Enorme basis bij Soerabaja hamol v/eer vandaag1. Soebandrio blijft - althans enkele dagen - in Washington LUCHTBRUG VAN BIAK Gezagvoerder van Boeing schuift alle s chuld nu op piloot van Beaver Geen overtreding E.E.G.-gesprek Brussel: in Onverzoenlijk standpunt van de FRANSEN LIJN 7 MAAKT BROKKEN IN DE MELK Kans op compromis in ALGERIJE impasse Prijsverlaging melk- produkten Djakarta dreigt m Niet wel warm. zonnig Vanaf dinsdag Per drie weken 1100 personen naar Schiphol De near-miss bij Winterswijk I 1 Zeeleeuw in de ÏJssel bij Rhenen NIEUWE TAAK VOOR X-15 Fotograferen van de sterren Engeland en de Euromarkt Regering vraagt steun Kamer Djakarta, 28 juu <afp) mo- „Als gesprek faalt, zullen wij vechten" 21 Tweeling klimt uit de box; in Westeinder- plassen verdronken Abdoelgani: Zelfbeschikkings recht Papoea's alleen intern WOORDVOERDER IN DEN HAAG: Verklaring Amerikaan vreemd en prematuur In België geen kernkoppen In enkele gebieden: Nieuw-Guinea ZATERDAG 28 JULI 1962 86ste JAARGANG No. 31192 Suede dames- en herenjasjes Aan zee WASHINGTON, 28 juli (Reu- ter-AFP) Nadat de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio gedurende drie kwartier met Oe Thant gesproken had, is gisteravond van de zijde van het secretariaat van de Ver enigde Naties bekend gemaakt, dat de Nederlands-Indonesische besprekingen vanmorgen in het bijzijn van de diplomaat Bunker zouden worden voortgezet. Soebandrio had donderdag ge zegd, dat hij vandaag naar Dja karta zou terugkeren, maar is naar verluidt thans bereid nog een paar dagen te blijven. Volgens een AFP-bericht zul len de voortgezette besprekingen aan de Indonesische kant worden gevoerd door Soebandrio en waar schijnlijk de Indonesische verte genwoordiger bij de VN, Wirjo- pranato, en aan de Nederlandse kant door dr. J. H. van Roijen en waarschijnlijk ook de Nederlandse vertegenwoordiger bij de VN mr. C. W. A. Schürmann. NEW YORK, 28 juli (AFP) De gezagvoerder van het viermo torige Boeing straalverkeersvlieg- tuig, dat donderdag bij Winters wijk ternauwernood aan een bot sing met een Nederlands militair vliegtuig is ontsnapt, heeft gis teren hier verklaard, dat alleen de Nederlandse piloot schuld heeft aan het incident. James Magenis keerde gisteren met zijn lege toe stel in New York terug. Het vlieg tuig moet gerepareerd worden, daar de cabine bij de steile uitwijk- manouvre schade heeft opgelopen. BRUSSEL, 28 juli (ANP) De conferentie in de Belgische hoofdstad over de toetreding van Engeland tot de EEG is vannacht vastgelopen. De ministers hebben ondanks urenlange discussies geen wederzijds aanvaardbare oplos singen kunnen vinden voor het probleem van de landbouwproduc ten van de blanke Gemenebest- landen (Canada, Australië en Nieuw-Zeeland)waarvoor Enge land zekere afzetgaranties ver langt. ALGIERS, 28 juli (UPI) Mo hammed Khider, de rechterhand van de rebellerende Algerijn Ben Bella, is gisteren in Algiers aan gekomen. In de loop van de dag verklaarde hü, dat hij „een moge lijkheid begint te zien tot een ver gelijk te komen met de groep-Ben Khedda." BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weak, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Overleg vandaag voortgezet "Jenteel is men in Waroe, ongeveer v'jftien kilometer ten zuiden van Soe- 'abaja, bezig met de bouw van de kfootste en modernste marinelucht- 1'aartbasis in Zuidoost-Azië. Dit is hteegedceld door de Indonesische kapi tein Marseno, die er de leiding van heelt. r>e kosten van het project bedragen ongeveer 15 miljoen dollar. Het wordt uitgevoerd door de Franse bouwmaat schappij „Société de Construction des Batignolles" en de Duitse Siemens Maatschappij. Met de bouw werd be gonnen in 1960. Eind 1964 moet alles klaar zijn. De basis zal kunnen beschikken over een startbaan van drie kilometer die een breedte van 60 meter zal hebben en drie kilometer taxibaan met een breedte van 22 meter. Een vier kilo meter lange betonstrook zal de start baan verbinden met twee voorpleinen, een voor passagiersvervoer en een Voor het parkeren en het onderhoud van vliegtuigen. TOKIO, 28 juli (UPI) Volgens Radio Indonesia beeft de eerste vice- minister van buitenlandse zaken Soewito Koesoemowigdado vrijdag te Djakarta verklaard, dat Indonesië zal vechten indien het overleg te Washington inzake een vreedzame oplossing .an de kwestie Nieuw-Guinea mislukt. Blijkens een te Tokio opgevangen uit zending van het radiostation heeft Soe wito uiteengezet, dat de aanvaarding van het plan-Bunker door zfjn regering betekent, dat zij de overdracht vóór het eind van dit jaar uitgevoerd wenst te zien. Postzegels van de Wereldjamboree 1937, gedrukt en uitgegeven in het voormalige Batavia. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat in Vogelen zang de poorten opengingen voor het grote wereldkamp, waarin bijna vijf tigduizend jongens van ruim 50 vol keren bijeen waren. Hoezeer dit kamp, dat de wereldvrede wilde die nen, een wereld weerspiegelde die ons vreemd is geworden, beschrijft het oud-staflid van de Jamboree, J. A. van Schjjndel, op pagina 9. Advertentie I BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 UlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 (Van onze weerkundige medewerker) cJ?,E BILT> 28 juli Een hoge druk- Vm' dat al twee dagen bfl Noord- f?"otland lag, trekt nu verder naar de Vrnuf- Hierdoor komt er weinig be- \vip,jln" voor en neernt de noordelijke (I'*td nog verder af. Wij mogen een teri 0n vrU zonnig weekeinde verwach- Vo maar door een zwakke luchtaan- ra?r via de Noordzee zal de tempe- de K1 we( iets hoger worden, maar in E, buurt van ruim 20 graden blijven deér011' bisteren werd het in een groot in 7 ^an ons a' zonnig> behalve règ Limburg, waar langdurig mot- viel bij 1315 graden Celsius. een k0 perioden van zonneschijn en Pp- z,wakke wind uit noordelijke, mor- öas? jo verandeilijke richting. In de mid den O 20 graden, zeewater biina 17 gra- mov vooruitzichten: langzaam iets war en vrij goed strandweer. (Advertentie) Het belangrijke onderwerp, dat tijdens de besprekingen tussen Oe Thant en Soebandrio aan de orde is gekomen, is, naar men aanneemt, de Indonesische wens tot verkorting van de interim periode, waarin de VN Westelijk Nieuw- Guinea zullen beheren alvorens het ge zag aan Indonesië over te dragen. UPI verneemt van welingelichte zijde te heb ben vernomen, dat als Nederland en Indonesië het snel eens zouden kunnen worden, de V.N. misschien reeds eind augustus of in september het bestuur zouden overnemen en zij het gebied dan een jaar later aan Indonesië zouden kunnen overdragen. Soebandrio'r onderhoud met Thant duurde drie kwartier. Toen hij het VN- hoofdkwartier verliet weigerde hij de wachtende verslaggevers mededelin gen over het gesprek te doen. Hij wilde zelfs niets over zijn reisplannen zeggen behalve dat hij ,,een avond" in New York zou doorbrengen. Soebandrio zei, dat hervatting van de Nederlands-Indonesische besprekingen „geregeld moet worden". Op nadere vragen hierover antwoordde hij: „Dit wordt thans geregeld". Hij glimlachte slechts toen hem gevraagd werd of hij optimistisch was. Oe Thant had gisteren eerder op de dag in New York gedurende ongeveer een uur overleg gepleegd met de heer Bunker. Deze zei tot verslaggevers, die hem vroegen of hij dacht, dat de be sprekingen tussen Nederland en Indo nesië uiteindelijk zouden slagen: „Ik ben altijd optimistisch Hij weigerde verder commentaar. AALSMEER, 28 juli. Twee jonge tjes van twee jaar (een tweeling) zijn gistermiddag in de Westeinderplassen verdronken, nadat zij uit een box waren geklommen. De moeder, mevr. Lok, die nog pas kort in Aalsmeer woont, bemerkte wat er gebeurd was tien mi nuten nadat zij voor de laatste keer naar de kinderen had gekeken. Drie artsen zijn gedurende twee uur bezig geweest met kunstmatige ademhaling. ZEIST Gistermiddag is op de grens van het diepe en ondiepe bassin van het zwembad „Mooi Zeist" het li chaam gevonden van de twaalfjarige Maria Imansen uit Zeist. Het meisje, dat goed kon zwemmen, is vermoede lijk onwel geworden. Medische hulp mocht niet meer baten. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam liggen naast elkaar de heer en mevrouw Schwartz, herstellende van de verwon dingen, opgelopen tijdens de plotselinge manoeuvre, die de Boeing 707 donderdag heeft moeten maken om een Nederlands legervliegtuig in de lucht te ontwijken. Een woordvoerder van de Nederland se ambassade in Washington zei gister avond, dat de Nederlandse onderhande laars over de kwestie Nieuw-Guinea ver heugd zijn, dat Soebandrio waarschijn lijk nog enkele dagen in de VS blijft inplaats van vandaag te vertrekken. Al dus UPI. Andere zegslieden zeiden, dat dit mo gelijk te danken is aan het gesprek, dat Soebandrio donderdagavond met presi dent Kennedy heeft gevoerd. Zij ver klaarden, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, klaarblijkelijk tegenover ambassadeur Van Roijen heeft gezegd dat het van het hoogste belang is, dat de bespre kingen worden voortgezet. Men neemt aan, dat Kennedy een gelijksoortige ver klaring tegenover Soebandrio heeft af gelegd. SINGAPORE, 28 juli (UPI) Dr. Roeslan Abdoelgani, voorzitter van de commissie voor indoctrinatie van de Indonesische regering, heeft blijkens een bericht van Antara verklaard, dat het zelfbeschikkingsrecht voor Nieuw Guinea, zoals president Soekarno zich dat voorstelt, „intern" is en niet „ex tern". Abdoelgani, die minister_ van buitenlandse zaken is geweest, zei, dat met „intern" werd bedoeld, dat als Nieuw Guinea eenmaal deel uitmaakt van de unitarische republiek Indonesië, Indonesië en de Papoea's zullen uit maken wat de positie van Nieuw Gui nea zal zijn binnen de republiek. 9? DEN HAAG, 28 juli Naar hier wordt vernomen zal dinsdag een begin worden gemaakt met het vervoer door de lucht van Biak naar Schiphol van vrouwen en kinderen van landsdienaren, die zich vor repatriëring uit Nederlands Nieuw-Guinea hebben aangemeld. Voor het vervoer van de repatrianten zullen door de KLM twee Super Con stellations worden ingezet; de nor male vluchten BiakSchiphol zijn als regel reeds geruime tijd tevoren vol geboekt. Men stelt zich voor met een toestel geregelde vluchten te maken van Biak naar Bangkok en met de andere Con stellation te pendelen tussen Bangkok en Schiphol. Het toestel, dat van Nieuw- Guinea vertrekt zal een capaciteit kun nen ontwikkelen van rond 1.100 personen per drie weken. Het tweede toestel kan in dezelfde tijd omstreeks vijfhonderd van de passagiers rechtstreeks door brengen naar Amsterdam; de overigen maken vanaf Bangkok gebruik van de normale lijndiensten van de KLM, die deze vlucht viermaal per week met een DC-8 maakt. In Den Haag sprak men de verwach ting uit, dat het merendeel van deze reizigers in ons land bij familie of anderszins privé onderdak zal weten te vinden. De opvanging en huisvesting van degenen, die hier niet in slagen, wordt voorbereid. Zoals reeds in een deel van onze vorige editie gemeld, is in Hollandia officieel de garantieregeling bekendge maakt, die inhoudt, dat salarissen vóór de normale datum van uitbetaling wor den opgenomen ter bestrijding van de eerste kosten in Nederland, terwijl een regeling op voorschotbasis is getroffen voor bestrijding der extra kosten van worden voorbereid. De vlieger verklaarde, dat hij het militaire toestel ongeveer drie meter heeft gemist. (Op Schiphol zei hij na drukkelijk, dat de afstand circa negen tig meter bedroeg - Red.). Nog zicht baar onder de indruk van het gebeur de vertelde hij verder: „Naar verluidt heeft de militaire vlieger verklaard, dat hij ons gedurende zes seconden heeft gezien. Ik zou wel eens willen weten wat hij gedurende deze seconden heeft gedaan; ik denk niet, dat hij iets gedaan heeff'.Wat hemzelf betrof ver- klaarde hij niet meer dan anderhalve seconde tijd te hebben gehad om het Nederlandse toestel te ontwijken. Ten slotte zei hij, dat het militaire toestel op 4500 voet hoogte vloog, terwijl het aan de controle als hoogte 3000 voet had opgegeven. DEN HAAG De luchtmachtvoor lichtingsdienst heeft gisteravond naar aanleiding van de verklaring van Ma genis meegedeeld, dat deze verklaring vreemd en zeer prematuur is. Het on derzoek, dat is ingesteld door de Rijks luchtvaartdienst, is eerst gisteren be gonnen. Zelfs de Rijksluchtvaartdienst is niet in staat een gedetaillerd over zicht te geven van het gebeurde. De luchtmachtvoorlichtingsdienst vindt de gang van zaken te meer vreemd, om dat de Amerikaan in Nederland niets ten kwade van de luchtmacht heeft op gemerkt. Over de schuld kan op dit moment niets worden gezegd, nu het onderzoek pas op gang is. De betrok ken piloot van de luchtmacht zal geen verklaring in het openbaar afleggen, voordat hij door de commissie van on derzoek is gehoord. Voor zover thans echter reeds kan worden vastgesteld hebben beide vliegtuigen onder zodanige weersom standigheden gevlogen, dat de wette lijke regels voor vliegen met zicht van kracht waren. Van enige over treding van de vliegvoorschriften is tot nu toe niets gebleken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren meegedeeld. Het langzame militaire vliegtuig van het type Havilland Beaver onderweg van Ypenburg naar Twenthe vloog op 500C voet volgens de zicht-vlieg- schriften. De bestuurder van het mili taire vliegtuig zag ten oosten van Apel doorn op iets grotere hoogte een groot viermotorig straalverkeersvliegtuig snel op zich af komen en maakte on middellijk een uitwijkmanoeuvre. Het Amerikaanse verkeersvliegtuig maakte even later eveneens een uitwijkmanoe- vre. De vliegtuigen passeerden elkaar naar schatting van de bestuurders op een afstand van 100 tot 300 meter. ARNHEM, 27 juli De politie te Rhe- den werd gisteravond gealarmeerd dat er een zeeleeuw i" de IJssel zou zwem men. Toen men een kijkje ging nemen, bleek dat de tip geen grap was maar werkelijkheid. De rijksbakenmeester heeft pogingen gedaan het beest te van gen, doch is daarin niet geslaagd. Tot dusver is de zeeleeuw nog niet gevon den. WASHINGTON, 28 juli (UPI) De X-15, het experimentele raketvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, waar mee majoor Robert White onlangs de „drempel van de ruimte" passeerde, krijgt er een nieuwe taak bij. Het toe stel zal worden ingezet om op zeer grote hoogte foto's te maken van ster ren. Gisteren werd een van de drie X-15's, die tot nu zijn gebouwd, de hangar binnengereden om drastisch te worden verbouwd. Voor het fotografe ren van de sterren zal de X-15 een hoogte moeten bereiken, die de reeds bereikte hoogten nog aanzienlijk over treft. De technici en ruimtevaartgeleerden hopen met de X-15 zeer goede foto's van de sterren te kunnen maken, om dat dit toestel in de toekomst een zo danige hoogte zal kunnen bereiken, dat de lichtstralen niet door luchtlagen be hoeven te dringen voordat zij worden „opgevangen". Het is speciaal de ozon in de atmosfeer, die de ultraviolette stralen afbuigt en verstrooit. BRUSSEL, 28 juli (AFP) De Bel gische minister van Defensie, Seegers, heeft vrijdag op een persvonferentie ge zegd, dat er geen sprake van is dat Bel gië een bijdrage levert aan de strate gische vergeldingsmacht. Hij zei dit in antwoord op een vraag of het waar is, dat in België bewaarplaatsen voor kern koppen zullen worden ingericht. Men schijnt in Brussel de mislukking echter niet al te tragisch op te vatten. De moeilijkheden komen niet geheel Een donderende klap verstoorde vannacht omstreeks half een de nachtrust in de Witte de Withstraat te Amsterdam .Een dubbelgelede tram kwam er in botsing met een volgeladen melkauto. Een enorme ravage werd aangericht. De room zat dik op de ingedeukte neus van de tram, de straat lag bezaaid met scherven en was wit van de melkplassen, terwijl de auto ernstig werd beschadigd. Direct na aankomst in Algiers voer de Khider besprekingen met Lakhdar Ben Tobbal, minister van staat in het kabinet van Ben Khedda. Na afloop zei Khider: „Ik geloof dat een compromis mogelijk is". Zijn opmerking werd in Algiers aanleiding tot voorzichtig opti misme. Eerder op de dag had Tobbal zich overigens scherp uitgelaten over de aanval van de troepen van Ben Bella op Constantine, die hij „verraderlijk en lafhartig" noemde. De reden dat het optimisme in Al giers zeer getemperd blijft, ligt voor al in de activiteiten van Belkacem Krim, die gisteren plotseling in Tizi- Ouzou opdook, en van de felste anti- Ben Bella-minister in Ben Khedda's kabinet, Mohammed Boudiaf. De twee bewindslieden gaven in Tizi-Ouzou een communiqué uit, waarin zij de op richting aankondigden van een „spe ciaal comité", dat diverse taken zal krijgen. Volgens waarnemers is het blijkbaar de bedoeling van dit comité de tegen hanger te maken van het „Politiek Bu reau", dat door Ben Bella is opge richt. Het „speciale comité" zal bij voorbeeld de militaire organisatie van het land moeten herzien, een nationaal en verenigd militair commando moe ten oprichten en maatregelen moeten nemen tegen ontvoeringen en dergelij ke. Het comité zal in het algemeen moeten werken aan de eenheid van Al gerije. Het is volgens waarnemers wel dui delijk, dat de strijdende partijen in Algerije het over één ding met elkaar eens zijn: ten koste van alles moet worden voorkomen, dat de (300.000 man sterke) Franse strijdkrachten in Algerije een politionele actie zullen be ginnen om chaos te voorkomen. President De Gaulle heeft zijn troe pen reeds bevolen klaar te staan om de Europese bevolking in beschermde wij ken onder te brengen. Bij die gelegen heid werd wel duidelijk gemaakt, dat Frankrijk alles zal doen om niet de in druk te wekken dat zij een politionele actie in Algerije wenst. Een van de redenen van de toene mende ongerustheid in Parijs is zo werd toen ook duidelijk gemaakt de verdwijning van ongeveer vijfhonderd Europeanen, vermoedelijk allen ex-le den van de OAS. onverwacht. Volgende week woensdag zullen de besprekingen worden voort gezet. Men hoopt, al was het maar op de punten die voor het Gemenebest van belang zijn, eind volgende week voldoende vorderingen te hebben ge maakt om de conferentie tot na de va kantie te kunnen opschorten. Het dode punt werd bereikt, toen de zes EEG-ministers op de derde dag van het tiende ministeriële gesprek over de Britse toetreding niet aan de door de Britten minimaal geachte eisen konden voldoen door het toezeggen van een zodanige handelspolitiek, dat de blanke Gemenebestlanden op een blij vende toegang tot de Euromarkt zou den kunnen rekenen. Het gesprek liep vast op een ver schil in accent tussen de opvattingen van de „zes" die onderling steeds over elk punt van hun positie aan de conferentietafel unaniem moeten be slissen en die van de Britten. De „zes" leggen, voornamelijk als ge volg van een stroeve Franse houding op dit punt, de nadruk op het EEG- belang en de Britten in laatste in stantie op de belangen van het Ge menebest. De Britse delegatie eist weliswaar geen kwantitatieve garanties voor haar Gemenebestpartners, maar zij meent dat de EEG zich moet verplichten tot maatregelen ingeval de afzet van deze landen op de Britse markt zou teruglo pen. Hierbij weegt bij de Britse dele gatie uiteraard zeer zwaar de overwe ging, dat de formulering aanvaardbaar gemaakt moet kunnen worden voor het parlement en het Gemenebest. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, liet gisteren duidelijk blijken, dat de importen uit Gemenebest- en andere derde landen voor de EEG van secondair belang zijn. De Franse uitvoermogelijkheden naar de Britse markt gaan in EEG-verband volgens hem voor. Daarbij merkte men in conferentiekringen op, dat de Fran sen het onderhandelingsspel wel bijzon der hard spelen. Al zullen zij de Britse toetreding niet willen verhinderen, zij zijn niet erg enthousiast en vrijwel niet tot concessies 'van enige betekenis be reid. DEN HAAG, 28 juli Blijkens een publikatie in de staatscourant hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw een prijzenbeschik- king voor melkprodukten afgekondigd. Deze beschikking bepaalt, dat met in gang van 5 augustus de prijzen van yoghurt, chocolademelk, pappen en vla's niet hoger zullen mogen zijn dan die welke golden op 15 december 1961. De bewindslieden hebben tot deze maatregel moeten besluiten in ver band met de prijsverhogingen, die in verscheidene streken voor deze pro- dukten zijn doorgevoerd. Een dringend beroep van de minister van Economi sche Zaken op het bestuur van het produktschap voor zuivel, om te bevor deren dat de prijzen vrijwillig tot het gewenste niveau zouden worden terug gebracht, heeft zoals bekend niet tot resultaat geleid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 juli. Vanmorgen zijn achter gesloten deuren de commis sies van Buitenlandse Zaken en van De fensie van de Tweede Kamer opnieuw door de regering ingelicht over de situa- tie met betrekking tot Nieuw-Guinea. Minister Luns heeft bij dit gesprek we derom de leiding gehad. De regering hoopt, dat b(j het nade ren van de ontknoping van het politieke drama, dat zich al meer dan tien jaar afspeelt, de politieke partijen tot het in zicht zullen komen, dat de Nederlandse regering de steun van het parlement niet kan missen, mede om te voorkomen dat een politiek drama een menselijk drama wordt. Nu de druk van Indonesische zijde toe neemt, om het bestuur onmiddellijk over te dragen en het plan Bunker te dena tureren door de interimperiode van VN- bestuur eruit te halen, wordt van Neder landse zijde weer gewezen op de reac ties, die dat kan hebben bij de Papoea's. De kans bestaat dat zij zich zo diep te leurgesteld voelen, dat hun sentimenten hen tot ongebreideld optreden tegenover niet-Papoea's zouden brengen. De rege ring houdt nog altijd vast aan het recht van zelfbeschikking, dat zij dit volk plechtig beloofd heeft. Het plan Bunker was reeds een terugkomen op de prakti sche uitoefening van wat aanvankelijk was toegezegd, maar door het inschake len van een periode, waarin de V.N. zouden optreden als bestuurders en bij plebisciet de definitieve beslissing aan de Papoea's zou worden overgelaten, had men zich daarmee in geweten kun nen verenigen. Het ging bij de onder handelingen nog slechts over de wijze waarop dit alles geregeld diende te wor den. Wanneer de Nederlandse regering van Amerikaanse en ook van V.N.-zijde niet voldoende steun ontvangt, dreigt thans echter het onmiddellijk overgeven van het bestuur aan de Indonesiërs, die de laatste maanden met troepen uit de lucht zijn binnengedrongen en daarop hun rechten tot bestuursovemame barj- ren, een feit te worden. Van het huidige kabinet kan echter niet verwacht worden, dat het zijn prin cipiële houding, die op het zelfbeschik kingsrecht gebaseerd is, laat varen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1