VOERT LOONOVERLEG NAAR LOONSTOP ASPRO Sociaal commentaar 225 mS& Ay Zuid-Nederland achter in ALLES wat betreft sport en gymnastiek Nijdam onttroont vijfvoudige titel houder Post Kunst van passen is héél moeilijk Rechtvaardige ivehaartsverdeling dient voort te gaan Kind verdronken in werkput in een wisselende wereld ,n, a tivüC Wilkes gaat in Xerxes spelen Ongeveer 30 van de hatholieke jongelui buiten NKS-verband Jaap Oudkerk en De Graaf blijven kampioen neem Benoeming Waterpoloteam voor duel tegen Belgen Courses Leeuwarden Honkbalteam binnen 24 uur driemaal in het veld ZATERDAG 21 JULI 1962 PAGINA 8 toen adam smith, vooral bekend geworden door zijn boek „The Wealth of Nations" - een van de eerste economische standaardwerken - nog als student te Glasgow vertoefde., en de noodlottige experimenten van John Law, die tot grote speculaties en het faillissement van de Franse Staatsbank leidden, nog vers in het geheugen lagentoen Jean Jacques Rousseau, wiens „Contrat Social" van grote invloed werd op de staatkundige denkbeelden in Europa, 25 jaar oud wastoen Engeland aan de vooravond stond van de industriële revolutie, die later ook de rest van Europa zou beïnvloeden, en Noord-Amerika nog koloniaal gebied was, dat ook economisch onder de macht vatt Engeland en Frankrijk stond - toen in het jaar 1737, nu 225 jaar geleden, werd de grondslag gelegd voor het bankiershuis F. van Lanschot. Acht generaties, zonder onderbreking, volgde de zoon de vader op in de leiding van deze particuliere bank, die een belangrijke rol vervult in bankzaken op nationaal en internationaal niveau. F. van Lanschot, Bankiers 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg. Affiliatie in Amsterdam; Vermeer Co, Bankiers katend Programmawijziging in Europese titelstrijd (Advertentie) (Van een medewerker) Op vrijdag 13 juli heeft de eerste be spreking plaats gevonden tussen de Regering en het Bedrijfsleven over de te volgen loonpolitiek in 1963. Op zich is het verheugend dat dit over leg zo vroeg is ingezet. Vorig jaar immers toen het gesprek eerst in oktober een aanvang nam, gebeurde dit op een mo ment dat de onderhandelingen over een groot aantal collectieve arbeidsovereen komsten volop aan de gang waren. Dit feit schiep de toen onaangename situa tie, dat beslissingen een aantal weken moesten worden opgeschort. We begin nen daarom gaarne met de wens uit te spreken dat Regering en Bedrijfsleven tot een aceoord komen voor dat het beslissende overleg tussen werkgevers en werknemers definitief is begonnen. Men weet dan welke uitgangspunten bij dat overleg moeten gelden. Zoals de zaken nu staan hebben we, en het schijnt goed dit nadrukkelijk te constateren, nog vrijwel uitsluitend te maken met de zienswijze van de Rege ring op de huidige economische situatie. Blijkens de perspublicaties, zoals die o.m. op zaterdag 14 juli in ons blad, is de Regering van oordeel dat de mati ging in de loonstijging welke reeds vo rig jaar in Wassenaar was afgesproken als geldende voor 1962 en mogelijk voor 1963, nu definitief in 1963 in acht zal moeten worden genomen. De regering heeft hiervoor uiteraard een aantal argumenten aangevoerd. Zij stelt o.a. dat de productiviteitsstijging nagenoeg is verdwenen; dat de loonstijging de verwachtingen heeft overtroffen en dat het met de handels- en betalingsbalans iets minder gunstig is gesteld dan b.v. een jaar geleden. De vertegenwoor digers van het bedrijfsleven zijn merk baar wel zo verstandig geweest om nog geen opinie te geven. Het komt ons voor dat zij daartoe minstens twee redenen hadden. De meest voor de hand liggen de is, dat in enkele weken en zeker in enkele maanden nogal iets kan verande ren. Zo tonen de laatste publicaties b.v. ai weer aan dat de cijfers van de han delsbalans een wat gunstiger beeld gaan vertonen dan in het eerste kwartaal 1962. Maar daarnaast blijft het toch wel merkwaardige feit dat ongeveer een maand geleden van regeringszijde nog vrijwel uitsluitend optimistische berich ten kwamen. We denken aan de ver dediging van de huurverhoging op 12 juni j.i. Toen deed zich het opmerkelijke feit voor dat een volksvertegenwoor diger-econoom, nauw verbonden aan de arbeiders-vakbeweging, de regering aanmaande tot zeer grote voorzichtig heid. Het wil ons voorkomen dat het nu aan de regering is om den volke duide lijk te maken waarom zelfs met het dikke woord van loonstop wordt ge zwaaid. Het schijnt dat er een interne nota is, welke deze harde maatregel zou rechtvaardigen. Als dat waar is, wil het ons voorkomen, dat niet alleen de deelnemers aan het gesprek recht Advertentie) Kiespijn BEVERWIJK, 21 juli De 5-jarige Gerard Stoker uit Beverwijk is gister avond in een werkput bij de in een nieuwbouwwijk in aanleg zijnde vijver gevallen en verdronken. De jongen speelde nabij de werkput en gleed dij een ondoordachte stap langs de steile wanden in de vrij diepe put. Hij kon er onmogelijk zelf uitkomen. Omwonenden haalden hem op het droge. In het Roode Kruisziekenhuis heeft men het kind zuurstof toegediend. Hoewel de toestand van het jongetje gisteravond laat hoop gevend was, is het in de loop van de nacht overleden. hebben op inzage daarvan, maar ieder een. Wanneer onaangename maatrege- lenmoeten worden genomen, is het van welhaast overwegende betekenis dat aan de slachtoffers" goed duidelijk wordt gemaakt, waarom dit gebeurt. Althans als men nodeloze onrust wil voorkomen. Met name zouden wij ant woord willen hebben op de vraag of er een gevaarlijke overbesteding dreigt. En zo ja, in welke sectoren. Toen in 195T naar het middel van de loonstop werd gegrepen, ging dit gepaard met investeringsbeperking en beperking van de overheidsuitgaven. Toen was immers duidelijk gebleken dat de over besteding op deze drie fronten plaats vond. In de tot nu toe verschenen pu blicaties is het woord overbesteding nog niet gevallen. Nu willen we niet beweren dat over besteding het enige gevaar voor onze economie is. Een achterblijvende pro- duktiviteit en een sterke aanwending van economische ruimte voor b.v. so- ciale zekerheden kan evenzeer van gro te invloed zijn. Een andere vraag die zich opdringt is, dat, wanneer aan een loonstop wordt gedacht, hoe lang die zal moeten gelden. En vooral of hij voor iedereen van kracht zal moeten zijn. Aan vooruitgang is een mens snel gewend. Sinds juli 1959, dus nu sinds drie jaar. kan worden ge zegd dat de welvaartspolitiek ook voor de werknemers spreekt in tal van goede resultaten: loonsverhoging, verminderde afstand tussen de gemeen teklassen. belasting-verlagingen, verbe teringen in de sector van de sociale verzekeringen, sterkere winstdelingen, arbeidstijdsverkorting. We kunnen ons voorstellen dat nu een situatie is ont staan, waarin behoefte is aan bezin ning en consolidering van hetgeen werd bereikt. We kunnen ons ook voorstellen dat men nu eens bijzonder wil gaan letten op datgene wat nog niet werd bereikt en dat langzamerhand dreigt te worden tot een aanfluiting van wat men een welvaartsstaat noemt. Te den ken is hierbij met name aan de plan nen van minister Veldkamp ten be hoeve van de invaliden en de beiaar den het z.g. vijfhonderdmiljoenen-plan. Deze welvaartsperiode niet te benutten b.v. voor de invaliden zou een schande zijn. Maar deze maatregelen van mi nister Veldkamp zullen natuurlijk be slag leggen op beschikbare economi sche ruimte. En als die ruimte dan al niet groot is, ligt het voor de hand, dat er niet veel speling overblijft voor beduidende loonsverhogingen. Maar niet alleen de invaliden en be jaarden hebben recht op onze voortdu rende aandacht. Wie zou menen dat alle werknemers in de afgelopen drie jaar van de gestegen welvaart hebben geprofiteerd, vergist zich deerlijk. Naar onze stellige overtuiging zal derhalve een rustpoze in de voortzetting van de loonstijgingen zeker niet mogen gel den voor hen die tot op heden niet of onvoldoende van de welvaartsstijging hebben geprofiteerd. Mocht de regering in haar argumen tering voor een grotere mate van zelf beheersing in de prijspolitiek en dus het streven naar een zo sterk mogelijke stabilisatie van het prijspeil beogen, dan geloven wij dat hiervoor het no dige begrip dient te worden opgebracht. En de stellige indruk bestaat dat het steeds moeilijker wordt om het prijs peil te blijven beheersen. Ieder met een klein of matig inkomen zal het er over eens zijn, dat behoud van de koopkracht van het loon van enorme waarde is. Tenslotte nog een opmerking die aan sluit bij wat de heer Middelhuis heeft gezegd, tijdens de laatste verbondsver gadering van de K.A.B. met betrekking tot de bezitsvorming. Wanneer recht streeks in de loonsector slechts in be perkte mate iets kan worden onderno men, althans tijdelijk, dient zorgvuldig te worden nagegaan of het dan met de hoogste tijd wordt, dat in de sector der bezitsvorming meer gaat gebeuren dan tot op het ogenblik. Iets dus dat uitgaat boven de tot nog toe gevolgde systemen. Een welvaartsstijging die zich doorzet, maar waarvan een deel van de daaraan werkenden nauwelijks of in het geheel niet profiteren, lukt ons niet aanvaardbaar. ROTTERDAM, 21 juli Faas Wilkes, die de laatste jaren voor Fortuna '54 is uitgekomen, zal het komende seizoen voor Xerxes spelen, de Rotterdamse club, waarvan Wilkes vroeger lid was, en die uit het amateurvoetbal naar de tweede divisie betaald voetbal is ge promoveerd". AGOW heeft De Jong, de linksbui ten van Go Ahead, voor het komende seizoen gecontracteerd. De Jong is dus via Elinkwijk en Go Ahead weer bij zijn oude club teruggekeerd. Go Ahead heeft dezer dagen de Zutphense ama- teurvoetballer Becks gecontracteerd, die in de derde klasse-amateurclub AZC speelde. (Advertentie) ROTTERDAM (Van een verslaggever) DEN' HAAG, 21 juli Het is beneden de Moerdijk lecht gesteld met alles wat verband houdt met de sport beoefening en de lichamelijke vorming ln schoolverband. Een eenvoudige rekensom leert voorts, dat bijna 30 pet van de katholieke jongelui die sport beoefenen dit niet in een bij de Neder landse Katholieke Sportbond aangeslo ten vereniging doen. Het voor de X.K.S. gunstigste percentage wordt be reikt hij de voetballers. In vrijwel alle andere takken van sport vindt men in NKS-verband slechts 10 tot 20 pet van de gemiddeld ongeveer 40 pet katholieke beoefenaars terug. O.a. deze conclusies vindt men in het rapport van het Katholiek Sociaal- Kerkelijk Instituut, dat een regionaal gedifferentieerd inzicht wil geven in de omvang van de sportbeoefening en -accommodaties in Nederland. De omvang van de sportbeoefening ln Nederland telt, zo wordt vastge steld. vrij grote regionale verschillen. De minste animo ontdekt men in Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland. In Noord-Brabant geldt dat in het bijzon der voor de meisjes. De meeste be langstelling voor de actieve sportbe oefening blijkt te bestaan in de provin cies Utrecht, Noord-Holland en Tro ningen. Grote verschillen zijn er ook in de veelzijdigheid, waarmee de sport wordt beoefend. Wat dit betreft maakt Limburg de slechtste indruk. Er wordt daar bijzonder eenzijdig de nadruk gelegd op voetbal. De voetballende Limburgers blijven echter op hun beurt nog duidelijk onder het nationale ge middelde. In alle overige takken van sport zijn wat dat laatste betreft de verschillen nog duidelijker. In Noord- Brabant blijkt da voetbalsport ook, gezien de landelijke verhoudingen, te veei deelnemers te trekken, maar hier staat tenminste nog tegenover dat er t ens een zeer grote, relatief zelfs de grootste-per-provincie, belangstel ling voor hockey is. Voetbal en op hockey na alle andere takken van sport blijven onder het landelijke ge middelde. De eenzijdige belangstelling voor voetbal vindt men ook terug m Gelderland. In de „Randstad Holland" en in de provincie Groningen vindt men vrijwel de zuiverste afspiegelingen van de landelijke cijfers. 1 an de Randstad provincies komt Zuid-Holland op de laatste plaats, kan Noord-Holland bo gen op, vergeleken met de rijkscijfers, grote deelneming in alle takken van sport en komt Utrecht wat zijn totaal betreft nog iets beter voor de dag. Dit laatste moet echter, alweer, wor den gezocht in de intensieve beoefening van de voetbalsport. In Groningen -S het juist andersom. Voetbal blijft iets onder de maat, maar in alle andere takken van sport en met name bij handbal en tennis wordt het rijkscijfer overschreden. Vrijwel gelijke tred met dit beeld van de sportbeoefening houdt het overzicht van de behoeften aan sport accommodaties. In die provincies en gemeenten waar het aantal deel nemers onder het nationale gemid delde ligt, is de verwaarlozing van de aandacht besteed aan de aanleg van accommodaties het grootst. Met name in de provincies Limburg en Noord-Brabant haalt men bij lange na niet de riiksgemiddeiden. Tekor ten zijn er, 'begrijpelijk ook, in de grote steden in de Randstad. Die moeten echter vrijwel uitsluitend worden geweten aan de dichte be bouwingen van de binnenstad. In de grote steden zijn namelijk wel enor me sportcomplexen in de nieuwe woongebieden aangelegd. Op de scholen ziet men ook al enor me verschillen, zowel wat betreft de aandacht (lie er wordt besteed aan het gymnastiekonderwijs, de accommoda tie die er voor dit onderwijs is en de aanwezigheid van vakleerkrachten voor de lichamelijke vorming in school verband. Opnieuw moet daarbij worden vastgesteld, dat de zuidelijke provincies telkens de slechtste uitkomsten hebben. Ia het noorden komt men tot de beste resultaten. In de Randstad kampt men met een tekort aan buitenaccommoda ties. Bjj de aan lichamelijke vorming be stede tijd op de kleuterscholen staan Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Lim- land er het slechtst en Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Zee land er het best voor. Speellokalen bjj de kleuterscholen vindt men het minst in Limburg, Overijssel, Utrecht en Noord-Holland en het meest in Zee land, Friesland, Groningen en Zuid- Holland. i>e verplichte twee lessen gymnastiek op de lagere scholen kunnen wegens afwezigheid van een zaal het slechtst worden gegeven in Limburg en Zeeland en het best in Noord-Holland, Zuid- IIolland en Groningen. Schoolzwemmen krijgt goede aandacht in Groningen en w ig gelegenheid is er in Limburg en Noord-Brabant. In Limburg en Bra bant zijn vrijwel geen vak-leerkrachten, in Noord- en Zuid-Holland is de situatie het gunstigst. Bij de uJ.o.-scholen en het v.g.l.o. blijkt dat Limburg en Noord-Brabant het hoogste percentage halen bij de scholen die voor de gymnastiek over geen enkele accommodatie beschikken. Groningen, Friesland, Drente en Over ijssel hebben in dit opzicht alles Lim burg en Noord-Brabant staan er ook het slechtste voor ten aanzien van de vak-leerkrachten. Op de middelbare scholen al het zelfde beeld. In de zuidelijke provin cies laten de accommodaties het meest te wensen over, in het westen en noor den is de situatie het beste. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 21 juli Welke su per-atleet schuilt er in Henk Nijdam? Twee jaar geleden was hij in de Ne derlandse wielerwereld een van de tal loze amateurs, die in de schaduw van vele anderen tamelijk onopvallend in wat wegwedstrijden reed. De kwekers- zoon uit Eelderwolde kwam in de zo mer van 1960 eens naar Amsterdam om er zijn geluk te beproeven in de wed strijden om de achtervolgingstitel. Hij plaatste zich die dag in de halve finales en een week later was hij kampioen. Weer een paar weken later werd hü tweede in de strijd om het wereldkam pioenschap. Het vorig jaar werd Henk Nijdam verslagen in de wedstrijd om de nationale titel, maar prompt volg de de revanche: wereldkampioen. En nu, dit jaar? Henk Nijdam ging naar de Ronde van de Toekomst. Toen in de Alpen de beslissende slag ontbrandde, droeg hij de gele leiderstrui. Na een he roïsche slag hij ging tot het uiter ;te, zo ver, dat hij tot drie keer toe de kracht niet meer had om de pedalen rond te krijgen en lopend naast de fiets zijn weg vervolgde werd hij ver slagen en leek „uitgeblust Zondag be ëindigde hij dat wieleravontuur in Pa- rijs. Gisteravond, v\jf (lagen later, ont troonde hij de yyf .laar opper machtige specialist P^ter Post als de kampioen (Ier professionals. „Jij bent niet kapot te krijgen", zei de voorzitter van de K.N.W.U., de neer p- van DÜk, toen hij Nijdam de kampioenstrui aan trok eri de hulde van de bond betoonde met een lauwerkrans. Peter Post was bang voor Henk Nij dam. Hij had er gegronde redenen voor. 's Morgens in de series-tussen-de-bui- en-door had Nijdam de beste tijd ge maakt: 6.26.8. 's Avonds, in de halve finales, was Nijdam weer sneller ge weest dan Post. Twee uur later, toen het startschot voor de finale werd gelost, toonde Post hoe bang hij was. Hij ging verschrikkelijk hard van start. In één ronde nam hij bijna dertig meter voor sprong en het verschil bleef aanvanke lijk zo. Peter Post forceerde zich ech ter. Schuddend naar links en rechts schoof hij over het zadel en steeds krampachtiger beukte hij op de peda len. Nog voor de helft van de afstand was afgelegd, lekende de nederlaag van de vijfvoudige kampioen zich af. De snelheid, die Nijdam in perfecte balans ontwikkelde, was adembene mend om te zien. Het tempo, dat hij voortdurend opvoerde, was meedo genloos. In twee ronden was het ge beurd. Peter Post verspeelde zijn voorsprong volledig en 'klapte moreel en fysiek ineen. Met nog anderhalve kilometer van de voorgeschreven vijf voor de boeg, gaf Post zich gewonnen. Niets was er op dat moment nog over van de soepele pedaaltred, waarmee hij jaren lang „op één been" de ti tels voor zich had opgeëist. Nijdam zag het en spaarde de tegenstander, die een van de bitterste ontgoochelingen in zijn sportieve leven onderging. Zó volledig had Nijdam zijn belager Henk Nijdam, de sensatie gisteravond in het Olympisch stadion waar hij bij de profs de vijfvoudige kampioen der ach tervolgers Peter Post van de troon stootte. Trots toont Nijdam de tribune zijn bloemen. in de macht, dat hij zich de luxe kon permitteren om de laatste ronde uit te drijven, om twintig meter voor de finish reeds de handen van het stuur te halen en jubelend omhoog t" ste ken, zonder dat hij nog één meter van zijn voorsprong van een kwart baan- lengte verspeelde. Een groots kampi oen kreeg vervolgens een ovatie van het overigens te gering opgekomen publiek. Nog twee kampioenen van internatio nale allure kreeg, of beter gezegd, be hield gisteravond de Nederlandse wie lersport. Aad de Graaf prolongeerde zijn kampioenschap bij de amateursprin ters in twee spectaculaire finaleritten met Piet van der Touw. Niet alleen in pure snelheid, maar eveneens in de voorbereidende taktische manoeu vres bleek de Graaf zijn tegenstander op de beslissende momenten duidelijk de baas. Jaap Oudkerk had het bij de amateur-achtervolgers heel wat gemak kelijker dan het vorig jaar. Toen won hij met minimaal verschil van Nijdam, nu had hij in Gerben Karstens, de schaatsenrij der-wielrenner, een veel „lich tere" tegenstander. Dat belette Oud kerk overigens niet om voor de tweede keer op één avond een tijd van we reldklasse te realiseren, de laatste keer zelfs op een door de regen stroef ge worden baan. DEN HAAG, 21 juli Met-ingang van 1 augustus tot burgemeester van Zwartsluis benoemd de heer J. G. Buy- nink, thans gemeentesecretaris in Me- demblik. De heer Buynink, geboren 21 augustus 1922, is lid van de Anti-revo lutionaire partij. DEN HAAG, 21 juli Het Neder landse waterpoloteam, dat op zondag 29 juli a.s. in Gent tegen België in het water komt, is als volgt samengesteld: Wagenaar (AZPC), De Mey ('t IJ), Van Spingelen (HZPC), Stam (Nereus), Wormgoor (UZSC), Van Dorp (AZPC), Aalberts (DZV), Leenaerts (ZIAN), Ouwerkerk (LZC), Van der Zwan (DZV) en Bultman ('t Gooi). LEEUWARDEN, 21 juli De uit slagen van de gisteren in Leeuwarden gehouden draverijen luiden: ADA BOND-prijs, (2040 meter): 1. Anaconda, (Van der Veen) 3.12.9, 1.33.6, 2. Zoon van Quinta, 3. Zonne- vogel S, win. 4.-, pi. 1.80, 2,50, 4,70, kop. 11,50, cov. 8.-. ZOMBRO PLUTO-prijs, eerste heat (1640 meter): 1. Xanthos Narciso, (Kooiman) 2.23.6, 1.27.6, 2. YYV. 3. Type Erbus, win. 4,90, pl. 2.-, 1,50, kop. 4,30, cov. 5,40; Tweede heat: 1. Xanthos Narciso, (Kooiman) 2.23.8, 1.27.7, 2. YYV, 3. Type Erbus, win. f2.- pl. 1,10, 1,10, kop. 3,30, cov. 3.-. DE ZILVEREN ORCHIDEE, (2300 meter)1. Toomel D, (mej. A. Bruins- ma) 3.30.8, 1.28.6, 2. Qui Suit, win. 3,30, pl. 2,10, 1,90, kop. 7,90, cov. 3,50. ZITA BELWIN-prijs, (2020 meter) 1. Ada Bond, (Bolwijn) 3.11.1, 1.35.6, 2. Ziganita, 3. Xally, win. f 3,80, pl. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 21 juli Tijdens d« gisteravond gehouden vergadering van de Europese Honkbalfederatie is op verzoek van Frankrijk besloten een belangrijke wijziging in het program ma van het Europese kampioenschap, dat van 21 tot met 29 juli te Amster dam wordt gespeeld, voor zondag 22 en maandag 23 juli aan te brengen. De aanvankelijk voor zondagmorgen 10 uur vastgestelde wedstrijd Zweden— Frankrijk wordt nu maandagmorgen 11 uur gespeeld. Nederland speelt nu zondagmorgen om elf uur tegen Zweden en 's mid dags om drie uur tegen Spanje. Dit betekent dat Nederland, dat vanmid dag om vier uur tegen Frankrijk uitkomt, binnen 24 uur drie wedstrijden moet spelen. De coach van het Neder landse negental Ron Fraser had hier tegen evenwel geen bezwaar. 1,40, 1,30, 1,80, kop. 7,20, cov. 4.-. YYV-prijs, (2020 meter)1. Zilver reiger S, (De Jong) 2.59.1, 1.28.7, 2. Yrma Dunst, 3. Yasmir, win. 2,10, pl. 1,30, 3,10, 1,70, kop. 6,40, cov 9,60. De totalisatoromzet bedroeg 46.263.-. Het onderstaande spel is ontlee:i„ aan de laatste zitting der wereldkam pioenschappen voor paren. Diverse spelers verloren er mee Zodat het zeker de moeite van een beschouwing waard is. 7 4 C A 7 O H B 9 5 4 «f A V 3 3 A 6 5 Q? 10 9 8 6 3 O A 6 H65 N W O Z «k H 10 9 3 V B O V 10 8 3 2 B 10 7 VB 82 O H V 5 4 2 7 f942 Zuid was gever, allen kwetsbaar. Enkele malen was het biedverloop; zuid pas west 1 harten noord 2 ruiten oost doublet allen pasten. Na een uitkomst in harten ging noord meestal twee down maar ook i 'n down (-200) wa een slechte score in deze parenwedstrijd. Het is natuu-lij'; ook de vraag, of noord er goed aan doet 2 ruiten te bieden; de troefkleur is slechts en het aantal speels,-ïgen niet groot, bovendien is er geen kans om goedkoop te ontsnappen aV gedoubleerd zou worden. Het Nederlandse paar Filarski-Kr> mer (NZ) boekte een goede score, doordat noord niet met 2 ruiten, doch met 2 klaveren volgde; oost kon dat niet doubleren en met enige hulp van de tegenpartij slaagde noord erin acht slagen te ma' en, voor een score van +90. Noords 2 klaverbod was on orthodox, maar het nam in elk geval de redelijke kans mee dat klaver een etere kleur kon zijn dan ruiten. Toch was het beste resultaat s1 oc .s weggelegd voor de NZ-paren, waarvan de noordspelers datgene deden, wat het beste is: passen nr 1 harten. Voorlopig passen, wil niet zeggen dat men blijft passen alhoewel d. situatie hier zich toch al zou ont\ ikkelen naar een voort durend zwijgen van NZ. Want het nor male biedverloop woid' dan: zuid „af west 1 harten noord pas oost 1 schoppen zuid pas west 1 SA noord pas (bieden is nog steeds riskant, daar noord niet weet hoe sterk oost is) oost pas zuid pas. Als west 1 ga- spelen, is het helemaal niet denkbeeldig dat hij twee down gaat, wat NZ een score van +200 zou opbrengen. Maar ook als OW één down zouden gaan, zouden NZ met +100 behoorlij' uit de bus gekomen zijr. Het tegenspel tegen 1 SA, te spel an d< west, is vrij duidelijk: noord komt uit met Q5, oost maakt O 8 en speelt V>Boer na, die noord wint met <^>AaS. 1 oords goede tegen el is nu de «>3 na te spelen west kan niet beter doen dan «fHeei ir eigen hanr' te nemen en vervolgens met \?10, die -uicl wint. Zuid speelt dan klavei na> noord maakt «f» Vrouw m spe. 11 dan niet zijn klaveren door doch maakt -st Ó-Heer wij, door een kleine rui ten te spelen West omt aan slag kan nu zijn hartens vrijspelen, doen zuid is in staat om noord nog met f aan slag te brengen en NZ maken drie slagen in harten, twee in ruiten en drie in klaveren d.w.z. dat west. bij het beste uitspel, down is. Denkbaar is ook een biedverloop- west 1 harten-oost 1 schoppen-west schoppen, doch ook dat contract is ou redelijk tegenspel ten dode opgescnr ven. En als west past? Dat was voor hem beste geweest en ellicht w nu NZ minder goed terecht gekom De kunst van het passen blijkt ook de wereldkampioenschappen nog moeilijk te zijn. MlM®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 8