PRO MUNDI VITA wil hulp voor noord-oost Brazilië Jnvesteer niet in gebouwen, investeer in MENSEN" Weer betogers in KUMASI NIEUWE ONTSLAGEN IN BRITS KABINET Drogbeeld van onverstoorbare Macmillan thans verdwenen VAN WINDOLIEMOLEN TOT EEN MODERNE INDUSTRIE STRAUSS premier van Beieren Westduitse defensieministei schijnt er voor te voelen D Spaanse regering belooft hogere levensstandaard Sociale doctrine van de Kerk bepalend voor de aanpak RELIGIEUZENCONGRES IN MAASTRICHT Stevig gefundeerd pastoraal plan Kohlers taak Nu tegen inheemse bisschop Politieke partijen weer toegestaan Paus vertrok naar Castel Gandolfo Premier handelde in paniekstemming JUIN MET PENSIOEN „TAMELIJK WAARSCHIJNLIJK" „Europa danst" De stenen spraken Meisjes en judo „Soberheid en sociaal bewustzijn" PAKISTAN Schorsing SABENA- 'helikoptervluchten thans een feit MAANDAG 16 JULI 1962 PAGINA sr sy conferentie over Radioscholen Maastricht, 14 juli vandaag, °P de tweede dag van het Brazilië- congres voor religieuzen (zie voor een ®erste verslag ons blad van zaterdag) heeft de stichting „Pro Mundi Vita" naar grote troel uitgespeeld. Ze heelt, •n de vroege morgen nog bijna, het - uuaiii uuu X aoCLUtD HCUCI" 'ander is een bovendien secretaris-gene raal van de Conlerência dos Religiosos do Brasil. In die kwaliteit geelt pater Jdoin leiding aan een gigantisch en ef- ncient apparaat, waarin alle in Bra zilië gevestigde religieuzen samenwer ken en dat voor de instandhouding en Uitbouw van de Braziliaanse kerk (de grootste en misschien wel meest nood- dende ter wereld) volstrekt onmis- uj Dat Kennedy de Berlijnse kwestie beschouwt als een der voornaamste geschillen tussen Amerika en Rus land blijkt wel uit zijn keus voor Eet Amerikaanse ambassadeurschap in Moskou. Eind juli vertrekt de te genwoordige ambassadeur, Llewelyn E. Thompson, uit de Russische hoofd stad om een post te aanvaarden op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Kennedy heeft lang gezocht naar een goede opvolger, en tenslotte heeft hij besloten Foy D. Kohier te benoemen, die op het ogeg- blik aan het hoofd staat van de Europese afdeling van het State De partment. Kohier heeft die benoeming te danken aan zijn omvangrijke ken nis van het Berlijnse vraagstuk, een onderwerp waarin hij zich volledig heeft gespecialiseerd. De laatste maanden zijn de be sprekingen over Berlijn tussen het \Vesten en de Sovjet-Unie gevoerd door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en de Russische ambassadeur in Wash- ington, Anatoly N Dobrynin, en waar- BUITENLANDSE schijnlijk zal Rusk, tijdens de aan- KRON1EK staande Geneefse Laos, de Berlijnse affaire opnemen met zijn Sovjet-col- Iega, Andrei Gromyko. Majr vóór Rusk zich persoonlijk met de „terrein verkenningen" ging bezig houden, Was dit het werk van Thompson, en ongetwijfeld zal diens opvolger, Kohier, binnenkort weer het moei- Iijke karwei overnemen. Zal hij er in slagen de impasse te doorbreken? Vorige week heeft Khroesjtsjev voor gesteld de bezettingsmacht van de Westerse Grote Drie in West-Ber- fijn te laten vervangen door troepen Uit communistische satelliet- en klei ne NAVO-staten. Die nieuwe troe penmacht zou, volgens de Sovjetpre mier, bijvoorbeeld samengesteld kun nen zijn uit Polen en Tsjechen als mede uit Noren en Denen, of Ne derlanders en Belgen. De hele groep Zou onder toezicht van de Verenigde Naties moeten komen. Maar Amerika, Engeland en Frankrijk hebben dit plan verworpen, omdat zij geen af stand willen doen van hun bezet tingsrechten in Berlijn die uit de tweede wereldoorlog dateren. Waar om zouden zij trouwens communis tische soldaten in West-Berlijn toe laten, als er geen Westerse troepen in Oost-Berlijn gelegerd mogen wor den? En Noorwegen, Denemarken, Nederland en België zijn, in tegen stelling tot de Westerse Grote Drie, n'«t onmiddellijk verantwoordelijk ypor het lot van de Westberlijners. Z<ij kunnen zich ook niet op oude Verdragen met de Sovjet-Unie beroe pen. Khroesjtsjev heeft nu opnieuw ge dreigd met de sluiting van een Rus- siseh-Oostduits vredesverdrag, waar oor de controle op de toegangswe gen tot West-Berlijn geheel in han en zou komen van de Duitse Demo cratische Republiek. Maar het is op merkelijk dat de Russische regerings- efcjer geen tijdslimiet meer stelt voor e ondertekening van een dergelijk Zo°^ ^^Echt heeft hij dus nog niet veel haast met een regeling van e Berlijnse kwestie. ■i/^an Westerse zijde zijn het Ame- 'a en Engeland die wel met de oviet-Unie willen praten over een yoor beide partijen aanvaardbare op- ossing van het Berlijnse vraagstuk. aar rankrijk (daarbij gesteund door de Bondsrepubliek) wil de sta- Uis cpio handhaven. Kohier zou straks in Moskou de Kussen moeten polsen over de moge- 'I heid van een basis voor formele onderhandelingen tussen de Grote Vier. Dat wordt een bijzonder moei- JtJke opgave, want de zaak Redt op n«t ogenblik geen enkele perspectief baar is. In die kwaliteit ook kwam hij toelichten waarom Brazilië als eerste werkterrein werd gekozen. Het werd een inleiding, die de vele aanwezige provinciale en generale oversten fel heeft getroffen. Nooit heb ik een zaal zo bewegingloos meer dan anderhalf uur naar een spreker zien luisteren en zelden ook heb ik een man aan het woord gezien, die een zo wur gend gecompliceerd probleem op een zo eenvoudige en hartverwarmende wijze uitlegde. ,,Prc Mundi Vita," al dus pater Cloin, ,,en met haar natuur lijk de Braziliaanse Conlerência dos Re ligiosos gaan al haar aandacht en mo gelijkheden richten op de noodsituatie in N.O. Brazilië. Daar bestaat een stevig gefundeerd pastoraal plan, daar bestaat een uitvoerend secreta riaat, dat zijn doeltreffendheid bewe zen heeft en daar werkt de voortduren de inspirerende kracht van de aarts bisschop van Natal, Dom Cugenio de Araujo Sales, een man die reeds bij zijn leven een legendarische faam heeft verworven." Eigenlijk heeft pater Cloin praktisch zijn hele spreektijd gebruikt om zijn gehoor te vertellen over zijn bezoek aan Natal. Een regelrechte oproep tot werking heeft hy niet gedaan, mede- maar op dit "punt was "zijn zwijgen welspre kend. Zijn verhaal b.v. over de 10.000 radioscholen was daarvan een duide lijk voorbeeld. Men moet zich dat voor stellen. Die immense uitgedroogde uit gestrektheid van het N.O. Braziliaanse land, waar vrijwel geen priester aan wezig is, waar een grauwe uitzichtloze nood miljoenen omvat houdt en waar da-i toch im de avond een gezin zijn hut ontruimt om het radioklasje kinderen en grijsaards binnen te la ten, dat komt luisteren naar het minus cule radioapparaat met één zender, waarop van uit Natal wordt les gege ven. Men moet zich voorstellen hoe 's zondags de bisschop vanuit het ver re Natal op die wijze de Mis met tien duizenden van zijn diocesanen dialo- geert. „Natuurlijk," zei pater Cloin, „kerkrechtelijk is dat geen mishoren, maar' naar de geest...?" Zo ging hij "oort. Hij vertelde, dat men nu binnen ee paar maanden hoopt te beslissen of men deze schoolradio kan vervan gen door televisie! Ook een klein toe stel, met één zender En passant heeft hij lessen gegeven, die voor velen onder zijn gehoor revo lutionair moeten hebben geklonken. Ik herinner mü, dat hij op een gegeven ogenblik zei: „Investeer niet in gebou wen, het is de slechtste missionaire in vestering die er bestaat, investeer in mensen". En met instemming citeerde hij de pastoor die zei: „O.L. Heer en de parochianen zitten nu droog. Waar om de kerk „afbouwen?" Wij hebben beter werk". Ik herinner mij ook, hoe hij vertelde over een ziekenhuisje, waar een leken- dokter durfde te beginnen met 70 per maand en waar de hele voedsel-voor- ziening bij toerbeurt door de gezinnen van de parochie wordt verzorgd. Het was met dit soort voorbeelden, dat hij de diepere achtergronden van het pastoraal plan Natal en rigo- reuze poging om in de opperste nood terug te keren tot het meest authen tieke christendom probeerde in het. licht te stellen. Een poging, die mij geslaagd lijkt en waarvan de algemeen voorzitter, dir. J. M. Versteeg tenslotte zei: „Dit is wat wij bedoelen met do cumentatie en informatie. Wij, Pro Mundi Vita, roepen u op om de betre den paden te verlaten. Slecht de „standsverschillen" tussen de reli gieuze groeperingen. Tracht onder el kaar en met ons leken tot een werke lijke integratie te komen. En hjj be sloot met een openlijk pleidooi voor vestiging van religieuze congregaties in het noodgebded van N.O. Brazilië, ver gezeld van die leken, die voor de uit- KUMASI, 16 juli (KNP) Opnieuw hebben zich in Kumasi in Ghana inci denten tegen de bisschop voorgedaan. Betogers hebben de bisschopstroon en de kathedraal in brand gestoken. De demonstratie is thans gericht tegen de inheemse bisschop mgr. J?zef Essuah, die op 17 juni is gewijd. HÜ is de opvol ger van mgr. A. van den Bronk, de Ne derlandse bisschop, tegen wie eveneens verzet was gerezen. In 1952 reeds eisten de Ashantis, een van de belangrijkste stammen van Ghana, een „eigen" bisschop. In i960 nam het verzet scherpe vormen aan, toen men een bomaanslag op de kathe draal pleegde. In 1961 eiste een katho lieke leek op de buitentrappen van de kathedraal het aftreden van mgr. Van den Bronk. Rome gaf toe en benoemde mgr. Essuah. Maar het feit, dat de nieuwe bisschop tot de Nzima-stam be hoort, en niet tot de Ashanti, schijnt de katholieken en niet-katholieke nationalis ten niet te voldoen. Vandaar dat de op positie opnieuw is overgegaan tot daden van geweld, ondanks het feit dat de politie de kathedraal dag en nacht be waakt. RAWALPINDA, 16 juli (Rtr) De nationale vergadering van Pakistan heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de wederoprichting van de politieke partijen in het land. De poli tieke partijen werden in oktober 1958, toen <te grondwet werd ingetrokken, ont bonden. De oppositie is er echter niet in ge slaagd de regering zover te brengen, dat zij de voornaamste beperking, die het wetsontwerp bevatte, schrapte. Het wetsontwerp bepaalt namelijk, dat po litici in totaal ongeveer 100 die wegens malversaties, vóór 1958 ge pleegd, geen openbaar ambt mogen be kleden, ook geen lid van ®en politieke partt) mogen zijn. voering van het missioneringsplan nood zakelijk zijn. Tenslotte nog twee opmerkingen. Ik geloof, dat het nuttig zou zijn wan neer bli voorkomende gelegenheden ook aan zo'n typisch religieuzen- congres meer leken zouden deelne men. Ik geloof n.l., dat daardoor veel wanbegrip zou kunnen worden wegge nomen. Of om het eens heel popu lair te zeggen: wie zo'n congres mee maakt, ervaart dat het beeld van „de non", zoals de spraakmakende ge meente zich dat gemaakt heeft, over leefd en vals is. En een tweede opmerking: Ik ben getroffen door de eerlijkheid, waar mee alle inleiders de huidige noden en tekortkomingen durfden te erken nen. Het heeft mij echter getroffen, dat niemand is ingegaan op de ont staansgronden en de rol, die daarbij in latijns-Amerika door kerkelijke autoriteiten gespeeld is. Ik vrees, dat men door zo te handelen de waarheid en daarmee de kansen op een wer kelijke heroriëntering te kort doet. Rest mij nog te vermelden, dat zuster Nerea Thissen vrijdagmiddag een inlei ding hield over „Die Aufgabe der Or- densfrau heute in Brasdlien", dat de Braziliaanse ambassadeur in Nederland een deel van het oongres meemaakte en dat bovendien werd meegedeeld, dat het volgende project van „Pro Mundi Vita" Chili zal zijn. ALBERT WEDDING. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 16 juli. De Paus is gisteren naar zijn zomerresidentie in Castel Gan dolfo vertrokken. Hij verliet door de poort van de klokketoren Vaticaanstad. Zijn auto werd voorafgegaan door een Italiaanse wagen met politie-autoritei- ten, omgeven door het bekende team van twaalf politiemotoristen en gevolgd door een Vaticaanse auto met leden van het pauselijk gevolg. Aan de grens van de gemeente Castel Gandolfo werd de Paus door de burge meester en de leden van de raad welkom geheten. Dangs de gehele route stonden groepen mensen, die de Paus hun leven dige groet brachten. Kort na aankomst in de pauselijke villa verscheen Joannes XXIII op het kleine balkon, dat uitziet op het marktplein van het plaatsje, en hij gaf aan de samenstromende inwo ners de apostolische zegen. Tot nader aankondiging zullen de open bare audiënties plaats hebben in Castel Gandolfo op woensdag- en zaterdag morgen om half elf. 's Zondags zal de Paus om twaalf uur het Angelus in de binnenhof van de villa bidden met de genen, die zich daar verzamelen. BRUSSEL, 16 juli. Tijdens zijn jongste vergadering heeft de beheers raad van de Sabena het reeds verwach te besluit genomen alle helikoptervluch- ten tijdelijk te schorsen. De reden hier van moet worden gezocht in de hoge exploitatiekosten van het net, dat sedert twaalf jaar Brussel verbindt met Luik, Antwerpen, Rotterdam, Maastricht, Pa rijs werpen, Koneronm, Maa Rijssel, Keulen en Bonn, (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 juli Het is in Brittan- nië de gewoonte dat bij de ontslagname van een minister de afscheidscorrespon- dentie tussen de eerste minister en de heengaande minister wordt gepubli ceerd. Toen Macmillan op vrijdag de grote slachting aanrichtte, werd even wel slechts de correspondentie tussen hemzelf en de heengaande kanselier van de schatkist Selwyn Lloyd gepubli ceerd. Men kreeg aan het eind van de week de indruk dat Macmillan had ge handeld in een paniekstemming. Deze indruk is versterkt door de omstandig heid dat eerst heden de corresponden tie tussen de premier en de rest van de heengaande ministers is gepubli ceerd. Er werd algemeen verwacht dat Macmillan wijzigingen zou moeten aanbrengen in zijn kabinet, en men meende dat dit plaats zou vinden in het najaar. De electorale tegenslagen van de conservatieve party namen evenwel een dusdanige omvang aan dat Macmillan besloot eerder te han delen. Het is nu duidelijk dat de mededeling omtrent de wijzigingen vandaag zou zijn gedaan. Maar net conservatieve dagblad „The Daily Mail" wist op donderdag te vertellen Een recente foto van de enige levende Franse maarschalk, Alphonse Juin, die onlangs op pensioen gesteld is. Gewoon lijk blijft in Frankrijk een maarschalk tot aan zijn dood in actieve dienst. Juin is echter in ongenade gevallen bij presi dent De Gaulle, vanwege de houding van de maarschalk in de Algerijnse kwestie. Een overzicht van Twijnstra's oliefabrieken in Maarssen. dat de kabinetswijzigingen niet plaats zouden vinden in het najaar, maar in de onmiddellijke toekomst. Dientenge volge vernamen enige van de ontsla- fen ministers eerst op vrijdag dat zij un portefeuille kwijt waren. In andere omstandigheden had Mac millan hun enige dagen kunnen geven om zidh voor te bereiden op hun lot. Dat Macmillan zich op heeft laten jagen door de pers, blijkt uit het heden ge publiceerde schryven dat hij heeft ge zonden aan de ontslagen lord kanselier, lord Kilmuir. Deze brief begint als volgt „De wijdverbreide gissingen in de pers en de ongewenstheid van een periode van onzekerheid hebben het noodzake lijk gemaakt de reconstructie van het kabinet zo spoedig mogelijk te vol tooien". Daarmee verdwijnt het drogbeeld van de „onverstoorbare" Macmillan. Hy heeft nu zeven leden van het kernka binet de laan uitgestuurd, dat wil zeg gen een derde van de leiders van de regering. Deze slachting houdt in dat de man, die de zeven oorspronkelijk benoemde op hun posten en die met zijn heengaande collega's de verant woordelijkheid deelde voor hun beleid, mede behoort tot de schuldigen. En in dien de ingrijpende mutaties de con servatieve partij niet meer aanvaard baar maken voor het land dan de laat ste tijd het geval is geweest, zal men de schuld niet zoeken bij de ontslagen ministers, maar bij de premier zelf. Het wachten is nu op verdere ont slagen en benoemingen. Deze zullen plaats vinden aan het begin van de hui dige week, wellicht reeds morgen. Het is waarschijnlijk dat Macmillan na zijn hardhandig optreden ten aanzien van zeven van zijn naaste medewerkers in het kernkabinet niet minder hardhan dig zal zijn in zijn optreden tegenover de niet tot het kernkabinet behorende ministers. Er zijn nu twee vragen waarop de nabije toekomst het antwoord zal moe ten geven: wie heeft Macmillan pro beren te redden door zijn onverwacht grote slachting, de Britse natie of zich zelf en zijn partij? En betekent het heengaan van Selwyn Lloyd ook het heengaan van de economische restric- t'epolitiek en het gevaar van nieuwe in flatie? Ten aanzien van deze laatste vraag luidt het antwoord van Macmil lan zelf ontkennend. Maar de brieven welke uitgewisseld plegen te worden tussen een Britse premier en een ont slagen minister zijn altijd doekjes voor het bloeden, en men mag de inhoud niet ernstig opvatten. VERENIGDE STATEN President Kennedy heeft, behoudens goedkeuring door de Senaat, de burgemeester van Cleveland, Anthony Celebrezze, be noemd tot minister van gezondheid, on- derwijs en maatschappelijke zorg, als opvolger van Abraham Ribicoft, die senator wil worden. (Reuter) (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 16 juli Ondanks niet bij zonder overtuigende dementi's zijner zijds „het is nog te vroeg om er iets over te zeggen" wordt het in goedingelichte Westduitse politieke krin gen voor „tamelijk waarschijnlijk" ge houden, dat de Westduitse minister van defensie Franz-Joseph Strauss zich in de komende herfst kandidaat zal stel len voor de functie van premier van Beieren. In deze deelstaat zullen dan L anddag-vierkiezingen worden gehouden waarin de Christelijk-sociale Unie (waarvan Strauss voorzitter is) ver moedelijk de overwinning zal behalen. De GSU is een zusterpartij van de fe derale CDU. Strauss' waarschijnlijke verhuizing van de federale naar de provinciale politiek heeft twee oorzaken: zijn door de „Fibag"-affaire geknakte prestige en de „successie-oorlog" in Beieren over de opvolging van premier dr. Erhard. „Fibag-" is, zoals bekend, de naam van een weinig bonafide bouwmaat schappij in München geweest, die voor De Nederlandse olie-industrie heeft van ouds grote betekenis en reeds in de middeleeuwen vond men hier tal van kleine, plaat selijke olieslagerijen. Eerst in de ze ventiende eeuw echter groeide dit am bacht uit tot een industrie, die spoe dig tot ver over de grenzen bekend heid kreeg. Vooral in de Zaanstreek waren vele oliemolens. Aan het ein de van de vorige eeuw werd het oude slagwerk, waarmee het zaad in deze molens werd uitgeperst, geleidelijk ver vangen door hydraulische persen, ter wijl in de meeste oliemolens een stoommachine werd geplaatst. De o'ie-industrie heeft zich vooral ontwik keld in de weidestreken van Noord en Zuid-Holland en Friesland, omdat de perskoek, die ontstond als de olie uit het zaad was geperst, een uitste kend voedermiddel voor het vee bleek te zijn, als het in de wintermaanden op stal stond. Op 14 juli 1887 kocht de jonge boe renzoon U. Twijnstra in het Friese dorp Akkrum voor zevenduizend gul den de stoom- en windoliemolen „De Eéndragt" om lijnkoek en koolzaad- koek te gaan vervaardigen. Daarmee werd de grondslag gelegd van U. Twijnstra's Oliefabrieken N.V. te Ak krum en Maarssen, die nu vijfenzeven tig jaar bestaat. In 1891 werd de windmolen afgebro- en verrees in plaats van het oude fabriekje een geheel nieuw gebouw, waarin een grote stoommachine en twee Engelse hydraulische oliepersen werden geplaatst. Om ook de veehou ders in het noorden van Friesland met UT-koeken te kunnen bedienen, werd in 1891 een klein fabriekje te Franeker aangekocht, die in 1904 door een gro tere fabriek werd vervangen. In 1911 is deze fabriek vrijwel geheel in vlam men opgegaan. Het was niet de eerste brand, die het bedrijf trof, want reeds in 1895 stond de fabriek in Akkrum in lichter laaie. Zij werd echter spoedig weer opgebouwd. In een tijd, dat de voorlichting aan de boeren lang niet op het peil stond an tegenwoordig, heeft de heer U. Twijnstra zich zeer verdienstelijk ge maakt met het geven van instructies omtrent de juiste voeding van het vee. In 1912 toen het vijfentwintigjarig be staan van het bedrijf werd gevierd, stichtte hy een pensioenfonds voor het personeel. Hij had grootse planner, voor verdere uitbreiding van de fa brieken, waarbij hy geiykertyd de on- fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Gouda zal vanaf vrijdag a.s. hc middelpunt zijn van het feest „Europa danst". Dansgroepen uit eigen land, Engeland, Joe goslavië, Frankrijk, Griekenland Schotland en Zweden zullen daar tot slot van een internationale dansweek samenkomen. De deelnemende groe pen beheersen, behalve het repertoire uit eigen land, ook tal van dansen uit andere landen. Deze internationale oriëntatie, gestimuleerd door de Ne derlandse volksdansvereniging, heeft in tal van jeugdgroepen en dans groepen in den lande geleid tot een intensief beoefenen van folkloristi- sehe dansen uit vele landen, met I name ook uit Israël en Joegoslavië. Het feest in Gouda besluit een reeks van manifestaties in andere1 femeenten. De Schotten dansen don-1 erdag in Alkmaar; Amsterdam ziet morgen groepen uit Frankrijk, Grie kenland en Schotland en volgende week dinsdag uit Joegoslavië binnen de poorten. De Joegoslavische groep j komt donderdag in Den Haag en 23 en 25 juli in Rotterdam. de Amerikaanse strijdkrachten in West- Duitsland vyfduizend woningen (voor 300 miljoen mark) wilde bouwen. Een van de deelhebbers was een persoon- lyke vriend van minister Strauss, na melijk de krantenmagnaat dr. Kapfin- ger (wat Strauss overigens niet schynt te hebben geweten). De minister be val het project aan by de vroegere Amerikaanse minister van defensie, Gates. Een parlementaire commissie, die heeft onderzocht of Strauss daar mee buiten zyn ambteiyke boekje is ge gaan, kon echter geen overeenstem ming bereiken. Terwyl Strauss in Bonn minister van defensie was, is in Münahen een sterke oppositie tegen de CSU-voorzitter ont staan. Men wil in de komende herfst de tegenwoordige minister van land bouw, Hundhammer, premier maken. De enige CSU-politicus, die dat kan ver hinderen, is Strauss zelf. Hy zou dan de opvolger moeten worden van de 74- jarige dr. Erhard. Strauss' aftreden als minister van de fensie zou in de federale regering ze ker verdere hervormingen met zich meebrengen. Als zyn opvolger wordt genoemd de reserve-majoor en Ritter- kreuzdrager, dr. Erioh Mende, de voor zitter van de FDP. Aangezien er dan een liberale minister teveel in het ka binet zou zitten, zou de FDP-minister van financiën, dr. Heinz Starke (die zyn ambt toch al beu is) worden ver vangen door de CSU-minister van fi nanciën van Beieren, dr. Eberhard. c' meming wilde omzetten in een N.V. Dit laatste is pas in 1915 geschied, toen zijn zoon, de heer T. J. Twynstra hem i pvolgde, als mede-directeur byge- staan door de heer J. E. de Jong. De heer T. J. Twijnstra moest toen nog zyn universitaire studie afmaken. Meer dan 40 jaar heeft hij de lei ding gehad. Grote bekendheid ver wierf hij door de bekleding van tal .•an voorname posten in het maat schappelijk leven. Hy was voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Oliefabrikanten, van het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën, van de Hoofdgroep Industrie, van het Ver bond van Nederlandse Werkgever», van de Utrechtse Kamer van Koop* handel en vice-voorzitter van de So ciaal-Economische Raad. In 1956 trad hij af als directeur van U. Twijn stra's Oliefabrieken N.V., waarvan hjj tot zyn overlijden in 1959 commissa ris bleef. Zyn zoon, ir. U. Twijnstra volgde hem als directeur op. De fabriek in Maarssen werd 10 juni 1922 geopend, omdat het wense- ïyk was voor de aanvoer van de olie zaden en de aflevering van de ge wonnen olie een gunstiger plaats in de nabyheid van de grote zeehaven» te hebben. De stoom- en windmolen ,£>e Eendracht", in het Friese dorpje Akkrum, werd in 1887 door de heer U. Twijnstra gekocht. Vier jaar later maakte de molen plaats voor een geheel nieuw gebouw. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiit De afwijkingen aan sommige steentjes van de steentjesaktie ten gunste van een noodkerk in Tanganyika zijn zaterdag avond tydens een gecombineerd ra dio- en TV-programma bekendge maakt. De steentjes met afwijkingen verkleurden in water nadat sigaren- of sigarettenas was bijgevoegd. Wie een dergelijk steentje bezat moesf het breken en trof dan een metalen plaatje aan waarop een geheim Rot terdams telefoonnummer was aange bracht. De bezitters van dergelijke steentjes zyn in de gelegenheid ge steld een oorkonde te tekenen die in het kerkgebouw, dat zal worden gebruikt door protestanten en rooms- katholieken, zal worden ingemet seld. e huishoudschool in Brummen levert meisjes aan de maat- schappy af, die niet alleen zyn voorbereid op de taken, die een vrouw in de huishouding heeft te verrichten, maar die bovendien een zekere weerbaarheid meekrijgen de meisje® staan hun mannetje dank zy een judocursus van zes maanden. Honderd leerlingen hebben nu met goed gevolg het examen vaardigheid zelfverdediging afgelegd. Joke Nïj- man was de beste, zy verrichtte de vereiste 28 handelingen links en rechts in precies twee minuten. An nie Petrie, de tweede, deed er 5,8 seconden langer over. Brummen krygt een eigen judo-instituut, dat 28 Juli officieel zal worden geopend. By die gelegenheid zullen twee ster ke judoploegen uit Engeland een vriendschappelijke wedstrijd houden. worden gepoogd alle Spanjaarden gelij ke kansen te bieden. De tegenwoordi- MADRID, 16 juli (UPI) Na een onder voorzitterschap van generaal Franco gehouden kabinetszitting heeft de Spaanse regering een verklaring uit gegeven, waarin zij belooft „de levens standaard van het Spaanse volk te ver hogen" en „mee te werken aan de ver dediging van de vrije wereld". Het was de eerste kabinetszitting na de reorga nisatie van de regering, die verleden week plaats gehad en waarbij een vice- president werd benoemd en zeven mi nisters werden vervangen. In het communiqué van de regering wordt gezegd, dat Spanje de moderni sering van zyn strijdkrachten zal voort zetten. De levensstandaard van het Spaanse volk zal worden verhoogd door de uitvoering van een plan voor econo mische opbouw, dat is opgesteld door een delegatie van de Wereldbank. Ten aanzien van haar sociale politiek is de regering voornemens de sociale doctri nes van de katholieke kerk te volgen. Voorts wil de regering een voorbeeld stellen van „soberheid en sociaal be wustzijn". Grote aandacht zal worden besteed aan de verbetering van de huis vesting en de landhervorming. Wat het onderwijs betrqft, zal meer dan ooit ge politieke structuur van Spanje zal niet worden gewijzigd. (Rtr - APF) Generaal Alonso Ve ga, spanje's minister van binnenlandse zaken, heeft zaterdag in het Spaanse parlement de strafmaatregelen verde digd, die de regering heeft genomen tegen de oppositieleden, die hebben deel genomen aan het congres van de Euro pese bewegingen, de vorige maand in Mündhen. Vega zei, dat de bijeenkomst van de Spanjaarden in München al sinds november 1961 in Parys was voor bereid. Een van de organisatoren had de beschikking over 75.000 dollar, die hy uit diverse bronnen had gekregen. Volgens Vega hadden sommige Span jaarden, die in München waren, niet een echte democratische evolutie voor Span je op het oog. Zy hadden zich slechts akkoord verklaard met de terugkeer naar Spanje van die politieke figuren, die in 1939 hun macht verloren door hun gewelddadig optreden en sektegeest. Van de 52 mensen, die in Spanje woonden en die naar München waren gegaan, waren er maar zes in het bui tenland gebleven. Negen van hen kozen verbanning naar diverse eilanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7