Grote hoeveelheden goedkoop aardgas uit Groningen Voor het huishouden en de ruimteverwarming OFAGOLOR Zes Vikingschepen bij Roskilde geborgen Niet geschikt voor industrie soiste film Agfa movex automatic, Mevr. Aeraout CHEFAROX Een pijp ontspant de mens: Pijproken geeft rust en voldoening K.O.V. is „matig" verheugd over aanvaarding Mammoet Propagandist van hereniging Smalfilm GT13 Geen recht te verkrijgen9 Berg en waterval krijgen namen van prinsessen Lerarenverzet tegen benoeming van conrector We zullen nog moeten strijden 9 MINISTER: EXPLOITATIE SNEL TER HAND NEMEN SURINAME Maagklachten? Lyceum Bergen op Zoom Pater F. Wijnhoven AA DINSDAG 17 JULI 1962 PAGINA 5 .'K Kies voor Uw inkelende kleuren van Nu in prijs verlaagd: f. 16.75 Een maatschap Winning Hard gewerkt vandaag, meneer? Goed zo. Daar moet de schoor steen van roken. Maar nu die schoorsteen 's even vergeten. Nu zelf even roken. Fijn een pijp op steken en genieten van die geu rige wolkjes. Hèèè, dat ontspant een mensZo, Jan, wat wordt dat?" Heerlijke sfeer van rust en thuis-zijn. Met een pijp. C00PVAERT brandt kalm en rookt koel! De beste manier om van een pijp te ge nieten; stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. IetSLAAW PHOEF. 1 BOtlNCENIN 1360 Concessie Groningen 296.000 ha Tchiermonnikool I met and: Ttrschtlling; Vlieland: 'inschoten Concessie Schoonebeek 78.000 ha Concessie Tubbergen 17.700 ho Nijmegen V.PELTl62708l Concess sw 200 000 Amersfoort o 5?'QLeiden:';fA J Utrecht ii-liRotterdam Concessie Rossum 1200 ha Concessie de Lutte 540 ho (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 17 juli De exploitatie Van de enorme hoeveelheid aardgas in Groningen moet zo snel mogelijk ter hand worden genomen. Minister De Pous heeft in een ..aardgasnota" aan de Tweede Kamer zijn opvattingen over het gebruik van dit gas en de organi satie van winning en afzet uiteengezet. (Wij hebben hierover reeds het een en ander meegedeeld.) De belangrijkste punten zÜn: Pe aanwezigheid van ten minste 150 mil- Advertentie- Voor wie ideaal wil filmen: volautomatische smalfilmcamera 8500/239 D 13 g AMSTERDAM, 17 juli Mevrouw H. dii vnout-Royaards uit Bussum, de we- ians6 van de 'n het voormalig Neder- j^">-Indië door een pistoolschot om het hg ?n gekomen vaandrig Aernout, heeft ban n haar pogingen het onderzoek haa de omstandigheden waaronder te man werd gedood te laten openen, he»] u ®n. Zii heeft bekend gemaakt dit •hen na "JP beraad te hebben geno- öró'^ia jarenlange vergeefse pogingen tG j 4-a: 1-_ Jhoord c te doen fbren, - ciuaiigc v ci gcciac pu^nigcii ja trachten de instructie inzake de °P mijn echtgenoot hier te lande openen, heb ik moeten consta- han"u5at op geen enkele wijze recht verWa gen 20 heeft- mevr. Aernout laaid. „Geestelijk en financieel is lijk ii°°r mË vanzelfsprekend onmoge- *o verband met het bovenstaande Mlori gaan". Mevr. Aernout heeft hen die haar in de afgelopen jaren heb- gesteund, dank betuigd. ?outa!« Tkwam vaandrig Aer- WHeni?* ^.1J Dembamg door een pis- ^®eft *2! 2m iet ieven- Mevr. Aernout Vri s^eds volgehouden, dat haar man heiin<Xermo?rd opTdat h« als veilig- Of\vi t veel van beuaalrio 73 'r^r fepooia "J 1 E° ®n 1951 heeft zij M£°gd de m^ructle ln deze zaak te ?venu,aiPenen' P°g'ngen leverden houa 1 resultaat op. Nadat de in- van het rapport-Zaaijer (over oe- £owmlv?lss1!:HYieï1 in het voormalige beu^hkliJke Nederlands-Indische Leger) Aern„d ^as geworden, diende mevr. hl, jwl m rnaart jl. een smaadklacht jhan dhf. een aan het werk van haar haar saVT)de passage in dit rapport naar ■Aernnnv?ePlng beledigend was. Mevr. de2% at heeft sindsdien niets meer in «aak vernomen. jard m3 gas in de Groningse bodem is thans met zekerheid vastgesteld. De Nederlandse Aardoliemaatschappij is bezig door middel van proefborin gen de omvang van de „gasbel" ver der „af te tasten". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de voorraad nog aanmerkelijk groter zal zijn. Men denkt daarbij aan een hoeveelheid van 400 miljard m3. Ter verduidelijking van deze cijfers; het officiële aan bod bedraagt thans zonder het Groningse gas iets meer dan een derde miljard m3 gas, waarvan ech ter slechts de helft wordt afgenomen. Uitgaande van een voorraad van 150 miljard m3 en een afzettermijn van 20 jaar zou ieder jaar 8 miljard m3 beschikbaar komen. Het nieuwe gas zal volgens de minis ter het best kunnen worden gebruikt voor huishoudelijke doeleinden en ruim teverwarming. De bedoeling is, dat over enkele jaren alle gasbedrijven in Neder land slechts „puur Gronings aardgas" zullen leveren tegen een aanmerkelijk lagere prijs dan thans wordt berekend. Het gebruik van het gas voor energie voorziening van industrieën en elektri citeitscentrales komt minder in aan merking, omdat daarin voordeliger op andere wijze kan worden voorzien door kolen en olie. Voor chemischeverwerking is het Groningse gas door zijn eenzijdige sa menstelling minder geschikt. Voor de chemische bedrijven komen echter be langrijke hoeveelheden cokesovengas (van de Staatsmijnen en de Hoogovens) en raffinaderijgas beschikbaar, die als huishoudgas door het aardgas zullen worden vervangen. Een belangrijke prijsdaling van het aardgas voor huishoudelijke doeleinden is noodzakelijk om er zeker van te zijn, dat het gebruik voldoende zal stijgen om de afzet van de voorraden in een redelijke termijn (20-30 jaar) te waar borgen. De kernenergie zal immers naar verwachting binnen niet al te lange tijd PARAMARIBO, 17 juli In Suriname zijn een berg en een waterval genoemd naar de bezoekende prinsessen. De berg heet Margriet-Francisca-berg en ligt in het Saramacca-district, ten westen van de Suriname-rivier in midden-Suriname. De waterval die naar prinses Irene ge noemd is, bevindt zich bij de Brownsberg in het nieuwe Brokopondo-district. Gistermorgen hebben belde prinsessen een bezoek gebracht aan de westelijke polders bij Paramaribo en aan enkele instellingen in de Surinaamse hoofdstad zelf. Waar men ook kwam, in het dis trict of in de stad, overal juichten de mensen de prinsessen toe en zwaaiden schoolkinderen met vlaggetjes. Tijdens de huldigingsplechtigheden gis teren, waarbij de bevolkingsgroepen door zang en dans ieder op eigen wijze hun aanhankelijkheid betuigden, kregen de prinsessen geschenken aangeboden, van een fraaie collectie sieraden tot een eenvoudig vaasje met bloemen. Van een tiental Hindoestaanse vrouwen ontvin gen de prinsessen fraai bewerkte hoofd doeken. In Paramaribo werd 's morgens eerst een bezoek gebracht aan de synagoge van de Nedeilands-Israëlitische gemeen te. Na een korte bezichtiging volgden bezoeken aan de huishoudschool en het Hindoestaanse weeshuis. Geheel onver wachts werd nog een bezoek gebracht aan het weldadigheidsgesticht, waarmee de ouden van dagen bijzonder in hun schik waren. Daarna vertrok men uit Paramaribo voor een rondrit door het westelijk deei van het district Suriname, s Middags woonden de prinsessen in het stadion in Paramaribo een demonstratie bij van negenduizend schoolkinderen. Tot aller verbazing beklom na afloop een padvinder de eretribune en begon een gesprek met prinses Irene: hjj kwam een dag vrij vragen voor de schooljeugd, die zoveel vrije tijd had moeten opofferen. De beslissing was na tuurlijk niet eenvoudig, maar na enige beraadslaging werd zjjn aanhouden be loond en zei prinses Irene door de mi crofoon dat haar zuster en zij bijzon der hadden genoten van de middag en dat zij de kinderen voor vandaag vrij van school gaven. En toen kende de vreugde van de kinderen geen grenzen meer. (Advertentie) troon blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand tegen concurrerende prijzen in de ener giebehoefte kunnen voorzien. Ten behoeve van de bevordering van de regionale industrialisatie van het Noorden van het land zal een afzonder lijk quantum aardgas 25 miljard m3 worden gereserveerd. Deze hoeveel heid staat gelijk aan het totale huidige energieverbruik (uit kolen, olie, aardgas en mijngas) van Nederland gedurende tien maanden. De Groningse concessie zal worden ge ëxploiteerd door een maatschap, die ge zamenlijk wordt beheerd door Staats mijnen (50 procent), Esso (25 procent) en Shell (25 procent). De financiële deel neming in de maatschap geschiedt vol gens de verdeling 40 procent (Staatsmij nen, 30 procent (Esso) en 30 procent (Shell). De Staat ontvangt echter recht streeks een winstuitkering van 10 pro cent. De maatschap moet al het gewon nen gas en ook het door haar geprodu ceerde cokesoven- en raffinaderijgas af leveren aan een verkoopmaatschappij, waarin de Staat rechtstreeks voor 10 procent deelneemt, de Staatsmijnen voor 40 procent en Shell en Esso ieder voor 25 procent. De gezamenlijke openbare gasbedrijven zijn thans reeds besprekin gen begonnen met de participanten in deze maatschappij over tarieven en af- leveringsvoorwaarden. Het Staatsgasbe- drijf wordt opgeheven. De Staat krijgt onmiddellijk de 30 miljoen gulden terug, die reeds aan de NAM op basis van de thans geldende overeenkomst zijn betaald voor gas, dat wel gekocht maar nog niet afgenomen is. Voor de noodzakelijke investeringen leidingen, ombouw apparaten e.d. zullen vele honderden miljoenen nodig zijn. Het lijkt niet uitgesloten, dat de Twee de Kamer de nota direct na het zomer reces zal behandelen, zodat de maat schap en de verkoopmaatschappij per 1 januari officieel met hun werkzaam heden kunnen beginnen. In de aardgasnota geeft minister De Pous een uitvoerig overzicht van de over wegingen. die hem hebben geleid tot het inzicht, dat het aardgas vooral voor huishoudelijke doeleinden en ruimtever warming moet worden gebruikt, en van zijn onderhandelingen met de betrokken maatschappijen. Het aanvankelijk voorstel van Shell, Esso en Staatsmijnen hield in, dat de wirfhing zou worden opgedragen aan de NAM en de binnenlandse verkoop aan een nieuw op te richten maat schappij, waarin de drie partijen elk voor een derde zouden deelnemen. De ze opzet kwam de minister echter om verschillende redenen niet bevredigend voor. Hij wenst een minder sterke scheiding tussen winning en afzit. Bo vendien was de minister van oordeel, dat de openbare gasvoorziening, die in Nederland thans geheel in handen van de overheid is, niet al te zeer afhan kelijk mocht worden van één particu liere leverancier. Uiteindelijk is over eenstemming bereikt over de boven genoemde opzet, waarbij nog kan wor den aangetekend, dat de minister in de raad van commissarissen van de nieu we gasmaatschappij enige ministeriële vertegenwoordigers mag benoemen. Daarnaast krijgt de bewindsman een aantal bevoegdheden op het gebied van prijzen en leveringsvoorwaarden, de aanleg van transportleidingen (waardoor hij toezicht kan houden op de bestemming en vooral op de export) en op het gebruik van het gas voor speciale doeleinden (de industrialise ring van het Noorden van het land). De minister wil verder overgaan tot instelling van een Gasraad, waarin al le betrokkenen zitting hebben en die hem kan adviseren. Omdat met een en ander spoed geboden is, komt er zelfs een voorlopige gasadviescommis- sie Minister De Pous verwacht, dat het aanbod van het Groningse aardgas zonder al te veel schokken kan worden ingepast in de totale energievoorzie ning van Nederland. De positie van de mijnindustrie is hierbij van groot be lang, Te verwachten is dat het aard gasaanbod voor de mijnindustrie geen catastrofe zal worden, omdat het de bedoeling is, dat dit gas voornamelijk zal worden gebruikt voor de vervulling van extrabehoefen verwarmde slaapkamers! waaraan een groot deel van de bevolking door de huidige prijzen nog niet is toegekomen. (Advertentie) S:. JU- :u. coopvaett gfewo inSfir (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. 16 juli De benoeming van dr. M. J. H. Post tot conrector aan het Dr. Moller Lyceum te Bergen op Zoom als opvolger van de heer J. B. Kroon, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze functie heeft neergelegd, heeft in de kring van leraren aan het lyceum tegen stand opgeroepen. Men had namelijk verwacht, dat niet de heer Post, die tot voor kort onder directeur van de Roncalli M.M.S. wa6, doch de heer G. Haans sedert maart 1959 als tweede conrector aan het Mol ler Lyceum verbonden de heer De Kroon zou opvolgen. Toen bij de leraren bekend werd, op welke wijze de benoeming van de heer Post tot stand is gekomen, ia men hiertegen in verzet gekomen, waarbij de gemoederen zelfs zo verhit raakten, dat een drietal leraren in middels ontslag heeft genomen en nog enkele andere overwegen dit voorbeeld te volgen. De leraren drongen er reeds eerder in een manifest op aan. dat de voor dracht van de schoolleiding die door het schoolbestuur zonder opgaaf van re denen zonder meer in de ijskast werd gezet bij de benoeming tot leidraad zou worden genomen. Het feit dat het schoolbestuur, geheel tegen de gebrui kelijke procedure in, het bestuur van Ons Middelbaar Onderwijs in Tilburg had geadviseerd de heer Post te benoe men, terwijl de heer Haans indertijd bij zijn benoeming tot tweede conrector door de voorzitter van het schoolbe stuur was toegezegd, dat hp de heer De Kroon mettertijd zou opvolgen, acht ten de leraren, die het manifest onder tekenden, niet in overeenstemming met het schoolbelang. Op het manifest, dat aan de leden van het dagelijks bestuur van de school werd toegezonden, ont ving men geen enkele reactie. In een schrijven van de heer W. Neute- lings. voorzitter van het schoolbestuur, gericht aan het O. M. O. in Tilburg, werd voorgesteld in de vacature-De Kroon de heer Post te benoemen. In de brief werd echter mededeling ge daan van het feit, dat de rector drs. S. P. Groen een andere bezetting van de vacature gewenst achtte. Het cura torium had echter gemeend, aldus het schrijven, voldoende gronden te hebben af te wijken van het advies van de rector. Het schoolbestuur was van me ning, dat de aangegeven oplossing in het belang van de school de meest aangewezene is en aanvaardde derhal ve de verantwoordelijkheid voor de voorgestelde benoeming. De heer Neutelings besluit zijn schrijven met op te merken dat de rector zijn zienswijze handhaaft, doch zich in de gegeven omstandigheden bereid heeft verldaard de door het curatorium voorgestelde oplossing te aanvaarden. Nadat deze brief ruim drie en een halve maand geleden de leraren ter kennis was ge bracht, zijn vele acties ondernomen, doch steeds zonder resultaat. De heer Post heeft inmiddels zijn benoeming aanvaard. UTRECHT, 17 juli (KNP) Bjj de opening van de bestuursvergadering van het Katholieke Onderwijz.ers Ver bond gaf de voorzitter, de heer Joh. H. M. Derksen te kennen slechts „ge matigd" verheugd te zijn over de aan vaarding van de Mammoetwet. Wat de hoofdlijnen van deze wet betreft is het een gelukkige omstandigheid dat thans mogelijkheden zijn geschapen voor een geheel nieuwe conceptie van de onder- wijswetgeving; dat het gehele voort gezet onderwijs thans onder de pacifi catie valt; dat aan alle scholen gelijke kansen en gelijke mogelijkheden wor den geboden en dat ook het beroeps onderwijs zijn plaats heeft gekregen. Maar beslist teleurstellende punten noemde de heer Derksen het feit dat art. 3, waarin de maatschappelijke organer. zijn opgenomen, niet zo is aan vaard als was voorgesteld. Het amen dement van de heer Vaij Bennekom noemde de heer Derksen een „water- (Van een .correspondent) KOPENHAGEN, juli Archeologen van het Deense Nationale Museum zijn kort geleden begonnen met de berging van een zestal handelsschepen uit de Vikingperiode, d.w.z. de negende eeuw, die in 1956 zijn gevonden op de bodem van de Roskildefjord ter hoogte van het plaatsje Skuldelev. De schepen, die een zeer grote oudheidkundige waarde hebben omdat tot nu toe nog weinig bekend was over de han delsschepen van de Vikingen zijn ongeveer 15 tot 20 meter lang en gebouwd van zwaar eikehout. Uit reeds opgehaalde mastconstructies kon worden vastgesteld, dat ze voorzien zijn geweest van zeilen, terwijl ze ook, evenals de bekende drakenschepen, konden worden voortbewogen door roeiers. De schepen liggen diep in de bodemklei, maar tijdens de voorjaars maanden heeft men er een grote bouw put omheen gebouwd (voorzien van tribunes voor belangstellende toeris ten), zodat de oudheidkundigen nu in staat zijn de schepen voorzichtig uit te graven en indien mogelijk in grote gedeeltes naar boven te bren gen. Hoe de zes schepen, die vlak naast elkaar liggen en die zijn gevuld met zware stenen, hier terechtkomen, wordt verklaard door een oude volksoverleve ring, waarin eigenlijk nooit iemand heeft geloofd, maar dié nu toch in grote trekken waar is gebleken. Vol gens deze overlevering zou de bevol king van de stad Roskilde een nade rende vijandelijke vloot eens hebben kunnen afweren door in het smalste gedeelte van de Roskildefjord bij het dorpje Skuldelev een aantal van hun eigen schepen tot zinken te bren gen en daardoor de fjord af te sluiten voor de naderende vijand. De eigen vloot was namelijk buitengaats en kon de stad dus niet verdedigen. Roskilde was omstreeks de negende eeuw een van de rijkste steden van het noorden en werd geregeerd door de Vikingkoning Harald Blauwtand, die heerste uver Zuid-Noorwegen, Zuid-Zweden en geheel Denemarken. De aanwezigheid van de Viking schepen werd in 1956 eigenlijk ont dekt door een visser, die in zijn netten een stuk vreemd-zwart eike hout vond. Hij gaf het aan een amateur-oudheidkundige in Roskilde, die het weer opzond naar het Natio nale Museum in Kopenhagen. Daar kon met behulp van de z.g. Kol-14 methode, welke is gebaseerd op radio-actieve bestraling, worden vast gesteld, dat het stuk hout waar schijnlijk ruim duizend jaar oud was en afkomstig moest zijn van een schip. Duikers en kikvorsmannen gingen de bodem van de Roskilde fjord in de nabijheid van de vind plaats nader onderzoeken en ontdek ten toen de zes naast elkaar liggende schepen. Om de berging mogelijk te maken heeft het Nationale Museum van Ko penhagen een grote inzamelingsactie gehouden, die o.a. werd gesteund door een aantal grote industrie-ondernemin gen, alsmede door een aannemings- maatschappü, die zich bereid verklaar de het grootste gedeelte van de ber gingswerkzaamheden gratis uit te voe ren. De oudheidkundigen van het Natio nale Museum hopen half september ge reed te zijn met hun werk in de Roskildefjord. Daarna zullen de sche pen een conserveringsbehandeling on dergaan en zal men trachten minstens twee of drie schepen weer opnieuw op te bouwen in hun oorspronkelijke uit voering. Er zal een speciaal museum voor moeten worden ingericht, maar over de plaats van dit museum wordt nog steeds gebekvecht tussen de stad Roskilde, de oorspronkelijke eigenares van de schepen, en het Nationale Mu seum van Kopenhagen, dat per slot van rekening de schepen van de bodem haalt. en-melk-amendement", waarmee eigen lijk niets anders is gebeurd dan in de wet vastleggen wat tot nog toe steeds een gevolgde gewoonte was. De heer Derksen zei het te betreuren dat hier de K.V.P.-fractie met haar amendement geen succes heeft kunnen boeken, want het ging er om te komen tot openbare adviezen. De adviezen van de Onderwijsraad zijn altijd ge heim en ook de onderwijsorganisaties, die om advies gevraagd worden, krij gen altijd de stukken slechts onder strikte geheimhouding. Juist bij de voorbereiding van de maatregelen van bestuur, die de Mammoetwet in het vooruitzicht stelt, is er behoefte aan openbaarheid. De voorzitter zei dat het hem ten zeerste bevreemd had dat de vier VHMO-organisaties, die altijd zo sterk klagen over gebrek aan overleg, gezamenlijk zich principieel verzet hebben tegen de regeling van de maatschappelijke organen, Immers nu was er gelegenheid om te komen tot een beter en doeltreffender overleg. De afschaffing van het automatisme ten aanzien van de stichting van VGLO- en ULO-scholen (straks LAVO en MAVO-scholen geheten) kon de heer Derksen nog geen winstpunt noe men, want de daarvoor in de plaats tredende plan-procedure is nog maar een probeersel, waarmee men onder vinding moet opdoen en waarover nie mand erg enthousiast kan zijn. De door de inspecteur-generaal mr. ir. M Goote op Pinksterdrie te 's-Hertogen- bosch gehouden rede over het L.A.V.O., waarbij het vroegere V.G.L.O. praktisch weinig kansen ge boden wordt, heeft de heer Derksen huiverig gemaakt ten aanzien van de desbetreffende bepalingen :n de Mam moetwet. De zelfstandige HAVO-school en de driejarige als afsluitend onder wijs bedoelde stream aan de MAVO- schooi noemde de heer Derksen een bedreiging voor de vierjarige MAVO. Ook de kwestie van de bevoegdheden is een moeilijke zaak. De voorzitter zei hier liever een aparte buiten de Mammoet vallende regeling tot stand te hebben zien komen omdat er de alge^ hele opleiding van de onderwijsgeven den mee gemoeid is. Nu is alles op een avond met een wijzigingennota door de Kamer wel erg snel aanvaard. Herinnerend aan de woorden van een tegenstander van de Mammoetwet: „Gefeliciteerd, maar zoals de zaken er nu bij staan, komt er geen steek van terecht", riep de heer Derksen de medewerking in van alle onderwijs gevenden om te zorgen er bij te zijn als de bepalingen van de het over gangsrecht regelende, de Mammoet aanvullende, wet tot stand gaan komen. „Wij zullen", aldus de heer Derksen, „dan moeten strijden en vechten om onze zienswijzen aan de overheid ken baar te maken en in de wet verankerd te kunnen krijgen". Later op de middag klaagde ook frater Gerlach, hoofdbe stuurder van de Ver.v.R.K.MuIo. er over dat er eigenlijk maar heel weinig rekening gehouden was met de door de Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie naar voren gebrachte i beschouwingen en suggesties. Omringd door ikonen en por tretten van Oosterse pa triarchen zijn vrienden zit pater F Wijnhoven, WKWm secretaris-penningmeester van het Avostolaat der Hereniging, in een uitbouw van kasteel „Sta- pelen" in Boxtel, waar sinds 1915 de Assumptionisten een klooster Als hij zijn schrijfmachine niet JM laat ratelen, pakken zijn nijvere handen vlugschriften of formu lieren in voor de Bidweek, waar van hij sinds 1946 de organisator I is, of zijn altijd tintelende ogen glijden over een brief van een zelatrice, die keurig haar ant- woord krijgt in het blad ,£>e Band", dat hij praktisch helemaal alleen verzorgt. Dit zelatricen- blad, hoe goed. hij het ook redi- geert, is nog maar een peul- schilletje naast „De Roepstem uit het Oosten", het bulletin van het Apostolaat der Hereniging, waarvan hij sinds 1945 hoofdre- dacteur is en dat hij vult met tal van gedegen en interessante ar- H tikelen over de problematiek met betrekking tot het Christelijk Oosten. Hij kent deze ingewik kelde materie door en door, om dat hij reeds als jong priester ja, zelfs als student daarmee geconfronteerd werd en met tal rijke reizen door Egypte, Jorda nië, Israël, Syrië, Libanon, Tur kije en Griekenland zich ter plaatse van de situatie op de hoogte stelde. „Het Oosten is een heel moeilijke en gevaarlijke kwestie, waarover je beter kunt zwijgen, als je er niets van weet," zegt pater Wijnhoven, die er wel zeer verheugd over is, dat de kijk daarop bij velen ruimer is dan vroeger. Het kan ook zijn, dat de bezoeker pater Wijnhoven aantreft aan de telefoon, die hij het eerste uur niet met ritst kan laten, omdat hij pastoors moet warm maken voor een preek of een collecte over het herenigingswerk. Of hij is er met zijn oude, maar trouwe Citroën van door voor een vergadering of conferentie, niet ver van huis, want anders neemt hij de trein om intussen nog wat te kunnen werken Toen wij onze afspraak voor een bezoek maakten, waren wij nog maar net op tijd, want enkele dagen later ging hij naar Alkmaar, om zijn stand op de Missietentoonstelling in te nemen, een werk. dat hij al 35 jaar doet. „Een mooie gelegenheid om beter begrip voor het Oosten te kweken. In het begin zagen de missionarissen me als een concurrent, omdat de Assump tionisten geen missie hebben in de eigenlijke zin van het woord, maar met onderwijsinstituten in het Nabije Oosten het herenigingswerk tussen oost en west bevorderen, de opdracht, die onze stichter, pater d'Alzon, in 1862 van Pius IX kreeg. Nu begrijpen ze, dat ze het probleem bij het missiewerk niet meer voorbij kunnen zien." Zondag zal pater Wijnhoven echter thuis zijn om zijn veertigjarig priesterfeest en vijftigjarig kloosterjubileum te vieren. Trouwens honk vast kan men hem ook wel weer noemen, want van zijn priesterwijding in 1922 te Leuven af, zetelt hij al in Stapelen. Tot 1938 was hij nog leraar Latijn, Grieks en Geschiedenis aan het gymnasium van zijn congregatie in Boxtel geweest. Geschiedenis was altijd zijn lievelingsvak, behalve dat hij zich altijd graag verdiepte in de wetenschap van de Oosterse kerken en de bedoeling was ook geweest, toen hij van 1916 tot 1917 in Rome studeerde, dat hij zou doctoreren. Door omstandigheden is daarvan niets gekomen en vertrok hij destijds naar Amiëns met pater Gremel, een bekend ■oriëntalist, maaktf> daar filosofie af. om naar Rome terug te keren voor zijn theologische studiën, die hij echter in Leuven voltooide. Met dankbaarheid herinnert hij zich zijn leraren, die uit het oosten kwamen en bij hem de liefde voor het herenigingswerk nog versterkt hebben. Onder hen was een pater Jugit, die een handboek over de Théologie Oriëntale schreef en een van de grote promotoren voor het dogma van Maria Tenhemel opneming is geweest. Zijn lagere studiën maakte hij in Zepperen bij St. Truyen in België, ln 1912 trad hij dan in het noviciaat in Limpertsberg (Luxemburg), waarna hij naar Spanje vertrok om tot 1916 aan een priestercollege Latijn en Grieks te geven. Het was ook op een missietentoonstelling en wel te Roermond, dat de jubilaris van zondag met het Apostolaat der Hereniging in aanraking kwam. Naast hem stond mgr. Perridon, de bisschop van de uitgeweken Oekrdiners, die toen nog geen priester was en op een vergadering van de Priestermissiebond sprak pater Van Keulen CssR, de oprichter van het Apostolaat over oosterse aangelegenheden. Kort daarna kwam pater Van Keulen hem in Boxtel vragen om voor het apostolaat te willen gaan preken. In 1936 gaf het episcopaat de wens te kennen dat in alle parochies een afdeling opgericht zou worden en tot aan de oorlog heeft pater Wijnhoven daarvoor vrijwel iedere zondag op de preekstoel gestaan. Mede aan zijn grote ijver is het te danken, dat het Apostolaat der Hereniging, waarvan hij in 1933 diocesaan directeur voor het bisdom 's-Hertogenbosch werd, in 1944 secretaris-penningmeester en gelijk directeur van het toen opge richte bureau, nu 160.000 leden in 1300 parochies telt. Tussen dit werk door organiseerde hij nog elk jaar een bedevaart naar het H. Land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5