Communisme t.o.v. de religie niet toleranter geworden GERAFFINEERD COMPLEX VAN MAATREGELEN Demonstraties reddingen uit zee op bondsstranddag KNBRD GILDEBROEDERS IN DE STAD VAN FRANS HALS Heilig-Bloedspel imposant traditie-gebeuren in Brugge SCHEEPVAARTBERICHTEN HET APRIL SMITH MYSTERIE TV-STER VERDWIJNT 500 deelnemers aan congres „Kerk in Nood" Geen definitieve uitspraak Duitser bedreigt winkelierster met traangaspistool Gedroste zeelui op Schiphol aangehouden CAPI-IAJX W apendief stallen op Schiphol Italiaan tot een jaar veroordeeld „Levenslang" voor voetballer Ouverture van semi-profs Ere-Divisie in West-Duitsland Roken en longkanker Twee employees en heler veroordeeld Aan verwondingen bezweken Zomerwaterpolo HPC verslaat met 9-1 Dolfijn Eerste klasse amateurs voetbalseizoen '62-'63 MAANDAG 30 JULI 196* PAGINA 2 Gruwzaam Ondergang SYMBOL9CA HMÜ Roeiwedstrijd Steekpartij Leidsestraat EDO speelt tegen het Haarlems militair elftal 556ste STAATSLOTERIJ lekias ïeiiist Waterhoogten Geen full-professionalisme PAUL VLAANDEREN (Van een verslaggever) KÖNIGSTEIN, 30 juli. In het Haus der Begegnung is hier met ruim 500 deelnemers het twaalfde congres „Kerk in Nood" begonnen. Het aantal clerici onder hen is. als altijd, aanzienlijk. 27 nationaliteiten zijn vertegenwoordigd. Tijdens de pauzes en maaltijden kan men minstens vijftien verschillende talen van volken uit het Sovjetblok be luisteren, van Chinees tot Kroatisch, van Lithaus tot Roemeens. Het congres werd geopend door de grijze en fragiele bisschop van Minsk en Mohilew (Wit-Rusland). mgr. Boles- law Sloskans, die in St.-Petersburg tot priester werd gewijd, zeventien gevan genissen en twee concentratiekampen overleefde, en thans als balling in Leu ven woont. Mgr. Sloskans stelde, dat de contac ten met de vervolgde kerk sterker en inniger worden, dat er een echte ge bedsgemeenschap tussen vervolgden en niet-vervolgden groeit, doch dat er door de gelovigen in vrijheid nog niet genoeg gebeden wordt. Hele continenten verkeren in gevaar door het communisme te worden over weldigd. Het congres „Kerk in Nood" heeft mede tot doel de vrije wereld te confronteren met deze bedreiging en haad te stimuleren tot activiteit Het officiële congresprogramma zou voor wat de twee eerste dagen betreft, bepaald teleurstellend zijn, als het in de groepsdiscussies en persoonlijke ge sprekken geen aanleiding gaf tot uit wisseling van soms vierkant tegenge stelde meningen en inzichten. Voor sommigen schijnt de vervolgde kerk niets anders te zijn dan een statis- tisch-juridisch probleem, voor velen uit Duitsland en Oost-Europa is het com munisme, het godloos communisme, de enige en oorspronkelijke oorzaak van alle verleden, heden en toekomstig kwaad. Zij spreken over de democra tische en sociale Potemkin-décors van het communisme, maar hebben betreu renswaardig weinig aandacht voor het ongecamoufleerde en ten hemel schrei ende sociale onrecht van gisteren en vandaag, waarvoor men zich christen noemenden verantwoordelijk moet stel len. Vele deelnemers aan zulk een con gres zijn eigenlijk niet innerlijk vrij om te spreken. Zij zijn ontheemd en daardoor tot geestelijke gevangenen geworden van hun fysiek onbereik bare land van herkomst. Zij hebben vaak gruwzame dingen doorgemaakt. In een groepsdiscussie hoorde ik een Oosteuropese, een academica, een vrouw van nobel gehalte, bijna ex tatisch ageren tegen het communisme Ik zag op de gezichten van sommigen van haar toehoorders, die het com munisme slechts uit boeken en kran ten kennen, de kritiek broeien. Ik behoorde tot de weinigen die wisten, dat twee jaar geleden de dochter van deze vrouw om politieke redenen werd vermoord. ste internationale congres over kanker, dat hier is gehouden, is niet tot een uitspraak kunnen komen over het al dan niet bestaan van verband tussen roken en longkanker. Het medisch bewijs dat ter tafel werd gebracht kwam er op neer. dat roken, gecombineerd met het inade men van vuile lucht en uitlaatgassen van benzinemotoren ,,er toe bijdraagt longkanker te doen ontstaan". ALMELO, 30 juli De zeventienja rige Duitser D. uit Hannover heeft, ter wijl hij haar met een traangaspistool bedreigde, mevrouw Seldam-Wolters, een weduwe die hier een kleine winkel bezit, van enig geld beroofd. De be dreigde winkelierster gaf de jongeman een gulden, maar deze eiste meer. Juist toen de vrouw hem meer geld wilde ge ven, rende de jongeman de winkel uit, omdat hij zich ontdekt waande. De vrouw alarmeerde de politie die het ge makkelijk kreeg. De jongen bleek na melijk op een naburige camping zijn toevlucht gezocht te hebben, maar daar was hij door de hond van de beheerder staande gehouden. De kampbeheerder kon de Duitser overgeven aan de politie. MAASSLUIS, 30 juli Zaterdag ziin op Schiphol op verzoek van de politie in Maassluis bij hun aankomst per KLM-vliegtuig een jongeman uit Den Haag en een uit Rotterdam, resp, 19 en 20 jaar aangehouden. Zij waren als handlanger en matroos aan boord van de sleepboot Barends- zee. In de nacht van 7 op 8 juli, ter wijl de sleepboot in La Veletta op het eiland Malta in de Middellandse Zee lag, zijn beiden in een langszij van de sleepboot liggende sloep van boord ge drost. Zij hadden toen wachtdienst. Met de sloep voeren de twee deser teurs naar Tripolis in Libië, waar de Nederlandse consul hen, nadat zij we gens het ontbreken van geldige reis- papieren gearresteerd waren, geholpen heeft aan passage per KLM naar Ne derland. De mannen zullen aan de offi cier van justitie te Rotterdam worden voorgeleid. De Nederlander Vogelzang op Benei- li is zondag ais tweede geëindigd ach ter de Duitser Beer op Adler in de 250 cc-klasse bij de internationale mo torraces in België. De voordrachten gaven aanleiding tot vragen over de juiste houding tegen over met communistische regeringen „meewerkende", „samenwerkende" of in ieder geval pratende kerkelijke lei ders. Prof. De Vries van het Oosters Instituut in Rome, had geaccentueerd dat kardinaal Wyszinsky zes jaar ge leden in Rome voor vele deuren had gestaan die niet of zeer langzaam open gingen, terwijl hij tijdens zijn laatste bezoek in 1962 minstens drie uur met de H. Vader had kunnen spreken en alle protocollaire eer kreeg die in de Kerk voor kardinalen voorhanden is. Deze van koelheid tot hartelijkheid geëvolueerde Vaticaanse houding voor de imponerende Primaat van Polen, zou ons moeten inspireren tot meer bet zorgde liefde voor de talloze priesters achter het ijzeren gordijn, die alleen staan op bijna verloren posten, zonder de steun van een nabije geestelijke lei der van groot formaat, en die dan soms tot besluiten en daden komen die men vanuit de verte, zonder gevaar en zonder verantwoordelijkheid, gemakke lijk veroordelen kan. Hoevelen zullen op dwaalsporen zijn geraakt, omdat hun juist onze liefde ontbrak? Koude juridische verhandelingen over „automatische" excommunicatie van wegens collaboratie gesuspendeerde priesters bleven buiten de werkelijk heid. Men zou zo graag horen dat óók de priesters die hun suspensie en excom municatie wijten moeten aan hun eigen angst, lafheid of gemakzucht, tot de Kerk in Nood behoren en dat zij ons liefdevol gebed evenzeer behoeven als de anderen, die onder het kruis van de vervolging nog niet zijn ineengestort. Uit de door prof. De Vries gehouden voordracht, een geconcentreerde op somming van de communistische anti religieuze maatregelen der laatste ja ren, blijkt duidelijk dat de pogingen van het communisme het godsdienstig leven te vernietigen, versterkt worden voort gezet. Wie meent dat het communisme ten opzichte van de religie toleranter werd, is slachtoffer van 5e verbeterde vervolgingstechniek Deze bestaat primair uit het vermij den van bloed en voorts uit een geraf fineerd complex van maatregelen op fiscaal terrein en ten opzichte van op voeding en onderwijs. Op de duur moe ten deze maatregelen de ondergang van de Kerk (zeker als apparaat en orga nisatie) tot gevolg heiben. Om de intensiteit en resultaten van de vervolgingsmethoden vast te stellen, lanceerde prof. De Vries vier testvra- gen: „Hoe is de situatie van de bis schoppen? Idem van de priesters? Idem van de kerken en kloosters? Welke in vloed heeft de godsdienst nog op de jeugd?" Voor de Katholieke Kerk zijn de antwoorden op deze vragen, op een enkele uitzondering na, rampzalig. Al moet het antwoord op sommige vra gen voor sommige landen minder on gunstig luiden, de eindconclusie wordt er niet essentieel doer beïnvloed. Men schijnt het tegenwoordig doel treffender te achten, inplaats van de bisschoppen de gewone parochiepries ters te attaqueren. Aan het benauwend rijk gedocumen teerde feitenrelaas van prol De Vries ontlenen wij enige zeer illustratieve ver meldingen over recente gebeurtenissen: In Bulgarije werd voor kort een bis schop gewijd. In Albanië werd weer een kerkelijke hiërarchie ingesteld. De bis schop van Skoplje werd veroordeeld wegens de illegale ontvangst van Va ticaanse gelden. Een Russische (ortho doxe) bisschop werd tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens belas tingontduiking. Een andere orthodoxe bisschop tot acht jaar wegens wanbe heer van het kerkelijk vermogen. 64 Hongaarse priesters werden door hun bisschop onder regeringspressie uit de zielzorg teruggetrokken. De katholieke universiteit van Lublin heeft thans een belastingschuld van 35 miljoen zloty. In Polen zijn er behalve twee techni sche instituten en twee huishoudscho len, geen katholieke onderwijsinrichtin gen meer. In Joegoslavië kunnen kinde ren op schriftelijk verzoek van beide ouders godsdienstonderricht krijgen, doch zij worden daardoor van middel baar en hoger onderwijs uitgesloten. Dramatischer, om niet te zeggen spectaculair, was het verhaal van de Vlaamse missionaris Dries van Coil- lie, die uit eigen lijfelijke ervaring kon spreken. Vierendertig maanden ver bleef hij in de gevangenis van Pe king. Toen was hij door middel van een geraffineerde toepassing van li chamelijke en geestelijke kwellingen getransformeerd tot een „imperialis tische misdadiger". In Nederland ver telde pater Van Coillie zijn werkelijk schokkende story reeds voor de KRO- TV en bovendien kennen velen zijn boek. Deze missionaris, die in minder ge compliceerde tijden wellicht voor zijn geloof had mogen betalen met zijn le ven, betoogde dat Orwells 1984 geen toekomstfantasie meer is, maar reali teit die hg reeds in 1951 beleefde. C. GRIFFIOEN (Advertentie) 1. Kies symbool voor portret, groep of landschap. ,...2. Stel belichtingsmeter in. KLAAR! voor altijd rake foto's met met Zeiss Tessar F1 2.8/50 mm Nieuwe prijs f. 195.- AMSTERDAMKALVEH.STRAAT 115 - NASSAUKADE 361 - R. HARTSTRAAT 4 I P. C. HOOFTSTRAAT 60 - SCHELDESTRAAT 28 - AMSTELVEEN: CALERIJ 160 ZANDVOORT, 30 juli. De jaarlijk se bondsstranddag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen de bond bestaat op 16 september 45 jaar en kreeg in 1952 het praedicaat „koninklijk" werd dit jaar in Zandvoort gehouden wegei maart gevierde veertigjarig bestaan van de Zandvoortse reddingsbrigade. Een vrij talrijk publiek was zaterdagmiddag naar het zowaar met zon overgoten strand- gedeelte bij de zuidpost „Ernst Brok- meier" aan de boulevard Paulns Loot gekomen om de verschillende wijzen van het redden uit zee gade te slaan. Na het opmarcheren van de vele tien tallen deelnemers, afkomstig uit een zevental kustbrigades, achter de jeug dige tamboers van de drumband kunst kring Apollo uit Haarlem, sprak de voorzitter van de Contact Commissie kustbrigades van de K.N.B.R.D., de heer P. van der Mije Kzn., een woord van welkom. Onder de genodigden waren onder meer burgemeester mr. H. M. van Fenema van Zandvoort en de voorzitter van de KNBRD, de heer P. J. Weyburg uit Santpoort. De verschillende demonstraties wer den ingezet door de Bloemendaalse Red dingsbrigade. In samenwerking met an dere brigades werd gedemonstreerd hoe men vanuit de kust of strandpost de oranje reddingsvlet op zee naar een be paalde plaats op zee kan dirigeren. De brigade uit Katwijk demonstreerde hoe een redding met de kettinggreep en een redding met een reddingstok dient te ge schieden. Leden van de brigades uit Wassenaar en Den Haag maakten ver volgens gebruik van zwemvesten en tuigjes om te laten zien hoe enkele goe de brigadezwemmers in staat zijn een drenkeling uit zee te halen, waarbij het gevaar voor de redder zoveel mogelijk is beperkt. Zeer spectaculair was de wijze (en de snelheid) waarmee de brigade uit Noord- wijk met jeep en vlot naar het voor deze stranddag afgezette strandgedeelte re den, de vlet m het water brachten en vervolgens een redding uitvoerden. Tij dens deze redding was er een draadloos kontakt tussen de bemanning in de vlet op zee en de chauffeur van de jeep, waardoor op het strand was te volgen hoe de redding verliep en wat de drenke ling mankeerde. Een wachtmeester van de rijkspolitie te paard liet tenslotte iets zien van de w-oexc.; X X Gildebroeders uit Brabant, Limburg en België waren zaterdag te gast in Haarlem, de stad van de schutters van Frans Hals. Zij vierden daar een zwierig feest in hun kleurige costuums. In de oude Stadsdoelen zaten zij rond een kof fietafel, zij legden een krans bij het standbeeld van Frans Hals en zwaaiden hun vendels op de Grote Markt. Het hoogtepunt van het bezoek was wel de schuttersmaaltijd op het binnenplein van de Doelen. Het werd een kostelijk feest waarbij de Haarlemmer zich niet onbetuigd liet. Natuurlijk brachten enkele gildebroeders een bezoek aan het Frans Halsmuseum, waar zij poseerden voor een van de befaamde schuttersstukken van Frans Hals. (Van onze speciale verslaggever) BRUGGE, 30 juli De historische hoofdstad van VVest-Vlaanderen, Brug ge, is al meer dan acht eeuwen in het bezit van een bijzondere relikwie. Volgens een vrome legende keerde graaf Diederik van Vlaanderen in 1X50 terug van zijn vierde kruistocht naar Jerusalem met een kostbare reliek van het Heilig Bloed, gevat in een acht kantige schrijn. Als beloning voor zijr dappere heldendaden zou hij deze reliek van de patriarch van Jerusalem hebben ontvangen. De Bruggenaren zjjn trots op dit be zit en hebben daar steeds blijk van ge geven. Jaarlijks traditiegetrouw op de eerste maandag na 2 mei voeren zq de reliek in processie door de stad en sinds 1947 voeren zij om de vijf jaar he Heilig Bloedspel op. Ever voor de tweede wereldoorlog, in 1938 beleefde dit spel, geschreven door de inmiddels overleden redemptorist Dater J. Boon, zijn première. Na de oorlog werd de traditie in ere hersteld. Vanwege de grootse onderneming aan het spel nemen maar liefst 1700 personen deel maakte men er in 1947 een om de vijf jaar terugkerende gf beurtenis van. Na de geplande tien voorstellingen van dit jaar zal het aarrial toeschou wers de zevenhonderdvijftig duizend royaal overschrijden. Per keer kunnen niet minder dan tienduizend personen getuige zijn van het „Sanguis Christi"- spel. Voor hen is het ruime Markt plein veranderd in één grote mammoet- tribune. Alleen al voor dit reusachtige am- haal. Hjj weent tijdens Ghnstus moei zame tocht naar Calvarie, maar na de succesvolle verdediging van het oude Jerusalem door de graaf van Vlaande ren jubelt en juicht hij luider dan alle poorters van de goede stad Brugge. De „spelende" toren van het Belfort is de kracht van dit massaspel, dat on danks alle toneeltechnische bezwaren, een diepe indruk maakt op de duizen den toeschouwers, die de stad van het Heilig Bloed, Brugge, inderdaad als „die scone stede" van Vlaanderen er- phitheater van hout en staal, alsmede voor het immense toneeipodium aan de voet van het Belfort heeft het stadsbestuur van Brugge een bedrag neergeteld van bijna twee ton. De totale onkosten belopen ruim een half miljoen gulden. Zuiver zakelijk gezien een alleszins verantwoorde uitgave, wanneer men bedenkt, dat de geplande tien uitvoe- nrgen van dit jaar vrijwel steeds uit verkocht zullen zijn. De belangstelling voor het Heilig Bloedspel is interna tionaal. Bij de zaterdag gehouden avant-pre- mière bleek fit reeds overduidelijk Tientallen persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland woonden deze uitvoering bij. Op het secretariaat (de stedelijke diens' voor toerisme) zijn duizenden reserveringen binnengekomen Niet al leen uit België ot de nabuurlanden (Ne- uerland, Frankrijk en Duitsland) maar ook uit tal van andere landen.. Opval lend veel uit Amerika en zelfs uit Australië. Het voornaamste décorstuk, waar tegen dit massaspel zich afspeelt, de teren van het Belfort, is dé hoofdrol- vertolker. Terwij! de 1700 medewerkers de ver schillende taferelen: de passie, de kruistochten van DiederiK, graaf van Vlaanderen, en de plechtige Intocht van de reliekdragende ridder in het „nieuwe Jerusalem", Brugge, in de schaduw van het machtige Belfort uit beelden, doet de toren zijn sober ver varen. Het Sanguis Chnsti-spel wordt nog opgevoerd op 2, 4, 7, 9, 11, 13, 14, 17 en 19 augustus telkens 's avonds om half tien. werkwijze waar het reddingen betreft zoals deze tijdens de normale strand- dienst kunnen worden uitgevoerd. Poli tie en paard begaven zich een deel in het zwin waarna de politieman aan de jeugdige in nood verkerende bader een boei kan toewerpen. Aan deze bondsstranddag 'was dit keer een roeiwedstrijd met vletten verbon den. Veertien brigadeploegen streden 's morgens reeds in verschillende heats. De finale tussen de vijf best geklasseer de ploegen werd gehóuden als slot van de stranddag. In elke vlet zaten vier roeiers en een stuurman. De af te leg gen afstand was vijf honderd meter. Winnaar werd de ploeg uit Katwijk, op korte tijd gevolgd door de ploeg Zand voort II. Derde in deze roeiwedstrijd werd Egmond I. De prijzen voor de snelsten bij de wed strijden, bestaande uit medailles voor elk bemanningslid, werden uitgereikt tij dens een samenkomst later op de mid dag in Paviljoen Zuid. De voorzitter van de jubilerende Zandvoortse reddings brigade, de heer J. G. Bisenberger, reikte de prijzen uit. De internationale wedstrijden zwem mend redden zullen in september in Rome worden gehouden. Het bondsbe- stuur van de KNBRD besloot geen af vaardiging naar de wedstrijden van de F.I.S.S. te zenden. AMSTERDAM, 80 juli Drie van de zes Amsterdammers, die betrokken wa ren bij de geruchtmakende diefstallen van wapens en andere goederen uit transitoladingen op Schiphol, zijn van ochtend door de Amsterdamse recht bank veroordeeld. Een verdachte werd vrijgesproken, twee zullen nog terecht moeten staan. Het vonnis tegen een 24-jarige schipholemploye, die de voor naamste dader werd genoemd, luidde 12 maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest. Een 21-jarige collega werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 6 maanden met een proef tijd van 3 jaar en 250 boete of 25 dagen hechtenis. De voornaamste heler, een 42-jarige rechtskundige adviseur werd veroor deeld tot 10 maanden, waarvan 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en aftrek van het voorarrest. Een andere Amsterdammer, een 38- jarige filiaalhouder van een wapen magazijn, die heling was ten laste ge legd werd vrijgesproken. AMSTERDAM, 30 juli Wegens mis handeling de dood tot gevolg hebbend, heeft de rechtbank in Amsterdam van ochtend twaalf maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest op gelegd aan een 24-jarige uit Turijn af komstige metaalbewerker, die in de nacht van 20 op 21 april bij een twist om een meisje tussen enkele Italianen en tlee Nederlanders in de Leidse straat in Amsterdam de 27-jarige chauf feur R. de Cocq van Delwijnen een do delijke messteek toebracht. De eis luidde vier jaar. IJMUIDEN, 30 juli In het acade misch ziekenhuis te Leiden is gisteren de 23-jarige J. P. Brouwer, uit IJmui- den-Oost, overleden aan zijn verwondin gen, die hij een week tevoren' bij een botsing in Santpoort had opgelopen. Ko mend van Aerdenhout was hij in de bocht bij de Broekbergenlaan met zijn bromfiets tegen de trottoirband en ver volgens tegen een lichtmast gereden. Met zware hoofdwonden werd hij door de ongevallendienst naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden-Oost en vandaar naar Leiden gebracht. HAARLEM, 30 juli - In het Noorder sportpark speelt de Haarlemse tweede divisieclub EDO dinsdagavond een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen een elftal van in Haarlem gelegerde militairen. Aanvang kwart voor zeven. In het militaire elftal spelen onder meer mee: Loek Biesbrouck jr. en Pijlman (DWS), de honkbal-international Her man Beidschat (Bloemendaal)Schut (RKAVIC), Oude Velthuis (Lisse). Bos (Spaarnestad) en Koenders (KHFC). De vermoedelijke opstelling van EDO is: doel: Van der Berg; achter: Smit en Van der Oord; midden: Nijman, Koster en Spiers; voor; Emanuel Minas, Van der Putten, Peters, Leonhardt en Breeu- HOGE PRIJZEN 25.000 16927 5000 4712 2000 20343 1500 9680 14759 1000 2507 14233 15626 28320 20888 400 2915 3961 5703 6163 7606 9713 10692 11751 11781 16754 16832 19196 20479 21044 21619 200 1338 1581 1583 2602 2876 2965 3577 3611 3794 5188 5391 5412 5485 619» 6486 6537 6545 6877 6906 7132 7352 7954 8442 8557 8719 8742 8899 9224 10093 10160 10226 10330 10686 10864 1116011249 11512 11618 11757 12179 12706 12813 12915 13034 13314 13460 13583 13584 13636 13791 13911 14311 14784 14849 14898 15277 15357 15655 15718 15902 16138 16334 16341 17436 17777 17893 18140 19247 19890 19903 20454 20658 20944 21390 21777 PRIJZEN VAN 20,— 1018 054 066 072 077 132 145 179 227 260 288 316 368 374 384 428 440 505 563 620 634 638 649 694 717 724 725 728 819 828 837 850 877 942 2002 008 009 040 049 071 094 096 112 160 171 300 306 328 352 419 442 449 462 498 509 530 556 558 588 611 621 639 645 656 671 675 713 716 760 808 835 838 858 891 3024 029 034 048 049 070 103 157 176 221 244 267 272 278 288 299 459 488 504 507 536 564 590 626 694 699 761 763 764 840 852 883 886 894 911 912 942 959 967 975 997 4000 4015 038 054 059 065 091 113 117 123 141 166 204 218 276 281 292 312 326 333 386 394 424 438 456 480 487 490 507 529 540 567 586 609 623 631 638 640 682 703 704 743 750 780 812 815 828 858 876 897 901 929 937 952 956 970 6009 035 036 045 051 109 139 160 161 247 261 275 312 337 358 371 382 389 396 401 435 441 528 538 553 586 602 603 627 637 655 661 678 680 687 697 883 911 914 937 954 969 971 6002 004 030 032 046 085 089 132 183 207 228 234 261 265 321 345 350 357 376 384 404 435 493 525 533 580 591 596 629 682 752 762 787 798 821 841 847 882 909 917 948 959 963 7029 045 060 070 088 093 102 109 113 140 185 204 257 271 282 298 303 322 362 363 397 438 453 457 466 471 505 513 564 592 593 600 628 671 689 698 716 719 724 770 775 815 844 846 877 884 916 962 982 8014 027 168 175 196 202 205 293 321 333 342 358 404 420 421 454 457 460 478 531 536 544 561 570 579 604 619 623 681 723 756 776 820 845 910 929 953 978 979 982 991 9039 042 135 150 160 177 201 211 227 233 238 334 370 418 422 435 462 510 523 535 538 562 564 608 626 627 630 638 679 681 701 716 726 730 746 755 785 818 824 853 856 903 919 943 944 953 961 968 972 978 10000 100U3 019 059 098 184 199 262 273 281 303 308 321 323 324 327 360 379 458 474 484 546 562 563 565 615 650 661 667 678 721 731 734 763 774 777 808 812 816 863 943 946 950 963 11037 060 079 081 089 099 112 161 176 184 206 279 312 319 367 369 375 378 383 393 395 407 414 471 477 527 536 544 552 568 580 606 643 709 727 730 742 774 818 820 840 841 844 S45 861 907 908 909 910 931 933 934 935 942 957 978 984 12096 106 130 140 169 230 244 253 264 327i 418 434 474 535 542 547 624 645 651 671 719 740 749 771 806 808 831 902 922 938 943 974 975 991 13001 054 060 081 084 114 121 141 142 237 251 264 266 270 279 289 360 381 404 428 521 538 548 549 577 588 623 635 653 673 677 685 686 711 741 770 819 821 855 869 910 937 14001 036 048 093 126 131 185 193 201 251 271 289 302 318 353 370 412 465 470 490 519 540 572 574 584 657 669 677 702 718 732 767 788 817 851 886 904 922 939 988 15018 023 057 067 091 099 122 133 169 187 202 381 414 423 424 437 442 467 475 481! 485 526 554 557 580 613 649 723 726 785 804 811 842 859 887 913 929 935 974 988 16036 037 045 048 089 116 141 150 169 195 219 224 254 269 273 275 298 301 351 352 363 367 368 420 435 443 468 488 545 564 585 588 630 650 657 671 681 720 753 821 848 856 890 907 980 994 17000 17005 028 058 077 078 129 142 144 163 192 193 196 197 356 367 463 511 525 539 552 554 587 643 650 654 663 666 667 675 705 706 775 796 800 819 836 910 912 921 933 18015 039 101 129 134 171 202 215 327 342 373 380 418 452 582 612 672 688 724 738 814 819 838 845 861 865 902 971 973 988 19000 19021 026 028 077 080 089 126 149 187 255 298 301 319 342 394 412 425 471 479 519 521 539 568 590 597 638 657 683 700 747 773 817 821 888 895 923 933 958 965 20014 015 026 036 039 076 091 096 103 108 128 137 141 160 181 210 216 227 275 277 306 311 326 334 339 410 459 465 482 483 490 496 557 588 651 662 689 725 741 768 775 807 819 857 902 903 934 979 994 21020 027 063 067 072 092 134 156 163 203 233 253 275 437 439 456 461 466 471 483 540 545 549 566 618 620 629 662 790 829 834 859 861 876 880 896 900 909 911 953 HAARLEM, 28 juli Op een overtui gende wijze heeft de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC het Amster damse Dolfijn verslagen. De wedstrijd werd gespeeld voor de tweede klasse zomercompetitie KNZB en HPC begint kampioensneigingen te vertonen. Dolfijn begon meteen met een aanval op het HPC doel, maar de HPC verdediging was op haar hoede en trok Herbert Verleur met de bal naar voren om door de Dolfijn verdediging heen te dringen en de bal in het doel te deponeren. Dolfijn zinspeelde meteen op repliek, maar Johan Bontekoe greep in en de Dolfijn verdediging werd uit elkaar ge speeld, waarna midvoor Wiers er 2-0 van maakte. Het bleef voor de Amster dammers een vergeefs pogen om door de HPC verdediging heen te dringen; het was Termeer, die de aanval keerde en de bal kwam tenslotte bij Entrop, die Wiers in de gelegenheid stelde er 3-0 van te maken. In de volgende periode wist Entrop een strafworp te benutten en liet Wiers nog eens het Dolfijn doel trillen. Met het inzetten van de derde periode kwam bij HPC Boudie de Jong in het strijd perk, die meteen twee doelpunten voor zijn rekening nam. Een sdhot van HPC- er Wiers tegen de lat was slechts uit stel, want Termeer joeg meteen de bal onder de lat door. Met de stand 8-0 kwam de HPC verdediging onder druk. Het werd wat rommelig voor het HPC doel en het valt de HPC doelman, die uitstekend werk liet zien, niet kwalijk tt nemen, dat toen zijn domein door boord werd. In de laatste periode was het slechts Boudie de Jong, die in schoot, zodat met de stand 9-1 de strijd eindigde. HPC gaat nu aan de kop van de ranglijst met 15 punten uit negen wedstrijden; dan volgt DAW met 14 punten uit acht wedstrijden. HPC moet woensdagavond uit spelen tegen DAW, dat ook nog tegen LZC moet. DEN HAAG, 30 juli Wegens het trappen van een tegenstander tijdens de vriendschappelijke wedstrijd De Vo- lewijckersVelser Profelftal op 5 juni j.l. en in verband met de talrijke aan tekeningen welke reeds op zijn straf- kaart staan genoteerd is de voetballer W. v. d. Waal (Stormvogels) voorgoed vervallen verklaard van het lidmaat schap van de KNVB. DEN KAAG, 30 juli Konstanz 276 1, Rheinfelden 261 +10, Ottenheim 322 +2, Straatsburg 248 4, Maxau 424 onv. Plochingen 103 —5. Mannheim 251 —3, Steinbach 124 —3, Mainz 247 —1, Bingen 165 onv. Kaub 176 —2, Trier 82 —1, Koblenz 180 +3, Keulen 130 —1, Ruhrort 318 —5. Lobith 926 —10. Nijmegen 715 —8, Arnhem 755 —9, Eefde IJssel 286 —12. Deventer 187 8, Monsin 5460 —20, Visé 4920 —5, Borgharen 3878 —20, Belfeld 1082, onv. Grave beneden de sluis 499 onv. De minst gepeilde diepten in de vaar geul, heden vermeld op de waarschuwings borden, zijn in centimeters: PannerdemIjsselkop 270, IJsselkop— Heveadorp 240, HeveadorpA'dam Rijn kanaal 200. A'dam RijnkanaalLekkanaal 240, IJsselkopDoesburg 210, Doesburg— Zutphen 220, ZutphenDeventer 230, De venterKaterveer 255. Toegelaten grootste diepgang van Mil- limgen tot St. Anidries 295 cm. DEN HAAG, 30 juli Op zondag 26 augustus opent het voetbalseizoen it de betaalde sector met de volgende wedstrijden: Ere-divisie: EnschedeFeijenoord, SpartaBlauw Wit, MWDe Vole- wijekers, GVAV—DOS, NAC—Willem II, ADOPSV, VolendamFortuna, Ajax— Heracles. Eerste divisie: Go AheadFortuna VI., ExcelsiorVW, SittardiaDHC, EindhovenSHS, LimburgiaRBC, ElinkwijkVeendam, VeloxRoda JC, DWSEnschedese Boys. Tweede Divisie A: Zwolse Boys Heerenveen, ZwartemeerAlkmaar, VSV—Vitesse, KFC—Be Quick, NEC— ZFC, WageningenStormvogels, De GraafschapOldenzaal, AGOWTu- bantia. B: HelmondiaBW, Wilhèlmi- naDFC, 't GooiHVC, HaarlemBa ronie, SVVerxes, NOADEDO, LongaHilversum, RCHPEC. DEN HAAG, 30 juli In het komen de voetbalseizoen is de indeling van de eerste klasse amateurs: Eerste klasse A: AFC, DCG Kon. HFC, Hollandia, HRC. JOS. OSV. p„,- mersteijn, De Spartaan, UW, Gouda, W atergraafsmeer. Eerste klas B: CW, DCV, Laak kwartier, ONA, Overmaas, Quick, Slik kerveer, Spartaan '20, SVW, TSC, Uni- tas, UVS. Eerste klas C: Emmen, Germanicus, Jubbega, KSC, Neptunia, Oosterparkers, PJC, Rood Geel, Sneek, Velocitas, WW Zwaagwesteinde. Eerste klas D: Dinxperlo, DOS, ESCA, Hengelo, Leones, Quick N., Quick '20, Rheden, Rigtersbleek, Vosta, WVC, ZAC. Eerste klas E: Alliance, Boxtel, Bra- vantia, Helmond, MOC, Schijndel, De Spechten, Tongelre, TOP, de Valk, Val- kenswaard, Vlissingen. Eerste klas F: Blerick, Chevremont, Heer, Minor, RIOS, Sp. Emma, Sp. Irene, Sp. WW, Tiglieja, Waubachse Boys, Wilheimina. DriRTMUIw, Ou juu Op de bonds vergadering van de Duitse voetbalbond is met 103 tegen 26 stemmen besloten met ingang van 1 augustus 1963 een Eredivisie in te voeren. Thans kent het Westduitse voetbal aan de top vijf eer ste klas-afdelingen. Een bestuursvoorstel om het volledige beroepsspel in West-Duitsland in te voe ren werd met 80 tegen 49 stemmen ver worpen. Wel hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de invoering van de categorie zg. „licentiespelers" voor de Eredivisie. De licentiespelers krijgen een hogere vergoeding dan de huidige contractspelers, die 400 mark (bijna 400 gulden) per maand ontvangen. De Russische lichtgewicht Serge Lo- patin heeft in Helsinki het wereldre cord tweehandig drukken gebracht op 135 kg. Het oude record stond met 134,5 kg. op naam van zijn landgenoot Evgeny Girko. Abida 28 te Shellhaven. Bali 28 te Port Said. Beninkust 28 v. Lagos n. Abidjan. Caltex Arnhem 28 te Sidon. Carrillo 28 300 m o Savan nah n. Cristobal. Dorestad 28 v. Beihroet n. Algiers. Ittersum 28 v. Antwerpen n. Bermuda. Kelletia 28 v. Ardrossan n. Curagao Prins Maurits 28 v. Lissa bon n. Montreal. Prins Willem III 28 v. Londen n. Glasgow. Stad Delft 28 450 ni wzw Landsend n. Norfolk. Tamara 28 80 m ono Aden n. Suez. Zaria 28 180 m ono Aden n. Gibraltar. tt» Joh. van Oldenbarnevelt 28 170 m zo Cocos-eil. n. Fremantle. Algenib p. 28 Vlissingen n. Bremen. Bengkalis 27 1180 m ono Tokio n. Los Angeles. Bovenkerk p. 28 Vlissingen n. Marseille. Dalerdljk p. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Gemma 27 v. Rio Parana n. Montevideo. Prins Willem II 31 te Londen verw. Senegalkust p. 28 Vlissingen n. Dakar. Talita 27 450 m zzw Kp. Verdische eil. n. Rio de Janeiro. mwews ONTKENT ENBL'JFTIN mMRREST... GËÈN BEZWAAR TEGEN VRULA- TING ONDER BORGSTELLING, EDELACHTBARE... IK GELOOF NIET, DAT DIT MATTHEWS UITSCHAKELT, INA... H'J KAN DIT ALIBI VOORBEREID HEBBEN.. HU KOMT MORGEN VOOR. IK GA ER PARDON, MENEER VLAANDEREN" VERDACHTE MATTHEWS NAAR U- H'J IS INZUN CEL. v\\w.\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2