken, M. A. Hellman, P. H. Hoogeveen, I. Jongbloed, E. Prins, P. G. Ruurda, J. W. van Scheppingen, P. C. C. van Sohie, J. Sieverts, A. F. N. M. v. d. Wiel, P. A. M. Wassenaar, L. J. v. d. Ing. Voor het examen monteur in het cen trale verwarmingsbedrijt (theoretisch gedeelte) zijn geslaagd: Th. L. Bogers, P. A. Bokhorst, P. A. Brasker, J. M. G. Huiskamp, C. v. Rijn J. L. Suiker, B. P. Wijnands, H. de Moed. In het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau in de hal van de stations uitgang kunnen alleenstaanden terecht voor informaties betreffende kamers en andere aangelegenheden. Het werk van de KAMIS, tot stand gekomen op initiatief van het Haarlems Interparochieel Charitatief Centrum, en de St. Martha-vereniging, zal zijn vorm nog moeten vinden. Ten aanzien van de „kamer-kwestie" is men bijzonder ver heugd, een gelukkige samenwerking met het M.A.I. gevonden te hebben. Het blijft niettemin steeds urgent ver trouwde adressen te vinden, waar de migranten in een hun passende omge- vi g terecht komen. Wie meent een ge schikte kamer te kunnen aanbieden, kan zich melden op telefoonnummer 15010 's morgens tussen 9 en 12 uur en tij het M.A.I. in de stationshal, telefoon 14004. De maatschappelijk werkster zal persoonlijk op het aangemelde adres komen, teneinde de selectie voor beide partijen zo goed mogelijk te kunnen ver richten. AMSTERDAM, 16 juli De recht bank heeft een 49-jarige los werkman uit IJmuiden wegens een reeks van minstens twintig inbraken, conform de eis, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. Het ging hier om inbraken in Sant poort, Haarlem, Hilversum en Amster dam, waarbij o.m. sigaren, sigaretten, sieraden, geld, gas- en elektriciteits- munten waren gestolen. De inbreker, die alles heeft bekend, verschafte zich toegang door inklimming door een openstaand w.c. raampje, door een bo venlicht waarvan hij het spanjolet wist los te maken of door verbreking van een ruitje van de buitendeur. Een 43-jarige koopman uit Amster dam werd wegens heling van o.m. siga retten, sigaren, een verrekijker en een fototoestel, -afkomstig van de inbraken, conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en met aftrek van het voorarrest. Een 29-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, werd wegens medeplich tigheid aan de diefstallen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek van het voorarrest. Voor het rijden zonder rijbewijs werd hij con form de eis een maand gevangenis straf opgelegd. Hij had de inbreker naar de plaatsen gereden waar deze meende iets van zijn gading te kunnen vinden. CINEMA PALACE: De dief van Bagdad, a.l. t/m do.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tom en Jerry-festival, a. 1. t/m do. 10 uur. FRANS HALS: Eén pyjama voor twee, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: Maclste contra Maciste, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Spartacus, 14 jaar. Dagelijks 2 en 7.30 uur. REMBRANDT: Schlager-revue, a.l. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Europa bij nacht, ontraden. ROXY: t/m zo. Tarzan en de meerminnen, 14 jaar. Ma. t/m do. Billy, the kid, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Schep vreugde in het leven. a.l. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Sjors van de Rebellenclub, alle leeft. Dagelijks 10.30 uur. MINERVA: Zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Diamanten bij het ontbijt, 14 jaar. Zondag 2 en 4.15 uur: Poppey-festival, a. 1. Ma. t/m wo. 8.15 uur: De Graaf van Luxemburg, a. 1. Dinsdag 17 juli Grote of St. Bavo Kerk. 8 uur: Orgel bespeling door Piet Kee. „Adam en Eva", Raamsingel 5. Iedere avond 812 uur. Waag-taveerne, Damstraat. Cobi Schreyer, gitaar en het poppentheater Merljjn, vanaf 8 uur, Iedere avond. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur. Zondag 1—5 uur. Teyler's Museum: Expositie van Italiaanse tekeningen in Nederlands bezit. Dagelijks 10—5 uur. Zondag 1—5 uur. (Tot 22 juli) Vishal, Grote Markt: Keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem. Dagelijks van 105 uur. Zondag van 1—5 uur. (Tot 29 juli). Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.305 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen 2—5 uur. Museum „Het Huls van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage lijks van 10—5 uur. Zondag van 1—5 uur (Tot 30 september). Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplein: Ten toonstelling van tekeningen van Ives Heude, gedurende de maand juli. Dage lijks van 106 uur en van 810 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 41; Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Heinz Nassner. Dage lijks van 9—5 uur. Ma., wo. en vrij van 6—8 ur. (Tot 21 juli). Cruquiusmuseum, Haarlemmermeer: Histo rische stoommachines, watermolens enz Dagelijks van 912.30 en van 1.305 uur Zondag van 105 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66. Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw. Dage lijks 10—5 uur. (Tot 30 september). HAARLEM, 16 juli Zaterdagavond beklommen twee organisten de orgel- bank van het Christiaan Müllerorgel in de St. Bavo-kerk. Eerst was het onze stadgenoot en vaste bespeler van het orgel Klaas Bolt, daarna dr. Hans Klotz uit Keuden. Laatstgenoemde do ceert momenteel aan de Haarlemse or gel-academie. Klaas Bolt bewees in Bach's „Toc cata, adagio en fuga in C grote terts" persoonlijkheid en durf te bezitten. Vooral in het adagio week zijn registra tie in belangrijke mate af van de gang bare. Hij gebruikte als soloregister niet een tongwerk doch een strijker. Deze, en nog andere bewuste afwijkingen van traditionele registerkeuze, verhinder den Klaas Bolt echter niet een mar kante Bach-interpretatie te geven. In de variaties van Samuel Scheidt over „Christe qui lux es et dies", had hij BLOEMENDAAL, 16 juli Om de werkzaamheden van de ambtenaren van de burgerlijke stand op zaterdag zoveel mogelijk te beperken, waren de huwelijksrechten in Bloemendaal voor de zaterdag bij raadsbesluit van 18 mei 1961 reeds verhoogd tot 125,-. voor het voltrekken van een huwelijk tussen 9-12 uur en tot 250,voor het voltrek ken van een huwelijk na 12 uur. Het blijkt echter, dat niettegenstaande deze verhoging de ambtenaar van de burgerlijke stand en de beide boden praktisch iedere zaterdag in het raad huis aanwezig moeten zijn voor het sluiten van één of meer huwelijken. Evenals de meerderheid van de leden van de commissie voor de gemeente- financiën staan B. en W. op het stand punt, dat, nu het principe van de vrije zaterdag eenmaal is aanvaard, getracht moet worden deze vrije zaterdag zoveel mogelijk voor alle ambtenaren te hand haven. Mét bedoelde leden is de meer derheid van het college daarom van mening, dat er aanleiding bestaat om de huwelijksrechten voor de zaterdag nog maals te verhogen, en deze te stellen op het voor de zondag geldende tarief 300,— Het thans geldende goed koopste tarief is uiteraard afgezien van tie kosteloze huwelijksvoltrekking 10,- (op woensdag van 9 tot 11.30 uur). BLOEMENDAAL, 14 juli Een 30- jarige fabrieksarbeider uit IJmuiden is afgelopen nacht omstreeks vier uur met zijn motor tegen een lantaarnpaal aan de Zandvoorterweg gereden. Ter hoogte van de viersprong nam hij, komende uit de richting van Zandvoort, de bocht te wijd. De man verkeerde onder in vloed van sterke drank. De bestuurder en zijn twee duopassagiers kwamen te vallen. De fabrieksarbeider liep daarbij een gebroken linkerbeen op. Een van de twee andere passagiers, een 23-jarige stratenmaker uit Haarlem, brak een knieschijf. Zij moesten worden opgeno men in het Marinehospitaal. De derde, een 24-jarige huisschilder, liep enkele lichte schaafwonden op. De motor kreeg grote schade. Het rijbewijs van de motorbestuurder is ingevorderd. HAARLEM, 16 juli Op het Stations plein in Haarlem ontstond zondagavond rond acht uur enige deining door het geroep „Houdt de dief". Iemand bleek een koffer en tas te hebben meegeno men van een heer uit Heemstede. Sa men met zjjn echtgenote en omstaan- ders zette deze de achtervolging in om zijn bagage terug te krijgen. Men wist de dief te pakken te krijgen, maar deze slaagde er in weer te ontvluchten met achterlating van de koffer. Na een voortgezette achtervolging tot in het huis van de dief die dicht bij het station bleek te wonen, kon ook de tas wor den achterhaald. De gezamenlijke waar de van de bagage (o.a. een filmtoestel en kleding) was 400,-. aan het begin van de avond reeds be wezen de registratie-geheimen van het Müllerorgel grondig te kennen. Dat dit laatste moelijk is voor een gastorganist, bleek uit de weergave door Hans Klotz van het pompeuze werk van Max Reger: „Introduktion, Passacaglia und Fuge" in E kleine terts. Hoe knap en spectaculair ook door Klotz gespeeld, was het toch moei lijk het muzikale lijnenspel, zoals bij voorbeeld in de passacaglia, te volgen. De overdaad van noten in Regers com positorische werkwijze maakt de „doorkijk" principieel al lastig. Daar om zou een minder dikke registratie ee.i grotere doorzichtigheid aan deze muziek gegeven hebben. Overigens slechts respect voor het technisch meesterschap van Hans Klotz. Zijn or gelspel was bepaald imponerend. Dit concert had grote belangstelling ver diend. J.L. HAARLEM, 16 juli In het diaco- nessenhuis is aan haar verwondingen overleden de 64-jarige mevrouw D. Kra mer-Otter, die vrijdagmiddag 6 juli door een 15-jarige bromfietser op de Kin derhuissingel bij de Zijlweg was aange reden, toen zij daar over een zebrapad de weg overstak. HAARLEM, 16 juli Zaterdagavond kon dank zij de gunstige weersomstan digheden weer een voorstelling plaats vinden in het Openluchttheater te Bloe mendaal. Het Tsjechisch Folkloristisch Ensemble „Broln" kon zich geen mooier decor wensen om de dansfolklore uit verschillende delen van zijn land te brengen. Nadat de groep in 1952 geformeerd was uit elf dansers en danseressen één zangeres, twee zangers en een orkest van zestien man, begon een lange reeks uitvoeringen in binnen- en buitenland. Het orkest bestaat uit de traditionele strijkersgroep en de cvmbalisten, waaraan typisch folklo ristische instrumenten zijn toege voegd. Het programma van zevenentwintig nummers werd in een hoog tempo afge werkt en boeide van begin tot eind door de grote afwisseling. De kleurrijke kos tuums vormden daarbij een boeiend ele ment. De solisten speelden goed. De „pri mas" blonk uit door zijn virtuoos viool spel, waarbij hij een uitstekende onder steuning en omlijsting voor de dans groep was. Voor velen zal het nasale geluid van de schalmei („fujara") ver rassend geweest zijn. Na langdurig applaus werden twee toegiften gegeven, beide zeer mooi van klank. De zeer bevredigende avond werd daardoor op prettige wijze beslo ten. J. v. d. R. HAARLEM, 16 juli Bij de Noord hollandse kampioenschappen, die zon dag in Amsterdam op de sintelbaan Olympiaplein verwerkt werden, bleken dit jaar twee titels voor de Haarlemse atletiek bestemd. Op de 100 m meisjes toonde volgens de verwachtingen Jos van Duffelen van Atmodes, ook al Ne derlands kampioene, zich verreweg de sterkste, hoewel de zware baan noch in de serie (12,5 sec) noch in de finale (12,6 sec) een goede tijd toeliet. De tweede titel was voor het „Holland"- meisje Mirjam Kooter, die het hoog springen won met de zeer goede sprong van 1,48 m. HALFWEG-ZWANEXBURG, 16 juli Het afgelopen weekeinde hebben de pa rochianen van Halfweg - Zwanenburg voor het eerst na twintig jaar weer een neomist in hun midden gehad. Het was pater D. C. Markus (MillHill). Zaterdag avond om half acht werd de neomist vanaf het Esdoornplein in Halfweg fees telijk ingehaald. Daarna volgde een kort lof in de parochiekerk te Halfweg; een welkomstwoord sprak de pastoor van de parochie van O.L.Vrouw Geboor te, de zeereerwaarde heer P. Verbeek. Gisterenmorgen droeg pater Markus in de parochiekerk een plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door pastoor Verbeek als presbyter-assistens, pater P. Bogaard als subdiaken en kapelaan K. Reuzenaar als diaken. Pater Olieslager hield een korte feestpredika tie. Het parochieel zangkoor zong onder leiding van de heer Van der Donk en aan het orgel begeleid door de heer Dijkstra uit Vijfhuizen een meerstemmi ge mis van Otto Deden. Na de Mis werd „Het teken des vreden", door Jan Mul getoonzet, uitgevoerd. 's Middags om één uur was er voor verenigingen en genodigden een feeste lijke bijeenkomst, waarbij het parochiële zangkoor enkele liederen ten gehore bracht. Tevens werd toen het parochie geschenk aangeboden. Tegen twee uur gaf de parochiële drumband O.B.K. op de speelplaats van de Sint Jozefschool ter ere van de pas gewijde priester een aubade. Hierna volgde wederom een receptie, waarvan velen gebruik maak ten pater Markus geluk te wensen. Om half vier celebreerde de neomist een plechtig danklof. M, w./x.. vx- Evenmin als op nationaal niveau, twee weken geleden in Delft, was er bij deze kampioenschappen een titel weggelegd voor de HAV Haarlem Maar in tegenstelling tot Delft kwamen nu in Amsterdam sommige Haarlemmers tot goede prestaties. Ernst de Roode, bij voorbaat kansloos voor een eerste plaats op de 110 m horden, had geen moeite om zilver te behalen en no teerde in serie en finale een redelijke 15,8 sec. Jim Thuis werd op de 300 m eveneens 2e, maar zijn tijd van 36,6 sec was een halve seconde sneller dan hij ooit gelopen had. Adri Schaper ver loor zijn titel aan nummer twee van vorig jaar, maar de goede tijd van 1 min 57,4 sec. duidt op een eervolle ne derlaag. Op de 1500 m verbeterde Jaap Sandijck, die naarmate het seizoen vordert zijn eigen krachten beter be gint te leren kennen, weer eens zijn beste persoonlijke prestatie. Hij liet nu 4 min. 22,1 sec. afdrukken, wat goed was voor een derde plaats. Van Atmodes ledgde Marjan den Ouden nog beslag op een ereplaats. Bij het kogelstoten werd zij met 12,24 m 3e. Ans Pennarts zat weer vooraan op de 100 m (4e in 13,3 sec.). Ook Ineke Geu- sen werd 4e en we! bij het verspringen, maar belangrijker voor haar was, dat zij haar persoonlijk record verbeterde tot 4,85 m. HAARLEM, 16 juli In twee auto bussen en enige particuliere auto's heb- hen dezer dagen de bejaarden van de Spaarneparochie een uitstapje naar de omgeving van Amsterdam gemaakt. De tocht voerde allereerst naar de hoofd stad, waar tal van bezienswaardigheden aandachtig bekeken werden. Het mooie weer maakte dat gedeelte van het pro gramma tot een groot succes. In Oud- Valkenveen werd een uitgebreide lunch gebruikt, waarna de bejaarden enkele uren de gelegenheid kregen de benen te strekken, tijdens wandelingen door de prachtige omgeving. Na een terugreis langs verschillende historische buiten plaatsen kwamen de bussen omstreeks zes uur weer op de Turfmarkt in Haar lem aan. HAARLEM, 16 juli De Haarlemse politie heeft een 25-jarige electrisch las ser aangehouden, die na een scherp verhoor heeft bekend in de eerste we ken van juli diefstallen te hebben ge pleegd bij een bekende van hem. Van de zevenhonderd gulden die door deze bekende, een 71-jarige betonwerker uit Haarlem Noord, worden vermist is niets teruggevonden. Verder zou de verdachte ook twee horloges en drie gouden zegelringen bjj hetzelfde adres hebben weggenomen voor een geza menlijke waarde van 420 gulden. De zegelringen heeft hij verkocht aan een antiquair. Ook en van de horloges heeft hij doorverkocht en het andere in het Spaame geworpen. Bij deze diefstallen zou hij door een 32-jarige vrouw zijn geholpen. Zij is door de politie aange houden. In bedoelde periode drong ver dachte regelmatig 's nachts het huis binnen door een openstaande achter deur Het Damrak opende de nieuwe beurs- week in een ongeanimeerde maar prijs houdende stemming, zulks in navolging van het verloop van Wall Street vrijdag jL Vergeleken met de koersen van het avondverkeer van vrijdag viel de stem ming niet tegen. Internationale fondsen waren merendeels goed prijshoudend. Een uitzondering vormde Hoogovens, die wederom van aanbod te lijden had en inzette op 593. Daarna volgde een inzin king tot 586. De overige afdelingen wa ren stil, maar opmerkelijk was de betere stemming voor scheepvaartaandelen. Overal was de handel echter gering. Vorig opening De paradijskraanvogels in Artis hebben I bebroed maar niet uitgekomen. Geboorte dit jaar dan toch eindelijk een nakome- van een paradijskraanvogel is in een ling gekregen. Vorig jaar is wei een eidierentuin een zeldzaam feit. Hi Ned. 1960 4 >4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert. Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Fyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew Kon Petroleum 50 doll Amerika Lijn Java Cb PJL K.L.M. Ko-- Ned. Stoomb. Mij K.PJH. Stoomv. Mij. Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2'i Amsterdam '56 1 2'i Amsterdam '56 II 2V2 Amsterdam '56 m 2',2 Amsterdam '59 2!i Rotterdam '57 Alb.Heyn KI. obl. Slot 10014 97 H 16/7 96 8854 106% 341 107 116% 376-, 377 242 752 135 —m 453 810 312 59S 589 350 585 165.2 167.59 149.: 151 285 436 603 132. 132 1231 54.9 140% 131 130 112% 256 125 125% 127 178.50 472 126.50 81 92% 91% 99% 84% 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3