„MEER DAN PLAN-BUNKER" AMERIKANEN ACHTEN SITUATIE KRITIEK vandaag- Nederlands standpunt Bunker-plan HISTORISCHE MOMENTEN VOOR DE TELEVISIE I M Trein ontspoort bij Dijon: 41 doden Wagen vol met vakantie gangers stort in ravijn Tweehonderd miljoen mensen in spanning; Menselijk TV-oog overziet de aarde Mededeling aan onze abonné's Het weer Bereidheid tot overdracht in brief-Van Roijen Bankiers in West- Europa opgelicht Algemene staking tegen junta in PERL mislukt Suède dames- en herenjasjes Het weer in Europa fcn^gen tesdam ÏS Papoea-studenten: Valse handtekeningen op betalingsopdracht 1 DINSDAG 24 JULI 1962 86ste JAARGANG No. 31188 DJAKARTA, 24 juli (UPI) President Soekarno heeft gisteren de eis gesteld, dat Indonesië Nieuw-Guinea in bezit krijgt voor 1 januari 1963, zo heeft de Indo nesische radio gemeld. Medege deeld werd, dat Soekarno zich al dus heeft uitgelaten in een toe spraak te Djakarta op het zesde nationaal congres van het Indo nesisch Agrarisch fonds. Vrij warm Aan zee Twee beelden van het Ameri- kaans-Europese TV-programma, dat gisteren via de Telstar werd uitgezonden. Een paar Londe- naars volgen in een echte „pub" gefascineerd de persconferentie van president Kennedy. De uit zending vanuit Europa begon en eindigde met een opname van de beroemde Big Ben. 1 DIJON, 24 juli (Reuter) Bij een treinongeluk nabij Dijon in Frankrijk zijn gistermiddag, voor zover tot nu toe bekend 41 men sen om het leven gekomen en 52 gewond. BUSSUM, 24 juli „It's quite a night tonight." Met deze woor den, die aan de titel van een song voor het een of andere festival deden denken, vertolkte Richard Dimbleby als de stem van Europa gisteravond in het schakelcen trum van de Europese Radio- Unie, dat is ondergebracht in de koepel van het Brusselse paleis van justitie, de gevoelens van on geveer honderd miljoen Europe anen en nog eens honderd mil joen Amerikanen, die met samen gebalde vuisten van spanning over het al dan niet slagen van de eer ste internationale TV-uitzending er getuigen van waren hoe de eer ste Amerikaanse beelden, die rechtstreeks via de communica tiesatelliet Telstar naar Europa werden gestraald, gelijktijdig op de TV-schermen aan beide zijden van de Atlantische oceaan ver schenen. VERBINDINGSMOGELIJKHEID VAN DE TELSTAU .VOOR INGENIEUZE CONSTRUCTIES BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Soekarno: bestuurs- overdracht vóór 1963 President Soekarno zei, dat hoewel de Nederlanders zich bereid hebben ver klaard de voorstellen van Bunker te aanvaarden, de Indonesiërs meer dan dat wensen, namelijk dat „voor de kaan kraait op X januari 1963 West- Irian moet zijn teruggegeven aan In donesië". Voorts verklaarde Soekarno, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, naar Washington is gezonden met het doel te onderzoeken of de Ne derlanders bereid zijn Westelijk Nieuw- Guinea dit jaar aan Indonesië over te dragen, „in overeenstemming met de wens van het Indonesische volk". WASHINGTON Uit welingelichte bron is hier vernomen, dat Soebandrio Verleden week reeds aan de Nederland- Se ambassadeur dr Van Rofjen heeft verteld dat Soekarno wenst, dat het bestuur' over Nederlands Nieuw-Guinea op 1 januari aan Indonesië is overge dragen. Volgens zegslieden gaat dit niet al leen veel verder dan het plan-Bunker, maar zou het waarschijnlijk praktisch onmogelijk zijn het gebied bmnen zulk een korte tijdsspanne over te dragen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de Nederlandse regering een derge lijk verzoek zal kunnen accepteren. Men zei verder dat zelfs indien het voor Nederland mogelijk zou zijn een ot ander compromis-voorstel met be trekking tot dit idee te overwegen, betwijfeld wordt of Soekarno het zal kunnen aanvaarden. De zegslieden hebben vernomen, dat dit een der kwesties is, die mo menteel door de delegaties van Ne derland en Indonesië worden overwo gen. De welingelichte Amerikaanse zegs lieden verklaarden gisteravond, dat het State Department de huidige situatie in het overleg tussen Nederland en Indo nesië kritiek acht, doch hoopt, dat Ells worth Bunker een compromis zal kun nen uitwerken tussen Soekamo's eis en net Nederlandse standpunt Zjj geloven, dat Nederland niet veel Advertentie i BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223M6 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 24 juli Droog en vrij warm weer met zonnige perioden. Overwegend matige oostelijke wind. Woensdag: Zon: 1.50-20.42, Maan: 0.23-14.53. (Advertentie) V,avno\ Ook morgen zonnig en droog strand weer. Zwakke oostenwind. Temperatuur iets hoger, in de middag ruim twintig Rraden, zeewater zestien graden. Voor uitzichten: hoge-drukgebied brengt mooi "trandweer. Statio Weer max. min. temp. temp. gisteren hsLBi" ÏWente Eindhoven Oel° ^«nburg f**ïiève t£carno ^enen sbrück Tie ;atod "oroa y^erien ïprrie ombew. licht bew. licht bew. onbew. mist mist mist onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bsw. zw. bew. mist onbew. onbew. lioht bew. ombew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. 18 18 18 19 18 20 20 20 21 19 19 23 18 20 19 22 26 21 24 22 24 27 29 26 23 31 35 32 13 9 14 9 6 7 6 9 18 11 13 12 9 11 10 10 22 10 7 11 11 8 17 11 10 17 21 17 neeral. afgel. 24 uur 0 0 0 4 0 0 0 0 0.5 2 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0.3 0 0 0 mee- concessies zal willen doen en zal pogen vast te houden aan de termijn van twee jaar, de basislijn van het huidige plan, doch menen, dat er een mogelijkheid bestaat om in formele zin aan Soekarno's eis te voldoen en de eigenlijke bestuursoverdracht toch over langere tijd uit te spreiden. Dit zou dan kunnen geschieden door de Neder landse vlag in Nieuw-Guinea door die van de Indonesische republiek te ver vangen en een handjevol Indonesische ambtenaren toe te laten vóór het eind van dit jaar. Een commissie van de Verenigde Naties zou ter plaatse toe zicht kunnen houden. Indonesië zou ech ter in dat geval moeten aanvaarden, dat de overdracht geleidelijk aan ge schiedt, ook al teneinde onrust onder de Papoea-bevolking te vermijden. Volgens deze kringen in Washington zal het State Department elk compro mis, dat Bunker voorstelt, met kracht steunen. De mening van het State De partment schjjnt te zijn, dat een ak koord móét worden bereikt en dat aan een mislukking eenvoudig niet valt te denken gezien de belangen, die op het spel staan. Er wordt namelijk gevreesd, dat het communisme winst zou boeken HOLLANDIA, 24 juli Volgens de drie Papoea-jongeren die de vorige week hun bezoek aan Indonesië hebben onderbroken voor besprekingen in Nieuw -Guinea is Nederland bereid „zonder moeilijkheden" Nieuw Guinea aan In donesië over te dragen. Zij baseren dit op een brief die hun de vorige week in Djakarta door minister Soebandrio zou zijn getoond en waar in de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, de Indonesische minister uitnodigde naar Washington te komen, „om in ontvangst te nemen wat Indonesië wil hebben", zoals de Papoea-studenten het formuleerden. Minister Soebandrio zou volgens deze brief „alleen zijn handtekening" moeten zetten. De drie Papoea's, de heren Jelman, Somisoe en Indeij, verklaarden dit op een bijeenkomst die gisteravond werd gehouden met een tiental leden van de Nieuw Guinea-raad. Deze waren „ge schokt" over de mededelingen. Het drie tal kon niet met zekerheid zeggen of de door minister Soebandrio getoonde brief inderdaad authentiek is „omdat wjj de handtekening van ambassadeur Van Roijen niet kennen". De Papoea- Studenten is gevraagd in Djakarta een fotokopie van de brief te vragen om hun beweringen te kunnen staven. Alle drie keren zij eind deze week uit Hol- landia naar Djakarta terug om het be zoek dat zij vorige week na een verblijf van vijf dagen afbraken voort te zetten. DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken sprak vanmorgen in antwoord op een vraag ten stelligste te gen, dat een brief als door de Papoea studenten genoemd, bestaat. in Indonesië, indien geen akkoord tot stand zou komen en dat het tot een oorlog op volle schaal zou komen tus sen Indonesië en Nederland. Een an dere belangrijke factor is, dat als de kwestie Nieuw-Guinea niet in der min ne zou worden geschikt, de situatie in Zuidoost-Azië nog onzekerder^ zou wor den, hetgeen schadelijk zou zijn voor de westelijke belangen in die streken. De Nederlandse en Indonesische di plomaten hebben gistermiddag het ge heime overleg voortgezet op het afge sloten landgoed „Huntland". Soebandrio zou gisteren echter niet hebben deelge nomen aan het hernieuwd overleg tus sen dr. Van Roijen en de Indonesische ambassadeur te Moskou, Adam Malik. DEN HAAG, 24 juli De minister van Buitenlandse Zaken a.i„ prof. dr. J. E. de Quay, heeft aan de Tweede Kamer de tekst doen toekomen van de verklaring, afgelegd door dr. J. H. van Roijen op 13 juli bij de hervat ting van het geheime vooroverleg met Indonesië. Dr. van Roijen zei zijn verklaring af te leggen om iedere onzekerheid weg te nemen, welke de regering van Indonesië wellicht nog koestert met betrekking tot de positie en houding van de Nederlandse regering ten op zichte van de Bunker-voorstellen. „Ik wil daarom herhalen wat ik reeds aan de heer Zain, mijn Indone sische coüega in Washington, heb ge zegd. De Nederlandse regering aan vaardt de Bunker-voorstellen in be ginsel. Dit betekent, dat mijn regering de volgorde aanvaardt van de gebeur tenissen zoals neergelegd in punt twee en drie van die voorstellen. Na de fase van V.N.-bestuur zal er een periode komen van volledig bestuur door Indonesië, gevolgd, na een nog vast te stellen aantal jaren, door de uitoefening van het zelfbeschikkings recht door de Papoea's. De aanvaarding door de Neder landse regering van het voorafgaande is slechts afhankelijk van de ene voorwaarde, vermeld in punt vier van de Bunker-voorstellen, n.l. dat de Nederlandse regering toereikende waarborgen ontvangt voor de bevei liging van de belangen, met inbegrip van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's". kV kv;vv AMSTERDAM, 24 juli De Parpse politie heeft via Interpol de medewer king ingeroepen van de Nederlandse politie om een onderzoek in te stellen in een zaak van valse handtekeningen op betalingsopdrachten van een Fran se bank. Deze betalingsopdrachten «ou den zijn aangeboden bij banken in Frankrijk. Engeland en Nederland. Is Nederland moeten verscheidene ban ken hierdoor benadeeld zijn. De centrale recherche in Amsterdam heeft van de Parfjse politie het verzoek ontvangen geen inlichtingen over deze zaak te geven. Het is volgens de Am sterdamse recherche typisch een Fran se zaak. De recherche in Amsterdam heeft de Parijse politie een aantal in lichtingen over deze affaire verstrekt. Van andere zijde verneemt het ANP dat deze vervalsingszaak zich uitstrekt over heel West-Europa. Er zfjn uit sluitend Franse verdachten bij betrok ken en in feite is de enige benadeelde een Franse bank, die de overige bena deelden dus ook de Nederlandse een vergoeding zal aanbieden. De be nadeelde Nederlandse banken hebben daarom geen aangifte bij de politie gedaan. Uit Rotterdam verneemt het ANP, dat daar bij een aantal banken valse betalingsopdrachten zijn ingediend. To taal zou op deze wijze een bedrag van ongeveer 30.000 gulden aan een niet- rechthebbende zijn uitbetaald. v- k w De sneltrein, die van Parijs op weg was naar Marseille, kwam uit een lange tunnel en reed het viaduct op, dat een vallei en de rivier de Ouche overspant. Op een gegeven ogenblik ontspoorden vijl wagons door onbeken de oorzaak. Een van de wagens stort te in het beboste ravijn. De voorste wagen, die ontspoorde was een bagagewagen, die direct ach ter de locomotief was gekoppeld. De twee wagons, die daarna kwamen, ble ven in de rails. De zevende wagon stortte in het ravijn. Drie spoormannen, die met de trein meereisden, sloegen direct alarm via de telefoon. Enkele minuten later kwam het reddingwerk al op gang. Brandweerauto's, ziekenwagens en vrachtauto's gingen onmiddellijk op weg. Drie uur na de ramp waren hon derden redders nog steeds bezig inge sloten passagiers te bevrijden. De artsen in een militair ziekenhuis nabfj Ui jon hebben vandaag een nood kreet uitgestuurd om bloed voor de ge wonde slachtoffers van de treinramp. De trein zat stampvol vakantiegan gers. Men neemt aan dat het grootste aantal doden in het tweede klasse rij tuig zat, dat van het viaduct stortte. Een passagier die in het rijtuig daar achter zat vertelde later: „Het was als of een kind een stuk speelgoed naar beneden wierp. De wagon werd steeds kleiner en botste steeds weer tegen de rotswand. Hfj werd volledig in elkaar gedrukt". Er is nog niets van officiële zijde bekend gemaakt over de oorzaak van de ramp, maar uit sommige berichten vEilt op te maken dat er een koppeling moet zijn gebroken. Frankrijks voor laatste grote treinongeluk gebeurde in juli van het vorige jaar op de lijn Straatsburg-Parijs. Toen verloren 25 mensen het leven en werden 99 ande ren gewond. Telstar brengt Y.S. dichter bij Europa (Van onze verslaggever) Beelden, die door een deskundige als prof. dr. ir. J. L. Bordewjjk, chef- straalverbindingslaboratorium van het dr. Neher-laboratorium van de P.T.T. in Leidschendam met de voorzichtige reserve van de technicus als „aardig" en „indrukwekkend" werden gekwalifi ceerd. Maar die toch TV-historie heb ben gemaakt en die ondanks de ontzag lijke af te leggen weg over het alge meen zeker niet veel slechter waren da die van sommige telerecordings, die ons soms over heel wat kortere af standen via de vaderlandse zenders be reiken. Vrijwel onbegrensd is het menselij ke TV-oog geworden. Tussen het vrij heidsbeeld in New York en de gouden poort van San Francisco, tussen de Niagara-watervallen op de Ameri- kaans-Canadese grens tri het noorden en de Rio Grande in het zuiden, tus sen een honkbalwedstrijd in Chicago en Washington, waar president Ken nedy de pers te woord stor.d, tussen C.ape Canaveral waar de ruimtevaar der John Glenn toekomstige plannen besprak, en een Macbeth-opvoering in het Amerikaanse Stratford of het ^'.N.-gebouw in New York ligt thans niet meer tijd en afstand dan een oogopslag. De historische uitzending begon, toen de Telstar zich op een hoogte van 4800 kilometer van het Zuidamerikaanse continent naar de noord-westkust van Afrika bewoog. In de Verenigde Staten, Canada en Mexico werd via de satel liet hetzelfde programma ontvangen als in Europa. In Amerika zorgde het station in An- dover in de staat Maine voor de ver spreiding van het programma over de drie Amerikaanse televisie-omroepen, de Canadese omroep en de Mexicaan se stations. Aan het begin van de uitgezonden persconferentie zei president Kennedy, dat de satelliet eigenlek zó hoog zou moeten zyn, dat hy in staat is berich ten van beide zydep van de wereld over te brengen. ,,Dit is natuurlek van es sentieel belang voor de vrede." Tn Parijs en Bonn werd de uitzending goed ontvangen. Zowel het geluid als het beeld waren goed. In West-Duits- land zagen miljoenen president Kenne dy alsof het een uitzending uit het land zelf betrof. Wat valt er by de overweldigende re aliteit van deze grootse beelden op een klem scherm u.og te zeggen? Wat inte resseren de kijker, die ieek is op het gebied van communicatiemiddelen cn ruimtevaart, juridische, politieke of technische besDiegelingen zoals die wer den gehouden door een forum onder voorzitterschap van de heer W. L. Brugsma? Met spanning keek men uit naar het aangekondigde Eurovisiepro gramma, dat als eerste Europese pro gramma naar de V.S. zou worden uit gezonden. Zou ook deze uitzending een succes worden? Precies twee en een hall uur nadat Amerika zich had gepresenteerd, maak te een nieuwe omwenteling van de Tel- star rond de aarde het Europa moge lijk zich aan te dienen met een groots MOGELIJKS VERBINDINGEN JAlOETS .MOSKOU 1 PEKING «H ffiiÜ NEW ORLEANS BOMBAY HAWAII JOHANNESBURG msra ImnmI V.PELT|62712| Op deze kaart geven wij een toekomstbeeld van de t.v.-verbindingen via de Telstar. Wanneer de ene thans om de aarde wentelende Telstar aangevuld wordt met meer van deze telec'ommunicatie-satellieten, zal het mogelijk zijn t.v.-beelden over de gehele wereld uit te zenden. (Advertentie) schakelprogramma, dat de kijkers aan beide zijden van de oceaan in zestien minuten voerde van de poolcirkel in Zweden naar het zuiden van Sicilië, van Lands End, het meest westelijke punt van Europa, naar Belgrado, v n de Sixtijnse kapel en de schilderingen van Michelangelo naar het Parijse Louvre, van een kernreactoi in Zwit serland terug naar de Londense Big- ïïen, waarmee het programma ook was geopend. Tussen deze historische momenten in de ontwikkeling van de televisie raakte he' sterk gewijzigde programma van de NCRV ernstig m het gedrang. Het afscheid van de populaire serie „Vader weet het beter" met een aflevering, die wel de laatste maar zeker niet de bes te was, zal waarschijnlijk minder zwaar zijn gevallen dan in normale omstan digheden. En .at de spannendste mo menten in de reportage uit het White City-stadion in Londen var de Royal International Horse-show niet op het scherm kwamen door herhaalde storin gen die waarschijnlijk het gevolg waren van de technische voorbereidingen, die alom werden getroffen voor het ko mende schakelprogramma van de Euro visie. heeft men graag op de koop toe genomen. Er werd immers TV-historie gemaakt en de eerste transatlantische TV-pro- gramma's werlen een zo groot succes als men in de gegeven omstandigheden en bij de huidige stand van de techniek maar kon wensen. LIMA. 24 juli (AFP, UPI) De door het Peruviaanse vakbond met in gang van gisteren uitgeroepen staking is mislukt. Het vakverbond besloot gisteravond zijn stakingsparool in te trekken, nadat gebleken was dat er bijna geen gevolg aan gegeven werd. De militaire junta, die kort geleden de macht in handen nam, had zowel de stakers als hun leiders met zware straf fen gedreigd. De politie in Lima moest gisteren gebruik maken van traangas om groepen studemen uiteen te jagen die in het centrum van de stad beto gingen hielden. De junta verzet zich met kracht tegen pogingen van buitenaf, vooral die in Venezuela, om het westelijk halfrond tegen zijn bewind te mobili seren. In verband met de uiterst beperkte bezetting van onze kantoren op zaterdag, ver zoeken wij onze abonné's, ver anderingen in de adressering van ons blad, welke op maan dag moeten ingaan, uiterlijk donderdag tevoren aan ons door te geven. Uitzondering hierop zijn de vakantie-adressen, welke reeds een week tevoren aan ons dienen te worden opgegeven, teneinde behandeling naar be horen te kunnen waarborgen. Telefonische mededelingen van adreswijzigingen en op gaven van vakantie-adressen kunnen op zaterdag niet wor den aangenomen. Afd. abonnementen exploitatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1