Muziekfeest Even verwarrend in Kerkrade als verrukkelijk NIEUWZEELANDSE KORPS ROYAAL DE EERSTE SKODA Protest tegen Jean Gabin A Igiers„neutraal5 militair ingrijpen b( de SKODA Combi staat altijd voor U klaar Overuren voor circusolifanten Openluchtmarkt iPaardemarkt Bijenmarkt Foto-incident aan boord Aeroflot- lie&tuig v EEN VEILIGE KEUZE Florence tijdens hittegolf zonder water Partijen akkoord met Politiek Bureau Demonstratie in Helsinki tegen jeugdf estival Sovjets lanceren KOSMOS VII Bij het zwemmen verdronken Begin december einde censuur in Spanje? Peru-junta laat ex-president PRADO vrij De „Osservatore citeert uitspraak kardinaal Alfrink Aart communiebank overleden „Boer, die af en toe een film maakt jWÊÈIi Ambassadeur overleden MAANDAG 30 JULI 1962 KERKRADE, 30 juli Kerk rade noemt zich in deze dagen „Klankstad." En dat is dan een op zienbarend juiste kwalificatie. Neem nu dit weekend. Toen ik za terdagmorgen in een etablisse ment op de Markt mijn ochtend lijk kopje koffie gebruikte, legde net een Portugees korps een krans bij het monument voor de mijn werker, dat Peter Roovers op het plein heeft opgericht. Muziek dus. Een mars, het Portugese volks lied, het Wilhelmus. Nauwelijks hadden de jongens van Salazar de hielen gelicht of daar kwam de „Musique Municipale de Dijon" oprukken. Een mars, het Wilhel mus en de Marseillaise. Met de Franse slag uiteraard; dat wil zeg gen met schei-schetterend koper en in een aanstekelijk vlot tempo, ofschoon gezegd moet worden, dat ik nog nimmer een gallisch korps heb horen spelen, dat zoveel be grip opbracht voor het onloochen bare feit, dat ons volkslied alles heeft van ppn gedragen koraal. De stand geheel compleet f 6475. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)2010* ALGIERS, 30 juli (AFP, Rtr.) Troepen van het vierde Algerijnse militaire district hebben gisteren bij verrassing strategische punten in Algiers bezet. Volgens een be kendmaking van de leiders van de genoemde „willaya," waarin de Algerijnse hoofdstad tot dusver een autonoom gebied vormde, ge schiedde de actie in overeenstem ming met de plaatselijke militaire leiders in Algiers. Het aantal mi litairen dat aan de actie heeft deelgenomen wordt op 2.000 man geschat. VATICAANSTAD, 29 J (K.N.P.) In de rubriek „in margine" van de Osservatore mano houdt f.a. (Federico Ale sandrini, waarnemend hoofdrede teur van het Vaticaanse orga^jL zich bezig met de weerklank het aanstaande Oecumenisch Concilie in de wereldpers vin^,,' Franwi willen, zo is mijn ervaring, het Wilhelmus van Nassaue nog wel eens aanzien voor iets als de Braban- gonne. De knapen uit Dijon echter hadden even verder gekeken. Zij hadden zich voor de gelegenheid oprecht in de passende sfeer ingeleefd. Toen zij na de plechtigheid eenter hun eigen weg gingen, hervonden zij meteen ook hun eigen ietwat driftige stijl. De Fransen verdwenen in de verte, en wat doemde i de tegen liggende verte op? De klank van weer een muziekkorps. Het SDeelde een treurmars. Het begeleidde dan ook de uitvaart van de penning meester van de harmonie van Nulland. de heer C. Jansen. Het Kruis en het gestreken vaandel: en natuurlijk de muziek. De heer Jansen heeft het on getwijfeld zo gewild. Wij, festivalgan gers, keken het allemaal ietwat ver bijsterd aan en toen de stoet zich aan ons gezichtsveld had onttrokken, ble ven wjj achter met iets als een mee levend zelfbe'-lag in onze harten. Muziek is in Kerkrade. de Klankstad, inderdaad een kwestie van leven en dood. De dichter kan daar iets over beweren. De dichter, die Leo Her- berghs heet. en die het gedrukte fes tival-programma opent met een vers, hééft er iets over beweerd. l>'t. MUZIEK Ik ging toen een wereld ver, daar was geen mens en geen ziel, enkel een stille muziek. Ik ritselde als een blad, als wolken dreef ik zo stil tussen de zuilen der lucht. Nimmermeer ging sindsdien de zachte muziek aan het oor, nimmermeer van mij weg. Eén warmte van de natuur, klokken van onder de grond woorden van uit de lucht. Aards leven 'S zander meer een vallen van bloem en blad. terug naar de grond der muziek. Keer ik terug naar het puur aardse, dan moet ik constateren, dat het in Kerkrade inderdaad gaat om het We reld kampioenschap-muziek"En hoe dat formeel juridisch gezien ook moge liggen, wie in Kerkrade de „hoog ste onderscheiding" behaalt, heeft me lornanisch gezien een top bereikt, die op deze aardbol nauwelijks te overtref fen is En er zijn steeds meer men sen, verspreid van oost tot west, die dat gaan begrijpen. Daar moet strijd geleverd worden. Toen Ik dezer dagen even met Johan Scholtes zat te praten, werd hij aan de telefoon geroepen. Korte tijd later keerde hij terug en zei: „Dat was een fanfare uit Luxemburg ze wilden weten hoe de stand was" Ziet u, dat is het. Het wereldmuziek concours leeft natuurlijk van de mu ziek, maar het is en blijft een con cours. Nu hadden die Luxemburgers met het inwinnen van hun informaties niet precies het juiste tijdstip uitgeko zen. Daar waren Immers net de Nieuw- Zeelanders in het Kerkraadse lard. Met name de „National Band of New Zealand, Christchurch". En op dat mo ment wisten wi) nog niet alles, maar wij wisten wel da: zij tot de uitverko ren favorieten behoorden. Hoe pakte dit alles uit.'Op de concourswedstrfló in de „coneerthai" behaalde het ande re, en verst verwijderde werelddeel, in de eerste divisie een eerste prijs met verregaande lof van de jury; 53? pun ten. Zondag, tijdens de marswedstrijden, waren zij er weer. En weer was het een eerste prijs met lof van de Jury. verheugd waren die kerels over deze cumulatie van successen, dat zij de instrumenten wegwierpen en met veel „boe-geroep" een als „krijgsdans" aangekondigd rummer opvoerden. Mis schien waren zij op dat moment wel helemaal echt. Om niet te zeggen: vol maakt. De marswedstrijden. Zij mogen be paald niet verwaarloosd worden. Zij vormen het fundament, waarop het ge hele festijn rust. En dat 's dan in twee erlei opzicht waar. Op de eerste plaats, omdat zij een muzikale feestelijkheid ontketenen, die zelfs een bisschop rit misch in de handen doet klappen ik heb het zondag mgr. P Moors, bis schop van Roermond, zelf zien doen maar op de tweede plaats omdat zij zoveel mensen trekken (20.000 of daar omtrent) dat men uit de daaruit resul terende revenuen een evenement als bijvoorbeeld het komende optreden van het Londens Philharmonisch Orkest kan bekostigen. Laat de linkerhand vooral wel weten wat de rechter doet. Ik krijg overigens nog we] de gelegen heid op het verschijnsel marswedstrijd terug te komen. Wat het concours betreft: zaterdag was het afgezien van Nieuw-Zeeland een aangelegenheid van de Portugezen. Daar namen drie korpsen deel, alle drie onder leiding van een dirigent, luisterende naar de sierlijke naam van Artonio Congalves. Al deze muzikan ten zijn zes dagen per autobus onder weg geweest, zij hebben zelfs in hun vervoermiddelen geslapen en zij hebben vanwege al deze op offeringen de publieke waardering in Kerkrade terecht zeer gaande ge maakt De waardering van de jury voor de muzikale prestaties van de he ren liep daarmee even terecht niet he lemaal parallel. Het ontbrak de Por tugezen precies en ingrijpend aan dat gene wat men hen op het eerste ge zicht (het eerste gehoor) onmiddellijk zou toevertrouwen, aan zuidelijk, mu zikaal temperament. Misschien heeft Antonio Congaives zich al te bereid willig aangepast aan „noordelijk" mu zikale verhoudingen. Zondag kon men dan uitvoerig ken nismaken met het merkwaardige feno meen, dat het mandoline-orkest is en waarvan men zaterdag een bijzonder goed exempel had kunnen waarnemen in het „Wiener Mandolinen- und Gitar- ren Ensemble" dat werkelijk muzikaa. speelde en dat bovendien kwam met voor de bezetting geëigende muziek. De jury had er ook kennelijk waarde ring voor en kende 499 punten toe, het geen neerkwam op een eerste prijs mèt lof. Overigens, het is niet te ontkennen dat er aan de wedstrijd-muziek het gaat per slot van rekening om het we reldkampioenschap in Kerkrade tot nu toe het een en ander ontbreekt: niveau en spanning. En nu weet ik wel dat men het aanlegt op een climax. Maar vóór het zover is, mag er nog wel iets gebeuren. Het kan niet alleen afhangen van een slotakkoord, het kan ook niet alleen afhangen van een ver rassende Nieuw-Zeelandse uitschieter. Wat dat betreft heb ik overigens goede verwachtingen. Toen ik gisteren, de aan de eonoerthai grenzende eon- sumptietent betrad een mens leeft niet van muziek alleen geviel het zo, dat ik mocht aanzitten bij de heer Wittershoven, voorzitter van de fanfa re „Kunst en Vriendschap" uit Wittem (Limburg), die zondag a.s. in de derde divisie gaat deelnemen. Hij had enige jeugdige discipelen om zich heen ver zameld; te weten Pierre Lumjj (veer tien jaar en trompet), Sjefke Cremer (twaalf jaar en piston), Sjefke Brou wer (dertien jaar en bugel), Jo Kol (dertien jaar en waldhoorn) en Pierre Cremer (veertien jaar en burgel). Zij zaten er limonade drinkend en koek etend, de zaak te verkennen. Ziet u, dat moeten we hebben. Hei streven naar een kampioenschap, ook al geldt het de muziek, eist een mentale voor bereiding. Hoe is ooit de Londense Philharmonie die vandaag over een week komt spelen aan de top ge komen? HERMAN HOFHUIZEN DEN HAAG, 30 juli In de kerk van de H Antanius van Padua is hier fisterochtend plotseling overleden de eer A. Fermin, eigenaar van een atelier voor de vervaardiging van kerk- gwaden. Hij overleed aan de communie bank ogenblikkelijk nadat hij de H. Communie had ontvangen. Pastoor Moeskops diende hem het H.Oliesel toe en droeg de H.Mis op tot intentie van de zielerust van de overledene. De heer Fermin was 82 Jaar oud. DEN BOSCH, 30 juli (KNP) Mgr. W. M. Bekkers heeft vandaag in de kloosterkerk van de paters Capucijnen te Udenhout de volgende fraters tot priester gewijd: Fraters Raphaël van Enschede. Marcellus van Singkawang, Alpheus van Herwen en Aerdt. Evaris- tus van Delft, Ernestus van Erp. Weren- fridus van Oisterwijk, Wiro van Vlist, Herman van Best. Franclscus van Utrecht en Jesualdus van Waalwijk van de orde der paters Capucijnen. De eerste prijs in de marswedstrijd met lof der jury was na het eveneens behalen van een eerste prijs in de concourswedstrijd ook met lof der jury voor de National Band of New- Zealand aanleiding tot deze vreugde dans. PARIJS, 30 juli (U.P.I.) Een toe stel van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot is met zeven uur ver traging in Parijs aangekomen, omdat een Italiaanse passagier had geprobeerd foto s in bet toestel te nemen. Het vliegtuig was al uit Moskou op gestegen, toen de Italiaan, een hoogle raar uit Milaan, foto's begon te nemen van het interieur. Toen hij weigerde de film aan de bemanning af te staan, keerde het vliegtuig naar Moskou te rug. Daar werd de professor uit het toestel gezet. De hoogleraar was lid van de Itali aanse delegatie die het internationaal congres over kanker in de Russische hoofdstad heeft bijgewoond. (Advertentie) draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - Super motor: 1221 cc - 47 pk 125 km/u. 1202 Combi f 6975,- Skoda Octavia f 5250,- Felicia Sportcabriolet 8250,- DEALERS: Fa. Fl. BROUWER, 2e Jan Steenstraat 46, Amsterdam, tel. 726842 v. d. GUN's Autobedr. N.V., B. Ruloftstraat 5, Amsterdam, tel. 738022 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7. Bloemendaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrechtseweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum: KOUDIJS' Autobedrijf, Cattenhagestraat 45, Klaarden, tel. 13486 ALENCON, 30 juli (UPI). - De Fran se acteur en filmspeler Jean Gabin is het middelpunt geweest van een protest- actie van boeren, die er bezwaar tegen hadden dat hij als „hereboer" land rond om zijn „boerderij" had opgekocht. Alvorens de boeren Gabin wekten, sneden ze de telefoonverbindingen door van zijn huis in de nabijheid van Alen- gon. Daarna vertelden ze hem, dat hun bond tegen zijn transactie bezwaren koesterde. De boeren wisten de acteur te bewegen, stukken van het opgekochte land als pachtgrond af te staan aan boe rensyndicaten. Gabin protesteerde heftig tegen het feit, dat hij werd betiteld als „een film acteur, die in zijn vrije tijd graag wat mag boeren". Hij was daarentegen, ver zekerde hij met klem, „een boer, die af en toe een film maakt." FLORENCE, 30 juli (UPI) De 375.000 inwoners van Florence zitten nu op het hoogtepunt van een hittegolf, zonder water en zullen deze onmoge lijke situatie waarschijnlijk nog tot dinsdag of woensdag moeten door staan. De watervoorziening werd vrijdag avond afgesneden toen een sluisdeur van het waterleidingsysteem plotseling bezweek en tonnen modder e.d. de werking van het enige aquaduct onmo gelijk maakte. Het plaatselijk waterleidingbedrijf verwacht niet dat het aquaduct voor dinsdag of woensdag gerepareerd zal zijn. Zaterdag steeg het kwik in Florence tot 37 graden, terwijl in de reservoirs nog maar een kleine hoeveelheid water was. Deze hoeveelheid zal streng ge rantsoeneerd worden tot het waterlei- dingsysteem Weer in bedrijf is. v*vj t f ..f> - - Het vierde militaire district heeft tot dusver een neutraal standpunt in het geschil tussen vice-premier Ben Bella en andere leden van de Algerijnse Voorlopige Regering ingenomen. Vol- HELSINKI, 30 juli (U.P.I.) Maan- schappen van de Finse bereden politie hebben zaterdag een menigte anti-com munistische jongeren uiteengedreven die betoogde tegen de opening van het door de communisten georganiseerde wereld-jeugdfestival. De demonstraties, die met zeer veel lawaai vergezeld gingen, duurden vijf uur. Enkele betogers werden licht ge wond. Enige tientallen demonstranten werden weggevoerd met patrouillewa gens. De demonstranten, die leuzen aan hieven, balden hun vuisten tegen de voorbijrijdende bussen met Oosteuropese afgevaardigden naar het festival. Volgens betrouwbare inlichtingen is een aantal Oostduitse deelnemers aan het jeugdfestival naar Zweden gevlucht. Men kon niet zeggen hoeveel precies van de 500 leden tellende Oostduitse de legatie naar Zweden zijn uitgeweken, maar volgens de berichten hebben min stens zes of zeven kans gezien za terdagavond te vluchten. De Oostduitsers zijn waarschijnlijk niet in het bezit van paspoorten maar tussen Finland en de andere Scandina vische landen bestaat geen paspoorten controle. MOSKOU, 30 juli (Tass, UPI) De Sovjet-Unie heeft zaterdag de zevende onbemande kunstmaan gelanceerd van een reeks die tot taak heeft gegevens te verzamelen over kosmische straling en dergelijke. De kunstmaan kreeg de naam „Kosmos VII". Tass meldde, dat de instrumenten in de kunstmaan „nor maal functioneren". gens genoemde bekendmaking staan „de poorten van Algiers open voor alle leiders van de Algerijnse revolutie, wier samenkomst zou kunnen bijdra- 1 gen tot het beëindigen van de Alge- rijnse crisis"- Aa" de akkoorden van Evian zou niet worden getornd. In dit verband werd in een radio-uitzending de Europeanen toegezegd, dat hun vei ligheid zou blijven gewaarborgd. Waarnemers beschouwden het op- treden van de leiders van het vierde district als een belangrijke ontwikke ling ter versterking van de invloed 1 van de zes politiek-militaire distric- ten of willaya's op het tot stand komen van een regeling van het con- flict. Drie willaya's zouden op de hand van Ben Bella zijn. In Parijs verklaarde gisteren de rechterhand van Ben Bella, -Moham- med Khider, dat in het midden van de komende week in Algiers het door Ben Bella gevormde Politieke Bureau van zeven leden zal worden geïnstal leerd. Ben Bella gaf zelf in Oren als zijn mening te kennen, dat „de crisis in feite is opgelost Op een persconfe rentie zei hij rofl klem tegen het ge bruik van geweid te zijn. Het politieke bureau zou na zijn installatie onmid dellijk beginnen aan de opbouw van een politiek en militair apparaat. Met r.ame zou de Algerijnse verzetsorgani satie FLN tot een nationaal leger wor den gemaakt, waarnaast een politieke partij zou worden gevormd. Van de andere kant had Ben Khed- da, de premier van de voorlopige Al gerijnse regering zaterdag reeds, na de besprekingen tussen zijn plaatsver vanger, vice-premier Belkacem Krim en de rechterhand van Ben Bella, Mohammed Khider, verklaard, dat er spoedig een Politiek Bureau, dat het land moet besturen, zal worden ge sticht. In een verklaring tot de pers zei Ben Khedda, dat de Voorlopige Re gering hiermee reeds akkoord was ge gaan. De Nationale Raad (het parle ment) moet zich thans nog over dit besluit uitspreken, aldus de premier. In Algiers werd deze bekendmaking als een belangrijke stap in de politie ke crisis gezien. Men betwijfelt echter of vice-premier Ben Bella akkoord zal gaan met de 'voorwaarde, dat het par lement de instelling van het politieke bureau moet ratificeren. De oprichting van dit bureau werd vorige week on verwacht door Ben Bella bekendge maakt. Van de zeven leden zijn er slechts twee op de hand van premier Ben Khedda. BUREN (Ameland), 30 juli De 40- jarige kantoorbediende H. Kreman uit Almelo is zaterdag bjj het zwemmen in zee bij Ameland tussen Buren en Nes verdronken. Zijn stoffelijk over schot is enige uren nadien aan het strand aangespoeld. UTRECHT Het vierjarig meisje Carrie van der Veen uit Utrecht is in de Vecht verdronken. Het kind werd sinds vrijdag vermist. Gisteren is het stoffelijk overschot uit het water ge haald dicht bij de plaats waar de woonboot van haar ouders ligt. De drie Indische olifanten Baby, Terry en Letchini van Herr Dondo, de Duitse kornak, zijn niet minder dan „pendelaars i et overuren". Zij werken namelijk voor twee circussen tegelijk: voor Strassburger in Scheveningen en voor circus Belli, dat in Rotterdam staat. Elke middag sjokken zij ondanks alles nog goedgehumeurd naar een grote vrachtwagen op het Gevers Deynootplein, die hen n een uur tijd naar Rotterdam rijdt. Het schijnt al lemaal goed te gaan, zelf wanneer beide circussen zowel een matinee als een avondvoorstelling geven. In Scheveningen laat Dondo zijn oli fanten dan als eerste hur kunsten vertonen, rijdt naar Rotterdam, pre senteert daar als laatste programma punt weer de dikhuiden opent er s'avonds het programma en rijdt weer terug naar Scheveningen om de die ren nog eens te laten optreden. Zij stappen telkens weer zonder veel mor ren in de wagen al staaiv zij er wei een beetje krap; te krap in ieder ge val om een sambaatje te dansen, wat zij in de piste zo vrolijk doen. Vooral Herr Dondo vindt het prachtig. „Sehr volteilhaft, jawohl". Zag het er aanvankelijk naar uit dat de openluchtmarkt van oude ambachten op de Parade in Den Bosch een prooi van de regen zou worden, vermoedelijk had VW-directeur Jan Bruens ook dit fa cet in zijn veelvuldige voorbereidin gen opgenomen, want precies op tijd MADRID, 28 Juli (UPI) Volgens betrouwbare zegslieden in Madrid zal omstreeks begin december de pers-cen- suur in Spanje worden opgeheven. Ook het regeringstoezicht op boeken en der gelijke zal dan vervallen. De Spaanse minister van Voorlich ting, Manuel Frage Iribarme, die deze functie nog niet lang bekleedt, en die ook rechtskundig adsiseur is van het Spaanse parlement, heeft van gene raal Franco opdracht gekregen de pers te liberaliseren. Spanje heeft nu 26 jaar censuur. De laatste jaren was deze niet bijzonder strikt meer, al is de tijd nog niet zo lang voorbij, dat de Spaanse kranten ver plicht waren redevoeringen van minis ters woordelijk op te nemen. Sinds kort echter mogen de kranten de redevoerin gen behandelen zoals zij dat wensen. Het is overigens nog wel zo, dat kran ten hun kopij moeten opzenden naar de censuur van het ministerie van voor lichting, maar in de praktijk kwam het er op neer, dat de censuur niet eens de moeite nam de teksten te lezen. Dat wil niet zeggen, dat er persvrijheid was. Men was eenvoudig op elkaar ingespeeld De Spaanse kranten hebben geen plan nen om de steeds groter wordende vrij heid reeds nu te gebruiken. Zij willen eerst weten hoe de nieuwe wet op de pu- blikaties er uit zal zien. Tot fan zullen zij de gewone voorzichtigheid betrachten. Doorgaans leest een Spanjaard berich ten over verstoringen van de openbare orde slechts in de vorm van een offi ciële mededeling van de directeur-ge neraal voor de veiligheid. werd het droog en in de namiddag is dit unieke evenement ooder een stralende zon een feestelijk gebeuren geworden. De ambachtslieden, die uit alle delen van het land waren geko men om hun vaardigheden te de monstreren hadden er over belang stelling bepaald niet ie klagen, een belangstelling die bijzonder actief was en die overal resulteerde in een levendig contact met de ambachte lijke kunstenaars. Zelfs zo dat een handweefster ons verzekerde dat ze nog zelden op een dag zo lang en zo hara gewerkt had omdat telkens an dere groepen van mensen wilden zien „hoe dat nu eigenlijk in zijn werk ging". Zo was het bij de kaar senmaker uit Schijndel, waar ook de ouderwetse kousenbreisters vandaan kwamen, bij de nettenboetsters, de dames Pronk uit Scheveningen, bij de kunstsmid uit Vught en de messen- heftenmaker uit Othene in Zeeland. Bij de pottenbakkerij Cor Unum uit Orthen konden de actief belangstel lenden zelf achter het pottenbakkers wie! plaats nemen en ervaren hoe moeilijk het wel is om die zachte klei tot een regelmatig gevormd vaatwerk te modelleren. Grote be langstelling en niet alleen van de jeugd, had ook de poppenspeler Henk Lutgerink, die liet zien hoe hij zijn poppen maakt, terwijl de jeugd van de Bossche groep De Artistieke Scihuit voor haar vrijetijdsbesteding veel bekijks had. Nu deze openlucht markt, waar ook heel wat kunstpro- dukten van eigenaar veranderden, al le verwachtingen heeft overtroffen, staat het wel vast dat er in de ko mende jaren herhalingen van zullen komen. Van vele zijden is daarbij de LIMA, 30 juli (Rtr.) Het hoofd van de militaire junta in Peru heeft bekend gemaakt dat ex-president Manuel Prado is vrijgelaten na elf dagen te zijn gevan gen gehouden, toen de junta de macht in handen nam. Generaal Ricardo Perez Godoy deelde buitenlandse journalisten mede, dat Prado in het land kon blijven of weg gaan, al naar hij zelf verkiest, dat Pra- do's gezondheid goed is en dat het voor malige staatshoofd overeenkomstig zijn voormalige status was behandeld tijdens zijn gevangenschap aan boord van het oorlogsschip „Calla". WASHINGTON De regering van de Verenigde Staten is bereid her vatting van de diplomatieke betrekkin gen met Peru te overwegen indien de militaire junta in Peru goede garanties geeft dat zo spoedig mogelijk een rege ring van burgers zal worden gevormd Dat is zaterdag van bevoegde Ameri kaanse zijde te Washington vernomen. DEN HAAG, 30 juli De ambassa deur van Canada in ons land, de heer C. P Hébert, is zondagavond in zijn wo ning te Wassenaar na een hartaanval overleden. De heer Hébert was sinds 18 december 1958 in Nederland. De heer Hébert was 63 jaar. Hij kreeg gisteravond een hartaanval. Nog voor de gewaarschuwde arts was ver schenen, ovenleed bij. De Canadese am bassadeur was juist teruggekeerd van een veertiendaagse vakantie in Frank rijk. wens uitgesproken dat er dan rust één maar twee dagen voor zullen worden uitgetrokken. Langzamerhand begint de eeuwen oude jaarlijkse paardemarkt Voorschoten iets terug te krij gen van de glans van weleer. Toch zal deze specifieke jaarmarkt» die dateert uit omstreeks dertienhon derd, altijd een schaduw blijven van die van vroeger. In de dertiger jaren gebeurde het nog wel, dat er tussen de duizend en tweeduizend paarden werden aangevoerd. Die tijd kornj nooit meer terug. Vandaar dat her comité, dat zich beijvert om de paar demarkt in Voorschoten in ere te hou den, zaterdag al heel blij was me* een voor de laatste tien jaar onge kend grote aanvoer van 89 paarden. Als dat zo blijft is de Voorschotens® burgerij er van verzekerd, dat ook het volksfeest onverbrekelijk aan de jaarmarkt verbonden gehand haafd blijft. Enige jaren geleden zag het er naar uit, dat de markt en de feesten voorgoed verdwijnen zouden- Geen handelaar, die nog een paara naar Voorschoten bracht. Om he* feest te kunnen laten doorgaan heet* het organiserend comité wel een» zijn toevlucht moeten nemen tot he* aanvoeren van het paard van d» groente- en schilleman. Dat de markt weer in de belang stelling is gekomen is voor een nie* onbelangrijk deel te danken aan bur; gemeester L. de Kool, die sinds hu drie jaar geleden eerste burger van Voorschoten werd, onvermoeid heet* geijverd om de eeuwenoude traditi® van de Voorschotense paardemarkt te behouden. Zelfs geeft de burgervader het voorbeeld. Van de opening van de markt zaterdagmorgen tot laat J" de avond vierde burgemeester Kool het feest met zijn burgers mee. 's Morgens sloeg hij het kruis aan de marktpaal i Voorschoten bezit nog de enige kruismarkt), 's middags wa» hij toeschouwer bij een kortebaan; i draverij en tot besluit nam hv 's avonds deel aan een muzikale stoe lendans. Overal wapperen in Renkum d® vlaggen om het feest van of bjj te vieren, dat zaterdagmor gen begon met de onthulling van een monumentje ter ere van he* nijvere diertje. Het was nu voor de tweede maal» dat deze internationale bijenmarkt op de Veluwe, waar van ouds de bijen teelt van grote betekenis, werd ge houden. Er bestaat een grote behoef te aan voorlichting, omdat velen graag bijen houden. Een mooie vru tijdsbesteding, die de jachtende men» tot de rust van de natuur terug; brengt en zeer belangrijk, omdat e» door de moderne fruitteelt een te kort aan bijenvolken bestaat. Bij 0® bestrijding van insecten worden oo> de bijen getroffen, die juist voor dg bestuiving van fruitgewassen nie' kunnen worden gemist. Kwam vroe ger het winnen van honing en wa» op de eerste plaats, tegenwoordig zip voor de bijenhouder dé revenuen &Z ter met het verhuren van een vod» voor de boomgaard. Vele fruitteler» zijn gezien het grote aandeel, dat Dij' en leveren voor een goede kwalite' van de vruchten speciaal appelef en aardbeien zelf bijen gaan hou den, maar imker is altijd nog e» vak, dat men niet te licht moet tei len. Verheugend was de grote belang; stelling van de jeugd voor de werei der Joijen. Tal van vakantieganger; op de Veluwe maakten van de gfj tegenheid gebruik daarmee nad®. ir. kennis te komen. Zaterdagavon konden zij hun hart ophalen aan ee. oud-Hollands tuinfeest en vanavoi* wordt het bijenfestün besloten to een boncert. De katholieken stuiten zich loyaal bij de wensen en verwachtingen vaILji' Paus, „al heeft de spanning der afw^p ting, in bepaalde gevallen, gepaard „j- een meer of minder behoedzame ,0eO sche zin, enkelen heen en weer a js- zwenken tussen optimisme en te me. Deze uitersten zijn psychologist igJ) verklaren, ofschoon in uiterste gf*jS het pessimisme bepaald in defaitisn\0j- ontaard". De schrijver wijst er jo"r tend op, dat een dergelijke houding 0M kardinaal Alfrink in zijn confc* voor de geestelijkheid als ongefn® efig veroordeeld is. Hij citeert dan 0 zettin' enkele passages van diens uiteen® gen voor de clerus. 6® De Utrechtse kardinaal zei, jji ontmoeting met „geheel de de Centrale Commissie ter v° dwing*' ding van het Concilie, er toe da' zich rekenschap er van te gev 'ftie' de Kerk in haar verschillends e 0fi» den en op verschillende terre'heid V geacht haar fundamentele een di visie kan verschillen. ^:a v*n hf' frink, zo voegt de schrijver ,aatste milieu, dat in de loop vani d £jUjdS' maanden zijn kritische hou^dins pu lijk heeft doen blijken: ra.aaf n« zei, geldt voor alle katholieken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6