NA EEN HISTORIE VAN 27 JAAR Noor der hout eigen Hout van Haarlem-noord, nadert voltooiing Complex school- en werktuinen met een halve hectare uitgebreid Binnenkort komt er ook meer accommodatie voor sport voor Ondernemende kamermuzikanten Geen verkeerslichten meer op kruising Zijlweg ENGEL Frans Hals-expositie 50.000 bezoekers een aankomend etaleur een flinke verkoopster D. Reder vurig Hals-bewonderaar Duizenden kubieke meters zand Kruisingen Westelijke Randiveg Verbeteringen aan kruispunt Kleverlaan ZATERDAG 21 JULI 1962 PAGINA 3 'MêMz Haarlem, 21 juli In de volksmond heet het Noordersportpark In Haarlem-noord - gelegen tussen de Delftlaan en de Rijksstraat weg - „Noorderhout", waarschijnlijk omdat men het onderscheiden wil van de echte Haarlemmerhout in het zuidelijke deel van de stad. De officieuze benaming is beslist een compliment voor degenen die de aanleg van het park in 1935 mogelijk maakten. Zij is immers ge heel in overeenstemming met de opzet, dat de Haarlemmers het sportpark met zijn fraai aangelegde wandelpaden, vijvers en sport velden in de eerste plaats als recreatiegebied zouden beschouwen. Hoewel enkele jaren voor de oorlog het park in zijn huidige status klaar kwam, is het nog steeds niet helemaal voltooid. De afronding van het park tot aan de Delftlaan bleef achterwege. Als voornaamste oorzaak daarvan moet gezien worden het feit, dat in de laatste vijf tien jaar de bouw van woningen en de aanleg van groenstroken en gazons in het noordelijk stadsgedeelte allereerst de aandacht vroegen. Toch is het nimmer geheel afgeronde park voortdurend een doorn in het oog geweest van de diensten Openbare werken en Hout en Plantsoenen. Vooral Hout en Plantsoenen liet bij de jaarlijkse ge meente-begroting nooit na op de noodzakelijkheid te wijzen van de afronding van het park. Half mei van dit jaar - zevenentwintig jaar na de aanleg - heeft men tenslotte een begin gemaakt met de vol tooiing: het ophogen van het terrein, dat begrensd wordt door de Delftlaan en de Mr. Jan Gerritszlaan, ten zuiden van de jeugdher berg „Jan Gijzen". In de herfst hoopt de dienst Hout en Plantsoenen met het aanbrengen van de beplanting te beginnen. De totale opper vlakte van het park komt dan op 16 ha. Daarbij zijn niet meegere kend de sportvelden en het terrein aan de Planetenlaan, dat gereser veerd is voor een zwembad. Initiatief Ruth Hesseling Johan Kragt, Rogier Starreveld en Caret Al phenaar (v.l.n.r.) in volle con centratie tijdens een van de repetities. 0 ypiiHtiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmiiiiimMiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiHiiiiiHiiiMiiiiiiiitiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiii nilllllllllllllllHIIIIIIHIIIIIIIIIIinilllllllllllMllllllllltlllllllllllllllinillllllllllllllllllllllillllllllHIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIMIIIilinil1!! Vlakbij het terrein aan de Planetenlaan, waar hopelijk mettertijd een zwembad zal komen, staat de idyllische Zwitserse boerderij. Er bestaan plannen om de hoeve in de toekomst te verbouwen tot theeschenkerij. De gemeente heeft de boerderij reeds onteigend. Intussen gaat het landbouwbedrijf nog rustig voort. De afronding van het park maakt het mogelijk, dat het complex school- en werktuinen met een halve hectare Wordt uitgebreid .Uitbreiding van de tuintjes is hard nodig, aangezien elk jaar meer lagere scholen van deze vorm van natuur-historisch-onderwijs gebruik Willen maken. Het complex zal ook enigs zins anders worden gesitueeerd. Aan de westzjjd^ van de tuinen wil men namelijk een trapveld en een flinke zonnewijde creëren, die omgeven zul len zjjn van boom- en heesterbeplanting. Ten zuiden van de tuintjes komt een kleutertuin met zandbak en speelwerk- tuigen. In tegenstelling tot de meeste speeltuinen in Haar-lem zullen de speel tuin-toestellen daar niet van staal, maar van hout worden gemaakt. Dit Past beter in het park en heeft in het groen een wat vriendelijker aanzicht. In het uitbreidingsplan zijn tevens op genomen de aanleg van een speelveld bij de jeugdherberg „Jan Gijzien" ten ge rieve van de herbergbezoekers en het verbreden van de ventweg langs de Delftlaan. Met de aanleg van het nieu we parkgedeelte zal het bekende mr. Jan Gerritzlaantje verdwijnen. Op het nieuw aan te leggen trapveld zal ook een plaats worden gereserveerd voor |®n gebouwtjes voor de dienst Hout en Plantsoenen. Ruim 4 ton Y°°r de afronding van het park werd uoor B. en W. enkele jaren geleden ®en plan voorgelegd waarvoor de ge meenteraad een krediet van vienhomderd- vpftig duizend gulden beschikbaar stel- ue. Gedeputeerde Staten gingen daar vchter niet mee akkoord, omdat zij het pian wegens de hoge kosten niet „haal baar" achtten. Begin van dit jaar fi nancierde de raad een nieuw plan £®nvoudiger van opzet —waarvoor een •yediet van ruim vierhonderdenvijftien- Pdizend gulden was gevraagd. Dit plan de goedkeuring van G.S. v ophoging van het nieuwe terrein vadert gestaag. Af en aan rijden de jjachtauto's, die duizenden kubieke neters zand aanvoeren, waarmee het JSegraven terrein een meter wordt op- Boven de zandlaag korrtf de teelaarde, waarna de beplanting kan worden aangebracht. Voor een groot' deel is het terrein reeds opgehoogd. Bulldozers zijn al bezig de zwarte teel aarde gelijkmatig over het terrein te verspreiden. Het zand, waarmee een gedeelte van het terrein reeds opge hoogd is, kwam onder andere vrij bij de aanleg van het centrale rioleringstel- sel in Haarlem. Het initiatief tot de aanleg van het Noordersportpark ging in 1935 uit van de toenmalige Haarlemse wethouder van Openbare Werken, mr. Jan Ger- ritsz. Aan de kop' van de vijver bij de pergola is te zijner ere een monument opgericht. In 1937 kwam het park, zoals men het nu kent, klaar. Maar tijdens de oorlog ging het snel achteruit; het park werd gebruikt voor de aanleg van volkstuintjes en in het laatste oorlogs jaar werd het zelfs door de Duitsers verwoest, omdat zij een vrij schoots veld nodig hadden. Tenslotte verdwe nen de laatste bomen in de noodkachel- tjes van de omwonenden. Het gevolg van dat alles was, dat men in 1945 het park geheel opnieuw kon gaan aan leggen. Het was één wildernis. In de Stadskweektuin aan de Kleverlaan ston den na de bevrijding echter nog ge noeg bomen, zodat de Noorderhout in de winter 1945-1946 opnieuw kon wor den beplant. Nu, na vijftien jaar kan men spreken over een „volwassen" be groeiing. Het is voor de Haarlemmer een ge ruststellende zekerheid aan de grens van zijn stad de beschikking te hebben over een uitgestrekte groene oase. Het park biedt vele mogelijkheden en niet alleen volwassenen komen er door de week tijdens lunchpauzes óf op zondag middagen verstrooiing zoeken, ook de jeugd laat zich geen kans voorbijgaan om te spelen en te ravotten op de doel treffend aangelegde speelweiden en om het voederen te zien van de talloze in- en uitheemse dieren in het dierenpark naast de idyllisch tussen veel groen ge legen Zwitserse boerderij. Over deze boerderij is in de loop der jaren veel te doen geweest. Jaren geleden al heeft de gemeente de hoeve onteigend: er be staan plannen er een theeschenkerij van te maken. De boerderij, waar het werk tot op de dag van heden ge- Tijdens de zomermaanden wordt vrijwel elke middag door de jeugd druk get) ruik gemaakt van de fraai aangelegde speelvelden in de Noorderhout. woon doorgaat zal dan van binnen ge heel moeten worden verbouwd. Wan neer dit zijn beslag zal krijgen is nog niet bekend. De gemeentelijke finan ciën spelen hierin een grote rol. Sportvelden waar het bad mettertijd gebouwd zal worden. Men hoopt echter dat men met het besteksklaarmaken en van de tailtekeningen voorzien van het door Openbare Werken indertijd vervaardig de voorontwerp tegen het eind van dit jaar gereed komt. Ook zijn er plannen om bij de toekomstige theeschenkerij een midgetgolfbaan aan te leggen. Rechts van de boerderij, die ter hoog te van de Planetenlaan staat, bevinden zich sportvelden, waaronder de voetbal velden van „Haarlem" en EDO. Meer naar de Delftlaan toe gaat de Noorder hout in een fraai aangelegd wandel park over. Ook daar zijn weer enkele sportvelden te vinden, die door de la gere en middelbare scholen intensief worden bespeeld. Zoals bekend is er in Haarlem nog een groot tekort aan sportvelden. Het gold dus als vanzelf sprekend, dat het in de Noorderhout ge legen voetbalveld van de vereniging EDO, die naar het hoofdveld van „Haar lem" aan de Planetenlaan en het Jan Gijzenpad gaat verhuizen wij maak ten daar kortgeleden melding van ter beschikking zal komen van de school jeugd. Voor het door EDO afgedankte veld komen twee uitstekend geaccom modeerde sportvelden in de plaats. Dat is trouwens ook het geval met het in aanleg zijnde sportveldencom plex ten noorden van het Mendelcollege, maar sportverenigingen zullen de vel den ook 's avonds en zondags kunnen huren. Aan nieuwe sportvelden in het Noordsportpark bestond de laatste ja ren grote behoefte, omdat de thans in gebruik zijnde velden noodgedwongen zo intensief bespeeld worden, dat er van de grasmat weinig overblijft. Verder komt er in de zuidoosthoek van de Noorderhout, bij de Planeten laan een groot zwembad, dat gedeelte lijk overdekt zal zijn. Reeds vele jaren is in de raad aangedrongen op de bouw van dit zwembad, in verband met het grote tekort aan zwemmogelijkheden in dit gedeelte van Haarlem. Momenteel grazen er nog koeien op het terrein, •••••••••••••••a V.V.'.V. „De affiche hing in de hal van het conservatorium en het leek ons wel iets", vertelde Ruth Hesseling (23), eerste violiste van het strijkkwartet, dat zij vormt met drie andere jonge lui: Johan Kragt (19), tweede viool, Rogier Starreveld (21), altviool, en Ca- rel Alphenaar (22), cello. Morgen zul len zi) gevieren vertrekken naar een van de grote chalets, hoog in de ber gen van Raumberg bei Irdning in Oos tenrijk. Daar komen muziekleraren uit verschillende landen van Europa en een groot aantal kamermuziek-enthou- siasten bijeen om gezamenlijk een In ternationale Kamermuziekweek te vie ren. Het programma is gevuld met les sen van bekwame docenten en con certen voor en door de „leerlingen". De vier ondernemende jongelui uit Haarlem werden waarschijnlijk met nog meer geestdrift op de lijst van deelnemers ingeschreven dan de ande ren, want het komt niet vaak voor dat een compleet kwartet tijdens een der gelijke week de kamermuziek komt be oefenen. Toevalligerwijs had ook een groepje van vier meisjes uit Milaan, die samen eveneens een strijkkwartet vormden, het plan opgevat de reis naar Raumberg te maken. De Haar lemse strijkers zijn erop gespitst te ho ren hoe deze zuidelijke „collega's" het er af zullen brengen. „Er worden op het ogenblik meerdere van dergelijke internationaal muziekweken georgani seerd en dat kan niet anders dan goed zijn. Je zou anders steeds met dezelfde opvattingen geconfronteerd worden", is hun mening. Natuurlijk ga je niet naar een mu- ziekweek, zonder een degelijke voorbe reiding. Alle vier spelen zij van jongs af en verzorgden zp bij menig school feest de ernstige noot. Want anders dan klassieke muziek staat „uit principe" niet op hun repertoire. Toen een zestal maanden geleden Ruth Hesseling voor haar studie in de kamermuziek prak tijk moest opdoen in een strijkkwartet, kwam zij met drie speelgenoten tot een muzikaal vergelijk. Zij kenden elkaar van het nationale jeugdorkest, waarin twee van hen altviool en twee de viool gespeeld hebben, van het interscholair jeugdtoernooi in het Haarlemse Con certgebouw, of van het conservato rium van de „Vereniging muziekly- ceum Amsterdam". Veelvuldig de laatste weken iedere avond hebben zij gerepeteerd en zich op muzikale problemen geworpen. Om ondervinding op te doen in het spelen voor publiek, .V.V.V.VfcV.V. zoals dat ook verschillende keren op het programma van Raumberg staat, geeft het viertal regelmatig een huis concert voor een groot aantal vrien den en kennissen. Geboeid luistert men naar de klanken, eens door Mozart en Haydn vastgelegd, welke nu in de suite van Chrysanthemumlaan 3 in Heem stede het ouderlijk huis van de eer ste violiste opklinken. De bezoekers zijn verrukt over hun spel, maar de vier zijn er de mensen niet naar om, wat hun prestaties tijdens de muziek- week betreft, te dansen vóór de fiedel gaat. HAARLEM, 21 juli Het verkeer op de kruising Westelijke Randweg- Zijlweg wordt op de spitsuren niet meer met verkeerslichten geregeld. Donder dag heeft de Haarlemse verkeerspolitie het verplaatsbare verkeerslicht, waar mee sinds de openstelling van de rand weg werd gewerkt, opgeborgen. Vol gen de politiedeskundigen is het beter voorlopig te volstaan met waarschu wingsborden en knipperlichten, aange zien de tijdelijke maatregel, die zou gelden totdat de automatische ver keerslichten in gebruik konden worden genomen, in de praktijk niet heeft vol daan. Met de waarschuwingsborden en de knipperlichten kan het verkeer dag en nacht op de kruising attent worden gemaakt. Waarschijnlijk kan pas in het najaar, in oktober, op deze kruising de automatische verkeerslich teninstallatie worden geplaatst. Met weinig vertrouwen heeft de Haarlemse verkeerspolitie in maart de regeling van het verkeer met het ver plaatsbare verkeerslicht ter hand ge nomen. Het was namelijk helemaal niet zeker of het verkeer wel juist op deze regeling zou reageren. De vele voorspellingen, die ongetwijfeld begin dit jaar op het bureau van politie zijn gedaan, werden niet gelogenstraft. Want ofschoon het verkeer op honderd- envijftif en honderd meter afstand met borden werd gewaarschuwd, dat op dit kruispunt met verkeerslichten werd ge werkt, bleek in de praktijk, dat het op het midden van de kruising geplaatste verkeerslicht soms niet werd opge merkt. Het gevolg laat zich gemakke lijk raden: het verkeer reed door het rode licht heen en er zijn vooral de laatste tijd ettelijke bekeuringen uit gereikt. Ook gebeurden er op dit kruis punt drie ongevallen, doordat het rode licht genegeerd werd. Het werken met het verplaatsbare verkeerslicht heeft altijd als een expe riment gegolden. De verkeerspolitie heeft er namelijk vanaf het begin re kening mee gehouden, dat de automo- Advertentie) Grote Houtstr. 181 HAARLEM bilist verkeerslichten naast de rijbaan verwacht en niet midden tussen de rij banen in. Een ander bezwaar was, dat de lichten van verre niet duidelijk zicht baar waren. Daarin is echter verande ring gekomen, toen het Trauwia-ver- keerslicht, dat tijdens de wintermaan den dienst deed op het kruispunt Ver- spronckweg-Schotersingel, >oor de krui sing Randweg-Zijlweg vrijkwam. Hoe het ook zij, het verkeer wordt op dit kruispunt dus niet meer met verkeers lichten geregeld. Alleen ten behoeve van overstekende schoolkinderen zal er politionele assistentie bij de kruising aanwezig zijn. Het kruispunt Zijlweg zal met de automatische verkeerslichtinstalatie mettertijd alleen tijdens de spitsuren worden beveiligd, zoals het momen teel het geval is op de kruising Kle- verlaan-Westelijke Randweg. Want de ze laatste kruising betreft: begin augustus zal daar de regeling met verkeerslichten geautomatiseerd zijn. Voorlopig zullen ook de automatische verkeerslichten op het kruispunt Kle verlaan-Delftlaan alleen op spitsuren werken. Alleen zullen die uren wat worden uitgebreid: van zeven tot ne gen, van half twaalf tot twee en van half vijf tot zeven uur. Tevens zullen aan deze kruising enkele verbeterin gen worden getroffen, zoals een wij ziging van het profiel van het rij wielpad op de hoek Kleverlaan en Delftlaan. Dit rijwielpad was name lijk zeer uitnodigend voor automobi listen. Het gebeurde herhaaldelijk, dat automobilisten, die vanaf de Kle verlaan rechtsaf de Delftlaan wilden oprijden, op het rijwielpad versohe nen. Ook bjj de Heussenstraat zullen enkele verbeteringen worden aange bracht. In het najaar zullen waar schijnlijk op de kruising Orionweg- Westelijke Randweg verkeerslichten komen. De verkeerslichten zijn reeds besteld. Openbare Werken dient hier edhter eerst de kruising ten behoeve van het afslaande verkeer te verbre den. HAARLEM, 21 juli Vrijdag is het aantal bezoekers aan de „Frans Hals tentoonstelling" de vijftigduizend ge passeerd. Vandaag wordt een delegatie uit de stad Galway (Ierland) verwacht. Sinds kort doet de Holland-Amerika- Lijn deze haven aan en ter viering van dit feit bezoekt een delegatie uit Gal way ons land. Het gezelschap bestaat onder meer uit de burgemeester, de president van de kamer van koophan del, de havenmeester en enkele indus triëlen. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiL David Reder uit Londen is een van de buitenlanders, die de Haarlemse Frans Hals-tentoonstelling tot nog toe bezochten. Op zich behoeft dit nauwelijks enige vermelding. Onge twijfeld zullen met hem talloze Lon- denaren deze weken door de unieke expositie getroffen zijn. David Re der echter, wereldbekend om zijn grote vaardigheid waarmee hij kost bare schilderijen restaureert, is deze maand al tweemaal het Kanaal over- I gestoken om enkele uren door het in tieme Frans Halsmuseum te kunnen dwalen. Hij is van plan in augustus Haarlem nogmaals te bezoeken. Da vid Reder is een vurig bewonderaar van Hals, die hij de eerste impressio nist noemt. Als jongeman trok David Reder, die een groot vriend is van professor Seymour Slive uit New York, uit Wenen, zijn geboorteplaats, naar Londen, waar hij zich al on middellijk toelegde op het restaure ren van bekende en minder bekende schilderstukken. Hij ging dermate deskundig te werk, dat zijn methode van restau reren ook buiten de grenzen bekend heid kreeg. De jonge Reder was niet honkvast en vertrok na enkele Lon- dense jaren naar Parijs en later naar New York. Ambitieus deed hij zijn werk. Met precisie en grote artisti citeit bracht hij tientallen door de tand des tijds aangevreten schilderij en in hun oorspronkelijke schoonheid terug. Onder andere herstelde hij een van de „Assumptions" van de 18- eeuwse Italiaanse schilder Guido Re- ni, welk werk momenteel hangt in het Metropolitan Museum in New York. In talloze Europese en Ame rikaanse musea hangen door hem ge restaureerde werken. Ook verschil lende Halsen heeft hij onder handen gehad. „Hals is de grootste onder de grootsten", zegt hij. (Advertentie) Half mei van dit jaar heeft men een begin gemaakt met de ophoging van het terrein aan de Delftlaan en de Mr. Gerritszlaan. Dit betekent de voltooing zevenentwintig jaar na eerste aanzet van het Noordersportpark. Jan CENTRUMGALERIJ-CORNER, Lange Nieuwstraat - Marktplein - Dmuiden Telefoon 5205 Wij vragen wegens uitbrei ding van onze etalagedienst per 1 sept. 1962 of eerder: goed kunnende lak- schrijven Goed salaris. Flinke per- soneelskorting. Reiskosten voor forensen worden vergoed. Sollicitaties mondeling of schriftelijk, desgewenst ook telefonisch onder no. 02550—5205.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3