Eerste dag Vierdaagse onder brandend hete zon PLEZIERIGE TOCHT VOOR WANDELAARS EN.... VELE BERMTOERISTEN Le oudjes doen net weer best Verbog* ;en rail oorzaak ramp Landmacht drukt stempel op Taptoe Delft 1962 Nina Ricci heeft zich geïnspireerd de koude Russische winter Wintermode in PARIJS op Heel I9e-eeuws Russisch hofbal herleeft in de somptueuze avondtoiletten P* Muziek Wieuwerd bezorgd voorzin tnutnmies Wichelroedeloper dreigt met totale vernietiging Euratom-centrum in Petten Baby bij botsing gedood en vier kinderen gewond Rok blijft kort Kinderzanghulde voor prinsessen in Willemstad Anderen en mijzelf niet vervelen Treinongeluk Dij on Seismologen kunnen explosies onder de grond registreren Kind dodelijk vergiftigd Regering wil spoedige totstandkoming van de premiespaarregeling Baby in wieg gestikt Zelfs in gevangenis gestolen J. Douma WOENSDAG 25 JULI 1962 PAGINA Ook Eerste Kamer keurt overeenkomst goed Burgemeester Witte: „Ik ga lekker toch! 24 augustus t/m 1 september (behalve zondag 26 augustus) Kaartverkoop vanaf woensdag 1 augustus bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag (Buitenhof) en Rotterdam. Bestel- kaarten bij alle andere V.V.V.'s. Prijzen: f. 1.50, f. 2.25, f3.-, f. 3.75, f. 4.75, f. 6.75 en f. 8.75 (Van onze correspondent) Nijmegen, 25 juu De kurk iS er de vierdaagse schuimt bruisend U°* het lachende land rond Nijmegen, /"hmelende dorpjes tot frivole pret- °™artieren activerend en Nijmegen zelf Ruwend tot een metropole met ge- skig typisch provinciale accenten, dvankelijk zag het er niet zo spran- ®'6nd uit en het leek er even op dat ioor Breunese ditmaal zijn wande rs goedkope sekt voor champagne zou Jboeten verkopen. Het weer was **®8t, de stemming lauw en de straten ginder vol dan anders, toen de wan dlaars maandag in de Keizer Karel- arriveerden. Maar zie, de majoor ™v»rde op het allerlaatste ogenblik toch ®°g een verrassing uit zijn ransel: een *°nder van een hogedrukgebied met dn bloedhete zon daar midden inge- d^gen. En zo werd het gistermorgen nog plotseling een sprakelend en 'Uisend feest, dat de Betuwnaren in yuur en vlam bracht en stoeten van "kgjesmensen verlokten tot een kilome- ilang bermtoerisme. jMet de zon in de rug en tweemaal y^aalfduizendhonderachtenvijftig zwoe- «®hde, marcherende, slepende, stam mende en sloffende voeten vóór zich, ge- u°ot de bermtribune met volle teugen /uil deze renaissance van het zomers dgrip, waarvoor de majoor bescheide- ujk alle eer van zich wees. Hij ver dacht zelfs burgemeester Klein van Eist ÏUu dit midzomeruitbarsten, maar de ouster burgervader had de voorgaan de dagen over andere dingen zitten broeden en hij legde een pracht van democratisch ei temidden van de Uitgebreide schare officials, die als van °uds gastvrij klem gedreven werd in de raadszaal voor een vriendelijk woord fan de eerste burger en een frisse slok van de eerste industrieel. Burgemeester Klein had namelijk een paar mannetjes er op uit ge- stuurd om willekeurig een aantal wan delaars van het parcours te pikken om deze als deputatie van het zwoe~ DEN HAAG, 25 juli. Ook de Eer- Kamer heeft zich verenigd met de bfereenkomst, die de Nederlandse re- Sering met Euratom heeft gesloten in- 2ake de vestiging te Petten van een Serneensehappeiijk onderzoekcentrum foor kernenergie. Het Reactor-Cen- biim Nederland en Euratom züllen el kaar gaan aanvullen. Minister de Pous heeft op een vraag van mr. Ph. van Campen (K.V.P.) bevestigd, dat het Onderzoek in Petten, dat nu door het verbonden instrumentarium op hoger Wan gaat komen, ook dienstbaar kan borden gemaakt aan de voortstuwing van schepen door middel van kernener gie en aan de biologische studies, die •h Wageningen reeds aan de gang zijn. De minister is van oordeel, dat een middel zal worden gevonden om een Speciale belasting te heffen op de sa rrissen van het Europese personeel, ?'at zich in Petten gaat vestigen. Voor komen dient te worden, dat het perso neel van onze eigen wetenschappelijke "istituten al te gemakkelijk naar Eu ratom overgaat. Hij trachtte ir. Scher- hierhom (Pv.d.A.) in dit opzicht ge- bust te stellen. Dijon, 25 juli, (UPI) Technici ?.ah de Franse spoorwegen hebben ver gaard, dat een verbogen spoorstaaf er 5eoorzaak van was, dat de express- r*®tn Parijs^Marseille nabij Dijon op viaduct ontspoorde. De technici jWöen, dat de aanhoudende hitte van laatste dagen tot gevolg heeft ge- hu, dat één spoorstaaf verboog. Ten dacht eerst, dat een defect in j1 koppeling de oorzaak van het on geluk was, maar later gingen technici jjuh bezig houden met hei onderzoek On?1' eventueel verbogen spoorstaaf, jhidat machinist Michel Bosson vertel- dat hij enkele seconden voor het ."geluk „iets ongewoons" had gevoeld de baan.. k Washington, 25 juu (upi> Des- Ubdigen in Washington hebben mee- ^•deeld, dat het mogelijk is gebleken ondergrondse kernproef van 20.000 te registreren. De Franse in de Sahara van 1 mei, die do"*1 **eze kracht had, werd ontdekt jj®' seismografen, of liever: door seis- *ch °een' Ke'eercI hebben onder- te maben tussen explosies en abevingen. De proef van de Fran- Werd o.m. geregistreerd in Alaska Mi 'h Scandinavië. .Êen et moeilijkheid is nog wel, dat men in staat is nauwkeurig de diepte bron van de schok na te gaan ^«„"nerendeel van de aardbevingen «én t °P groter diepte dan ongeveer M6n kilometer. Men kan veilig aanne- dat geen enkel land een gat van kerr.uiepte zal graven alleen om een de geheim te houden. Als dus *oq ®Pte zou kunnen worden bepaald, JRe a P grond hiervan een atoomexplo- Hjj^nuer de grond direct achterhaald le*i worden. gend voetvolk eveneens te ontvan gen. „Want wjj kijken er nu wel met veel plezier naar, maar zjj zijn het die het doen" verduidelijkte burge meester Klein deze democratische geste. De officials waren er even stil van om deze diepe gedachte te kun nen omvatten. „Ik hoop dat andere gemeenten dit initiatief zullen vol gen", besloot burgemeester Klein zijn korte, maar duidelijke college. De van de Elster hoofdstraat geraapte deputatie was er duidelijk blij mee; de wandelaars weten nu hoe en door wie er op hen getoast wordt. De 82-jari- ge grijze1' krasaard („Zeg maar Teun") kan er nu thuis in Oude-Bildzijl (boven Harlingen) uitvoerig verslag van uit brengen. Hij verliet daar zaterdag per fiets het bejaardenhuis om in twee da gen naar Nijmegen te peddelen voor dit vierdaagse ommetje. Trouwens het zjjn steeds de oudjes die het meest frapperen. Zoals de 78- jarige mevrouw Jansen-de Waal uit Njjmegen, die verleden week nog even op en neer van Nijmegen naar Gennep liep om een vriendin te vertellen, dat ze dit jaar de vierdaagse voor de 29 ste maal mee zou lopen. En warempel ze doet het. Het zelfde geldt voor de deelnemers aan de N.W.B.-vierdaagse. Een van de oudste deelnemers aan de Apeldoornse wandeltocht is de 75-jarige heer G. Krom uit Beverwijk, een rijzige figuur met zilverwit haar. Een andere wande laar in hart en nieren is de 72-jarige heer J. Callaars. „Ik heb in Japan, in Israël en waar niet al deelgenomen aan OOSTERHOUT, 25 juli Op de zo genaamde „Staphorster Kruising", waar de provinciale weg van Oosterhout naar Dongen-Kaatsheuvel en de Rijksweg Gorinchem-Antwerpen elkaar snijden, is gistermiddag bij een verkeersongeluk een kind van een jaar om het leven ge komen. Op genoemd punt kwamen een personenauto en een vrachtwagen met aanhanger, geladen met nieuwe auto's, met elkaar in botsing. Naast de be stuurder van de personenauto, de der tigjarige J.G. uit Gorinchem, zat zijn echtgenote met een eenjarig jongetje. Verder zat voorin een zoontje van vijf jaar. Alle vier-werden als gevolg van de botsing uit de auto geslingerd, waar bij het jongste kind onder de aanhang wagen van de vrachtwagen terecht kwam en op slag werd gedood. De moeder en haar vijfjarig zoontje wer den zwaar gewond. De vader liep lich te verwondingen op. Achterin de auto zat het echtpaar G. van B. met twee kinderen van respectievelijk vier en twaalf jaar. Deze beide kinderen wer den eveneens licht gewond. Hun ouders bleven ongedeerd. Allen waren van het natuurbad „De Warande" te Ooster hout op weg naar „De Efteling" in Kaatsheuvel. BERGEN OP ZOOM, Gistermorgen is in de Lekstraat het driejarige doch tertje van de familie Horn overreden door een auto. Het kind werd daarbij zodanig gewond, dat het een uur la ter aan de opgelopen verwondingen is overleden. De kleine zat voor de auto te spelen, hetgeen de bestuurder niet had gezien, toen hij met zijn wagen, die voor zijn werkplaats geparkeerd stond, wilde wegrijden. STEENWIJK Op de rijksweg te Steenwijkerwold is gistermiddag de 71- jarige heer J. Voerman uit Steenwijk, die per fiets de weg wilde oversteken, door een passerende auto gegrepen. De man is ter plaatse overleden. TILBURG, Gistermorgen is de 64- jarige wielrijder A. Poot bij het over steken van het kruispunt Groenstraat- Broekhovenseweg in botsing gekomen met een vrachtauto. De man werd op slag gedood. (Van onze correspondent) OOSTERHOUT, 25 juli Het drie jarig kindje M. Hermans uit Oosterhout is na het eten van zeventien Aspro- tabletten overleden. Het slachtoffertje had de tabletten uit de keukenkast weten te halen door op een stoel te klimmen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 25 juli Staatssecreta ris drs. W. K. N. Schmelzer wil zijn wetsontwerp op een algemene premie- spaarregeling in ieder geval rond de jaarwisseling indienen. Zoals bekend is de staatssecretaris van plan voor te stellen een premie van twintig procent uit 's Rijks kas te verlenen op bespa ringen tot een bepaald maximum in de vorm van een spaarbanktegoed, aan koop van effecten, en betalingen voor levensverzekeringen en hypotheken. Aan de Sociaal Economische Raad had de bewindsman advies gevraagd over enkele details van de regeling. In de vergadering van de SER werden echter nog al wat bezwaren tegen de opzet van de staatssecretaris gemaakt en de SER besloot daarom het ontwerp advies terug te zenden naar de voor bereidingscommissie voor een meer diepgaande bestudering van het gehele vraagstuk van de bezitsvorming via premieregelingen. Uit. een thans gepubliceerde brief wisseling tussen de SER en de staats secretaris blijkt, dat drs. Sciimelzer de raad vrij laat om zich in de meer al gemene aspecten van de bezitsvorming te verdiepen. Hij wijst er echter op, dat de verschillende merites van dit beleid reeds diepgaand zijn onderzocht en ook reeds in de Tweede Kamer ter gelegenheid van de bezitsvormingsnota zijn behandeld. De regering blijft van oordeel dat spoedige totstandkoming van een algemene Premiespaarrege ling van belang is en dat met de in diening van het ontwerp niet te lang meer kan worden gewacht. „Wellicht vindt de raad aanleiding ook dit voor nemen in het voortgezette beraad te betrekken", aldus staatssecretaris Schmelzer in zijn brief. wandeltochten. Zelfs heb ik er een paar woestijnmarsen opzitten van 180 kilo meter. Ik haalde toen dertien kilome ter per uur, snelwandelend wel te ver staan. Nu doe ik het wat rustiger. Maar vrijdag moet u beslist komen kijken. Dan loop ik in groot tenue met al mijn medailles op de borst..." Het legertje tippelaars werd overi gens gisteren op de eerste wandeldag danig geplaagd door blaren, die de EHBO'ers (sters) handen vol werk gaven. Maar ondanks dit was de stem ming opperbest. Al de 1214 wandelaars, die gistermorgen in Apeldoorn van start gingen om de Kroondomeinen in Hoog- Soeren en Wiessel te verkennen, meld den zich tijdig af bij de finish. Moe weliswaar en menigeen met ietwat trek kende benen, maar vol goede moed om ook vandaag weer present te zijn op dit meer intieme wandelfestijn. (Advertentie) Aanvang 21 uur, zaterdag 1 september 20 en 22.30 uur DEN HAAG, 35 juli Het nog geen anderhalve maand oude zoontje van de familie Van der Broek uit de Johannes Camphuysstraat is zondagavond in zijn wiegje gestikt. (Van onze correspondent) DELFT, 25 juli. Een zogenaamde reizende beiaard zal een rol spelen in de negende Taptoe Delft, die van 24 augustus tot en met 1 september, be halve op zondag 26 augustus, wordt gehouden. In de finale zal de Hymne van Bob Vos namelijk worden uitge voerd door een groep musici op de to ren, een grote groep musici op de Markt en door Leen 't Hart, de Delft- se stadsbeiaardier, die de reizende bei aard op de begane grond zal bespelen. De reden, dat men geen gebruik maakt van het prachtige carillon in de toren van de Nieuwe Kerk op de Markt is de grote technische moeilijk heid om de door de afstand ontstane tijdverschillen tussen de muziek boven in de toren en die, welke op de Markt zelf ten gehore wordt gebracht, in har monisch samenspel op te lossen. Dit jaar is de Koninklijke Land macht aan de beurt om haar stempel te drukken op de Taptoe. Het Staatse Leger van Prins Maurits zal zich in de historische scène presenteren aan zijn grote commandant. Bij het opzet ten van deze show had men gelukkig vrij veel aanknopingspunten. Er is over de tijd van Prins Maurits vrij veel bekend, ook in muzikaal opzicht, en zo zal er tijdens deze scène muziek van Philidor, de Mondonville en Lully ten gehore worden gebracht, aardige militaire muziek, die goed te spelen is door blaasorkesten. Infanteristen, cavaleristen, ar tilleristen en genisten van deze tijd presenteren zich daarna onder meer met d Mars van Oranje- Friesland, een mars uit de eerste successieoorlog. Het gaat hier juist om de militairen van deze vier wa pens, die immers door Prins Mau rits werden opgericht en georgani seerd. Een opvallend stuk muziek zal de „Fanfare van Chartres" zijn van Koos xan de Griend welke compositie in het vijfde programma-onderdeel zal worden gespeeld, in een gezamenlijk optreden van de Koninklijke Militaire Kapel, de Tamboerkorpsen van de Garde Jagers en de Garde Fuseliers en het Jachthoornkorps van de Garde Jagers. De Fanfare van Chartres be helst de oude melodie van het Wilhel mus. Koos van de Griend schreef de ze compositie in 1948 in opdracht van de Koninklijke Militaire Kapel. De componist is onder meer bekend ge worden door zijn muziek bij de hoor spelen van Paul Vlaanderen. Het Tamboerkorps van de Techni sche Dienst zal voor het eerst in gala- PABIJS. 25 juli. Het is_ niet meer I in de mode om plezier in je leven te 5 hebben. En als je door Parijs loopt I van harte verheugd omdat de stad mooi en heerlijk is en de zon warm en uitbundig zoals dat in de zomer hoort, dan voel je je „démodé" tus- sen de verveelde, gedesillusioneerde 5 B.B.-gezichten. Mode is een wijze van zijn, een stijl, evenzeer als een kwes- tie van centimeters. Cardin, de voor- trekker van de Parijse ontwerpers, i maakt de rokken een flink eind Ian- ger, maar bij Nina Ricci houdt de Bel- gische ontwerper Jules Crahay zich aan zeer kort. Het is maar even ver- schil van enkele centimeters, maar het maakt een totaal andere vrouw. Men zegt maar men zegt in deze tijd van opwinding zo veel dat Car din tot het verengen van de rok is ge ïnspireerd door zijn grote liefde van het ogenblik en naar men fluistert toe komstige bruid, de filmster Jeanne Moreau, die o.a. speelt in de film „Ju les et Jim". Ze zat op de show in een kort wit jurkje, met blonk strak haar en de meeste r kuste haar na de suc cesvolle première van zijn schow vurig de hand. Niet alleen Ricci showt „ingewikkelde" hoofdomhulsels, Jean Patou weet er ook weg mee. Hier ziet men een „mutsdas" van zwart met groene jersey, die het hoofd goeddeels omsluit. Bij Ricci zijn de rokken dus nog kort Maar niet meer abondant klokkend, zoals het vorige seizoen. Nu is de win termode, en daar houdt men zich op het ogenblik mee bezig, uiteraard al tijd gereserveerder en ook minder uit bundig dan de mode voor de zomer. Maar het is toch wel merkwaardig om in Parijs op straat waar nu zo'n beet je de neerslag van de wereldbevolking voorzover die kleren draagt, rondloopt, te constateren dat de vorig seizoen ge lanceerde mode van klokken en ruches en volants niet erg gepakt heeft, en eigenlijk de doorsnee vrouw 1962 niet heeft aangesproken. De kloof tussen de creaties van de mode-ontwerpers en de kleren waarin de vrouw van nu zich prettig voelt en die zij dus het liefst draagt, lijkt steeds groter te worden. Wat we gisteren bij R'icei zagen is overigens wel draagbaar. Berekend voor een winter met bittere kou en daar hebben de Parijzenaars toch zo het land aan waartegen de vrouw zich verweren moet met een letterlijke en figuurlijke „ingewikkel de" hoofdomhulling. Het is niet uit te leggen maar het gezicht van de mannequin steekt als door een pa trijspoort van bont. En als ze het ding naar beneden trekt drapeert ze zich in een collier van bont. De ontwerper zegt dat hij zich op ie Russische winter heeft geïnspireerd en op de figuur van Anna Karenina. Zou die zich gelukkig gevoeld hebben in zo'n mantelpak met lange ruime schoot en smal ceintuurtje en heel hoog ingezette, heel strakke mouw? Of in het smalle aangesloten „kinderjasje" waar de rokzoom van de japon net on deruit komt? Misschien eerder in zo'n uitbundige klokkende mantel in geel, frambozenrood of biljardgroen, waar van één slip als een wijde cape over de andere schouder wordt geslagen. Van de eeuwige bontmuts schijnt de mode niet genoeg te kunnen krijgen, hoewel ze goddank beginnen te tanen. Ze zijn de ruïne van ieder kapsel. En Schets van overheersende „lijn" in de collectie Nina Ricci. het is toch altijd niet Siberisch buiten 's winters. Daarvoor zijn dan de hoge kalot-achtige hoeden uit deze collectie. Anna Karenina kunnen wij ons ook niet direct voorstellen in de korte zwarte coektailjurkjes met tamelijk decaden te decolleté's, maar des te beter in de lange avondtoiletten met waaierende struisveerranden. Een heel vorig- eeuws Russisch hofbal zag men herle ven in de somptueuze galatoiletten van glanzende satijn in granaatrood, abri koos, petunia, teer-rose. De brede chif fon-stola die er van schouder tot voet omheen waaiert, is gesloten, wat bij zonder elegant is. Een glanzend, licht krakend kort avondmanteltje bleek van cellophaan te zijn, over het hele oppervlak geborduurd met kleine gele strikjes. De couture staat voor niets. Bij de nieuwkomers in de Parijse modewereld, het Italiaanse echtpaar Simonetta-Fabiani, beiden ontwerpers die aan het einde van de week hun collectie tonen, zijn schilders en tim merlui druk in de weer, terwijl kleu rige Italiaanse boutique-modellen wor den binnengedragen. Men zegt dat de couture-collectie geheel in Parijs is gemaakt. Tot nu toe is dit binnentrek ken van de Italiaanse modekoningen in de Parijse modewereld het belangrijk ste, nieuws. A. Bgl. uniformen meewerken, in een geza menlijk optreden van zes tamboer korpsen én een jachthoornkorps. De vier grote militaire beroepskapellen, de Marinierskapel van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Militaire Kapel de Kapel van de Koninklijke Lucht macht en de Johan Willem Friso Ka pel, treden voor het eerst gevieren op, onder meer in een concertachtig „In termezzo" uit Cavaleria Rusticana. DEN HAAG, 24 juli Een 46-jarige gedetineerde uit Heïlo heeft het zelfs niet kunnen laten in de gevangenis te stelen. De afgelopen week heeft hij vier pakjes lood, in totaal drie kilo, ter waarde van 52,50 weggenomen uit de drukkerij in de gevangenis van Scheve- ningen, waar hij tijdens zijn detentie te werk was gesteld. Gisteren zou hij in vrijheid worden gesteld. Terloops werd hem gevraagd zijn bagage even te to nen. Onmiddellijk bekende hjj gestolen lood in zijn bezit te hebben. Regelrecht is hij van zijn cel in de gevangenis over gebracht naar een politiecel waar hij de afhandeling van deze nieuwe zaak af wacht. Er zijn vele mogelijkhe den denkbaar, waarop men zich muzikaal kan verkla ren. Zij worden in deze dagen in Kerkrade alle maal aan de praktijk ge toetst. Blaasmuziek neemt uiteraard de eerste plaats in, maar de ronduit sym fonische muziek wordt niet vergeten, noch de koorzang, noch het oratorium, noch opera of operette. En zelfs de elektronische muziek komt aan bod. Een verstandig festivalganger doet uit het meer dan rijke menu natuur lijk een keuze. Maar gisteravond zat ik te dineren met een collega, die het allemaal beroepshalve moest volgen. Precies op het moment dat wij aan de soep begonnen trok voor ons raam de voortreffelijk uitgedoste en even voortreffelijk spelende drumband van de Kerkraadse politie aan ons voorbij. De mannen bliezen als goden. Hij, mijn collega, echter keek als werd hij lij felijk bedreigd naar buiten en zei zuchtend: „En toch geloof ik al zijn leven dat de H. Cecilia een martelares is ge weest" WILLEMSTAD, 25 juli. Ongeveer drieduizend schoolkinderen waren gis termorgen bijeengekomen op het Fort plein om de prinsessen Irene en Mar griet een zanghulde te brengen. Het plein zag er fleurig uit, niet in de laatste plaats door de grote hoeveel heden vlaggen, die de kinderen had den meegenomen. Na de zanghulde deelde prinses Irene de kinderen mee, dat ze vandaag een vrije dag kregen, een mededeling, die uiteraard met gejuich werd ontvangen. rm- Later in de ochtend gingen de pi sessen naar het gouvernementshuis, waar zij kennis hebben gemaakt met de raad van ministers, de leden van de Staten, de raad van advies, het hof van justitie, het bestuurscollege van het Eilandgebied en de directeur van het kabinet van de gouverneur. Het programma van gisteren was verder niet al te uitgebreid; het ver meldde alleen nog een lunch, aangebo den door het bestuurscollege, tijdens welke speciale Curacaose gerechten welke gereserveerd. Daarna woonden de prinsessen zeilwedstrijden op het „Spaanse Water" bij. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 25 juli In ht stille Friese dorpje Wieuwerd dreig i de rust verstoord te worden. Wieu werd is tot ver over de landsgrenzen beroemd om zijn grafkelder onder de Nederlands-Hervormde kerk, waarin vier mummies uit de 17e eeuw lig gen. Een wichelroedeloper uit Ede, de heer J. Bron, wil nu deze mummies inschakelen bij zijn poging de kracht van zjjn aardstralenkastjes onomsto telijk te bewijzen. Naar hq zegt zullen de mummies van Wieuwerd voor dit experiment opgeofferd moeten wor den. Het dorp voelt daar vanzelfspre kend niets voor en ook de kerkeraad niet. Deze trekpleister voor toeristen brengt n.l. ieder jaar enkele duizen den guldens in de schrale kerkkas en daar kan men niet meer buiten, voor al niet nu ook de toren van de kerk spoedig moet worden gerestaureerd Als de wichelroedeloper dinsdag in Wieuwerd komt, zal hij de kerk her metisch afgesloten vinden, want hel dorp wil zijn mummies houden. Het hele geval is begonnen met een pennestrijd in een Nederlands week blad. Daarbij werden de aardstralen kastjes van de heer Bron als „waar deloze rommel" gekwalificeerd. De re dactie kreeg adhesiebetuigingen van diverse wetenschapsmensen, maar ook de heer Bron kreeg medestan ders. Als proef op de som wil de heer Bron nu de mummies van Wieu werd vernietigen. Een uitgebreid on derzoek in 1951 heeft aangetoond, dat de mummificatie van de vier licha men in de kelder onder de kerk van Wieuwerd een gevolg is van uitdro ging door de luchtcirculatie. „Nee," zegt de heer Bron, „het komt door dat de kelder toevallig precies in een kruising van aardstralen ligt. Als ik die met mijn kastje verbreek, vallen de mummies in enkele dagen tot stof uiteen." De wichelroedeloper heeft toestemming gewaagd aan de kerk voogdij de mummies voor zijn experi ment te gebruiken. Uiteraard kreeg hij nul op het request en werd hem ^de toegang tot de kerk en alle kerke lijke gronden ontzegd. De heer Bron gaf de moed echter niet op en stapte naar een boerderij vlak bjj de kerk. Hij vroeg de boer toestemming het kastje vanaf diens grondgebied te mogen bedienen. Het apparaat werkt n.L tot op vijftig meter afstand. De boer, die niet precies wist waar het om ging, gaf aanvankelijk zijn fiat. Toen de kerkvoogdij dat echter hoorde en aan de boer eens precies vertelde hoe de vork in de steel zat, ging de man overstag. Onmiddellijk werd er een brief naar de heer Bron gestuurd, dat hij ook op het terrein van de boerderij niet terecht kan. Alle landerijen in een straal van ruim vijftig meter zijn nu voor de wichel roedeloper ontoegankelijk. Behalve... de straat, die vlak langs de kerk loopt. En daarom zien de inwoners van Wieuwerd toch nog met de nodi ge spanning de dag van de experimen ten tegemoet. (Advertentie Ben OLVEh polis nü, een OLVEH pensioen straks. Kwekeling en zeeman is commissaris J. Douma, plaatsvervangend hoofd commissaris van politie te Jen Haag geweest, voor hij Henaar van Hermandad werd. De studie voor onderwijzer en het varen op zee als radio-tele grafist dateren echter uit de eer ste twintig jaar van zijn leven. De commissaris, die na eenen veertig jaar in Het politiewerk te hebben gezeten, per 1 september met pensioen gaat, meent dat de roerigheid in zijn jeugd, al be wees, dat hij „geen zit heeft". En dat zegt dan de eenenzestig- jarige Fries Douma, een forse man met een zilvergrijze kuif, rustig gezeten achter zijn schrijf tafel in het fraaie hoofdbureau van politie aan het Burgemeester de Monchyplein, kennelijk zon der kwik op zijn zetel. Hij over ziet zijn loopbaan, vertelt in chronologische volgorde, hoe hij bevorderd werd sinds hij als schrijver begon bij de Haagse politie. En zijn eindoordeel luidt, dat er niets bijzonders is gebeurd in die eenenveertig jaar. Dat een politieman nooit iets spectacu lairs heeft meegemaakt, is bijna liet te geloven. Maar commissa ris Douma meent, dat dit aan het vak zelf ligt. Het is een aaneenschakeling van bijzonderheden, dag aan dag. „Het aardige bij de politie is, dat het net lijkt, of je telkens een andere baan hebt. Zo ben je rechercheur en voor je 't weet zit je bij de zedenpolitie". En dat bedoelde dan de commis saris met de „zit", die hij niet heeft. Hij houdt van afwisseling en heeft dat in voldoende mate gekregen. De zwijgzaamheid van commissaris Douma heeft nog een reden. Hij zegt: „Ik vind, dat je er na veertig jaar maar eens je mond over moet houden". Hij heeft geleerd de dingen relatief te zien. „Wat is nu spectaculair? Een aanranding in het Haagse Bos was in de jaren twintig nieuws voor de frontpagina. Nu staat het in de krant naast een treinramp in China". De commissaris wil dan nog wel wat vertellen van vroeger, als het moet. Over Scheveningen, waar hij in de jaren twintig wachtcommandant was. Hij heeft er toen aan meegewerkt, dat voor het eerst in Nederland de politie van een badplaats reddend zwemmen leerde. Met het oefenen 's morgens om zeven uur op het Stille Strand ,dat toen nog stil was" is de grondslag gelegd voor het huidige stranddetach^ment, dat geheel voor de zorg over de badgasten is uitgerust. Vijf jaar is commissaris Douma niet bij de politie geweest. Dat waren de vijf oorlogsjaren. Hij had er helemaal geen lust toe ook maar op enige wijze met de bezetter samen te werken. Commissaris is de heer Douma sinds 1 februari 1948. Hij was toen hoofd van de recherche. In 1956 werd hij hoofd van de geüniformeerde politie en als zodanig tevens plaatsver vangend hoofdcommissaris. En wat nu? Ook over de pensioentijd geen verhalen maar een antwoord dat klinkt als een bevel: „Ik hoop mijzelf en anderen niet te vervelen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5