Helt Spaak standpunt van Discussie met heeft hem teleurgesteld over naar het De Gaulle? Congres blijft recalcitrant Zware nederlaag voor Kennedy Senaat verwerpt voorstel tot zorg voor bejaarden Socialisten zijn kwaad op admiraals en generaals Hoge officieren scharen zich achter minister van defensie Kennedy sprak met Dobrynin 8 Prinsessen van Suriname naar de Antillen De Gaulle wil constitutie naar Amerikaans model „Erfopvolging" wil hij regelen via vice-presidentschap DE POLITIEKE UNIE VAN EUROPA Persconferentie van Kennedy via de „TELSTAR" Haya de Ia Torre Omhulling voor de onthulling Kwestie-Berlijn Rozen keuren Algerije VERKIEZINGEN OP 12 AUGUSTUS WESTDUITSLANDS „FIBAG"-AFFAIRE E. G.K. S. -ministers bespreken het energiebeleid WOENSDAG 18 JULI 1962 PAGINA 7 WASHINGTON, 18 juli (Rtr„ UPI) - President Kennedy heeft voor de tweede maal in één maand een zware politieke nederlaag ge leden in het Congres. Ruim twee weken geleden verwierp het Huis van Afgevaardigden zijn land- bouwwet, een van de zwaartepun ten van Kennedy's legislatieve programma. Gisteren nam de Senaat met 52 tegen 48 stemmen (alle senato ren waren aanwezig) een motie aan, waarin werd voorgesteld Kennedy's wetsontwerp ten aan zien van medische zorg voor ou den van dagen voorlopig te laten rusten: Dit betekent dat het Con gres in zijn huidige samenstelling het ontwerp niet in behandeling zal nemen. MACMILLAN: „Wacht even, we zijn nog niet compleet" CHARM! sa (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, is juiï in een kasteel de omgeving van de Belgische hoofd stad had gisteravond laat een totaal on verwachte en nogal geheimzinnige bij eenkomst plaats van vooraanstaande Europese" figuren, onder wie de Ne derlandse Kamerleden Blaisse (K.V.P.), Van der Goes van Naters en Neder- horst (beiden PvdA). De uitnodiging *vas uitgegaan van de minister van bui tenlandse zaken, Spaak, die met z(jn Sasten uit de zes landen van de E.E.G. en uit Engeland „oriënterende bespre kingen" wilde voeren over de poli tieke integratie van Europa. Het over leg werd gehouden achter zorgvuldig etsegrendeide deuren, er werd geen enkele officiële' mededeling verstrekt en Vooralsnog lekten er ook nog geen bij zonderheden over uit. In Brussel heeft men sterk de in druk, dat het Europese eenmakings- proces thans in een nieuwe fase is getreden en dat met name minister Spaak Ijverig aan het zoeken is naar een oplossing voor wat men hier de kwadratuur van de cirkel begint te noemen: de toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Euromarkt onder voor waarden, die zowel voor Londen als Voor de E.E.G.-partners aanvaardbaar zijn. Volgende week, woensdag of donder dag, zal minister Spaak zich, waar schijnlijk in gezelschap van zijn Neder landse collega Luns, naar Bonn bege ven voor een ontmoeting met kanselier Adenauer. De invitatie van het West- duitse regeringshoofd is al enkele we ken oud, maar een datum werd tot dusver nog niet genoemd. Volgens de Brusselse avondkrant ,,Le ROCHER NOIR, 18 juli (Rtr-AFP) Het voorlopig uitvoerend orgaan Van Algerije heeft een kieswet aanvaard die het éénpartljstelsei begunstigt en de weg voor de communistische partij en andere minderheidsgroeperingen ver spert. Het orgaan bekrachtigde het be sluit de verkiezingen op 12 augustus te houden. PAUL HENRI SPAAK Soir", die doorgaans wel ongeveer weet wat er op het departement van buiten landse zaken wordt bedisseld, zal Spaak zich, als gevolg van de toenemende onzekerheid over de Britse voornemens, niet langer meer verzetten tegen een hervatting van de onderhandelingen over „een verbeterd plan-Fouchet". De krant meende eveneens te weten, dat het zo goed als vaststaat, dat Spaak het Frans-Duitse voorstel voor een nieuwe Europese topconferentie, eind septem ber te houden in Rome, zal aanvaarden. Vooral In verband daarmee zal het be zoek, dat hjj volgende week met Luns denkt te brengen aan Bonn, van bijzon der belang zijn. Om tot een compromis te komen tus sen De Gaulle's Europa der Vaderlan den en het Europa, waarnaar de fede ralisten Spaak aan het hoofd steeds hebben gestreefd, zou de oprichting wor den voorgesteld van een permanent po litiek orgaan naar het voorbeeld van de EEG-commissie of de commissie van Euratom, in plaats van een eenvoudig uitvoerend secretariaat, zoals de Fran sen hebben voorgesteld. Dit orgaan zou niet alleen worden belast met de poli tieke kwesties van gemeenschappelijk belang, maar ook met de voorbereiding Kennedy beschouwde zijn voorstellen inzake „medical care for the aged" als een van de belangrijkste onderdelen van zijn wetgevende programma. In de Ver enigde Staten is het zo, dat ouden van dagen, wanneer zij ziek worden, óf zon der meer geen medische bijstand kunnen betalen óf volkomen ten laste komen van hun kinderen. Kennedy wilde aan deze toestand een einde maken door de staat te hulp te laten komen. Zijn tegenstanders achten deze „staatszorg" echter in strijd met de „American way of life" en zien het wetsontwerp als een Van de vele bewijzen, dat Kennedy van Amerika een socialistische staat wU ma- hen. In dit verband wordt de president door de rechts-conservatieve groepe ringen in het land regelmatig beschul digd van „creeping socialism". Zoals te doen gebruikelijk, werd Ken nedy in de Senaat tegengewerkt door een coalitie van zuidelijke Senatoren, die vrijwel allen uiterst conservatieve denkbeelden koesteren, en noordelijke Republikeinen, voor wie hetzelfde geldt. De uitslag van de stemming spreekt in dit opzicht boekdelen: niet alleen 31 Republikeinen, maar ook 21 democraten stemden voor de motie. Vjjf republikeinen en 43 democraten stemden tegen. Kenedy noemde het na de stemming daarvoor op de publieke tribune een enorme belangstelling bestond, „een ern stige tegenslag voor het volk". In janu- zo voegde hij daaraan toe, zal ik bet ontwerp opnieuw bij het Congres in dienen. In november worden in Amerika Congresverkiezingen gehouden. De aanneming van de motie werd toe gejuicht door dr. George Fisher, de voor- ?'tter van de Amerikaanse artsenbond ifj^dical Association), welke bond een k le campagne tegen het wetsontwerp eiieft gevoerd. „Wij z(jn gekant tegen V-Ke^vorm van socialisering van de ge- zo zei Fisher, Van Kennedy's drie belangrijkste wetsontwerpen (medische zorg voor be jaarden, landbouwhervorming, presiden tiële bevoegdheden voor het verlagen van handelstarieven) is alleen het laat ste tot nu toe aanvaard. De beide ande re zijn verworpen, hetgeen bewijst dat een Democratische president, ook al be schikt zijn partij, zoals thans het geval is, in beide Huizen van het Congres over een absolute meerderheid, lang niet al tijd kan rekenen op de volledige mede werking van zijn eigen partijgenoten. De politieke scheidslijn in het Amerikaanse Congres loopt niet tussen Democraten en Republikeinen, maar tussen noorde lijke Congresleden en hun zuidelijke collega's. van de „uitvoeringsmodaliteiten". Voorts zou men een uitbreiding van de bevoegd heden van het Europees parlement wen sen, zonder echter over te gaan tot de verkiezing van dit parlement bij alge meen stemrecht in de aangesloten lan den. Zoals bekend hebben Spaak en Luns zich tot nog toe fel verzet tegen de aanvaarding van een verdrag voor een Europese politieke unie van de Zes, zolang geen definitief akkoord is bereikt over Engelands lidmaatschap van de E.E.G. Adenauer en De Gaulle daar entegen wensen spoed te maken met een dergelijk verdrag, waarbij Londen regel matig moet worden ingelicht en waar bij ook, in de mate van het mogelijke, rekening moet worden gehouden met de Britse wensen. De jongste ontwikkelingen zouden Spaak enigszins aan het twijfelen hebben gebracht ten aanzien van de opportuniteit van wachten op de Britten. Vooral zijn dispuut met Labourleider Gaitskell zou hem erg hebben teleurgesteld met be trekking tot de Britse intenties. De jong ste verklaringen van premier Maemillan en van het Foreign Office dienaangaan de zouden hem allesbehalve hebben ge rustgesteld. Vandaar Spaaks veronder stelde bereidheid de onderhandelingen over de Europese politieke unie, die op 17 april jl. werden geschorst, te her vatten. De vraag is nu natuurlijk, hoe minister Luns, die momenteel in Rome de Italiaanse regering tracht over te ha len tot zjjn standpunt, op dit alles zal reageren. WASHINGTON, 18 juli (UPI) Pre- sident Kennedy zal maandag, om acht uur 's avonds, een persconferentie hou den, waarvan een gedeelte rechtstreeks vla de „Telstar" over de oceaan zal worden gerelayeerd. De perschef van het Witte Huis, Pier- re Salinger, kon niet zeggen hoelang de president in het internationale televisie programma zal optreden. Het program ma is op 23 juli geplaatst, omdat de satelliet dan in een voordelige positie verkeert om beelden naar landen buiten Amerika uit te zenden. Frankrijk en Engeland zullen de beelden van Kenne dy's persconferentie rechtstreeks ont vangen, andere Europese landen in Eurovisieverband. DEN HAAG Via de „Telstar" zul len op 26 juli telefoongesprekken ge voerd worden tussen 23 steden in de Verenigde Staten en 23 steden in zes tien Europese landen. Twee Nederland se gemeenten zullen aan dit project deelnemen, namelijk Nijmegen, dat te lefonisch contact zal krijgen met de hoofdstad van de staat New York, Al bany, Koudekerk aan den Rijn (Zuid- Holland) van waaruit een gesprek ge voerd zal worden met de Californische gemeente Artesia. Zowel tussen Nijme- gen en Albany als tussen Artesia en Koudekerk aan den Rijn bestaan langdu rige vriendschapsbanden in het kader van het Amerikaanse „People tot Peo- ple" programma. LIMA, 18 juli (ATP) Victor Haya de la Torre, de leider van de Peruviaan se revolutionaire volkspartij (APRA), heeft zich definitief teruggetrokken als kandidaat voor het presidentschap van Peru. Hij heeft zich_ teruggetrokken ten gunste van de kandidaat van de Natio nale Unie, generaal Manuel Odria. 's Lands Kroniek .in een handomdraai te verwijderen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 juli. De Westduitse so cialisten zijn in woede ontstoken tegen de generaals en admiraals van de Bundeswehr en de Bundesmarine, om dat dezen zich, door hun vertrouwen uit te spreken in het beleid van de mi nister van defensie, Franz-Joseph Strauss, op een ongeoorloofde wijze hebben bemoeid met de politiek. De generaals en admiraals spraken hun vertrouwen in Strauss uit bij monde van generaal Fortsch, die inspekteur- generaal is van de Bundeswehr. Zij verzochten de minister op zijn post te blijven. Zoals gemeld, zijn er aanwijzingen, dat Strauss van plan is zijn huidige funktie op te geven om minister-pre sident te kunnen worden van de deel staat Beieren. De C.S.U., de Beierse zusterpartij van de C.D.U., wenst dat Strauss inderdaad premier wordt, omdat hij in verband met de ge ruchtmakende ,,Fibag"-a£faire veel prestige in Bonn heeft verloren. Dr. Jahn, optredend als woordvoer der van de socialistische fraktie in de Bondsdag, zei gisteren dat de loyali- teitsbetuiging van de admiraals en ge neraals neerkomt op een „ingreep in een nog lopende procedure". Boven dien, zo zei hij, dienen hoge officieren „bij hun leest" te blijven en zich niet met de politiek te bemoeien. Jahn doelde op het parlementaire on derzoek, dat momenteel wordt inge steld naar de „Fibag"-affaire. Zoals bekend, is „Fibag" een afkorting van de schijnvennootschap „Finanzbau A.G." in Munchen. Deze NV, die gro tendeels alleen maar op papier be stond, schreef in op een aanbesteding voor de bouw van viafduizend wonin- ëen voor Amerikaanse militairen in 'uitstand. Minister Strauss beval de „Fibag" aan bij de toenmalige Ame rikaanse minister van defensie, Gates. De vraag is nu of Strauss daarmee misbruik heeft gemaakt van zijn ambt. De hele zaak werd in de publiciteit gebracht door het weekblad „Der Spie gel", dat insinueerde dat vrienden of familieleden van Strauss financieel bij de „Fibag" geïnteresseerd waren. De enquêtecommissie uit de Bonds dag, die de affaire moet onderzoeken, heeft gisteren besloten op 4 september de verhoren voort te zetten. Ook mi nister Strauss zelf zal opnieuw voor het getuigenhekje moeten verschijnen. Het vermoeden bestaat, dat Straus? met zijn dreigement naar Beieren te verhuizen een posing wilde doen de af- handeling van de ,,Fibag"-affaire te versnellen, hetgeen hem dus niet is ge lukt. De kans dat hij jn het najaar m- derdaad premier van Beieren zal wor- den, is hierdoor vergroot. Naar verluidt heeft bondskanselier Adenauer, die Strauss gisteren ont moette op een bijeenkomst van de Na tionale Defensieraad, zijn minister verzocht nog eens goed na te denken j over hetgeen hij van plan is. Adenauer stelt het op prijs dat Strauss er niet vandoor gaat, nu de moeilijke slotfase van de opbouw van de Bundeswehr aanbreekt, met welke opbouw de pro- blematiek van de oprichting van een nucleaire Europese strijdmacht nauwj is verbonden. WASHINGTON, 18 juli (Reuter, AFP) President Kennedy heeft gisteravond een onderhoud gehad met de Russische ambassadeur, Anatoli Dobrynin, over Berlijn, Laos en de ontwapening. Dit was het eerste gesprek in een serie. Het periodieke overleg geschiedt op ver zoek van de president. Bij het eerste overleg waren geen ad viseurs of tolken aanwezig. Dobrynin spreekt vloeiend Engels. Amerikaanse ambtenaren waarschuwden, dat geen speciale betekenis aan deze ongewone stap van de president mag worden ge hecht. BERLIJN, (DPA) De Ameri kaanse militaire missie in Berlijn heeft bij de Russische autoriteiten geprotes teerd, omdat een Amerikaanse DC-3 in de noordelijke luchtcorridor naar Ham burg door een Russische straaljager is lastiggevallen. Het Russische toestel zou het Amerikaanse vliegtuig zijn genaderd tot op 100 k 150 meter. Traditionele gebruiken vergen vaak enige omslachtigheid. Zo ook het onthullen van stand beelden. Geen standbeeld laat z±ca namelijk met recht en reden ont hullen, als het niet eerst omhuld is. Met dat laatste is men gistermiddag in Nijmegen uren lang doende ge- weeest, opdat burgemeester mr. Ch. M. J. H. riustinx vanmorgen met een simpele handbeweging het meer dan levensgrote ruiterstandbeeld van kei zer Karei de Grote zou kunnen ont hullen. Het fors geproportionneerde beeid (van Albert 1 er mote) heeft nog al wat uitsteeksels, zodat de omhui- lingsdeskundige er een flinke kluif aan naaaen om het doek zo te drape ren, dat het ook werkelijk in een handomdraai te verwijderen was. Men behoeft overigens niet bang te zijn dat de Nijmegenaren met hei beeld zullen gaan lopen. Daarvoor is het tonnen wegende bronzen gevaar te in de eerste piaats te zwaar, maar in de tweede piaats staat het beeid op een levensgevaarlijke plaats, na melijk in het plantsoentje in het midden van het Keizer Karelplein, het drukste verkeersplein van de Keizer Karelstad... Het beeld is daar terecht gekomen nadat prof. dr. F. J. M. de Waele had laien weten, dat Karei niet op het Valkhof thuishoorde, waar men zich sedert jaar en dag de plaats van Karei had gedacht. 2,0 is de keizer dan op zijn steigerend rossinant ge stald in de bosschages van het naar hem genoemde plein om daar vol gens dezelfde hoogleraar „op een soort winkeltoonbank verstoppertje en kiekeboe te spelen." Volgens prof. de Waele moet het standbeeld van Karei op de hoogte van de Stevenstoren staan (de hoogste heuvel van Nijme gen). Dat zou alsnog mogelijk zijn ge weest, had het Nijmeegse gemeente bestuur niet de raad in de wind ge slagen van een slim raadslid. Deze adviseerde, toen er destijds enige ge harrewar over de plaats van het beeld ontstond, om het beeld op wieletjes te zetten. Het keuren van rozen is een voornamelijk gymnastische be zigheid. Dat zullen alle negen tig juryleden beamen die giste ren in het Haagse Westbroekpark zijn uitgezwermd om de mooiste roos aan te wijzen uit zo'n driehonderd soor ten. Ieder jurylid kreeg zevenenzestig rozensoorten te beoordelen. Dit be tekende het maken van evenzoveel half voltooide knievallen voor de lage bloemen, waarbij het de kunst was zijn neus te begraven in de kleurige rozenblaadjes zonder echte- met de knieën het natte gras aan te raken. Voor ongeoefenden is het aannemen van deze half-zwevende houding, die gemakkelijk verward kan worden met de starthouding van een slecht atleet, enkele malen achtereen nog wel te volbrengen maar het moet toch niet in de zestig keer gaan lopen. Dan wordt het een uitputtings slag. Lang niet alle juryleden hebben het dan ook kunnen volhouden. Al lengs gingen zij minder diep buigen, welk tekort zij poogden te compen seren door intensiever te snuiven, om niettemin elke roos op zijn gear te kunnen beoordelen. „Eigenlijk zouden het stamrozen moeten zijn" werd er hier en daar gemopperd. In diverse talen ging aat want de juryleden vormden een zeer gemengd gezelschap: rozen- kwekers uit Denemarken en parfu meurs uit Frankrijk, echtgenoten van Haagse wethouders en Italiaanse bloemenkenners, raadsleden en bui tenlandse journalisten. Gesterkt door een Frans ontbijt van stokbrood en zwarte koffie waren zij om acht uur al het luisterrijke, maar toen nog vochtige Westbroekpark ingestuurd. Aanvankelijk zagen zij hun werk roos kleurig in totdat hun gepijnigde rug spieren hen duidelijk maakten dat het keuren van rozen toch echt wel een gymnastische heksentoer is. De juryleden zijn gisteravond doodmoe in hun bed gerold. Ze hebben goed geslapen. Als een roos. Voor wie deze rozenkeuring ook een heksentoer was, was de admini strateur van de Plantsoenendienst, de heer P. van Pomeren. Een com plete rekenkamer, twintig man sterk, en gehuisvest op de zolder van het Paviljoen Westbroekpark moest er onder zijn leiding voor zorgen dat binnen enkele uren de best beoor deelde roos uit een wirwar van cijfers te voorschijn zou kamen. Liefst tienduizend nuchtere gegevens moesten verwerkt worden am tat een romantisch iets te komen ais de aan wijzing van de mooiste en best geu rende roos. Om dit in zo'n kom tijd klaar te spelen de „gouden roos" zou moeten worden uitgereikt in de lunch die na de keuring werd ge houden had de heer Van Pameren thuis „in het klein" met een quasi- beoordeling geoefend net zolang tot dat hij een sluitend en snelwerkend systeem had ontworpen. Nog enigs zins onzeker legde hij zijn werk methode voor aan de gemeentelijke arbeidsanalist, die er zijn professio nele goedkeuring aan kon heetten. Het resultaat was er dan ook naar: tussen de krabcocktail en de ossen staartsoep kon loco-burgemeester ir. R. van Lissa Nessel meedelen dat de dwergroos Colibri van de kweker Meilland uit het voornamelijk door miljonairs bewoonde Cap d'Antibes aan de Franse Rivièra tot winnaar was uitgeroepen. Hiermee kon de prijs van de gemeente Den Haag, die dit rozenconcours organiseert, aan deze kweker worden uitgereikt: de gouden roos van Den Haag. Met de tienduizenden geurende ro zen in prachtige gazons, borders met bloemen in alle kleuren, stille vijvers en prachtige beelden uit de verzame ling van het gemeentemuseum is het Westbroekpark gemaakt tot een ver rukkelijke tuin, die ongetwijfeld tien duizenden bezoekers zal trekken. Wanneer Amerikanen deze naam niet reeds hadden bedacht voor een park in hun land zou het de naam van „Finest garden since Eden" verdie nen. Een gedeelte van het rosarium is afgesloten. Zelfs wordt het dag en nacht bewaakt. Hier staan de door kwekers ingezonden variëteiten die nog niet in de handel zijn. De inzen ders zweven tussen hoop op een onderscheiding met alle commerciële gevolgen van dien en vrees van diefstal van hun met soveel moeite gekweekte variëteit. Een Deense ro- zenkweker poogde vorig jaar tot drie keer toe wederrechtelijk tot dit proef veld door te dringen. Hij werd er steeds hardhandiger weer uitge werkt door de bewakers. Daarna stapte de Deen naar de directeur van plantsoenendienst, „Kosenkava- lier" Rijnveld en zei hem: „Volgende keer stuur ik ook mijn rozen in. Ik heb bemerkt dat se goed bewaakt worden". Wie zich gisteren tussen alle opge wekte rozenliefhebbers niet helemaal voelde was de Vlaamse ■eker~ Delforge uit St-Niklaas. Ont stemd wees hg op de Franse tekst op de gouden onderscheidingen .Ai- mes les roses". „Waarom toch niet in het Nederlands?", vroeg hij. Zijn ellende werd compleet toen hij de menukaart voor de lunch in het Kur- haus opensloeg. Alle gangen waren in de Franse taal. De Haagse loco-burgemeester, ir R. van Lissa Nessel overhandigt aan de vertegenwoordiger van de inzender van de bekroonde dwergroos Colibri de gouden roos" van de gemeente. WILLEMSTAD, 18 juli Gisteravond zijn de prinsessen Irene en Margriet voor een officieel bezoek van veertien dagen op de Nederlandse Antillen aan gekomen. Het vliegveld baadde in een zee van licht, honderden belangstellen den waren gekomen en vele camera's zoemden. De waarnemend gouverneur van de Nederlandse Antillen, de heer Ch. Winkel Gazn, was de eerste, die de prinsessen verwelkomde. Onder luide toejuichingen verlieten de auto's de luchthaven en werd de weg naar het verlichte en versierde Wil lemstad ingeslagen. Nagewuifd door honderden mensen op en voor het stationsgebouw waren gis termiddag de prinsessen met een hjn- toestel van de KLM de DC-6B „Prin ses Irene" uit Paramaribo vertrokken. Tijdens de rit van de stad naar het vliegveld Zanderij stonden vele men sen langs de weg om de prinsessen die de afgelopen veertien dagen overal in Suriname hartelijk zijn ontvangen, een vaarwel toe te zwaaien. Tevoren was een galadiner gehouden in het gouver nementshuis: hierbij voerden waarne mend gouverneur A. Curie en minis ter-president mr. S. D. Emanuels het woord. Gistermorgen hebben de prin sessen geheel onverwacht en onofficieel een bezoek aan de grote markt te Pa ramaribo gebracht. Het bezoek bleef niet lang onopgemerkt. Als een lopend vuurtje ging de aanwezigheid van de prinsessen over de markt en door ge heel Paramaribo, zodat in een oogwenk drommen mensen zich verzamelden rondom de vorstelijke bezoeksters. De enorme mensenmenigte juichte de prin sessen luide toe. Een inwoner van Paramaribo heeft in alle kranten in een ingezonden stuk betoogd, dat Suriname een ko ninkrijk zou kunnen worden met als koningin prinses Irene, „die omdat prinses Beatrix kroonprinses is voor Nederland, hiervoor het meest in aan merking zou kunnen komen". De schrijver, die in Suriname een voor aanstaande functie bekleedt, wijst er verder op, dat door de schepping van de verenigde koninkrijken van Ne derland en Suriname, problemen zo als de steunverlening in de defensie, alsook op ander gebied, door een der gelijke unie zeker oplosbaar zijn. PARIJS, 18 juli (UPI) Volgens zeer goed ingelichte zegslieden in Pa rijs heeft president De Gaulle plannen om een campagne te organiseren, die tot resultaat moet hebben, dat de pre sident van Frankrijk in ongeveer de zelfde verhouding komt te staan tot regering en de Nationale Vergadering alde Amerikaanse president tot zijn regering en het congres. De Gaulle heeft, volgens deze zegslieden, ook reeds plannen om zjjn opvolger aan te wijzen. Maandagavond overleefde de rege- ring-Pompidou een motie van wantrou we... Dat betekent, dat de Franse pre sident zijn plannen voor de oprichting van een Franse kemwapenmacht kan realiseren. Bovendien werden de be voegdheden van de president weer uit gebreid teneinde hem in staat te stel len verder op te treden tegen de rechtse extremisten. De Gaulle zo is reeds enkele malen gebleken wil de Franse president doen verkiezen op een meer „Amerikaanse" wijze. Ook wil .ij de „erfkwestie" geregeld zien door het instituut van vicepresident. De vier grote partiien hebben de re dering op dit punt reeds een vragen lijstje voorgelegd, waarin onder meer geïnformeerd wordt naar de wijze waarop De Gaulle denkt de wijzigin gen tot stand te brengen. Men vreest een nieuw referendum. De president van de senaat (de man die in het huidige bestel „tijdelijk waar nemend president" zal zijn als De Gaulle iets overkomt) heeft reeds ge- Indonesië. De eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, Mikojan. arriveert zaterdag in Djakarta om de opening bij te wonen van het gigantische sta dion, dat daar is gebouwd in verband met de Aziatische Spelen, die op 24 augustus beginnen. Het stadion is voor een groot deel gebouwd door Russi sche technici en met Russisch kapitaal. (Reuter) zegd, dat hij tegen de plannen is, zo lang niet vaststaat, dat de president zijn wijzigingen op strikt legale wijze tot stand zal brengen. Dat wil zeggen, dat De Gaulle zich moet verzekeren van de steun van het parlement Waarnemers menen, dat de mislukte actie van de oppositie tegen de atoomplannen van De Gaulle (de ver werping van de motie van wantrouwen) er op wijst, dat de president ook de steun van het parlement zal krijgen voor zijn plannen tot wijziging van de constitutie. LUXEMBURG, 18 juli De minis terraad van de EGKS heeft in Luxem burg bij een eerste beschouwing van de plannen voor een Europese gemeen schappelijke energiepolitiek, die zijn op gesteld door een werkgroep uit de EEG- commissie, de Euratom-commissie en de Hoge Autoriteit van de EGKS, een aantal onvolkomenheden ontdekt en de werkgroep opdracht gegeven ontbreken de gegevens te verzamelen. De minis ters zullen dan op 5 oktober in Luxem burg de plannen verder bespreken. Nederland toonde zich in het gesprek, bij monde van minister De Pous, hui verig voor verdragswijziging omdat dit het gesprek over de Britse toetreding zou vertragen. Bovendien achtte Neder land geen ingrijpende verdragswijzigin gen nodig. De andere ministers gingen op dit punt niet zo erg diep in. Schneider et Compagnie behaalde over het eerste halfjaar van 1962 een inkomsten van Nfr. 6,35 min tegen Nfr. 7.58 min over dezelfde periode 1961. De daling is te wij ten aan het latere overmaken van divi denden uit deelnemingen, die nu ten goede komen aan de resultaten van de tweede jaaiihelft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7