Eerlijk beeld van het katholiek priesterschap Léom Morin, priester Europa-plan van SPAAK laat weinig over van het Europa der Vaderlanden Weer incident in corridor Ongerustheid bij vakbonden in Nederlands Nieuw-Guinea Collectie-Dior meer een serie mooie kleren dan echt „mode" Wintermode ie PARIJS ROKLENGTE VOOR DE WINTER SCHOMMELT Nieuwe mode via Telstar te vroeg in Amerika In gebreke Spel Zichtbare wereld - spirituele zin Reisrepeling voor militairen bliift Jean Pierre Melville verfilmt autobiografie van Beatrix Beek UIT DE PERS Kernonderzoek in EGYPTE CALVË fAïlrt? tomaten WIIjVJC ketchup m GISTEREN BEZOEK AAN BONN BERLIJN Vinogradov in Parijs teruggekeerd Vrijwillige repatriëring Non-agressiepact China-Pakistan? CAiVE tomaten VRIJDAG 27 JULI 1962 PAGINA 11 MINISTER VISSER: OOK IN UW HUIS RA AM VENTILATOR V)- mm Een zakenman vraagt Een vertrouwde raadsman antwoordt... Duitsland Mr. Bot gevraagd om financiële regeling VLEES MARINADE EXOTIQUE U MAAKT ER MÉÉR VAN METCALVÉ KETCHUP I Advertentie) mee hij de realiteit tegemoettreedt van de religieuze ervaring, die hij in anderen waarneemt, al blijft deze hem zelf vreemd. Dat hij er niet in is geslaagd, die realiteit volledig te doorgronden, kan hem nauwelijks kwalijk worden genomen. Jean-Paul Belmondo in de titelrol van de film „Léon Morin, priester" van de Franse regisseur Jean-Pierre Melville naar de autobiografie van Beatrix Beek. Hoewel Jean-Pierre Melville, de Franse regisseur, die het gege- van voor zijn film „Léon Morin, prêtre" ontleende aan het gelijk namige autobiografische boek van Beatrix Beek, niet katholiek is en zelfs niet in God gelooft ,,ik geloof in vele dingen, maar niet in God", heeft hij ®oit eens op een persbijeenkomst be weerd is hij er in geslaagd, een eerlijk en waarachtig beeld te geven van het katholieke priesterschap, al- mans van de uiterlijke en dus waar neembare beleving ervan. In de film put een jonge, wanhopige vrouw uit een langdurig contact met *en katholieke priester, voor wie zij tenslotte liefde gaat koesteren, die niet Wordt beantwoord, de kracht om het leven, dat voor haar alle zin en bete kenis heeft verloren, weer aan te dur ven. Toch zal niemand aan het slot biet zekerheid durven zeggen, dat zij ha het afscheid van de priester, die Van zjjn overheid elders een taak krijgt aangewezen, in het weergevonden ge loof van haar jeugd zal volharden. Mis schien is het de werking van Gods ge nade geweest, waaraan Melville niet kan geloven, misschien ook is haar ge loof slechts een vorm van menselijke liefde geweest. Is het dus overdreven en zelfs onjuist om zoau. een criticus deed, „Léon Morin, priester" te kwalificeren als „de beste katholieke film, die ooit werd ge maakt" enerzijds omdat Melville, hoe objectief hij ook tewerkging en hoe zeer hij zich ook trachtte in te leven hl de katholieke mentaliteit, de echte Sensus catholicus mist, anderzijds om dat de film zelf, ondanks het subtiele gegeven en de stoutmoedige ->pzet, soms tekortschiet in vormgeving, toch is hier een eerlijke en bewonderens waardige poging gedaan om de reali teit van de religieuze ervaring, met na pe bij de katholiek in de verhouding tussen priester en leek, een filmdrama- tische gestalte te geven. Het verhaal van Beatrix Beck en van de film speelt zich af in een Franse provincieplaats tijdens de laatste we reldoorlog Een jonge oorlogsweduwe, die (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 juli Klachten van het publiek hebben bij de Nederlandse Spoorwegen de behoefte gewekt de mi litairen niet meer op vrijdagavond, maar op zaterdag naar huis te laten Jeizen. Dit deelt minister Visser mee m antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wierda (P.v.d.A.) in verband met de regeling van de bewe gingsvrijheid van de militairen. „De aard en de omvang van de gerezen vervoerstechnische moeilijkheden waren 2o, dat zij met een beroep op de in schikkelijkheid van het reizend publiek biet waren op te lossen", aldus de minister. De nieuwe regeling, die voor de mi- ktairen van de opleidingseenheden zes hfr en voor de parate troepen een half jmr minder gunstig is dan d;e welke van fracht werd bij de invoering van de M]fdaagse werkweek, kwam ook voort uit de .wensen van de chef van de ge- berale staf. Met name was aan de toch al verkorte opleiding door de oude re- Seling schade toegebracht. De mannen Jan de Marine en van de Luchtmacht zullen wel op vrijdagavond blijven rei- aldus de minister, omdat het ver boer van deze mensen wel door de NS «an worden verwerkt op die dag. Men niet van plan de nu geldende rege- unë te wijzigen. (Advertentie) Daarentegen is hij als kunstenaar en filmer in gebreke gebleven, waar zijn werk, wat de interpretatie van de in nerlijke drijfveren van zijn figuren be treft, aan filmexpressie tekortschiet. Melville is er inderdaad op bewonde renswaardige wijze in geslaagd, de sfeer weer te geven van een bezet Frans stadje beeld en geluid van de bin nenrukkende Duitse troepen, die de goedmoedige Italianen komen vervan gen tegen welke suggestieve achter grond de twev centrale karakters des te sterker en levendiger tot hun recht ko men. Hij bediende zich daarbij van een naturalistische beeldstijl, waaraan iede re gekunsteldheid en geforceerdheid vreemd is. Maar de dramatische en psy- choligische hoogtepunten van de film liggen toch in de dialoog, in de ge sprekken tussen de jongevrouw en de priester, waarbij het beeld niet meer dan een illustratieve rol speelt. Op een bepaald moment in de film kondigt de ijiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiiiiii'i|< ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii het geloof van haar jeugd heeft verlo ren en communist is geworden, be geeft zich naar een katholieke kerk en gaat een biechtstoel binnen, deels om dat zij zich eenzaam voelt en -ich ver veelt, deels om de priester, die zij er aantreft te tarten met haar extremisti sche ideeën. Zijn houding verrast haar, In plaats van boos te worden en haar verontwaardigd weg te zenden, hoort hfj haar rustig aan, komt haar zelfs een goed deel tegemoet en biedt haar boeken ter lezing aan. hetgeen leidt tot een herhaald contact. Door zich te gedragen als een normaal mens en niet als de los van alle werkelijkheid staan de zedemeester, zoals de niet-gelovige zich de katholieke priester graag voor stelt, weet hij de tussen hem en de stuurloze vrouw bestaande scheidsmuur te doorbreken en haar de mogelijkhe den en de vreugden van een geestelijk leven te tonen. Als een van haar wufte vriendinnen, die zij eveneens met hem in contact heeft gebracht, probeert de priester te verleiden, maar door hem op haast onbarmhartige wijze wordt terechtge wezen, wordt zij zich op haar_ beurt be wust van een liefde, die niet alleen de biechtvader en geestelijke leidsman geldt, maar ook de man. Hoewel zij hem haar verlangens op niet te miskennen wijze laat blijken, blijft hij zijn roeping en gelofte trouw en ziet ook zij, na zijn felle reactie, haar fout in en beseft, ondanks de emo tionele spanningen in haar en ondanks de bitterheid van haar teleurgestelde liefde, dat zij van hem moet afzien. Dit is in grove trekken de inhoud van een film die, wat de schildering van de personen en de houding van de priester betreft, wel sterk afwijkt van wat men gemeenlijk op dit gebied in films uit Hollywood te zien krijgt. Films die katholieken slechts in verlegenheid Drengen en ergernis geven aan niet-ka- tholieken en die er op schijnen te dui den, dat de Amerikaanse filmer eerder de almachtige dollar verheerlijkt dan de almachtige God. De grote verdienste van Jean-Pier re Melville is de eerlijkheid, waar- „voix intérieure" van de vrouw het moment van haar bekering aan. Maar de beelden, die op deze belangrijke om mekeer in het zieleleven van de vrouw betrekking hebben, zouden zonder deze mededeling zin noch betekenis hebben gehad. Dit tekort aan filmexpressie, dus aan eigen creatief vermogen van de filmer, verklaart wellicht, waarom Melville voor de vertolking van de beide hoofdfiguren in zijn film de keus heeft laten vallen op Emmanuele Riva als de vrouw en op Jean-Paul Belmondo, als de priester, niet alleen omdat hij uiterlijk zoveel lijkt op de priester uit het boek van Beatrix Beek, maar voor al „omdat hü zo'n knappe acteur Is." Melville is zelfs zover gegaan te ver klaren, dat hij zonder de medewerking van Belmondo, „momenteel de grootste filmster in Frankrijk", nooit aan de film zou zijn begonnen. Hiermee is de nadruk komen te lig gen op het spel van de acteur, met voorbijzien van de mogelijkheden, die het filmmedium de kunstenaar heeft te bieder». Dat Belmondo van de men selijke maar toegewijde priester een vol komen geloofwaardige figuur heeft we ten te maken en dat hij de toeschouwer er volledig van weet te overtuigen, dat zijn innerlijk geloof en zijn trouw aan zjjn roeping zo sterk zijn, dat ze de crisis, die zich in zijn relaties met de jonge vrouw voordoet, kunnen doorstaan, getuigt dus meer voor zijn veelzijdige talent als acteur dan voor het creatie ve vermogen van Melville als filmer. Niettemin zal men, naast een Ro bert Bresson of een Ingmar Berg man, onder de moderne filmregis seurs moeilijk een cineast kunnen aan wijzen, die zich zo indringend en eer lijk met een religieus probleem durft bezighouden en aan de zichtbare we reld zulk een spirituële zin weet te geven. (Binnenkort in De Uitkijk. Amsterdam 18 jaar) Ftn. publicatie: ITHO - SCHIEDAM (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 27 juli. Zonder enig commentaar keerde de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Spaak, gisteravond vanuit Bonn terug naar Brussel. In Bonn heeft hij overleg ge pleegd met bondskanselier Adenauer en zijn Westduitse ambtgenoot Schroder over het weer op gang brengen van Europa's politieke eenmaking. „Het enige wat ik u nu kan vertellen is, dat ik mijn gastheren inderdaad enkele nieuwe ideeën heb voorgelegd betref fende de politieke unie. Voor het overi ge zult u zich tot henzelf moeten wen den", zo zei Spaak tot de journalisten. Maar ook Adenauer en Schroder lieten niets los over het met enige spanning verwachte onderhoud. Na afloop werd in de bondshoofdstad zelfs tegen alle gewoonten in geen communiqué uitge geven. Men moet dus maar raden naar de resultaten van Spaaks bezoek aan Bonn. Zoals bekend waren Spaak en de Nederlandse minister van buitenland se zaken, Luns, het dinsdag volledig eens geworden, zowel over de on aanvaardbaarheid van De Gaulle's „Europa der Vaderlanden" als over de te volgen procedure om het één- makingsproces uit 'iet slop te halen. Met de grootste nadruk bevestigden zij hun verzet tegen het voornemen van Parijs en Bonn de Britten voor een voldongen feit te plaatsen, nog voordat een definitieve beslissing is gevallen omtrent Engeland;; toetre ding tot de Europese Economische Gemeenschap. Woensdag had Spaak in Brussel reeds een ontmoeting met zijn Franse ambt genoot, Couve de Murville, om hem het Belgisch-Nederlands standpunt uit een te zetten en hem meteen te polsen naar Frankrijks eventuele reacties op het nieuwe initiatief, dat momenteel in Brussel en Den Haag wordt overwo gen om een èn voor de Zes, èn voor de Britse regering acceptabel compro mis te vinden. Naar verluidt behelzen de voorstel len, die minister Spaak ten overstaan van Couve de Murville en Adenauer heeft toegelicht, heel wat meer dan „amendementen" op het plan-Fouchet. De voorstellen zouden gebaseerd zijn op een dergelijke mate van supranatio- naliteit en politieke integratie, dat er van de oorspronkelijke grondgedachten van het plan-Fouchet nog maar bitter weinig overblijft. In feite zou het dus gaan om een geheel nieuw plan, waar in niettemin verscheidene elementen zijn opgenomen die de Westduitse zienswijze zeer dicht benaderen. In dit verband meldde dé correspon dent van het A.F.P, in Bonn gisteren, dat Spaaks jongste voorstellen van „een gevoelige evolutie" blijk geven, vergeleken met de onwrikbare houding van de Belgische bewindsman in april j1toen hij de toetreding van Enge land tot de E.E.G. als een essentiële en voorafgaande voorwaarde zag voor elke onderneming op het vlak van de (Advertentie) Onze Chileense leverancier verlangt een onherroepelijk accre- ditief, dat de verscheping in zeven maandelijkse termijnen-toestaat. Hoe kunnen wij dit het voordeligst regelen? De kennis en het inzicht, noodzakelijk om op deze vraag het juiste antwoord te kunnen geven, staan ook ten dienste. Voor welk vraagstuk het nationale of internationale handelsverkeer u ook stelt... u kunt het in het volste vertrouwen voorleggen aan de deskundigen van... Handêl - Maatschappij H. Albert de Bary Co. n.v. Deviezenbank Herengracht 45Ó - Amsterdam-C. - Tel. 221155 - Telex 12029 BERLIJN, 27 juli (UPI) In de luchtcorridor tussen West-Berlijn en Frankfurt is gisteren wederom een vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht lastig gevallen door een Rus sisch vliegtuig. Een woordvoerder van de Amerikaanse missie in West-Berlijn deelde mee, dat het Russische toestel „dicht bij" het Amerikaanse had ge vlogen. In de afgelopen dagen nebben reeds meerdere van dergelijke incidenten in de luchtcorridors plaats gehad. Alle protesten, die door de Amerikanen bij de Russische stadscommandant van Berlijn worden ingediend, worden stel selmatig genegeerd. Volgens de destijds gemaakte afspra ken tussen de Grote Vier moeten de Russen, als zij in eën van de corridors willen vliegen, toestemming hebben van het luchtveiligheidscentrum in Berlijn. De Hongaarse waterpoloploég heeft in Boedapest met 7-2 gewonnen van Oost-Duitsland. De tussenscores waren - - - - o_n 2_0 Opneming in deze rubriek u niet noodzakelijk een bewijs van instemming. Naar aanleiding van net voorlopig verslag van de Bijzondere Kamercom missie over het algemeen schadever goedingsverdrag tussen Nederland en de Westduitse Bondsrepubliek schrijft de N.R.C. o.a.: Laat de Kamer aan dit verdrag maar haar goedkeuring onthouden. Voor zo ver er behoefte aan bestaat, zullen dan nieuwe onderhandelingen kunnen beginnen. Europese toenadering ,s er inderdaad in toenemende mate. Maar dat zal geen argument kunnen zijn ten gunste van een verwerpelijk verdrag. Integendeel, een verwerpelijk verdrag tussen tw re staten die allebei deel uitmaken van hechter wordende Europese gemeen schappen laat zich juist moeilijk ver enigen met het samengaan in die ge meenschappen. Dat de oorlog steeds verder achter ons komt te liggen kan een reden zijn om te zeggen, dat het uu eindelijk t.jjd wordt de gevolgen van de oorlog te regelen; maar het tijdsverloop zal geen aanleiding mogen zijn tot aanvaarding van iets verwerpelijks. Het zou werkelijk al te dwaas zjjn aJs Nederland door het verdrag te aan vaarden bij de Duitsers de indruk zou wekken, dat nu de hangende kwesties als afgedaan mogen worden beschouwd. De goedkeuring van verdragen door de Staten-Generaalis niet alleen maar eer. formaliteit. De Tweede Kamer moet nu tonen, dat zij haar ver strekkende zeggenschap waard is. Het verslag van de Kamercommissie geeft wat dit be treft, goede hoop." PARIJS, 27 juli (Reuter) Twee dagen nadat Frankrijk zijn ambassa deur weer naar Moskou had gezonden, is thans ook de Russische ambassadeur in Parijs, Vinogradov, in de Franse hoofdstad teruggekeerd. In de Frans-Russische betrekkingen ontstond vier maanden geleden een breuk, toen de Franse regering haar vertegenwoordiger in Moskou terug trok. Zij was vertoornd over de voor barige erkenning door de Sovjet-Unie van het voorlopige bewind in Algerije. Het akkoord van Evian was toen nog niet tot stand gekomen. (Advertentie) Bezoek in de maanden JULI en AU GUSTUS - in het kader van het Holland Festival - de interessante tentoonstelling KLEIN PLASTIEK In de thans 10 jaar bestaande Miniatuurstad MADURODAM Dan Haag Schavnlngen politieke unie. Zijnerzijds zou Adenau er gisteren hebben herhaald dat de Zes een ontwerp van politieke unie dienen uit te werken zonder het Britse lid maatschap van de E.E.G. af te wach ten. Wat de te volgen procedure betreft, zou Spaak in zijn gesprekken met Cou ve de Murville en Adenauer dezelfde suggestie hebben gedaan, die eerder door minister Luns uit Rome was mee gebracht naar Brussel: indien het tot een topconferentie van de Zes moet komen, zoals De Gaulle en Adenauer wensen, moet die in elk geval grondig worden voorbereid. Zulks houdt in dat, vooraleer de regeringshoofden bijeen komen, eerst het terrein wordt ver kend door de ministers van buitenland se zaken. Daarenboven moeten de zes ministers van buitenlandse zaken, zo dra zij een akkoord hebben bereikt, in contact treden met hun Britse collega's En dat niet alleen om hen in te lich ten, maar tevens nm hen te raadple gen. Een van de voornaamste kenmerken van deze procedure lijkt wel te zijn, dat zij de gang van zaken op gevoelige wijze wil vertragen. De bedoeling daar van is natuurlijk, dat inmiddels de onderhandelingen met Engeland in een beslissend stadium kunnen worden ge bracht en dat de toestand tegen die tijd zover zal zijn opgeklaard, dat dan eindelijk met de onderhandelingen over de politieke unie al dan niet met Engeland serieus een aanvang kan worden gemaakt, teletype hz vb tijd CAIRO, 26 juli (A.F.P.) De Egyp tische minister voor wetenschappelijk onderzoek, Salah Eddin Hedajat, heeft op een persconferentie in Cairo ver klaard dat Egypte zijn eerste stappen op het gebied van het atoomonderzoek zet. De commissie voor atoomenergie heeft een laboratorium voor kernon derzoek, atoomreactors en een labora torium voor kernchemie en stralings- onderzoek geïnstalleerd. Voorts zal men geologisch onderzoek Verrichten om in Egypte zelf de grondstoffen te vinden die voor het atoomonderzoek nodig zijn. Er zijn op dit terrein al positieve resul taten bereikt. De minister zei tenslotte dat men be gint aan onderzoek naar de produktie van elektriciteit afkomstig van kern energie. HOLLANDIA, 27 juli (UPI) Op een persconferentie heeft de vice-voor- zitter van het christelijk vakverbond CWNG M. Haverhoek meegedeeld, dat enkele zinsneden in de bekendmaking, omtrent de vrijwillige vooruitzending van gezinsleden van ambtenaren en mi litairen naar Nederland tot bezorgdheid nopen, zoals de mededeling, dat con tact met het ministerie van Maatschap pelijk Werk nog moet plaats vinden. Het CWNG heeft thans een tele- f-am aan staatssecretaris mr. Th. ot gestuurd, waarin wordt aange drongen op spoedige bekendmaking van regelingen inzake huurtoeslag, gezinsscheidingstoeslag en opvan ging van gezinnen. De huurtoeslag zou dienen om in de dure vakantie- tijd gezinnen in de gelegenheid te stel len gemeubileerde kamers te huren. De tegenspraak tussen Hollandia en Den Haag omtrent het wel of niet be staan van aandrang wat vooruitzending betreft, heeft volgens de heer Haver hoek verwarring gewekt. Het CWNG wenst, dat in Nederland en hier éép lijn wordt getrokken. Naar de mening van de heer Haver hoek nemen de meeste mensen een af wachtende houding aan hangende het bekend worden van nadere regelingen. Anderen hebben nu reeds tot vertrek besloten, omdat zij schoolgaande kinde ren hebben en vrees voor stagnatie in de onderwijsmogelijkheden bestaat. Hij vertelde, dat als reactie op de evacuatie van Nederlandse gezinnen, ook reeds Papoea-ambtenaren hebben verzocht hun gezinnen naar de kampong te mo gen terugsturen. Volgens de heer Haverhoek is de ARKA, de Algemene Roomskatholieke Ambtenarenvereniging tenvolle eensge zind met het CWNG en heeft men re gelmatig contact. De ARKA heeft even als het CWNG gisteren contact opge nomen met het hoofdbestuur in Ne derland. KARATSJI, 27 juli (UPI) De am bassadeur van communistisch China in Pakistan. Ting Kou Joe heeft in een vraaggesprek verklaard dat het niet is uitgesloten dat er een non-agressie-pact tussen China en Pakistan tot stand komt. Joe zeide dat de betrekkingen tussen de twee landen zeer vriendschappelijk waren en hij constateerde dat de Pakis taanse pers hielp de Chinees-Pakistaan- se betrekkingen te verbeteren door ob jectieve berichtgevingen. Minder te spre ken was Joe over Indië. Dat land voer de de spanning aan zijn grens met Chi na op om meer Amerikaanse hulp te krijgen, beweerde hfj Advertentie) Voeg hierbij 350-400 g in blokjes gesneden varkens\ lees. Laat 30 minuten toegedekt staan Schep het vlees eruit en bak het vlug bruin in heet vet. Na 5 minuten gieten we de tomatenketchup- marinade eroverheen en laten dit mengsel warm worden. Serveren met rijst, en de fles Calvé Tomatenketchup natuurlijk erbij. PARIJS. 27 juli Er is nieuwe op winding in de Parijse modewereld. De globevisie heeft in een uitzending via Telstar modellen van Baimain en Dior aan miljoenen Amerikanen getoond nog vóór de officiële show en zulks terwijl het strikt verboden is modellen te pu bliceren vóór vier weken na de ope ningsweek van de nieuwe mode, dus eind augustus. Wat dat geheimhouden van de gloednieuwe haute couturemo- dellen betreft, zal Parijs dus ook water in de wijn moeten doen. Men is dan ook al iets toegeeflijker geworden. Wat de wintermode zelf betreft, is de roklengte natuurlijk voortdurend in het nieuws. Het Franse dagblad „Fran- ce-Soir" drukt elke dag een been af en geeft met pijlen aan, welke couturier welke lengte aanhoudt. Het is even ver warrend als de toren van Babel en men kan er dus alle kanten mee uit. In de collectie-Dim die gisteren werd getoond veroorzaakte de roklengte geen De hak midden onder de schoen is hei nieuwste van de collectie-Dior. De schoen is gemaakt van dassenzij. opwinding. De collectie was geen shock, hoewel de première van dit wereldbe roemde huis altijd een evenement is en er lang tevoren een enorme opwin ding heerst voordat iedereen rijen dik op elkaar gepropt op de gouden stoeltjes een plaats heeft gevonden. Bij het be stijgen van de trap in dit modepaleis wordt de toegangskaart tweemaal ge controleerd. Als verzoeting wordt men met parfum bespoten. De zuster van Jacqueline Kennedy, prinses Radziwill, die in Parijs woont, woonde de show bij en enkele stoelen van ons af zat de her togin van Windsor in een witzijden man telpak met zwarte noppen, spelend met een zwart kanten waaiertje, fier in haar prefab jeugd. („Ze ziet er uit als 50, maar ze is van 1894", fluisterde mijn buurvrouw). De ontwerper van Dior, Mare Bohan. heeft zich, zoals hij zegt, op de rei»cn- de vrouw ingesteld. Hij geeft haar reis pakken van een levendige tweed, in een soort oogjesdessin waarbij de ruimte van de rok van voren valt. Zijn „doos- rok" van vorig seizoen is verdwenen. De doos is opengesjprongen in een drie- hoeksplool. De jasjes zijn kort en dan iiiiliiliimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii .iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini vat speels of een eind over de heup en ian meer geposeerd. De bijpassende malle stola eindigt met dezelfde pom- 10m van bon» als op de mutshoed die op -t hoofd zit als een eiwarmer om het i. De schouders zijn smal en de mouw s lang, smal en hoog ingezet zoals alle ontwerpers dat doen voor deze winter. Als nieuw materiaal is er een glan zend fluweel. Bjj een pakje van dit zwartgeel gestreepte fluweel draagt de mannequin een plat baretje vóór op het hoofd. Van breed veelkleurig gestreept fluweel maakt Bohan een lange tuniek over een tamelijk ruim rokje. Het is dus wat de lijnen betreft een zeer hete rogene collectie, want de mantels nei gen sterk naar de bijna aangesloten princeslijn en bij de cocktail- en avond toiletten kan hij niet genoeg krijgen van de empiretijd en legt het accent hoog, vlak onder de buste. De collectie is dan ook meer een serie mooie kleren dan „mode". Maar die mooie kleren zijn van een niet na te ver tellen luxe verfijning, en geïnspireer de gevarieerdheid. Het eeuwige suède jasje dat men in ons land ziet dragen is heus niet het enige dat men met suède kan doen Bohan maakt van heel teer grijs blauw een lange suède jas, rond om geschulpt en gevlijd tegen reebruin be\ "rhont dat ook de voering vormt. Een glanzend groen, fluwelen pakje geeft nij een collierkraag van grote zwar te pompoms van bont en om de meest edele blonde nertsmantels legt hij een brede ceintuur van slap suède met lange losse einden. De mannequins die twree uur lang, met bewonderenswaardig uit houdingsvermogen, telkens weer voor duizenden aan luxe demonstreren, heb ben een zo nadrukkelijke oog-opmaak met donkere randen en licht geschil derde oogleden, dat zij de bezwerende blik krijgen van een ireëel geschilderd portret van zichzelf. De grote distinctie die de kleren voor de reizende vrouw hebben, is enigszins zoek als de creaties voor de feestende vrouw defileren, of voor de ontvangen de of televisie-kijkende luxe-vrouw. De feestvrouw schittert en glanst van het hoofd met omhullend glinsterend gebor duurd avondhoedje tot de voeten gesto ken in schoentjes met schitterstenen geborduurd. Voor het winterseizoen zijn er altijd eindeloos veel feesttoiletten, af gestemd op de Amerikanen en hun „par ties". En ondanks de schokkende berich ten dat de Amerikaanse inkopers min der willig zouden zijn, ontbreken zjj toch niet helemaal. Er is ook veel lame en er zijn zwarte cocktailjurkjes waarvan het décolleté verstrengeld zit in hals- en rugpanden. Lange geborduurde avondgewaden zjjn soms van voren ver opengesneden. Iets nieuws is een iange satijnen avond mantel, waarvan de strakke mouwen helemaal geborduurd zijn met glinste rende steentjes. De wit-satflnen bruid heeft ook deze rjjk bewerkte mouwen en, tot veler afkeuring, In de hand een dure rozenkrans. A. Bgl. Geborduurd zijden laarsje van Dior.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11