Muziekfeest Prof. Grossmann in Kerkrade en Anton Bruckner Wiener Hofkapellezorgt voor onvergetelijke avond Moeiteloos muziekmaken SPORTNIEUWS Willem Maris weer als van ouds Ook Van Eysden stap verder in tennisstrijd Hilversum Record van 5V2 miljard aan bankpapier in omloop KUIFJE IN TIBET DE PELSJAGER 4 Alfredo I MOORD in de Apollokliniek DAGPUZZLE J WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Mgr. E. van de Weijer met emeritaat WOENSDAG 25 JULI 1962 FAGINA 4 Uitslagen DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY doo. HERCÉ 122 Copyright Casferman Arme sneeuwman, zei-je?Zonderling! Jij bent de énige mens die hem kent en je noemt hem niet de "verschrikkeljke" %tt enfzfe -Utel... Maar, Kuifje, dat is niet zo zonderling .Hij heeft me ver zorgd. Zonder hem zou ik gestorven zjn van honger en koude l sneeuwman'. Dg vreemdelingen'. Ja, hier zijn wij En de Migoe heeft ons niet opgevretenWj zouden enkele dragers moeten hebben om die jongen naar het Lamaklooster te brengen De vreemdelingen zijn terug Dhce -elsugm. feUoi... 1/1/'ij zjn er haast, Tchang. Daar za! je vlug genezen POM J IPOM f J r j POM J POM f \pOM o Wij zjn bjna aan het einde van onze Hjdensweq... POM POM f Y f POM pD ERIC DE NOORMAN 16. „Dat kwam uit de richting van de stai daar", bijt Eric de man nen toe en zijn zwaard trekkend, snelt hij, gevolgd door de anderen, op de wrakke deur toe. Met een trap van zijn voet zwaait de houten deur krakend open en op hun hoede loeren zij in de duisternis. „Ik hoor wat hijgen", stoot Erwin uit. „Luister!" „Kom te voorschijn of we steken de schuur in brand!" buldert Eric, „ik tel tot tien". Ergens in het donker klinkt een spookachtig geknars, als van een deur, die ge opend wordt, en een sidderende stem klinkt: „Heb genade, Heer Spaar mijn arme vrouw!" Eric en de krijgers treden min of meer beschaamd achteruit, als een haveloze, magere gestalte, een vrouw en een paar schriele kindertjes achter zich trekkend, in het daglicht verschijnt. „Wat voeren jullie hier uit?" gromt Eric, die medelijden in zich voelt opwellen bij de aanblik van de hongerige kindergezichtjes. „Met Uw goedvinden, edele Heer," zegt de man schichtig, „wij wonen hier. Wij meenden, dat een roversbende op weg hierheen was, toen onze edele gast zo haastig met zijn bedienden verdween. Toen zagen wij uw ruiters afdalen naar de hoeve en„Aja, ik begrijp het nu", glim lacht Eric, de man op de schouder kloppend. „Geen angst, brave vriend, rovers zijn wij beslist niet, hoor. Maar wat sprak je daar van een edele gast? Er waren hier dus meer mensen op de hoeve?" „Zoals ik al zei, Heer. Een heel voorname gast met veel bedienden. Hij gaf mij een buidel goudstukken, omdat hij hier een week wilde blijven. Maar van morgen is hij ineens hals over kop verdwenen, alsof de duivel hem op de hielen zat." Examens door MARTIN MONS HOOFDPIJNPOEDERS t KERKRADE. 25 juli Men kan in deze dagen in Kerkrade bijzonder inte ressante mensen ontmoeten. Zo heb ik gistermorgen oen kort gesprek mogen voeren met de twee Joegoslaven, die ik bereids voor u heb gesignaleerd. Zij vertegenwoordigen de organisatie van het harmoniewezen in hun land. Alleen het harmonie wezen, want fanfares kent men er niet. Bij nader inzien bleken het twee bijzonder argeloze mannen te we zen, die zich in Kerkrade voortreffe lijk amuseerden. De een sprak best Duits, de ander wat gebrekkiger, maar met hem kon men dan weer heel goed zingende van gedachten wisselen. En hij staat in zijn vaderland dan ook aan het hoofd van een politiekapel. Alwaar hij met die brave kerels bijvoorbeeld de ..Ouverture 1812" van Tschaikpwsky speelt De des betreffende Joegoslaaf en ik begonnen spontaan en bijna tegelijkertijd de Mar seillaise te fluiten, die in dat stuk een niet onbeduidende rol speelt Ook voer de hij met zijn corps de Vjjfde van Beethoven uit. Pom-pom-pom-pom, u kent het. En zo verstonden wij elkaar, al sissend ij neuriënd, uitstekend. Zo dat eens temeer, maar nu waargemaakt in de praktijk, bleek dat de muziek de enige universele taal is. Overigens hadder die vertegenwoordigers van het amateuristische muzieklever achter het IJzeren Gordijn grote bewondering voor de organisatie van hef Kerkraad- si- festival. Zij spraken verder met enig verholen leedvermaak over de Ameri kaanse sof van zondag en zij keren mor gen r.aar hun vaderland terug Jammer. E* viel met hen aangenaam te conver seren Maar zij hebben bereids beloofd dat zfj in 1966 vast en zeker weer naar Kerkrade komen. Met die politiekaoel. Dan echter zal de schrijver van deze regelen vreest hij de dialoog niet meer op gelijke voet kunnen hervatten. Er valt tegen een harmonie eenvou dig niet op te neuriën. Over interessante ontmoetingen ge- SDroken, ik heb gisteren op de nerscon- ferentie, die iedere dag in Kerkrade wordt gehouden men is er bepaald zeer ..press-minded" mogen luiste ren naar een mreenzetting van prof. f'. Grossmann, dirigent van de ..Wiener Hofkapelle". die is samengesteld uit leder, van het Weens Philharmonisch Orkest, het koor van de Weense staats- opera en uit „Wiener Sangerknaben". Prof. Grossmann ljjkt een exempel van de bekende levensblije „Wiener". Hij spreekt dus Duits op het ietwat aan doenlijke Hans Moser-toontje en hij be- ?~hik* over een bijpassend hoofdzake lijk uit aarzelingen opgebouwd gevoel voor humor. Hli is vader van acht kin deren en hij ziet daar, naar mijn smaak, zeker niet ten onrechte, een voordeel in. ook waar het gaat om zijn artistieke leiderschap van de „Wiener Sangerknaben". Prof. Grossmann is met dat alles een voortreffelijk causeur. Hij herinnert er met kennelijke vreugde aan dat hij destijds hij is nu 75 jaar zelf „Sang°rknab" is geweest. Zij het niet in Wenen, maar in Linz. Dat bood hem overigens het voordeel dat hn -'e grote Anton Bruckner nog persoonlijk heeft ervaren. Er hoe. Zie hier een van zijn jeugdverhalen dat, naar mijn smaak, de befaamde compo nist ter voeten uit tekent. Linz dus. Grossmann was koorknaap. Bruckner zou het orgel komen bespe len. Het was augustus en de hitte was nauwelijks te dragen. Bruckner arri veerde nochtans in de kerk. gehuld in een lange, zwarte jas. Men gaf hem een thema op, op hetwelk hij zou im proviseren. T>e meester nam het papier in ont vangst. ging naar het altaar, knielde neer en bad. Vervolgens begaf hij zien naar het orgel en speelde. Hij raakte, al musicerend, in vervoering het audi torium volgde hem daarin. Toen hij zijn taak volbracht had, Bruckner, deed hij het orgel dicht en streelde het. Daarna ging hij weer naar het altaar en bad. Buiten gekomen tastte hij, staande in de zengende zonneschijn, in de zak van zijn zwarte >as en deelde snoepjes uit aan de verzamelde „Sangerknaben" Dit, zegt prof. Grossmann. zal ik nooit vergeten. Hij heeft een snoepje gehad van de man die kathedralen van mu ziek bouwde Hij straalt er, met zijn 75 jaren, nog van. Terecht. Het is een belevenis, die men aan zijn kindskinde ren kan vertellen. En vertellen doet de professor Grossmann van nu graag. Hij doet het bovendien, zoals gezegd, goedl maar niet helemaal zo goed als muziek maken. Des avonds stond hij dus m de con certhal in Kerkrade met zijn Hofka pelle in 1498 door keizer Maximi- liaan I gesticht op het podium en daar moest de Mis in C gr. t. van Beethoven en het Requiem van Mo zart worden uitgevoerd. En daar kon men dan wel even merken, dat Ferdi nand Grossmann destijds door Anton Brucknermoet zijn „verlicht". Het werd althans een avond van onwaar schijnlijk mooi musiceren Van moei teloos muziekmaken. Heeft een mens ooit een koor met zulk een verheven vanzelfsprekendheid Mozar. horen waarmaken? Heeft men ooit strijkers zulk een meestal alleen maar gedroom de klank horen produceren, als die van de Wiener Philharmoniker het deden? Akoestische bezwaren? Ach, men kan er naar spelen. Kerkrade is eigenlijk een gezegende plaats: men richt er een tent op en daarin voltrekt zich dan he* wonder, en gezegend is ook het Wereldmuziek concours. al was het alleen om deze vond. Toen de laatste noot verklon ken was, betraden de „hostesses" het podium en boden dirigent, solisten onder wie twee Sangerknaben bloe men aan. Nou ja, dat was toch eigen lijk het beste wat men doen kon. HERMAN HOFHUIZEN HILVERSUM, 25 juli. De rol van Nederland in de internationale tennis- gebeuren is al jarenlang uitermate be scheiden eii als er dan door een van onze spelers een incidenteel succesje wordt geboekt, is de verleiding groot de waarde hiervan te overschatten. Maar zelft ais men z'ch zoveel moge lijk losmaakt van dit psychologisch verschijnsel blijft het een feit, dat Willem Maris de tweede dag van de internationale tenniskampioenschap pen van Nederland te Hilversum een prestatie leverde, die tot de verbeel ding spreekt. Evenals Piet van Eys den bereikte de Haagse Davis Cup speler de derde ronde van dit interna tionale toernooi iets wat op zichzelf de laatste jaren al niet meer voorge komen is geheel door eigen ver diensten. Service en forehand waren minstens even goed als enkele jaren •geleden, toen Maris op 18-jarige leef tijd kampioen van Nederland werd. Zijn backhand en zijn backhand-volley waren zelfs duidelijk beter. Maris had overigens die topvorm broodnodig om niet in zijn eerste de beste wedstrijd uitgeschakeld te wor den. Door een walk-over in de tweede ronde beland, moest hij daarin aan treden tegen de als nummer zeven ge plaatste Australiër Owen Davidson, een speler die onder meer een over winning op de geduchte Rus Lejus op zijn naam heeft staan. Owen Davidson, die zich al in de der de ronde waande, werd telkenmale op zijn sterkste wapen de service ge troefd door de vlijmscherpe backhand- passings van de Hagenaar, di» de partij waarin beide spelers niet minder dan vijftienmaal hun Service verloven, won met 6-3. 7-5. Ook Piet van Eysden bereikte de derde ronde, maar de manier waarop hij dat deed was veel minder indruk wekkend. Voor het eerst sinds rug- en duimblessures hem maandenlang uit de running hadden gehouden, kon hij weer vrijuit spelen, maar het leek wel of de Nederlandse kampioen iets van zijn snelheid heeft ingeboet. Hij compenseerde dat echter mees terlijk door een intelligente spelopvat ting, waarbij hij de zwakke punten van zijn tegenstanders zoveel mogelijk be stookte. Fred MacMillan, de jonge Zuidafrikaan. die zowel fore- als back hand dubbelhandig speelt, was niet kwetsbaar op een sterke spreiding, maar juist bij slagen recht door het midden, waarbij hij het lichaam steeds net niet ver genoeg van de bal kon krijgen. Van Eysden buitte dat voor treffelijk uit en won met 6-3, 7-5. In de middaguren trof hij het. dat de kleine Indiër Aktar Ali. die 's mor gens als invaller de als achtste ge plaatste Noor Thorvald Mee uit het toernooi had gemanoeuvreerd, (6-4 7-9 AMSTERDAM, 24 juli Geheel vol gens de verwach.ingen laar de post bankbiljetten in omloop op de week staat van de Nedeiiandsche Bank een nieuwe forse uitzetting zien De circu latie is daarmede op een nog nimmer bereikte recordstand gekomen "an 5498 min. een stijging var 90 min. ten opzichte van de vorige week. De zaterdag begonnen vakantie uittocht is hiervan de voornaamste oorzaak. Het ziet er naar uit dat de ultimo zon; der enige moeite en met een zeer rui me geldmarkt kan verlopen. Op het ogenblik reeds is het geld aan de rui me kant. Op 12 juli werd het tarief van daggeld verlaagd van 2 tot 1,75 pet. en het zou niet verbazen als het tarief nog verder omlaag gaat. Men is voor zichtig met het verstrekken van cal! money. Morgen 25 juli is een belang rijke "dag want dan zal het Rijk aan de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten de gebruikelijke kwartaaisuitkering doen die gesteld mag worden op circa *00 min. Na overboeking op de han delsbanken zal hun saldo bij de centra le bank daardoor een flinke verster king ondergaan Daar komt bij da. op 27 juli f 100 min. wordt uitbetaald wegens vervallen schatkistpapier. In 'e afgelopen week hebben 1e banken flin ke betalingen moeten verrichten wair- door hun saldo met 96 mlr is inge zakt. Dit ligt nu onder het verplicht aan te houden gemiddelde deels doordat de banken, blijkbaar met voorbedachte rade en vooruitlopend op de uitkering van 25 juli, schatkistpapier bij de agent van het ministerie hebben afgenomen en wel september-papier, dat als belas- tingpapier wordt bestempeld Wederom 's de goudvoor*aad onver anderd gebleven, zoals reed* het gehe le jaar het gevai is, maai wel hebber de banken weer dollars bii de Centrale Bank geplaatst, want de netto devie zen reserve is met 56 min. toegeno men en tot ver boven f 800 min. geste gen. Omzetting van dollars in goud vindt echter niet plaats. Inmiddels is het gezamenlijke bedrag a goud en deviezen nu boven de 6,5 miljard gld. uitgekomen eveneens een record. De circulatie ligt nu vlak tegen de 5.5 miljard gld. aan. Een weekstaat dus van recordcijfers. Pas in de tweede helft van augustus zo verwacht men, als het hoogtepunt van de vakanties voorbij is. kan een terug keer van bankbiljetten uit de circulatie zich gaan manifesteren. In de eersko- mende weken zal het geld merendeels in omloop blijven. LD t 1000 Activa: Goud Buiten! vord *oufl en deviezen Buit oetaalmidd Vord buitenl gid Wiss in disc Wiss gekocm ViMirsch rek c Vonrsch Krik Nederi munte' iiverst rek Passiva Bankbiljetten Rijks schatkist iaicli Bank ir Saldi ander' in ezi Said: buit clrc bi Saldi and met-lng Saldi buit eelds Diverse rek Vederl schatk pap suit, circul banken Mant' til dooi de staat <n 'reulatie gebracht Tot eouri en dev W v nnnv rtev nette Percentage goud en deviezen 16/7 23/7 5.697.555 5.697.555 892.228 922.846 302 290 10.921 10.972 5.374 5.374 347.255 347.255 4.720 5.146 19.356 18.488 8.255 9.410 3.407.923 5.497.616 420.263 489.422 792.258 696.081 192.776 185.532 108.563 81.573 7.484 6.126 13.956 17.064 43.439 44.519 200 200 64.914 65.646 64,470.803 6.526.700 878.574 206.072 94.90 94.93 6-3) geen beheersing meer kon opbren gen. De jonge Alie Ali Baba voor zijn vrienden had weinig succes met zijn passeerslagen doordat de service van Van Eysden uitgroeide tot een machtig wapen, won de Nederlander met 6-3 8-6. Het spel van de beide Nederlanders gaf kleur aan de tweede wedstrijddag, waarop voor het overige weinig schok kends gebeurde. Laver en Krishnan schitterden nog door af .vezigheid. Zij worden respectievelijk donderdag en woensdag verwacht. De Nederlandse kampioene mevrouw Baars was volkomen kansloos tegen de Australische Jane Blackman, die haar met 6-0, 6-1 van de baan veegde. Ove rigens is het wel duidelijk dat bij de dames de tengere Maria Esther Bueno en de gracieuze Sandra Price veruit de sterksten zijn. HEREN ENKELSPEL: Salas (Col) Rawstone (Zuid Afr.) 6-1 6-3- Keith Diepraam (Zuid Afr.)—Knox (Austr.) 1-6, 6-2, 6-1; Ali (India)Moe (Noorw.) ("f. 6-3; Van Eysden (Nederi.) McMillan (Zuid Afr.) 6-2, 8-6; Rod La- YFtL, ye' Porbes bye; Greene (V.S.)Correo (Col) 6-4, 6-3- Howe (Austr.)—Koen (Nederi.) 6-3, 6-2; Pimentel (Venezuela)Coebergh (Ned.) 6-0, 7-5; Clayton (Austr.)Nijeboer (Ned.) 6-2, 6-3; Alvarez (Col)—Sharpe (Austr.) 7-5, 7-5 Owen Davidson (Austr.) Termeulen (Nederi.) 6-1, 6-1; Maris (Nederi.)walk over; Mulligan (Austr.) bye; Bueno (Brazilië)Ferrir (Ned) 6-1, 6-0; Sanders (Zuid Afr.)—Koerts (Ned.) 6-3, 6-3; Forbes (Zuid Afr.)— Kileff (Rhodesia) 6-3, 6-2; Maris (Ned.) —Davidson (Austr.) 6-3, 7-5; Rubinoff (V.S.)Summers (Zuid Afr.) 6-1, 6 0; Olvera (Equador)Karamoy (Nederi.) 6-2, 6-0; Van Eysden (Ned.)Aktar Ali (India) 6-3, 8-6; Hughes (Austr.)Shep herd (Austr.) 6-1, 6-3; Pares (Austr.)— Greene (V.S.) 6-3, 8-6; Howe (Austr.) —Hernandez (Philipp.) 4-6, 6-1. 6-2; Al varez (Col.)Sassone (V.S.) 6-3. 6-0; Mulligan (Austr.)Bueno (Braz.j 6-2, 8-6; Woodcock (Austr.)—Salomon (Rho desia) 6-3, 7-5; Pimentel (Ven.)Thorns (Did) 2-6, 6-3, 6-0; Hernando (V.S.)— Sanders (Zuid Afr..) 8-10. 6ri, 7-5. DAMESENKELSPEL: Maria Bueno (Braz.) walk over; Valerie Forbes (Zuid Afr.)—Marjan Knoppers (Ned.) 6-3, 6-2; Eva de Jong (Ned.) walk over; Made leine Weurman (Nederi) walk over; Jeanne Forbes ''Zuid Afr.)Angeline Versnel (Ned.) 6-4, 6-1; Gerda Hauslein (Did)—G. Thile (Austr.) 6-4, 6-2; San dra Price (Zuid Afr.)— Bep van Buuren (Nederi.) 6-1, 6-2; J. Glenie (Nieuw Zee- land)Matsie Rollin Couquerque (Ned.) 6-2, 6-1; Karen Herich (Did)F. Wes- sels (Ned.) 6-0, 6-0; Mary Gerson (Zuid Afr.)Edith Kramer (Ned.) 6-2, 6-3; Maria Esther Bueno (Braz.)Vera Fladgate (Nieuw Zeeland) 6-2, 6-0; Ger da Haeuszlein (W. Did)Koosje de Jongh (Ned.) 6-2, 7-9, 6-2; Jane Black- man (Austr.)—Jetty Baars (Ned.) 6-0, 6-1; Judy Tegart (Austr.)Karen Herich (W. Did) 8-6, 10-8; Mary Gerson (Zuid Afr.)Jenny Rid&erhof (Ned.) 4-6, 6-2; Valerie Forbes (Zuid Afr.)—Eva de Jongh (Ned.) 6-1, 5-7, 11-9; Jeanne For bes (Zuid Afr.)Madelaine Wüerman (Ned.) 6-1, 6-4; Sandra Price (Zuid Afr.) mej. Glenie (Nw. Zeel.) 6-0, 6-2. XMXÉÊ^S- 2865 PI B COPENH«e.CN M0C0 AMSTERDAM, 25 juli - M.O.-A.-En- gels: de dames: J- Brakman, Nieuw en St. Joosland; V. Connolly-Ham- macker, Serooskerke; C. Dragt, Den Haag; S. Onkerse, Eindhoven; T. Gra der, Rotterdam; P- Hart, Wassenaar; H. Schrama Leiden; J. Verbeek-Kre- mer, Den Haag; J- Lagaay-Govers, Utrecht; S. Oderkerk, Amsterdam; W. Bienen-Durivon, Voorburg en I. den Dunnen, Nijmegen. En de heren: C. Berkhout, Delft; C. Keyzer, De Zilk; J. van Randeraat, Meerveldhoven; W. Wolters, Bemmel: W. Bodde, Assen; J. van Gelderen, Rotterdam; F. Graaf- mans. Bergen op Zoom; H. Koopmans, Norg; H. Giljjamse Reeuwtjk; L. de Lege, Rotterdam; J. Stolk, Voorscho ten; F. van Woerkom, Gouda; H. van Beem, Amsterdam; L. v. d. Heijde, Badhoevedorp; L. Hidding, Zwolle. DEN HAAG, 25 juli Nederlands M.O.-A: H. Kakebeeke Den Haag; J. Kaltman, Maassluis; L. v. Kampen, Rijswijk; mej. A. Ketelaars, Eindhoven, C. Leibbrand, Haarlem; mej. M. Bink, Etten; B. van Galen Beneden Leeu wen; G. van Kampen Doetinchem: mej. T. Kroon, Naaldwijk; D. Krugten. Zutphen; W. Kuipers. Roermond; W. Teeuwen, Eindhoven; L. Vleugels, Maastricht; mej. A. Korteweg, Oud- Beijerland; mej. M. Krook, Naaldwijk; J. Kijzers, Den Haag; D. de Lange, Dordrecht; A. Laport, Den Haag; mej. J. de Leeuw, Den Haag; H, van Lies hout, Den Haag; F. Manders, Arnhem; mej. A. Marie, Utrecht en G. Schalk, Gouda. NIJMEGEN, 25 juli (KNP) De praelatura nullius Paracatu in Brazi lië is verheven tot bisdom. Aan de Ne derlandse administrator apostolicus, mgr. Eliseus van de Weijer van de Ord- der Paters Karmelieten, is emeri taat verleend. Tot bisschop werd be noemd mgr. Rawmundus Lui O. Carm. 31 Mademoiselle Charlotte, die juist bezig is voor me vrouw van Zenderen tailleurs te showen laat de lange naaldfijne paraplui, die zij zo gracieus als een speels attribuut weet te gebruiken, vallen en zoekt steun te gen een stoel, die kantel en in haar val een tafeltje meesleept, zo het rumoer nog vergrotend. „Goede hemel, wat is dat?" „Een ontploffing!" „Neen, er is een deel van het huis ingestort." „Ik wil weg! Ik wil er uit!" gilt een van de da mes en probeert vergeefs zich te ontworstelen aan de armen van de gris perle portier, die haar tegen houdt en zo hei schandaal voorkomt dat een cliënte in een japon met één mouw en geen rug Maison Saleminq zou ontvluchten. Mademoiselle Eline is op een traptree neergeze gen en gilt daar als een stoomfluit. i Mademoiselle Julie heeft haar toevlucht gezocht bij de vendeuses, die als een kudde opgejaagde schapen angstig bij elkaar staan in een hoek van de vestibule. Mademoiselle Charlotte Is de eerste, die haar te genwoordigheid van geest terug vindt. „De paskamer! Het was in een van de paskamers. In zeven, geloof ik Het moet een van de grote spie gels geweest z(jn die los is geraakt. Mevrouw Ser- vaes! Goede God! Waar is ze? Heeft niemand Su- sanne Servaes gezien?" Zij vliegt naar zeven, rukt de deur open. Op de passpiegel Susanne Servaes, uit een wond aan de slaap loopt het bloed tappelings langs haar gezicht. „Wat is er gebeurd?" „Is zeis ze „Neen, nog niet, maar als jullie hier nog langer staat te kakelen als kippen zonder kop, sta ik er niet voor in, dat het zo ver niet komt. Bel dan toch een dokter op. Of de Eerste Hulp! Of weet ik veel! Doe dan toch wat!" Mademoiselle Charlotte's stem slaat over van zenuwachtigheid. „Wat is hier gaande? Is mevrouw Servaes dood? Hoe is dat mogelijk, wat Mijnheer Donderwinkel gevolgd door hoofdinspec teur Perquin rent de paskamer binnen. „Genadige hemel!" zegt hij als hij de ravage ziet. En dan weer: „Ze is toch niet dood? Heeft al iemand een doker gebeld? Bel het ziekenhuis op, dat lijkt me het beste. Zorg ervoor dat het dadelijk gebeurd, Kremmers. Schiet op!" De gris perle portier verdwijnt. Perquin is bij de deur blijven staan en heeft elk detail in zich opgenomen. Hij gaat nu naar binnen en helpt Donderwinkel de bewusteloze Susanne Servaes voorzichtig op een van de banken langs de wand te leggen. „U heeft hier och zeker wel een verbandtrom- mel? Mooi, dank u." Handig wast hij de wond uit en legt een noodver band. „Die heeft niet zo veel te beduiden," zegt hij dan. „Maar ik ben bang voor hersenschudding. Als zij die zware spiegel op het hoofd heeft gekregen is het een wonder dat ze nog leeft." „Ik hoorde zo'n lawaai," klinkt verontschuldigend mijnheer Salemmqs stem. „Wat is er toch eigenlijk gebeurd? Een spiegel gevallen? Hoe is dat nu mo gelijk? Toch geen ongelukken?" Dan ziet hij de stille gedaante op de bank en wordt lijkbleek. Krampachtig klemt hij zich vast aan de deurpost: „Mevrouw Servaesmevrouw Servaes! Ze is toch nietniet dood?" Mneer," zegt de gris perle portier, „daar benne ze van de ambelans." Sprakeloos luisteren ze tot het voetgeschuifel van de dragers is weggestorven. Juffrouw Wilheimina Keel is de eerste die de stil te verbreekt: „Ik heb het wel gezegd, dat rood. Ik wist dat dit gebeuren zou. Het moest! En het is het laatste niet! Nee, het is nog lang het laatste niet!" Haar zwarte krentenoogjes schitteren onheilspellend. „O, neen," zegt mijnheer Donderwinkel kregel, „nu, als u dat allemaal zo goed wet, waarom zegt u het dan maar niet liever meteen, dan kunnen we tenminste onze maatregelen nemen." „U zou de laatste zijn, die zo iets moest vragen," zegt ze somber. „En tegen het lot vechten, dat ken geen mens. U „Ja, ja, zouden de dames niet weer aan hun werk gaan „Een ogenblikje, mijnheer Donderwinkel," Per quin maaikt een einde aan zijn onderzoek van de aan gerichte ravage. „Een ogenblik, kan iemand mij ook zeggen, hoe mevrouw Servaes hier alleen in de pas kamer kwam? En of er iets met die spiegel niet in orde was?" „Ja, ik, inspecteur," zegt mademoiselle Charlotte haastig. „Ik heb een gevoel of het mijn schuld is. Als ik dat telefoontje niet had doorgegeven „Welk telefoontje, mademoiselle Charlotte?" vraagt mij..heer Saleminq haastig. „Ziet u," zegt mademoiselle Charlotte rad en ner veus, „mevrouw Van Tyen komt vanmiddag pas sen. En zij is er op gesteld, dat ze zeven krijgt. Ze zegt dat de belichting daar het prettigst is. En nu kwam er vanmorgen een telefoontje door van het atelier voor mevrouw Servaes, dat de spiegel moest worden nagezien, omdat de zijstukken zo stroef draaiden. Daar is wel eens meer last mee. Het is een kleinigheid die je makkelijk genoeg weer in orde brengt. Vooral Susanne is erg handig met die din gen." „En toen hebt u mevrouw Se waes gevraagd of zij evenzegt mijnheer Saleminq. „Neen, neen," protesteert mademoiselle Charlot te levendig, „zo was het niet.' Ze vroegen van het atelier naar mevrouw Servaes. En toen ik zei, dat zij er nog nie' was, vroegen ze mij of ik de bood schap wou overbrengen." (Wordt vervolgd) Advertentie LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en Verticaal dezelfde woor den invullen. 1 aanlegplaats voor schepen; 2 bep. aan", vnw.; 3 rangtelwoord; 4 tiendelig; 5 ver menigvuldigingsteken: 6 hondenverbiijL Oplossing van 24 juli Horizontaal: 1 misdienaar; 2 Ommen, A- ida; 3 Daardetram; 4 garoe, farm; 5 Lok', karaf; 6 vee, kano; nno, Drente; 8 Dalai Lama, I.e.; 8 ir., striem; 10 heiig' ijk; il gammel olm. Verticaal: 1 mop, landing; 2 imago, nar; 3 smaakvol. H.M.; 4 derrie, asem; 5 Indo, editie; 6 eek, vil; 7 nat, akelig; 8 Air France; 9 adamant, mijl; 10 ram, 'oe" km.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4