S.E.R.-advies over nieuw systeem loonvorming; LOONBELEID AFGESTEMD OP HALFJAARLIJKS SER-RAPPORT Verantwoordelijkheid in ruimere mate bij het bedrijfsleven Koppeling loon- en prijs beleid moet doorbroken C.S.W.V. verwerpt het S.E.R.-advies Principe'- Overheid moet verantwoordelijkheid voor de lonen kunnen dragen Computers bij opstellen van lesroosters SUNll* Geluk OPERATIE 50.000 ENGLEBERT Associatie Suriname met EEG in Senaat aanvaard Prof. De Gaay Fortman heeft kritiek op afwezigheid mr. LUNS Lagerhuis juicht weggestuurde Selwyn Lloyd toe Mogelijkheid tot loonpauze99 of loonstop' C.a.o.-bouwbedrijf goedgekeurd uit het logboek van de heer Kar dux. Weg ervaringen MACMILLAN UITGEJOUWD Labour-motie van wantrouwen maakt geen kans Minimum-eisen voor stadslichten bepleit Jongen verongelukt Beroep Nederlander in Engeland verworpen Dodelijke val Vragen over legering Duitse militairen in BUDEL JONGENS VANGEN HAAI IN SCHELDE O 1 T1 1 Beverwijkse verkoopster met f2300.- er vandoor WOENSDAG 18 JULI 1962 PAGINA 5 DEN HAAG, 18 juli In een advies, dat de SER aan de rege ring heeft uitgebracht, pleit de Raad ervoor de verantwoordelijk heid voor de loonvorming in veel ruimere mate dan onder het gel dende systeem bij het georgani seerde bedrijfsleven te leggen. De loonsverbeteringen zouden vol gens dit advies niet uitsluitend Van de produktiviteitsstijging af hankelijk mogen worden gemaakt. Le vaste koppeling van het loon- beleid met het prijsbeleid zou rnoeten worden doorbroken. Het recht tot goedkeuring van loon- Voorstellen zou in handen moeten Worden gelegd van de Stichting Van den Arbeid. Het College van Rijksbemiddelaars komt pas in actie bij een onoverbrugbaar ge bleken conflict tussen centrale organisaties en de organisaties van werkgevers en werknemers in een bepaalde bedrijfstak. In het Uiterste geval behoudt de rege ring de bevoegdheid om een loon pauze of loonstop op te leggen. In laatste instantie J>X(^ Levenslang wegens moord WEEK van 3-6 tol 9-6-1962 - (Van onze sociaal econ. redactie) Dit advies wordt gesteund door een overgrote meerderheid in de SER. Een minderheid van de Raad wil echter het College van Rijksbemiddelaars als toet- singsorgaan voor loonvoorstellen hand haven, zonder dat dit college echter voortdurende nieuwe algemene aanwij zingen" van de regering ontvangt, aan de hand waarvan de locmvoorste'len hloeten worden getoetst. Het loonbeleid moet volgens de SER borden afgestemd op halfjaarlijkse eco nomische rapporten van de Raad. Deze rapporten zullen zich niet beperken tót het loonaspect alléén, maar ook be schouwingen over andere aspecten van de sociaal-economische ontwikkeling kunnen bevatten. Algemene kostenver hogingen, zoals huurcompensaites en hogingen, zoals huurcompensaties en den erin moeten worden verwerkt. Op basis van al deze gegevens, waarin de halfjaarlijkse rapporten van het Plan bureau een belangrijke rol zullen spe len, dienen de SER-rapporten uit te monden in concrete stijgingspercenta ges, in meer globale aanduidingen of in maximum, en minimumcijfers. Uitgaande van de SER-rapporten moeten, aldus het advies, de centrale werkgevers en werknemersorganisaties een zeer wezenlijke verantwoordelijk heid voor de uitwerking in concrete loonvoorstellen moeten aanvaarden. De centrale organisaties zullen in overleg de bij hen aangesloten verenigingen er toe moeten brengen bij de loononder handelingen rekening te houden met de algemene economische mogelijkheden. Dit overleg, aangeduid als „interne coördinatie" dient plaats te vinden vóórdat de onderhandelingen in de ver schillende bedrijfstakken een aanvang hebben genomen. Bij het overleg moe ten de centrale organisaties de aange sloten verenigingen duidelijk maken welke gevolgen bepaalde voorstellen voor de nationale economie zullen heb ben. De bedrijfstakorganisaties zullen van de andere kant aannemelijk moe ten maken, dat hun voorstellen in de algemene opzet passen. De SER adviseert de Stichting van den Arbeid aan te wijzen, als het or gaan, dat de loonvoorstellen aap de halfjaarlijkse SER-rapporten toetst. De Stichting zal daarbij aspecten als werk gelegenheid, produktiviteit en coördina tie in haar oordeel betrekken. Voldoen de loonvoorstellen niet aan de eisen, dan kunnen zij aan de betrokken par tijen worden teruggezonden met het ver zoek de onderhandelingen opnieuw te openen. Wordt ook op deze wijze niet een bevredigende oplossing gevonden, dan kan in laatste instantie de Stichting zich tot het College van Rijks bemiddelaars wenden met het verzoek een bindende loonregeling op te leggen. De overheid zou in dit systeem pas optreden, wanneer zij, ondanks de tot het bedrijfsleven gerichte waarschuwin- miniminnnnmimmimnnmnmi (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 18 juli Tegelijk met het verschijnen van het SER-advies over het toekomstig loonbeleid heeft het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond zijn van dat advies afwijkende standpunt over de organisatie van de loonvorming bekend gemaakt. De „en kele leden" in de SER, die de voorkeur geven aan handhaving van het college van rijksbemiddelaars als toetsend or gaan voor loonvoorstellen, zijn de door Het CSWV aangewezen leden, zo deelde de voorzitter van het verbond, ir. W. H. Kruyff, op een persconferentie mee. Daarbij moet worden bedacht, dat het CSWV, hoewel het in de CER over een gelijke vertegenwoordiging beschikt als de katholieke en protestant-christe lijke werkgevers, verreweg de belang rijkste groep werkgevers vertegenwoor digt. Ir. Kruyff zei „bezorgd" te zijn over de mogelijke consequenties van het door de SER bepleitte systeem. Het CSWV hieent, dat de overheid als hoedster yaji het algemeen belang de mogelijk heden, de verantwoordelijkheid voor de tóonontwikkeling te dragen, niet mogen Sjorden ontnomen. Dit is. zo zei de heer Kruyff, een principieel standpunt. .utrecht, is juli. Prof. dr. a. Kp^erys, hoogleraar in de vergelij- ende pedagogiek aan de universiteit Landen, voorzitter van „The new education fellowship" (NEF) en van k® Europese vereniging voor vergelij- ec~de Pedagogiek, heeft op het NEF- 2»pe». dat hier gisteren is geopend, Pleit voor de bestudering van de th^jWster.opvoedingsmiddelen en -me- en" vroeg hij zich af of men K ®n computers kan gebruiken voor d t opstellen van lesroosters, waarmee k!L 2° .n .Yan scholen nu vaak we- e-aü beziS Z1ln- Ook verdient het vol gens hem aanbeveling na te gaan of Sebrulk van onderwijsmachines en «toi ere middelen, zoals schoolradio en tio e en het creëren van de func- hnkvVan „onderwijshelper" zin en nut Van n- Tenslotte acht hij het de taak s de NEF de ervaringen door te (j.Jjen aan de ontwikkelingslanden, op- Uy^deze niet dezelfde fouten zullen Het SER-rapport voorziet in een mo gelijk ingrijpen van de overheid recht streeks of van het college van rijksbe middelaars bij conflictsituaties, hetzij tussen de centrale organisaties en de aangesloten verenigingen, hetzij tussen de overheid en het bedrijfsleven al zo danig. Wanneer echter het college in de normale gevallen geheel buiten de loonvorming wordt gelaten, kan men volgens het CSWV niet verwachten, dat het bereid en in staat is in ver band met het ontbreken van een vol doende „ingespeeld" apparaat de moeilijkheden op verantwoorde wijze op te lossen. Het CSWV vreest bovendien ernstige wrijving tussen de centrale or ganisatie en de aangesloten vereniging over de interne coördinatie van de con crete loonvoorstellen binnen de speel ruimte, die door de halfjaarlijkse SER- rapporten wordt aangegeven. De stap van een systeem van loon vorming aan de hand van het nauwe criterium van de produktiviteit naar een ruimer stelsel, waarbij men zich ook op andere factoren kan baseren, is al groot genoeg, zei ir. Kruyff. Het zou te ver gaan, zonder dat met dit nieuwe systeem enige ervaring is verkregen, de primaire verantwoordelijkheid voor de uitwerking ervan bij het bedrijfsle ven te leggen. Misschien dat dit wel mogelijk wordt, indien die ervaring een maal wel is verkregen. DEN HAAG, 17 juli - De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht met het verzoek, minimum-eisen vast te stellen voor de helderheid van stadslichten van motor rijtuigen. De vereniging is van oordeel, dat veel motorrijtuigen stadslichten voe ren die slechts op zeer korte afstand zichtbaar zijn, De vaak te kleine stads lichten van motorrijtuigen vormen een gevaar voor de voetgangers, zo is de mening van de vereniging, omdat de voetgangers daardoor afstand en snel heid van een naderend voertuig zeer moeilijk kunnen schatten. BOEKEL, 18 juli. De negenjarige Martinus van Lankvelt uit Erp is gis termiddag in de nabijheid van de ouderlijke woning bij een aanrijding door een vrachtauto dodelijk gewond; hij overleed in het ziekenhuis te Veg- hel. Het ongeluk gebeurde toen de jon gen, die op de fiets achter een land- bouwtractor met aanhanger reed, de weg overstak, juist toen een vracht auto de tractor passeerde. gen, een loonontwikkeling waarneemt die een gevaar zou vormen voor de verwezenlijking van de fundamentele doelstellingen van het algemeen econo mische beleid. De overheid kan dan een „loonpauze" afkondigen, hetgeen bete kent dat b.v. gedurende een maand de goedkeuring van CAO's wordt opge schort. Past het bedrijfsleven zich daar bij aan dan kan de loonpauze worden be ëindigd. Blijft het conflict bestaan, dan kan de overheid een „loonstop" afkon digen, hetgeen volgens het SER-advies zou moeten inhouden, dat de looptijd van alle CAO's met een zekere periode wordt verlengd. In het advies wordt op gemerkt, dat een dergelijk rechtstreeks optreden van de overheid als een uit zonderingssituatie wordt beschouwd. Een wezenlijke voorwaarde voor het welslagen van elk loonbeleid acht de raad gelegen in het voeren van een zodanig algemeen conjunctuurbeleid - met als primaire instrumenten de budgettaire en de monetaire dat de conjunctuurfluctuaties zoveel mo gelijk worden beheerst. Bewust zai rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheden en beperkingen welke de economische ontwikkeling aan de concrete loonontwikkeling stelt mei inachtneming van algemeen aan vaarde doeleinden zoals een volledige werkgelegenheid, een stabiel prijsni veau en een evenwichtige betalings balans Enige leden van de raad blijven van mening, dat de overheid als uiteinde lijke hoedster van het algemeen belang ook verantwoordelijk blijft voor de loon vorming. Zij vrezen, dat in een gespan nen toestand niet kan worden verwacht, dat de betrokken partijen te allen tijde bereid zullen zijn op basis van vrijwil ligheid de adviezen van de centrale or ganisaties te volgen. De directe zeggen schap van de Stichting van den Arbeid zou tot interne wrijving in de centrale organisaties kunnen leiden. Om deze re denen wil deze minderheid van de SER het College van Rijksbemiddelaars als het normale beoordelende orgaan hand haven, met handhaving tevens van de Stichting van den Arbeid als advise rend orgaan. Het College zou echter bij zijn arbeid dezelfde uitgangspunten als het georganiseerde bedrijfsleven moe ten hanteren en daarvoor een eenma lige „aanwijzing" van de minister moe ten ontvangen. Een andere groep van „enige leden" in de SER kan zich wel aansluiten bij de algemene opzet van het meerder heidsadvies, waarbij aan de centrale or ganisaties en de Stichting van den Ar beid de verantwoordelijkheid voor de loonvorming op basis van de SER-rap porten wordt toevertrouwd, maar is van mening, dat voor gevallen van conflic ten een eenvoudiger procedure moet worden gevolgd waarbij het College van Rijksbemiddelaars in een vroeger sta dium wordt ingeschakeld. De SER is van mening, dat waar de feitelijke loon vorming niet meer alléén afhankelijk A tvertentie) UNIL NEOERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL zai zijn van produktiviteitscpfers, maar b.v. ook van afzetmogelijkheden en ar beidsmarkt voor de bedrijfstak, de vas te koppeling tussen loon- en prijsbeleid niet kan worden gehandhaafd. Wel zul len volgens de raad, de werkgevers die als gevolg van een voorgenomen loons verhoging een prijsverhoging noodzake lijk achten, de minister van Economi sche Zaken in een vroeg stadium daar van in kennis moeten stellen. De minis ter kan hierin aanleiding vinden met de betrokken werkgevers overleg te plegen. De Raad zegt in zijn advies, dat in voering van het door hem voorgestane nieuwe systeem op korte termijn mo gelijk lijkt. Het is met name niet nodig te wachten tot het nog steeds geldende Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen (uit 1945) door een wettelijke rege ling wordt vervangen. Het systeem, dat de Raad in zijn ad vies aanbeveelt wijkt in sterke mate af, van de opzet, die in het voorontwerp Arbeidsvoorwaarden wordt gevolgd. De behandeling van dit voorontwerp, waar over eveneens aan de SER advies is gevraagd, zal dan ook wel voorlopig blijven rusten. Het SER-advies over de loonvorming is een antwoord op de adviesaanvrage op 11 oktober I960 van de staats secretaris van Sociale Zaken Het ad vies werd voorbereid door een werk groep Van de Commissie Ontwikkeling Nationale Economie, waarvan prof. dr. D. B. J. Schouten voorzitter was. AMSTERDAM, 18 juli Het colle ge van rijksbemiddelaars heeft de c.a.o.-bouwbedrjjf met terugwerkende kracht van 1 maart af goedgekeurd. De drie bouwbedrijfsbonden, samen werkend in de Centrale Commissie Bouwnijverheid (C.C.B.) spreken hun voldoening erover uit dat deze goed keuring thans is verleend, hoewel zij het betreuren dat het college zijn goed keuring aan enkele verbeteringen heeft onthouden, en de in werking treding van een aantal andere verbeteringen naar latere datum heeft verschoven. Aan de gewijzigde prestatiebeloning heeft het college zijn goedkeuring niet kunnen hechten. Wel heeft het toege zegd dat over deze aangelegenheid nog nader overleg zal worden gepleegd. Dit is voor twee werkgeversorganisaties de Nederlandse Aannemers- en Pa- Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.) en de Bond van Aannemers in de Bouwnijverheid, ge specialiseerd in utiliteits- beton- en wa terbouwkundige werken (BAB) aan leiding geweest zich als partij bij deze c.a.o. terug te trekken. De voornaamste verbeteringen in de c.a.o., die nu is afgesloten met de Nederlandse Katholieke Aannemers- en patroonsbond (N.K.A.P.B.), de Neder landse Christelijke Aannemers- en Pa troonsbond (N.C.A.B.), de Nederlandse Bond van Bouwondernemers (N.B.B.), de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers en de Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwerken, zijn: Tien cent loonsverhoging per uur met ingang van 1 maart 1962, terug brengen van het aantal gemeenteklas sen van vijf tot vier, vijf cent loons verhoging per uur met ingang van 1 juni 1963, en een aantal verbeterin gen van de zgn. secundaire arbeids voorwaarden, w.o. een verbeterde va kantietoeslag, verlengde ziekengeld uitkering en verbetering pensioen voorziening. Alles is maar betrekke lijk, mensen. Ook het geluk. Sommige mensen slagen er in het te zijn, de meesten haken er naar en voelen zich daar gelukkig bij. Gisteren kwam ik mijn vriend Frits tegen. „Ben je gelukkig?" vroeg ik op de man af, want je kunt niet altijd alleen maar met het weer begin nen. Over zijn antwoord heb ik de hele dag lopen peinzen. „Gelukkig niet", zei hij. LONDEN. 18 juli (Rtr) Het Brit se Hogerhuis, handelend in zijn kwali teit van opperste gerechtshof, heeft gis teren het hoger beroep verworpen van een 29-jarige Nederlandse zeeman, ma troos van de „Wiemt", die in Chester is veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens moord op een 21-ja- rig dienstmeisje, Margaret Hughes. Het hoger beroep was gebaseerd op de vraag of een brief, die als een be kentenis werd aangemerkt, en die de matroos kort voor zijn arrestatie aan zijn vrouw had verzonden, als bewijs stuk kon worden toegelaten; de brief was door de kapitein van het schip niet gepost maar aan de politie in handen gegeven. Het hooggerechtshof besloot dat de brief inderdaad als bewijsstuk geldt. ELST, 18 juli. Bij het kersen pluk ken in een boomgaard is hier gisteren de 74-jarige J. G. Hommerson van een ladder gevallen. Hij is later aan zijn verwondingen bezweken. (Advertentie) Verkoopleider M. C. Kardux uit Dirks- land is een van de 50 Nederlandse deelnemers aan Een wegbelevenis van de heer Kardux, zoals door hem beschreven: „Op de veel bereden weg Hellevoetslu/s- Rotterdam moet men altijd over de Spijkenisse brug welke een smalle 2- baansweg heeft. Daar over het brugdek tramrails lopen, is het altijd uitkijken om niet aangereden te worden door het tegemoetkomend verkeer door de zijdelings rollende banden). Vooral de kleinere wagens ziet men hier heen en weer schuiven, daar de linker- en rechterbanden precies op de rails komen. Wij hebben nu bemerkt, dat met uw banden rustig en veilig de overzijde wordt bereikt zonder rollende banden en 'n schuivende wagen Over zijn ervaringen met de nieuwe Englebertbanden Max noteerde hij op zijn logboek-formulier: Kilometerstand bij 10513 het emde der week EVENTUELE aanmerkingen BETREFFENDE Deelnemer nr. 3 9, de Heer M.C. Kardux Zo luidde het eerste volkomen ob jectieve oordeel van deze ervaren automobilist. Ja, „Operatie 50.000" gaat het bewijzen; de Englebert banden 33 en Max zijn de 2 banden met de 3 grote verbeteringen: VEILIGHEID door afgeronde schouder(vaste wegligging) ZUINIGHEID door schuinge- lijnd loopvlakproflel. GERUISLOOSHEID door asymetrische tekening. soepel rijden. •!!!-■- Vaste greep op wegdek Comfort Wegligging Tramrail. Bochten Afremmen Optrekken Suite gereden wordt Geen gillende banden Door vaste greep, sjieller stoppa üeb ik niet op gelet Het-gehuil ie weg met deze banden HttfttlT lANOfN Mé éMTOMA" (Van onze parlementaire redacteur) JEN HAAG, 18 juli De afwezig heid van minister Luns bp het debat in de Eerste Kamer over de associatie van Suriname bij de EEG heeft tot enige schimpscheuten aan het adres van de minister van Buitenlandse Za ken geleid. Zij werden gelanceerd door prof. De Gaay Fortman (AR). Deze zei namens zijn gehele fractie: „Ons be kruipt de vrees, dat de minister van Buitenlandse Zaken door zijn veelvul dige afwezigheid dreigt te vervreem den van het koninkrijk en van Neder land". Prof De Gaay Fortman is dezelfde die enige maanden geleden al zijn on genoegen te kennen heeft gegeven over het raadplegen van de Nieuw-Guinea- Raad over deze associatie van Surina me. Minister Luns heeft daarop geant woord, dat de adviesaanvrage geheel in overeenstemming is met de bewinds regeling voor Nieuw-Guinea. De Nieuw- Gainea-Raad moest van advies dienen over ontwerpen van wetten, welke voor dat gebiedsdeel verbindend zullen zijn. Bovendien, wanneer Suriname van het Europees ontwikkelingsfonds gaat pro fiteren, zal de uitkering voor Nieuw- Guinea idem zoveel minder zijn. Maar prot. De Gaay Fortman greep de gelegenheid, waarbij wederom vijf Surinaamse fractieleiders aanwezig waren, aan, om de zaak verder uit te diepen. Hij zette uiteen dat Nieuw- Guinea geen deel uitmaakt van het koninkrijk. Het advies had dus een interne kwestie tussen Nederland en Nieuw-Guinea moeten blijven. Minis ter-president De Quay, die de taak van minister Luns overnam, kon de redenering niet volgen en verwees naar artikel 1 van de Grondwet, waarin toch nog altijd' Nieuw-Guinea wordt vernoemd. Daarop merkte de AR-woordvoerder p.l bij interruptie op, dat deze vermel ding slechts een technisch-territoriale betekenis heeft en dat Nieuw-Guinea staatsrechtelijk niets met het koninkrijk te maken zou hebben. „Het Statuut voor het Koninkrijk heeft een zodanige aard verschuiving in onze staatsrechtelijke verhoudingen teweeg gebracht, dat Nieuw-Guinea nooit om advies had mo gen zijn gevraagd", zo midde zijn me ning. De socialistische oppositie had van zelfsprekend belangstelling voor het be toog van de AR-spreker, terwijl ook de Suïinamers constateerden, dat in de Eerste Kamer blijkbaar levendiger wordt gedebatteerd dan aan de over zijde van het Binnenhof. De levendig heid werd nog opgevoerd doordat de Surinamers in toezeggingen van prof. De Quay minder welwillendheid ten op zichte van hun standpunt inzake de as sociatie meenden te ontdekken dan in het debat in de Tweede Kamer. Daar had minister Luns hun immers vrij duidelijk toezeggingen gedaan over het inschakelen van Surinaamse verte genwoordigers bij internationale licha men. Prof. De Quay was daar wat voorzichtiger mee. Later heeft hij toege zegd, dat van hetgeen minister Luns heeft beloofd, niets zal worden terugge nomen. De heer Pengel zei niet van plan te zijn iets van de autonomie, die Suriname had verworven, prijs te ge ven. De minister-president bleef echter aarzelen ten aanzien van het verzoek van de Surinamers de associatie bij de EEG zo in praktijk te brengen, dat er ook Surinamers als vertegenwoordigers in de raad van ministers in Brussel zul- Ln kunnen optreden. Daarbij werd ge dacht aan de Surinaamse gevolmach tigde minister in Nederland. De minis ter-president moest erop wijzen, dat die functionaris geen rekenschap tegenover een parlement hoeft af te leggen: hij twijfelt dus ernstig aan die mogelijkheid. Le teleurstelling nam toe, of althans: het spel werd zo gespeeld en de minis ter-president kwam er niet onderuit toe te zeggen, het vraagstuk nader met mi nister Luns te zullen bespreken. Het as sociatie-verdrag is overigens in de Se naat eveneens als in de Tweede Kamer aanvaard zonder hoofdelijke stemming. Ir. Kraayvanger (KVP) heeft de vertegenwoordigers van Suriname de wijze raad gegeven bij alle respect, die hij met hen heeft voor de geest van het Statuut, toch niet de letter daarvan te vergeten. Hij herinnerde aan de lessen uit de Nazitijd, toen wet en recht juist met een beroep op de geest werden gefrustreerd. Er wordt thans gewerkt aan een wij ziging van het Statuut, waarbij men wil komen tot een verder uitbuiten van de mogelijkheden ervan. Hierover sprak de Hindoestaan Lachmon. „Wij hebben een Chinese muur rond het Statuut op getrokken", zo luidde zijn opinie. Dit beeld sloeg vooral op de buitenlandse betrekkingen. Wanneer een internatio nale organisatie de Verenigde Naties bijvoorbeeld specifieke kwesties be handelt, zoals het rassenvraagstuk, waarvoor beter kleurlingen het konink rijk kunnen representeren dan blanken, verdient het volgens hem aanbeveling dergelijke kwesties aan Suriname toe te vf-trouwen. Van Surinaamse zijde werd ook ver klaard, dat men welbewust voor een aansluiting van Suriname bij de EEG had gekozen, vooral omdat men meer vertrouwen stelt in Europa ook van wege de politieke stabiliteit dan in het meer nabij gelegen Zuidamerikaanse gebied. Drs. Korthals zei het niet uitge sloten te achten, dat de associatie nog eens er toe zal leiden, dat Suriname een schakel wordt in de handel tussen Europa en Zuid-Amerika. DEN HAAG, 18 juli. Het Tweede Kamerlid Couzy (VVD) heeft de minis ter van Defensie schriftelijk gevraagd of hij duidelijk uiteen wil laten zetten, in welk verband er Duitse troepen in Budel worden gelegerd en waarom de ze maatregel noodzakelijk is. De heer Couzy acht een dergelijke duidelijke uiteenzetting nuttig, omdat naar hij zegt de 'legering van Duitse troepen in Budel, waarvoor ook huizen worden gebouwd, in zeer uiteenlopende en ook in militaire kringen verwondering en onbehagen heeft gewekt. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 18 juli. Twee jongens, de vijftienjarige J. Vaes en zijn vriendje J. Schot van elf jaar, hebben in de Oosterschelde een jonge ohaai gevangen van ruim een meter lang en naar schatting tien kilo zwaar. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 juli De leiders van de Labourpartij zijn blijkbaar van me ning, en terecht, dat Macmillan en zijn regering er na de grote slachting onder de ministers zwakker voorstaan dan ooit tevoren, en zij hebben derhalve gisteravond een motie van wantrouwen ingediend, waarin het Lagerhuis wordt uitgenodigd te verklaren dat de rege ring niet langer het vertrouwen geniet van de natie en algemene verkiezingen te eisen. Labour kan deze motie niet winnen, tenzij de ontevredenheid onder conservatieven, die een Lagerhuismeer derheid hebben van honderd zetels, groot genoeg is om een aantal hunner te bewegen voor de moti^ te stemmen of althans zich van stemming te ont houden. De motie komt waarschijnlijk de volgende week in debat, en Mac millan en zijn regering zullen dit debat ninnen naar het zich thans laat aan zien. Maar de ontevredenheid over het hooghartig en onbillijk optreden van Macmillan is groot. Toen de afge treden kanselier van de schatkist, Selwyn Lloyd, gisteren het Lagerhuis binnenkwam, toonden zijn partijgeno ten hun gevoelens door hem luid en lang toe te juichen. Toen Macmillan twintig minuten later het Lagerhuis binnenkwam, werd hij ontvangen in stilte. Zelfs toen de socialisten ho nend de premier begonnen uit te lachen verwaardigden zich de conservatieven niet, zoals de gewoonte is, hun leider te hulp te komen door het uitstoten van aanmoedigende geluiden. Hierbij bleef het niet. Gisteravond vond een bijeenkomst plaats van het financiële comité van de conservatieve fractie. Tijdens deze bijeenkomst uitten een twaalftal consevatieve lagerhuisleden fel le kritiek op Macmillan's optreden en vooral zijn „grove en onbillijke behan deling van Selwyn Lloyd werd gelaakt. Het is niet onwaarschijnlijk dat Mac- millans politieke positie afhangt van de verongelijkte ex-kanselier. Indien Sel wyn Lloyd zich tijdens het debad over de motie van wantrouwen zou willen wreken door op zijn beurt Macmillan te lijf te gaan in het Lagerhuis, zou de po sitie van de premier gemakkelijk onmo gelijk kunnen worden. Aangezien evenwel Selwyn Lloyd een aanzienlijk hoogstaander man is dan de leider van zijn partij, is het niet waarschijnlijk dat hij wraak zal nemen. Desondanks zal zijn partij Macmillan niet licht vergeven, en laatstgenoemde bezit geen armslag meer voor verdere „vergissingen". Naar verluidt, was er gisteren geen van de zeventig leden van de financiële commissie, welke tij dens de vergadering opnam voor Mac millan. HAARLEM, 18 juli Een 21-jarige verkoopster uit Beverwijk, die were- zaam is in een Haarlemse groentewin kel van haar zwager, wordt er van verdacht gisteren met een bedrag van 2300 er Vandoor te zijn gegaan. Zij had dit geld in bewaring gekre gen van haar zwager, die het geld niet bij zich wilde hebben toen hij in Zand- oort met groenten ging venten. Het meisje is met de auto van haar zwa ger waarschijnlijk naar Duitsland ge- aan. Ook haar vriend, een 19-jarige ban ketbakker uit Beverwijk, wordt ver mist. Hij heeft thuis een briefje ach tergelaten dat hij voor enige tijd weg zou gqan. De grensposten zijn gewaar schuwd. (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5