muzikale komedie over Amsterdam SPORT TAALGRENS EN FISCUS BEDREIGEN THANS BELGISCH KABINET Infiltranten op Vogelkop omsingeld „Wij zijn niet minder dan Den Haag!" HET APRIL SMITH MYSTERIE 36 dia's compleet in raampjes 14.25 8 mm film-briljant-korrelloos 15.15 Felle Flip se TV-STER VERDWIJNT Ruzie rond een haringkar in Kleine Komedie Nieuwe premier in Iran Churchill over 5 dagen naar huis Ter Horst, 19 jaar, naar Sparta Spelers van DHC tekenen de vrede Papoea's krijgen officiersopleiding Luchtverbinding Rotterdam- Hamburg Meisje overleeft val van 600 m. Hoge Autoriteit wijst beschuldigingen van de hand ANWB waarschuwt Voorzichtig met koop privé-kampeerterrein Verlies van 70.000 gulden in twee jaar Firma schenkt halve ton aan Den Bosch Via Schiphol en Eelde In Ver. Staten Vrouwelijke arts voorkomt gebruik schadelijk middel Afgestemd op het hedendaagse verkeer Ontsnapte psychopaat in hoofdstad gepakt Haagse exmisdienaar breekt in kerk in Parachute weigerde Achtduizendste in Gooi! I vLAmmN om terugei VRIJDAG 20 JULI 1962 PAGINA 2 Van onze kunstredactie) Amsterdam. Toeristen, werk studenten, nieuwe haring en antiek, het snelverkeer, de heilsoldate, die haar Strijd kreet vent - alles raakt op een nogal zonderlinge manier met el kaar in contact en in de knoop. Verschrikkelijk in de knoop, om het maar meteen te zeggen! Men zegt dat dit alleen in Amsterdem kan. Maar wat zou het anders dan liefde kunnen zijn, die in die oude, eeuwig jonge stad tenslot te alle moeilijkheden oplost, alle wonden heelt, alle verschillen overbrugt en iedereen een beetje gelukkig maakt. In het kort ge zegd is dit de toon, waarin de muzikale comedie van Mies Bouhuys (tekst) en Walter Kous (muziek) zich heeft ontwikkeld. Vanavond geeft de Toneelgroep Centrum een eerste opvoering van deze ras-echte Amsterdamse „musical". En voorlopig (meer dan zes weken) blijft avond aan avond dit gezelschap in het in tieme theater aan de Ams'tel. De Kleine Komedie/met dit Neder landse stuk op de planken. Van eigen bodem Verrukkelijk de kleurenfilm kleinbeeldfilms ...en vliegensvlug terug ILFORD ...7taÜucWty6/ Jubileum Van Lanschot „DE SILVEREN SPIEGEL" ^77T77n7Vrfi VLAANDEREN gelo5f'bath£ Van links naar rechts Nell Koppen, Wim v. d Brink, Simone Rooskens en Leen Jongeviaard in de muzikale komedie „Mensen, hee mensen" van het Toneel Centrum, die vanavond in première gaat. „Mensen, hee. mensen", de Am sterdamse muzikale komedie! Zoals Parijs „Irma la Douce" heeft gehad en New York „The West Side Story". Met gloednieuwe liedjes, moderne muziek, balletten, show en een meeslepende Amsterdamse intrige! Misschien overdrijven wij nu, maar de tijd zal het leren. Niemand had toentertijd verwacht dat „Irma la Douce", vrijwel in alle stilte door het Rotterdams Toneel voorbereid, tot zo'n groot succes zou worden. Eigenlijk was men in den lande nog steeds vol van „My Fair Lady wier faam reeds lang van tevoren onze streken had bereikt. Is men misschien nu gemakkelijk geneigd enigszins de schouders op te halen wanneer Hollanders in eigen keuken een echte muzikale komedie klaar stomen? Vooral na al die successen uit het buitenland? Hoe dan ook. de toneelgroep Cen trum is vol enthousiasme. Gistermid dag hebben wij de generale repetitie voor een deel meegemaakt. Walter Kous is er helemaal in. Hij schreef niet alleen de muziek voor dit stuk, maar nam ook de regie op zich. Hij hangt achter in de zaal, in een ge makkelijke theaterstoel, en „bekt" zijn bevelen, nauwkeurig omschreven en ter zake doende. Er wordt hard MIES BOUHUYS .tekst de vrije sector arrangeren, nu hebben wij de beschikking over een volledig gezelschap. Bovendien voldoen wij nu aan de „verplichting" een Neder lands stuk in het repertoire op te nemen. Het is allemaal fijn en op windend!" En dan legt ze fluisterend uit, terw(jl ze met één oog alles wat op het toneel gebeurt volgt: „Het stuk speelt in Amsterdam, in WALTER KOUS regie en muziek. Komedie, moeite ge- spel in de_zomer op de D: gewerkt in De Kleine Centrum heeft zich veel troost dit spel in de planken te brengen. De leden van het gezelschap zijn vroeg op vakantie gegaan en vroeg teruggekomen. Een wat ongewone bedrijvigheid voor de zomermaanden is over het gezelschap vaardig geworden. In totaal wer ken er 22 man aan mee. Men heeft het geluk mee, want de directie van De Kleine Komedie was bereid de zaal te verhuren voor de repetities, iets dat zelden in Amsterdam voor komt. „Mensen, hee, mensen" is van eigen bodem, geheel en al. Walter Kous en Mies Bouhuys hebben al eens meer samengewerkt. Dat was twee jaar geleden, toen zij met het kunstmaandorkest in Theater Carré vijf opvoeringen hebben gegeven van „Alle wegen gaan naar Amsterdam". „Het waren er helaas maar vijf", vertelt Mies Bouhuys ons, „maar wij hebben er veel ervaring mee opge daan. Toen moesten wij artiesten uitMossadeg. DEN HAAG, 20 juli —De Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft op de schrif telijke vragen van de heer Van der Goes van Naters, lid van het Europese parlement en van de Tweede Kamer, naar aanleiding van de door de Neder landse minister van justitie uitgebrach te „nota inzake de schroot-affaire' onder meer geantwoord, dat zij de be wering als zou de Hoge Autoriteit het Europese parlement respectievelijk de speciale „Commissie-Poher" met opzet Iets hebben verzwegen, laat staan het Ïiarlement of de commissie hebben mis- eid, met kracht meent te moeten af wijzen „De Hoge Autoriteit heeft steeds naar de grootst mogelijke openheid ge streefd en zal dit blijven doen", zo wordt gesteld. De heer Van der Goes van Naters had in zijn schriftelijke vragen de mi nisteriële verklaring aangehaald, dat zowel door de praktijk van het goed keuren van het „aanvullen" van de ge taxeerde (doch r.immer werkelijk aan wezige) hoeveelheden scheepssloop- schroot met goedkoop binnenlands schroot eventueel van binnensche pen als door de praktijk van het zogenaamde ruilschroot de herkomst van het geleverde schroot niet meer beslissend was voor de verevening. De heer Van der Goes had de Hoge Auto riteit gevraagd of zij deze conclusie, die z.i. de kern uitmaakt van de mi nisteriële nota aanvaardt en zo ja, waarom zij dan tegenover het Euro pees parlement voortdurend een tegen gesteld standpunt heeft ingenomen, waarbij met name enkele paragrafen van haar rapport van april 1961 dan een misleidende indruk zouden maken. In het antwoord zegt de Hoge Autori teit, dat zij op dit punt van mening verschilt met de Nederlandse minister van Justitie. TEHERAN, 19 juli (UPI) Sjah Mohammed Reza Pahlevi heeft van daag de 43-jarige oud-minister Assado- Iah Alam tot premier benoemd. Alam is een goede vriend van de woensdag afgetreden regeringsleider Ali Amiui. De welgestelde zakenman Amini gaf gezondheidsredenen en financiële moeilijkheden op als de aanleiding tot zjjn ontslagaanvrage. Hjj gaf aan dat de monetaire tekorten in de Iraanse volkshuishouding voor een groot ge deelte te wjjten waren aan onvoldoen de hulp van Amerikaanse zijde. Naar verluidt heeft hij Alam bij de Sjah aanbevolen. Alam wordt als pro-westers aange merkt en is een voorstander van deel name aan defensieve verbonden zoals de Centrale Verdragsorganisatie (Cento) en het bi-laterale verdrag tussen de Verenigde Staten en Iran. Waarnemers verwachten dat hij de politiek van Amini zal aanhouden en wellicht enkele van diens ministers in zijn kabinet zal opnemen. Alam heeft als groot-grondbezitter, krachtens Amini's iandverdelings-actie, grote stukken van zijn bezit onder de boeren die daarop werkten verdeeld. Hij heeft tot dusver de sjah gediend als diens schatbewaarder. Er bestaat volgens zegslieden een nauwe vriend schapsband tussen hem en de vorst. Hij wordt beschouwd als een van de Sjahs trouwste aanhangers. De nieuwe pre mier werd samen met verscheidene an dere getrouwen van de sjah verbannen tijdens het bewind van Mohammed een straat, waar twee families .die tegenover elkaar wonen, een ruzie uitvechten. Rechts woont een haring man met vrouw en dochter en links een antiquair met zoon. De laatste familie wil de haringkar weg hebben omdat zij dat in strijd vindt met de standing van haar zaak. Er breekt een soort veldslag los. Er wordt een scheidslijn getrokken, in dit geval, een muur van haringtonnen, die de straat in tweeën deelt. Maar men heeft buiten de streken van Amor gerekend. De „muur" wordt door de liefde van de jongelui aan het wanke len gebracht en tenslotte na énig geharrewar wordt de weg naar el kander niet meer versperd." Mies Bouhuys erkent, dat ze wel aan de muur van Berlijn heeft ge dacht, maar pas in tweede instantie. Eerder moest zij denken aan denk beeldige muren, die mensen optrek ken en aan de onverdraagzaamheid tussen ouderen en jongeren, waarbij zij, zoals uit het spel blijkt, de jonge ren minder schuld toekent dan de ouderen. Het is een oud maar toch alijd nog interessant probleem, dat in dit geval gelukkig met de nodige humor tot de juiste proporties wordt teruggebracht. „Waarom een muzikale komedie?", kunnen wij nog net vragen voordat zij zich weer in het gezwoeg van de repetitie moet storten. „Ik heb de constructie van een komedie aange houden", verklaart Mies Bouhuys, „en heb darbij, eerlijk gezegd, veel geleerd van een heerlijk stuk als Irma la Douce. My Fair Lady was iets anders. Dat was meer show en zang en vooral kostuums. Het „ver haal" kwam daarbij in de tweede plaats. Ik vind de muzikale komedie een verrukkelijke vorm. Door één maat muziek kan je uit de werke lijkheid stappen naar een aparte droomwereld, die echter niet hele maal gespeend is van werkelijkheids zin." Wij kijken nog even naar een scène. Simone Rooskens en Piet Römer staan elk aan -ien kant van de muur. En verliefd dat ze zijn! En toch zjjn ze eigenlijk kwaad op elkaar omdat hun ouders ruzie heb ben. Maar even later weten ze toch dicht bjj elkaar een zoet klinkend liefdesliedje te zingen. De schijnwer pers zetten hen in een zacht licht. Ineens is de sfeer er. Walter Kous geeft geen bevelen meer. Het gaat goed zo. LONDEN, 19 juli (UPI) Voorbe reidingen worden getroffen voor het entslag uit het ziekenhuis, maandag of dinsdag, van sir Winston Churchill, zo heeft heden een woordvoerder van het Middlesex-ziekenhuis in Londen waar de 87-jarige Britse oud-premier wordt verpleegd, bekend gemaakt. Churchill heeft drie weken geleden, toen hij aan de Rivièra was, bij een val een been gebroken. DEN HAAG, 19 juli Dit jaar zijn re s ettelijke honderden kampeerders de dupe geworden van een nieuwe vorm van grondspeculatie. Dit blijkt uit de stroom van klachten die de A.N.W.B. bereikt. Gezien de bijzonder grote belangstel ling die thans bestaat voor „eigen kam peerterreinen", waarschuwt de ANWB eventuele belanghebbenden geen koop akte voor kampeergrond te onderteke nen, alvorens schriftelijke toestemming te hebben verkregen van het betreffen- d - gemeente-bestuur, waaruit blijkt dat nu en in de toekomst op het aan te schaffen terrein mag worden gekam peerd. (Advertentie) ILFQCHROME i i (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 20 juli De 19-jarige jeugdinternational van Leeuwarden, G. ter Horst, is door Sparta gecontracteerd. De Rotterdamse ere-divisieclub is nog op zoek naar een voorhoedespeler. Zaal is door Sparta op de transierliJst ge plaatst. De eerste divisieclub F ortuna VI. heeft Herwig van SVV aangetrokken. Gisteravond zjjn de contracten gete kend. DELFT, 20 juli De eerste elftal- spelers van DHC hebben de voetbal- vrede getekend. Gisteravond heeft het bestuur van de vereniging medegedeeld, dat de spelers bereid zijn een nieuwe verbintenis aan te gaan. Zq wachten echter met het tekenen van de con tracten tot het verstrijken van de trans ferperiode. Enkele weken geleden lieten alle spe lers van DHC zich op de transferlijst plaatsen, daar zij het niet eens waren met de condities. Een twistpunt vorm de o.a. het wegvallen van de premie bjj een verloren wedstrijd. De nieuwe con dities, 70 gulden voor een gewonnen wedstrijd, 38 gulden bjj een gelijk spel en 10 gulden voor een verloren wed strijd z\jn nu door de spelers van DHC wél aanvaard. Tijdens de algemene ledenverga dering werd gesproken over de pré caire financiële situatie. Vanaf mei 1900 heeft DHC een verlies geleden van meer dan 70.000 gulden. „Weliswaar," zo verklaarde de voorzitter W. Klijn, „zijn er vorig seizoen meer toeschou wers naar het Brasserskade-sportpark getrokken, maar de kostenfactor steeg schrikbarend hoog. Vooral de vermake lijkheidsbelasting drukt zwaar op DIIC's rekening. Met het gemeentebe stuur zijn daarom besprekingen gaande om tot gunstiger voorwaarden te ko men." Het voorstel om tot contributie verhoging over te gaan werd aangeno men. Ook zullen in het nieuwe seizoen hogere entree-gelden worden geheven. De jeugdspelers Jansen van ADO en Blankemeyer (eigen kweek) zjjn gecon tracteerd Doelman Lagarde zal Delft hoogstwaarschijnlijk verlaten, maar tot nu toe zijn geen serieuze on derhandelingen gaande. Enschede had belangstelling voor hem, maar heeft aldus het bestuur van DHC een „belachelijk" laag transferbedrag ge noemd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 19 juli Nauwelijks be vrijd van de halsbrekende moeilijkhe den, die waren ontstaan uit het geschil tussen de C.V.P. en de B.S.P. over de culturele autonomie, wordt de Belgische regering deze week opnieuw geconfron teerd met nogal venijnig verzet in de gelederen van de eigen meerderheid. Ditmaal speelt het conflict zich af in de traditioneel om zijn wijsheid geprezen Senaat, die, wellicht wegens het uitblij ven van de zomervakantie, plots in een kwajongensachtige bui verkeert en een bijzondere gave blijkt te bezitten om eerste minister Lefèvre en vice-premier Spaak op een irriterende manier hel leven zuur te maken. In feite zijn twee problemen aan de orde. Eerst en vooral het rege ringsontwerp tot hervorming van het fiscaal stelsel, dat reeds door de Ka mer van Volksvertegenwoordigers is goedgekeurd en dat momenteel in de Senaatscommissie van Financiën wordt behandeld. Die belangstelling gaat evenwel met zoveel vertragings manoeuvres gepaard, en zulks dan nog wel vanwege de conservatieve CVP-se- natoren, onder wie de gewezen eerste minister Van Houtte, dat het gevaar rijst, da het ontwerp niet op tijd kracht van wet zal krijgen om reeds van 1 januari 1963 af ten uitvoer ge legd te kunnen worden. Zulks achten de eerste minister en de minister van Financiën nochtans on ontbeerlijk, omdat zij hun socialistische coalitiegenoten beloften in die zin ge daan hebben. De conservatieve senato ren schijnen speciaal stuurs te zijn, om dat zij zich „achtervolgd en verdrukt" wanen door de regering. Premier Lefè vre heeft intussen gedreigd de vertrou wenskwestie te stellen om de opposan ten voor htm verantwoordelijkheid te plaatsen. Anderzijds is er een geschil gere zen in verband met het eerste rege ringsontwerp in totaal worden er drie ingediend betreffende de afbake ning der taalgrenzen. De rechtstreekse aanleiding tot een voor de minister van Binnenlandse Zaken eerder ver bijsterende situatie is de bii het ont werp voorziene aanhechting van de Voerstreek bU de provincie Limburg. Tot nog toe behoorde de Voerstreek, ofschoon eentalig Nederlands, bij de provincie Luik. Die structurele wijziging wordt uiter aard scherp gekritiseerd door de Walen, „gebiedsroof" niet kunnen slikken, ook al gaat het geens zins om een Waals gebied. Bü de stem ming over het ontwerp nu werd een amendement verworpen, dat het artikel inzake de Voerstreek wilde schrappen. Doch onmiddellijk nadien sprak de ho ge vergadering zich paradoxaal genoeg eveneens uit tegen het bewuste artikel zelf. Op het moment begreep niemand er iets van. Gisteren besteedde de rege ring een inderhaast bijeengeroepen ka binetsraad aan de kwestie, teneinde een procedure te ontdekken om uit de im passe te geraken. Volgende week moet het ontwerp aldus een tweede keer in behandeling worden genomen door het parlement. Een en ander heeft de politieke com mentator van De Nieuwe Gids, het chris tendemocratische dagblad, dat door gaans de opvattingen van eerste minis ter Lefèvre weerspiegelt, tot bittere en zelfs dreigende taal gedreven. „Moest de Senaat op die weg voortgaan", aldus de krant, „dan zou hij niet alleen de kloof tussen beide wetgevende Kamers verbreden, maar tevens voor de publieke opinie het onomstootbaar bewijs leveren, dat hij niet langer representatief is en bovendien dat hij de regering niet wil volgen op de weg naar de taalvrede in het land". De Nieuwe Gids noemde de houding van de senatoren, die zich niet rechtstreeks tegen de regeringscoalitie durven uitspreken en die de voorkeur geven aan heimelijke oppositiemetho den, een provocatie waar die houding inderdaad aardig veel van weg heeft. HOLLANDIA, 19 juli De comman dant der Nederlandse strijdkrachten In Nieuw Guinea, schout-bij-nacht Ree- ser heeft vanochtend op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat de infiltranten, die aan de Noordkust van de Vogelkop zijn geland een groep van naar schatting zestig Indonesiërs vanochtend zijn gelokaliseerd en om singeld. De groep, vermoedelijk de zelfde die eerst Op het eiland Waigeo landde, nam de plaats Mega ongeveei 100 km. ten oosten van Sorong een bestuurs ambtenaar en vier kampongbewoners mee naar hun volgende landingsplaats Sausapor. In geen van beide plaatsen zijn Europeanen. De radio-apparatuur is of tevoren vernield of door de in filtranten stuk gemaakt. Radio Djakarta heeft intussen, vol gens het AFP, ook de land'ig gemeld van de infiltranten In de Vogelkop. Djakarta meldt verder, dat de pogin gen der Nederlandse strijdkrachten om de groep (60 man) te onderscheppen is mislukt. Schout-bij-nacht Reeser heeft beves tigd, dat tijdens de tocht via Waigeo naar Sausapor, Nederlandse strijd krachten geen contact hebben gehad met de infiltranten H;j legde er de nadruk op, dat de Nederlandse strijd krachten over voldoende mobiele een heden beschikken, om direct na ont vangen meldingen te kunnen optreden „doch dat z;j niet elk eilandje kunnen beschermen". De heer Reeser zette uiteen, dat de op Nieuw Guinea te ver dedigen kustlijn een lengte heeft gelijk aan die v:i de noordkaap in Europa to' Spanje. \an de tegen-actie wordt, behalve door amfibische eenheden der mari- ni rs, ook deelgenomen door vliegtui gen. HOLLANDIA, 19 juli Op 1 sep tember zullen de eerste Papoea-vrijwil ligers in Manokwari een opleiding be ginnen tot officier bij het Papoea-vrij willigerskorps. Het zijn er in het to taal zeven, die zijn geselecteerd uit een aantal abituriënten, die het diploma van de primaire middelbare school hebben behaald. Zij zullen tot het einde van het jaar deelnemen aan de gewo ne opleiding in de legerplaats Arfai bij Manokwari, maar in de avonduren aparte lessen krijgen. Begin januari gaan zij dan naar Ne derland. waar zi) gedurende een jaar ee„ speciale opleiding zullen krijgen van instructeurs aan de officiersoplei ding te Doorn. Wanneer zij de oplei ding met succes doorlopen hebben, ke ren zij als vaandrig naar Nieuw-Gui- nea terug om bij het Papoea-vrijwilli gerskorps te worden geplaatst ter af ronding van hun opleiding. Volgens de verwachtingen zal in het contingent 1963 het aantal adspirant-officieren on der de Papoea's belangrijk groter kun nen zijn gezien de toeneming van het aantal abituriënten van de P.M.S. waarop in dat jaar wordt gerekend. Vorige week zaterdag, zijn te Mano kwari, negentien leden van het Papoea vrijwilligerskorps bevorderd tot korpo raal door de commandant van het korps, kolonel der mariniers W. A. van Heuven. Deze bevordering geschiedde wegens capaciteiten, waarvan zjj blijk gaven tijdens recente gevechtsacties. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 19 juli Ter gelegen heid van het 225-jarig bestaan van de bankiersfirma F. van Lanschot heeft de directie bij monde van de oudste firmant, de heer J. van Lanschot, aan het Bossche gemeentebestuur een bedrag van vijftigduizend gulden over handigd als bijdrage voor de stichting van een kleuterdagverblijf, dat tevens zal dienen als rustoord voor zwakke of anderszins rustbehoevende moeders. Burgemeester mr. R. Lambooy dealde in zijn dankwoord mee, dat de heer J. van Lanschot ter gelegenheid van dit jubileum door de koningin is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Ten aanzien van het kleuterdagver blijf zei hij, dat dit reeds lang een ideaal is van de gemeente Er zijn reeds voorlopige besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Drunen om onder Giersbergen de benodigde grond aan te kopen. Door de onder havige gift is de uitvoering van dit pro ject aanzienlijk dichter bij de verwezen lijking gekomen. ZESTIENHOVEN, 19 juli In oktober gaat Sinberg Luchtvaartbedrijf met een Dé Havilland Dove een lijndienst onder houden van Zestienhoven via Schiphol en Eelde naar Hamburg. Mét de KLM heeft de N.V. in principe een interline- agreement opgesteld, Waardoor tickets door elkaar gebruikt kunnen worden en waardoor korting gegeven wordt als men per KLM doorvliegt naar het bui tenland. Zaterdag begint Sinberg met de Waddenvluc.hten van Schiphol via Texel en Ameland naar Eelde vice versa, ge vlogen met een Jodel Mousquetaire. De De Havilland Dove heeft plaats voor negen passagiers. De drie noorde lijke provincies en het bedrijfsleven van Groningen hebben voor het komende jaar ieder een garantiesom van 85.000 gegeven. Höewel men niets over haast doet is Sinberg van plan heel Nederland te betrekken in het binnen lands luchtnet. De vluchten naar de Waddeneilanden duren tot 15 september en zullen het volgend jaar slechts in het zomerseizoen uitgevoerd worden. Veel belangstelling is er voor de lijn ZestienhovenHaamstede, die reeds vorig jaar werd aangekondigd. Het vlieg veld op Haamstede is echter nog steeds niet gereed. Advertentie) Tel. 246589 Kattegat 4 Amsterdam VOOR ÜW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 'S ZONDAGS CiESLOTEN WASHINGTON, 19 juli (UPI) De in Canada geboren vrouwelijke arts dr. Frances O. Kelsey is gisteren door se nator Estes Kefauver voorgedragen voor een gouden medaille. Dr. Kelsey heeft voorkomen dat in de V.S. het pijnstillend middel Thalido mide werd verkocht dat bij gebruik door aanstaande moeders schadelijk is voor pasgeboren babies. ROTTERDAM „Ik voel mij d°°' het rapport diep gegriefd. Juist op he» moment, dat na een tijd van werken otiitt de moeilijkste omstandigheden uitkomst daagt door de bouw van het nieuwe concertgebouw, wordt er weer geeste lijke moord gepleegd op het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Ik acht het rapport een belediging voor mijzelfi voor de gemeentelijke overheid en voor het publiek". Met deze woorden gaf Eduard Flips?' dirigent van het R. Ph. O. gisteren ziJh oordeel over het derde rapport van de commissie-Witteman. De heer Flips?' min of meer als toehoorder aanwezig bij een persconferentie waarop het be stuur van het orkest zijn standpunt ten aanzien van het rapport toelichtte, vroeg zich af waarom Rotterdam al' tijd de klappen moet krijgen en vaak op een zo ongelegen moment, zoals nu. De orkestleden zijn met vakantie> „anders hadden we op de trappen van de Beurs gaan staan of we hadden ons EDUARD FLIPSE .wij zijn niet minder. publiek in de Rivièrahal verzameld", om te protesteren. „Nauwelijks is de eerste paal voor ons concertgebouw ge heid, of Den Haag gooit er Weer een bom op". Tevoren had de heer mr. H. N. Wak- kiie, voorzitter van het bestuur van de stichting R. Ph. O. de grieven naar voren gebracht en toegelicht. Bij het bestuur bestaat geen bezwaar tegen een gelijkschakeling van de sa larissen van alle orkesten uit sociale overwegingen. Ook ging men akkoord met een indeling in twee klassen met het Concertgebouw enerzijds en alle overige orkesten anderzijds. Als er ech ter meer klassen moeten zijn, zoals nu voorgesteld, dan is er geen enkele reden om het R.Ph.O. achter te stellen bij het Residentieorkest, Rotterdam is een plaats waard gelijk aan die van Den Haag! Het wegnemen van de zuigkracht van Rotterdam op provinciale orkesten lat met de voorgestelde regeling in het rap port wordt beoogd, zal niet slagen. Op de eerste plaats is de zuigkracht van Rotterdam steeds minimaal geweest en waren Amsterdam en Den Haag steef!» de sterkste trekpleisters, wat dus nU zo zal blijven. Op de tweede plaats is de zuigkracht die uitgaat van de orkes ten van de Ned. Radio Unie, het or kest van de Ned. Opera en van het Ned. Kamerorkest niet uit de weg geruimd. Artistieke problemen komen in het rap port niet of nauwelijks aan de orde. (Advertentie) AMSTERDAM, 20 juli De 33-jarige uit Arnhem afkomstige psychopaat die woensdag uit een transportauto van de rijkspolitie in Groningen ontsnapte, is gistermiddag in de hoofdstad aangehou den. Iemand die hem goed kent zag hem in de Amstelstraat bij het Rembrandts- plein lopen en waarschuwde onmiddel lijk de politie die de vluchteling spoedig daarop arresteerde. Hij ging gewillig mee en werd opgesloten in bureau- Singel, in afwachting van zijn terugkeer naar Groningen. DEN HAAG, 19 juli Een ex-mis dienaar van de kerk van de H. Anto- nins van Padua aan de Fluwelen Burg wal (Boskantkerk) is gisteren door de politie aangehouden. Het jongetje (dertien jaar) is in de naJit van 7 op 8 juli de kerk binnen gedrongen door een muur aan de kant van de Korte Houtstraat over te klim men, en een luitje in te slaan. Hi) heeft in de kerk kennelijk niets van zijn gading kunnen vinden want er werd iets vermist Dezelfde nacht heeft de jongen later ingebroken in een consumptietent, waaruit hij twee gulden en wat snoepgoed weghaalde. MARSTON MILLS, Massachusetts. juli (UPI) De 20-jarige Amerikaans® Lois Ann Frotten Is woensdag door een defect aan haar parachute van e?n hoogte van 600 meter in het Mystic meer van de staat Massachusetts Se' stort, maar heeft dit kunnen navertel' len. Nadat ze door een vissersvaartuig uit het water was gehaald, was haar eerste commentaar „Wat heb ik fob' gedaan?" Het was haar eerste sprong Toen Lois Ann, die lichte gelaatsve^ wondingen had opgelopen maar er blij?' baar verder goed was afgekomen, r. een ambulance naar een ziekenhb'? werd overgebracht zei ze „Ik sprin» nooit meer." GOOR, 19 juli Sinds vanmorg,e, telt de gemeente Goor achtduizend nj{ woners. Dit getal werd volgemaa" met de aangifte van de geboorte va, Eveline Hermine, dochter van het ed' paar G. J. A. Heideman-Kraai van ft Hermai Heijermanstraat 26. De bafN ontving van het gemeentebestuur gulden op het spaarbankboekje, door een spaarbank reeds met 25 e' den voor de baby was uitgeschrev®^ Het nummer van het boekje bedraa* 8000. 'MATTHEWS GING VERHUIZEN...EEN5 ^NADENKEN, WAAR HEM flNDER5KUfflj .VINDEN. iPl d- v V ïi|H|» v Iffl' H'J GING WEL EENS NAAR ZUN 0ÜDER5... IN DAGENHAM... HET ADRES STAAT MISSCHIEN IN MISS SMITH'S AGENDA,DflT LIGT IN HAAR BUREAU... HIER IS HET... EEN GEMEENTEWO RINGMAN CRESCENT 10,DAGENHAM MENEER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2