Indonesië wil stichting van West-Papoea voorkomen Dit jaar nog belangrijke beslissingen te Moskou bereid tot levering van de MIGS ïsswum mip Nu twintig jaar geleden stierf Titus Brandsma D D A Regering van Ben Bella rukt langzaam op naar ALGIERS VOOR DJAKARTA IS HET: NU OF NOOIT aanse Tweede Sp vice-premier Amsterdamse Maatschappij KRO-Jeugdzangfestival 1962 Indië-Rusland Naar Thessaloniki Modelvliegerskamp Militaire steelband Huis ten Bosch open Breda-bierstad Zeekamp voor jongens Congolese kwestie VIER landen werken aan e^n onlossing S BEN KHEDDA DOET VRIJWEL NIETS OM AAN DE MACHT VAN ZIJN RIVAAL EEN EIND TE MAKEN VRIJDAG 27 JULI 1962 PAGINA 7 HOLLANDIA 23 juli Nie mand twijfelt er hier eigenlijk toeer aan dat dit jaar belangrijke beslissingen voor de toekomst van Nieuw-Guinea zullen vallen. Na dat het land twaalf jaar lang in feite met rust is gelaten, ziet het ernaar uit dat daar nu op korte termijn een einde aan zal komen. Een merkwaardige ontwikkeling eigenlijk. Sinds in december 1949 Nieuw-Guinea werd uitgezonderd van de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, heeft Indonesië er voortdurend aanspraken op doen gelden, maar het heeft in de twaalf jaar niet de kracht op kun nen brengen inderdaad een wijzi ging in de status van Nieuw-Gui nea te bewerkstelligen. Het eiland bleef onder Nederlands bestuur en de bevolking werd gestuurd in de richting van de zelfbeschik king, die erop neer zou komen dat men niet onder Indonesië zou wil len komen. Het was een ontwik keling, die nog in volle gang was, maar die nu wordt doorkruist door het feit dat Nederland ineens geen tijd meer gelaten blijkt te worden. Het einde van de Neder landse bewind over Nieuw-Guinea is duidelijk nabij. Men zou de vraag kunnen stel len waarom juist nu dat tijdstip aangebroken blijkt te zijn dat Ne derland het bewind over Nieuw- Guinea zal moeten overdragen. Dat dat een direct gevolg is van de Indonesische activiteiten is dui delijk. Maar waarom is Indonesië juist dit jaar de zaak op de spits gaan drijven? Er vallen verschil lende redenen voor aan te geven: het feit dat Indonesië erin ge slaagd is zijn militaire kracht enorm op te voeren, zodat het een wezenlijk militair gevaar is gaan betekenen: het feit dat de wereld verhoudingen gunstig zijn voor In donesië; het voorbeeld van Goa, waar de Indische agressie onbe straft is gebleven; en natuurlijk ook dat Indonesië straks voor de 17e maal 17 augustus - de Indone sische onafhankelijkheidsdag- gaat vieren en dat de zo graag met ge- tallensymbolen werkende presi dent Soekarno dan natuurlijk graag de vereniging van zijn land „Van Sabang tot Merauke," waar- haar hij zoveel jaren zo vurig heeft gestreefd, tot stand gebracht wil den. W°?PEN-,.27 jul1 <Rtr> - Van ge- Realisten aandelen A.B.M. een belegging met perspectief DRY ©IN - ALGIERS, 27 juli (AFP, Rtr., UPI) Algerije's „Politiek Bu reau," dat zoveel is als een eigen regering van de felle nationalist Ben Bella heeft zich gisteren ge vestigd in de zwaar bewaakte pre fectuur van Oran. Van bevoegde zijde werd vernomen, dat de leden van het bureau „in fasen" zullen oprukken naar de hoofdstad Al giers, waar zij in de loop van de volgende week hopen aan te ko men. tV»n onze correspondent op Nieuw-Guinea) Er is echter stellig ook nog een andere reden voor het feit, dat In donesië juist dit jaar zijn activiteiten zo heeft opgevoerd: namelijk dat men bemerkt moet hebben dat het streven Nieuw-Guinea voorgoed los te maken van Indonesië juist nu in een voor Indonesië gevaarlek stadium begon te komen. Het is in Djakarta natuur lijk niet onopgemerkt gebleven dat Nieuw-Guinea een vertegenwoordi gend lichaam heeft gekregen, de Nieuw-Guinearaad. En wat meer was: die Nieuw-Guinearaad koos een eigen naam voor het eiland: Vvest-Papoea. Ook koos men een eigen vlag en een volkslied en er werd een begin ge maakt met een eigen leger: het Pa poea Vrijwilligers Korps. Ook werden er politieke partUen opgericht op Nieuw-Guinea, die begonnen te spre ken over onafhankelijkheid voor West- Papoea. Ja, zelfs in het politieke ca- baretprogramma ,,Gado-gado rapa- bah" van de officiële Radio Omroep Nieuw-Guinea werd keer op keer openlijk gesproken over 'n onafhanke lijk West-Papoea, los van Indonesië. Madrid, 27 juli (upi) volgens Welingelichte kringen in dr Spaanse hoofdstad overweegt generalissimo *rancisco Franco een tweede vice-pre mier aan te stellen. Deze zou de verant woording krijgen voor alle economische •aken van Spanje. Als kandidaat voor de functie wordt 48-jarige minister Alberto Ullastres, vermaard economist en professor in de conomische geschiedenis aan de «^stedelijke universiteit, genoemd, uilastres beheert momenteel de porte feuille van handel. Samen met de ml- 5,,ï®r van financiën, Mariano Navarro po tleoft hij een stabilisatieplan op- sesteld voor de Spaanse handel. Ullas- n=i ls erin .W'Wngd veel internatio- aie steun te kr't"P" "oor dit nlan. De soud en dollarreserves van het land. Tje praktisch Iebruari van nihil waren toen hll in pq„ 1957 ln de regering werd op genomen, zijn inmiddels gestegen tot een miljard dollar. ruim «s v«rJ welingelichte zijde in Domfe VP.l*HniYlPll dal dn 17n.1 .1 is Cxr^"ZmS"' d:it d° Verenigde Staten" °°t Brittannie. Frankrijk en België oplossing gezamenlijk werken aan een ~h net Congolese probleem. 4.7 vier landen hopen binnen enkele Van®5 e?P voorstel bij het secretariaat n de Verenigde Naties in te dienen. Indonesië moet begrepen hebben dat het een kwestie was van nu of nooit. De. reactie van de Papoea's op de op gevoerde Indonesische activiteiten is verschillend. Van enige hulpverlening aan de Indonesische infiltranten en pa rachutisten is nergens sprake geweest, behalve dan misschien in Merauke, maar daar komt die hulp van het Indo nesische bevolkingsdeel. In de andere plaatsen waar Indonesische militairen begonnen te opereren, neemt de bevol king echter actief deel aan hun bestrij ding, of houdt zich op zijn minst afzij dig. Het is een houding, die voor de Indonesiërs die dachten als bevrijders verwelkomd te zullen worden een diepe teleurstelling betekend moet hebben. Anderzijds mag de betekenis van deze houding echter ook niet overschat wor den De bewuste Papoea's verweren zich tegen indringers in hun gemeen schap, zoals zij zich dat tegen elke andere indringer zouden doen, waar hij ook vandaan kwam. En zeker geldt dat natuurlijk als zo'n indringer zoals de Indonesische parachutisten wel doen groente en fruit van het land steelt. Het is dus een primitieve reactie, zon der politieke betekenis. Veel bepalender dan die houding van de kampongbevolking is dan ook hoe de meer ontwikkelde Papoea reageert op de Indonesische activiteiten. Hun be langrijkste forum is natuurlijk de Nieuw- Guinearaad, waar de leden in grote meerderheid de Indonesische aanspra ken op Nieuw-Guinea blijven afwijzen. De toon van die afwijzing is echter op vallend gematigd en het plan-Bunker wordt toch algemeen wel gezien als een basis om uit de moeilijkheden te ko men. Ook de Nleuw-Guinearaadsleden begrijpen wel dat er een keer een op lossing moet komen voor het geschil tussen Nederland en Indonesië, en dat Indonesië bij de huidige wereldverhou dingen de beste kaarten in handen heeft. Het uitroepen van een onafhan kelijk West-Papoea als alternatief op het opdringen van Indonesië is dan ook een gedachte die beslist nog weinig ge stalte heeft gekregen. Men durft dat niet aan, heeft het gevoel dat zo iets toch tot mislukking gedoemd zal zijn. Naast de Nieuw-Guinearaadsleden is er een tweede groep Papoea's, wier stem niet onbelangrijk is: degenen die meer geleerd hebben dan anderen en daarblf dus speciaal de studenten en scholieren in Nederland. Vandaar dan ook dat alle Papoea's hier hun politieke activiteiten op de voet volgen. Men is er soms wel eens verontwaardigd over, maar men heeft toch ook veel eerbied voor die „geleerde" jongens. En als er iets bij de Papoea's de aandacht heeft getrokken is het wel dat deze groep zich op Indonesië is gaan oriënteren. De drie scholieren die hun bezoek aan Indonesië onderbraken om hier de stem ming te komen peilen en van hun er varingen te vertellen hebben over ge brek aan belangstelling niet te klagen. Wel was er bij hun aankomst op het vliegveld Sentani een demonstratie, waarbij zij voor landverraders werden uitgekreten, maar het was een demon stratie die niets voorstelde. De vele po litiemannen die ter plaatse waren ver sohenen om in actie te komen als de zaak uit de hand zou lopen voelden zich een beetje belachelijk en overbodig. De woorden van de drie bewuste Papoea scholieren worden door iedereen ech ter ingedronken. En zo'n opmerking dat Djakarta zo'n fijne stad is, veel indruk wekkender nog dan Rotterdam, blijft natuurlijk niet onopgemerkt. De Nederlanders op Nieuw-Guinea kunnen deze realisten onder de Papoea's eigenlijk alleen maar dankbaar zijn. Per slot van rekening werken zij in de hand dat er bij de Papoeabevolking begrip ontstaat voor een overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea. Een situa tie waarbij de Papoea's het gevoel zou den krijgen door Nederland in de steek gelaten te zijn, zou voor de Nederlan ders op Nieuw-Guinea nare gevolgen kunnen hebben. De Papoea's mogen niet gaan denken dat Nederland hen verraden heeft. Alleen dan zal een over dracht redelijk rustig kunnen verlopen. Advertentie) NEW DELHI, 27 juli (UPI) De Russische plaatsvervangend premier, Anastas Mikojan, heeft premier Nehroe van Indië de verzekering gegeven, dat Rusland straaljagers van het type Mig aan Indië zal leveren tegen redelij ke prijzen. Bovendien zal Indië de ja ger in eigen land mogen assembleren. Dit werd gisteren in New Delhi ge zegd door welingelichte zegslieden. Mikojan bracht twee dagen geleden een bezoek aan Indië (Advertentie) www mm btfiecia£\^x>ndc7i MM BIITILLtD IT ER3EN LUCAS BOLS AMSTERDAM onderdag J.I., 26 juli, was het twintig jaar geleden, dat prof. Titus Brandsma O. Carm. in het concentratiekamp Dachau is overleden. Officieel is destijds door SS-doktoren en commandanten mede gedeeld, dat de „Hëftling Brands ma gestorven was aan Darmkatnrrh, Begeleitkrankheiten: Oedeme. Zulas- sige Beerdigungszeit: sofort". Aldus de „Diensthabende Artz dr. Jager, SS-Hauptscharführer". Die snelle be grafenis kan verband houden met de vrees dat men bij de Haftling Brands ma wellicht nog andere doodsoorza ken had kunnen ontdekken. Hij is na melijk vermoord. Aan de langzame en niet nader te noemen martelingen is een einde gekomen door een Injec tie met een gifnaald. De officiële stuk ken liegen dus. Zijnde van de SS., liegen zfj „sowieso". Intussen lijkt het passend, met eerbied in een dagblad vast te stellen, dat Titus Brandsma de marteldood gestorven is voor de vrijheid van de pers. Men kan veel vertellen over zijn geleerdheid, zijn goedheid, zijn mannelijke zin, zijn zelfbeheersing, zijn vroomheid, maar bü de herdenking van zijn dood ligt voor ons het accent op zfjn verhouding tot de journalistiek. Toen Paus Jo hannes in oktober 1961 een gezelschap buitenlandse journalisten in audiëntie ontving, had hij juist een slapeloze maar geen verloren nacht doorge bracht met de lectuur van het jongste boek over Titus Brandsma, Un giór- nallsto Martire, van mgr. Fausto Val- lainc. Met eerbied en bewondering sprak de paus over de Nederlandse carmeliet, wiens levensverhaal hem een nacht uit de slaap had gehouden, en stelde hem ten voorbeeld aan allen die het woord voeren voor de goede zaak. Hl) sprak dan ook over een man, wiens gedrag zonder weerga is ge weest. wat de zaak van de pers be treft, heeft Pater Brandsma geen aar zeling gekend. Men vindt het verhaal uitvoerig verteld in het fascinerend boek van H. W. F. Aukes, Het leven van Titus Brandsma, waarin vele bladzjjden worden gewijd aan de ge beurtenissen, die tot de marteldood in Dachau hebben geleid. e arrestatie op 19 januari 1942 kwam niet helemaal onver wacht voor de zwakke, zieke pater, die al maandenlang, dag ln dag uit, op reis was om scholen te redden uit de klauwen van Seyss en zijn Nederlandse makkers. Hij zou er een nieuwe opdracht bijkrijgen, die de aanleiding zou worden tot zijn dood. Wat was er gebeurd? De pers moest gelijkgeschakeld worden. Tot dusver waren er alleen maar schermutselin gen geweest. De bezetters hadden er al op gespeculeerd, dat geen krant zich moedwillig tegen hen zou keren, maar dit was slechts een negatieve winst. Er moest een positievere ver standhouding komen tussen pers en „overheid". De beruchte publiciteits- lust der nazi's kon niet met minder tevreden zijn. En zo ging er in decem ber 1941 een telexbericht naar de kranten, waarin de gehate en ge vreesde bevelen te lezen stonden. Dit was het ogenblik, waarop men kiezen of delen moest. De twee landelijke or ganisaties van journalisten kwamen in augustus bijeen om als één orga nisatie weer naar huis te gaan, die overigens spoedig door de bezetters uit elkaar geslagen zou worden. Maar Titus Brandsma was in Utrecht aan wezig als adviseur van de katholieke organisatie. De moeilijkheden begin nen en zijn niet meer te omzeilen, als de machthebbers in Den Haag het ene telexbericht na het andere aan de redacties sturen, „niet voor publica tie", maar altijd met een directe aan slag op de vrijheid van het woord. „Advertenties van de NSB en haar aanhangels mochten niet op princi piële gronden worden geweigerd" heette het schaamteloos, en dit was nog maar een staaltje van machts misbruik. Alle staaltjes bij elkaar hebben Brandsma het besluit doen nemen om aan alle Nederlandse jour nalisten een brief te zenden, waarin hij formuleert, wat naar zijn mening de katholieke journalist te doen en te laten had tegenover de dwingeland in Den Haag. Die brief van 31 decem ber 1941 vindt de belangstellende le zer volledig in Aukes' boek afgedrukt. Blokzijl speelt de brief zonder dralen in handen van de persman Janke, die direct een hoge toon aanslaat. Merk waardig is, dat de Duitsers de hou ding aannemen, alsof de brief van pa ter Brandsma en het besluit van het Episcopaat moeten dienen om de ka tholieke pers terug te brengen van de dwalingen haars weegs, die hierin zouden bestaan, dat deze pers de Haagse maatregelen en bevelen niet zonder geestdrift tegemoet was getre den onder het mompelen van een be vrijdend „Heil Hitier!" ls de rusteloze reiziger voor de Heer op 19 januari 1942 is te ruggekeerd in zijn kir aster te Nijmegen, komt een jonge SD- er hem arresteren. Het is zes uur na middag. De deur van zijn studeerka mer wordt verzegeld. Hijzelf wordt naar Scheveningen gebracht. Dan vol gen de schandelijke verhoren, waarin hij verklaart: „Ik zou precies eender handelen, als ik dezelfde opdracht nog eens zou krijgen". De beschuldiging luidt ongeveer, dat professor Brands ma opdrachten heeft uitgevoerd ter beïnvloeding van de katholieke pers. zulks uit naam van het saboterend episcopaat. Men kan ook zeggen (en we citeren wederom Aukes) dat de reden van zjjn arrestatie hierin be staat, dat Pater Titus is opgekomen voor het recht van de persmensen om volgens hun geweten, in dit geval hun christelijk geweten, te handelen. Van de Scheveningse cel naar het kamp te Amersfoort betekende voor Pater Brandsma, dat er een einde was gekomen aan zijn eenzaamheid. Maar hij moet terug naar Schevenin gen, dan weer weg, naar Kleef en ten slotte naar Dachau, waar hij op 26 juli 1942 wordt gemarteld en ver moord. We weten allen, waarmee Ti tus Brandsma zich heeft bezig gehou den in de cel en in het concentratie kamp, dat hij diep inkeerde tot God, dat hij zijn broeders in het leed steunde met een geduld en een vro me zekerheid, die zelfs zijn beulen met verbazing hebben geslagen; dat hij, kortom, in leed en ellende in prac- tijk bracht, wat hij zijn leven lang als theorie had verkondigd: de stille aanvaarding van Gods besluiten, zon der dralen en altijd. „Ik had hem niet moeten laten gaan", heeft de Aarts bisschop verzucht, kort na de arres tatie. En pater Titus, die de verzuch ting nooit heeft vernomen, heeft er op geantwoord: „Monseigneur moet zich vooral geen zorgen maken en geen verwijten wat mij betreft". Wat ons betreft: laat het besef levendig blij ven, dat de kleine, grote, zwakke, sterke man is geofferd voor het vrije woord. Dbg. In de Carmelkerk St. Aufustlnus te Nijmegen wordt zondig 29 juli om tien uur een plechtige pontificale Hoogmis opgedragen ter herdenking van de twin tigste sterfdag van pater Titus Brandsma Het R.K.K verzorgt een televisie-uitzen ding van deze Mis. die wordt gecele breerd door de bisschop van den Bosch, mgr W. M. Bekkers. De bisschop zai tevens de predicatie houden. Solisten, ge mengd koor en orkest zullen onder lei ding van Jan Ceulemans de Missa in Bes K.V. 233 van W. A. Mozart uit voeren. Pater Felix Wezenbeek O. Carm., vlce- postulator in het zaligverklaringsproces van pater Titus Brandsma, zal de plech tige herdenking inleiden. De Pius X-school uit Breda tijdens de finale voor het jeugdzangfestival. die op beeldband werd opgenomen. ry aterdag brengt de KRO de finale f van hef jeugdzangfestival 1962 £J voor radio en televisie. In de Singerconcertzaal werd deze fi nale reeds opgenomen. De uitslag is dus reeds bekend. Van de 322 inge schreven scholen kwam de St. Cecifia- school uit Den Haag, met het liedje „De klok bjj ons in de toren" van Jan de Cler, als eerste uit de finale. Hiermee verdiende de school een tweedaagse reis in Nederland. Van de 226 ingeschreven solisten bereikten twee de eerste plaats. De 9-jarige Agnes Fassaert uit Nispen, die tevens de jongste deelneemster was, werd winnaar met het liedje „Een beetje ziek" in de groep 3e en 4e klassers. De 10-jarige Berrie van Gulik uit Tilburg werd met het liedje „Rinus" eerste bij de 5e en 6e klas sers. De twee solistjes wonnen hier mee een prijs naar keuze ter waarde van 200. Het einde van deze opname bete kende de afsluiting van een enorm werk. Na de enorme inschrijving reisden Wim Quint en Roos Lippes vele maanden door het land om alle koren en solisten op de band op te nemen. Een jury in Hilversum selec teerde de halve finale, zes schoolko- ren en acht solisten. In de finale werd dit aantal gehalveerd. BERRIE VAN. GULIK jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii 1 II voortrekkers van de Jason- ,H stam zullen volgende week dins- 1 J dag de trein van 18.20 uur uit Hilversum nemen met bestem ming Thessaloniki. Dat zal de eerste stap zijn naar een „reis in het ver leden", het grijze verleden T'an de Griekse oudheid. De elf voortrekkers onder leiding van mr. P. Müller heb ben twee jaar geleden ook reeds een reis naar Griekenland gemaakt. Daar hebben zij in het spoor gelopen, dat Jason, één van de helden uit de oud heid, eeuwen geleden heeft achterge laten. Over enkele dagen starten de elf om de reis te maken, die Theseus Noorman (Zetes) en Wouter Boer (Telamon). In Griekenland zullen twee vrienden van de vorige reis, Chrestos Papagergiou en Jannis loan- nides zich bjj hen voegen. Voor de 26e maal wordt het lucht vaartkamp van de koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart op het AMJV-kam- peercentrum „De Paalberg" te Errne- lo gehouden van 28 juli tot 4 augustus. Een week lang zullen de model bouwers, afkomstig uit het gehele lar.d, zich volledig aan hun hobby kunnen wijden. Voor de Nederlandse ploeg, die in september in Saarland aan de in ternationale wedstrijd om de Europa coupe zal deelnemen, betekent het kamp een laatste training. Geduren de de gehele kampweek zullen er ge regeld onderlinge wedstrijden met di verse typen modelvliegtuigen worden georganiseerd. Gistermorgen kwam het fregat Van Amstel na een verblijf van drie jaar in de Nederlandse An tillen terug in het Nieuwe Diep. Aan boord van het fregat bevond zich de Golden Navy Stars, een steelband, bestaande uit elf bemanningsleden, die met veel animo bewerkte olievaten spelen. Toen het schip gistermorgen tegen half elf de kade naderde lie ten de elf van de steelband een wiid ritmisch muziekje van het achterschip opklinken. De honderden belangstellen den op de steiger beantwoordden dit met een daverend applaus. De Golden Navy Stars heeft vele keren met groot succes gespeeld op de verschillende eilanden van de Ne derlandse Antillen. De band zal ech ter binnenkort moeten worden ont bonden, omdat de meeste spelers zul len worden overgeplaatst. Voor de derde maal zal het paleis Huis ten Bosch voor het publiek ter bezichtiging worden open gesteld. Vanaf maandag 30 juli tot 24 augustus kan men er van tien tot vier uur terecht behalve op za terdag en zondag. Van het paleis wor den getoond de Japanse en de Chine se Kamer, de Witte Eetzaal, de Oran jezaal en de vestibule. Het bezoek ein digt in de kelder, waarvan de archi tectuur het bezichtigen zeer waard AGNES FASSAERT. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir volgens oude sagen naar Kreta heeft gevoerd. De Jason-stam is nog maar drie jaar geleden opgericht en heeft met zijn eerste activiteiten reeds naam ge maakt o.a. met „Hellas in Hilver sum". Het is ook de eerste padvin- dersstam in Nederland, die probeert om een verkennersprogramma voor jongens en meisjes samen uit te voe ren. De ondernemende groep heeft na de eerste „Argonautentocht" opnieuw de Griekse mythologie opgeslagen en is daarbij op de Minoïsohe cultuur an het eiland Kreta gestoten. Verbonden daaraan is de tocht van Theseus naar het Labyrinth, waar Ariadne op hem wachtte. Deze tocht gaan de elf van de Jason-stam nu opnieuw maken. Vanaf Thessaloniki gaat de groep per vliegtuig naar Athene. Per boot worden de eilanden Poros. Troizen en Milos bezocht. Op Kreta zijn de pad vinders de gasten van de Griekse Padvindersbeweging. Bij ontvangst op dit eiland worden de jongens ontvan gen door meisjes van de Lykeion dansgroep in Minoïsohe gewaden ge huld. Van de Nederlandse padvinders wordt dan verwacht, dat zij zich even eens in kledij uit het Minoïsche tijd perk zullen steken. In het paleis van Knossos zal Adriadne Theseus opwachten om hem de draad aan te bieden, waarmee hij de weg ln het Labyrinth zal kunnen vinden. Voorts bezoeken de Argonau- ten de paleizen van Phaestos. Agia Triada en Mallia en de geboortegrot van Zeus. Bjj het feest van Maria Hemelvaart in de dorpjes Mochos en Neapolis zullen zij te gast zijn. Op het programma staat ook een boot tocht per „kaik" via Santorini, Naxos en Belos, terug naar Athene. Zondag 2 september worden de padvinders hier terug verwacht. De namen van de Argonauten zijn mr. P. Müller (Theseus). L. Roelof - sen (Orpheus), Co Makkink (Idas), Harry Gen (Kastor) Gerrit Romeyn (Heracles). Jan Verbeek (Idmon), Edo Boer (Ankaios), Hans Aalpol (Mopsos), Karei Vos (Hylas). Taco Koning Cambrinus" zal van 8 tot 16 augustus regeren over Breda - Bierstad. Dat bete kent een rondje bier voor heel Breda op te nemen in onverschillig welk stedelijk Horeca-bedrijf en ver der een reeks van Brabants-bonte fes tiviteiten. De Bredase commissie „Stedelijke activiteiten" beoogt de feestelijkheden ln samenwerking met de Bredase V.V.V. een nationale op zet te ge en. Wat München voor Duitsland is, wordt Bieda voor Ne derland, zo zegt men in Breda. In het hart van Breda op het Chas- seeveld verrijst een bierstadje, dat veertien etablissementen telt. Het wordt rondom een klein marktplein opgetrokken. Ook de jeugd zal in Bre- 'da kunnen deelnemen aan een aantal evenementen, zoals .Junior auto ra ces" om de „Jeugd-grand prix" met als hoofdprijs de gouden helm. De ra ces zijn bestemd voor kinderen van ne gen tot dertien jaar. Ze rijden in ra ce-auto waarvan de snelheid op ten hoogste veertig kilometer per uur is afgesteld 's Avonds is het Chasseeveld het domein van de biervrienden. In de feesthal, met circa tweeduizend plaatsen, speelt iedere avond het Bei erse orkest van Mayer Hiaas. In het bierstadje, dat drieduizend mensen kan herbergen, treden elke avond beken de artisten op. Ook is er een klein theater, waar driemaal per avond ca baretvoorstellingen worden gege ven. De Bredase commissie „Stede lijke activiteiten" die dit alles geor ganiseerd heeft, is in 1961 ontstaan. De Stichting Jeugd Zee-Verbond houdt in augustus, evenals in vorige jaren met medewerking van de koninklijke Marine en de koopvaardij, een zeekamp voor jongens. Dit jaarw ordt het gehouden in het Julianapark in Hoorn van 1 tot en met 13 augustus. Op 9 augustus zal de commandeur P. W. C. de Vos namens de comman dant der Zeemacht in Nederland het kamp inspecteren. Bij goed weer zal een korte boottocht op het IJssel- meer worden gehouden met admi raal-zeilen. De tactiek van Ben Bella en de zij nen is duidelijk: zonder dat het komt tot bloedige gevechten met troepen, die Ben Khedda trouw zijn, willen zij, stad na stad, streek na streek, geheel Algerije in hun macht brengen. Tot nu toe lukt dat heel goed, omdat Ben Bei- la vrijwel overal waar hij zich ver toont wordt ingehaald als een vorst. De regering van Ben Khedda, die ze telt in Algiers, heeft nog steeds wei nig effectiefs ondernomen om Ben Bella's groeiende macht ongedaan te maken. Mohammed Khider, een van de trouwste volgelingen van de dissidente vice-premier, is gisteravond naar Al giers vertrokken als een soort kwartier maker voor de overige leden van het Politiek Bureau. Veel hangt af van de wijze waarop hij in de hoofdstad zal worden ontvangen. Tijdens een onderhoud met enkele journalisten, kort voor zijn vertrek, liet Khider zich zeer iaatdunkend uit over de GPRA. „Zonder de wanor delijke reactie van bepaalde broe ders zou onze terugkeer in Algiers onder veel betere omstandigheden hebben plaats gehad. De verklarin gen, die zijn afgelegd door Belkacem Krim, Abdeihafid Boussouf en Mo hammed Boudiaf zijn in. feite oproepen to. onlusten bijna tot moord" aldus Khider. Zoals gemeld hebben ge noemde ministers van de GPRA het Algerijnse volk opgeroepen zich te verzetten „tegen de vestiging van een militaire dictatuur door Ben Bel la". De regering van Ben Khedda gaf gis teren een verklaring uit. waarin werd gezegd: „Het volk moet de straten vul len om te protesteren tegen de moord op loyale troepen door de partisanen van Ben Bella tijdens dg strijd om Constantine". 's Avonds vertoonde nie mand zich op straat Dit bewijst vol doende hoe de sympathieën van het Algerijnse volk liggen. De meeste mos lims zijn op de hand van Ben Bella, die snelle en drastische landhervormin gen heeft beloofd en andere voor het volk gunstige zaken. De regering-Ben Khedda is ook wei voorstander van land- en sociale her vormingen, maar bedient zich van een taal, die aanzienlijk minder radicaal is. De meeste Algerijnse grond is in han den van Europeanen (voornamelijk Fransen) Ben Bella meent dat hen de grond zonder meer moet worden afge nomen. Zijn anti-Franse ressentimen ten spelen hierbij natuurlijk een aan zienlijke rol. Tot nu toe is de machtsstrijd in Al gerije vrijwel zonder bloedvergieten verlopen. Er zijn slechts twee doden te betreuren. Zij vielen tijdens de ge vechten van woensdagavond in Con stantine, toen deze stad door eenheden van het FLN-leger, die Ben Bella steu nen, werd „overgenomen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7