Tegen importeur uit Veisen 2V2 jaar geëist Vakantiespelen A/ Tweede expositiezaal van „De Ark zondag in gebruik 8 Deelnemers Orgelacademie bespelen Müller-orgel Plan Industrieterrein aan Cruquiusweg goedgekeurd Onderwijsvoorstellen aan de Haarlemse gemeenteraad Hoogovens in herstel Aandeel in de schuld niet duidelijk uit de doeken Arbeider gewond Interessant en boeiend concert Prijs de zee en uw God Suggestie om gedeelte van Bleekers- vaart te dempen Vervolg Osnabrücker autozwendel Regenval bezorgt brandweer handen vol werk Zaterdag 28 juli Subsidie voor S.O.S.- Telefonische Hulpdienst Stadsdrukkerij naar de Parklaan Dr. F. A. de Graaff ten grave gedragen Interessante koopjes Nieuw voetgangers bruggetje over Leidsevaart Kettingbotsing Indrukwekkende samen komst in: Zandvoort Ontvlucht Duits paartje in Zandvoort teruggevonden GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Voorstel aan raad Verplichte vakantie voor bakkers in Zandvoort Sympathiek gebaar van gemeente Heemstede Examen® hoofdakte De beurs vandaag* VRIJDAG 27 JULI 1962 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse katholieke ver eniging VOOR HET GEZIN: speeltuin noordervreugd: Vraagstukken ■hHBSmnmmM 14 V k - s ANEGANG 17 Bij Elindienhoutstraat Aanrijding onder Jansweg- viaduct H.H. Missen voor Duitse badgasten Pakketje voor militairen in Nieuw-Guinea HAiUtLEM, 27 juli Twee en een lalt jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste gistermiddag de officier van justitie, mr. J. J. Bredius tegen een 25-jarige importeur uit Vel- sen. Hij achtte opzet-heling en schuld- heling van in Duitsland gestolen auto's die in Nederland door verdachte in sar menwerking met anderen werden om gebouwd, wettelijk en overtuigend be wezen. Het verzoek van de raadsman, mr. O. H. van Wijk om verdachte on middellijk in vrijheid te stellen werd door de rechtbank afgewezen. Met deze affaire hangt nauw samen een zaak die fier weken geleden door de Haarlemse rechtbank werd behandeld en waarbij drie auto-handelaren uit Haarlem en Purmerend op vrije voeten werden ge steld, terwijl een vierde verdachte, af komstig uit Amsterdam, tot een straf Van zeven maanden werd veroordeeld. Bij de behandeling van de zaak te gen de importeur, ontkende deze iedere strafbare handeling zoals h!j ook steeds bij het vooronderzoek heeft gedaan. Ook aan zijn verdediger maakte verdachte het moeilijk dieper op de zaak in te gaan, toen mr. Van Wijk een van de getuigen, die enkele weken geleden op vrije voeten was gesteld, nader aan de tand wilde voelen. Aan verdachte werd ten laste gelegd HAARLEM, 27 juli De ernstige Vegenval van gistermiddag heeft de Haarlemse brandweer veel werk be zorgd. Tot negenmaal moest men uit rukken, waarbij eenmaal wegens blik seminslag. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om half drie kwam de eerste melding binnen: blik seminslag in de Rijnstraat. De bliksem sloeg in op een televisie antenne. Aan het toestel werd geen schade toegebracht. Wel liep het ra- diodistributietoestel enige schade op, evenals het lichtnet. In de woning er naast sloegen enkele stoppen door en Was er wat rookontwikkeling. Rond half vier assisteerde men in een woning aan de Haitsma Mulier- straat, waar het dak door de regenval verzakt was. Het water stroomde er binnen. De brandweer spande een zeil om verdere overlast te voorkomen. Tien minuten later moest de brand weer uitrukken naar een opslagplaats je van suikerwerk in de Balistraat. De brandweer kon echter niets uitrichten, omdat het water tot kniehoogte op de straat stond. Aan het suikerwerk werd geen schade toegebracht. Enkele mi nuten later kwam een melding binnen van wateroverlast in de Burretstraat en op de Burgwal. Ook in de Koning- Ktemstraat had men last van overtollig water. Toen de brandweer omstreeks kwart over vier aankwam, was het wa ter ai verdwenen. In de Reitzstraat stond het water rond half vijf nog tot kniehoogte. De brandweer kon weinig doen. In het kindertehuis aan de Zijl- singel dreigde het water de kelder bin nen te stromen. De laatste melding kwam binnen om vijf uur van de Schoterweg. Daar had men last van een lekkage. IJMUIDEN, 27 jli De 29-jarige J. B. uit Haarlem, in dienst van de N.V. Werkspoor en werkzaam op het terrein van de Hoogovens, werd giste ren getroffen door een ongeval. Hij was bjj een werkput van hoogoven IV bezig enige platen omhoog te hijsen. Opeens schoot, op anderhalve meter hoogte, de plaat uit de strop en raakte hem aan rug en bovenbeen. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. BEVALLEN van een zoon: 25 juli: J. Uijtenhaak-van der Hoorn, C. H. M. Lagerweij-Bogaard. 26 juli: A. M. H. Pothoven-Westbroek. BEVALLEN van een dochter: 25 juli: J. A. van Eerden-Hoenderdos. ONDERTROUWD: 26 juli: Th. J. Franken en C. V. Heeremans, F. G. Neelis en M. C. v. d. Vecht. GEHUWD: 26 juli: R. S. Kaasen brood en Y. H. A. Draijetr, N. Th. Baas en G. Horeman, J. Dolieslager en W. v. d. Haak, H. W. Bange en G. L. Ldm. J. S. Sussenbach en A. Bergstra. OVERLEDEN: 24 juli: D. ter Ree horst, 78 j, Gasthuisvest; H. J. Zwar ter, 40 j; Gasthuisvest; P. A de Heer, 9 maanden, Hazepaterslaan; M. A. Tot- té-van der Wallé, 62 j, Gasthuisvest. 25 juli: J. A. van Ham, 80 j, G. van Heesstraat; G. E. Spierings-Dubelaar- 59 j; Kamperlaan; Th. Korsen-Slootweg, 76 j, Kamperlaan. Judodemonstratie op de speeltuin. Aanvang 2 uur. Vrij entree. Speeltuin Zaanenoord Spel op de speeltuin. Speeltuin Elba: Speldag op de speeltuin. Des mor gens voor de kinderen 5-7 jaar, des ïniddags voor de kinderen 8-11 jaar. Kosten 10 cent. d_. hij wagens die in Duitsland waren gestolen, voor een zacht prijsje had ge kocht om ze in Nederland door te ver kopen. Hij zou ook mat onderdelen van een gestolen auto een legaal in Neder land ingevoerde auto, die door een aan rijding ernstig was beschadigd, hebben opgeknapt tot een goed-functionerende auto waarna hij hem had verkocht. De Duitser die in deze affaire de hoofdrol schijnt te spelen, heeft aan de Ne derlandse politie verklaard dat verdach te en de reeds genoemde compagnons geweten moeten hebben dat er iets niet klopte met de door hem aangeboden auto's. Zo ontbraken de contactsleutel tjes en alle papieren. De getuigen-verklaringen van de bij de zaak betrokken auto-handelaren klop ten niet met elkaar. Zo wist men zich niet te herinneren voor hoeveel de ene auto was gekocht, daarna verkocht enz. Herhaaldelijk onderbrak verdachte de verklaringen van de getuigen om zijn zienswijze te geven en ook aan de president van de rechtbank probeerde hij uitvoerig duidelijk te maken hoe wisselvallig de auto-prijzen dikwijls zijn. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie het ten laste gelegde be wezen. Een van de bewijzen noemde hij het ontbreken van de contactsleu teltjes. Hij eiste daarom een straf van 2Vs jaar met aftrek. In zijn plei dooi wees mr. Van Wijk erop dat het dossier niet gemakkelijk was. De ge tuigenverklaringen hadden hem niets geholpen, terwijl zijn cliënt hem belet had dieper op de zaak in te gaan. Hij achtte het bewijs van de officier van justitie even ,,kreuke!baar" als de auto's waar het bij deze affaire om ging. De verschillende getuigen hadden er naar zijn mening beter aan gedaan er het zwijgen toe te doen, omdat zij op de een of andere manier bij de zaak waren betrokken. Zij hadden zich er op kunnen beroepen dat zij door hun ver klaringen zichzelf konden benadelen. Hij vond de eis zeer hoog, maar zij had het voordeel, dat zij de zaak dwingend maakte. Nu dreigde het te gebeuren, dat verdachte als de zondenbok de woes tijn werd ingestuurd voor twee en half jaar. Ook achtte hij het onjuist dat men verdachte beschouwt als de hoofdfiguur in de affaire. Naar zijn mening speel de hij slechts een ondergeschikte rol. Dit bleek wel uit het feit, dat hij meer malen in de garages werkte van zijn „collegae". Ook het loon dat hij ont ving bij de verschillende transacties het bedroeg ongeveer 150 gulden wees niet op een vooraanstaande rol. Mr. Van Wijk zag ook andere moge lijkheden met betrekking tot de aan koop van dergelijke auto's waarbij geen spreke zou zijn van misdrijf: zoals aan koop van smokkel-auto's en auto's die Duitse eigenaren verkopen en de grens laten overbrengen om op die manier verzekeringsgeld te krijgen als zouden ze gestolen zijn. Hij kwam dan ook tot de conclusie dat achter elke regel in het dossier een vraagteken kan gezet worden. Hij achtte vrijspraak mogelijk, omdat het bewijs niet geleverd was. Verdachte sloot zich bij dit pleidooi aan. Na terugkeer uit de raadkamer deelde de president mee. dat het verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling was af gewezen. Uitspraak wordt gedaan op 9 augustus. v v s> •- - V'v HAARLEM, 27 juli Als zondag middag de tweede expositiezaal van „De Ark" officieel in gebruik geno men wordt is dit de derde uitbreiding die „De Ark" ondergaat. Met de bouw van een expositiezaal, nu vier jaar terug, verwierf De Ark een meer algemene bekendheid. Voor die tijd waren er alleen de vaste bezoekers die in de huiskamer-achtige entoura ge die de heer G. de Boer had ge schapen onder een kop koffie of een groot glas op luchtige toon ernstige gedachten uitwisselden. Dat waren jongeren die, buitenshuis, geen vrede konden vinden bij de juke-box en zich bjj De Ark de sfeer schiepen die zij behoefden, en de ouderen voor wie nog niet alles in het leven vast stond. Sedert de inrichting der expositiezaal, eerst beneden, later boven, werden 102 tentoonstellingen gehouden. Kenmer kend is dat aanvragen van arrivé's werden afgewezen om jongeren de kans te geven voor een debuut. Het publiek is sindsdien uitgebreid en veranderd. Maar de huiselijke sfeer is gebleven en zjj wordt nog steeds bepaald door de stamgasten. Het r.k. sociaal gezins- en jeugdwerk dat op de zolder boven de tentoonstel lingszaal bijeenkomsten organiseer- seerde, werd door de heer De Boer een eigen pand ter beschikking gesteld en hierdoor werd ruimte vrijgemaakt voor een nieuw aspect van De Ark; het bij eenbrengen van een aantal besloten groepen gelijkgestemden die op een vaste avond per week bij elkaar willen komen. De nieuwe tentoonstellingszaal is dan tevens sociëteitsruimte. De heer De Boer heeft de zolder in een gezellige ruimte getransformeerd. „Begrip en Liefde is haar grond" staat er aan de balk geschreven. Een antiek model van een zeilschip hangt er aan de nok als een verwijzing naar de arkt die eens een toevlucht werd voor hen die de zondvloed mochten overleven. HAARLEM, 27 juli Een interna tionaal gezelschap van acht organisten, allen deelnemers aan de Haarlemse orgelacademie, gaf gistermiddag op het Müller-orgel van de St. Bavo-kerk het traditioneel geworden slotconcert. In het uiteraard nogal uitgebreide pro gramma, dat op zeer goed niveau stond, kwamen enkele hoogtepunten voor. Allereerst noemen wij de twee improvisaties op thema's van Cor Kee. De Toccata die Anita Greenlee uit de HAARLEM, 27 juli In Haarlem is op 19 mei van dit jaar gestart de Stich ting SOS-Telefonische Hulpdienst Haar lem. In deze stichting werken de ker ken en de daaraan verbonden instellin gen voor maatschappelijk werk samen, zowel van protestants- als van katho liek-christelijke zijde. De opzet is, dat onmiddellijke hulp verleend wordt aan mensen, die in acute levensmoeilijkhe den verkeren en geen oplossing zien voor hun problemen. Teneinde aan het werk van deze stich ting meer bekendheid te geven, wil het bestuur een uitgebreide reclame-cam pagne op touw zetten. Van de gemeente is daartoe een eenmalig subsidie van ƒ5000 gevraagd. B. en W. stellen de raad nu voor dit subsidie te verlenen, ook al omdat de stichting niet als in andere gemeenten, gevraagd heeft aan het gemeentebestuur om de exploitatie kosten van de stichting voor zijn reke ning te nemen. HAARLEM, 27 juli De stadsdruk kerij en stencilafdeling, die tot nu toe zijn ondergebracht in de vleugel van het stadhuis aan de Zijlstraat, gaan verhuizen. Het pand Parklaan 40 op de hoek van de Jansstraat moet daartoe worden opgeknapt en ingericht. Deze huisvesting is als tijdelijk bedoeld. De kosten daarvan worden geraamd op 36.000,- en B en W stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stel len. De vrijkomende ruimten in het stad huis zullen gebruikt worden voor het huisvesten van de afdeling personeels zaken van de secretarie, die al lang met een ernstig ruimtegebrek te kam pen heeftl terwijl er bovendien twee vertrekken zullen worden ingericht voor de secretaressen van de wethouders. Beide dames huisden tot nu toe in een optrekje naast de kamer van wethouder Happé, maar deze kamer moet wor den uitgebreid, ook al wegens ruimte- pen heeft, terwijl er bovendien twee tekort. De secretaressenkamer zal daarom bij de kamer van de wethouder worden getrokken. U.S.A. improviseerde, deed bij de in zet al direct veel verwachten. Even was er een kleine inzinking, doch die was spoedig overwonnen. Het karakter van de toccata werd uitstekend bewaard, en Anita Greenlee bleek bovendien over voldoende fantasie te beschikken om deze improvisatie tot een boeiend stuk muziek te maken. Félippe Rami rez uit Mexico improviseerde een fraaie Fantasia op een speels thema. Deze organist wist vooral tot een ech te vormgeving te komen, waarbij hij het thema ten volle heeft uitgebuit. Harmonisch kwam het allemaal nog niet tot grootse hoogte, doch er waren andere improvisatorische elementen die het luisteren naar dit spel de moei te waard maakten.... De twee deelnemers Tom Peelen en Thijs Kramer representeerden Neder land al op heel respectabele wijze in werken van Siegfried Reda en Olivier Messiaen. Hun spel was gedecideerd en met grote kennis van zaken. De andere Nederlander, Kees van Houten, bereikte in de strak ritmisch gespeelde fuga in E kleine terts van Bach een hechte opbouw. James Wyly, uit de U.S.A., toonde zicih op bet Müller-orgel eveneens in zijn element. Zijn spel viel op door een flinke aanpak en gezonde muzikale expressie. Bijzonder fraai van registratie was het spel van Montser- rat Torrent uit Spanje. Elsa Bolzonello Zoja uit Italië was in de Canzona van Frescobaldi wat onrustig in de ritmiek. Later, in de suite van Clerambault, speelde zij opvallend stijlvol en met groot muzikaal begrip. J. L. BLOEMENDAAL, 27 juli Onder zeer grote belangstelling is vanochtend op de algemene begraafplaats te Bloe- mendaal het stoffelijk overschot ter besteld van dr. F. A. de Graaff, in le ven particulier secretaris van prins Bernhard. De koningin en de prins hadden zich bij deze plechtigheid laten vertegen woordigen door mr. J. van der Hoe ven, particulier secretaris van de ko ningin en lt. kol. C. C. Geertsema, ad judant van de prins. Bij de groeve werd een grote krans van lathyrus en anjers neergelegd namens koningin en prins. Aan het graf sprak de heer W. Gi- scher namens de Rotterdamse studie vrienden van de overledene een per soonlijk afscheidswoord. Dr. J. H. Stel- ma, Ned. Herv. predikant te Bloemen- daal, sprak vervolgens woorden van troost tot de weduwe van de overlede ne, en tot haar zoon. De zoon van de overledene dankte voor de overweldi gende belangstelling. Vrijwel de gehele hofhouding was ter begrafenis aanwezig, alsmede de com missaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, tal van persoonlijke vrienden van dr. De Graaff en vele ver tegenwoordigers uit het politieke en eco nomische leven van ons land. Hier blijkt een idealistische tereur die beantwoordt aan de bedoeling welke de heer De Boer had toen hij, acht jaar te rug, zijn koffiehuis openstelde. Zijn op zet, die kennelijk heeft beantwoord aan een behoefte, wil hij bestendigd zien, onafhankelijk van zijn persoonlijke be moeienis. Bij notariële akte wil hij zijn Ark legateren aan een oecumenisch or gaan dat, zoals hij, zonder oogmerk van winst, de exploitatie moet voortzet ten. Aan de ingebruikneming van de tweede expositiezaal verbindt hij een actie. Om de overdracht van het com plex te kunnen realiseren moeten 250 obligaties van 100,- het geheel schuld- vrij maken. De obligaties zijn ogenblik kelijk inwisselbaar tegen goederen. Daartoe is de nieuwe ruimte behan gen met schilderijen, gouaches, etsen en tekeningen waaruit de gegadigden met een belangrijke korting een keus kunnen doen. De getoonde collectie die uit een grotere voorraad kan worden aangevuld omvat werken uit velerlei tijdperken en söholen, van klassiek tot modem: van Italiaanse renaissance tot Turner en Verwey. Het zijn geen bekende wer ken uiteraard, maar voor de kunstlief hebber bieden zij een speculatieve fac tor en voor degenen die zijn kamer wil opfleuren is er een schilderij naar zijn smaak. Nog plannen voor de toekomst? Een gehoorzaal waar jonge musici voor hun genodigden kunnen optreden en een zes tal ateliers die desnoods per dag te huur zqn. De Ark wil een centrum zijn voor kunst in de branding. (Advertentie) Polyester en Terlenka zomerhemelen (donke re tinten) 13,48 Zomerhemden, vele prachtige kleuren 9,78 - 11,78 Gestreepte pyama's, (moderne sluiting) o.a. Robson13,48 HAARLEM, 27 juli Het houten voetgangersbruggetje over de Leidse vaart ter hoogte van de Eindenhout- straat naar wij thans vernemen „Edisonbrug" geheten zal vervangen worden door een betonnen bruggetje. De oude brug is versleten en een voetgangersbrug kan hier moeilijk ge mist worden. Om het scheepvaartver keer in de Leidsevaart zo min mogelijk te stremmen en om het werken op de bouwplaats zoveel mogelijk te verge makkelijken, zullen de betonnen ele menten tevoren worden gereed ge maakt en terplaatse door beton verbonden worden. De doorvaarthoogte van de nieuwe Edisonbrug wordt 2.38 meter en de doorvaartbreedte 7.90 meter. Het brug getje wordt 1.88 meter breed. B en W vragen voor dit doel van de raad een orediet van 32.000. ZANDVOORT, 27 juli Ter hoogte van de camping „De Branding" in Zand- voort gebeurde gistermorgen een aan rijding, waarbij vijf auto's waren be trokken. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Een bestuurster van een personenauto merkte te laat dat een voor haar rijdende auto afremde om naar links uit te wijken naar een par keerhaven. De bestuurster remde krach tig waardoor de auto, die achter haar reed tegen haar opbotste. De auto van de bestuurster schoot door de klap van de aanrijding de rijweg over en kwam terecht bij de parkeerhaven. Daar schoot de auto tegen een reeds geparkeerde auto op, welke op zijn beurt weer tegen een geparkeerde auto schoof Ook een derde auto. die daar geparkeerd stond, werd nog geramd. De bestuurster liep slechts enkele wondjes op. HEEMSTEDE, 27 juli Op het ter rein van een boerderij achter het se minarie Hageveld kampeert een gid- sengroep uit Den Haag. Gistermiddag waren er enkele meisjes op de hooi berg aan het spelen, waarbij een van haar ongelukkig kwam te vallen. Zij brak een arm en moest naar de Ma- riastichting in Haarlem worden overge bracht. Kijkje in de nieuwe expositiezaal van „De Ark", welke zondag in gebruik wordt genomen. ZANDVOORT, 27 juli De in oecu menisch verband samenwerkende ker ken van Zandvoort hebben zich speci aal gericht tot de badgasten en bezoe kers van Zandvoort. Deze activiteit heeft ten doel de aanwezigheid van de kerken met gepaste vrijmoedigheid tot uiting te brengen. Deze zomer-actie wordt gevoerd met als slagzin „Prijs de zee en uw God". Deze slagzin werd in het kader van de luchtreclame per vliegtuig onder de aandacht van de strandbezoekers gebracht. Onder dit motto werd in de Nederlands hervorm de kerk een oecumenische bijeenkomst gehouden welke een indrukwekkende manifestatie is geworden. Het kerkge bouw was tot de laatste plaats bezet met badgasten en Zandvoorters toen allen staande „Wilt heden nu treden" zongen. Pater Leopold Verhagen, Augustijn, hield een uitermate boeien de meditatie over het onderwerp „Prijs de zee". Na lezing van psalm 104 wees de pater op de oneindigheid van de zee, beginnend bij de vloedlijn tot in het verre verschiet, symbool van die Grote, die groter s dan de zee. De zee is vol van symbolen van God. In de taal is „zee" vrouwelijk. De zee heeft ook veel vrouwelijke eigenschap pen: geheimzinnigheid, trouw, vrucht baarheid en kracht. De spreker trans poneerde deze eigenschappen vervol volgens op God. Als men bijvoorbeeld onder de indruk raakt van de kracht van een stormachtige zee, denk dan aan het geweld van de toom van God; niet omdat de mens zwak is en fouten maakt, maar omdat hij niet wil. Pater Verhagen besloot zijn meditatie met een beschouwing over het gelaat van de zee als een symbool van God. Het betove rende samenspel van de zon en de zee is een symbool van bet samenspel tussen God en de mens door de liefde. Ds. D. Ringnalda, gereformeerd pre dikant te Haarlem, sloot hierop aan met een betoog over het onderwerp: „Prijs uw God". De in het oecumenisch contact samenwerkende kerken, zijn niet alleen kerken die werken aan de zelfde zee maar ook kerken die zijn van dezelfde God. Men moet God zien in al wat leeft en ademt maar vooral in de mens als het grootste wonder van de schepping. Na een samenzang werd de bijeenkomst gesloten. Muzikale me dewerking werd verleend door het in strumentaal kwartet van het Leger des Heils uit Haarlem en door Rob Sauve- planne, piano. ZANDVOORT, 27 juli Cm elf uur trof de Zandvoortse politie een jong Duits stelletje aan, dat uit Duitsland was weggelopen. De opsporing van het 16-jarige meisje en de 18-jarige jongen was door Interpol verzocht. Zij waren afkomstig uit Gütersloh en Brockhagen. Zij zijn inmiddels door hun ouders in Zandvoort opgehaald. HAARLEM, 27 juli Onder het via duct van de Jansweg is gistermorgen om tien voor half twaalf een 48-jarige arbeider, die op een bromfiets reed door een passerende auto aangereden. Hij werd met een hoofdwond en een lichte hersenschudding in het zieken huis Johannus de Deo opgenomen. Zijn dochtertje dat achter op zat liep enkele schaafwonden op maar kon na behandeling weer naar huis gebracht worden. HEEMSTEDE. 27 juli De gemeen teraad heeft zichzelf gisterenmiddag nogal lang bezig gehouden met het voorstel van B en W ter vaststelling van het „Plan Industrieterrein Cruqui usweg". Het ging hier niet alleen om de vaststelling van het uitbreidingsplan, maar ook om de bestemmingsverorde ning, het industrieterrein betreffende. De raad ging er namelijk niet mee aecoord, het voorstel in zijn geheel te behandelen. Het bleek namelijk, dat er van de heer De Vries, die een tuinderij heeft op bedoeld terrein, een bezwaarschrift was binnengekomen te gen de bestemmingsverordening. De raadsleden hadden te weinig tijd gehad, bedoelde brief en de nota van antwoord van B en W door te werken. De heer Zegwaard (K.V.P.) kwam aanvankelijk met de suggestie het gehele voorstel een volgende keer te behandelen, maar nadat de raadsleden gelegenheid was gegeven de gemiste kans alsnog te benutten, ging men aecoord met het voorstel van de voorzitter, wel het uit breidingsplan vast te stellen, maar de behandeling van de bestemmingsveror dening tot een der volgende vergade ringen uit te stellen. De kwestie De Vries zat sommige raadsleden overigens hoog. Weliswaar is de tuinder zwart op wit verzekerd, dat hij zijn bedrijf ter plaatse zal kun nen blijven uitoefenen, maar als de geprojecteerde parallelweg wordt aan gelegd, zal zijn garage moeten verdwij nen en kan hij die verderop niet her bouwen. Men vond, dat de tuinder toch maar in een netelige positie kwam te verkeren. Met geen mogelijkheid kan hierin voorzien worden, maar uit de woorden van wethouder Van Lent bleek, dat de heer De Vries zelf wel zijn voorziening zal hebben getroffen, vóór de bestemmingsverordening is vastge steld. De raad bleek ook met het college van mening te verschillen over de minimum-grootte, die een bedrijf zou moeten hebben om zich op het industrie terrein te vestigen. Men wilde meer soepelheid, opdat ook kleine bedrijven een kans krijgen. Schoorvoetend zegde het college toe, enige soepelheid te zullen betrachten, ofschoon wethouder Van Lent duidelijk liet uitkomen, dat vrij grote industrieën de voorkeur zul len hebben. De raad ging tenslotte aecoord met het voorstel. De bestem mingsverordening zal inderdaad later aan de orde komen. Het voorstel om de zusters van het gezondheidshuis in een hogere salaris klasse te plaatsen vond algemene bijval. Sommige raadsleden betreurden het echter, dat de salariëring van de hoofdzuster dezelfde zal blijvijn. Van de zijde van B en W werd echter verklaard, dat in vergelijking met andere functies de huidige salariëring voldoende is. Het college wilde wel in overweging nemen, de hoofdzuster met een vaste toelage of een gratificatie te bedenken. Geen bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel om 422.000.- te lenen van de N.V. Bank Nederlandsche Gemeen ten ter financiering van verschillende kapitaalsuitgaven. Op een desbetref fende vraag kreeg de heer VAN DER LINDEN (K.V.P.) ten antwoord, dat er proeven worden genomen met luid sprekers in de aula van de algemene begraafplaats. De kosten van aanleg zijn niet begrepen in het nu te lenen bedrag. Eveneens ging de raad aecoord met het voorstel van de N.V. Linnaeus- ZANDVOORT, 27 juli De gemeen teraad van Zandvoort komt dinsdag, 's avonds om 8 uur in vergadering bij een. Aan de orde komt een voorstel om voor de bakkers een verplichte vakan tieregeling vast te stellen, daar het niet mogelijk is gebleken om zoals tot dusver voor de bakkers in on derling overleg een vrijwillige regeling te treffen. In de maand september zul len de bakkers gedurende twee weken gesloten zijn. Voorts wordt vorgesteld aan de stichting „Jong Haarlem... Vooruit" een subsidie van 36 per deelnemer uit Zandvoort toe te kennen en daar voor een bedrag van 720 uit te trek ken. Voor het treffen van sanitaire voor zieningen aan de Hannie Schaftsohool (inrichting van was- en kleedruimten en verbetering van de toiletten) wondt een crediet van 13.800 gevraagd. Tenslotte wordt voorgesteld opnieuw een besluit te nemen waarbij wordt verklaard dat een herziening van het geldende uitbreidingsplan wordt voor bereid. Daardoor wordt het mogelijk de beslissing op bouwaanvragen, welke met het herzieningsplan in strijd zijn, aan te houden. ZANDVOORT, 27 juli In verband met het grote aantal vreemdelingen dat thans in Zandvoort verblijft, zullen met ingang van aanstaande zondag in het parochiehuis om half negen en elf uur H. H. Missen worden opgedragen, spe ciaal voor Duitse badgasten. HAARLEM. 27 juli Nu de Haarlem se raad zich onlangs heeft uitgespro ken voor de stichting van een samen- werkings-UTS in de IJmond en het Haarlemse gebied, stellen B. en Wvan Haarlem de raad voor om de destijds uitg es proken noodz ak el ij khei ds verkl a - ring voor een UTS van de vereniging voor Nijverheidsonderwijs, in te trekken. Kaïns op verwezenlijking van deze oude plannen is er nu toch niet meer. Voor het treffen van voorzieningen aan de Charlotte Bühler-kleutersohdbl aan de Ternatestraat, vragen B. en W. om 9070,Het vervangen van slecht meubilair in de kleuterschool „De Kin dertuin" aan de Tesselschadestraat, kost 10.650,Het aanschaffen van meubilair voor de Maria Montessori- kleuterschool aan de Pleiadenstraat, vergt 4500, In de Prof. Kohnstammschool aan de Martinus Nijhofflaan moeten voor 4300 de nodige voorzieningen worden getrof fen en aan het gemeentelijk schoolge bouw in de Jan Prinslaan voor 2760. Om van de speelplaats bij het school gebouw in de Gijsbrecht van Aemstel- straat een behoorlijke vrije speelgelegen- heid na schooltijd te maken, is 2100 nodig. Voor het aanschaffen van gordij nen voor het gymnastieklokaal van de gemeentelijke Fuhropschool aan de Pla- neteniaan, waar vanwege de GGD de „loopsöhool" voor spastische en polio kinderen gymnastiekonderridht krjjgen, en voor het maken van een zitje voor de hoofdenkamer, wordt 915,aange vraagd. Voor 131.000,— worden de nodige voorzieningen getroffen en wordt buiten schilderwerk verricht aan het school gebouw aan de Rijksstraatweg, waar de Albert SChweitzerschool voor ziekelijke kinderen is ondergracht. Een bedrag van 8100 is nodig voor het aanschaf fen van materiaal voor de Centrale School nr. 1 aan het Weltevredenplein. Het treffen van enkele voorzieningen aan het schoolgebouw aan de P.C. Hooftstraat gaat 3250 kosten en het verbeteren van het muzieklokaal van de meisjes-HBS aan de Tempelierstraat wordt geraamd op 17.700,Voor het aanschaffen van meubilair voor het Ka- rel van Manderlyceum aan de Ooster- houtlaan wordt 5131,50 gevraagd en het treffen van voorzieningen in het schoolgebouw aan de Dr. Schaepman- straat ten behoeve van de daar gedeel telijk te huisvesten kleuterschool „De Woelwaters", gaaf 1300 kosten. hof te Bennebroek een stuk grond te kopen groot ongeveer 1.44.30 ha voor 60.000.—Het stuk grond dient nu als parkeerruimte. De heer Scheer (V.V.D.) achtte de prijs nogal hoog, wethouder VAN LENT bestreed dat. Op de opmerking, dat er veel parkeer ruimte verloren zou gaan. antwoordde hij, dat er nog genoeg ruimte achter het terrein is. Bovendien zo stelde hij is er geringe belangstelling voor de Linnaeushof, zodat men geen tekort aan parkeerruimte hoeft te vrezen. Bij de behandeling van de ingekomen stukken kwam het verslag van da schoolarts ter sprake. Mevrouw VRIE- ZENDORP-DE CLERQ (V.V.D.) me moreerde de opmerking, dat de hygië nische toestand niet op alle scholen bevredigend is. Wethouder CORVER wees erop, dat er reeds veel gedaan is. Men zal er echter attent op zijn. De rondvraag bracht de heer ZEGWAARD in actie met betrekking tot de Bleekersvaart, die van een verre gaande vervuiling te lijden. Hij vroeg strengere controle, temeer daar een bepaald bedrijf daarin kennelijk zijn afval deponeert. Hij deed voorts een voorstel, een gedeelte van de Bleekversvaart te dempen. Men zou dan een flink par keerterrein krijgen. Wethouder VAN LENT was het met hem eens. De vervuiling was voor een gedeelte te wijten aan het gebrekkige functione ren van de (versleten) machine, die voor verversing moet zorgen. Scher pere controle zegde hij toe. Aan dem ping is reeds gedacht, ofschoon dat een kostbare onderneming zal worden, voor al omdat doorstroming van het water verzekerd zal moeten blijven. Dat be tekent de aanleg van een duiker in het gedempte gedeelte. Ook op het gedeelte van de Leidse vaart ten noorden van de Zandvoortse laan zal gelet worden. Mevrouw VRIE- ZENDORP attendeer de tenminste op een steeds grotere vervuiling. Zij meende voorts, dat er toestemming zou zijn verkregen voor de aanleg van het zwembad. De VOOR ZITTER ontkende dat, men wacht nog steeds in spanning. Op een vraag over de fluoridering van het drinkwater deelde hij mede, dat het overleg daar omtrent nog moet geschieden. Pas daarna zal het college zijn standpunt bepalen. Aan het begin van de vergadering werden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw gekozen raadsleden. Er kwamen geen op- of aanmerkingen. HAARLEM, 27 juli Het gemeente bestuur van Heemstede heeft de sym pathieke gedachte gehad, de Heem- steedse militairen, die naar Nieuw Guinea zijn uitgezonden, een pakketje te sturen als teken van medeleven. In totaal zijn er acht pakketten verstuurd Bij de gemeente is echter geen offi ciële opgave van de militairen, die naar Nieuw Guinea vertrokken zijn. De mogelijkheid bestaat dus. dat er een of meer vergeten zijn. Mocht dat het geval zijn, dan kunnen familiele den zich ten raadhuize vervoegen. HAARLEM, 27 juli Rijkskweek school: Geslaagd voor de gehele akte: de dames: H. Bos en D. C. J. H. Jel- sma. Amsterdam, en de heren: J. Fekkes, Heiloo; A. Hoogenstrijd, Lands meer; E. Verkerk, Heemstede; H. Brouwer, Hoofddorp. Voor gedeelte A: mevr. M. Rietmey- er-Tichelaar, Amsterdam en de heer A. H. F. v. d. Vegt, Haarlem. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllilllllllllllllll AMSTERDAM. 27 juli. Vandaag zijn de verwachte kwartaalcijfers van Hoog ovens gepubliceerd en de koers van de aandelen heeft hierop gunstig gerea geerd. Ter beurze had men reeds vrij geruime tijd met lagere winstcijfers re kening gehouden en zoals het in derge lijke gevallen meestal gaat, volgde hier op vandaag een herstel. Het fonds open de op 563. d.i. 13 pnt hoger dan gisteren en vrijwel gelijk aan de slotkoers van vrijdag jl. Vanmorgen, in de niet-offi- ciële handel, was aanvankelijk zelfs reeds 572 betaald onder invloed van dek kingsaankopen. maar dit niveau hield vanmiddag geen stand. Over het geheel genomen viel de stem ming niet tegen. Oe aandelen Kon. Petroleum trokken weer belangstelling, hetgeen met een koersverbetering van 1,50 gepaard ging. Philips ontmoette enige vraag voor Franse rekening, waardoor dit fonds een avance van /ƒ0.70 behaalde. Unilever is onveranderd gebleven. AKU ging twee punten omhoog. De scheepvaartmarkt brokkelde echter nog iets af. Staatsfond sen waren weer aan de vaste kant Vorig opening 4'b Ned. 1960 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez Unilever Wilton-Fyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gev Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn Java Cb PL KL.M. Ku Ned Stoomb Mtt KPA1. Stoomv. Mij Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven "57 Rentespaarbrieven '56 2Vi Amsterdam '56 1 21a Amsterdam '56 H 2Va Amsterdam '56 HI 21b Amsterdam '59 21b Rotterdam '57 Alb Heyn K1 obi. Slot 27/7 100& 98% 96% 96% 88& 106£ 335 102 113% 360i/2 362% 227 705 131 435 810* 308 549% 563 345% 500 160 160.60 142.10 142 276 429% 611% 134.40 135.80 122% 121% 127% 54 139% 130 132 110 109 248 128% 123% 123% 175.50 200 465 125.50 139% 80 91% 91% 99% 88% 119%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3